Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φάκελος για το ΕΟΠΥΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έχω μία ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ήδη περάσει όλη αυτή τη διαδικασία. Βγήκαν όλα τα αποτελέσματα του άντρα μου και τα δικά μου και δείχνουνε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική. Σήμερα το πρωί με τον άντρα μου είχαμε μία κουβέντα για τον φάκελο του ΕΟΠΥΥ επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού στο κέντρο που διαλέξαμε Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.

Τον φάκελο για τον ΕΟΠΥΥ των ετοιμάζει ο γυναικολόγος ο δικός μου? Η ο γυναικολόγος που είναι στο κέντρο εξωσωματικής????

Μπορεί κάποιο από τα κορίτσια εδώ στην ομάδα να μου εξηγήσει λίγο τη διαδικασία?? 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κλείσε ραντεβού για την επιτροπή (μπορεί να πάρει αρκετό καιρό) και σε εκείνο το διάστημα ξεκίνα να μαζεύεις χαρτιά γιατί είναι και μπόλικα. Βάλε μια σειρά με τις εξετάσεις και ξεκίνα να βλέπεις κέντρα. Όταν καταλήξεις, νομίζω ότι σου δίνουν παραπεμπτικό από εκεί. Εγώ είμαι στο στάδιο που έχω μαζέψει εξετάσεις, έχω καταλήξει σε κέντρο (νομίζω) και θα συννενοηθώ μαζί τους για τα παραπεμπτικά (επιτροπή περνάμε κοντά το Νοέμβριο). Αν γυναικολόγος σου ασχολείται με εξωσωματικές, τότε νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

@stavroula.47 τον φάκελο σου μπορεί να τον ετοιμάσει ο γυναικολόγος σου, αλλά αυτό που πρέπει να πάρεις σίγουρα απο το κέντρο είναι το παραπεμπτικό που θα σας γράψει ο εξωσωματικός για ποιο λόγο πρέπει να κάνετε εξωσωματική!  

Αν είσαι καλα οργανωμένη, αν έχεις δηλαδή όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά δεν θα ταλαιπωρηθείς πολύ!! Εγώ περυσι για Αθηνα είχα περιμένει μόλις 4 μέρες για το ραντεβού με την επιτροπή!  

Σιγουρα πάντως η πρώτη κίνηση που πρέπει να κανεις είναι να πάρεις τηλ για να δεις ποτε θα έχουν το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού και μετά ξεκινάς να μαζεύεις δικαιολογητικά!! 

 

Συμβουλη: να είσαι πολύ προσεκτική με αυτά που ζητάνε στην επιτροπή γτ πραγματικά ψάχνουν το παραμικρό για να σε απορρίψουν 

Link to comment
Share on other sites

Τον φάκελο τον ετοιμάζεις εσύ Σταυρούλα! Όπως σου είπαν τα κορίτσια, κλείνεις ραντεβού, ελέγχεις προσεκτικά τη λίστα με ό,τι χρειάζεσαι, διαβάζεις πολύ εδώ μέσα και πας χωρίς άγχος στην επιτροπή. Τη μέρα που πήγα εγώ δεν απέρριψαν καμία κοπέλα, υπήρχαν  όμως κάποιες κοπέλες που είχαν πάει προηγούμενες μέρες και είχαν λάθος έγγραφα ή είχαν ξεχάσει κάτι, οπότε έπρεπε να ξαναέρθουν στην επιτροπή. Αν τα έχεις μαζέψει όλα σωστά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός ότι στο κέντρο που ήμουν δεν ήξεραν πολλά για τη διαδικασία και μάλιστα με είχαν συμβουλεύσει λάθος κι ας ήταν ένα από τα πιο μεγάλα κέντρα.

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2017 at 6:04 ΜΜ, Primavera είπε:

Κλείσε ραντεβού για την επιτροπή (μπορεί να πάρει αρκετό καιρό) και σε εκείνο το διάστημα ξεκίνα να μαζεύεις χαρτιά γιατί είναι και μπόλικα. Βάλε μια σειρά με τις εξετάσεις και ξεκίνα να βλέπεις κέντρα. Όταν καταλήξεις, νομίζω ότι σου δίνουν παραπεμπτικό από εκεί. Εγώ είμαι στο στάδιο που έχω μαζέψει εξετάσεις, έχω καταλήξει σε κέντρο (νομίζω) και θα συννενοηθώ μαζί τους για τα παραπεμπτικά (επιτροπή περνάμε κοντά το Νοέμβριο). Αν γυναικολόγος σου ασχολείται με εξωσωματικές, τότε νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει.

Καλησπέρα! Με αφορούν και εμένα οι πληροφορίες που δίνεις! Εγω έχω κλείσει ραντεβού για τον επόμενο μήνα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν εγκριθεί ένα ζευγάρι, την συνταγη-παραπεμπτικό  για τα φάρμακα την δίνουν την ίδια μέρα ή  περνάς απο την επιτροπή και περιμένεις αργότερα απάντηση για το αν εγκρίθηκες ή όχι. Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη μου φορά και μου φαίνονται όλα ένα βουνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , sissy_geo είπε:

Καλησπέρα! Με αφορούν και εμένα οι πληροφορίες που δίνεις! Εγω έχω κλείσει ραντεβού για τον επόμενο μήνα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν εγκριθεί ένα ζευγάρι, την συνταγη-παραπεμπτικό  για τα φάρμακα την δίνουν την ίδια μέρα ή  περνάς απο την επιτροπή και περιμένεις αργότερα απάντηση για το αν εγκρίθηκες ή όχι. Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη μου φορά και μου φαίνονται όλα ένα βουνο!

Συνεδριαζει η επιτροπή την ώρα που εισαι εκεί, όχι ομως μπροστά σου και σε καλούν να σου πουν αν περασες. Φαντάζομαι όσες κόβουν τους εξηγούν τον λόγο, αν περάσεις θα σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει οτι σου χορηγούν πχ 3000 μονάδες φαρμακα.

 Με αυτο το χαρτί πας στο γιατρο σου που σου συνταγογραφεί τα φαρμακα που θελει να χρησιμοποιήσετε. Με το παραπεμπτικό αυτο πας λογικά την επόμενη μερα να τα πάρεις απο το φαρμακείο του εοππυ πχ στο Μαρούσι στο ίδιο κτήριο που περαςες επιτροπή. 

Καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Κάντι είπε:

Συνεδριαζει η επιτροπή την ώρα που εισαι εκεί, όχι ομως μπροστά σου και σε καλούν να σου πουν αν περασες. Φαντάζομαι όσες κόβουν τους εξηγούν τον λόγο, αν περάσεις θα σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει οτι σου χορηγούν πχ 3000 μονάδες φαρμακα.

 Με αυτο το χαρτί πας στο γιατρο σου που σου συνταγογραφεί τα φαρμακα που θελει να χρησιμοποιήσετε. Με το παραπεμπτικό αυτο πας λογικά την επόμενη μερα να τα πάρεις απο το φαρμακείο του εοππυ πχ στο Μαρούσι στο ίδιο κτήριο που περαςες επιτροπή. 

Καλη επιτυχία!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις πολύτιμες πληροφορίες! Μια ακόμα ερώτηση! Ισχύει ότι η σαλπιγγογραφία ή τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι απο δημόσιο νοσοκομείο για να τα λάβουν υπόψην τους;

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα δέχονται ολα και απο ιδιωτικά κέντρα, αρκεί τα σπερμοδιαγραμματα να ειναι απο διαφορετικά κέντρα και να έχουν πάνω την σφραγίδα που λέει συμβεβλημένο εργαστήριο με τον εοππυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Κάντι είπε:

Όχι τα δέχονται ολα και απο ιδιωτικά κέντρα, αρκεί τα σπερμοδιαγραμματα να ειναι απο διαφορετικά κέντρα και να έχουν πάνω την σφραγίδα που λέει συμβεβλημένο εργαστήριο με τον εοππυ.

Ωραία. Αυτό γνωριζα και εγώ.. Πρέπει να γράψω τις απορίες μου σε χαρτί για να με διαφωτίσει σε όλα ο γιατρός μου γιατί όπως αντιλαμβάνομαι είναι πολλαααα..... :mad: Σ'ευχαριστώ και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

@Κάντι @sissy_geo Κορίτσια, ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες! Εύχομαι να περάσουμε όλες όσο το δυνατό πιο ανώδυνα τη διαδικασία της επιτροπής και της εξωσωματικής! Δύναμη!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Primavera είπε:

@Κάντι @sissy_geo Κορίτσια, ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες! Εύχομαι να περάσουμε όλες όσο το δυνατό πιο ανώδυνα τη διαδικασία της επιτροπής και της εξωσωματικής! Δύναμη!! :)

 

Βασικα εγω εχω περασει δυο φορές, η τελευταία ηταν τον Ιούλιο οτι θελήσεις ξαναρωτας.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Primavera είπε:

@Κάντι @sissy_geo Κορίτσια, ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες! Εύχομαι να περάσουμε όλες όσο το δυνατό πιο ανώδυνα τη διαδικασία της επιτροπής και της εξωσωματικής! Δύναμη!! :)

Μακάρι όλα να πάνε καλά!!! Το εύχομαι και σε εσάς!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2017 at 11:00 ΜΜ, Κάντι είπε:

 

Βασικα εγω εχω περασει δυο φορές, η τελευταία ηταν τον Ιούλιο οτι θελήσεις ξαναρωτας.

Καλημέρα κορίτσια... Είμαι στη δουλειά και το μυαλό το άτιμο μυαλό γυρίζει συνέχεια εκεί... Γνωρίζετε περίπου ποιές περιπτώσεις "κόβει" η επιτροπή;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , sissy_geo είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Είμαι στη δουλειά και το μυαλό το άτιμο μυαλό γυρίζει συνέχεια εκεί... Γνωρίζετε περίπου ποιές περιπτώσεις "κόβει" η επιτροπή;

Αν υπάρχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά δεν υπάρχει περίπτωση να σε "κόψει"... Σε περίπτωση, όμως, που σου ζητήσουν να τους πας κάτι το οποίο δεν έχεις προς το παρών δεν σου δίνουν έγκριση, αλλά μόλις τους πας αυτό που σου έχουν ζητήσει σου την δίνουν!! 

Επομενως θέλω να πω οτι όλα τα ζευγάρια που έχουν κάποιο πρόβλημα όλα θα πάρουν έγκριση απλώς άλλα με λιγότερη και άλλα με περισσότερη ταλαιπωρία!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Mariloux! Ξέρεις γιατί ρωτάω... Το δικό μας πρόβλημα είναι η "ανεξήγητη υπογονιμότητα" και φοβάμαι μήπως αυτές τις περιπτώσεις τις θεωρούν λιγότερο σημαντικές. Για αυτό σου έκανα αυτή την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Καλημέρα Mariloux! Ξέρεις γιατί ρωτάω... Το δικό μας πρόβλημα είναι η "ανεξήγητη υπογονιμότητα" και φοβάμαι μήπως αυτές τις περιπτώσεις τις θεωρούν λιγότερο σημαντικές. Για αυτό σου έκανα αυτή την ερώτηση.

Δεν νομιζω οτι θα σας φτιάξει οποιοσδήποτε γιατρός παραπεμπτικό που να γραφει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Πρεπει να αναγράφεται σαφή αιτιολογία, πχ ολιγοσπερμια κλπ. Δεν νομιζω να εγκρίνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Δεν νομιζω οτι θα σας φτιάξει οποιοσδήποτε γιατρός παραπεμπτικό που να γραφει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Πρεπει να αναγράφεται σαφή αιτιολογία, πχ ολιγοσπερμια κλπ. Δεν νομιζω να εγκρίνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Εκτός απο τεράστιο διάφραγμα που είχα στη μήτρα και το αφαιρέσαμε υστεροσκοπικά δεν έχουμε άλλο θέμα ούτε εγω ούτε ο άντρας μου και ας προσπαθούμε σχεδόν 2 χρόνια... Δεν ελπίζω και εγω σε έγκριση.. Θα φανεί...

Link to comment
Share on other sites

Με ανεξηγητη υπογονιμότητα περάσαμε κι εμείς Αθηνα.,Μαρούσι.

Μην ανησυχεις,απλά αν δεν εχεις κανει σπερματεγχυσεις πρωτα μαλλον θα σου δωσουν μονάδες για σπερματέγχυση.

Αρχικα ο γιατρος μας ειχε γραψει ΄΄ολιγοασθενοσπερμία'' γιατί φοβηθηκε μηπως δεν μας περασουν αλλα το αλλαξαμε τελικά και μια χαρά μας πέρασαν.

Ειναι πολλές πλεον αυτές οι περιπτώσεις.

Κάντι,όταν δεν υπάρχει καμία αιτιολογία,τί να γράψουμε,ψέματα?

Γνωμη μου συνεχιζει να είναι ότι η ΄΄ανεξηγητη υπογονιμότητα'' είναι καθαρά ψυχολογικής αιτίας...προσφατα μου το επιβεβαιωσε αλλος ενας γιατρός..

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. 

 σας ευχαριστώ πάντως όλες για την απάντησή σας και την πληροφορίες που μου δώσατε. Εμείς εχθές πήγαμε στην κλινική και όλα πήγαν καλά και συνεχίζουμε με τον προγραμματισμό για την εξωσωματική.  Προσπαθώ τώρα να βρω την επιτροπή για να κλείσω ραντεβού σήμερα όλη την ημέρα δεν το σήκωνε κανείς.  Ελπίζω αύριο να είμαι πιο τυχερή. Στην κλινική μου είπανε ότι πλέον δεν περιμένεις πολύ καιρό οπότε Ελπίζω στη Θεσσαλονίκη να μην αργήσουν να μου δώσουνε ραντεβού. 

 Φιλιά πολλά

 Σταυρουλα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...