Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 

μολις μάθαμε τα αποτελέσματα και ευτυχώς ειναι ολα καλα. Το μωρό θα εχει το στίγμα του μπαμπά του, το πρώτο ειχε το δικό μου οποτε τωρα είμαστε κομπλέ πιστεύω! Καλή επιτυχία σε όλες σας και σας ευχαριστώ για την στήριξη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Penelope tink είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

μολις μάθαμε τα αποτελέσματα και ευτυχώς ειναι ολα καλα. Το μωρό θα εχει το στίγμα του μπαμπά του, το πρώτο ειχε το δικό μου οποτε τωρα είμαστε κομπλέ πιστεύω! Καλή επιτυχία σε όλες σας και σας ευχαριστώ για την στήριξη!!

Αχχχ τι υπεροχα νεα!!!Ωρα να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου...με το καλο το μπεμπακι σας!!Και πριν λιγο σε σκεφτομουν...ηθελα να σου γραψω μνμ!Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ χαρηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες! 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με Προεμφυτευτική Διάγνωση, τί έμβρυα έβαλε (3ης μέρας ή βλαστοκύστες), πόσο της έφτασε το συνολικό κόστος και μετά από ποια προσπάθεια (πρώτη, δεύτερη κλπ) είδε αποτέλεσμα. Επίσης, ξέρετε καμία με Φυσικό Κύκλο που να έκανε δίδυμα;;
Προσωπικά δεν έχουμε θέμα γονιμότητας, αλλά λόγω Μεσογειακής Αναιμίας έχουμε καταλήξει στην τεχνητή γονιμοποίηση.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

Link to comment
Share on other sites

On 28 Μαρτίου 2019 at 12:19 ΜΜ, konstantinaVE είπε:

Καλημέρα σε όλες! 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με Προεμφυτευτική Διάγνωση, τί έμβρυα έβαλε (3ης μέρας ή βλαστοκύστες), πόσο της έφτασε το συνολικό κόστος και μετά από ποια προσπάθεια (πρώτη, δεύτερη κλπ) είδε αποτέλεσμα. Επίσης, ξέρετε καμία με Φυσικό Κύκλο που να έκανε δίδυμα;;
Προσωπικά δεν έχουμε θέμα γονιμότητας, αλλά λόγω Μεσογειακής Αναιμίας έχουμε καταλήξει στην τεχνητή γονιμοποίηση.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

 

Γεια σου Κωνσταντίνα! Μια από τα ίδια κι εμείς. Λοιπόν στις περιπτώσεις προεμφυτευτικού ελέγχου το να μαζεύεις μόνο από φυσικούς δεν ενδείκνυται. Και αυτό γιατί στην προεμφυτευτική διάγνωση χρειάζονται αρκετά έμβρυα λόγω του ότι κάποια θα βγουν εκτός επειδή θα έχουν μεσογειακή αναιμία. Οπότε αυτό που συνιστούν οι περισσότεροι γιατροί είναι συνδυασμός διέγερσης (ή διεγέρσεων ανάλογα με το πόσα ωάρια κάνεις) και φυσικών κύκλων. Τιμές δεν ξέρω να σου πω γιατί σκέτους φυσικούς δεν έκανα ποτέ. Το μόνο βέβαια που θα γλίτωνες σε αυτή την περίπτωση είναι το κόστος των φαρμάκων. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά μεγάλη διαφορά στο οικονομικό γιατί οι φυσικοί θα χρειαστούν πολλές ωοληψίες. Επίσης εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι να πάτε σε ένα μεγάλο κέντρο με καλό εργαστήριο (Μαστρομηνάς, Πάντος, Μαντούδης κλπ) οι οποίοι έχουν εμπειρία στη βιοψία εμβρύων. Εγώ πάντα έβαζα βλαστοκύστες. Καλή επιτυχία!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/4/2019 at 4:26 ΜΜ, Indyla είπε:

 

Γεια σου Κωνσταντίνα! Μια από τα ίδια κι εμείς. Λοιπόν στις περιπτώσεις προεμφυτευτικού ελέγχου το να μαζεύεις μόνο από φυσικούς δεν ενδείκνυται. Και αυτό γιατί στην προεμφυτευτική διάγνωση χρειάζονται αρκετά έμβρυα λόγω του ότι κάποια θα βγουν εκτός επειδή θα έχουν μεσογειακή αναιμία. Οπότε αυτό που συνιστούν οι περισσότεροι γιατροί είναι συνδυασμός διέγερσης (ή διεγέρσεων ανάλογα με το πόσα ωάρια κάνεις) και φυσικών κύκλων. Τιμές δεν ξέρω να σου πω γιατί σκέτους φυσικούς δεν έκανα ποτέ. Το μόνο βέβαια που θα γλίτωνες σε αυτή την περίπτωση είναι το κόστος των φαρμάκων. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά μεγάλη διαφορά στο οικονομικό γιατί οι φυσικοί θα χρειαστούν πολλές ωοληψίες. Επίσης εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι να πάτε σε ένα μεγάλο κέντρο με καλό εργαστήριο (Μαστρομηνάς, Πάντος, Μαντούδης κλπ) οι οποίοι έχουν εμπειρία στη βιοψία εμβρύων. Εγώ πάντα έβαζα βλαστοκύστες. Καλή επιτυχία!

 


Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι!!! Δυστυχώς δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και τώρα είδα την απάντησή σου....
Με το γιατρό που μίλησα σήμερα είναι υπέρ αυτού που είπες, μίας διέγερσης με χαμηλή δόση γοναδοτροπινών μια και οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές κι έχω πιθανότητες με μία προσπάθεια να παράξω καλά κι αρκετά ωάρια.
Τώρα ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί δεύτερη γιατί κι αυτή η υπερδιέγερση με φοβίζει λίγο.... Είδα σε άλλο φόρουμ νέα κοπέλα να παθαίνει υπερδιέγερση και να φτάνει στο άκρο του να μην προχωρήσει κανένα από τα 10 που πήραν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα σας!

Ειμαι νέα εδω..σας διαβαζω και δεν ξέρω αν πρεπει να παρω κουραγιο η να το παρω απόφαση οτι τα έχασα όλα!

Με το σύζυγο μου εχουμε στίγμα και μετά από 4 φυσιολογικές κύησης με πάσχοντα έμβρυα αποφασίσαμε να απευθύνουμε στη βοήθεια της εξωσωματικής. 

Καταφεραμε με κοπο να φτάσουμε ως την εμβρυομεταφορα, καθώς από τα 9 «έμβρυα» μονο τα 2 ηταν κατάλληλα για εμας. Ετσι την Τετάρτη 18/9 κάναμε την μεταφορά αυτών των 2,στην 5η μερα Απτην ωοληψια. 

Χθες,28/9 μας είχαν πει να κανουμε την χωριακη , η οποία έδειξε το απόγοητευτικότατο αριθμό 0,18.

Ναι μεν αρνητικό ειπε η μικροβιολόγος και η γιατρός μας αλλα ιςως κατι παει να γινει , όποτε και τη Δευτέρα, αυριο δλδ να επαναλάβουμε τη χωριακη. 

Χθες το μεσημέρι ομως ειδα κόκκινο αίμα , και μετά από συζήτηση με την γιατρο αύξησα κατα 1 utrogestan για χθες και σημερα. Όλη την υπόλοιπη μερα χθες είχα λίγο καφε μετά. Σημερα σηκώθηκα έκανα την αντιπεικτικη, πηρα και το utrogestan και πριν από λίγο ξαναείδα αίμα. Να συμπληρώσω πως δεν εχω ροη, αλλα μονο στο χαρτί. 

Την τελευταία ελπίδα την αφήνω για αυριο. Ομως δυστυχώς νιώθω πως δεν θα τα καταφέρουμε ούτε ετσι να πετύχουμε αυτο που τόσο ποθούμε. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2019 at 1:20 ΜΜ, Maria151515 είπε:

Καλημέρα σας!

Ειμαι νέα εδω..σας διαβαζω και δεν ξέρω αν πρεπει να παρω κουραγιο η να το παρω απόφαση οτι τα έχασα όλα!

Με το σύζυγο μου εχουμε στίγμα και μετά από 4 φυσιολογικές κύησης με πάσχοντα έμβρυα αποφασίσαμε να απευθύνουμε στη βοήθεια της εξωσωματικής. 

Καταφεραμε με κοπο να φτάσουμε ως την εμβρυομεταφορα, καθώς από τα 9 «έμβρυα» μονο τα 2 ηταν κατάλληλα για εμας. Ετσι την Τετάρτη 18/9 κάναμε την μεταφορά αυτών των 2,στην 5η μερα Απτην ωοληψια. 

Χθες,28/9 μας είχαν πει να κανουμε την χωριακη , η οποία έδειξε το απόγοητευτικότατο αριθμό 0,18.

Ναι μεν αρνητικό ειπε η μικροβιολόγος και η γιατρός μας αλλα ιςως κατι παει να γινει , όποτε και τη Δευτέρα, αυριο δλδ να επαναλάβουμε τη χωριακη. 

Χθες το μεσημέρι ομως ειδα κόκκινο αίμα , και μετά από συζήτηση με την γιατρο αύξησα κατα 1 utrogestan για χθες και σημερα. Όλη την υπόλοιπη μερα χθες είχα λίγο καφε μετά. Σημερα σηκώθηκα έκανα την αντιπεικτικη, πηρα και το utrogestan και πριν από λίγο ξαναείδα αίμα. Να συμπληρώσω πως δεν εχω ροη, αλλα μονο στο χαρτί. 

Την τελευταία ελπίδα την αφήνω για αυριο. Ομως δυστυχώς νιώθω πως δεν θα τα καταφέρουμε ούτε ετσι να πετύχουμε αυτο που τόσο ποθούμε. 

 

Γεια σου γλυκιά μου και καλή επιτυχία στο μέλλον. Εμείς πήραμε την απόφαση μετά από μία μόνο φυσιολογική σύλληψη και διακοπή λόγω Μ.Α. και από τότε μόνο εξωσωματική. Δεν ξέρω αν κάναμε καλά αλλά ψυχολογικά δεν θα αντέχαμε άλλη διακοπή. Αυτό είναι θέμα του κάθε ζευγαριού. Σου γράφω όμως για να σου πω το εξής γιατί κάτι στο ύφος σου μου θυμίζει τον εαυτό μου στην πρώτη προσπάθεια που είχα μία χαμηλή χοριακή η οποία τελικά δεν στέφθηκε από επιτυχία. Ακόμα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα γονιμότητας στο ζευγάρι, οι πιθανότητες επιτυχίας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής είναι και πάλι 30-35% και όσο προχωράει η ηλικία της γυναίκας το ποσοστό μειώνεται. Οπότε ακόμα και αν δεν πέτυχε η προσπάθεια σας τώρα, το πιθανότερο είναι ότι θα πετύχει η επόμενη αφού συχνά χρειάζονται περισσότερες από μία προσπάθειες. Σε καμία περίπτωση λοιπόν μην το βάλετε κάτω αλλά να οπλιστείτε με υπομονή. Και κάτι πολύ βασικό. Ελπίζω να έχετε πάει σε κέντρο που έχουν πείρα στις βιοψίες των εμβρύων γιατί πρόκειται για μία πολύ ευαίσθητη διαδικασία που μπορεί να χαλάσει τα έμβρυα. Οπότε χρειάζεται εργαστήριο με εμβρυολόγους που να το κατέχουν το αντικείμενο. Εύχομαι σύντομα να εκπληρώσετε το όνειρο σας! :) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει το εξής και το έχω απορία. Δηλαδή αν το ζευγάρι έχει στίγμα, μπορεί να καταφέρει να κάνει ένα υγιές μωράκι σήμερα? Πως γίνεται αυτό? Μόνο με εξωσωματική? Επίσης στη φυσιολογική σύλληψη φαίνεται σε εξέταση αν το μωρό έχει μ.αναιμια? 

Δηλαδή αποσα διαβάζω που γράφετε υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας έτσι? Σας έχουν πει τα ποσοστά θετικών αποτελεσμάτων στα ζευγάρια? 

 

Και τι κόστος μέσες άκρες έχει αυτή η διαδικασία σημερα? 

 

Edit:διάβασα όλο το θέμα από τη αρχή και στεναχωρηιηκα πολύ με κάποιες κοπέλες, χάρηκα με άλλες. Είναι πολύ βασανιστικό αυτό που περνάτε, αισιοδοξία και πίστη εύχομαι από καρδιάς.

 

Καταλαβα πως είτε φυσιλογιΚ είτε εξωσωματική παλι η Ιδι αγωνία είναι. Πανυως με όσα διάβασα εγώ θα προτιμούσα εξωσωματική από τη δεύτερη φορά και μετα. Το Κόστος μόνο δεν έχει αναφερθεί και αν θα μπορούσε κάποια κυρια να μου πει. 

 

Και το πιο σημαντικό :σε ποιες εξετάσεις φαίνεται το στίγμα σε καποιον? (όχι έμβρυο)Απλή αίματος? Η θέλει κι άλλες πιο ειδικές εξετάσεις να γίνουν? 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και καλό σας βράδυ..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Δεν έχω καταλάβει το εξής και το έχω απορία. Δηλαδή αν το ζευγάρι έχει στίγμα, μπορεί να καταφέρει να κάνει ένα υγιές μωράκι σήμερα? Πως γίνεται αυτό? Μόνο με εξωσωματική? Επίσης στη φυσιολογική σύλληψη φαίνεται σε εξέταση αν το μωρό έχει μ.αναιμια? 

Δηλαδή αποσα διαβάζω που γράφετε υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας έτσι? Σας έχουν πει τα ποσοστά θετικών αποτελεσμάτων στα ζευγάρια? 

 

Και τι κόστος μέσες άκρες έχει αυτή η διαδικασία σημερα? 

 

Edit:διάβασα όλο το θέμα από τη αρχή και στεναχωρηιηκα πολύ με κάποιες κοπέλες, χάρηκα με άλλες. Είναι πολύ βασανιστικό αυτό που περνάτε, αισιοδοξία και πίστη εύχομαι από καρδιάς.

 

Καταλαβα πως είτε φυσιλογιΚ είτε εξωσωματική παλι η Ιδι αγωνία είναι. Πανυως με όσα διάβασα εγώ θα προτιμούσα εξωσωματική από τη δεύτερη φορά και μετα. Το Κόστος μόνο δεν έχει αναφερθεί και αν θα μπορούσε κάποια κυρια να μου πει. 

 

Και το πιο σημαντικό :σε ποιες εξετάσεις φαίνεται το στίγμα σε καποιον? (όχι έμβρυο)Απλή αίματος? Η θέλει κι άλλες πιο ειδικές εξετάσεις να γίνουν? 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και καλό σας βράδυ..

 

Νομίζω πως τα έχω αναφέρει και παλιότερα, αλλά για ένα ζευγάρι που έχουν στίγμα και οι 2 γονείς, η πιθανότητα το παιδί να έχει ομόζυγη Μεσογειακή Αναιμία είναι 25% σε κάθε προσπάθεια (και 50% να έχει στίγμα και 25% να είναι απολύτως υγιές). 

Η εξέταση που δείχνει το στίγμα είναι η Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης. Υποψίες για το στίγμα μπορεί να προκαλέσει και η Γενική αίματος, αφού η εικόνα του στίγματος είναι πολύ χαρακτηριστική (αλλά μοιάζει με την έλλειψη σιδήρου). Γενικά για υπάρχει πλήρης εικόνα χρειάζεται μια Γενική αίματος, μια Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και μια μέτρηση Φερριτίνης.

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 4:11 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Δεν έχω καταλάβει το εξής και το έχω απορία. Δηλαδή αν το ζευγάρι έχει στίγμα, μπορεί να καταφέρει να κάνει ένα υγιές μωράκι σήμερα? Πως γίνεται αυτό? Μόνο με εξωσωματική? Επίσης στη φυσιολογική σύλληψη φαίνεται σε εξέταση αν το μωρό έχει μ.αναιμια? 

Δηλαδή αποσα διαβάζω που γράφετε υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας έτσι? Σας έχουν πει τα ποσοστά θετικών αποτελεσμάτων στα ζευγάρια? 

 

Και τι κόστος μέσες άκρες έχει αυτή η διαδικασία σημερα? 

 

Edit:διάβασα όλο το θέμα από τη αρχή και στεναχωρηιηκα πολύ με κάποιες κοπέλες, χάρηκα με άλλες. Είναι πολύ βασανιστικό αυτό που περνάτε, αισιοδοξία και πίστη εύχομαι από καρδιάς.

 

Καταλαβα πως είτε φυσιλογιΚ είτε εξωσωματική παλι η Ιδι αγωνία είναι. Πανυως με όσα διάβασα εγώ θα προτιμούσα εξωσωματική από τη δεύτερη φορά και μετα. Το Κόστος μόνο δεν έχει αναφερθεί και αν θα μπορούσε κάποια κυρια να μου πει. 

 

Και το πιο σημαντικό :σε ποιες εξετάσεις φαίνεται το στίγμα σε καποιον? (όχι έμβρυο)Απλή αίματος? Η θέλει κι άλλες πιο ειδικές εξετάσεις να γίνουν? 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και καλό σας βράδυ..

Αν ένα ζευγάρι έχουν κ οι δυο στίγμα έχουν 25% πιθανότητα να είναι υγιές το έμβρυο από φυσιολογική συλληψη, 50%να έχει στίγμα, κ 25%να νοσει

Ο τρόπος που ελέγχεται το έμβρυο είναι με λήψη τροφοβλαστη

Σε εξωσωματική είναι οι τιμές όπως για όλα τα ζευγάρια που κανουν εξωσωματική κ χρειάζεται να μαζέψουν αρκετά έμβρυα, νομιζω βλαστοκυστες 5ημ,για να γίνει έλεγχος των εμβρύων να δουν αν νοσουν

Συνηθως στις απλές αιματολογικες φαίνεται αν έχεις πολύ χαμηλές τιμές, κ νομιζω οτι η εξέταση που δείχνει λέγεται ηλεκτροφορηση

Υπάρχουν κ πιο μπερδεμένες καταστάσεις, όπου μπορεί να μην είναι μ. α η τι είδους στίγμα κλπ

Ελπίζω να μην έχω πει κτ τραγικά λάθος, δ μιλάω από προσωπική εμπειρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Ελπίζω να με θυμάστε οι παλιότερες...είχα να μπω πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά δεν σας ξεχνάω ποτέ.

Εύχομαι Χρόνια πολλά, με το καλό να έρθει ο νέος χρόνος και μαζί του να έρθουν και υγιή μπεμπάκια...

Φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

Επειδή παρακολουθώ το φόρουμ σας και πήρα την απόφαση να γράψω για το δικό μου πρόβλημα αν κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα μου η ανάλογη εμπειρία. Εδώ και δύο χρόνια πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου για παιδάκι και είμαστε και οι δύο υγιέστατοι Γνωρίζοντας από την αρχή όμως ότι και οι δύο έχουμε το στίγμα της μεσογ αναιμίας έχοντας τις πιθανότητες με το μέρος μας στο να πετύχουμε μια εγκυμοσύνη χωρίς το έμβρυο να φέρει την μεσογειακή αναιμ. Δυστυχώς έχοντας 3 πολύ εύκολες και καλές εγκυμοσύνες και στις 3 περιπτώσεις το έμβρυο έπασχε μόλις χθες έκανα διακοπή της 3ης μου εγκυμοσύνης.κλαμα και στεναχώρια που δεν περιγράφεται... Πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου και τον γιατρό μου να συνεχίσουμε με εξωσωματικη και προεμφυτευτικη διαδικασία γιατί δεν αντέχω να το ζήσω ξανά αυτο, να κάνεις όνειρα, να ελπίζεις και στο τέλος τπτ. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ζευγάρια με στίγμα, καλή επιτυχία αν προσπαθούν να τεκνοποιήσουν και σε όλους τους συνανθρώπους μας που πάσχουν από μεσογειακή αναιμία, ευχές για καλή υγεία. Μία ευτυχισμένη χρονιά το 2020 για όλους μας! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 5:45 ΜΜ, Kokki1986 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. 

Επειδή παρακολουθώ το φόρουμ σας και πήρα την απόφαση να γράψω για το δικό μου πρόβλημα αν κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα μου η ανάλογη εμπειρία. Εδώ και δύο χρόνια πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου για παιδάκι και είμαστε και οι δύο υγιέστατοι Γνωρίζοντας από την αρχή όμως ότι και οι δύο έχουμε το στίγμα της μεσογ αναιμίας έχοντας τις πιθανότητες με το μέρος μας στο να πετύχουμε μια εγκυμοσύνη χωρίς το έμβρυο να φέρει την μεσογειακή αναιμ. Δυστυχώς έχοντας 3 πολύ εύκολες και καλές εγκυμοσύνες και στις 3 περιπτώσεις το έμβρυο έπασχε μόλις χθες έκανα διακοπή της 3ης μου εγκυμοσύνης.κλαμα και στεναχώρια που δεν περιγράφεται... Πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου και τον γιατρό μου να συνεχίσουμε με εξωσωματικη και προεμφυτευτικη διαδικασία γιατί δεν αντέχω να το ζήσω ξανά αυτο, να κάνεις όνειρα, να ελπίζεις και στο τέλος τπτ. 


Καλησπέρα φίλη και καλή χρονιά. Λυπάμαι πολύ γι’ αυτό που περνάς το οποίο πολλές εδώ έχουμε επίσης περάσει. Η εξωσωματική ακούγεται σαν την πιο κατάλληλη λύση απλά θα σου πω κάτι το οποίο εμένα κανείς δεν μου είπε όταν επέλεξα αυτόν τον δρόμο με τον άντρα μου. Αυτό όχι για να σε αποθαρρύνω αλλά για να είσαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Ακόμα και αν δεν έχετε πρόβλημα υπογονιμότητας (που προφανώς δεν έχετε) η εξωσωματική δεν είναι σίγουρο πως θα πιάσει αμέσως. Κάθε προσπάθεια εξωσωματικής έχει γύρω στο 35% πιθανότητες επιτυχίας και αν είσαι αρκετά νέα αυτό μπορεί να ανέβει στο 40-45%. Όμως καταλαβαίνεις ότι ποτέ δεν είναι στο 100%. Οπότε σε περίπτωση που δεν πετύχετε με την πρώτη μην απογοητευτείς γιατί συνήθως η εξωσωματική χρειάζεται υπομονή ανεξάρτητα από τον λόγο για τον οποίο καταφεύγεις σ’ αυτήν. Καλή επιτυχία στην πραγματοποίηση της επιθυμίας σας για ένα παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Indyla είπε:


Καλησπέρα φίλη και καλή χρονιά. Λυπάμαι πολύ γι’ αυτό που περνάς το οποίο πολλές εδώ έχουμε επίσης περάσει. Η εξωσωματική ακούγεται σαν την πιο κατάλληλη λύση απλά θα σου πω κάτι το οποίο εμένα κανείς δεν μου είπε όταν επέλεξα αυτόν τον δρόμο με τον άντρα μου. Αυτό όχι για να σε αποθαρρύνω αλλά για να είσαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Ακόμα και αν δεν έχετε πρόβλημα υπογονιμότητας (που προφανώς δεν έχετε) η εξωσωματική δεν είναι σίγουρο πως θα πιάσει αμέσως. Κάθε προσπάθεια εξωσωματικής έχει γύρω στο 35% πιθανότητες επιτυχίας και αν είσαι αρκετά νέα αυτό μπορεί να ανέβει στο 40-45%. Όμως καταλαβαίνεις ότι ποτέ δεν είναι στο 100%. Οπότε σε περίπτωση που δεν πετύχετε με την πρώτη μην απογοητευτείς γιατί συνήθως η εξωσωματική χρειάζεται υπομονή ανεξάρτητα από τον λόγο για τον οποίο καταφεύγεις σ’ αυτήν. Καλή επιτυχία στην πραγματοποίηση της επιθυμίας σας για ένα παιδάκι!

Καλησπέρα Indyla και καλή χρονιά! Δεν με αποθαρρύνεις καθόλου, γνωρίζουμε πολύ καλά με τον άντρα μου και σε συνεχή συζήτηση με τον γιατρό μου αλλά και από φιλικά ζευγάρια που έχουν κάνει εξωσωματική ότι και αυτός ο δρόμος είναι δύσκολος και θέλει υπομονη... Μακάρι να είμαστε τυχεροί με την πρώτη... Οσον αφορά την ηλικία μας εγώ 33 και ο σύζυγος 34 και υγιέστατοι.....Ευτυχώς παρ όλο το κλάμα και τη στεναχώρια μας γιορτινές μέρες έχουμε λίγο ηρεμήσει και αρχίζουμε να είμαστε αισιόδοξοι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Χριστός Ανέστη σε όλους με ιδιαίτερη μνεία εδώ στα ζευγάρια με στίγμα που επιθυμούν την τεκνοποίηση και μπορεί να τα έχουν καταφέρει ή όχι, αλλά και σε όσους πάσχουν από μεσογειακή αναιμία. Να έχουμε υγεία και ελπίδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία για να δώσω θάρρος σε όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Τόσο εγώ, όσο κι ο σύζυγος, είμαστε φορείς της β-θαλασσαιμίας και αν και το γνωρίζαμε από νωρίς, με προτροπή της γυναικολόγου, προχωρήσαμε σε προσπάθειες για φυσιολογική σύλληψη που ήρθε στον πρώτο μόλις μήνα προσπαθειών. Σήμερα κρατάμε στα χέρια μας το 16 μηνών κοριτσάκι μας που είναι απολύτως υγιές, δεν έχει καν το στίγμα. Τώρα, πήραμε την απόφαση να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για το δεύτερο μωράκι, χωρίς άγχος. Είμαστε αισιόδοξοι αλλά αν δεν είμαστε τυχεροί αυτή τη φορά, θα ξαναπροσπαθήσουμε με όποιον τρόπο μας υποδείξει η γιατρός. Το μόνο που με αγχώνει λίγο είναι η ηλικία, εγώ 36 κι ο σύζυγος 38. Καλή τύχη σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, lilika55 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία για να δώσω θάρρος σε όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Τόσο εγώ, όσο κι ο σύζυγος, είμαστε φορείς της β-θαλασσαιμίας και αν και το γνωρίζαμε από νωρίς, με προτροπή της γυναικολόγου, προχωρήσαμε σε προσπάθειες για φυσιολογική σύλληψη που ήρθε στον πρώτο μόλις μήνα προσπαθειών. Σήμερα κρατάμε στα χέρια μας το 16 μηνών κοριτσάκι μας που είναι απολύτως υγιές, δεν έχει καν το στίγμα. Τώρα, πήραμε την απόφαση να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για το δεύτερο μωράκι, χωρίς άγχος. Είμαστε αισιόδοξοι αλλά αν δεν είμαστε τυχεροί αυτή τη φορά, θα ξαναπροσπαθήσουμε με όποιον τρόπο μας υποδείξει η γιατρός. Το μόνο που με αγχώνει λίγο είναι η ηλικία, εγώ 36 κι ο σύζυγος 38. Καλή τύχη σε όλες μας!!!

Συγχαρητήρια!! Πολύ χαίρομαι οταν διαβαζω τέτοιου είδους εκβαση.

Εμενα εχουν και τα δυο μου παιδια στίγμα,βεβαια ειναι μικρα εχουμε καιρο για παντρειες :Dαλλα ενημερώνομαι και θα ενημερώνομαι για τις εξελίξεις της επιστήμης οσοτου σβησω που λενε, για να τα βοηθήσω αν ποτε χρειαστεί. Προς το παρον απο ενδιαφέρον και μονο, παρακολουθω. Εύχομαι σε ολες τα καλυτερα με μωρα στα χέρια σας!!  :x

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, lilika55 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία για να δώσω θάρρος σε όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Τόσο εγώ, όσο κι ο σύζυγος, είμαστε φορείς της β-θαλασσαιμίας και αν και το γνωρίζαμε από νωρίς, με προτροπή της γυναικολόγου, προχωρήσαμε σε προσπάθειες για φυσιολογική σύλληψη που ήρθε στον πρώτο μόλις μήνα προσπαθειών. Σήμερα κρατάμε στα χέρια μας το 16 μηνών κοριτσάκι μας που είναι απολύτως υγιές, δεν έχει καν το στίγμα. Τώρα, πήραμε την απόφαση να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για το δεύτερο μωράκι, χωρίς άγχος. Είμαστε αισιόδοξοι αλλά αν δεν είμαστε τυχεροί αυτή τη φορά, θα ξαναπροσπαθήσουμε με όποιον τρόπο μας υποδείξει η γιατρός. Το μόνο που με αγχώνει λίγο είναι η ηλικία, εγώ 36 κι ο σύζυγος 38. Καλή τύχη σε όλες μας!!!

 

Μπράβο γλυκιά μου! Να σας ζήσει η κορούλα σας και με το καλό να αποκτήσετε και δεύτερο παιδάκι εφόσον το θέλετε. Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της μεσογειακής είναι "ρουλέτα". Τα πεθερικά μου λόγου χάρη (και οι δύο με στίγμα) ήταν τυχεροί γιατί και στις δύο εγκυμοσύνες τα παιδιά ήταν υγιή (έχουν απλά στίγμα). Από την άλλη ακούω περιπτώσεις ζευγαριών με 3-4 απανωτές εγκυμοσύνες όπου το μωρό έπασχε. Οπότε πλέον πιστεύω ότι το μόνο που παίζει ρολό στο συγκεκριμένο θέμα είναι η τύχη. Εύχομαι λοιπόν και στο επόμενο να είστε το ίδιο τυχεροί με την πρώτη φορά!

Υ.Γ. Για να μην υπάρχει παρανόηση σε κάποιον που μας διαβάζει, επειδή γράφεις "δεν έχει ούτε καν στίγμα", και στίγμα να έχει πάλι υγιές είναι το μωρό. Κάποιος που είναι φορέας μεσογειακής αναιμίας δεν νοσεί από την ασθένεια. Και φυσικά βάσει των πιθανοτήτων, σε ένα ζευγάρι που έχουν και οι δύο στίγμα, οι πιθανότητες το μωρό τους να μην έχει καν στίγμα είναι 25% ενώ το να έχει είναι 50% (συνολικά αυτό μας κάνει το 75% που λέμε ότι είναι οι πιθανότητες το μωρό να μην πάσχει από μεσογειακή αναιμία).

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα και από εμένα!!! Θέλω να πω σε εσάς που μπορείτε να με καταλάβετε καλύτερα από τον καθένα για το πώς αισθάνομαι... Δυστυχώς πριν 12 μέρες έκανα απόξεση λόγω Μ.Α. Ο σύζυγος μου και εγώ έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Αλλά ας τα πάρω από την αρχή. Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο περιληπτικά γίνεται. Δεκέμβριος 2014 1η εγκυμοσύνη - αυτόματη αποβολή, Ιουλιος 2015 2η εγκυμοσύνη - πάσχων έμβρυο λόγω Μ.Α (πρόκληση τοκετού), Αυγουστος 2016 3η εγκυμοσύνη γέννησα πρόωρα το τυχερό μου και δυνατό μου αγοράκι που έχει το στίγμα, Σεπτέμβριος 2020 4η εγκυμοσύνη - προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Δυστυχώς πέσαμε πάλι στο κακό 25% και το μωρό μας έπασχε από Μ.Α. Ξανά πόνος, απόξεση και άδειασμα ψυχής... Νιώθω ένα τεράστιο γιατί??? Απογοήτευση και θυμό και ένα τεράστιο φόβο για το μέλλον??? Θέλουμε πολύ ένα δεύτερο παιδάκι αλλά με ποιο τρόπο??? Να προσπαθήσουμε ξανά φυσιολογικά με τον φόβο πως ίσως ξαναπεσουμε σ' αυτό το 25% ή να προσπαθήσουμε και με εξωσωματική μια φορά??? Είμαι τόσο μπερδεμένη και φοβισμένη! Νιώθω μόνη μου χωρίς να μπορεί κανένας να με καταλάβει.. κλαίω μέσα μου και πνιγώ την θλίψη μου για το παιδάκι που έχω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα... Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!!! Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/3/2021 at 2:01 AM, Katioula35 said:

Καλησπερα και από εμένα!!! Θέλω να πω σε εσάς που μπορείτε να με καταλάβετε καλύτερα από τον καθένα για το πώς αισθάνομαι... Δυστυχώς πριν 12 μέρες έκανα απόξεση λόγω Μ.Α. Ο σύζυγος μου και εγώ έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Αλλά ας τα πάρω από την αρχή. Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο περιληπτικά γίνεται. Δεκέμβριος 2014 1η εγκυμοσύνη - αυτόματη αποβολή, Ιουλιος 2015 2η εγκυμοσύνη - πάσχων έμβρυο λόγω Μ.Α (πρόκληση τοκετού), Αυγουστος 2016 3η εγκυμοσύνη γέννησα πρόωρα το τυχερό μου και δυνατό μου αγοράκι που έχει το στίγμα, Σεπτέμβριος 2020 4η εγκυμοσύνη - προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Δυστυχώς πέσαμε πάλι στο κακό 25% και το μωρό μας έπασχε από Μ.Α. Ξανά πόνος, απόξεση και άδειασμα ψυχής... Νιώθω ένα τεράστιο γιατί??? Απογοήτευση και θυμό και ένα τεράστιο φόβο για το μέλλον??? Θέλουμε πολύ ένα δεύτερο παιδάκι αλλά με ποιο τρόπο??? Να προσπαθήσουμε ξανά φυσιολογικά με τον φόβο πως ίσως ξαναπεσουμε σ' αυτό το 25% ή να προσπαθήσουμε και με εξωσωματική μια φορά??? Είμαι τόσο μπερδεμένη και φοβισμένη! Νιώθω μόνη μου χωρίς να μπορεί κανένας να με καταλάβει.. κλαίω μέσα μου και πνιγώ την θλίψη μου για το παιδάκι που έχω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα... Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!!! Σας ευχαριστώ!!!

 

Καλησπερα καλη μου. Λυπαμαι για τις απωλειες σας... να σας ζησει το αγορακι σας! Δυστηχως σε τι ποσοστο θα πεσεις ειναι θεμα τυχης και δεν υπαρχει καποιος τροπος να το προβλεψεις... ειναι πολυ οδυνηρο ψυχικα και σωματικα. Το τι δρομο θα ακολουθησετε σαν ζευγαρι ειναι αποκλειστικα δικη σας αποφαση.. η εξωσωματικη εχει τα δικα της ρισκα και ειναι και το οικονομικο κομματι. Απο την αλλη μερια μπορεις αν ολα πανε καλα να επιτευξεις μια εγκυμοσυνη με υγιες εμβρυο χωρις το αγχος και την αναμονη αποτελεσματων σε μεγαλυτερο σταδιο της εγκυμοσυνης... Μετα την αποξεση που εκανα στο 2ο μου παιδακι λογω Μ.Α ειχα και εγω πολυ εντονα το συγκεκριμενο διλημμα τελικα μας ενθαρυνε ο γιατρος μου να προσπαθησουμε ξανα με φυσικη συλληψη και ηρθε ο δευτερος μου γιος υγιης ευτυχως, και στην συνεχεια απρογραμματιστα ηρθε κ η κορη μας επισης υγιης (εχει το στιγμα) . Φανηκαμε τυχεροι / ευλογημενοι και εχουμε 3 παιδια υγιη. Βεβαια δεν ξεχναμε και εκεινη την εγκυμοσυνη που χαθηκε λογο Μ.Α ... Το θεμα ειναι να οπληστειτε ψυχικα και να ειστε ετοιμοι για την οποια εκβαση οτι αποφαση παρετε! Ευχομαι να επιστρεψεις με ευχαριστα νεα οτι και αν αποφασίσετε !  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/1/2021 at 2:01 ΠΜ, Katioula35 είπε:

Καλησπερα και από εμένα!!! Θέλω να πω σε εσάς που μπορείτε να με καταλάβετε καλύτερα από τον καθένα για το πώς αισθάνομαι... Δυστυχώς πριν 12 μέρες έκανα απόξεση λόγω Μ.Α. Ο σύζυγος μου και εγώ έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Αλλά ας τα πάρω από την αρχή. Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο περιληπτικά γίνεται. Δεκέμβριος 2014 1η εγκυμοσύνη - αυτόματη αποβολή, Ιουλιος 2015 2η εγκυμοσύνη - πάσχων έμβρυο λόγω Μ.Α (πρόκληση τοκετού), Αυγουστος 2016 3η εγκυμοσύνη γέννησα πρόωρα το τυχερό μου και δυνατό μου αγοράκι που έχει το στίγμα, Σεπτέμβριος 2020 4η εγκυμοσύνη - προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Δυστυχώς πέσαμε πάλι στο κακό 25% και το μωρό μας έπασχε από Μ.Α. Ξανά πόνος, απόξεση και άδειασμα ψυχής... Νιώθω ένα τεράστιο γιατί??? Απογοήτευση και θυμό και ένα τεράστιο φόβο για το μέλλον??? Θέλουμε πολύ ένα δεύτερο παιδάκι αλλά με ποιο τρόπο??? Να προσπαθήσουμε ξανά φυσιολογικά με τον φόβο πως ίσως ξαναπεσουμε σ' αυτό το 25% ή να προσπαθήσουμε και με εξωσωματική μια φορά??? Είμαι τόσο μπερδεμένη και φοβισμένη! Νιώθω μόνη μου χωρίς να μπορεί κανένας να με καταλάβει.. κλαίω μέσα μου και πνιγώ την θλίψη μου για το παιδάκι που έχω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα... Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!!! Σας ευχαριστώ!!!


Καλησπέρα φίλη. Κι εγώ άργησα να δω το μήνυμα σου. Ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα τώρα. Μετά από τόσες απώλειες, θα σκεφτόμουν ότι η εξωσωματική επειδή δίνει μία ασφάλεια στο κομμάτι της μεσογειακής, θα ήταν ένα καλό « διάλειμμα » για ‘σενα. Τόσο σε ψυχικό επίπεδο αφού δεν ενέχει την αγωνία της φυσικής σύλληψης όσο και σε σωματικό γιατί οι διακοπές κύησης δεν είναι και μία ταλαιπωρία για το σώμα; Σου εύχομαι καλή επιτυχία ό,τι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Είναι πραγματικά πολύτιμες για μένα. Ακόμα προσπαθώ να ανασυνταχθω.. πέρασα και μια περιπέτεια μετά την αποξεση. Περίοδος μετά την αποξεση μου ήρθε μετα από 68 μέρες. Αγχωθηκα τόσο πολύ,μου περνούσανε διαφορά από το μυαλό.. ότι δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα και δεν θα μπορέσω να ξαναπροσπαθήσω για παιδί και και και... Πήγα στον γιατρό μου και ευτυχώς που έχω αυτόν τον γιατρό με καθυσηχασε και βρήκε αμέσως πως είχε σφραγιστεί ο τράχηλος μου και έπρεπε να τον ανοίξουμε. Από το σοκ της αποξεσης ο οργανισμός είχε μείνει σε φάση εγκυμοσύνης και για να μην πάρει μικρόβια η μήτρα έκλεισε. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ. Ξανά μικροεπεμβααουλα, ξανά αντιβίωση και σιγά σιγά προσπαθώ να επανέλθω. Πολύ ταλαιπωρία,στεναχώρια και άγχος.. και ο εγκλεισμός που ζούμε δεν βοηθάει καθόλου στην ψυχολογία μου. Οπότε είμαι σε φάση αναμονής και υπομονής και βλέπουμε.. σας ευχαριστώ που είσαστε εδώ και μπορώ να μιλάω με ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...