Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή Προγεστερόνη ή Μείωση Προγεστερόνης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α! ξεχασα..ενα ενα τα θυμαμαι..εχω κ γω πολυ σταθερη περιοδο καθε 29 μερες..ρολοι..το μονο κακο ειναι οτι 2 μερες πριν την περιοδο εχω καφε υγρα..κ αλλες φορες μονο 1 μερα..λογω ελλειψης προγεστερονης..

εμενα κ η ελληψη προγεστερονης με αγχωνει..δηλαδη οκ θα παρουμε χαπι κ μετα θα ναι ολα οκ?δνε ξερω..καλυτερα να μη σκεφτομαστε τιποτα!αυριο που εισαι τριτη μερα κανε fsh.lh και Ε2 κ θα εχεις μια εικονα της ωορρηξιας σου..

κ μενα στον υπεροχο(ετσι τον λεω γω τον ηπερηχο χοοχχοχο) ολα καλα τα βλεπουν κ τα εβλεπαν..κ να το αυγο κ να το σωστο ενδομητριο κ ολα...δοξα τω θεω! παραπονο να μην εχω..

τελικα ομως επειδη εχει αποβολλη πριν κανα 4αρι χρονια...μπορει να χουν βουλωσει ολα κει κατω ξερω γω..ευχομαι οχι..αν μετα η σαλπιγγογραφια βγει καλη..θα ηρεμησω..θα χαλαρωσει το μυαλο μου..

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις 6 μηνες δεν ειναι πολυς χρονος προσπαθειων!! γιατι εχεις αγχωθει?

 

αυτο μου ειπε και ο γιατρος αλλα επειδη ειμαι 34 μου λεει αφου το θελω ας κανουμε τα βασικα μπας και ξεαγχοθω..εξαλλου ολες γυρω μου λενε πως έμειναν αμέσως εγκυος και απορώ..χαχαχαχα!καταλαβαινεις..εσυ ποσο καιρο προσπαθεις?αν τελικα ειναι το θεμα μονο η προγεστερονη τοτε μαλλον εισαι πολυ κοντα στη λύση του..ο γιατρος που πηγα (που ειναι ειδικευμενος σε θεματα γονιμοτητας) δεν εδωσε πολυ βαση στη προγεστερονη. Απο οτι καταλαβα η χαμηλη προγεστερονη εντοπιζεται και απο το λεπτο ενδομητριο στη μεση του κυκλου (στον υπερηχο) οταν εκανες υπερηχο εντόπισαν κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

α! ξεχασα..ενα ενα τα θυμαμαι..εχω κ γω πολυ σταθερη περιοδο καθε 29 μερες..ρολοι..το μονο κακο ειναι οτι 2 μερες πριν την περιοδο εχω καφε υγρα..κ αλλες φορες μονο 1 μερα..λογω ελλειψης προγεστερονης..

εμενα κ η ελληψη προγεστερονης με αγχωνει..δηλαδη οκ θα παρουμε χαπι κ μετα θα ναι ολα οκ?δνε ξερω..καλυτερα να μη σκεφτομαστε τιποτα!αυριο που εισαι τριτη μερα κανε fsh.lh και Ε2 κ θα εχεις μια εικονα της ωορρηξιας σου..

κ μενα στον υπεροχο(ετσι τον λεω γω τον ηπερηχο χοοχχοχο) ολα καλα τα βλεπουν κ τα εβλεπαν..κ να το αυγο κ να το σωστο ενδομητριο κ ολα...δοξα τω θεω! παραπονο να μην εχω..

τελικα ομως επειδη εχει αποβολλη πριν κανα 4αρι χρονια...μπορει να χουν βουλωσει ολα κει κατω ξερω γω..ευχομαι οχι..αν μετα η σαλπιγγογραφια βγει καλη..θα ηρεμησω..θα χαλαρωσει το μυαλο μου..

 

 

αυτα τα καφε που λες ειναι σχετικά, να ειδες?εγω έχω πιο χαμηλη προγεστερόνη απο εσενα και ομως δεν εχω δει ποτε καφε πριν τη περίοδο. εχουμε και αλλο κοινό και γω τη περιοδο μου τη λεω ρολόι (χαχαχα)δεν μου δινει ποτε εστω μια μερα καθηστερισης (να χαρω εστω και για λιγο)χαχαχα,. Απο οτι εχω καταλαβει και γω το ενδομητριο μας ειναι λεπτο οποτε δεν μπορει να υποστηριξει καλα την εμφυστευση. Φυσικα σε υπερηχους μέχρι τωρα δεν μου ειπε κανεις ποτε πως ειναι λεπτο..ο γιατρος αυτος που πηγα τωρα (που ειναι ειδικευμένος σε θεματα υπογονιμοτητας) δεν το θεωρησε κατι τρομερό αλλα κατι απλο που λυνεται εύκολα..μου ειπε να κανω και τις υπολοιπες ορμονικες και ισως το ενισχύσουμε (δεν το θεωρησε καν απαραίτητο δηλαδή). Αν ειναι ψυχολογικο το θεμα σου τωρα που θα κανεις υστεροσαλπιγγογραφια θα ηρεμήσεις αλλα ακομα και να βρεθει καποιο θεματακι βατοτητας δεν ηρθε και το τέλος του κσομου..καταρχας θα ξερεις τι παιζει, που βρησκεσε και κατα δευτερον μη τρελαθουμε τωρα υπαρχουν λυσεις, ο γιατρος μου τόνισε πως η εξεταση αυτη εχει θεραπευτικες ιδιοτητες οπως σου ειπα Εδω στο φορουμ αν ψαξεις λιγο θα βρεις δεκαδε ςεκατονταδες περιπτωσεις γυναικών που λενε πως τα κατάφεραν 1-3 μηνες μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφια.

Link to comment
Share on other sites

α! ξεχασα..ενα ενα τα θυμαμαι..εχω κ γω πολυ σταθερη περιοδο καθε 29 μερες..ρολοι..το μονο κακο ειναι οτι 2 μερες πριν την περιοδο εχω καφε υγρα..κ αλλες φορες μονο 1 μερα..λογω ελλειψης προγεστερονης..

εμενα κ η ελληψη προγεστερονης με αγχωνει..δηλαδη οκ θα παρουμε χαπι κ μετα θα ναι ολα οκ?δνε ξερω..καλυτερα να μη σκεφτομαστε τιποτα!αυριο που εισαι τριτη μερα κανε fsh.lh και Ε2 κ θα εχεις μια εικονα της ωορρηξιας σου..

κ μενα στον υπεροχο(ετσι τον λεω γω τον ηπερηχο χοοχχοχο) ολα καλα τα βλεπουν κ τα εβλεπαν..κ να το αυγο κ να το σωστο ενδομητριο κ ολα...δοξα τω θεω! παραπονο να μην εχω..

τελικα ομως επειδη εχει αποβολλη πριν κανα 4αρι χρονια...μπορει να χουν βουλωσει ολα κει κατω ξερω γω..ευχομαι οχι..αν μετα η σαλπιγγογραφια βγει καλη..θα ηρεμησω..θα χαλαρωσει το μυαλο μου..

 

 

αυτα τα καφε που λες ειναι σχετικά, να ειδες?εγω έχω πιο χαμηλη προγεστερόνη απο εσενα και ομως δεν εχω δει ποτε καφε πριν τη περίοδο. εχουμε και αλλο κοινό και γω τη περιοδο μου τη λεω ρολόι (χαχαχα)δεν μου δινει ποτε εστω μια μερα καθηστερισης (να χαρω εστω και για λιγο)χαχαχα,. Απο οτι εχω καταλαβει και γω το ενδομητριο μας ειναι λεπτο οποτε δεν μπορει να υποστηριξει καλα την εμφυστευση. Φυσικα σε υπερηχους μέχρι τωρα δεν μου ειπε κανεις ποτε πως ειναι λεπτο..ο γιατρος αυτος που πηγα τωρα (που ειναι ειδικευμένος σε θεματα υπογονιμοτητας) δεν το θεωρησε κατι τρομερό αλλα κατι απλο που λυνεται εύκολα..μου ειπε να κανω και τις υπολοιπες ορμονικες και ισως το ενισχύσουμε (δεν το θεωρησε καν απαραίτητο δηλαδή). Αν ειναι ψυχολογικο το θεμα σου τωρα που θα κανεις υστεροσαλπιγγογραφια θα ηρεμήσεις αλλα ακομα και να βρεθει καποιο θεματακι βατοτητας δεν ηρθε και το τέλος του κσομου..καταρχας θα ξερεις τι παιζει, που βρησκεσε και κατα δευτερον μη τρελαθουμε τωρα υπαρχουν λυσεις, ο γιατρος μου τόνισε πως η εξεταση αυτη εχει θεραπευτικες ιδιοτητες οπως σου ειπα Εδω στο φορουμ αν ψαξεις λιγο θα βρεις δεκαδε ςεκατονταδες περιπτωσεις γυναικών που λενε πως τα κατάφεραν 1-3 μηνες μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα τα καφε που λες ειναι σχετικά, να ειδες?εγω έχω πιο χαμηλη προγεστερόνη απο εσενα και ομως δεν εχω δει ποτε καφε πριν τη περίοδο. εχουμε και αλλο κοινό και γω τη περιοδο μου τη λεω ρολόι (χαχαχα)δεν μου δινει ποτε εστω μια μερα καθηστερισης (να χαρω εστω και για λιγο)χαχαχα,. Απο οτι εχω καταλαβει και γω το ενδομητριο μας ειναι λεπτο οποτε δεν μπορει να υποστηριξει καλα την εμφυστευση. Φυσικα σε υπερηχους μέχρι τωρα δεν μου ειπε κανεις ποτε πως ειναι λεπτο..ο γιατρος αυτος που πηγα τωρα (που ειναι ειδικευμένος σε θεματα υπογονιμοτητας) δεν το θεωρησε κατι τρομερό αλλα κατι απλο που λυνεται εύκολα..μου ειπε να κανω και τις υπολοιπες ορμονικες και ισως το ενισχύσουμε (δεν το θεωρησε καν απαραίτητο δηλαδή). Αν ειναι ψυχολογικο το θεμα σου τωρα που θα κανεις υστεροσαλπιγγογραφια θα ηρεμήσεις αλλα ακομα και να βρεθει καποιο θεματακι βατοτητας δεν ηρθε και το τέλος του κσομου..καταρχας θα ξερεις τι παιζει, που βρησκεσε και κατα δευτερον μη τρελαθουμε τωρα υπαρχουν λυσεις, ο γιατρος μου τόνισε πως η εξεταση αυτη εχει θεραπευτικες ιδιοτητες οπως σου ειπα Εδω στο φορουμ αν ψαξεις λιγο θα βρεις δεκαδε ςεκατονταδες περιπτωσεις γυναικών που λενε πως τα κατάφεραν 1-3 μηνες μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφια.

ρε συ δεν ξερω..σκεφτομαι τοσο αρνητικα..που δεν φανταζεσαι..κ νιωθω συνεχως στενοχωρημενη...εν τω μεταξυ εγω δεν ειχα θεμα προγεστερονης ποτε..περσι εκανα την εξεταση κ ειχα προγεστερονη 20!!τι εφταιξε δεν ξερω..φοβαμαι πολυ αυτο με την ποιοτητα των ωαριων..δηλαδη θελω να πω οτι εφοσον η προγεστερονη ανεβαινει με την καλη ωορρηξια..σε εμας γιατι δνε ανεβαινει.? πιθανοτατα επειδη κανουμε ωορρηξια αλλα για καποιο λογο δεν παραγει πολλη προγετερονη?κατι τετοιο?εγω τον ρωτησα παντως 100 φορες κ μου ειπε οτι κανω ωορρηξια παραγει η ωορρηξια προγεστερονη, ομως για καποιο λογο σταματαει η παραγωγη..δηλαδη το 11,88 ειναι αρκετο να μπει μεσα στην μητρα ομως οχι αρκετο για να συνεχισει η εγκυμοσυνη.αυτο μου ειπε.αυτα τα καφε πριν την περιοδο με τρελλαναν 2 χρονια..ευχομαι μην ειναι καμια ενδομητριωση..πωπω σκεφτομαι μονο αρνητικα..καλο θα ηταν να μη το σκεφτομαι καθολου τελικα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις κανουμε ελευθερα 1μιση χρονο αλλα στις γονιμες εχουμε ερθει σε επαφη περιπου 6-7 φορες..τις υπολοιπες απλα δεν το καναμε στις γονιμες..δεν το ειχαμε παρει ζεστα στην αρχη γι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

και για να καταλαβω κατι...κανουμε καλη ωορρηξια κ απλα πρεπει να παρουμε συπληρωμα προγεστερονης..ε?

κ πως θα ειμαστε με αυτο το συμπληρωμα?αυτο οταν το παιρνουν οι γυναικες νυσταζουν φουλ..πφφφφ! δεν θελωωωω!! μπουααα!κ στην τελικη μπορει αν ετυχε σε αυτον τον κυκλο..εγω παντα ειχα υψηλη προγεστερονη κ χοντρο ενδομητριο..θα βοηθησει λες στην εμφυτευση αυτο?ρε τι παθαμε!

Link to comment
Share on other sites

βρε χαλάρωσε (καλα τι σου λεω και γω στη τσιτα ειμαι..). Ρωτησα σχετικά με τη χαμηλη τιμη προγεστερονης και ενα γυναικολογο στο διαδυκτιο πριν παω στο γιατρο μου. Συγκεκριμένα τον ρωτησα αν η χαμηλη τιμη προγεστερονης υποδηλώνει κακης ποιότητας ωορρηξία και μου απαντησε πως απο τη τιμη βλεπουμε αν εχει γινει ή οχι ωορρηξια δεν μπορουμε απο αυτη τη τιμη να αξιολογισουμε τη ποιοτητα της, αυτο ειναι κατι διαφορετικο. Επίσης και γω πρωτη φορα κανω αυτη την εξεταση οποτε ισως οπως λες και συ να ηταν και τυχαιο εύρημα. Πάντως απο αυτα που διαβασα ολες αυτες τις μερες και απο αυτα που μου ειπε ο γυναικολογος το θεμα της προγεστερονης ειναι κατι απλο, εδω υπαρουν τοσα χειροτερα δεν θα σκασουμε τωρα για κατι που διορθωνεται (ξαναλεω αν χρηαστει). Τελος και εγω εχω μια χαρα ενδομητριο (6 μηνες εχω δει 4 φορες το ενδομητριο κοντα στην ωοριξια και παντα ειναι κανονικοτατο) άρα ίδωμεν ..μόλις πάρω τα αποτελεσματα των ορμονικων θα παω στο γυναικολογο και θα σε ενημερωσω αμεσως για το τι ειπώθηκε σχετικα με τη προγεστερονη!! :-)

Link to comment
Share on other sites

βρε χαλάρωσε (καλα τι σου λεω και γω στη τσιτα ειμαι..). Ρωτησα σχετικά με τη χαμηλη τιμη προγεστερονης και ενα γυναικολογο στο διαδυκτιο πριν παω στο γιατρο μου. Συγκεκριμένα τον ρωτησα αν η χαμηλη τιμη προγεστερονης υποδηλώνει κακης ποιότητας ωορρηξία και μου απαντησε πως απο τη τιμη βλεπουμε αν εχει γινει ή οχι ωορρηξια δεν μπορουμε απο αυτη τη τιμη να αξιολογισουμε τη ποιοτητα της, αυτο ειναι κατι διαφορετικο. Επίσης και γω πρωτη φορα κανω αυτη την εξεταση οποτε ισως οπως λες και συ να ηταν και τυχαιο εύρημα. Πάντως απο αυτα που διαβασα ολες αυτες τις μερες και απο αυτα που μου ειπε ο γυναικολογος το θεμα της προγεστερονης ειναι κατι απλο, εδω υπαρουν τοσα χειροτερα δεν θα σκασουμε τωρα για κατι που διορθωνεται (ξαναλεω αν χρηαστει). Τελος και εγω εχω μια χαρα ενδομητριο (6 μηνες εχω δει 4 φορες το ενδομητριο κοντα στην ωοριξια και παντα ειναι κανονικοτατο) άρα ίδωμεν ..μόλις πάρω τα αποτελεσματα των ορμονικων θα παω στο γυναικολογο και θα σε ενημερωσω αμεσως για το τι ειπώθηκε σχετικα με τη προγεστερονη!! :-)

Εγώ Ρώτησα όλους τους γιατρούς κ τον πρώην κ τον νυν κ στο νετ κ μου έλεγαν πάνω από 10 γίνεται ωορρηξία, την ποιότητα την βλέπουν με τον υπέρηχο..δηλαδή..αν το ωάριο έχει παχύ περίβλημα κ σωστό μέγεθος υποθέτουν ότι είναι ένα καλό ωαριο, η ποιότητα φαίνεται μόνο αν πάρεις το ωάριο κ το βάλεις στο μικροσκόπιο..κάτι το οποίο δεν γίνεται.. Επίσης αν το fsh είναι κάτω από 9 , σημαίνει ότι οι ωοθήκες είναι ακόμα ζωντανές κ παράγουν καλά ωάρια, όπως επίσης η Ε2 πρέπει τρίτη μέρα κύκλου να είναι μεταξύ 30-70, σημαινει ότι το αυγουλακι που ξεκινά να μεγαλώνει παράγει σωστή ποσότητα Ε2..όπως καταλαβαίνεις έχω γίνει κ γω γυναικολόγος κ απορω γτ παω σαυτους!!!χαχα..απλά σίγουρα κ γω αμφιβάλλω για τις γνώσεις μου ..πάντα νιώθω μια ανασφάλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα, μετά από 1 χρόνο προσπάθειας (και πολλές βιοχημικές κυήσεις και 1 ανεμβρυική το χόνο αυτό) για 2ο παιδάκι, έκανα εξετάσεις προγεστερόνης και είναι δράμα...έκανα 7 μέρες μετά την ωορρηξία με αποτέλεσμα 6,8. Ξαναέκανα στον επόμενο κύκλο την 5η μέρα με τιμή 0,20 (το όριο για τη χαμηλότερη τιμή είναι 0,10). Βέβαια, το ότιι υπάρχει θέμα φαίνεται και από την ωχρινική φάση των κύκλων μου, που κάποιες φορές ήταν μικρή ή η θερμοκρασία ανέβαινε για λίγες μέρες μόνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε παρόμοιο θέμα και αν ναι, τί μέθοδο/κατεύθυνση ακολούθησε.

Θα κάνω υπέρηχο 16η-18η μέρα για να δούμε ενδομήτριο και ωορρηξία (τότε κάνω) και φυσικά θα ξαναμετρήσω προγεστερόνη.

Δυστυχώς άργησα να κάνω τις εξετάσεις (δεν είχα κάποια οδηγία από γιατρό) και χάσαμε άδικα πολύ χρόνο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από 1 χρόνο προσπάθειας (και πολλές βιοχημικές κυήσεις και 1 ανεμβρυική το χόνο αυτό) για 2ο παιδάκι, έκανα εξετάσεις προγεστερόνης και είναι δράμα...έκανα 7 μέρες μετά την ωορρηξία με αποτέλεσμα 6,8. Ξαναέκανα στον επόμενο κύκλο την 5η μέρα με τιμή 0,20 (το όριο για τη χαμηλότερη τιμή είναι 0,10). Βέβαια, το ότιι υπάρχει θέμα φαίνεται και από την ωχρινική φάση των κύκλων μου, που κάποιες φορές ήταν μικρή ή η θερμοκρασία ανέβαινε για λίγες μέρες μόνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε παρόμοιο θέμα και αν ναι, τί μέθοδο/κατεύθυνση ακολούθησε.

Θα κάνω υπέρηχο 16η-18η μέρα για να δούμε ενδομήτριο και ωορρηξία (τότε κάνω) και φυσικά θα ξαναμετρήσω προγεστερόνη.

Δυστυχώς άργησα να κάνω τις εξετάσεις (δεν είχα κάποια οδηγία από γιατρό) και χάσαμε άδικα πολύ χρόνο.

 

Τσάρλι γεια σου, τελικά τι σου έχει πει ο γιατρός επ'αυτού..;

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, σήμερα του είπα από το τηλέφωνο τα αποτελέσματα και θα με δει για υπέρηχο κοντά στην ωορρηξία. Θα τα πούμε τότε μου είπε και ίσως να ενισχύσουμε με προγεστερόνη, τίποτε άλλο. Ρώτησα για κλομιφαίνη και pregnyl (έτσι δεν λέγονται), αλλά μου είπε να μην βιαστούμε, να δούμε πρώτα τί γίνεται και υπερηχογραφικά, να δούμε αν ενδείκνυται μια τέτοια θεραπεία κλπ.

Αν ξαναχάσω κύκλο θα ουρλιάξω! Έχασα ήδη 1 χρόνο έτσι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τσαρλι,

Εχω θέματα καιρο με τη προγεστερονη.

Αυτο που μου έκανε ο γιατρός μου ειναι να μου δίνει χάπι απο την ημέρα της ωορρηξίας κ για 14 μερες μετα μεχρι δηλαδη να δούμε αν υπαρχει εγκυμοσύνη η περίοδος.

Μην ανησυχείς ομως ειναι κατι που διορθώνεται.

Εγω με χαμηλότερη τιμη του εργαστηρίου 4,7 ειχα προγεστερονη 0,70.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Utrogestan , το κλασικό.

Το δεύτερο μηνα που το πηρα έμεινα έγκυος αλλα τελικα απέβαλλα.

Ειχα κανει και πρόκληση ωορρηξίας βέβαια αλλα χωρίς προγεστερονη σύλληψη γιόκ..

Γενικα ναι βοηθάει πολυ.ο γιατρός δε σε στέλνει να κανεις εξέταση ενώ παίρνεις χάπι γιατι πολυ απλα θα βγει αλλα ντάλα το αποτελεσμα.Εγω το καταλάβαινα γιατι σε κύκλο που δεν έπαιρνα δεν ειχα κανένα σημάδι ενώ σε κύκλους που έπαιρνα ειχα πολυ υψηλή θερμοκρασία, πρησμένο στήθος και ευαίσθητη θηλη.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, σήμερα του είπα από το τηλέφωνο τα αποτελέσματα και θα με δει για υπέρηχο κοντά στην ωορρηξία. Θα τα πούμε τότε μου είπε και ίσως να ενισχύσουμε με προγεστερόνη, τίποτε άλλο. Ρώτησα για κλομιφαίνη και pregnyl (έτσι δεν λέγονται), αλλά μου είπε να μην βιαστούμε, να δούμε πρώτα τί γίνεται και υπερηχογραφικά, να δούμε αν ενδείκνυται μια τέτοια θεραπεία κλπ.

Αν ξαναχάσω κύκλο θα ουρλιάξω! Έχασα ήδη 1 χρόνο έτσι.

 

Απο θυροειδή πως πας; είχες και παλιά θέμα με προγεστερόνη? Βρήκα κάτι ποστ παλιά με το όνομα tsarli δεν ξέρω αν είναι δικά σου. Γενικά ο υψηλός θυροειδής οφείλεται για αποβολές και υπογονιμότητα. Πάντως για τις βιοχημικές νομίζω οτι ίσως όλες να έχουμε αλλά μάλλον επειδή είσαι στοχευμένη και κάνεις τεστ νωρίς το εντοπίζεις. Στο θέμα τις προγεστερόνης πάντως επειδή είχα αμφιβολίες και μια πρόσφατη αποβολή το συζήτησα με τον γιατρό μου. Μου είπε οτι δεν είναι υπέρ της λήψης προγεστερόνης προληπτικά...δηλαδή...αν η φύση από μόνη της δεν ανεβάζει την προγεστερόνη είναι γιατί δεν θέλει να προχωρήσει η κύηση...από ότι κατάλαβα υπάρχουν σχολές και σχολές γιατρών...άλλοι την δίνουν σαν καραμέλλα.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω χασιμότο υποθυρεοειδισμό,αλλά ελεγχόμενο πάντα και με πολύ καλές τιμές. Παλιά νόμιζα ότι είχα χαμηλή προγεστερόνη, γιατί την έκανα λάθος μέρα. Βέβαια τώρα που βλέπω την τιμή που είχα τότε..και πάλι χαμηλή ήταν.

Δηλαδή βρε κορίτσια δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να ανέβει η προγεστερόνη? Και για ποιό λόγο κάποιες έχουμε πολύ χαμηλή?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι αν ενα εμβρυο δεν ειναι υγιες θα παλινδρομησει οση προγεστερονη κ να παρεις.αλλααν εχεις μια επαπειλουμενη κυηση με λιγο αιματακι πχ μπορει με ξαπλα,προσοχη κ προγεστερονη να πανε ολα καλα.νομιζω τσαρλι οτι αφου γινει η ωορρηξια σου κ ελεγξεις την προγεστερονη κ ειναι χαμηλη παιρνοντας συμπληρωμα προγεστερονης θα εχεις συντομα μια τελειομηνη κυηση κ ενα δευτερο θαυματακι γερο στην αγκαλια σου

Link to comment
Share on other sites

γεια σου tsarli, το θεμα με την προγεστερονη μπορει να φτιαξει. θα μπορουσες να κανεις το εξης - να ξεκινησεις τα utro μετα την ωορρηξια, οσα σου δωσει ο γιατρος (εγω επαιρνα 3 των 200την ημερα δοκιμαστικα, για αρχη) και την 7η μερα μετα την ωορρηξια να μετρησεις την προγεστερονη σου. αν δεις οτι η τιμη της ειναι καλη, τοτε η δοση αυτη σε καλυπτει. αν ειναι παλι χαμηλη, αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να παρεις μεγαλυτερη δοση, π.χ. 5-6 την ημερα.

προτεινε το στον γιατρο σου, και δες τι θα σου πει, θα σε καθοδηγησει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εδω ομιοπαθουσα. Μετα το πρωτο παιδακι μου το επαθα Προγźεστερονη 7 μετα απο παρακολουθηση ωορρηξιας 5 το πολυ Εγω δεν εμενα εγκυος καθολου. Μου εδωσε ενας γιατρος προσταγονα και εμεινα στον τριτο μηνα που τα επαιρνα αλλα μολις εμεινα μου τακοψε γιατι δεν κανει να τα συνεχισεις και ενω τουειπα να με ενισχισει με προγεστερονη τα γνοστα ουτροτζεσταν μου ειπε δεν χρειαζεται αφου προχωραει η κυηση και το ειδαμε ετσι μια μερα μου ηρθε αιμα και τοτε μου ειπε να παω προγεστερονη αλλα οταν πηγα να με δει η αναπτηξη ειχεσταματησει Τωαρ ειμαι σε φαση εξωσωματικης γιατι μετα την αποξεση εκλεισε και η μια και μοναδικη σαλπιγκα ου ειχα και λειτουργουσε και μου εδωσε 3 φορες τη μερα 200 και αλλοιφη προγεστερονης Τι να σου πω εκει ου ειχα ενα προβλημα γιναναι πολλα Μακαρι να τα καταφερω καποια στιγμη οπως και ολες οι κοπελες .

Οσο ζω λπιζω

Α απο εξετασεις εχω κανει τα παντα προλακτινη καμπυλη ζαχαρου και ινσουλοινης Υπερηχο μπως εχω πολυπποδα , θυρεωηδη 9εχω αλλα απολυτα ρυθμισμενο) ολα αυτα επιρεαζουν την προγεστρονη αλλα δεν εχω τιποτα Εκτος αν επιρεαζει ο οζος που εβγαλα στον θυρεωηδη αλλα τον ελενξα και αυτον Εφαγα δυο χρονια να ψαχνοαι και μετα ανακαληψα οτι ειχε κλεισει και ησαλπιγγα.

Με τον εξωσωματικο που ιλησα μοου εδειξε οτι δεν τον ενδιαφερει το θεμα γιατι ετσι κι αλλιως δεινουν παντα ππρογεστερονη

Κοινψς δεν ελαβα απαντηση απο πουθενα μεχι και σ ξενα φορουμ ειχα μπει και ειχα βγαλει τα ατια μου να διαβαζω δεν ευγαλα ακρη.

Αν εχεις εσυ καποια αλλη ενημερωση πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια ειναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη και εχω τρελαθει μετα απο προσπαθεια 4 ετων. Τελευταία περιοδο 25 ιανουαριου, ωορηξια 17 Ιανουαρίου και θετικη χοριακη 45,10 2/3. 4/3 πηγε 93,10 κ 7/3 350,00. 11/3 πηγαμε στο γιατρο κ ειδαμε σακο κ μου ειπε οτι αρχισε ν φαίνεται ο λεκιθικος κ οτι είναι νωρις να φανει εμβρυο γτ είμαι 4,5-5 εβδομαδων. Μου ειπε εχθες 12/3 να κανω χορισκη κ προγεστερονη, η χοριακη πηγε 2258,00 η προγεστερονη ομως 7,75. Τν χοριακη την πηρα εγω απο τ μικροβιολογικο, τα αποτελέσματα ομως της προγεστερονης ειπε οτι ειχε χαλασει το μηχάνημα κ μ τ εδωσε αργότερα τηλεφωνικά. Οταν πηρα τ γιατρο τ ειπα τ χοριακη αργοτερα τ επερνα ν τ πω για τ προγεστερονη κ δ τ εβρισκα, τ εστειλα μηνυμα κ μ απαντησε οτι ειναι χαμηλη κ να παρω 1 απο τ στομα κ μια κολπικα προγεστερονη τ νυχτα. Εχω στεναχωρεί πολυ δ ξερω τ γίνεται κ φοβάμαι. Οποια μπορει ας μ βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα aerox, κατʼ αρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Γιατρός δεν είμαι, όμως η χοριακή σου μοιάζει να αυξάνεται πολύ καλά. Και τα υπερηχογραφικά ευρήματα επίσης πολύ πολύ θετικά και αυτό είναι οπωσδήποτε το σημαντικότερο. Επίσης ότι το πιάσατε νωρίς για την χαμηλή προγεστερόνη είναι επίσης θετικό, γιατί τώρα έχετε την ευκαιρία να το αντιμετωπίσετε όπως χρειάζεται.

 

Καταλαβαίνω ότι η αγωνία σου είναι μεγάλη όπως και η λαχτάρα για αυτό το μωράκι μετά από τόσα χρόνια. Φαντάζομαι ότι θα σου είναι δύσκολο να ηρεμήσεις μέχρι να δείτε την προγεστερόνη να ανεβαίνει και να ακούσετε καρδούλα.

 

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί αυτό που θα πω, όμως νομίζω ότι η κάθε εγκυμοσύνη έχει τις αγωνίες τις. Νομίζω ότι η ανησυχία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του να περιμένει κανείς παιδάκι! Ελπίζω όλα αυτά σύντομα να περάσουν και να νοιώσεις πιο ασφαλής, να έχεις μία γαλήνια και ανέφελη εγκυμοσύνη.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να επαναλαβεις την προγεστερονη κ αλλου μηπως ειναι λαθος.αν ειναι κ παλι χαμηλη συζητα με το γιατρο σου το ενδεχομενο ενεσιμης προγεστερονης για να απορροφηθει καλυτερα .δυο utrogestan μονο την ημερα μου φαινονται λιγα.στην αναγκη λαρε γνωμη κ αλλου γιατρου.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...