Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ


DALIA

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?  

983

  1. 1. ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?



Recommended Posts

αν καταλαβα καλα εισαι μαλλον φρεσκια ΔΥ. σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και να μην γινεις ετσι οπως περιγραφεις τους υπολοιπους σε μερικα χρονια απο τωρα. δεν κοροιδευω. ξερω πολλα νεα παιδια που αλλιως μπηκαν και τωρα αν τους ακουσεις, οχι μονο δικαιολογουν τετοιες απαραδεκτες συμπεριφορες αλλά και τις εχουν πλεον υιοθετησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

maria έχω 4 χρόνια Δ.Υ και άλλα 15 χρόνια ιδιωτικός υπάλληλος. Δουλέυω 19 χρόνια παρότι είμαι 35 ετών. Βγήκα στην αναζήτηση εργασίας από τα 16 μου χρόνια, δουλέυοντας ως βοηθός σερβιτόρου. Εχω κάνει από λάντζα, μέχρι ταμείας σε μανάβικο, μέχρι να φτάσω να έχω ανώτερη διοικητική θέση στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρεία που πολλές γυναίκες θα ζήλευαν, παρόλο το νεαρό της ηλικίας μου. Αμοιβόμουν πολύ καλά, αλλά ο λόγος που έφυγα ήταν γιατί κάνοντας οικογένεια και ένα παιδί δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε συνθήκες 14ώρου που δούλευα πριν. Για μένα είναι πάνω από όλα η οικογένεια. Επιπλέον ήθελα ελέυθερα τα σκ και όχι να ταξιδεύω σε ουκρανίες, ρωσίες κτλ και να έχω πίσω μου ένα παιδί στο έλεος, γιατί στην Αθήνα δεν έχω κανένα να με βοηθήσει, άρα έπρεπε να επιλέξω ή το δημόσιο με σαφώς λιγότερα χρήματα ή την ανεργία. Μετά από πολλές προσπάθειες μέσω ασεπ πέρασα εκεί που πέρασα. Εχω περάσει δύσκολες καταστάσεις και ξέρω να εκτιμώ το κάθε ευρώ που περνάει από τα χέρια μου. Ξέροντας πολύ καλά τον εαυτό μου τόσα χρόνια ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξω, γιατί όταν ένας άνθρωπος ξέρει να εκτιμάει και έχει συνείδηση, είναι δύσκολο να αλλάξει συνήθειες. Ο άντρας μου με κοροιδεύει, ότι δίνω πολύ περισσότερα από αυτά που αμείβομαι. Ετσι όμως έχω μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μη βάζουμε τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι.

 

Πολλοί δημ υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, διεφθαρμένοι, άσχετοι, κλπ κλπ, αλλά υπάρχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΣΤΕΡΙΑ (έχω συνεργαστεί με τέτοιους).

 

Ώρες ώρες λυπάμαι παιδιά που με όρεξη πάνε να δουλέψουν στο δημόσιο και σε μικρό διάστημα τους κόβονται τα φτερά. Από αυτούς που το έχουν κάνει τσιφλίκι τους.

Αλλά και ποιος θα άντεχε να παλεύει ενώ ο δίπλα βαράει μύγες αλλά παίρνει προαγωγές λόγω κομματικών ή άλλων διασυνδέσεων.

 

Αν ξέρατε και με πόσους άχρηστους έχω συνεργαστεί και στον ιδιωτικό τομέα....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω με τα νέα δεδομένα (ενιαίο μισθολόγιο, επιλογή προισταμένων κτλ ) να αλλάξουν κάποια πράγματα στο δημόσιο, γιατί δεν μπορεί κάποιοι να είναι προνομιούχοι λαμβάνοντας παχυλούς μισθούς και μίζες και κάποιοι άλλοι να μοχθούν για ένα μισθό της πείνας. Γιατί ναι υπάρχουν άνθρωποι στο δημόσιο που παίρνουν τρεις κι εξήντα. Και άλλοι άνθρωποι όπως κι εγώ που μπήκα με προκήρυξη για πληροφορική, μου ζήτησαν πτυχίο πληροφορικής και όμως το επίδομα των 150 περίπου ευρώ δεν το παίρνω το μήνα, ούτε το μειωμένο της μισής ώρας που δικαιούμαι, γιατί δεν εργάζομαι σε δ/νση πληροφορικής. Μου δίνουν όμως την μηχανογραφική άδεια. Τώρα αυτά πως συνδιάζονται θα μου πείτε??? Πολλά τέτοια βιώνουμε. Και πόσα άλλα ??? Ανθρωποι έπαιρναν στην υπηρεσία μου το επίδομα ειδικής απασχόλησης για θέση διοικητικού (ενώ ήταν υδραυλικοί, εργάτες, οδηγοί απορριμματοφόρου) και δεν τους έδιναν των ειδικών συνθηκών που είναι παραπάνω τα χρήματα. Οπου βρουν και όπου πατήσουν φυσικά. Ομως όποιος είναι έξυπνος στο δημόσιο και ξέρει να διαβάζει νόμους, εγκυκλίους, ξέρει πως να ενεργήσει δεν τον κοροιδεύει κανένας. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Θα πω ένα παράδειγμα που το έζησα στο δικό μου δήμο. Οταν διορίστηκα εκτός από όλα τα άλλα που μου είχαν φορτώσει είχα και όλα τα θέματα προσωπικού (Μ.Κ, αλλαγές βαθμών, υπηρεσιακά, προσλήψεις, απολύσεις, stage, μερική απασχόληση κτλ).

Μου την "έπεσαν" λοιπόν κάποιοι υπάλληλοι γιατί δεν έπαιρναν κάποια επιδόματα επί 3 χρόνια. Εψαξα βρήκα τους νόμους, τα φεκ, τους είπαν να κάνουν αιτήσεις και αυτές τις αιτήσεις τις κολλησαμε στη μούρη της προισταμένης γιατί ότι και να της έλεγαν μέχρι τότε τους έγραφε. Με κάλεσε στο γραφείο της γιατί αφίνιασε σαν τα άλογα και μου λέει "τι σε φέραμε εσένα εδώ να ανοίξεις τα μάτια του καθενός και να ζητάει αναδρομικά ??? Τι θα πω στο δήμαρχο ???" Της απάνταω "όπως πήρατε εσείς τα αναδρομικά σας πριν μερικούς μήνες τα δικαιούνται και αυτοί. Από τη στιγμή που μου αναθέσατε τα θέματα προσωπικού ότι τα δικαιούνται θα τα πάρουν μέχρι τελευταίο ευρώ. Τι θα πείτε στο δήμαρχο είναι πρόβλημά σας". Τελικά πήρε ο καθένας τους αναδρομικά 2500 ευρώ !!!

Αυτά είναι για όσους δεν ξέρουν τι γίνεται στο δημόσιο. Είναι άνθρωποι που δουλέυουν σε φρεάτια, αποχετεύσεις και δεν παίρνουν τα επιδοματά τους, δεν παίρνουν το λίτρο το γάλα που δικαιούνται σε καθημερινή βάση και τόσα άλλα. Ας φτιάξουν λοιπόν και οι αρμόδιοι καλύτερα τους νόμους και να μην βρίζουμε όλοι εμείς μόνο τους δημοσίους υπαλλήλους. Υπάρχουν και πολλοί στον ιδιωτικό χειρότεροι από αυτούς του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, μη βάζουμε τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι.

Πολλοί δημ υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, διεφθαρμένοι, άσχετοι, κλπ κλπ, αλλά υπάρχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΣΤΕΡΙΑ (έχω συνεργαστεί με τέτοιους).

Ούτε συζήτηση. Φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα

 

Ώρες ώρες λυπάμαι παιδιά που με όρεξη πάνε να δουλέψουν στο δημόσιο και σε μικρό διάστημα τους κόβονται τα φτερά. Από αυτούς που το έχουν κάνει τσιφλίκι τους.

Αλλά και ποιος θα άντεχε να παλεύει ενώ ο δίπλα βαράει μύγες αλλά παίρνει προαγωγές λόγω κομματικών ή άλλων διασυνδέσεων.

Αυτό δυστυχώς ισχύει. Και να θες να δουλέψεις, δεν σε αφήνουν. Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι κηφήνες γιατί αν δουλέψεις εσύ, θα φανεί η διαφορά.

 

Αν ξέρατε και με πόσους άχρηστους έχω συνεργαστεί και στον ιδιωτικό τομέα....

Ναι το είπα παραπάνω. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτούς τους πληρώνει ένας εργοδότης, ο οποίος όταν τους πάρει χαμπάρι θα φύγουν νύχτα. Στο δημόσιο όμως δεν φεύγουν με τίποτα λέμε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι το είπα παραπάνω. Η διαφορά όμως είναι ότι αυτούς τους πληρώνει ένας εργοδότης, ο οποίος όταν τους πάρει χαμπάρι θα φύγουν νύχτα. Στο δημόσιο όμως δεν φεύγουν με τίποτα λέμε.

 

To θεμα ειναι οτι αν γινοταν αρση μονιμοτητας, παλι αυτοι οι κηφηνες θα παρεμειναν με πολιτικες παρεμβασεις στις θεσεις τους, ενω οι εργατικοι και οι εντιμοι θα εφευγαν εν μια νυκτι....

Link to comment
Share on other sites

rkt να ήξερες πόσους κηφύνες έχει ο άντρας μου στη δουλειά του που είναι από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές !!!! Κάθονται και ξύνονται όλη μέρα και δεν τους μιλάει κανείς. Γιατί ο ένας είναι κουμπάρος του προισταμένου, γιατί ο άλλος είναι ανιψιός του διευθυντή και πάει λέγοντας. Προερχόμενη από πολυεθνική εταιρεία να σου πω ότι εκεί μέσα δεν μπορείς να μπεις τόσο απλά αν δεν έχεις γνωστό, ειδικά για θέσεις "κλειδιά". Πάρε μία χρυσή ευκαιρία με αγγελίες και θα δεις ότι σπάνια να ζητάνε για σημαντικές θέσεις άτομα. Ενεργούν ο γνωστός του γνωστού ω γνωστέ. Και δεν μιλάω στον αέρα. Η αδερφή μου, η φίλη μου, εγώ, γνωστοί μου έτσι εχουν βρει καλές δουλειές. Γιατί όταν θέλουν να καλύψουν μια σημαντική θέση ρωτάνε "μήπως εχεις κανένα άτομο για την τάδε θέση" ??? Αν είσαι γνωστός του γενικού, του δ/ντα συμβούλου δε σε πειράζει κανείς και ας ξέρουν ότι κωλοβαράς. Τα εχω ζήσει σε μεγάλο βαθμό και του ιδιωτικού τομέα. Μην λέτε λοιπόν ότι όλοι εμείς του δημοσίου είμαστε ίδιοι και παίρνουμε μόνο κομματικές προαγωγές. Οπως από τη στιγμή που πέρασα στο δημόσιο με φάγανε ότι ο πεθερός μου με έβαλε στη θέση αυτή. Κι όμως με την αξία μου και τα προσόντα μου μπήκα και ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος. Αν είχα βίσμα δε θα πήγαινα στο κωλο-χώρι με χιόνια και άθλιες συνθήκες εργασίες και ούτε θα πάλευα 3 χρόνια για να με πετάνε συνεχώς εκτός γιατί κάποιοι άλλοι "προνομιούχοι" έκαναν απανωτές συμβάσεις δημοσίου έπαιρναν τα μόρια και τις προσαυξήσεις λόγω κομματικών και μόνο επιλογών και εγώ με προσόντα και ξένες γλώσσες ερχόμουν 5η 10η στον πίνακα κατάταξης. Ακόμα και σε αυτό το κωλο-χώρι η προκύρηξη ήταν φωτογραφική. Είχαν προγραμματίσει να μπει η κόρη του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου, η οποία είχε 1065 μόρια και πτυχίο πληροφορικής 5 !!!! Και εγώ συγκέντρωνα 1680 μόρια και πτυχίο 9,5 !!! Δεν μου αναγνώρισαν κάποια άλλα χαρτιά και ο ασεπ θέλει για κάθε διαγωνισμό τους 5 πρώτους φακέλους των διαγωνιζόμενων. Η επιτροπή του δήμο έξυπνη έστειλε μόνο τους 3 φακέλους γιατί "η δική τους" ήταν πρώτη σε σειρά κατάταξης και εγώ 5η, ενώ θα έπρεπε να είμαι πρώτη. Τελικά μετά από 10 ολόκληρους μήνες αναμονής, επειδή απείλησα τον επιτροπή του δήμου ότι θα κινηθώ δικαστικά γιατί μου αφαίρεσαν μόρια που δεν έπρεπε έστειλαν συμπληρωματικά το φάκελό μου στον ασεπ και δικαιώθηκα. Πέρασα όμως του χριστού τα πάθη μέχρι να βγάλω άκρη, με δικηγόρους κτλ. Ετσι λοιπόν πήρα την θέση και όχι με κομματικές επιλογές όπως ο καθένας σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Και όσοι διοριστήκαμε με την συγκεκριμένοι πρκήρυξη μας ΄"έστησαν" στον τοίχο οι κάτοικοι της περιοχής γιατί λένε ότι παίρνουμε τις θέσεις από τα δικά τους παιδιά και μας έκαναν φοβερό "πόλεμο" όταν πήγαμε ότι θα μας στείλουν από εκεί που ήρθαμε και άλλες τέτοιες απειλές. Γιατί εγώ ήμουν από αθήνα, η άλλη κοπέλα από καβάλα, η άλλη από κατερίνη, ο άλλος παντρεμένος με παιδιά από πτολεμαίδα. Λες κι εμείς θέλαμε να ξεσπιτωθούμε να πάμε στου διαόλου τον κεφτέ για μια σίγουρη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Διορίσθηκα στο Υπ. Οικονομικών το 1999 με τον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 1998. Είμαι ΠΕ με αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία, 3 ξένες γλώσσες και είχα δουλέψει 3,5 χρόνια στον ιδιωτικό.

 

Ο κόσμος έχει κατά βάση δίκιο, όμως μου παίζει τα νεύρα η μαζικότητα της άρνησης. Κάτα κανόνα, όταν κάποιος δεν είναι στο δημόσιο το βρίζει και το απεχθάνεται, κάνει ωστόσο ότι είναι δυνατόν - φιλάει κατουρημένες ποδιές - για να μπεί και αν εν τέλει μπεί, κάνει φερμέ λα μπους.

 

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να υπερασπισθώ την συμπεριφορά μου και τον διορισμό μου. Δεν είμασθε όλοι ίδιοι.

 

Και καλά να αρθεί η μονιμότητα. Και ποιός θα διασφαλίσει ότι κάθε φορά που αλλάζει κυβέρνηση, δεν θα αλλάζουν και οι υπάλληλοι ? Και ποιός θα θεσπίσει τα 'αντικειμενικά' κριτήρια, βάσει των οποίων θα αξιολογούμαστε ? Και ποιός θα αξιολογεί ? Και ποιός θα κρίνει τους κριτές ?

 

Σε ότι αφορά το θέμα της μίζας / γρηγορόσημου κτλ., αυτό είναι κάτι που μπορεί να κοπεί πολύ εύκολα, αν κάποιος βέβαια αναλάβει το ανάλογο πολιτικό κόστος. Γιατί δεν μπορεί να είστε τόσο αθώα πουλάκια μου και να πιστεύετε ότι τα χρήματα δεν 'ανεβαίνουν' και ψηλά. Ότι δηλαδή η μίζα δεν κατανέμεται. Μην τρελαθούμε.

 

Η σειρά του 99 στα τελωνεία και στις εφορίες θεωρείται σειρά κελεπούρι. Πτυχιούχοι αποκλειστικά, με προσόντα (μάστερ, γλώσσες, ΗΥ, προυπηρεσία στον ιδιωτικό κλπ.) και όρεξη για δουλειά.

΄

Όταν όμως φτάνεις και κάνεις την δουλειά πολλών άλλων γιατί εκείνοι είναι αναξιοπαθούντες και 'δεν αξίζουν μωρέ', τι να πείς ? Πόσο καιρό καλές μου θα το κάνατε αυτό ? Με την πρώτη μου μετάθεση, μετά από 3 χρόνια υπηρεσίας, πήρα μαζί μου και 40 ρεπό (8 εβδομάδες), ήτοι δουλεμένες μέρες. ΠΩΣ ?

 

Όταν 'για έκτακτους υπηρεσιακούς λόγους' κάθεται ο ******* μέχρι τις 10 το βράδυ γιατί οι προθεσμίες τρέχουν, ή πηγαίνει Σάββατα ή Κυριακές....

 

Κατά τα άλλα, ας μην γελιόμαστε, στο δημόσιο προάγεσαι σε σοβαρές θέσεις, ή κατά λάθος ή κομματικά ή γκομενικά. Όλα τα άλλα ...... Προσπαθώ να το εξηγήσω στον πατέρα μου αλλά που να καταλάβει ο άνθρωπος. Σου λέει αφού μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις.

 

Περισσότερο με θλίβει που βλέπω άτομα της σειράς μου να έχουν ξεπέσει και να ξεφτιλίζονται για 5 και 10 ευρώ, σαν τους παλιούς, που με το ζόρι ξέρουν να γράφουν.

 

Λυπημένη ιστορία.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chatzico πόσο δίκιο έχεις !!! Τουλάχιστον εσύ πήρες το ρεπό σου. Εγώ που αντί να έρχομαι Αθήνα και να βλέπω τον άντρα μου και την οικογένειά μου τα σκ έβγαζα μισθοδοσίες και δουλευα διάφορα θέματα από το σπίτι δε πήρα ποτέ ένα ρεπό. Τι ρεπό ??? Κάθε δευτέρα έπρεπε να είμαι στη δουλειά μου, γιατί χτυπούσαμε κάρτες, αλλιώς ο δήμαρχος με την προισταμένη μετρούσαν τα λεπτά και στο τέλος κάθε μήνα σου έβγαζαν τη σούμα. Φυσικά δεν μετρουσαν το πόσο καθόσουν παραπάνω αλλά το πόσο αργούσες το πρωί. Οπότε αναγκαζόμουν κάθε πρωί δευτέρας να ξεκινάεω στις 4:30 τα ξημερώματα για να μην αντιμετωπίσω τέτοια θεματα. Για να μην πω για τις μηχανογραφικές άδειες που δεν μας τις έδιναν παρασκευή ή δευτέρα. Για να μην πω για τις κανονικές άδειες που μας έβγαζαν το λάδι για να τις πάρουμε, παρότι ότι πίσω υπήρχει αντικαταστάτης. Χώρια επειδή βρήκαν έναν μακάκα να τους βγάζει τη δουλειά έβγαλαν και απόφαση δημάρχου ότι μου αναθέτουν τα σκ το δημοτικό συμβούλιο. Τυχαίο ???? Δεν νομίζω !!! Θα έπρεπε λοιπόν τα 3 από τα 4 σκ να τα περνάω στο χωριό να κρατάω πρακτικά γιατί εγώ δεν είχα οικογένεια να την δω στην αθήνα. Τρελάθηκα από τη χαρά μου φυσικά !!!! Με έβγαλαν από τα ρούχα μου, έγινε της ...... (μην πω τώρα την κουβέντα θα την κόψει η λογοκρισία), δεν πάτησα σε κανένα δημοτικό συμβούλιο και έκανα έγγραφο στην περιφέρεια με όλους του λόγους και τις εγκυκλίους που με κάλυπταν. Από τότε δεν μου μιλάει κανείς γιατί με φοβούνται. Αλλά τελικά στο δημόσιο καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε λυπούνται και να σε πατάνε στο σβέρκο. Δεν είμαστε όλοι λοιπόν προνομιούχοι όπως οι περισσότεροι νομίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Eliana, το πως πήρα τα ρεπό μου είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο. Τι να σου πώ ? Ότι πέρασα από υπηρεσία, στην οποία ο γραμματέας έκοβε λεφτά σαν να πέρναμε κανονική άδεια και τελικά κάναμε αίτημα στο υπουργείο, για να καταλάβει ότι τα ρεπό είναι δουλεμένες ημέρες και δεν υπόκεινται σε περικοπές ? Τα πήρα εν τέλει μετά από 7 χρόνια από τον διορισμό μου όταν έκανα την κόρη μου και χρειαζόμουν και την τελευταία ημέρα.

 

Παντρευόμουν και είχα υπόλοιπο 2 εβδομάδες άδεια από την προηγούμενη χρονιά. Ζήτησα να πάρω την άδεια της 1 εβδομάδας που δικαιούμουν λόγω γάμου και μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί με χρειάζονταν για το νέο σύστημα που θα εγκαθιστούσαν από Δευτέρα. Το φαντάζεσαι ? Κυριακή απόγευμα να παντρεύεσαι και Δευτέρα πρωί να πας στην δουλειά. Έβγαλα γλώσσα και εν τέλει πήρα 2 εβδομάδες άδεια.

 

Να πω για τον χλευασμό των παλιών όταν παρουσιαστήκαμε νεοδιόριστοι, όταν κανείς δεν σου έλεγε τίποτα για τις διαδικασίες (έτσι το έκανε ο προηγούμενος, έτσι το κάνουμε και εμείς, μωρέ που προβλέπεται αυτή η διαδικασία ? καμιά εγκύκλιος, καμιά διαταγή, κανένας νόμος ?) και μας αποκαλούσαν 'κολλεγιόπαιδα' ?

 

Έχω ακούσει από συνάδελφο με τον οποίο εν τέλει βγήκαμε και γνωστοί, ότι (α) η υποχρέωση μου στο δημόσιο είναι να τηρώ απαρέγκλιτα και αυστηρά το ωράριο και (β) ότι η υπηρεσία είναι μια αγελάδα, την οποία να αρμέξεις μεν αλλά να μην την ξεπατώσεις, γιατί θα σου δώσει μια κλωτσιά και θα πας από εκεί που ήρθες.... Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Αλήθεια, γιατί ποτέ δεν έχει ενεργοποιηθεί ο νόμος για την ευθύνη του δίνοντα φακελάκι και όχι μόνο του αποδέκτη ? Για κάθε έναν που παίρνει χρήματα, υπάρχει και ένας που τα δίνει νομίζω, προφανώς όχι γιατί του περισσεύουν ....

 

Ο κόσμος έχει δίκιο σε πολλά θέματα αλλά όχι σε όλα. Πολλές φορές δίνει χρήματα χωρίς να ξέρει γιατί τα δίνει. Γιατί με κάνεις ένα με την γή (να πιείς έναν καφέ) και επιμένεις μάλιστα όταν δεν σου έχω ζητήσει τίποτα και σου λέω όχι ?

 

Τελικά οι μάγκες περισσεύουν..............

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Να πω για τον χλευασμό των παλιών όταν παρουσιαστήκαμε νεοδιόριστοι, όταν κανείς δεν σου έλεγε τίποτα για τις διαδικασίες (έτσι το έκανε ο προηγούμενος, έτσι το κάνουμε και εμείς, μωρέ που προβλέπεται αυτή η διαδικασία ? καμιά εγκύκλιος, καμιά διαταγή, κανένας νόμος ?) και μας αποκαλούσαν 'κολλεγιόπαιδα' ?

 

Δεν ξέρω τι γίνεται τελικά με τους νεοδιόριστους. Από τη μία μας χλευάζουν, μας κακολογούν στην υπηρεσία μας και από την άλλη αρχίζει το γλύψιμο όταν θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους οι γύρω γύρω. Οσο για διαδικασίες μην μιλήσω...

Κανείς δεν ήξερε, δεν ήθελε, δεν τον ενδιέφερε να σου πει το οτιδήποτε. Ατελείωτες ώρες να διαβάζω τον κώδικα, ατελείωτες ώρες να ψάχνω να βρω εγκυκλίους. ατελείωτος ψυχολογικός πόλεμος μέχρι που σκεφτόμουν να παραιτηθώ. Κι όμως από ένα σημείο και μετά πείσμωσα και την είδα αλλιώς. Διάβασα, ξενύχτησα, έκοψα τις υπερωρίες, έκοψα να δουλέυω από το σπίτι μου και σε όποιον άρεσε. Δούλευα και το τελευταίο λεπτό στη δουλειά μου, αλλά κάθε σκ έφευγα για αθήνα. Ωράριο 7:30-3:00 !!! Τώρα είμαι σε άδεια ανατροφής και επειδή ο γιατρός μου είχε απαγορεύσει στην εγκυμοσύνη τις μετακινήσεις πήρα άδεια επαπειλούμενης. Να πω για τις κατάρες που μου έριχναν, να πως για τις βρισιες, να πω για τις απειλές, να πω ότι έλεγαν ότι θα με περάσουν πειθαρχικό. Ολα αυτά μου μεταφέρονταν από άλλους συναδέλφους. Ομως επειδή ήμουν πολύ τυπική και ήξερα τι χαρτιά έπρεπε να προσκομίσω για την επαπειλούμενη δεν μπορούσαν να μου βρουν ψεγάδι. Οταν έμαθα γα το πειθαρχικό πήρα τηλ την προισταμένη και της είπα "ότι πρόβλημα έχετε μαζί μου θα παίρνετε εμένα τηλ. Εάν θέλετε να με περάσετε πειθαρχικό κανένα πρόβλημα. Κάντε μου έγγραφο ότι δεν αναγνωρίζεται την άδεια επαπειλούμενης κύησης που είναι από δημόσιο νοσοκομείο και ότι μου ζητάτε να επιστρέψω στην υπηρεσία μου και εγώ θα πράξω αναλόγως. Να μου τα κάνετε γραπτώς όλα αυτά για να ξέρω πως θα κινηθώ". Από τότε δε με ξαναενόχλησαν είτε το πιστεύετε είτε όχι. Θεωρούμαι το μάυρο πρόβατο :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αλήθεια, γιατί ποτέ δεν έχει ενεργοποιηθεί ο νόμος για την ευθύνη του δίνοντα φακελάκι και όχι μόνο του αποδέκτη ? Για κάθε έναν που παίρνει χρήματα, υπάρχει και ένας που τα δίνει νομίζω, προφανώς όχι γιατί του περισσεύουν ....

 

Ο κόσμος έχει δίκιο σε πολλά θέματα αλλά όχι σε όλα. Πολλές φορές δίνει χρήματα χωρίς να ξέρει γιατί τα δίνει. Γιατί με κάνεις ένα με την γή (να πιείς έναν καφέ) και επιμένεις μάλιστα όταν δεν σου έχω ζητήσει τίποτα και σου λέω όχι ?

 

Τελικά οι μάγκες περισσεύουν..............

 

ο λογος ειναι οτι ποτε δεν τον εχει καταγειλει ο δημοσιος υπαλ για αποπειρα δωροδοκιας. (ή τελοσπαντων ελαχιστες φορες). ο λογος ειναι οτι οταν η "δωροδοκια" γινεται με προσημειωμενα χαρτονομισματα, η αστυνομια ειναι ενημερη και προφανως αυτος που τα "δινει" ειναι δεν εχει ποινικες ευθυνες!

Link to comment
Share on other sites

rkt να ήξερες πόσους κηφύνες έχει ο άντρας μου στη δουλειά του που είναι από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές !!!! Κάθονται και ξύνονται όλη μέρα και δεν τους μιλάει κανείς. Γιατί ο ένας είναι κουμπάρος του προισταμένου, γιατί ο άλλος είναι ανιψιός του διευθυντή και πάει λέγοντας. Προερχόμενη από πολυεθνική εταιρεία να σου πω ότι εκεί μέσα δεν μπορείς να μπεις τόσο απλά αν δεν έχεις γνωστό, ειδικά για θέσεις "κλειδιά". Πάρε μία χρυσή ευκαιρία με αγγελίες και θα δεις ότι σπάνια να ζητάνε για σημαντικές θέσεις άτομα. Ενεργούν ο γνωστός του γνωστού ω γνωστέ. Και δεν μιλάω στον αέρα. Η αδερφή μου, η φίλη μου, εγώ, γνωστοί μου έτσι εχουν βρει καλές δουλειές. Γιατί όταν θέλουν να καλύψουν μια σημαντική θέση ρωτάνε "μήπως εχεις κανένα άτομο για την τάδε θέση" ??? Αν είσαι γνωστός του γενικού, του δ/ντα συμβούλου δε σε πειράζει κανείς και ας ξέρουν ότι κωλοβαράς. Τα εχω ζήσει σε μεγάλο βαθμό και του ιδιωτικού τομέα. Μην λέτε λοιπόν ότι όλοι εμείς του δημοσίου είμαστε ίδιοι και παίρνουμε μόνο κομματικές προαγωγές. Οπως από τη στιγμή που πέρασα στο δημόσιο με φάγανε ότι ο πεθερός μου με έβαλε στη θέση αυτή. Κι όμως με την αξία μου και τα προσόντα μου μπήκα και ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος. Αν είχα βίσμα δε θα πήγαινα στο κωλο-χώρι με χιόνια και άθλιες συνθήκες εργασίες και ούτε θα πάλευα 3 χρόνια για να με πετάνε συνεχώς εκτός γιατί κάποιοι άλλοι "προνομιούχοι" έκαναν απανωτές συμβάσεις δημοσίου έπαιρναν τα μόρια και τις προσαυξήσεις λόγω κομματικών και μόνο επιλογών και εγώ με προσόντα και ξένες γλώσσες ερχόμουν 5η 10η στον πίνακα κατάταξης. Ακόμα και σε αυτό το κωλο-χώρι η προκύρηξη ήταν φωτογραφική. Είχαν προγραμματίσει να μπει η κόρη του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου, η οποία είχε 1065 μόρια και πτυχίο πληροφορικής 5 !!!! Και εγώ συγκέντρωνα 1680 μόρια και πτυχίο 9,5 !!! Δεν μου αναγνώρισαν κάποια άλλα χαρτιά και ο ασεπ θέλει για κάθε διαγωνισμό τους 5 πρώτους φακέλους των διαγωνιζόμενων. Η επιτροπή του δήμο έξυπνη έστειλε μόνο τους 3 φακέλους γιατί "η δική τους" ήταν πρώτη σε σειρά κατάταξης και εγώ 5η, ενώ θα έπρεπε να είμαι πρώτη. Τελικά μετά από 10 ολόκληρους μήνες αναμονής, επειδή απείλησα τον επιτροπή του δήμου ότι θα κινηθώ δικαστικά γιατί μου αφαίρεσαν μόρια που δεν έπρεπε έστειλαν συμπληρωματικά το φάκελό μου στον ασεπ και δικαιώθηκα. Πέρασα όμως του χριστού τα πάθη μέχρι να βγάλω άκρη, με δικηγόρους κτλ. Ετσι λοιπόν πήρα την θέση και όχι με κομματικές επιλογές όπως ο καθένας σκέφτεται.

 

Πρώτα από όλα οι εταρείες που αναφέρεις, είναι σαν δημόσιο. Όταν μιλάω για ιδιωτικό τομέα, δεν αναφλερομαι σε αυτές που είναι και μειοψηφία και το ξέρετε. Η πλειοψηφία των επιχηρήσεων δεν είναι έτσι. Επιπλέον, ακόμα και σε αυτές, ο επιχειρηματίας πληρώνει, όχι το δημόσιο. Οπότε ας κανει ότι θέλει.

Εγώ τουλάχιστον δεν αμφισβητώ ότι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι μπήκαν με το σπαθί τους ή δουλεύουν πολύ. Απλώς είναι περισσότεροι αυτοί που δεν μπήκαν με το σπαθί τους.

To θεμα ειναι οτι αν γινοταν αρση μονιμοτητας, παλι αυτοι οι κηφηνες θα παρεμειναν με πολιτικες παρεμβασεις στις θεσεις τους, ενω οι εργατικοι και οι εντιμοι θα εφευγαν εν μια νυκτι....

 

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά κάποτε πρέπει να αλλάξει όλο το καθεστώς των δημοσίων. Ας μην καταργηθεί η μονιμότητα. Ας τιμωρούνται όμως όσοι κοροιδεύουν, κλέβουν, κλπ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διορίσθηκα στο Υπ. Οικονομικών το 1999 με τον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 1998. Είμαι ΠΕ με αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία, 3 ξένες γλώσσες και είχα δουλέψει 3,5 χρόνια στον ιδιωτικό.

 

Ο κόσμος έχει κατά βάση δίκιο, όμως μου παίζει τα νεύρα η μαζικότητα της άρνησης. Κάτα κανόνα, όταν κάποιος δεν είναι στο δημόσιο το βρίζει και το απεχθάνεται, κάνει ωστόσο ότι είναι δυνατόν - φιλάει κατουρημένες ποδιές - για να μπεί και αν εν τέλει μπεί, κάνει φερμέ λα μπους.

 

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να υπερασπισθώ την συμπεριφορά μου και τον διορισμό μου. Δεν είμασθε όλοι ίδιοι.

 

Και καλά να αρθεί η μονιμότητα. Και ποιός θα διασφαλίσει ότι κάθε φορά που αλλάζει κυβέρνηση, δεν θα αλλάζουν και οι υπάλληλοι ? Και ποιός θα θεσπίσει τα 'αντικειμενικά' κριτήρια, βάσει των οποίων θα αξιολογούμαστε ? Και ποιός θα αξιολογεί ? Και ποιός θα κρίνει τους κριτές ?

 

Σε ότι αφορά το θέμα της μίζας / γρηγορόσημου κτλ., αυτό είναι κάτι που μπορεί να κοπεί πολύ εύκολα, αν κάποιος βέβαια αναλάβει το ανάλογο πολιτικό κόστος. Γιατί δεν μπορεί να είστε τόσο αθώα πουλάκια μου και να πιστεύετε ότι τα χρήματα δεν 'ανεβαίνουν' και ψηλά. Ότι δηλαδή η μίζα δεν κατανέμεται. Μην τρελαθούμε.

 

Η σειρά του 99 στα τελωνεία και στις εφορίες θεωρείται σειρά κελεπούρι. Πτυχιούχοι αποκλειστικά, με προσόντα (μάστερ, γλώσσες, ΗΥ, προυπηρεσία στον ιδιωτικό κλπ.) και όρεξη για δουλειά.

΄

Όταν όμως φτάνεις και κάνεις την δουλειά πολλών άλλων γιατί εκείνοι είναι αναξιοπαθούντες και 'δεν αξίζουν μωρέ', τι να πείς ? Πόσο καιρό καλές μου θα το κάνατε αυτό ? Με την πρώτη μου μετάθεση, μετά από 3 χρόνια υπηρεσίας, πήρα μαζί μου και 40 ρεπό (8 εβδομάδες), ήτοι δουλεμένες μέρες. ΠΩΣ ?

 

Όταν 'για έκτακτους υπηρεσιακούς λόγους' κάθεται ο ******* μέχρι τις 10 το βράδυ γιατί οι προθεσμίες τρέχουν, ή πηγαίνει Σάββατα ή Κυριακές....

 

Κατά τα άλλα, ας μην γελιόμαστε, στο δημόσιο προάγεσαι σε σοβαρές θέσεις, ή κατά λάθος ή κομματικά ή γκομενικά. Όλα τα άλλα ...... Προσπαθώ να το εξηγήσω στον πατέρα μου αλλά που να καταλάβει ο άνθρωπος. Σου λέει αφού μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις.

 

Περισσότερο με θλίβει που βλέπω άτομα της σειράς μου να έχουν ξεπέσει και να ξεφτιλίζονται για 5 και 10 ευρώ, σαν τους παλιούς, που με το ζόρι ξέρουν να γράφουν.

 

Λυπημένη ιστορία.

 

ποσο συμφωνω μαζι σου.Πιστευω πως ειδικα στο υπουργειο που υπηρετεις αν φυγει η σαβουρα,λογω συνταξιοδήτησης, που μπηκαν απο πορτες και απο παραθυρα τα πραγματα θα ειναι καλυτερ.Αντι αυτου ομως ερχονται μεταταξεις απο την ολυμπιακη απο ατομα που δεν εχουν ουτε εμπειρια ουτε προυπηρεσια στον ελεγκτικο κλαδο.

Link to comment
Share on other sites

Aria 78, που να δεις τα παιδιά από τα stage. Mου έχει τύχει σε μεγάλη εφορία με πολλούς συναλλασσόμενους να βρώ γνωστό κοριτσάκι, το οποίο ξέρω από παιδάκι, και ήταν εκεί σαν stage. Ρώτησα τον διευθυντή και μου είπε ότι δουλεύει σαν το σκυλί, χειρότερα από τους σκλάβους στις γαλέρες, βγάζει την δουλειά πολλών υπαλλήλων, και μάλιστα την έβαζαν να κάνει και συναλλαγή, το οποίο δεν επιτρεπόταν. Κατά τα άλλα, καλά ...

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Rkt στις πολυεθνικές όσο δύσκολα μπορείς να μπεις τόσο εύκολα μπορείς να βγεις. Και εκεί υπάρχουν κλίκες, συκοφαντίες, πισοπλάτες μαχαιριές όπως στο δημόσιο, αλλά εκεί τα πράγματα γίνονται περισσότερο μυστικά για να μην τα μάθει ο ανώτερός σου και σε σουτάρει. Στο δημόσιο δεν χαμπαριάζει κανένας τίποτα πλέον. Ελπίζω όλοι μας να αξιολογούμαστε με σωστά κρητήρια και όχι όπως νομίζει ο καθένας προιστάμενος.

 

Οσο για τα stage μπορεί τα περισσότερα παιδιά να ήταν κομματικές επιλογές (τουλάχιστον να μιλήσω για την δική μου υπηρεσία και να μην τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι), αλλά δούλευαν και με το παραπάνω. Εκαναν τα πάντα και ποτέ δεν παραπονιόντουσαν. Πιστέυω ότι τελικά δεν ήταν άτομα που έκαναν πρακτική εξάσκηση ή επιμόρφωση ή δεν ξέρω πως αλλιώς προσπαθούσε καθένας να το περάσει. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Δυστυχώς όμως αυτά τα παιδιά οι περισσότεροι καλοβολεμένοι υπάλληλοι που έχουν πιάσει αράχνες στην καρέκλα τους τα εκμεταλλευόταν μέχρι τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Rkt στις πολυεθνικές όσο δύσκολα μπορείς να μπεις τόσο εύκολα μπορείς να βγεις. Και εκεί υπάρχουν κλίκες, συκοφαντίες, πισοπλάτες μαχαιριές όπως στο δημόσιο, αλλά εκεί τα πράγματα γίνονται περισσότερο μυστικά για να μην τα μάθει ο ανώτερός σου και σε σουτάρει. Στο δημόσιο δεν χαμπαριάζει κανένας τίποτα πλέον. Ελπίζω όλοι μας να αξιολογούμαστε με σωστά κρητήρια και όχι όπως νομίζει ο καθένας προιστάμενος.

 

Οσο για τα stage μπορεί τα περισσότερα παιδιά να ήταν κομματικές επιλογές (τουλάχιστον να μιλήσω για την δική μου υπηρεσία και να μην τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι), αλλά δούλευαν και με το παραπάνω. Εκαναν τα πάντα και ποτέ δεν παραπονιόντουσαν. Πιστέυω ότι τελικά δεν ήταν άτομα που έκαναν πρακτική εξάσκηση ή επιμόρφωση ή δεν ξέρω πως αλλιώς προσπαθούσε καθένας να το περάσει. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Δυστυχώς όμως αυτά τα παιδιά οι περισσότεροι καλοβολεμένοι υπάλληλοι που έχουν πιάσει αράχνες στην καρέκλα τους τα εκμεταλλευόταν μέχρι τελευταία στιγμή.

Πάντα έτσι δεν γίνεται?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια εγω δεν λεω εχει να κανει με τον ανθρωπο, εμενα ο πεθερος μου ειναι δ.υ εδω κ 20 χρονια ειναι προισταμενος αλλα αυτος κανονικα σκιζεται γι ατην δουλεια του τρεχει και την νυχτα σαν τρελος αν υπαρχει προβλημα....

εχω να σας πω οτι ομως δεν εχω ξανα δει πιο βαρεμενο ανθρωπο δυ στην ζωη μου απο εναν στο ικα καλλιθεας εκδιδει τα ενσημα σου...πω πω βαριεται που ζει και οχι και τιποτα αλλο αν των ρωτησεις κατι παραπανω απο το να σου εκδωσει τα ενσημα σου, αυτος δεν απανταει σε γραφει κανονικοτατα και αν ξανα ρωτησεις σε κοιταει καλα καλα...με το υφακι ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ.....ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!...αφου πηγα πριν λιγες μερες και επειδη δεν μπηκαν καποια ενσημα ρωταω! ποτε θα μπουν τα ενσημα του ταδε μηνα??? ξερετε τι μου ειπε??? ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΕΝΣΗΜΑ ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟΝ 5ο ΟΡΟΦΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:.....φανταστητε δηλαδη δεν μπορουσε να μου πει θα μπουν σενα μηνα:mad:...γιατι αποκλιεται να μην ηξερε....δεν ρωτησα για την περιπτωση μου κατι...αλλα γενικα ρωτησα...κατι το οποιο εφοσων ειναι στο ποστο του πρεπει να ξερει.αλλιως να παει σπιτακι του να κοιμηθει...και να δουλεψει αλλος στην θεση του που θα εχεικαι αναγκη και ωρεξη για δουλεια....γενικα το μισο δημοσιο αραχνιασε..........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ο θέιος του άντρα μου προιστάμενος στο τελωνείο (στο ίδιο τελωνείο 25 χρόνια). Δεν ξέρει υπολογιστές, είναι ΔΕ κατηγορίας, πάιρνει 3700 καθαρά, τη δουλειά του την βγάζουν τα μερικής απασχόλησης, στις 12 το μεσημέρι έχουν ουζοκατάσταση, το πρωί πάει λαική, κρεοπώλη τα πάει σπίτι και τα αφήνει στη γυναίκα του, η οποία είναι και αυτή στην εφορία.....

Θα βγουν τώρα και οι δύο στη σύνταξη γιατί δεν μπορούν να δουλέυουν με το ενιαίο μισθολόγιο και έχουν χασούρα. Για να μην πω για τα μίζες που πάιρνουν και οι δύο στην εφορία και στο τελωνείο.

 

Ελιανάκι, κρατήθηκα καιρό να μην απαντήσω σε αυτό το πόστ σου αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση τελωνειακός ΔΕ με 25 χρόνια στην πλάτη του, να παίρνει πλέον ή να έπαιρνε οποιαδήποτε στιγμή 3700 καθαρά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Είμαι ΠΕ/Α με 12 χρόνια στο Υπουργείο Οικονομικών και σου λέω εν πάσει τιμή, ότι αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Με κάθε βεβαιότητα και σιγουριά. Τώρα για τα μερικής απασχόλησης, την ουζοκατάνυξη, τα ψώνια κτλ. πάω πάσο, γιατί τα έχω δεί κατά καιρούς. Για τις 'μίζες' που αναφέρεις .......... Πάντως, σκέψου ότι για να έχει ζήσει 25 χρόνια την υπηρεσιακή του ζωή σε αυτόν τον ρυθμό - με διευθυντές και προιστάμενους να πηγαίνουν και να έρχονται με τακτική συχνότητα, με κυβερνήσεις να έρχονται και να φεύγουν -, ε, κάποιος άλλος ανεχόταν αυτούς τους ρυθμούς. Κάποιος/ιοι πάνω από έναν ΔΕ υπάλληλο έχει/ουν την ευθύνη και δεν είναι μόνο ένας. Δεν μπορεί ένας ΔΕ υπάλληλος να είχε στήσει το δικό του σκηνικό στην υπηρεσία και όλοι οι άλλοι να ήταν άψογοι. Για σκέψου το. Τα συμπεράσματα δικά σου. Παρεμπιπτόντως, αυτά γίνονται εκτός Αττικής ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Α στο καλό. Εχω πάρει θέση στο θέμα, αλλά δεν είχα ψηφίσει.....:P

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α στο καλό. Εχω πάρει θέση στο θέμα, αλλά δεν είχα ψηφίσει.....:P

 

Mε έκανες και γέλασα :lol::lol::lol::lol::lol: Να είσαι καλά :lol::lol::lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πάλι θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στην ψηφοφορία....

 

Γιατί να μην υπάρχει σαν τρίτη επιλογή και το : ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΟΧΙ???

 

Αφού δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι λαμόγια και τεμπελόσκυλα....Υπάρχουν και άνθρωποι που σε εξυπηρετούν απευθείας!!!

 

 

Άλλες φορές πάλι θες να βάλεις μπουρλότο και να κάψεις ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες και να πάρει το ολοκαύτωμα μπάλα και τους καλούς!!!!

 

Θα έπρεπε να υπηρχε και τρίτη επιλογη!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...