Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ


DALIA

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?  

983

  1. 1. ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?



Recommended Posts

ΔΗΜΟΣΙΟ?χαχαχαχαχααχα!την τελευταια φορα που πηγα ακουσα μια υπαλληλο να μου λεει...εεε!κυρια μου δεν ειστε η μονη με τρια παιδια και τι να κανουμε?ΔΗΜΟΣΙΟ?????00020309.gif000202F7.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να απαντήσω με ένα ναι ή με ένα όχι..δεν είναι μονο ή άσπρο ή μαυρο. Εχω βρεθεί και με τους καλύτερους δημοσιους υπαλληλους και τους χειρότερους ιδιωτικους υπαλλήλους και το αντίστροφο...όλα είναι θέμα χαρακτήρα και τίποτε αλλο!!

Επίσης είμαι δημοσιος υπάλληλος (δασκάλα) αλλά πάντα θέλω και επιδιώκω να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερη και στη δουλειά μου αλλά και απέναντι σε μθητές και γονείς..δε θέλω να με σεβονται για τη θέση μου αλλά γι αυτό που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΟΣΙΟ?χαχαχαχαχααχα!την τελευταια φορα που πηγα ακουσα μια υπαλληλο να μου λεει...εεε!κυρια μου δεν ειστε η μονη με τρια παιδια και τι να κανουμε?ΔΗΜΟΣΙΟ?????00020309.gif000202F7.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

Ε!!!!!Παλι καλά που δεν σου είπε πως άλλες έχουν και 3 ...και 4...και 5 παιδια......!!!!!

Πάντως πιστεύω πως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και καλοί και κακοι......είναι που θα τύχεις....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω πως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και καλοί και κακοι......είναι που θα τύχεις....!!!!!

 

Mε μία πολύ σημαντική διαφορά...στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις περιθώριο να είσαι κακός;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά νομίζω ότι αυτό είναι είναι θέμα ανεξάντλητο! Σήμερα πρωί πήγα στο Ληξιαρχείο να δηλώσω την βάπτιση. Μπαίνοντας βλέπω μία αμεγάλη ουρά και έναν άντρα να φωνάζει και να τσακώνεται μπροστά στον κισέ. Έρχεται λοιπόν πάλι πίσω στην σειρά του φωνάζοντας ¨Εσείς δεν είστε δημόσιοι υππάλληλοι, είστε δημόσιοι κίνδυνοι" και μόνο που δεν τον χειροκρότησε ο κόσμος, γιατί τους έβαλε χέρι γιατί ήταν μόνο 1 υπάλληλος με τόσο κόσμο και υπήρχαν άλλοι υπάλληλοι που καθόντουσαν. Μετά τον καυγά ήρθαν λοιπόν άλλοι 2 για να εξυπηρετήσουν...

Και δεν φτάνει λοιπόν που πρέπει να φωνάξεις για να εξυπηρετηθείς, όταν έφτασα πιο μπροστά είδα μία από τις υπαλλήλους να πατάει τα πλήκτρα του pc ένα-ένα λες και μαθαίνει τώρα υπολογιστή για πρώτη φορά...

Καλά για το ΙΚΑ δε...αμέτρητες οι ιστορίες! Πόσες φορές έχω ευχηθεί για συγκεκριμένους ανθρώπους να έπεφταν στην ανάγκη μου κι εγώ να τους έψηνα το ψάρι στα χείλη μέχρι να τους εξυπηρετήσω, για να δούνε λίγο την γλύκα των "υπηρεσιών" τους...

Πραγματικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε μία πολύ σημαντική διαφορά...στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις περιθώριο να είσαι κακός;)

Εν μέρη έχεις δίκιο....όποιος στον ιδιωτίκο τομέα δεν κάνει καλά την δουλεία του παίρνει ποδι......αλλα σε έμένα τουλάχιστον πάρα πολλές φορές μου έτυχε να συναντήσω αγενεις και μη εξυπηρετικούς ανθρώπους πολλές φορές και σε εμπορικά καταστήματα(αγενεις πωλήτριες που σε προσβάλουν ή απλά δεν σε εξυπηρετούν )....και σε σουπερ μαρκετ.....ακόμα και σε υπηρεσιές καθαριότητας(προσφατο παραδειγμα που μόνο που δεν πιαστικα μαλλί με μαλλί με μια κυριά ιδιωτικης εταιρίας καθαριότητας κάποιου δημόσιου χωρου που έβριζε και έδιωνχε καποια παιδάκια που έπεζαν μπάλα μέσα στην αυλή του κτιριου αυτου.......γιατί....της πονούσε το κεφάλι και ήθελε λίγη ησυχία!!!!!!).......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει μία τεράστια διαφορά μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα. Στον ιδιωτικό ο άλλος μπορεί να είναι αγενής ή απότομος ή αδιάφορος (κι εμένα μου έχει συμβεί αρκετά συχνά) αλλά δεν θα κάτσει προκλητικά μπροστά σου με το κουτσομπολίστικό περιοδικό ή την τυρόπιτα στο χέρι να σου πει "περιμένετε κυρία μου, θα έρθουν να σας εξυπηρετήσουν".. Εμένα αυτό είναι που με χαλάει περισσότερο από όλα, το ότι είναι προκλητικοί! Δεν έχουν καν -να το πω διακριτικότητα- να λουφάρουν κρυφά. Δεν τους νοιάζει να επιδεικνύουν την άρνηση εργασίας τους σε σένα που έχεις αναγκαστεί να πάρεις άδεια από την δουλειά σου για να διεκπεραιώσεις μία υπόθεση σου. Κατά τα άλλα ευγενείς και αγενείς, με φιλότιμο ή αναίσθητοι υπάρχουν παντού.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

στο δημόσιο έχω συναντήσει τους πιο αμόρφωτους ανθρώπους. έχω διαβάσει σε επίσημο έγγραφο το "και" ως εξής "κε". και άλλα πολλά ορθογραφικά, συντακτικά, που δεν αξίζει να αναφέρω. έμαθα ότι οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι στη Διεύθυνση εμπορίου της πόλης μου ήταν ο ένας καρπουζάς πριν διοριστεί και η άλλη κομμώτρια.

στην ίδια διεύθυνση το λάδωμα πέφτει σύννεφο. πώς κατάφερε με το μισθό δημοσίου υπαλλήλου να πάρει σκάφος, εξοχικό, πολυτελή αυτοκίνητα,...

πας με τα χαρτιά σωστά κατά το νόμο, τον γνωρίζεις τον νόμο ως δικηγόρος και σου λέει εγώ τί θα πω. δεν με νιάζει ο νόμος. l'etat c' est moi!

μία άλλη περίπτωση στο δήμο μου: δεν ήξερε να ανοίξει τον υπολογιστή και ζητούσε οδηγίες από μία με stage. η μόνιμη ήταν διορισμένη για Η/Υ.

η πολεοδομία, η εφορία, ιδίως με ελεγκτικές αρμοδιότητες έχουν σαπίσει. κάποιος να τους πετάξει στα σκουπίδια.

οι πιο πολλοί, και ιδίως οι παλιοί, από το Ελεγκτικό Συνέδριο είναι χωρίς πανεπιστημαική εκπαίδευση και έρμαια κομματικών γραμμών.

τα ίδια και για τους διευθυντές της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. οι διορισμοί μέχρι πρόσφατα που το παρακολουθούσα γίνονταν με τρύπιες διαδικασίες, όχι απλά διαβλητές.

τα δικαστήρια είναι στελεχωμένα με υπαλλήλους άσχετους με το αντικείμενο και ιδίως οι παλιοί είναι αμμόρφωτοι και επικίνδυνοι.

πολλοί παλιοί δικαστές έχουν διοριστεί με .... διαδικασίες, και οι γνώσεις τους είναι για τα μπάζα. οι αποφάσεις είναι σουρωτήρια!τους λες, υπάρχει αυτός ο νόμος, η γενική αρχή, σου απαντούν δεν το ήξερα, sorry!

οι περισσότεροι διορισμοί σε δήμους, νομαρχίες είναι αποτέλεσμα φωτογραφικών προκηρύξεων. μάλιστα στο δήμο μου προκηρύχθηκε θέση νομικού συμβούλου για θέματα δημόσιας διοίκησης και ζητούνταν μεταπτυχιακό σε εργατικό δίκαιο. το είχε η ανηψιά. εγώ είχα στο δημόσιο δίκαιο. η αιτιολογία της προκήρυξης ήταν παράνομη, αλλά έπρεπε να κινηθώ δικαστικά, ΣτΕ, δηλαδή ξόδεψε, περίμενε και κουκουρούκου γειά σου!

το να μπεις σε μεταπτυχιακό αξιόλογο στη Νομική είναι ζήτημα γνωριμιών, ανταλλαγμάτων, υπομονής. μπήκα μετά από 3 χρόνια, αφού έκλαψα έναν ωκεανό.

το δημόσιο έχει τριπλάσιο αριθμό υπαλλήλων από αυτόν που πραγματικά χρειάζεται για να λειτουργήσει. η δημόσια διοίκηση είναι τίγκα στην αχρηστίλα, αφού ποτέ δεν γίνεται αξιολόγηση και απόλυση. γιατί να πληρώνω ως φορολογούμενη 4 να κάνουν μία δουλειά που μπορεί να την κάνει ένας άξιος άνθρωπος;

γιατί πρέπει για τα χρήματα που πρέπει να εισπράττω από τον μηνιαίο μισθό ως νομικός σύμβουλος σε Α.Ε. να έχω το κράτος νταβατζή; με ρώτησε πώς τα έβγαζα πέρα πριν ως ελεύθερη επαγγελματίας; πότε την βρήκα αυτή τη δουλειά, αν είχα να πληρώσω το ενοίκιο του γραφείου ή τα τσιγάρα μου, που τώρα μου παίρνει κάθε μήνα πάνω από 220 ευρώ.

με ρώτησε το κράτος που 2 χρόνια που έκανα πρακτική άσκηση ήμουν ανασφάλιστη και δεν εισέπραττα τίποτα από πουθενά; ούτε καν επίδομα ανεργίας δεν δικαιούμαστε γιατί θεωρούμαστε προνομιούχος κλάδος.

τα προνόμια των νομικών συμβούλων γυναικών στον ιδιωτικό τομέα, όχι σε τράπεζες, είναι ότι αν αρρωστήσεις, αν έχεις αποκόλληση, αν γεννήσεις, αν θηλάζεις, αν έχεις παιδιά που σε χρειάζονται την έβαψες. δεν πληρώνεσαι, γιατί εξαρτάσαι από τον εργοδότη. δεν παίζει ο ΟΑΕΔ. αντισυνταγματικό μέχρι αηδίας. το ανεχόμαστε, γιατί δεν υπάρχουν δουλειές.

Βαρέθηκα τα λαμόγια που δεν χάνουν τίποτα από την κλεμμένη χλιδή.

Βαρέθηκα τους αγενείς δημοσίους υπαλλήλους που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λυπάμαι τους λίγους ευσυνείδητους που δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους εξαιτίας των άχρηστων που έχουν θέσεις κλειδιά.

μόνο αυτά τα λίγα για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και είμαι δημόσιος υπάλληλος τα έχω βάλει με τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο και τους νόμους που πραγματικά σε τρελαίνουν.

Συγκεκριμένα η οικογένειά μου έχει αποκλειστεί από επιδόματα και προνόμια 2 φορές γιατί κάθε οργανισμός μας αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.

Για να καταλάβετε πόσο τρελό είναι το ελληνικό κράτος θα αναφέρω μόνο το εξής

Από τον ΟΓΑ αντιμετωπιζόμαστε ώς πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά, αλλά δεν δικαιούμαστε κανένα επίδομα ουτε 3ου, ούτε 4ου τέκνου.

Από τον σύλλογο πολυτέκνων όμως είμαστε τρίτεκνοι. Το ίδιο και από την ΕΦΟΡΙΑ.

Ενώ από την Εργατική εστία είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά καθώς το δικό μου είναι ασφαλισμένο στο Δημόσιο και όχι στο Ικα όπως τα άλλα 2 και έτσι μας αποκλείσανε από τα εισητήρια φέτος.

Ως οικογένεια είμαστε με 2 παιδιά του συζύγου από προηγούμενο γάμο στην επιμέλειά του και ένα παιδί που κάναμε με τον σύζυγο, δηλ. 3 παιδιά μέσα στην οικογένεια, αλλά υπάρχει και άλλο 1 παιδί από τον προηγούμενο γάμο εκτός επιμέλειας που ζει με την μαμά του.

Τελικά ούτε κι εμείς ξέρουμε τι είμαστε!!!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι δημόσιος υπάλληλος τα έχω βάλει με τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο και τους νόμους που πραγματικά σε τρελαίνουν.

Συγκεκριμένα η οικογένειά μου έχει αποκλειστεί από επιδόματα και προνόμια 2 φορές γιατί κάθε οργανισμός μας αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.

Για να καταλάβετε πόσο τρελό είναι το ελληνικό κράτος θα αναφέρω μόνο το εξής

Από τον ΟΓΑ αντιμετωπιζόμαστε ώς πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά, αλλά δεν δικαιούμαστε κανένα επίδομα ουτε 3ου, ούτε 4ου τέκνου.

Από τον σύλλογο πολυτέκνων όμως είμαστε τρίτεκνοι. Το ίδιο και από την ΕΦΟΡΙΑ.

Ενώ από την Εργατική εστία είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά καθώς το δικό μου είναι ασφαλισμένο στο Δημόσιο και όχι στο Ικα όπως τα άλλα 2 και έτσι μας αποκλείσανε από τα εισητήρια φέτος.

Ως οικογένεια είμαστε με 2 παιδιά του συζύγου από προηγούμενο γάμο στην επιμέλειά του και ένα παιδί που κάναμε με τον σύζυγο, δηλ. 3 παιδιά μέσα στην οικογένεια, αλλά υπάρχει και άλλο 1 παιδί από τον προηγούμενο γάμο εκτός επιμέλειας που ζει με την μαμά του.

Τελικά ούτε κι εμείς ξέρουμε τι είμαστε!!!

 

Kαι εγώ που το διάβασα δεν κατάλαβα τι είστε! Στο παιδί που μένει με τη μαμά του αν του ΄ρθει κανα αδελφάκι εσάς θα σας επηρεάσει; Πολύ μπέρδεμα! Μπερδέψατε και το δημόσιο με τις σπαζοκεφαλίες σας:lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ που το διάβασα δεν κατάλαβα τι είστε! Στο παιδί που μένει με τη μαμά του αν του ΄ρθει κανα αδελφάκι εσάς θα σας επηρεάσει; Πολύ μπέρδεμα! Μπερδέψατε και το δημόσιο με τις σπαζοκεφαλίες σας:lol:.

 

Εχει ήδη αδερφάκι αλλά εμάς δεν μας επηρεάζει.

Απλά το δημόσιο δεν έχει προνοήσει για τις σύνθετες οικογένειες που όσο πάει και πληθαίνουν και αντιμετωπιζόμαστε διαφορετικά από κάθε υπηρεσία.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ήδη αδερφάκι αλλά εμάς δεν μας επηρεάζει.

Απλά το δημόσιο δεν έχει προνοήσει για τις σύνθετες οικογένειες που όσο πάει και πληθαίνουν και αντιμετωπιζόμαστε διαφορετικά από κάθε υπηρεσία.

 

Xαριτολογώντας το έγραψα, δεν περίμενα να μου απαντήσεις! Πάντως πράγματι πρέπει από το Δημόσιο να το ξεκαθαρίσουν αυτό με τις σύνθετες οικογένειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στο εκκαθαριστικο του ΕΤΑΚ η διεύθυνσή ήταν λάθος

στην επίσκεψή μου στην μου ειπε η υπάλληλος οτι για να τη διορθώσω θα πρεπει να πληρώσω προστιμο (σημείωση: για δικό τους λάθος μηχανογραφικό)

στη χθεσινή επίσκεψη στην ίδια (φυσικά) εφορία, ενας αλλος υπάλληλος δεχτηκε την αίτησή και αλλαξε αμεσως τη διεύθυνση. ούτε πρόστιμο ανέφερε, ουτε μα... μου... σου... ξου...

 

δεν είναι να απορεί κανείς????????????

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παμε να βγλουμε αδεια στο μαγαζι μας και μας βγαζουν χιλια δυο προβληματα απο το υγειονομικο..σημειωτεον οτι το ιδιο μαγαζι ειχε αδεια λειτουργιας για τον ιδιο σκοπο πριν το παρουμε εμεις και ο ανθρωπος δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα για να την βγαλει..καθε φορα μας εβγαζαν καινουριο προβλημα κι ας διορθωναμε αυτα που μας ελεγαν την προηγουμενη,,μεσω γνωστου μαθαμε οτι στην τελικη δεν επρεπε να διορθωσουμε τιποτα γιατι πολυ απλα η υπαλληλος ηθελε λεφτα..ευτυχως μας βγηκε φθηνα,μονο 200 ευρω,αλλα

λες ρε γα##το αφου τους πληρωνω ουτως ή αλλως γιατι να τους δωσω κι αλλα?βιαζομασταν κι ετσι τα δωσαμε δε μπορουσαμε να κανουμε κι αλλιως..θα πληρωναμε πολλα παραπανω για να αλλαζουμε αυτα που μας λενε..

επισης,ψηφισα ενω ημουν 17 χρονων αλλα οταν πηγα να βγαλω αφμ στην εφορια μου ειπαν πως ν δεν κλεισω το 18ο ετος της ηλικιας μου θα πρεπει να παω με την μητερα μου..αποτελεσμα να χασεις η μητερα μου μια ολοκληρη μερα δουλειας για μια υποθεση 3 λεπτων..Στο λυκειο ειχαν γραψει λαθος το ονομα του πατερα μου και το επιθετο της μητερας μου κι ενω οι ιδιοι δεν μας εδιναν τα απολυτηρια πριν περασει μηνας,οταν ζητησα αλλαγη μου ειπαν πως θα μπορουσα να κανω κατι αν το ειχα παρει στις δεκα μερες..για δικο τους λαθος,εχασε αλλη μια μερα δουλειας η μητερα μου και μου το αλλαξαν μονο οταν τους απειλησε πως θα φερει τον ιδιο τον υπουργο παιδειας κι αν χρεαιστει και τον προθυπουργο τον ιδιο..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Η δική μου ιστορία έχει ώς εξής...Πήγε ο άντρας μου στο στο δήμο νομίζω για να δηλώσει το 2 παιδί.Μόλις είπε το όνομα της μητέρας(δηλαδή το δικό μου) η υπάλληλος τον κοίταξε με συμπονετικό βλέμμα και του είπε "Δύσκολα, με 2 παιδιά,έτσι?"Τί να πεί ο άντρας μου λέει ναι."Είναι και μικρό το δεύτερο, πώς τα βγάζετε πέρα μόνος?"λέει αυτή."Τί εννοείτε"λέει ο δικός μου."Ε, να τώρα που πέθανε η γυναίκα σας.."Έμεινε κόκκαλο ο δικός μου.Είχαν κάνει λάθος στο δήμο και με είχαν για πεθαμένη.Όταν της εξήγησε ο άντρας μου οτι ζώ και βασιλεύω τα'χασε η κοπέλα και τα μπάλωσε.Πώς σας φαίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

klouzeau σε μισώ που έφερες το θέμα στην επιφάνεια :lol: και συγχίστηκα πρωί πρωί με όσα διάβασα και που μου θύμησαν διάφορες στιγμές δικές μου!

 

Κρατάω αυτό:

 

Υπάρχουν κάποια θέματα με το δημόσιο και γιατί νοσεί τόσο....

 

- Υπάρχουν θέσεις εντελώς άχρηστες για να δικαιολογήσουν κάποιες προσλήψεις και υπάρχουν θέσεις που χρειάζονται και δεν βρισκονται οι πόροι!

-Μονιμότητα. Γιατι δεν το καταλαβαίνω; Εισαι άχρηστος, σπίτι σου! Με την υπάρχουσα κατάσταση οτι και να γινει ο δημόσιος απτόητος...σε βριζει, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...εσυ δικιο δεν θα βρεις ποτέ!

-Αναξιοκρατία....στο μεγαλείο σου! Ποσα και ποσα δεν εχετε να προσθέσετε....

Πόσοι άξιοι άνθρωποι ειναι εκτός και πόσοι άχρηστοι εντός....ανθρωποι που έχουν ορεξη να δουλέψουν και να προσφέρουν τους τρώει η μαρμάγκα.

 

Δεν βαζω ταμπέλες σε ολους μιλάμε όμως δυστυχως για την πλειοψηφία.

Νοσοκομεία, δημοσιες υπηρεσίες, ΔΕΗ κτλ πιστευετε οτι δουλεύουν ρολόι;;;;;;

Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον κλάδο που δουλευει σωστά στη χώρα μας και ειλικρινά δεν βρίσκω τίποτα!!!!

:roll:

 

Και η μητέρα μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και ειναι σουπερ, σκίζεται για τη δουλειά της...εχει όμως και κάτι συναδέλφους που ειναι το μυαλό τους μονο στη λουφα πάντα και χώνουν τους άλλους. Σε μια κλινική αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει γιατι η χοντροκώλα (έτσι τις λεει η μαμα μου

:D ) θα ειχε πάρει πόδι....και ο πατριός μου ειναι σε δήμο προϊστάμενος και μένουν σε ενα διαμερισμα 35ετίας ενώ ο προηγούμενος στη θέση του έβγαλε 3 εκατομμύρια ευρώ!!!!! Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα!

Υπάρχουν και οι καλοί και ειναι αυτοί που λέμε όταν γινεται η δουλειά μας "καλα δεν το πιστεύω πως ξεμπέρδεψα έτσι" αλλα χάνονται μέσα στο χάος ρε γμτ.

Και τους πληρώνουμε και τη δουλειά μας δεν κάνουμε.

Αστυνομία...αισθάνεται κανείς σας ασφαλής;

Παιδεία....δεν θα θέλατε κάτι ακόμα καλύτερο για τα παιδία σας;

Υγεία....ποσες γεννάμε σε δημόσιο άραγε;

Δικαιοσύνη....ολα τα λαμόγια έξω και μονο μερικοί πρεζάκηδες στη στενη

ο κατάλογος ατελειωτος!

 

Όσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και κάνετε καλά τη δουλειά σας να ειστε περήφανοι αλλα γιατι απορείτε που ειμαστε δυσαρεστημένοι βρε παιδιά; Ο ενας καλός μέσα στους 10 χάνεται...φυσικό δεν είναι;

 

77.gif

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι δημοσιος υπαλληλος σε υπηρεσια αιχμης , η οποια καθημερινα βρισκεται στο στοχαστρο των δημοσιογραφων (λες και τους κοβουν το μισθο για να τον δωσουν σ'εμας, αλλα τελος παντων αυτο ειναι αλλο θεμα).

Τελευταια μερα του μηνα και η ουρες ατελειωτες.Εγω εργαζομαι σε τμημα που απο 5 υπαλληλους που ειμασταν εχουμε μεινει 2 , λογω συνταξιοδοτησεων και ειμαι μονη μου στη συναλλαγη γιατι η συναδελφος ειναι προισταμενη και ασχολειται με αλλα θεματα.

Εχω 2 η/υ ανοιχτους σε διαφορετικα προγραμματα και πηγενω απο τον ενα στον αλλο για να εξυπηρετω πιο γρηγορα τον κοσμο.

Εχουν μεινει 2 πολιτες που περιμενουν την σειρα τους υπομονετικα , οταν ερχεται μια κοπελα 25 χρονων περιπου και η οποια δεν περιμενει καθολου στη σειρα, αλλα ερχεται

κατευθειαν σε μενα και με ρωταει "ποιος αλλος μπορει να με εξυπηρετησει?" Δεν υπαρχει κανενας αλλος της απανταω και πρεπει να περιμενετε να τελειωσω με τους κυριους." Και οι υπολοιποι που ειναι? " με ρωταει με επιθετικο υφος κοιταζοντας τα ανοιγμενα pc."Στο σπιτι τους με συνταξη" απανταω και καταφερα να μην προσθεσω τιποτε αλλο, παρολο που το ηθελα.Τελικα της μιλησαν πολυ πιο επιθετικα οι συναλλασομενοι που περιμεναν πριν απο αυτην και εγω συνεχισα τη δουλεια μου.

Την εξυπηρετησα οσο μπορουσα γρηγοροτερα και εφυγε λεγοντας "Δημοσιο,τι περιμενεις?" ( ενα χαμογελο και ενα ευχαριστω ισως??)

Ενα ελαχιστο παραδειγμα της καθημερινοτητας ενος δημοσιου υπαλληλου .........

Link to comment
Share on other sites

δεν ψηφισα γιατι εχω υπαρξει και δυσατεστημενη και ευχαριστημενη!Για παραδειγμα:Αυτη τη στιγμη ειμαι ανασφαλιστη επειδη η κυρια στο ικα δεν ηξερε την δουλεια της!μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι να μπω στο βιβλιαριο του αντρα μου !Την περασμενη εβδομαδα εστειλα μειλ στην σελιδα του ικα να ρωτησω ποτε μπορω να ασφαλιστω αφου ειμαι ανεργη!Με πηραν τηλεφωνο το επομενο πρωι(!) και αφου τους εξηγησα ακριβως την κατασταση μου ειπαν οτι επρεπε να μπω στου αντρα μου απο 1/3/10!Η κυρια στο τηλ.ηταν ευγενεστατη και μαλιστα μου ειπε οτι αλλο χρειαστω να την παρω τηλ!

Μπορω να καταλαβω οτι σε ορισμενες υπηρεσιες πηζουν ασχημα,κι η μαμα μου δημ. υπαλληλος ειναι,αλλα τουλαχιστον να ξερουν την δουλεια τους...οχι να αφηνουν ανασφαλιστο τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο ειναι η ευθυνοφοβια των δημ υπαλ. συνδυασμενη με την ασχετοσυνη. ναι ναι παιδια μην επαναστατησετε.

παω στην εφορια με εξουσιοδοτηση απο αστυνομικο τμημα που αναφερει και ξεκαθαρα για τι πραγμα με εξουσιοδοτουν και ο σουπερ υπαλληλος κατι προσπαθει να βρει για να μην μου δωσει το χαρτι περι μη οφειλης. "αμφισβητειτε τον αστυνομικο υπηρεσιας?" τον ρωτω. "ε... δεν ξερω δεν ειναι η αστυνομια δημοσιο" μου λεει. αφου του εξηγησα οτι δεν ξερει μαλλον καλα και φωναξα και λιγακι... τον ξεστραβωσαν και οι συναδελφοι του οτι δεν μπορουσε να μην δεχτει την εξουσιοδοτηση, μου εδωσε μουτρωμενος το πολυποθητο χαρτι αλλά χωρις να μου ζητησει ταυτότητα για να δει αν οντως ειμαι αυτη που γραφει η εξουσιοδοτηση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eγώ ένα πράγμα έχω διαπιστώσει όσο καιρό είμαι δημόσιος υπάλληλος.....όσοι προερχόμαστε από ιδιωτικό τομέα, ξέρουμε τι θα πει δουλειά, τι θα πει συναδελφικότητα, συνείδηση, εργατικότητα, ξέρουμε να χειριζόμαστε τους υπολογιστές στα πέντε δάχτυλα έχουμε πάνω από όλα φιλότιμο μόνο που δυστυχώς είμαστε οι "χαμένοι" της υπόθεσης, γιατί μας "πατάνε" στο σβέρκο εάν σε δουν ότι κόβει το μυαλό σου και έχεις διάθεση για δουλειά. Οσοι πήραν μια καρέκλα και την έπιασαν στο δημόσιο από τα 18 τους χρόνια αυτοί είναι που κάνουν όλο το μπάχαλο στο δημόσιο. Ολη μέρα κουβέντα, κουτσομπολιό, θάψιμο, δεν ξέρω, δεν είδα, δεν άκουσα. Αυτούς πληρώνουμε όλοι μας. Αυτούς πρέπει να δει το κράτος που τους κάνει προισταμένους ΔΕ κατηγορίας και σου το παίζουν ότι κάποιοι είναι και δίνουν εντολές με στυλάκι στο κάθε άτομο με σπουδές, με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, αλλά αν τους πεις στείλε μου ε-μαιλ δεν ξέρουν τι είναι αυτό και πως δουλεύει ο υπολογιστής, αν πεις όμως εσύ σαν υπάλληλος κάτι θα σου απαντήσει "εγώ είμαι ο προιστάμενος".

Τα stage έβγαζαν όλοι τη δουλειά στη δική μου υπηρεσία. Οι μόνιμοι υπάλληλοι που ήταν από την περιοχή δούλευαν από το σπίτι τους. Οπως το ακούτε !!! Πιστοποιητικά και οτιδήποτε άλλο έγγραφο έπαιρναν τηλ την προισταμένη στο σπίτι της και εκείνη πήγαινε στο δήμο μία φορά κάθε βδομάδα το έβγαζε (χειρόγραφα παρακαλώ γιατί κανείς δεν ήξερε από υπολογιστές και ας τους είχαν αγοράσει 20.000 χιλιαρικάκια) και το άφηνε στο καφενείο να πάει ο αρμόδιος να το πάρει. Και αυτή η κυριούλα έπαιρνε 2200 ευρώ (γιατί ήταν επιπλέον ληξίαρχος και ανταποκριτής ογά) στο ΄χερι το μήνα. Οταν βγήκε η δική μου προκύρηξη πήραν 4 άτομα διοικητικούς. Μας ξεπάτωσαν στη δουλειά........από μισθοδοσία, μέχρι δημοτολόγια σκοροφαγωμένα από τα ποντίκια φοβόμασταν μην κολλήσουμε τίποτα και κάθε λίγο και λιγάκι βάζαμε οινόπνευμα στα χέρια, μέχρι σύνδεση υπολογιστών, κουβαλήματα γραφείων, προμήθειες, διαγωνισμούς για δημόσια έργα, δημοπρασίες, είχαμε φτάσει να δουλεύουμε από τις 7:30 μέχρι τις 7 το απόγευμα στο δήμο και μετά να έχουμε να κάνουμε και 90 χλμ να φτάσουμε σπίτια μας. Επαιρνα την μισθοδοσία και την έβγαζα στο σπίτι μου τα σκ για να πληρωθούν οι άνθρωποι στην ώρα τους, ενώ τα σκ έπρεπε να πηγαίνω στον άντρα μου γιατί είμαι διορισμένη 250 χλμ μακρυά από το σπίτι μου. Απειρους καυγάδες με τον άντρα μου. Κουβαλούσα τα χρήματα της μισθοδοσίας 50 χλμ απόσταση από την ΔΟΥ στην υπηρεσία για να πληρωθούν μετρητά. Εδώ να δείτε συνθήκες. Δεν ηθελαν να μπάινουν τα χρήματα σε λογαριασμούς μόνο μετρητά τα ήθελαν. Μέχρι που έφτασα να κάνω έγγραφο στο δήμαρχο ότι εάν δεν ανοιχτούν λογαριασμοί να με αποδεσμέυσει από την μισθοδοσία. Μιλάμε για 50 χρόνια πίσω. Αυτά να δουν οι επιτίδηοι. Και πόσα άλλα ???? Ολόκληρους τόμους μπορώ να σαν γράψω. Γι αυτό το έχουν πάει κατά διαόλου το δημόσιο

Link to comment
Share on other sites

Ο θέιος του άντρα μου προιστάμενος στο τελωνείο (στο ίδιο τελωνείο 25 χρόνια). Δεν ξέρει υπολογιστές, είναι ΔΕ κατηγορίας, πάιρνει 3700 καθαρά, τη δουλειά του την βγάζουν τα μερικής απασχόλησης, στις 12 το μεσημέρι έχουν ουζοκατάσταση, το πρωί πάει λαική, κρεοπώλη τα πάει σπίτι και τα αφήνει στη γυναίκα του, η οποία είναι και αυτή στην εφορία.....

Θα βγουν τώρα και οι δύο στη σύνταξη γιατί δεν μπορούν να δουλέυουν με το ενιαίο μισθολόγιο και έχουν χασούρα. Για να μην πω για τα μίζες που πάιρνουν και οι δύο στην εφορία και στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_ και να μη μας περιέγραφες την κατάσταση, κάπως έτσι τη φανταζόμασταν και εμείς από αυτά που βιώνουμε με τις απλούστατες συναλλαγές μας με το Δημόσιο. Εγώ προσωπικά αυτό που ευχομαι είναι να μη μου τυχαίνουν "νταραβέρια " με δημοσίους υπαλλήλους (φτου! - φτου!, μακριά από εμάς!) διότι δεν αντέχω και σχεδόν πάντα τσακώνομαι. Εχω αλλεργία στους τεμπέληδες πως να το κάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Παρασκευή οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται αυτό που κάνουν. Κι εγώ θα ήθελα να κωλ.....ράω όλη μέρα στη δουλειά, αλλά πες μου πως περνάνε έτσι οι ώρες. βαριέσαι περισσότερο. Εμένα η δουλειά μου αρέσει και δεν μπορώ να ταλαιπωρώ ανθρώπους γιατί έρχομαι πολλές φορές στη θέση τους όταν κάποτε ταλαιπωρούσαν εμένα όταν πήγαινα σε Δ.Υ. Τώρα ξέροντας πολλά πράγματα εκ των έσω πηγαίνω πάντα προετοιμασμένη και δεν είμαι το κορόιδο που τον στέλνουν από τον έναν στο άλλο. Το καλό βέβαια είναι οτι όταν ακούν ότι είσαι συνάδελφος σε εξυπηρετούν. Υπάρχουν όμως και γαιδούρες όπως στο δήμο Ν. Ηρακλείου στο δημοτολόγιο που μου έβγαλαν το λάδι για μια μεταδημότευση και τελικά δεν μου την έκαναν και με ειρωνεύονταν κιόλας όταν τόλμησα να πω βρε παιδιά συνάδελφος είμαι γιατί με ταλαιπωρείται έτσι ?????? Γαιδούρες με όλη τη σημασία της λέξης και μακρυά από τον συγκεκριμένο δήμο. Σε δήμο δουλέυω αλλά αγανάκτησα μαζί τους και φυσικά ούτε θέλω να τους βλέπω και ούτε σκοπέυω να κάνω μεταδημότευση εκεί πλέον

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...