Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ


DALIA

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?  

983

  1. 1. ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?



Recommended Posts

αν εβαζα ενα ? στην ακρη για καθε φορα που εχω ακουσει αυτη την ατακα θα ειχα τρελλη περιουσια :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αν εβαζα ενα ευρω στην ακρη, καθε φορα που ενας δημοσιος υπαλληλος εκανε σωστα τη δουλεια του, δε θα χα φραγκο!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ,ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ.ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι κάθε, μα κάθε φορά που αναγκάζομαι (λέω αναγκάζομαι γιατί γενικώς το αποφεύγω) να έχω επαφή με δημόσιο υπάλληλο τα νεύρα μου γίνονται τσατάλια! Όλοι τους, σε όποια υπηρεσία και αν πάω είναι το ίδιο απότομοι, αγενέστατοι, δεν εξηγούν, και μουτζούφληδες. Θρονιασμένοι όλοι στην προπολεμική καρέκλα τους σε κοιτούν με ύφος: "τι θες τώρα κι εσύ και με ενοχλείς;"

Πρόσφατα μάλιστα (τι τό ΄θελα; ) εκνευρίστηκα αφάνταστα με το ύφος τους σε μία υπηρεσία εννοείται καινούρια και υπεύθυνη. Σαν να λειτούργησε σωρευτικά η συμπεριφορά τους, σαν να μου ξύσανε πληγή μου ανέβηκε η πίεση σε χρόνο ρεκόρ (είμαι και υποτασική, αφού σκέφτομαι να τους καλώ καμιά φορά για τόνωση) ->

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45811&page=2

Link to comment
Share on other sites

Όντας εργαζόμενη εκ των έσω μπορώ να πω εξίσου απίστευτες ιστορίες "χοντράδων" που έχω δει από πολίτες , πολλοί εκ των οποίων μάλιστα "καθώς πρέπει". Το θέμα έχει καταντήσει εμείς και εσείς, και στη μέση το συρματόπλεγμα της πράσινης ζώνης.

Μπορώ να πω ότι με το χαμόγελο κανείς δεν έχασε (σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα). Και όχι μόνο στις δημόσιες υπηρεσίες αλλά γενικώς στη ζωή του. Όσα χρόνια εργάζομαι στη "ρημαδα" την Υπηρεσία που είμαι ποτέ κανείς δεν έφυγε παραπονεμένος όταν απευθύνθηκε σε υπάλληλο ευγενικά και χαμογελαστά.

Σίγουρα όλα αυτά που είπαν παραπάνω οι κοπέλες είναι σωστά.

Αλλά ας ακούσει κάποιος και τους από μέσα βρε παιδιά...

Αυτούς που αντί να έχει το τμήμα τους 5 άτομα έχει δύο και παλεύουν να βγάλουν τη δουλειά και τον κόσμο πέρα. Όταν στην πόρτα μου έχω 20 που φυσάνε και ξεφυσάνε και προπάντων σε στραβοκοιτάνε (γιατί εσύ κάθεσαι σε μία καρέκλα) δεν είσαι σε θέση να είσαι φιλικός ούτε να συναναστραφείς σωστά. Κοιτάς να εξυπηρετήσεις όσο γίνεται γρηγορότερα για να βοηθηθούν όλοι , και γιατί ξέρεις ότι μέσα στο επόμενο μισάωρο θα είναι άλλοι 20 έξω. Όταν ο άλλος μπαίνει και είναι ήδη "αρπαγμένος" και ψάχνεται για καβγά και ήδη η μούρη του έχει φτάσει στο πάτωμα τι θα πρέπει να κάνεις? όταν ο άλλος σου φέρνει να σου καταθέσει χαρτιά και είναι κατουρημένα ή περπατάνε κατσαρίδες επάνω τους (μου έχουν τύχει και τα δύο) εσύ με τι σθένος θα εξυπηρετήσεις και πόσο να αντέξουν τα νεύρα σου? όταν ο άλλος πάσχει από aids και σου καταθέτει χαρτιά μέσα στο αίμα λέγοντας σου πρόσεξε γιατί πάσχω από αυτό (μου έχει τύχει και αυτό) πως θα φερόσουν? Η ασφάλεια και η υγιεινή αφορά μόνο τους πολίτες και όχι τους υπαλλήλους?

Όταν ο άλλος είναι απ' έξω και κατεβάζει καντήλια γιατί ξύπνησε στραβά το πρωί εσύ γιατί πρέπει να ανεχτείς το βρωμόστομά του?

Και για να μην παρεξηγηθώ και ειπωθούν διάφορα είμαι ένα άτομο το οποίο διορίστηκε μέσω ΑΣΕΠ στην συγκεκριμένη Υπηρεσία και επειδή δεν είχα μέσο για 2 χρόνο έκανα χρέη πρωτοκόλλου, έχοντας πτυχίο και 2 μεταπτυχιακά (για να μάθω την διακίνηση των εγγράφων την υπηρεσίας όπως μου είπαν τότε, και που δυνατότητα για να μεταφερθώ σε συγκεκριμένες "προνομιούχες" υπηρεσίες δεν υπάρχει.Όσο για το τι κάνω τέτοια ώρα στο Forum η απάντηση είναι ότι έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών για να προσέξω τα παιδιά μου τώρα που κλείσαν τα σχολεία, και για μην φορτώνομαι σε κανένα συνάδελφο φεύγοντας νωρίτερα ή ερχόμενη αργότερα με αφορμή τα παιδιά...

Επίσης πως λέτε να αισθάνεται ο άλλος που κάθεται στην συγκεκριμένη "ρημαδοκαρέκλα" και τον παίρνει ο τάδε ή ο δείνα βουλευτής, πολιτικό γραφείο, δήμαρχος , νομάρχης, μέσον γενικώς και του λέει ότι κοίτα να δεις θα έρθει ο τάδε και κοίταξε να τον βοηθήσουμε λίγο. Γιατί να τον βοηθήσω?γιατί εκείνος δηλαδή εμένα με χαρακτηρίζει ως κακό υπάλληλο ενώ εκείνος που πάει να παρακάμψει το νόμο δεν είναι κακός πολίτης? γιατί πήγες πρώτα στο μέσο σου να εξυπηρετηθείς και δεν ήρθες πρώτα σε μένα ? μήπως γιατί είσαι προκατειλημένος? και γιατί εγώ να πρέπει να υποκύπτω στις ανάγκες του καθενός πολιτικάντη για ψήφους προκειμένου να μην έχω προβλήματα και κυρώσεις στην δουλειά μου?

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι αγενέστατοι και αναξιόπιστοι (για ποιους λόγους? γιατί έχουν το μέσον από πίσω και ξέρουν ότι όπως και να φερθούνε, ότι ώρα και να πάνε , όπως και να δουλέψουν κανένας δεν πρόκειται να τους πειράξει).Όχι όμως και να τους βάζουμε στο ίδιο ασκί όλους.

Υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν με σθένος ψυχής το οποίο δεν αναγνωρίζεται από κανέναν. Για αυτούς ένα ευχαριστώ , από το στόμα του ατόμου που βοήθησαν να βρει μια άκρη είναι η πραγματική ανταμοιβή (ούτε γλυκάκια , ούτε φακελάκια)....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.

Οι ίδιοι αυτοί τύποι συναλλάσονται και με ιδιωτικό τομέα αλλά η διαφορά είναι ότι εκεί αν τους φερθούν με τον ίδιο τρόπο που τους φαίρονται οι βολεμένοι του δημοσίου θα χάσουν τη δουλειά τους. Οπότε και χαμογελαστά, και ήρεμα και αξιοπρεπέστατα τους φαίρονται και οι πελάτες από την άλλη είναι πάντα μες στην αγένεια γιατί βγάζουν τα "σπασμένα" από την προηγούμενη συναλλαγή τους στο δημόσιο.

Η δουλειά μου κάποιο διάστημα είχε να κάνει με πελάτες (δουλευω στον ιδιωτ.τομέα). Τους τύπους που περιγράφεις τους συναντούσα καθημερινά. Τι σημαίνει αυτό; Θα έπρεπε να τους φερθώ με απαξίωση; (προσπαθώ να μη κάνω ποτέ αυτά που δε θα ήθελα να κάνουν σ΄εμένα) Πολλοί μαλιστα μου ζητούσαν και συγνώμη στο τέλος για τη συμπεριφορά τους. Αλλοι μου έλεγαν "δε φταις εσύ κοπέλα μου και συγνώμη αλλά ημουν πριν στην Εφορία, στο Ταμείο κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολες εχετε δικιο.προχτες μου συμπεριφερθηκε και μενα ασχημα μια απο τη ενωση γεωργικων συναιτερισμων.αντε να μην την χαρακτηρισω..επειδη οι γονεις μου μενουνε στην εξοχη δεν ακουσαν οτι θα κανανε τα χαρτια για την επιδοτηση και περασε η προθεσμια.πηρα λοιπον τηλ να ρωτησω αν υπαρχει καποια λυση.μου ειπανε οτι θα ξαναπαει ο υπαλληλος για μια μερα.τους ρωτησα ποτε αλλα δεν ξερανε.μου ειπανε οτι θα τον παρουνε τηλ να μου πουνε.τελικα δεν τον βρηκανε και ειπαμε να παρω την αλλη μερα να μου πουνε επειδη η εφορια ειναι ανοιχτη για το κοινο καποιες μερες και επρεπε να παμε να βγαλουμε κατι χαρτια που χρειαζοτανε για την αιτηση.τελοσπαντων δεν μου δωσανε να καταλαβω οτι αυτο ο υπαλληλος θα ερχοτανε την ιδια μερα.ασε που με συνδεσανε με 10 διαφορετικα τηλ.τελικα με παιρνει τηλ μια ξεκαρφωτη που δεν ειχα καν μιλησει μαζι της και μου λεει ο υπαλληλος θα ερθει σημερα και αυριο.τι το ηθελα να της πω οτι δεν εχουμε βγαλει τα χαρτια.το εμαθα κυριακη βραδυ και τη δευτερα μεχρι να συνενοηθω με αυτους η εφορια ειχε κλεισει οποτε την τεταρτη θα ξαναηταν ανοιχτα για το κοινο.και τι με νοιαζει εμενα μου λεει κυρια μου .αυτο ειναι δικο σας προβλημα.μας πηρατε λεει και μας πιεζατε και τωρα μου λετε οτι δεν μπορειτε και κατι τετοια.μα ποτε κυρια μου μιλησα μαζι σου?εγω με εναν κυριο μιλησα πριν.ποτε σε πιεσα εσενα και ποτε σου μιλησα ρε στραβοξυλο ηθελα να της πω?ζητησα το ονομα της και πηρα το διευθυντη,μιλαμε για πολυ αγενεια η κυρια.της λεεω δεν σας μιλαω με αυτον τον τροπο και μου λεει:εγω ομως σουμιλαω.ετσι α κριβως κοριτσια.τυχερη ητανε που δεν ημουνα εκει που λογω δουλειας δεν εχω χρονο και τα κανονιζω ολα απο το ρημαδοτηλεφωνο αλλιως θα την ειχα βαλει να φαει το πατωμα.τελοσπαντων παιρνω το διευθυντη ο οποιος αρχισε το γλυψιμο:αφηστε το τωρα δεν πειραζει και ισως ηταν νευριασμενη και ιστοριες.μου ειπε να παμε να κανουμε την αιτηση και να του παμε τα χαρτια μολις τα παρουμε...τελικα κατεβηκε η μαμα μου και του τα πηγαμε την αλλη μερα...ξυλο που θελουν μερικοι.εγω τι σου φταιω κυρα μου αν στραβοξυπνησες?σουργελο?ε σουργελο..

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.

Οι ίδιοι αυτοί τύποι συναλλάσονται και με ιδιωτικό τομέα αλλά η διαφορά είναι ότι εκεί αν τους φερθούν με τον ίδιο τρόπο που τους φαίρονται οι βολεμένοι του δημοσίου θα χάσουν τη δουλειά τους.

 

Και επειδή οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγενέστατοι τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα νομιμοποιούνται να το κάνουν? ή επειδή έχουν το φόβο ότι θα χάσουν τη δουλειά τους καταπίνουν τα πάντα? και γιατί δηλαδή ο κάθε στριμμένος προκειμένου να περάσει τη γραμμή του και να κάνει τη δουλειά του έχει το δικαίωμα να μου φέρεται σαν σκουπίδι? (χωρίς μάλιστα να του έχεις δώσει κανένα δικαίωμα για να το κάνει αυτό?):evil:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε και χαμογελαστά, και ήρεμα και αξιοπρεπέστατα τους φαίρονται και οι πελάτες από την άλλη είναι πάντα μες στην αγένεια γιατί βγάζουν τα "σπασμένα" από την προηγούμενη συναλλαγή τους στο δημόσιο.

 

Οι ίδιοι δε πελάτες που τους ενοχλούν οι υπάλληλοι (ενώ στην ουσία δεν τους ενοχλούν οι υπάλληλοι, αλλά η μη στελέχωση των υπηρεσιών-η απαρχαιωμένη ή παντελώς έλλειψη νομοθεσίας- τα στελέχη και οι διευθυντές που είναι άχρηστοι γιατί τοποθετούνται με βάση τα πολιτικά τους πιστεύω- το φακελάκι και γενικώς το μέσον), είναι οι ίδιοι που πηγαίνουν στα πολιτικά γραφεία και στις γνωριμίες προκειμένου να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη. Αντί να πάνε στις γνωριμίες τους και να τους βρίσουν πατόκορφα που δεν δίνουν σημασία για τίποτε άλλο πέρα από τις μίζες και τα φράγκα,πηγαίνουν και παραπονιούνται για τον υπάλληλο. Κάνουν τον κόπο και πηγαίνουν στο γραφείο του εκάστοτε πολιτικού (και εκεί βέβαια δεν τους ενοχλεί να περιμένουν όση ώρα χρειαστεί για να τους δουν). Δεν τους ενοχλεί τίποτε άλλο παρά μόνο ο υπάλληλος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa αυτά που γράφεις για τους κάθε λογής πελάτες που πάνε στο δημόσιο δεν ισχύουν όπως καταλαβαίνεις μόνο στο δημόσιο.

Η δουλειά μου κάποιο διάστημα είχε να κάνει με πελάτες (δουλευω στον ιδιωτ.τομέα). Τους τύπους που περιγράφεις τους συναντούσα καθημερινά. Τι σημαίνει αυτό; Θα έπρεπε να τους φερθώ με απαξίωση; (προσπαθώ να μη κάνω ποτέ αυτά που δε θα ήθελα να κάνουν σ΄εμένα) Πολλοί μαλιστα μου ζητούσαν και συγνώμη στο τέλος για τη συμπεριφορά τους. Αλλοι μου έλεγαν "δε φταις εσύ κοπέλα μου και συγνώμη αλλά ημουν πριν στην Εφορία, στο Ταμείο κλπ κλπ.

 

Νομίζω πως δεν είπα ποτέ ότι φέρθηκα ούτε θα φερόμουν ποτέ σε κανέναν με απαξίωση (δεν ανήκει ούτε στον χαρακτήρα μου ούτε στην επαγγελματική μου ιδιότητα). Ομως δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου φερθεί ανάγωγα μόνο και μόνο επειδή κρέμεται η δαμόκλειος σπάθη της απόλυσης πάνω από το κεφάλι μου ούτε έχει κάποιο δικαίωμα να μου σπάει τα νεύρα ο καθένας καθημερινά και να γυρίζω σπίτι και να μην μπορώ να χαρώ την οικογένεια και τα παιδιά μου λόγω κάποιου παρανοϊκού.

Όπως λοιπόν οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε τον πολίτη με αξιοπρέπεια έτσι οφείλει να μας φέρεται και αυτός. Όπως όλες οι ανθρώπινες σχέσεις , χρειάζονται και οι δύο πλευρές να θέλουν για να πετύχει κάτι.

Όσο για την συγνώμη που αναφέρεις παραπάνω δεν είναι λίγες οι φορές που όταν εξηγείς στον άλλον τα κενά της νομοθεσίας και το μέχρι που μπορείς να φτάσεις εσύ, καταλαβαίνει τη δυσκολία της θέσης σου, και όντως ζητάει συγνώμη που φώναξε, παραφέρθηκε κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Elachi έχε κατά νου , σε επόμενες συναλλαγές σου με το δημόσιο ότι μπορείς να καταθέσεις αίτηση χωρίς να έχεις όλα τα δικαιολογητικά που σου χρειάζονται (προκειμένου να πρωτοκολλήσεις και να προλάβεις την προθεσμία που θέλεις).Στην πραγματικότητα αρκεί και η αίτηση με την ταυτότητά σου μόνο και μπορείς τα υπόλοιπα να τους τα καταθέσεις αργότερα.

Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν μιλάς μέσω τηλεφώνου καλό είναι να κρατάς το όνομα του υπαλλήλου που μιλάς και την ιδιότητά του, ώστε αργότερα να βγάζεις άκρη ποιος σου είπε τι.

Τέλος όποιος θεωρείς ότι σου φέρθηκε άπρεπα χωρίς λόγο μπορείς να συνεργαστείς με το συνήγορο του πολίτη και να του κάνεις καταγγελία για το τι τράβηξες. Τώρα θα μου πεις θα βγει τίποτα? Εξαρτάται από την μορφή της καταγγελίας. Αν μη τι άλλο θα τον κάνει να τρέξει και να ταλαιπωρηθεί και στο μέλλον θα το σκεφτεί δύο φορές περισσότερο αν θα ξαναμιλήσει έτσι....:twisted:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ στο Δημόσιο δουλεύω και το τι μ@λ@κ$ς βλέπω κάθε μέρα που έρχονται να εξυπηρετηθούν και δεν ξέρουν τι θέλουν δε λέγεται! Πριν μερικές μέρες έρχεται μία κυρία που είχε μία φιλιστόκα με έγγραφα που χρειαζόταν για να κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Με το που με βλέπει αρχίζει τον ενικό, λες και με ήξερες και από χτες. Μου λέει λοιπόν: 'Πες μου ποια από αυτά τα χαρτιά θα πάρω από σας γιατί δεν ξέρω'. Αρχίζω να διαβάζω και βρίσκω 4 (δεν θυμάμαι σίγουρα) που θα τα έπαιρνε από εμάς. Αρχίζω να της τα ετοιμάζω και όταν τελειώνουμε με ρωτάει 'Τα άλλα από που θα τα πάρω;' Της απαντάω ότι δεν ξέρω και μου λέει να ξαναδιαβάσω το χαρτί καλύτερα και να της πω. Εντωμεταξύ να έχει αρχίσει να γίνεται ουρά. Της απαντάω ότι δεν είναι αυτή η δουλειά μου και τότε μου πετάει την 'καραμέλα'. 'Εγώ σε πληρώνω και πρέπει να με βοηθήσεις'. Τη βρίζεις μετά ή δεν τη βρίζεις; Εγώ απλώς την αγνόησα και εξυπηρέτησα τον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω στον ιδ. τομέα. Προσπαθώ όσο γίνεται λιγότερο να έχω επαφές με το δημόσιο. Αλλά έχω παρατηρήσει ένα πράγμα! Από παλιά έχουν λίγο φτιάξει τα πράγματα. Όσες φορές έχω πάει με έχουν εξυπηρετήσει και με χαμόγελο και αμέσως. Υπήρχαν και περιπτωσεις που δεν κατάλαβα ένα πράγμα και επείδη΄τους ξαναρώτησα να στραβώσουν αλλά αυτά είναι λίγα τα παραδείγματα. Ήμουν παλιά στο ΙΚΑ και τώρα είμαι σε άλλο ταμείο (ΤΑΤΤΑ). Στο ΙΚΑ οι γιατροί μέσα εκεί είναι χειρότεροι από τους άλλους στο γραφείο, τηλ. κέντρο ή αλλού . Αργούν να έρθουν στο ραντεβού, ή έρχονται, σε βλέπουν που περιμένεις, είσαι το πρώτο του ραντεβου΄,που ξεκινά πχ8.00 και βγαίνουν και πάνε (προφανώς στην καφετέρια) και έρχονται μετά από 1 ώρα. Στο άλλο ταμείο είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί βεβαια έχεις να κάνεις με εξ. ιατρεία και μικροβιολογικά αλλά και εκεί για μια περίοδο δεν ξέραν τι τους γινόταν. Έπεσα και στην ένωση 3 ταμείων, άστα!!! Ο άντρας μου είναι στον στρατό. Εκεί είναι κάποιοι που είναι λούφα και παραλλαγή και κάποιοι που πραγματκά κάνουν σωστά την δουλειά τους. Όσο για τον ιδ.τομέα. Και εδώ τα πράγματα δεν είναι πάντα τέλεια. Πολλές φορές έχει τύχει να μιλήσω με ευγένεια και να πάρω αγενης απάντηση!!! Βέβαια αυτό είναι σε πολύ μικρό βαθμό.

Ένας γνωστός μου αστυνομικός, μια φορά πήγαμε για καφέ, πιάσαμε κουβέντα για τον κλάδο τους και μου είπε επί λέξη "Όταν πέρνεις τηλεφωνο να έρθει η αστυνομία γιατί είναι κάποιος απ'έξω και προσπαθεί να μπει μέσα, υπολογίζουν περίπου την ώρα που θα έχει μπει, θα σε έχει κλέψει και έγω δεν ξέρω τι άλλο, και μετά έρχονται!!!!" Και το ρωτάω γιατί;; και μου απαντά γιατί για 1000 ευρώ να χάσει ο άλλος την ζωή του!!!!!!!! Του λέω και εγώ ναι αλλά δεν τον πίεσε κανένας να πάει σε αυτή την δουλειά!!! Δική του επιλόγή!!! Η απάντησή του!!! Πάνε για να μπούν σε γραφείο και όχι να βγούν έξω!!! Βγάλε άκρη!!! Να μην σου τύχει!!!! Σίγουρα θα υπάρχουν και μερικοί που τους θέλουν να προστατέχουν τον συνάθρωπό τους αλλά φοβάμαι οι περισσότεροι είναι όπως τα είπε ο γνωστός μου!!!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εργαζομαι στο "δημοσιο".. περιπου δηλαδη.. ετυχε για εναμιση χρονο συνολικα να ειμαι σε γραφειο που εχει αμεση σχεση με εξυπηρετηση πολιτων (τα υπολοιπα ειμαι σε παιδικο σταθμο οποτε εκει ειναι θεμα για λλο τοπικ)

 

Στοχος μου ειναι γενικοτερα να εξυπηρετησω.. κ εξυπηρετω.

Δεν ταλαιπωρω τον κοσμο, υπαρχουν φορες που μπορει να παραβλεπω ενα εγγραφο ή κατι που πρεπει να κατατεθει για να γινει η δουλεια τους..

Ομως θα πρεπει να καταλαβουμε ολοι πως για τα παντα υπαρχουν καποια ορια..

Αυτο το "δεν ειναι η δουλεια μου" κ το "δεν γνωριζω δεν μπορω να σας εξυπηρετισω" εχω αναγκαστει να το πω εκατονταδες φορες ..

Πρεπει επισης να καταλαβουμε οτι ενας υπαλληλος (ειτε δημοσιος ειτε ιδιωτικος) εχει καποιες συγκεκριμενες αρμοδιοτητες. Εχει ενα κομματι, πανω στο οποιο εκπαιδευεται κ το μαθαινει. Δεν μπορει να ξερει την δουλεια ή τις διαδικασιες που διεπουν ολη την υπηρεσια.

Ειναι λογικο αυτο..

Κ περαν του οτι δεν ξερεις κ πολυ πιθανον να δωσεις λαθος απαντηση, ακομα κι τυχαινει να ξερεις πολλες φορες μεσα απο την υπηρεσια δεν σου δινεται το δικαιωμα να απαντησεις γιατι απλα δεν εισαι ο αρμοδιος κ θα βρεις το μπελα σου..

Για να σας δωσω παραδειγμα να καταλαβαιτε..

εγω δουλευω σε νοσοκομειο κ ειμαι στην υπηρεσια που κανουμε εισαγωγες για νοσηλεια στους ασθενεις..

Η υπηρεσια εχει αποφασισει οτι τη διανομη των δωματιων θα την κανει η γραμματεια του τμηματος επειγοντων σε συννενοηση με τις προισταμενες των κλινικων με δεδομενο οτι εγω μπορει να δωσω ενα δωματιο σε ενα μη επειγον περιστατικο (πχ ενα προγραμματισμενο χειρουργειο) τη στιγμη που καποιος θα πεθαινει στα επειγοντα κ θα χρειαζεται επειγοντος κρεβατι..(και ξερετε τι γινεται με τα κρεβατια στα νοσοκομεια).

9 στους 10 που στελνω στα επειγοντα για να παρουν αριθμο δωματιου διαμαρτυρονται (20 μετρα πιο κατω ειναι εν τω μεταξυ) κ μου ζητανε να παρω τηλεφωνο κ οταν αρνηθω απλα με βριζουν.. (στην καλυτερη περιπτωση οχι μπροστα μου αλλα απο πισω μου)

Δε ενω εχουμε 10 τεραστιες ανακοινωσεις που λενε "πριν κατσετε να περιμενετε στην ουρα περαστε απ΄τα επειγοντα κλπ κλπ " (μονο που δεν τους το εχουμε ζωγραφισει ακομα) καθονται κ περιμενουν.. Κ μολις φτασει η σειρα τους απλα διαμαρτυρονται.

Κ εγω τι να κανω??

Πρωτον δεν ειναι αρμοδιοτητα μου να δωσω δωματιο, δευτερον και να παρω τηλεφωνο η γραμματεας θα μου πει να ερθουν απο δω να περιμενουν.. γιατι εκεινη την ωρα προφανως εξυπηρετει καποιον αλλο . και εγω δεν μπορω να τρωω την ωρα μου περιμενοντας στα τηλεφωνα γιατι ετσι ο χρονος αναμονης απο 5 λεπτα θα αυξηθει σε 20..Ακομα κ εγω οταν εκανα εισαγωγη ακολουθησα αυτη τη διαδικασια..

Θα κατσω να τσακωθω με τους συναδελφους ή να βρω τον μπελα μου δινοντας απο μονη μου δωματια?? Οχι.. δεν νομιζω.

Θελω να καταληξω στο οτι ο κοσμος δεν φωναζει παντα δικαιολογημενα..

Επισης υπαρχουν πολλοι οι οποιοι ενω εχουν ερθει επανελλειμενα κ γνωριζουν τη διαδικασια προσπαθουν καθε φορα να την παρακαμψουν ..

 

Επισης κατι αλλο που δεν γνωριζουμε ολοι (κ εγω μεσα ) κ βριζουμε και το εμαθα απο τη στιγμη που οντως καθισα σε τετοια "καρεκλα" ειναι οτι πολλες φορες καποια πραγματα αλλαζουν αλλα ο εκατοστε υπαλληλος δεν ενημερωνεται για τις καινουργιες διαταξεις κ νομοσχεδια η ενημερωνεται πολυ καιρο μετα την εναρξη της εφαρμογης τους.

Διαβαζω πολλες φορες για κοπελες που πηγαν στον ΟΑΕΔ ή σε υπηρεσιες να εισπραξουν χρηματα για τοκετους κλπ κ δεν εξυπηρετηθηκαν γιατι ο υπαλληλος η η υπηρεσια "δεν γνωριζε". Κ οντως αυτο ειναι γεγονος οτι συμβαινει.. δυστυχως. Ενα εγγραφο για να φτασει στα αρχεια της εκαστοτε υπηρεσιας μπορει να περασουν μηνες κ χωρις εγγραφο δεν μπορεις να εφαρμοσεις τιποτα. Η καθε καινουργια εντολη δεν μπορει να εφαρμοστει αν πρωτα δεν πρωτοκολληθει το αντιστοιχο εγγραφο στα κιταπια της. Δεν φταιω ομως εγω που ο αρμοδιος φορεας δεν μου το εστειλε. Ουτε εχω δικαιωμα να εφαρμοσω ενα μετρο επειδη το ακουσα στον Αυτια το πρωι που ξυπνησα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ επισης υπαρχουν αυτοι που με δολο προσπαθουν να εξυπηρετηθουν (με πλαστα χαρτια κλπ) θεωροντας οτι εισαι ηλιθιος κ οτι δεν θα υπαρξουν επιπτωσεις. Αμα δεν βαριεστε διαβαστε ενα περιστατικο.

Ηρθε μια φορα ενας να φτιαξει τα χαρτια της κορης του η οποια ηταν 42 ετων κ φερνει το βιβλιαριο του δημοσιου που ειχε η κοπελα οταν μικρη (κ την ασφαλιζε αυτος) που τελευταια φορα οπως καταλαβαινετε ειχε θεωρηθει πριν καμια 20ετια.

Του λεω οτι το βιβλιαριο αυτο δεν ισχυει γιατι ειναι αθεωρητο (εγω καλοπροαιρετα φανταστηκα οτι προφανως η κορη του θα ειχε καποια αναπηρια κ γι αυτο την εχει ασφαλισμενη ακομα αυτος κ μαλλον μου εφερε λαθος βιβλιαριο, γιατι αλλιως κανεις δεν μπορει να ασφαλισει τα παιδια του μεχρι τα 42).

Τον ρωταω εν τω μεταξυ αν εχουν καποιο αλλο κ αρχιζει να μασαει τα λογια του. Μου δινει εν τω μεταξυ τα χαρτια της κοπελας κ μολις βλεπω τη διαγνωση κατι δεν μου παει καλα.. Γιατι μια γυναικα με σοβαρη αναπηρια (χωρις καρκινο) θελει να κανει πλαστικη στηθους? Ερχεται κ η ασθενης κ την βλεπω μια χαρα..

Κ επειδη εχω γινει εξπερ στους παγαποντιδες, αλλα δεν θελω να του δωσω δικαιωματα, του ζηταω απλα (ως εχει η διαδικασια) να μου υπογραψει υπευθυνη δηλωση οτι η κυρια ειναι ανασφαλιστη κ θα καλυψουν μονοι τους το κοστος νοσηλειας, κ αν μου φερουν το βιβλιαριο τοτε θα το αλλαξω. Ομως η κυρια (οπως καταλαβαινετε οι πλαστικες ειναι επεμβασεις οι οποιες κοστιζουν πολυ κ δεν ειναι κ κατι επειγον) μου λεει οτι θα το συζητησει με το γιατρο της κ θα ξαναερθει.

Με παιρνει ο γιατρος μετα απο λιγο κ με ρωταει γιατι δεν κανω την εισαγωγη. Του λεω πως δεν εχει βιβλιαριο κλπ κλπ κ μου λεει μα τι λες.. αυτη μου ειπε οτι εχει ΤΕΒΕ.

Τεσπα μετα απο διαφορες συνεννοησεις ανακαλυψαμε οτι ναι μεν η κυρια ειχε ΤΕΒΕ αλλα το βιβλιαριο της ηταν αθεωρητο επειδη χρωστουσε κ σκεφτηκαν να το καλυψουν μεσω δημοσιου που φυσικα μετα απο 20 χρονια δεν την καλυπτε πια :lol:.

Και αν εγω πχ απο βιασυνη δεν κοιτουσα το βιβλιαριο κ την εβαζα μεσα κ γινοταν η εγχειρηση κ φυσικα το δημοσιο δεν την πληρωνε, ποιος θα πληρωνε τα σπασμενα??? Μαλλον εγω..

Τελικα ο ιδιος ο γιατρος της εδιωξε γιατι απ΄οτι μου ειπε μετα ακομα κι αυτη υπεγραφε οτι θα πληρωσει μονη της, δεν ηταν αξιοπιστη κ μετα θα βρισκοτανε αυτος χρεωμενος.

 

 

Παντως ολο το θεμα με την παρανοια του δημοσιου νομιζω οτι το προκαλουν απλα καποιοι λιγοι.."κακοι"

Στα οσα χρονια συναλλασομαι ως πολιτης με το δημοσιο, εχω αντιμετωπισει μια φορα προβλημα στον ΟΑΕΔ απο εναν υπαλληλο που καθε φορα που πηγαινα ολο κ καποιος θα τον εβριζε.. ε μεχρι που ηρθε κ η σειρα μου κ τον εβρισα κι εγω. :lol:

Γενικοτερα δεν ειχα ποτε προβληματα. Κ αν καποιες φορες ταλαιπωρηθηκα λιγο ηταν καθαρα θεμα δικο μου πχ πηγα να παρω τα τελη για το αυτοκινητο του αντρα μου (πρωτη φορα που δεν ερχονται μονα τους) κ δεν εβρισκα την αδεια.. Ειπα ψεματα οτι μαλλον την πηρε μαζι του στο ταξιδι μπας κ με λυπηθουν κ απλα μου ειπαν να μου στειλει με φαξ μια φωτοτυπια.. (λογικη απαντηση) Τελικα η αδεια ηταν στο ντουλαπακι.. (απλα εγω εψαχνα αλλου κ την βρηκα τυχαια μετα απο καμια βδομαδα)

Το καλοκαιρι πηγα στην εφορια κ μολις με ειδαν εγκυο (κ πηγα να παρω λεφτα οχι να δωσω) μονο που δεν με ρωτησαν αν θελω κ γλυκο νερατζακι.. νερο παντως προσφερθηκαν να μου φερουν.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ημουν ελλαδα στην εφορια κ περιμενα για ΑΦΜ σε μια ουρα περιπου 25 ατομων!η κυρια μιλουσε στο τηλ κ ελεγε ''βαζεις κ κρεμμυδακι μεσα???α εγω το τσιγαριζω κιολας βεβαιααα!!'':shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΕΠ...

χτες το απόγευμα :

Α: γεια σας θέλω να ανενωσω τα βιβλιαρια του ικα το δικό μου και το οικογενειακο!

Κ: α δεν κάνουμε ανανεωσεις βιβλιαριων

Α: κι εγω που το ειχα ανενεωσει πέρισσι στο φανταστικό ΚΕΠ ? εδω το ειχα ανενωσει

Κ: εγω κυρία μου ειμαι δυο χρόνια και ανανεωση δνε εχουμε κανει ποτε

Α: μα δνε ειπα οτι εσεις μου το ανανεωσατε και εχετε αλτσχαιμερ ειπα : ΠΕΡΙΣΙ εγω ΕΔΩ το ανανεωσα...!

Κ: τι να σας πω ....;

Α : εγω τι να σας πω ;....

(και φευγω )

πάω στο δευτερο ΚΕΠ της περιοχης μου ....

Α:γεια σας θέλω να ανενωσω τα βιβλιαρια του ικα το δικό μου και το οικογενειακο!

Κ: α δνε κανουμε ανανωσεις

Α: και η σελίδα σας στο ινερνετ ψεματα λεει ?

Κ : μισο να το κοιταξω ...Α ναι κάνουμε

Α: ωραια ....

Κ: δεν ξερω τι διακιολογιτικα χρειαζονται όμως θα ερθετε αυριο το πρωι

Α: αν μπορουσα να κανω αυτην την δουλεια το πρωι δνε θα ερχομουν σε εσας αλλα θα πηγαινα κατευθειαν στο ικα !!!!

ΔΛΔ ΣΟΡΙ τα ΚΕΠ γιατι εχουν γίνει ? για να εξυπηρετουν τους πολιτες σε θεματα δημοσίου και το απόγευμα δνε εχουν γίνει ...? η παλι στραβωσε ο γυαλός !!!!????

(δεν θα σχολιασω σαφως το ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΝΩΣΕΙΣ λες και απο κυβερνηση σε κυβερνηση σταματανε τα παντα ενα πραγμα και οι υπαλληλοι παθένουν και προσωρινές απώλειες μνημης των καθικόντων τους καθε φορα που ο Γιωρίκας και ο Κωστήκας αλλαζουν πολυθρώνα)

Link to comment
Share on other sites

χαχα Αρια με εκανες και γελασα... Φανταστικη περιγραφη..

Και εγω τα εχω παρει με τα ΚΕΠ στην περιοχη μου. Μου την δινουν ρε γαμωτο οι υπαλληλοι που εχουν υφακι λες και ειναι ο προεδρος της δημοκρατιας ενα πραγμα.

Μου την δινουν που δεν σου ριχνουν ενα χαμογελο δεν σου λενε μια καλημερα.

Γιατι εμεις που παμε δεν ειμαστε πελατες , πολιτες??? Οταν ερχεται ενας πελατης στη δουλεια μου πως εγω μα οτι προβλημα και να εχω βγαζω το ωραιο μου χαμογελο να τον εξυπηρετησω???

 

Που λετε προχθες παμε στα κεπ αυτα τα περιβοητα της γειτονιας. Πρωι πρωι. Ειχε καμια 5 με 6 πιτσιρικια της 3ης λυκειου που περιμεναν να κανουν τα χαρτια τους για την στρατολογια τους Εγω ηθελα να παρω ενα ΑΜΚΑ και να παω στην δουλεια μου.

Με βλεπει η υπαλληλος που λεει τι εχετε λεω αυτο και αν γινεται επειδη δουλευω (και τα παιδακια εχουν απειρο χρονο) να παρω την θεση τους. Δεν γινεται κυρια μου εξαλου το συστημα μας κολλαει ελατε αυριο καλυτερα.

 

Ε τι να κανω και εγω πηγα την επομενη μερα και φυσικα παλι το συστημα τους κολλουσε εκανα μιση ωρα για ενα ΑΜΚΑ και ειχα και την υπαλληλο που με εξυπηρετουσε να μιλαει μια ωρα στο τηλεφωνο γκρρρ τα νευρα μου........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το δημόσιο, τα έχω δει όλα. Αρκετές φορές ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου, αλλά αρκετες φορές μπορω να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την εξυπηρέτηση. γι'αυτο δεν θέλω να τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι, αλλά δυστυχώς (πάντα κατά την αποψή μου) οι εξυπηρετικοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Αυτους που δεν αντέχω καθόλου και λυπάμαι πραγματικα γιατί υποτίθεται ότι κάνουν λειτούργημα, είναι οι γιατροί του ΙΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! Έχω ζήσει την κόλαση τώρα που είμαι έγκυος. Και δεν δέχομαι ότι έχουν να κάνουν με πολύ κόσμο και περίεεργους κτλ. Είναι βολεμένοι και απαίσιοι άνθρωποι. Συγκεκριμένα το ΙΚΑ ΕΥΟΣΜΟΥ είναι ίσως από τα χειρότερα. Όλοι ένας κι ένας είναι παναθεμά τους. Τεσπα...ζούμε στην Ελλαδίτσα. Τέλος.

Επειδή όμως και το καλό πρέπει να λέγεται. Θα ήθελα να πώ ένα μπράβο στα παιδιά των ΚΕΠ του ΕΥΟΣΜΟΥ, διότι δεν υπήρξε φορά να φύγω από εκεί δυσαρεστημένη. Ακόμα και όταν δεν εξυπηρετήθηκα, κατάλαβα ότι πραγματικά η δουλεια μου δεν μπορούσε να γίνει. Άσε που είναι όλοι ευγενικοί. Ακομά και όταν δεν ξέρουν, θα ρωτήσουν ή θα κάνουν τηλέφωνα για να σε εξυπηρετήσουν. Αυτά. Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα στον ιδιωτικό τομέα 12 χρόνια και ήρθε και η δική μου σειρά μετά από πολλές προσπάθειες να διοριστώ στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ φυσικά. Διορίστηκα λοιπόν σε ένα δήμο σε ένα κουτσοχώρι 2,5 ώρες μακρυά από τον σπίτι μου. Οι διαφορές ιδιωτικού και δημοσίου είναι τεράστιες. Δουλέυα στον ιδιωτικό σε πολυεθνική σε μια πολύ καλή και αξιοσέβαστη θέση που είχα με όλους καλές σχέσεις, έκανα σωστά τη δουλειά μου και είχα δ/ντες που ήξεραν και αναγνώριζαν τη δουλειά μου και φυσικά σε κάλυπταν όταν προέκυπτε κάποιο λάθος ή πρόβλημα. Δουλευα πολλές ώρες, αλλά μου άρεσε αυτό που έκανα. Στο δημόσιο το εντελώς αντίθετο. Διορίστηκα σε ένα δήμο που είχε όλο παλιούς υπαλλήλους χωρίς γνώσεις σε υπολογιστές, χωρίς θέρμανση στους -10 βαθμούς και ζεστενόμασταν με μια σόμπα αλογόνου 7 άνθρωποι στιβαγμένοι σε ένα άθλιο κτίριο με απίστευτη υγρασία. Οι παλιοί φυσικά υπάλληλοι δεν δούλευαν, φόρτωναν όλοι τη δουλειά στους 2-3 νέους που είμασταν και έφτασα να δουλεύω ακόμα και υπερωρίες στο δήμο, χωρίς φυσικά να πληρώνομαι για να βγάλω τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Μου χρέωσαν το πρωτόκολλο, τη μισθοδοσία του προσωπικού, το βιβλίο αποφάσεων δημάρχου, το δημοτολόγιο (πιστοποιητικά, μητρώο αρρένων, στρατολογικούς κτλ) και όλα τα γνήσια υπογραφών των πολιτών. Επαιρνα δουλειά για το σπίτι και δούλευα τα σκ για να μπορέσω να είμαι συνεπής. Παραμελούσα τον άντρα μου που είχα να τον δω 5 μέρες, είχα νεύρα, έκλαιγα από την πολύ πίεση. Φυσικά κανείς δε σε βοηθάει, κανείς δεν ξέρει να σου πει το οτιδήποτε, κανείς δε σου ανοίγει τα μάτια. Ρωτάς πράγματα και σου πετάνε ένα βιβλίο με νόμους στα μούτρα και τρέχα βγάλε άκρη. Προιστάμενος δεν υπάρχει παρά μόνο στα χαρτιά και για να παίρνει το επίδομα. Και αν δυσανασχετήσεις σου λέει και την ατάκα "εσύ είσαι νέος τώρα αναλαμβάνεις, εγώ έχω δουλέψει 30 χρόνια".

Δεν είναι λοιπόν όλα ρόδινα για τους υπαλλήλους που εργάζονται στο δημόσιο. Εχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνο τους συναδέλφους που οι περισσότεροι θέλουν να σου βγάλουν το μάτι, αλλά και τους πολίτες που τις περισσότερες φορές σε φτάνουν στο αμήν γιατί ζητάνε παράλογα πράγματα και τις περισσότερες φορές με πλαστά χαρτιά προσπαθούν να σε περάσουν για μαλάκα να τους κάνει γνήσιο υπογραφής για είσπραξη χρημάτων, αποδοχή κληρονομιάς κτλ. Τέτοιες περιπτώσεις έζησα πολλές φορές. ΄Και όταν αρνήθηκα να υπογράψω με απείλησαν ότι εκείνοι με πληρώνουν΄και θα με στείλουν από εκεί που ήρθα. Επιπλέον πολλές φορές πήγαν στο δήμαρχο για να με φοβερίσει γιατί ήταν ψηφοφόροι του. Ηρθα σε απίστευτη κόντρα με δήμαρχο και προισταμένη πολλές φορές εν όψη παράνομων χαρτιών (παράνομες μεταδημοτεύσεις κτλ) που οι ίδιοι δεν υπέγραφαν και περίμεναν να το κάνω εγώ μία υπάλληλος που δεν είχα κλείσει ακόμα διετία. Τους απείλησα ότι εγώ είμαι νόμιμη βάσει του τάδε άρθρου του τάδε νόμου και εκείνοι οι παράνομοι. Τους είπα ότι εάν συνεχίσουν έτσι θα κάνω αναφορά στην Περιφέρεια και στο ΥΠΕΣ και τότε θα δούμε ποιος θα μπει μέσα.

Και όλα αυτά στο δημόσιο !!! Ομως από τη στιγμή που είμαι καλή στη δουλειά μου δεν έχω να φοβάμαι κανένα. Πατάω πάνω στους νόμους και κανείς δεν μπορεί να μου πει κουβέντα. Και όχι δεν κάνω τα στραβά μάτια εάν κάποιος δεν έχει κάποιο χαρτί να μου καταθέσει για να του προχωρήσω την υπόθεσή του, γιατί θα το βρω εγώ μπροστά μου κάποια στιγμή και θα βρω τον μπελά. Και τότε δεν υπάρχει κανείς δήμαρχος ή προιστάμενος να βγει μπροστά να σε υποστηρίξει και να βρει μαζί σου μια λύση. Εκεί μόνος σου παλεύεις να βρεις το δίκιο σου. Δεν είναι όλα λοιπόν στο δημόσιο ρόδινα όπως οι περισσότεροι πιστεύουν. Ειδικά οι νέοι άνθρωποι δουλεέυουμε και με το παραπάνο γιατί έχουμε φιλότιμο και περισσότεροι προερχόμαστε από ιδιωτιοκό τομέα που ξέρουμε τι σημαίνει δουλειάαααα !!! Απλά όλοι έχουν κολλήσει στη λέξη μονιμότητα. Κι όμως υπάρχουν άνθρωποι που διορίστηκαν στο δήμο μου και παραιτήθηκαν γιατί δεν άντεξαν τις συνθήκες.

 

Τέλος, πολλές φορές κι εγώ έχω αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες με δημόσιες υπηρεσίες, οφείλω όμως πριν πάω να διεκπαιρεώσω οποιαδήποτε δουλειά μου να έχω συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να μην περιμένω από τον υπάλληλο να βγάλει το φίδι από την τρύπα, ούτε να του τα χώνω επειδή εγώ δεν είχα φροντίσει σωστά. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να με βοηθήσει εάν εγώ δεν είμαι χύμα και δεν έχω φροντίσει από πριν να κάνω καλά τη δουλειά μου.

και προβλήματα να προκύψουν στις συναλλαγές μάς που θεωρούμε ότι μας θίγουν υπάρχει όπως είπε και η άλλη κοπέλα ο συνήγορος του πολίτη ή το 1500 που μπορείς να κάνεις επώνυμη ή ανώνυμη καταγγελία προς το πρόσωπο που δεν σου συμπεριφέρθηκε σωστά.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ....

Link to comment
Share on other sites

οχι πολυ εκανες και τα ειπες ολα αυτα

το θεμα μου προσωπικά (το ειχα πει και παλια) ειναι η αγενεια .... ητε στο δημόσιο ήτε στο ιδιωτικό τομέα.

Η αρνηση υπηρεσίας πχ που ανεφερα στο ΚΕΠ ειναι για μενα χοντρό

με το χαμόγελο χωρίς να κανω κανενός τυπου ειρωνικό σχόλιο ή φασαρία ... κι όμως αυτοί ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ηξεραν την δουλεια τους.

 

οπως και σε μενα αν ερθει καποιος και δνε τον εξυπηρετησω λογο αγνοιας καλο θα ήταν να με αναφερει στους ανωτερους μου ... για να μάθω η /και να διορθωθω

αλλα το θεμα με το δημοσιο ειναι πχ οτι που να πας...? κι εκει ειναι διαδηκασία

ενω πχ πας σε μια τραπεζα και λες δεν εξυπηρετουμε θελω τον διευθυντη σου ή τον προυσταμενο σου ...! δεν σου λενε κανε καταγγελια στον Συνηγορο = κι αλλες χαμένες ωρες απο την ζωη σου

 

αυτα πχ που περιγραφεις για την εργασια σου ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ! αλλα κι εσυ εχεις μπει σε μια διαδικασια οπου δεν καταγγελεις και δεν τρεχεις γιατι ήδη ο χρόνος σου ειναι επιβεβαρημενος

 

εγω σαν πολίτης ΔΕΝ μπορω να ξερω την άθλια καθημερονητα που ζεις !

την ζω απο μόνη μου και απο την δική μου οπτική οταν αναγκαζομαι να έρθω σε επαφη με δημόσιους παραγοντες

παντως νομίζω το εχουμε ξανα πει και πιο παλια

αν πας και μιλήσεις στον αλλον με ευγενεια σιγουρα κι αυτός αισθανεται οτι τον σεβεσαι και δεν τον βλεπεις σαν καποιον ....υποδιεστερο σου αλλα και μπορείς να εξυπηρετηθεις πολύ καλητερα

αλωσε ανθρωποι απεναντι σε ανθρωπους ειμαστε

 

θα σου πω ενα παραδειγμα

ειμαι στο ικα να παρω λεφτα πίσω απο νοσοκομεια

ειμαι στην ουρα και πλησιαζει μια κυρια ( ο θεος να την κανει κυρια) προσπερνα την ουρα και παει με τσαμπουκα να ζητησει χρηματα για οδοντιατρο

αγενεστατη απεναντι στην υπαλληλο της κανει καυγα γιατι της εξηγει η ιπάλληλος οτι δεν μπορει να παρει τα χρηματα καθότι το ικα ΕΧΕΙ συμβεβλημενους οδοντιατρους

αφου καθετε εκει αρκετη ωρα (πακετο με την απαισια συμπεριφορα της)

πλησιαζω (μαζι ειχα και το παιδι ....αρρωστο οκ?)

και της λεω κυρια μου πριν μπητε στην σειρα υπηρχε μια ουρα με ανθρωπους και με νουμερα αν θελετε να λυσετε το προβλημα σας καθηστε στην σειρα σας και μιλήστε με την προυσταμενη αν η ιππαληλος θεωρειτε οτι δεν σας εξυπηρετει

την κανει η κυρια και μενω εγω να πληρωθω

και πεταγετε το ξόανο χαχαχαχαχαχ και λεει ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ?

και λεει και η ιπαλληλος γιατι ειναι ομορφη και γιατι ετσι γουσταρω !

εγω αυτη την αντιδραση την βρηκα ΛΟΓΙΚΗ (πως δεν πεταχτηκε η κοπελαψ να την μπουφλησει ΑΓΙΑ ΓΥΝΑΙΑΚΑ)

ΤΕΣΠΑ

αυτο που θελω να πω ειναι οτι λαμβανουμε οτι δινουμε απο αποψη συμπεριφορας

αλλα καμια φορα λαμβανουμε και την αδικια και την ασχημη μεταχηρηση γιατι απλα ο αλλος ΤΥΧΑΙΑ ειναι εκει χωρίς να εχει ουτε τα προσωντα ουτε τις ικανοτητες

εγω εκει επικεντρονομαι !

ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Πολλούς αγενής θα συναντήσεις και στο δημόσιο ως υπαλλήλους και αγενής πολίτες που μας θεωρούν ότι αυτοί μας πληρώνουν. Εμείς όμως ως υπάλληλοι στο δημόσιο δε φταίμε για το χάος που επικρατεί εκεί μέσα και φυσικά οι 5-10 φιλότιμοι δεν πρόκειται να φτιάξουμε το δημόσιο. Σίγουρα το χαμόγελο είναι το παν στη δουλειά μας. Υπάλληλοι και πολίτες πρέπει να είναι σωστοί. Υπάρχουν όμως πολίτες που έρχονται τσαμπουκαλεμένοι έτσι χωρίς λόγο και σου χαλάνε τη μέρα με το καλημέρα σας.

 

Πρόσφατα πήγα σε ένα ΚΕΠ στην επαρχία παρακαλώ να κάνω αίτηση να πάρω ένα πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από τη μερίδα του πατέρα μου (διότι αν και παντρεμένη έχω το δικαίωμα). Η υπάλληλος όχι μόνο μου απάντησε αγενέστατα (τρώγοντας την τυρόπιτά της) ότι δεν μπορώ να κάνω αίτηση στο ΚΕΠ, αλλά πρέπει να πάω στο Δήμο, διότι υπάρχει απόφαση προισταμένου. Εκεί φυσικά άρχισε μια έντονη κουβέντα μεταξύ μας. Της είπα "Δουλέυω κι εγώ σε δήμο και γνωρίζω πως γίνονται οι όλες διαδικασίες. Δηλαδή ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του ΚΕΠ εάν είναι οι πολίτες να πηγαίνουν στο δήμο. Δείξτε μου την απόφαση προισταμένου για να πάω στο δήμο να κάνω τα παραπονά μου, διότι δεν μπορείτε να με ταλαιπωρείται 8 μηνών έγκυος και να με στέλνεται 800 μέτρα μακρυά για να κάνω αίτηση. και παρακαλώ και το όνομά σας. Δεν μου έδειξαν την απόφαση. Παρόλα αυτά τους λέω θα έπρεπε να υπάρχει τοιχοκολλημένη η απόφαση για να λαμβάνει γνώση ο κάθε πολίτης. Και κάτι ακόκα όταν εξυπηρετούμε πολίτες δεν τρώμε τυρόπιτα".

Αυτή θορηβήθηκε έντονα ειδικά όταν είπα ότι είμαι έγκυος γιατί ούτε καν το είχε πάρει χαμπάρι και τότε μου είπε "εε δεν προσέξαμε ότι είστε έγκυος, να κάνουμε μια εξυπηρέτηση τότε". Της απάντησα "δεν υπάρχει λόγος θα πάω στο δήμο, άλλωστε υπάρχει και απόφαση μη σας κουράζω".

Πήγα λοιπόν στο δήμο και καθόμουν 20 λεπτά με την κοιλιά στο στόμα όρθια. Ο υπάλληλος ούτε να μου δώσει σημασία. Κάποια στιγμή του λέω "συγνώμη θέλω να κάνω αίτηση για ένα πιστοποιητικό" και μου απαντάει ""α συγνώμη χάλασε το φωτοτυπικό και έχει έρθει ο τεχνικός και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή, ελάτε αύριο ή αργότερα". Ποιος είδε το θεό και δεν τον φοβήθηκε. Τα πήρα κρανίο και τα άκουσε. Δε φτάνει του λέω που με ταλαιπωρεί το ΚΕΠ ότι δεν κάνει αιτήσεις για πιστοποιητικά, έρχομαι εδώ έγκυος και μου λέτε να έρθω άλλη στιγμή γιατί έχει έρθει ο τεχνικός του φωτοτυπικού??? Εμένα με ρωτάτε εάν μπορώ να ξαναρθώ ??? και τι με περάσατε μπαλάκι ??? Δεν πρόκειται να πάω πουθενά και θα κάνω και καταγγελία για ανάρμοστη συμπεριφορά και για τους υπαλλήλους του ΚΕΠ και τη δική σας. Κόντεψα να γεννήσω από τη σύγχηση. Μου έβγαλε το πιστοποιητικό και έφυγα. Εκανα επώνυμη τηλεφωνική καταγγελία μέσω του 1500 για το ΚΕΠ. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος αλλά με έφτασαν στα όρια !!!

Από τότε κάνω όλες μου τις αιτήσεις για πιστοποιητικά τηλεφωνικά στο 1500 και ζητάω να μου σταλούν στο ΚΕΠ της περιοχής μου. Και φυσικά πριν πάω για την παραλαβή κάνω και ένα τηλ εάν πήγε το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητες μανουλες ειμαι σε πολυ ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ απο το πρωι.Πηρα τηλεφωνο τα τοπικα γραφεια του ΟΑΕΔ διοτι αντιμετωπιζω το εξης θεμα ''ΜΟΥ ΔΙΕΚΟΨΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΒΟΗΘΗΜΑ.'' ......Λοιπον ..... Στις 12 Αυγουστου γεννησα ενω βρισκομουν στην κανονικη μου αδεια(54 και 56 μετα).Οταν λοιπον ριμαδο τελειωσε η αδεια μου απο το ΙΚΑ τον Οκτωβριο πηγα να ρωτησω ποια ειναι τα δικαιολογιτικα ωστε να παρω και την 6μηνη επιπλεον αδεια απο τον ΟΑΕΔ.Συγκεντρωνω ολα τα δικαιολογιτικα και τα καταθετω.Μετα απο 20 μερες μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν οτι το αιτημα μου εγινε δεκτο και οτι πληρωθηκα μεσω τραπεζης.Ολα καλα ως εδω.Στις 29 Δεκεμβριου με ειδοποιουν απο την επιχειρηση οπου εργαζομουν πως λογω συνταξιοδοτησης η επιχειρηση κλεινει στις 31 Δεκεμβριου ΄09.......... Αμεσως (ευτυχως ) ειδοποιω στον ΟΑΕΔ οτι απολυωμαι ωστε να με ενημερωσουν αν αυτο θα επιρεασει την αδεια και το επιδομα μου.Η απαντηση που εισεπραξα ηταν οτι δεν γνωριζουν τι κανουν σε τετοια περιπτωση και πως πρεπει να τους δωσω μερικες μερες ωστε να ρωτησουν στα κεντρικα.Παντως μου εδωσαν ελπιδες οτι δεν θα διακοπει το επιδομα μου.Πρωι πρωι με πηραν και μου ειπαν τα λυπητερα νεα.Ρωταω λοιπον κι εγω το ''αυτονοητο'' ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ??????????????Ενταξει το δεχομαι το γεγονος οτι θελει να παρει συνταξη ο εργοδοτης. Οκ εγω ομως δεν θελω να παψω να εργαζομαι ουτε βεβαια επελεξα να κλεισει η επιχειρηση εν μεσω της αδειας μου.Δυστυχως δεν εχω το πλεονεκτημα της επιλογης.Ειμαι και ανεργη και χωρις επιδομα!!!!!!!!!!!!!Μηπως (λεω τωρα) εχω μια μικρη εστω δοση δικιου??????????Το μονο που μπορω να κανω ειναι να καταθεσω τα δικαιολογιτικα μηπως μπορεσω να παρω επιδομα ανεργειας.Αν κι αυτο ειναι ψιλοχλωμο.....Σε αυτο το κρατος οπου γεννηθηκαν οι νομοι και η δημοκρατια μερικους αιωνες πριν εχουμε χασει και το παραμικρο ιχνος αξιοκρατειας και αξιοπρεπειας .Τι αλλο θα δουμε πια ???Αυτο υποθετω δεν συμβαινει σε αλλο Ευρωπαικο κρατος.Αυτα για σημερα .Περασα ενα εγκεφαλικο το πρωι αντε κι αλλο ενα αυριο που θα μαθω αν τελικα θα παρω το Ταμειο Ανεργειας. Κατα τα αλλα εχουμε κρατος δικαιου (στα χαρτια μον ο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με εκνευρίζει που στις δημόσιες υπηρεσίες ζητούν ένα σωρό χαρτιά που στην ουσία δεν χρειάζονται απλά για να σε ξεπετάξουν εκείνη την ώρα μιας και συνήθως δεν τα έχεις μαζί σου!Πάντα θα βρουν να ζητήσουν αυτό που δεν έχεις,για να ξαναπάς και να φας πάλι την τεράστια ουρά και τα μούτρα τους τα αγενέστατα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με κενευριζει στο δημοσιο ενω τους μιλας ομορφα κ ευγενικα κ με το χαμογελο στα χειλια εκεινοι σου απανταν λες κ εισαι ενα τιποτα στο ικα εχω τσακωθει πολλες φορες κ μαλκιστα σε εναν ειπα οτι εγω τον πληρωνω εγινε εξαλλος με εβρισε κ εγω βεβαια τον στολισα καταληλλα

Link to comment
Share on other sites

"σε εναν ειπα οτι εγω τον πληρωνω εγινε εξαλλος με εβρισε κ εγω βεβαια τον στολισα καταληλλα"

 

αυτο ειπα και εγω στην προισταμενη του ΙΚΑ επειδη τις ζητησα ευγενικα να μου βαλει την υπογραφη που χρειαζομουν ενω αυτην καθοταν και εκανε δουλεια σε αλλο γραφειο και φυσικα δεν ειμουν η μονη που περιμενα.

πεταχτηκε μια αλλη υπαλληλος για να την δικαιολογησει και φυσικα τα ακουσε και εκεινη.

ξαναπηγα πριν λιγες ημερες και νομιζω πως δεν με ξεχασαν (ειμαστε και λιγοι στην Καλαματα) και μια χαρα με εξυπηρετησαν και οι δυο τους!

 

αλλα εμεις φταιμε που εχουμε τους δημοσιους υπαλληλους και τους θεωρουμε προνομιουχους, ΗΤΑΝ μεχρι τωρα, τωρα θα κλαινε!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...