Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές διακοπές που;;;


Dragonfly

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου αναφέρετε από την εμπειρία σας, ποια μέρη-ξενοδοχεία νομίζετε ότι είναι ιδανικά για οικογενειακές διακοπές.

Δηλαδή να έχουν απαραιτήτως υποδομές και δραστηριότητες για παιδιά, ωραίες θάλασσες, να είναι εύκολα προσβάσιμα κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mέσα στο μυαλό μου είσαστε, κορίτσια...

 

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για ορισμένα σημεία στην Εύβοια. Δεν ξέρω αν ισχύουν όντως. Έχω στο νου μου μερικά παραθαλάσσια χωριά στο Πήλιο ή στα μέρη μου (νότια Πιερία). Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε με τραβάει νησί καθόλου φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου αναφέρετε από την εμπειρία σας, ποια μέρη-ξενοδοχεία νομίζετε ότι είναι ιδανικά για οικογενειακές διακοπές.

Δηλαδή να έχουν απαραιτήτως υποδομές και δραστηριότητες για παιδιά, ωραίες θάλασσες, να είναι εύκολα προσβάσιμα κτλ

 

Νομίζω οτι μπορείς να κάνεις διακοπές παντού χωρίς κανένα πρόβλημα...εμείς τον πρώτο χρόνο πήγαμε Φοινικούντα για να είμαστε οδικώς αλλά τον δεύτερο πάρο και το ευχαριστήθηκα καλύτερα...νομίζω οτι ο καθένας πρεπει να συνεχίσει στο στυλ των διακοπών που έκανε πριν...ακόμα και το κάμπινγκ δεν είναι περιοριστικό..τα παιδιά περνάνε παντού καλά με τους γονείς τους!!!

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνήσω..καμια φορα ψάχνουμε δραστηριότητες κλπ και καταλήγουμε σε μαζικού τύπου διακοπές..εγώ ποτέ δεν πέρασα καλά σε αυτά τα ξενοδοχεία ..οκ δεν θα πας ελεύθερο καμπινγκ στην Ηρακλειά, αλλά μπορείς να κάνεις και πράγματα που έκανες προ παιδιών με τροποποιήσεις φυσικά..

η Πελοπόννησος γενικά ή προς Πυλο Μεθώνη Κορώνη ή η Μεσσηνιακή Μάνη είναι υπέροχες..από εκεί υπάρχει μια μικρή μαγική παραλία οι Κιτριές, με σκια ως τη μία το μεσημέρι, από τις ωραιότερες θάλασσες που έχω κάνει μπάνιο..

Link to comment
Share on other sites

Περσι πηγαμε σε ένα φανταστικο ξενοδοχειο στην Κυλληνη...αυτά τα μεγαλα οικογενειακα και περασαμε απιθανα...μιλαμε για λιωσιμο...είχαμε και καλη παρεα...περασαμε φανταστικα ολοι.Πολλες δραστηριότητες για τα παιδια δεν ειχε αλλα εμας είναι και μικρα τα πιτσιρικια οποτε δε μας πειραξε.Ησυχο,απιθανο φαγητο...κι εγω και η άλλη μαμα της παρεας πραγματικα το χαρηκαμε...ξεκουραση.Βεβαια ηταν ακριβο...γι αυτό και ψαχνω κατι πιο οικονομικο για φετος.Εμενα πολλες δραστηριότητες δε με νοιαζουν...αλλα θελω καλο φαγητο και ωραια θαλασσα.

 

Κάμπινγκ που λετε ρε κορίτσια πως το κανετε?Μικρη όταν ημουν οι δικοι μου παντα κάμπινγκ μας πηγαιναν και περναγαμε πραγματικα υπεροχα...εχω φοβερες αναμνήσεις.Αλλα τις μαμαδες της παρεας της θυμαμαι παντα να τρεχουν και να μη φτανουν.Γι αυτό ρωταω...στο κάμπινγκ με το φαγητο πως τα βολευετε?Ειδικα οσες εχετε μικρα παιδακια που ολη μερα πεινανε?

Link to comment
Share on other sites

Στα οργανωμένα κάμπινγκ όπως αυτό στη Φοινικούντα που πάμε εμείς ,έχει κουζίνες στις οποίες μαγειρεύουμε και ψυγεία που έχουμε προμήθειες.Παλιά πηγαίναμε ελεύθερο αλλά με τον μικρό (4 ετών)ακόμη δεν το τολμώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο γούστο του καθενός...κι εμάς δε μας αρέσουν ούτε τα ξενοδοχεία τύπου resorts ούτε τα κάμπιγκ. Γενικά εγώ ασφυκτιώ μέσα σε πολυ κόσμο. Η προσωπική μου προτίμηση είναι ένα ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πρώτο στη θάλασσα, ει δυνατόν και με περιφραγμένο κήπο, που να μπορείς να πας με τα πόδια και για φαγητό. Όμως η θάλασσα να είναι κρύσταλλο, το βασικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Ψάχνω ξενοδοχείο, ή έστω κάποιο συγκρότημα με διαμερίσματα. Όχι κάμπινγκ. Δεν είμαι πολύ άνθρωπος της φύσης...

 

θα συμφωνήσω..καμια φορα ψάχνουμε δραστηριότητες κλπ και καταλήγουμε σε μαζικού τύπου διακοπές..

 

Τέτοιες θέλω!:P:p

:mrgreen:

Περσι πηγαμε σε ένα φανταστικο ξενοδοχειο στην Κυλληνη...αυτά τα μεγαλα οικογενειακα και περασαμε απιθανα...μιλαμε για λιωσιμο...είχαμε και καλη παρεα...περασαμε φανταστικα ολοι.Πολλες δραστηριότητες για τα παιδια δεν ειχε αλλα εμας είναι και μικρα τα πιτσιρικια οποτε δε μας πειραξε.Ησυχο,απιθανο φαγητο...κι εγω και η άλλη μαμα της παρεας πραγματικα το χαρηκαμε...ξεκουραση.Βεβαια ηταν ακριβο...γι αυτό και ψαχνω κατι πιο οικονομικο για φετος.Εμενα πολλες δραστηριότητες δε με νοιαζουν...αλλα θελω καλο φαγητο και ωραια θαλασσα.

 

Καλά, όταν λέω δραστηριότητες, μην φανταστείς κάτι υπερβολικό. Να υπάρχει κάτι να απασχοληθούν 1 ώρα την ημέρα έαν θέλουν, ή να υπάρχουν εγκαταστάσεις (παιδικές χαρές, κτλ).

Νομίζω ξέρω ποιο λες. Το έχω στα υπόψιν, αλλά πρέπει να δω και το κόστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πω την αλήθεια εγώ θα ήθελα να πάω σε all inclusive φέτος και συγκεκριμένα στην Λακόπετρα. Από πέρσι το μελετάω αλλά βγαίνω λίγο εκτος προυπολογισμού. Πήγε ενα ζευγάρι φίλων πέρσι και μου είπαν ότι λιώσαν στην ξεκούραση:D Τα παιδιά ξεσαλώσαν σε πισίνα με νεροτσουλήθρα, είχε πολλές δραστηριότητες, ποδόσφαιρο, γκολφ, μπασκετ κ.α έχουν ψυγαγωγεία 1 ώρα την ημέρα με κουκλοθέατρο, επιτρ. παιχνίδια και άλλα πολλά.

 

Θέλω βρε παιδί μου να πάω διακοπές, χωρίς να κλειστώ σε μια κουζίνα όλο το πρωινό μου για να μαγειρέψω, χωρίς να χαλάω ώρες από την μέρα μου για σουπερ μάρκετ, θέλω να αράξω.....:roll:

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι..... και εγώ θα ήθελα να μάθω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια εγώ θα ήθελα να πάω σε all inclusive φέτος και συγκεκριμένα στην Λακόπετρα. Από πέρσι το μελετάω αλλά βγαίνω λίγο εκτος προυπολογισμού. Πήγε ενα ζευγάρι φίλων πέρσι και μου είπαν ότι λιώσαν στην ξεκούραση:D Τα παιδιά ξεσαλώσαν σε πισίνα με νεροτσουλήθρα, είχε πολλές δραστηριότητες, ποδόσφαιρο, γκολφ, μπασκετ κ.α έχουν ψυγαγωγεία 1 ώρα την ημέρα με κουκλοθέατρο, επιτρ. παιχνίδια και άλλα πολλά.

 

Θέλω βρε παιδί μου να πάω διακοπές, χωρίς να κλειστώ σε μια κουζίνα όλο το πρωινό μου για να μαγειρέψω, χωρίς να χαλάω ώρες από την μέρα μου για σουπερ μάρκετ, θέλω να αράξω.....:roll:

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι..... και εγώ θα ήθελα να μάθω.

 

Έχω αρκετούς γνωστούς που έχουν πάει και στην Λακόπετρα και σε άλλα της ίδιας αλυσίδας, κυρίως στην Κυλλήνη...η εικόνα που έχω είναι ότι είναι ιδανικά για παιδιά άνω των 3-4 ετών, ειδικά οι δραστηριότητες που αναφέρθηκαν. Το σκέφτηκα κι εγώ για φέτος, αλλά η μικρή μου είναι συνομίληκη περίπου με το το δικό σου μικρότερο παιδάκι, οπότε λέω να το αφήσω για του χρόνου ή παραχρόνου!

 

Φέτος κι εμείς καταλήξαμε σε σπιτάκι πάνω σε παραλία...Σκουτάρι Λακωνίας!

Link to comment
Share on other sites

Στην Κυλλήνη απ' ότι είδα είναι ακόμα πιο ακριβά:cry::cry:

Για την μικρή και εγώ το σκέφτομαι αλλά και πέρσι που το σκεφτόμουν και δεν πήγα, το μετάνιωσα λίγο. Μετακινήσεις με καρότσι, ομπρέλες, φαγητά που τα ετοίμαζα από το χάραμα και αλίμονό μου αν ξεχνάγαμε κάτι.... Ψάχνω κάτι χωρίς μετακινήσεις, χωρίς να μαγειρεύω, χωρίς να χαλάω το πρόγραμμα της μικρής αλλά και χωρίς να ξενερώνω τον μεγάλο και να τον γυρνάω στο δωμάτιο-ξενοδοχείο για να κοιμάται η μικρή:rolleyes: αλλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία... Αυτά.... ζητάω πολλά?:lol:

Daenerys_T αν βρεις κάτι εξίσου καλό, ενημερώνεις.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Κυλλήνη απ' ότι είδα είναι ακόμα πιο ακριβά:cry::cry:

Για την μικρή και εγώ το σκέφτομαι αλλά και πέρσι που το σκεφτόμουν και δεν πήγα, το μετάνιωσα λίγο. Μετακινήσεις με καρότσι, ομπρέλες, φαγητά που τα ετοίμαζα από το χάραμα και αλίμονό μου αν ξεχνάγαμε κάτι.... Ψάχνω κάτι χωρίς μετακινήσεις, χωρίς να μαγειρεύω, χωρίς να χαλάω το πρόγραμμα της μικρής αλλά και χωρίς να ξενερώνω τον μεγάλο και να τον γυρνάω στο δωμάτιο-ξενοδοχείο για να κοιμάται η μικρή:rolleyes: αλλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία... Αυτά.... ζητάω πολλά?:lol:

Daenerys_T αν βρεις κάτι εξίσου καλό, ενημερώνεις.

 

Αχ...αυτά ψάχνω κι εγώ!!! Φέτος νομίζω ότι τα έχω εξασφαλίσει όλα εκτός από το μαγείρεμα!!! Σπιτάκι πάνω στην παραλία, που παρέχει ένα σετ ομπρέλα με ξαπλώστρες, με μικρή ισόγεια βεράντα - αυλή και κήπο με γκαζόν. Ύπάρχει ταβερνάκι πάνω στην παραλία, αλλά κυρίως με θαλασσινά, ωστόσο φέτος που η μικρή δεν τρώει αλεσμένα νομίζω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα...εγώ σκοπεύω να την βγάλουμε με μπιφτέκια, μακαρονάδες, ομελέτες, πίτσες κατάψυξης, nuggets κοτόπουλου κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας βρήκα κι αυτό στο Βραχάτι Κορινθίας :

 

http://www.alkyonhotel.gr/

 

είχα πάει πριν 3 χρόνια -

 

νομίζω ότι είναι οικονομικότερο από αυτά της κυλλήνης κ της λακόπετρας.

 

αλλά - η θάλασσα είναι με πέτρες κ περνάς δρόμο (ή κάτι τέτοιο) για να πάς. εμείς είχαμε πάει τριήμερο αγίου πνεύματος κ δεν πήγαμε καθόλου στην θάλασσα. την βγάζαμε στην παιδική πισίνα (μικρή αλλά οκ).

 

Πολύ φαί. Είχαμε βέβαια κ κουζινάκι στο δωμάτιο, αλλά μόνο για τα γάλατα γιατί εννοείται ότι δεν μαγείρευα.

 

Κάθε απόγευμα είχε ανιματέρ που απασχολούσε τα παιδιά με παιχνίδια στο γρασίδι - ωραίο αυτό. είχε κ φουσκωτά στον κήπο αλλά προτιμούσαμε την πισίνα. τα φουσκωτά τα βρίσκεις κ αλλού (χωρίς να πας διακοπές).

 

Επίσης θετικό, πολύ κοντά στην αθήνα για όσους μένουν αθήνα.

θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως για τριήμερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλά, όταν λέω δραστηριότητες, μην φανταστείς κάτι υπερβολικό. Να υπάρχει κάτι να απασχοληθούν 1 ώρα την ημέρα έαν θέλουν, ή να υπάρχουν εγκαταστάσεις (παιδικές χαρές, κτλ).

Νομίζω ξέρω ποιο λες. Το έχω στα υπόψιν, αλλά πρέπει να δω και το κόστος.

 

Εμεις πηγαμε στο Olymbian Golden Resort...εχει 4-5 στην Κυλληνη.Στα υπολοιπα γινοταν χαμος...πολυς κοσμος και πολλοι τουρίστες.Απορω δλδ ποσες ωρες περιμεναν στο μπουφε να παρουν σειρα.Στο Olymbian εμεις χαλαρα...ξεκουραση φιλη μου...λιωσιμο.Φοβερο.Αλλα ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχουν ξεφυγει οι τιμες σε αυτη την κατηγορια. Ισως λογω μεγαλης ζητησης.

 

Εχουμε παει σε πολλα ξενοδοχεια τα τελευταια χρονια, Ειναι πολυ ομορφα τα περισσοτερα, ιδιως στην Κυλληνη ειναι πραγματικα πολυ προσεγμενα. Ειχα περασει καλα οταν πηγα, αλλα ειχα αλλες αναγκες γιατι ημουν ειτε εγκυος ειτε ειχα μωρο. Πλεον δεν μπορω να ξεκουραστω ακριβως γιατι βαριεμαι να μενω εκει μεσα. Θελω να πηγαινω εκδρομες, να τρωω σε εστιατορια κλπ. Οποτε δεν με βολευουν οι τιμες τους, ειναι για ατομα που φυσικα θελουν να μεινουν εκει ολο το διαστημα.

 

Προτιμω λοιπον ενα μπουτικ ξενοδοχειο με καλη πισινα, σε στρατηγικο σημειο για εξορμησεις.

 

Αν εχετε κανενα καλο να προτεινετε, σε Κυκλαδες, επτανησα ή πελ/σσο, θα με βοηθουσατε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν αντεχω τα ξενοδοχεια αυτου του τυπου για το κυριως πιατο των διακοπων...δεν μπορω να βαζω ρολοι και στις διακοπες μου,για συγκεκριμενες ωρες πρωινου και γευματος...ουτε τον κοσμο αντεχω και την βαβουρα με τιποτε...θελω να ξυπνησω οποτε θελω,να φαω μεσημεριανο οτι ωρα πεινασω...οχι προγραμμα και στις διακοπες...και φυσικα, θελω θαλασσα,οχι πισινα ενος ξενοδοχειου με αλλους τοσους μεσα...

οποτε αν καποια ξερει ενα σπιτακι ή δωματιο πανω σε παραλια,με κουζινα μεσα και καθαρο και εχει μεινει ευχαριστημενη,ας το προτεινει εδω μιας και γραφετε για διακοπες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η κάθε οικογένεια, ανάλογα τις περιστάσεις ξέρει τι της ταιριάζει. Προσωπικά εγώ θέλω να δω εμπειρίες και συστάσεις τόσο για μεγάλα all inclusive ξενοδοχεία όσο και για διαμερίσματα που διαθέτουν κουζίνα, πάνω στη θάλασσα με κηπάκο και παιδική χαρά.

 

Η Λακόπετρα είναι στα υπόψιν ήδη, ψάχνω και την άλλη εναλλακτική.

 

Εγώ έχω να προτείνω τις παραθαλάσσιες περιοχές της Ηπείρου εάν θέλετε κάτι οδικό, οικογενειακό (ή λιγότερο οικογενειακό) και με πολλές ευκαιρίες για εκδρομές, επισκέψεις σε αξιοθέατα κ.λπ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν αντεχω τα ξενοδοχεια αυτου του τυπου για το κυριως πιατο των διακοπων...δεν μπορω να βαζω ρολοι και στις διακοπες μου,για συγκεκριμενες ωρες πρωινου και γευματος...ουτε τον κοσμο αντεχω και την βαβουρα με τιποτε...θελω να ξυπνησω οποτε θελω,να φαω μεσημεριανο οτι ωρα πεινασω...οχι προγραμμα και στις διακοπες...και φυσικα, θελω θαλασσα,οχι πισινα ενος ξενοδοχειου με αλλους τοσους μεσα...

οποτε αν καποια ξερει ενα σπιτακι ή δωματιο πανω σε παραλια,με κουζινα μεσα και καθαρο και εχει μεινει ευχαριστημενη,ας το προτεινει εδω μιας και γραφετε για διακοπες...

 

Καλημέρα, εγώ έκλεισα εδώ :

http://chara-skoutari.gr/index.php/el/

 

Δεν έχω βέβαια ξαναπάει, θα πάω φέτος πρώτη φορά οπότε εντυπώσεις από Σεπτέμβριο, απλά μου έχουν πει πολλοί εξαιρετικά πράγματα για την παραλία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν κάποια ενδιαφέρεται για βόρεια, δλδ ενοικιαζόμενο στο Πήλιο ή τον Νέο Παντελεήμονα Πιερίας, με κήπο κι ακριβώς μπροστά στη θάλασσα, μπορώ να σας προτείνω. Επίσης κι ένα ξενοδοχείο στο Μαρμαρά Χαλκιδικής, μικρό και συμμαζεμένο, μακριά από τα πλήθη, με πισίνα, κήπο, εστιατόριο, μίνι μάρκετ και μπροστά στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έκλεισα εδώ :

http://chara-skoutari.gr/index.php/el/

 

Δεν έχω βέβαια ξαναπάει, θα πάω φέτος πρώτη φορά οπότε εντυπώσεις από Σεπτέμβριο, απλά μου έχουν πει πολλοί εξαιρετικά πράγματα για την παραλία!

 

Καλό .... γλυτώνεις σίγουρα μετακινήσεις. Διάβασα ότι στα σπιτάκια φιλοξενούνται από 2 εως 8 άτομα. Για να καταλάβω πρέπει να πας με παρέα ή θα κουβαληθούν και άγνωστοι..... χαζή ερώτηση αλλά μου έχει τύχει και αυτό:shock::shock:

 

Κόστος??

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό .... γλυτώνεις σίγουρα μετακινήσεις. Διάβασα ότι στα σπιτάκια φιλοξενούνται από 2 εως 8 άτομα. Για να καταλάβω πρέπει να πας με παρέα ή θα κουβαληθούν και άγνωστοι..... χαζή ερώτηση αλλά μου έχει τύχει και αυτό:shock::shock:

 

Κόστος??

 

Τα σπιτάκια τα κλείνεις για αποκλειστική χρήση, απλά έχουν την δυνατότητα να φιλοξενήσουν πολλά άτομα, όντως μέχρι 8 καθώς διαθέτουν 2 υπνοδωμάτια των 2 ατόμων, μια σοφίτα, επίσης για 2 άτομα, ενώ και στην κουζίνα υπάρχουν χτιστοί καναπέδες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως κρεβάτια. Υποθέτω ότι η τιμή εξαρτάται από το πόσα άτομα θα είναι στην παρέα, εμείς πάντως 2 ενήλικες και 2 παιδιά (3,5 και 1,5 ετών) θα πληρώσουμε 1.000 ευρώ για 7 νύχτες (μέσω booking.com).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...