Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές διακοπές που;;;


Dragonfly

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην Αγία Άννα πήγαμε τώρα του Αγ. Πνεύματος, εξαιρετικό, 2 πισίνες για παιδιά, πολύ καθαρή θάλασσα στα 200μ., παιδότοπο όλη μέρα σχεδόν ανοιχτό, ταινια μια για παιδιά μια για ενηλίκους κάθε βράδυ, animators, διάφορες άλλες δραστηριότητες και το φαγητό στην ταβέρνα αρκετά καλό και σε λογικές τιμές. Επίσης υπήρχαν και πολλοί βορειοελλαδίτες καθώς με το καραβάκι αγιόκαμπος-γλύφα είναι θαρρώ ίδια απόσταση απ'ότι η Αθήνα (στς 3 ώρες).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ravt με υγεία τα μπάνια που λένε και οι γιαγιάδες μας και του χρονου να είστε γέροι να πάτε!

 

Οι αλλες παραλίες είναι ωραίες; Το χωριό εκεί είναι ομορφο, έχει πραγματα να δεις;Μαγαζάκια;

 

Γενικά ή Εύβοια δε φημίζεται για τις παραλίες της αλλα αν ηταν οκ εκει να το έχω στα υπόψιν για κάνα εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απογοητευτειτε στην Κεφαλονιά. Οι παραλίες ειναι τέλειες, όπως σε όλα τα νησιά του Ιονίου άλλωστε. Έχει πολύ πράσινο και αρκετά μέρη να δείτε. Μην παραλείψετε να επισκεφτείτε τη λίμνη της Μελισσάνης και το σπήλαιο της Δρογκαράτης με τους σταλακτίτες

 

Ξετρελαθηκαμε με τη Κεφαλλονιά!!! Οι καλύτερες θάλασσες που έχω δει στα όσα μέρη έχω παει. Μαγικά νερά πραγματικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ravt με υγεία τα μπάνια που λένε και οι γιαγιάδες μας και του χρονου να είστε γέροι να πάτε!

 

Οι αλλες παραλίες είναι ωραίες; Το χωριό εκεί είναι ομορφο, έχει πραγματα να δεις;Μαγαζάκια;

 

Γενικά ή Εύβοια δε φημίζεται για τις παραλίες της αλλα αν ηταν οκ εκει να το έχω στα υπόψιν για κάνα εκ.

 

 

Ευχαριστώ ΜΑΡΙΤΑ και εσείς, του χρόνου με υγεία!

Άλλες παραλίες δεν γυρίσαμε, δεν το είχαμε καν σαν σκέψη με ένα μικρό 18 μηνών που έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το χωριό είναι ένα πολύ μικρό παραθαλάσσιο χωριό, χωρίς κάτι να δεις. Η Αιδηψός είναι μια παραθαλάσσια πόλη, με ότι μπορεί να περιμένεις να δεις σε αυτή. Μαγαζάκια, ταβερνάκια, καφε, λούνα παρκ- υπαίθριο παιδότοπο και φυσικά εμπορικά καταστήματα. Στα μεγάλα συν της Αιδηψού το κλείσιμο του δρόμου 7 το απόγευμα με 12 το βράδυ ώστε να κάνεις τη βόλτα σου ήσυχος, χωρίς αυτοκίνητα δίπλα σου.

Η θάλασσα εκεί που μείναμε, ήταν πεντακάθαρη και η τοποθεσία όμορφη πρωί και βράδυ. Δε ξέρω αν θα ξαναπάω, ξέρω ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, για αυτό που θέλαμε και είχαμε σχεδιάσει, μας βγήκε εξαιρετικά καλό!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αιδηψό πηγαίναμε με τη γιαγιά μου στα λουτρά, δεκαετία του 70..ειναι μια συμπαθητική γραφικη κωμόπολη...Μια χαρά γι αυτού του είδου τις διακοπές..Εμένα πάλι γιατί η Ευβοια μου βγάζει μια μιζέρια δεν ξέρω..Γούστα είναι αυτά..Ένα σκ που είχαμε πάει στις ΡΟβιές που ειναι και τουριστικά έτσ..καθόλου δεν μου άρεσε..Καλύτερα η Λίμνη, η Αιδηψός όπως θυμόμουν, στο Πευκί βόρεια δεν φτάσαμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα να αποφύγεις τη "μιζέρια" όπως την αποκαλείς (τη στιγμή που την προτιμούν ξένοι οικογενειάρχες για να κάνουν διακοπές), είναι εξαιρετικό για εσένα και τα παιδιά σου. Εμείς είμαστε ευγνώμονες για ότι μας έδωσε αυτή η επιλογή και αντίστοιχες πιθανά μίζερες για άλλους, επιλογές στο παρελθόν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αχ...αυτά ψάχνω κι εγώ!!! Φέτος νομίζω ότι τα έχω εξασφαλίσει όλα εκτός από το μαγείρεμα!!! Σπιτάκι πάνω στην παραλία, που παρέχει ένα σετ ομπρέλα με ξαπλώστρες, με μικρή ισόγεια βεράντα - αυλή και κήπο με γκαζόν. Ύπάρχει ταβερνάκι πάνω στην παραλία, αλλά κυρίως με θαλασσινά, ωστόσο φέτος που η μικρή δεν τρώει αλεσμένα νομίζω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα...εγώ σκοπεύω να την βγάλουμε με μπιφτέκια, μακαρονάδες, ομελέτες, πίτσες κατάψυξης, nuggets κοτόπουλου κλπ

 

Γυρίσαμε λοιπόν κι εμείς...κατενθουσιασμένοι από το μέρος (θυμίζω :

http://chara-skoutari.gr/index.php/el/)

 

Ήταν αυτό ακριβώς που ψάχναμε και μας ταίριαζε...εξηγούμαι : Και τα δύο παιδιά κοιμούνται πολύ νωρίς το βράδυ (πριν τις 21.00) οπότε για εμάς οι βραδυνές βόλτες αποκλείονταν, δεν μας ενδιέφερε δηλαδή να είμαστε κάπου με επιλογές για βόλτα, καροτσάδες κ.λπ. Αυτό που ψάχναμε ήταν καλό κατάλυμα πάνω σε καλή θάλασσα και προκειμένου να έχουμε αυτά ήμασταν διατεθειμένοι να μαγειρευούμε ακόμα και κάθε μέρα. Στο συγκεκριμένο μέρος λοιπόν βρήκαμε καταπληκτική θάλασσα (επιπέδου Κυκλάδων), ωραία και πεντακάθαρη παραλία με απευθείας πρόσβαση από τον κήπο του σπιτιού + bonus φανταστική ταβέρνα πάνω στην παραλία. Κοινώς, παρκάραμε όταν φτάσαμε και εκτός από μια διαδρομή προς το σούπερ μάρκετ την πρώτη μέρα για προμήθειες όλης της εβδομάδας, το αυτοκίνητο το πήραμε ξανά για να φύγουμε.

 

Τα σπίτια είναι ιδανικά για οικογένειες, έχουν πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα, 2 μπάνια, άνετα υπνοδωμάτια στον πάνω όροφο (=ησυχία), πλυντήριο ρούχων, όμορφο κήπο και ωραία ισόγεια βεράντα, χρήσιμη και για τα γεύματα και για το βραδυνό ποτάκι!!! Τελικά το μαγείρεμα το γλιτώσαμε καθώς η ταβέρνα είχε πολύ ωραίο φαγητό (+ καφέδες για την παραλία, χυμούς, παγωτά κ.λπ.) και βράζαμε μόνο κανένα μακαρόνι για το βραδυνό φαγητό. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, είχαν μπει σε μια ημιάγρια κατάσταση :-D:-D:-D καθώς περνούσανε πολύ χρόνο στην παραλία και δεν χρειάζονταν ιδιαίτεροι περιορισμοί από την μεριά μας. Μεγάλο θετικό η άνεση χώρων στο σπίτι, καθώς το μεσημέρι επιστρέφαμε για 3-4 ώρες πίσω ώστε να κοιμηθεί η μικρή, αλλά παρ' όλα αυτά ο μεγάλος μπορούσε να παίζει άνετα είτε μέσα στο σπίτι είτε στην βεράντα, χωρίς φόβο για φασαρία κ.λπ.

 

Για όποιον αναζητά τέτοιου τύπου διακοπές, το συστήνω ανεπιφύλακτα..μακάρι να υπήρχε διαθεσιμότητα να πάω και τον Αύγουστο.

 

Σημαντική σημείωση : Το κοντινότερο "κέντρο" είναι περίπου στα 30', πιο κοντά δεν υπάρχει ούτε ΑΤΜ ούτε σούπερ μάρκετ, οπότε πρέπει να οργανωθείς ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε λοιπόν κι εμείς...κατενθουσιασμένοι από το μέρος (θυμίζω :

http://chara-skoutari.gr/index.php/el/)

.

 

Πόσο πάει το κόστος? Όντως τέλειο!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω καταγωγή από το νομό και έχω επισκεφθεί το Λεωνίδιο, όχι για διακοπές όμως.

 

Με κάθε επιφύλαξη επειδή δεν έχω μείνει για μέρες, δεν θα το επέλεγα για διακοπές, είναι λίγο...μπουκωτικά, αρκετά τουριστικά και λόγω θέσης με πολλή ζέστη (είναι γούβα...). Επίσης, στο Άστρος Κυνουρίας (είναι στην ευρύτερη περιοχή) που είχα πάει για ένα Σ/Κ παλιά, είχε πάρα πολλά κουνούπια, τσιμπούσαν ακόμα και πάνω από τα ρούχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Λεωνιδιο και Τυρο Αρκαδιας εχει παει καμια σας?

Όπως είπε και η Deena, το Λεωνίδιο είναι καζάνι, ωραίο το μέρος δε λέω αλλά η ζέστη δεν παλεύεται, ειδικά αν διακοπεύεις με μωρό. Από τουριστίλα εντάξει, δεν μπορώ να πω ότι βούλιαζε ο τόπος. Μια χαρά. Πέρυσι πήγαμε και μείναμε 5 μέρες.

 

Για Τύρο δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, εμείς πληρώσαμε 150 ευρώ/μέρα...

 

150 ευρω την ημέρα όχι σε high season για ενα καταλυμα που δεν έχει καν πρωινο και από ότι βλεπω ουτε ξαπλώστρες στην παραλία το θεωρώ πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω την ημέρα όχι σε high season για ενα καταλυμα που δεν έχει καν πρωινο και από ότι βλεπω ουτε ξαπλώστρες στην παραλία το θεωρώ πολύ ακριβό.

 

Ξαπλώστρες στην παραλία έχει, αντιστοιχεί ένα σετ ομπρέλα & 2 ξαπλώστρες σε κάθε κατοικία.

 

Σίγουρα τα λεφτά δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι και υπερβολικά για αυτά που προσφέρει, καθώς δεν είναι δωμάτιο, αλλά ολόκληρο σπίτι με 3 ορόφους, εμείς έτυχε να πάμε μόνοι μας αλλά άνετα καταλύουν και 2 οικογένειες.

 

Άσε γιατί πριν πάμε εκεί, χρειάστηκε να μείνουμε στο Μαυροβούνι 2 βράδια λόγω μιας οικογενειακής υποχρέωσης και πληρώσαμε 130 ευρώ για μικρό σπιτάκι με πρωινό πάνω στην θάλασσα....και καλά δίχωρο, αλλά καμία σχέση, σκοντάφταμε ο ένας πάνω στον άλλο, τα παιδιά χτυπούσαν στα έπιπλα και τις βαλίτσες:evil::evil::evil: Αυτά τα λεφτά όντως τα κλαίω ακόμα, τα 150 για το Σκουτάρι όχι...

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω????????? Χωρις αλλες παροχες? Ωραιο αλλα θελει ψαξιμο. φετος γενικα οι τιμες ηταν παρα πολυ υψηλες, ειναι αληθεια.

 

Προταση για οσους ψαχνουν ακομα: http://bucabeachresort.gr/el/

 

Βρηκαμε μονο μια βραδια, περνουσαμε απο εκει. Με 129 ευρω/βραδια, μειναμε σε 5 στερο με τεραστια καθαρη πισινα, καθαρη μεγαλη παραλια απο κατω, καινουργιο μεγαλο δωματιο με κρεβατι 2χ2, σπα, γηπεδα τενις, παιδικη φυλαξη και πρωινο τελειο με μεγαλο μπουφε μεσα στην τιμη. Ολοι ζητουσαμε κι αλλες μερες αλλα δεν ειχαν δωματια, ισως προς τα τελη του μηνα να βρειτε ομως.

 

Απο τον καινουργιο δρομο ειναι λιγοτερο απο 240 χλμ απο Αθηνα και επειδη ειναι καλος, το οριο ταχυτητας ειναι συχνα γυρω στα 120/130 χλμ, οι περισσοτεροι δεν κανουν πανω απο 2,5 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω????????? Χωρις αλλες παροχες? Ωραιο αλλα θελει ψαξιμο. φετος γενικα οι τιμες ηταν παρα πολυ υψηλες, ειναι αληθεια.

 

Προταση για οσους ψαχνουν ακομα: http://bucabeachresort.gr/el/

 

Βρηκαμε μονο μια βραδια, περνουσαμε απο εκει. Με 129 ευρω/βραδια, μειναμε σε 5 στερο με τεραστια καθαρη πισινα, καθαρη μεγαλη παραλια απο κατω, καινουργιο μεγαλο δωματιο με κρεβατι 2χ2, σπα, γηπεδα τενις, παιδικη φυλαξη και πρωινο τελειο με μεγαλο μπουφε μεσα στην τιμη. Ολοι ζητουσαμε κι αλλες μερες αλλα δεν ειχαν δωματια, ισως προς τα τελη του μηνα να βρειτε ομως.

 

Απο τον καινουργιο δρομο ειναι λιγοτερο απο 240 χλμ απο Αθηνα και επειδη ειναι καλος, το οριο ταχυτητας ειναι συχνα γυρω στα 120/130 χλμ, οι περισσοτεροι δεν κανουν πανω απο 2,5 ωρες.

για τελος αυγουστου θελει 400 τη βραδια για τρικλινο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

για τελος αυγουστου θελει 400 τη βραδια για τρικλινο

 

Συμβουλη (γενικα) για τετοια ξενοδοχεια: μην κλεινεις απο το ιντερνετ. Παρε τηλεφωνο και ρωτα. Κι εμας κατι τετοιες τιμες μας εβγαζε αλλα οταν πηρα (τελευταια στιγμη-σημαντικο! Κανουν καλες τιμες για να μην τους μεινουν αδεια) μας ειπε την παραπανω τιμη κατευθειαν, χωρις παζαρια. Ευτυχως γιατι 3 μερες ειχαμε μονο για διακοπες φετος, θελαμε κατι καλο.

 

Μας εχει συμβει παρα πολλες φορες. Μολις περισυ κλεισαμε στο Europa Olympia σε τρικλινο, με 70 ευρω ενω στο ιντερνετ το ειχε 165! Θελει ψαξιμο.

 

Καλες διακοπες σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

ξενοδοχειο στην αφυτο καλο αλλα οχι ακριβο ξερει κανεις?

 

Γιαννης&φωτεινη..ειναι πανω στον δρομο..πατα στο γκουγκλ κ θα το βρεις,εχω μεινει πριν τρια χρονια κ μου αρεσε πολυ

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...