Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλλιτεχνική φυση.. Σπουδες?


Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω μια κορη που φετος πηγαινει δευτερα λυκειου. Τα ενδιαφεροντα της εχουν να κανουν με ζωγραφικη και μουσικη. Γενικα ειναι καλη μαθητρια αλλα λιγο μμπερδεμενη στο τι θα κανει μελλοντικα. Στο σχολειο δεν γινεται το μαθημα του επαγγελματικου προσανατολισμου και προσπαθουμε να δουμε τι μπορει να κανει. Αρχικα εχει στο μυαλο της να δωσει για την καλων τεχνων (οπως σας ειχα πει και παλιοτερα). Επειδη απ οσες συζητησεις εχω κανει, ειναι πολυ δυσκολο να μπει, σκεφτομαστε εναλλακτικες. Σε καμια περιπτωση δεν σκεφτομαστε ιδιωτικη σχολη.

Μιλησα και με καθηγητρια της και μου ειπε οτι οντως πρεπει να σταφει σε σχολες που εχουν σχεση με τα καλλιτεχνικα, οπως η καλων τεχνων, ιστορια τεχνης, τει γραφιστικης. Ειδικα το τελευταιο αρεσε πολυ στην μικρη.

Υπαρχει καποιος απο εδω που να εχει παει στο ΤΕΙ γραφιστικης? Μπηκα λιγο στο site και ειδα καποια πραγματα αλλα θα ηθελα να μαθω απο πρωτο χερι τι γινεται. Επισης.. εχω μπερδευτει με τις κατευθυνσεις και τα πεδια. Δεν ξερω αν η γραφιστικη ειναι στην κατευθυνση που εχει διαλεξει η μικρη και αν πρεπει του χρονου να αλλαξει.

Γενικα τι εναλλακτικες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι ανοιχτή σε επαγγέλματα τεχνικά μα δημιουργικά, όπως πχ Αρχιτεκτονική; Εγώ θα το σκεφτόμουν

Οχι.. δυστυχως.. Αρχιτεκτονικη δεν θελει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Τμήμα Τεχνών, Ήχου και Εικόνας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο (Κέρκυρα). Είναι μια εναλλακτική για όσους δεν θέλουν την Σχολή Καλών Τεχνών με την έννοια ότι δεν τους ενδιαφέρει να γίνουν ζωγράφοι ή γλύπτες με την στενή έννοια του όρου αλλά αγαπούν γενικότερα τις τέχνες. Πρόκειται για πολύ σοβαρή Σχολή με πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα που όμως δυστυχώς δεν είναι πολύ γνωστή στον κόσμο! Τι ακριβώς της αρέσει; Ποιο επάγγελμα φαντάζεται τον εαυτό της να κάνει στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Τμήμα Τεχνών, Ήχου και Εικόνας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο (Κέρκυρα). Είναι μια εναλλακτική για όσους δεν θέλουν την Σχολή Καλών Τεχνών με την έννοια ότι δεν τους ενδιαφέρει να γίνουν ζωγράφοι ή γλύπτες με την στενή έννοια του όρου αλλά αγαπούν γενικότερα τις τέχνες. Πρόκειται για πολύ σοβαρή Σχολή με πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα που όμως δυστυχώς δεν είναι πολύ γνωστή στον κόσμο! Τι ακριβώς της αρέσει; Ποιο επάγγελμα φαντάζεται τον εαυτό της να κάνει στο μέλλον;

H κορη μου ειναι συνεχεια με ενα μπλοκ σχεδιου στο χερι. οτι και αν κανουμε οπου και αν παμε. Ακομη και στην πινακοθηκη που ειχαμε παει, ειχε καθησει και ζωγραφιζε εναν πινακα που εβλεπε. Στην παραλια παμε? Ζωγραφιζει.. για φαγητο? Ζωγραφιζει.. σε μια φωτογραφιση που την πηρα μαζι, ζωγραφιζε... Μονο οταν κοιμαται ή παιζει μουσική ή παει σχολειο δεν ζωγραφιζει.Γενικα ομως της αρεσει παρα πολυ το anime. Ζωγραφιζει υπεροχα και καθε μερα βελτιωνεται.

Επισης περα απο την ζωγραφικη, παιζει αρκετες ωρες πιανο. Κατεβαζει παρτιτουρες κτλ. Ειναι και στα workshop του ωδειου. Μαλιστα μας εχουν πει οτι ανετα μπορει να γινει σοπρανο.

Αλλο κομματι που της αρεσει παρα πολυ ειναι ο υποτιτλισμος. Το ξεκινησε για να φτιαχνει τα βιντεακια του σχολειου για το ερασμους και το εχει επεκτεινει. Εχει μπει σε καποια ομαδα, της δινουν βιντεακια, φυσικα μεταφραζει και υποτιτλιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτά κάνουν στη Σχολή που σου λέω! Είναι ΑΕΙ πενταετούς φοίτησης αλλά επειδή είναι ένα πεδίο γνώσης ουσιαστικά άγνωστο στους έλληνες γονείς, υπάρχει μεγάλη προκατάληψη, οπότε αποτρέπουν τα παιδιά να την βάλουν στο μηχανογραφικό τους ή να πάνε εκεί άμα περνάνε, με αποτέλεσμα να είναι χαμηλών μονάδων και να είναι σχετικά εύκολη η εισαγωγή! Όμως πρόκειται για μια Σχολή "αστέρι" για τα ελληνικά δεδομένα, με φοβερά μαθήματα, ακριβώς στην κατεύθυνση των άνιμ, της παραγωγής ταινιών/βιντεοκλίπ/κ.λπ, της ηχοληψίας, κ.ο.κ. Αν θες μπες στο σάιτ της Σχολής να δεις, μαζί με την κόρη σου, κι αν δεν ενθουσιαστεί ... σφύρα μου! Έτσι όπως περιγράφεις ήταν πάντα κι η δική μου κόρη κι ενώ μπορούσε με τις μονάδες της να μπει ακόμη και ιατρική, επέλεξε αυτή τη Σχολή, γιατί είναι η μεγάλη της αγάπη αυτός ο τομέας! Κι είναι πολύ ευτυχισμένη, της αρέσουν τα μαθήματα, αγαπάει αυτό που κάνει και σε πληροφορώ ότι στα δύο χρόνια που είναι μέσα στη σχολή, της έχουν έρθει ήδη και δουλειές με αμοιβή! (αφίσες, δημιουργία λόγκο, βιντεάκια, κ.λπ). Σκεφτείτε το σοβαρά! Εύχομαι να κάνει την καλύτερη επιλογή η κορούλα σου και να είναι ευτυχισμένη με αυτό που θα κάνει. Όσο για την Σχολή Καλών Τεχνών, εάν νομίζει ότι της ταιριάζει περισσότερο, να μην εγκαταλείψει το όνειρό της επειδή κάποιοι θα της λένε ότι χρειάζεται μέσον! Ξέρω παιδιά που πάλεψαν και μπήκαν χωρίς κανένα στήριγμα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά κάνουν στη Σχολή που σου λέω! Είναι ΑΕΙ πενταετούς φοίτησης αλλά επειδή είναι ένα πεδίο γνώσης ουσιαστικά άγνωστο στους έλληνες γονείς, υπάρχει μεγάλη προκατάληψη, οπότε αποτρέπουν τα παιδιά να την βάλουν στο μηχανογραφικό τους ή να πάνε εκεί άμα περνάνε, με αποτέλεσμα να είναι χαμηλών μονάδων και να είναι σχετικά εύκολη η εισαγωγή! Όμως πρόκειται για μια Σχολή "αστέρι" για τα ελληνικά δεδομένα, με φοβερά μαθήματα, ακριβώς στην κατεύθυνση των άνιμ, της παραγωγής ταινιών/βιντεοκλίπ/κ.λπ, της ηχοληψίας, κ.ο.κ. Αν θες μπες στο σάιτ της Σχολής να δεις, μαζί με την κόρη σου, κι αν δεν ενθουσιαστεί ... σφύρα μου! Έτσι όπως περιγράφεις ήταν πάντα κι η δική μου κόρη κι ενώ μπορούσε με τις μονάδες της να μπει ακόμη και ιατρική, επέλεξε αυτή τη Σχολή, γιατί είναι η μεγάλη της αγάπη αυτός ο τομέας! Κι είναι πολύ ευτυχισμένη, της αρέσουν τα μαθήματα, αγαπάει αυτό που κάνει και σε πληροφορώ ότι στα δύο χρόνια που είναι μέσα στη σχολή, της έχουν έρθει ήδη και δουλειές με αμοιβή! (αφίσες, δημιουργία λόγκο, βιντεάκια, κ.λπ). Σκεφτείτε το σοβαρά! Εύχομαι να κάνει την καλύτερη επιλογή η κορούλα σου και να είναι ευτυχισμένη με αυτό που θα κάνει. Όσο για την Σχολή Καλών Τεχνών, εάν νομίζει ότι της ταιριάζει περισσότερο, να μην εγκαταλείψει το όνειρό της επειδή κάποιοι θα της λένε ότι χρειάζεται μέσον! Ξέρω παιδιά που πάλεψαν και μπήκαν χωρίς κανένα στήριγμα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Σε ευχαριστω πολυ πολυ. Θα μπουμε να δουμε.

Καλη προοδο στην κορη σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνει και κατι άλλο παραλληλα (αν είναι εφικτό ανάλογα με τη σχολή φυσικα) ή μετά. Καταλαβαίνεις ότι αυτά τα επαγγέλματα είναι πολύ δύσκολο να σε αποκαταστήσουν οικονομικά.Εγω έχω τελειώσει κολλέγιο και όχι ΤΕΙ.Εχω σπουδάσει γραφιστική και δεν εργάστηκα πότε πάνω σε αυτό τελικά. Κάτι που τότε μόλις άλλαξαν τα πράγματα με τη χρήση των υπολογιστών κάτι η ατυχία μου ίσως που δεν έτυχε να βρω κάτι καλό γιατί δεν πήγαινα να δουλέψω ανασφαλιστη έμεινα εκτός και μετά χωρίς προϋπηρεσία τόσα χρόνια από την αποφοίτησή δεν μου έδιναν θέση.Καποια βασικά μαθήματα που κάναμε ήταν η ιστορία τέχνης, το σχέδιο ελεύθερο και γραμμικό, ζωγραφική και φωτογραφία. Και σχέδιο στους υπολογιστές φυσικά.

Επίσης έχω τελειώσει και ανώτερη χορού όπου τελικά με θεμα υγείας που είχα αναγκάστηκα να εγκαταλείψω τη δουλειά μου και έτσι κι αυτό πάει στράφη.

Είναι πολύ όμορφο πραγμα να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς αλλά και δεν υπάρχει και μεγαλύτερη απογοήτευση να μην μπορείς να το εξασκησεις και να δουλεύεις τελικα πωλήτρια πχ (χωρίς παρεξηγηση για το επάγγελμα κι εγώ το έχω κανει).Τώρα θα μου πεις και ποιο επάγγελμα πλέον σε εξασφαλίζει.Απλα σου δίνω τροφή για σκέψη ότι ίσως θα έπρεπε να κάνει και κάτι άλλο κάποια στιγμή και μάθε τέχνη κι αστην κι αν πεινάσεις πιαστην που έλεγαν και παλιότερα και είχαν δίκιο.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

από το στόμα μου το πήρες..να πω ότι αυτό το εξαιρετικό τμήμα στα Γιάννενα δεν έχει νομίζω ακόμη επαγγελματικά δικαιώματα..δλδ οι απόφοιτοι δεν μπορούν να πανε σε σχολείο ως εικαστικοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από το στόμα μου το πήρες..να πω ότι αυτό το εξαιρετικό τμήμα στα Γιάννενα δεν έχει νομίζω ακόμη επαγγελματικά δικαιώματα..δλδ οι απόφοιτοι δεν μπορούν να πανε σε σχολείο ως εικαστικοί.

 

Γιατί δεν είναι εικαστικοί. Και οι απόφοιτοι γραφιστικής δεν μπορούν και δεν θα μπορούσαν ακόμα κι αν είχαν 4 έτη ή 5 έτη φοίτηση.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχολη δεν σου εξασφαλιζει εργασια και λυση του οικονομικου, εκτος εαν ειναι οικοτεχνια ;). Προτιμω το παιδι μου να ακολουθησει αυτο που αγαπαει και σιγα σιγα πιστεω οτι θα βρει τον δρομο του. Ενα παιδι που ειναι καλλιτεχνικη φυση δεν θα μπορουσε ποτε να ασχοληθει πχ με τα οικονομικα.

Τελοσπαντων, επειδη το σκεφτηκε πολυ, θα πρεπει να αλλαξει κατευθυνση και δεν θελει αλλα δεν την ικανοποιουν και οι σχολες στο 5ο πεδιο περα απο την γραφιστικη, αποφασισε να δωσει για παιδαγωγικα.. Ειναι κατι που επισης αγαπαει.. Βεβαια πολλες φορες επιστρεφει στην αρχικη της επιλογη.. ειναι αρκετα μπερδεμενη περισσοτερο γιατι θα πρεπει να δωσει ή για το ενα ή για το αλλο... Της εχουμε δωσει εναλλακτικες του στυλ οτι μπορει να σπουδασει παιδαγωγικα και παραλληλα να κανει και κατι με τα καλλιτεχνικα της...

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχολη δεν σου εξασφαλιζει εργασια και λυση του οικονομικου, εκτος εαν ειναι οικοτεχνια ;). Προτιμω το παιδι μου να ακολουθησει αυτο που αγαπαει και σιγα σιγα πιστεω οτι θα βρει τον δρομο του. Ενα παιδι που ειναι καλλιτεχνικη φυση δεν θα μπορουσε ποτε να ασχοληθει πχ με τα οικονομικα.

Τελοσπαντων, επειδη το σκεφτηκε πολυ, θα πρεπει να αλλαξει κατευθυνση και δεν θελει αλλα δεν την ικανοποιουν και οι σχολες στο 5ο πεδιο περα απο την γραφιστικη, αποφασισε να δωσει για παιδαγωγικα.. Ειναι κατι που επισης αγαπαει.. Βεβαια πολλες φορες επιστρεφει στην αρχικη της επιλογη.. ειναι αρκετα μπερδεμενη περισσοτερο γιατι θα πρεπει να δωσει ή για το ενα ή για το αλλο... Της εχουμε δωσει εναλλακτικες του στυλ οτι μπορει να σπουδασει παιδαγωγικα και παραλληλα να κανει και κατι με τα καλλιτεχνικα της...

Καμιά σχολή δε σε εξασφαλίζει οικονομικά αλλά μια παραπάνω τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα.Εννοειται δε θα την αποτρέψεις αν θέλει αλλά καλό θα ήταν να είχε και άλλη επιλογή. Άλλωστε οι γνώσεις δεν πάνε χαμενες.Βεβαια τώρα έτσι κι αλλιώς έχει και κάτι άλλο στο μυαλό της.Γνωμη μου είναι πάντως να μην εγκαταλείψει όσα αγαπάει και να θυμάσαι ότι όταν κάτι το κάνεις επαγγελματικα πολλές φορές κάνεις πράγματα που δεν σου αρεσουν.Ετσι και ο ερασιτεχνισμος έχει τα καλά του γιατί ποτέ δε συμβιβάζεσαι.

Καλή επιτυχία στη μικρή σου εύχομαι!!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

φυσικά καμία σχολή δεν εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση..δεν είπα αυτό..αλλά το να μην έχεις κανένα επαγγελματικό δικαίωμα δεν πρέπει να προβληματίσει κάπως? λέω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το τμημα πλαστικών τεχνών στα γιάννενα εξασφάλισε τα επαγγελματικά του δικαιώματα μετά από πολύχρονους αγώνες. εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ 08 και είναι συνάδελφοι με τους καλών τεχνών αθήνας και θεσσαλονικης.

 

Προσοχή όμως το θεωρητικό της καλών τεχνών στην αθήνα δεν έχει κωδικό ασέπ και άρα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Για της κέρκυρας (τεχνών ήχου και εικόνας) δεν γνωρίζω ελλά έχω τη εντύπωση ότι δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα ακόμη..

 

Της φλώρινας όμως έχει κανονικά.(καλών τεχνών)

 

Το τει λαικής και παραδοσιακής στην άρτα εντάσσεται στον κλάδο ΠΕ 16.02.

 

Το μουσικών σπουδών του ΠΑΜΑΚ εντάσσεται στον ΠΕ16.01 και οι απόφοιτοι διδάσκουν παραδοσιακά και κλασιικά όργανα και βυζαντινή μουσική, αλλά και μουσική σε δημοτικά.

 

Οι μουσικολογίες του αριστοτέλειου και της αθήνας εντάσσονται επίσης στον ΠΕ 16.01 αλλά οι απόφοιτοι διδάσκουν θεωρητικά και χορωδία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια.

 

Υπάρχει επίσης το τμήμα θεάτρου της καλών τεχνών θεσσαλονίκης, που βγάζει θεατρολόγους με επαγγελματικά δικαιώματα (πε32 νομίζω)

 

Τέλος μία πολύ καλή προοπτική να αξιοποιήσει την καλλιτεχνική της φύση είναι και τα τμήματα προσχολικής εκπαίδευσης ανά την ελλάδα, όπου είναι βασικό προσόν η φαντασία και η καλλιτεχνική αξιοποίηση των πρώτων υλών στο επάγγελμα του νηπιαγωγού. (πε 60)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω μια κορη που φετος πηγαινει δευτερα λυκειου. Τα ενδιαφεροντα της εχουν να κανουν με ζωγραφικη και μουσικη. Γενικα ειναι καλη μαθητρια αλλα λιγο μμπερδεμενη στο τι θα κανει μελλοντικα.

 

Θα την ενδιέφερε καθόλου να ασχοληθεί με την εκπαίδευση; Στην προσχολική και την πρώτη σχολική ηλικία, οι "κλίσεις" της είναι απαραίτητες και πλέον σπανίζουν κιόλας. Θα μπορούσε μάλιστα στην πορεία να το συνεχίσει με κάποιο πιο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό (π.χ. Μουσική Παιδαγωγική).

 

Η ίδια τι λέει; Τι την ευχαριστεί εκτός από αυτά; Σε ποιες περιόδους της ζωής της ζωγραφίζει περισσότερο;

 

Υ.Γ. Χάρηκα πολύ που είδα μια μαμά να λαμβάνει υπόψη της, αυτά που φαίνεται να αρέσουν στο παιδί :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

jellyfishch Σε ευχαριστω ιδιαιτερα για το κατατοπιστικοτατη απαντηση σου. Ευχαριστω πολυ ολα τα κοριτσια για τις απαντησεις τους και την βοηθεια τους.. Λοιπον δεν υπαρχει περιοδος που ζωγραφιζει λιγοτερο ή περισσοτερο. Παντα ζωγραφιζει πολυ. Ακομη και στην παραλια το καλοκαιρι, οταν ειχαμε παει επισκεψη στην πινακοθηκη, οταν την ειχα παρει σε μια φωτογραφιση ακομη και για φαγητο να βγουμεμ εξω θα εχει παντα μαζι το μπλοκ σχεδιου και τα χρωματα της. οπως επισης και καθε μερα θα παιξει πιανο, αρκετες ωρες.

Παντα λαμβανω υπ οψιν τα θελω των παιδιων μου. Θελω να ειναι χαρουμενα και ευτυχισμενα στην ζωη τους μεσα απο τις επιλογες τους. Ειμαστε διπλα τους για να τους δωσουμε οτι εφοδια μπορουμε και θελουν για να πραγματοποιησουν αυτο που ονειρευονται.

Απο συζητησεις που καναμε κατεληξε στα παιδαγωγικα τελικα γιατι πιστευει οτι το τεταρτο πεδιο της δινει περισσοτερες ευκαιριες απο το πεμπτο που επρεπε να αλλαξει και κατευθυνση. Αλλωστε δεν θα παρατησει το ονειρο της. Μπορει να το συνδυασει. Την ενδιαφερει και το τμημα προσχολικης εκπαιδευσης οπου μπορει να συνδυασει και αλλα πραγματα. Επισης επειδη ηδη εχει παρει το proficiency απο την πρωτη γυμνασιου θελει να δωσει να παρει και την επαρκεια (αν το λεω καλα) ετσι ωστε να μπορει να κανει ιδιαιτερα μαθηματα και να βγαζει το χαρτζηλικι της οσο σπουδαζει. Για να δουμε τελικα τι θα κανει απ ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Όμορφη επιλογή. Είμαι απόφοιτη αυτού του τμήματος στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι επειδή έχει πολλά ελεύθερα μαθήματα και διάφορες ενότητες, έχει την επιλογή πολλών μαθημάτων μουσικής και τέχνης.

Για τα μαθήματα Αγγλικών δεν ισχύει πια αυτό. Δε βγαίνει πλέον άδεια διδασκαλίας με C2 (δεν εδινες εξετάσεις, απλά κατέθετες το πτυχίο και βεβαιώσεις γιατρών στο ΥΠΕΠΘ και σου την έβγαζαν). Οι νέοι καθηγητές αγγλικής πρέπει να είναι απόφοιτοι γλωσσολογικών τμημάτων ή φιλολογίας της εκάστοτε γλώσσας. Ούτε ως εκπαιδευτικός (π.χ. νηπιαγωγός) με Proficiency μπορεί να διδάξει σε φροντιστήριο (τουλάχιστον όχι νόμιμα). Μπορεί όμως να διδάξει σε ξενόγλωσσα σχολεία. Όσοι είχαν ήδη βγάλει άδειες διδασκαλίας βέβαια, επιτρέπεται να ασκούν ακόμα το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Όμορφη επιλογή. Είμαι απόφοιτη αυτού του τμήματος στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι επειδή έχει πολλά ελεύθερα μαθήματα και διάφορες ενότητες, έχει την επιλογή πολλών μαθημάτων μουσικής και τέχνης.

Για τα μαθήματα Αγγλικών δεν ισχύει πια αυτό. Δε βγαίνει πλέον άδεια διδασκαλίας με C2 (δεν εδινες εξετάσεις, απλά κατέθετες το πτυχίο και βεβαιώσεις γιατρών στο ΥΠΕΠΘ και σου την έβγαζαν). Οι νέοι καθηγητές αγγλικής πρέπει να είναι απόφοιτοι γλωσσολογικών τμημάτων ή φιλολογίας της εκάστοτε γλώσσας. Ούτε ως εκπαιδευτικός (π.χ. νηπιαγωγός) με Proficiency μπορεί να διδάξει σε φροντιστήριο (τουλάχιστον όχι νόμιμα). Μπορεί όμως να διδάξει σε ξενόγλωσσα σχολεία. Όσοι είχαν ήδη βγάλει άδειες διδασκαλίας βέβαια, επιτρέπεται να ασκούν ακόμα το επάγγελμα.

Eγω δεν λεω για το proficiency. Αυτο οπως σου ειπα το εχει απο πρωτη γυμνασιου. Επειδη δευτερα και τριτη δημοτικου ημασταν στην Αμερικη και πηγαινε στο εκει Αμερικανικο σχολειο τα αγγλικα τα εχει σαν μητρικη της γλωσσα. Δεν τα αφησε ποτε... αντιθετα διαβαζει πολυ ξενη λογοτεχνια, γραφει, κανει μεταφρασεις και υποτιτλισμους (σε βιντεακια τους Ερασμους τους σχολειου οπως και σε καποια ομαδα που ειναι). Αγγλικη φιλολογια δεν θελει. Ηξερα οτι παιρνουν την επαρκεια και μπορουν να διδαξουν... οχι το proficiency, την επαρκεια.. Τωρα για ιδιαιτερα μαθηματα δεν νομιζω οτι κανεις θα της ζητησει να ειναι απο αγγλικη φιλολογια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω βρε. Την επάρκεια την έπαιρναν και με proficiency μέχρι τώρα. Αλλά πλέον πρέπει να έχεις τελειώσει συγκεκριμένες σχολές για να την πάρεις. Κι εγώ στο εξωτερικό μεγάλωσα και τελείωσα σχολείο και τώρα διδάσκω σε αμερικάνικο σχολείο, αλλά για να πάρω την επάρκεια έπρεπε να δώσω για Proficiency, το οποίο δεν ισχύει πια. Ούτε σε native speakers με ξένη υπηκοότητα δίνεται. Πρέπει να έχουν πτυχίο γλωσσολογικής φύσης. Μπορείτε να τηλεφωνήσετε στο Υπουργείο Παιδείας γιατί δίνουν και τηλεφωνικώς αυτές τις πληροφορίες.

Για ιδιαίτερα σίγουρα μπορεί να βρει οικογένειες που θα την εμπιστευτούν ως φοιτήτρια παιδαγωγικής σχολής και εμφανή γνώση της γλώσσας, αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά επικίνδυνο.

Βέβαια, ως φοιτήτρια παιδαγωγικού τμήματος και με καλή γνώση αγγλικών μπορεί να απασχοληθεί σε άπειρους παιδικούς σταθμούς, ως βοηθός, μιας που πολλοί πού εργάζονται σε τέτοιους, δεν έχουν ούτε τα μισά "plus" από αυτά που περιγράφεις ότι έχει το κορίτσι. Επίσης, υπάρχουν πολλοί οργανισμοί που προσφέρουν δημιουργική απασχόληση μετά τις σχολικές ώρες και ένα άτομο που ασχολείται με ζωγραφική και μουσική και σπουδάζει παιδαγωγός είναι μία πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Αθήνας γραφιστική, πολλά χρόνια πριν τότε ήταν πολύ καλή σχολή, υπάρχουν βέβαια ιδιωτικές η ΑΚΤΟ, η ΒΑΚΑΛΟ, κλπ. που είναι επίσης πολύ καλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Αθήνας γραφιστική, πολλά χρόνια πριν τότε ήταν πολύ καλή σχολή, υπάρχουν βέβαια ιδιωτικές η ΑΚΤΟ, η ΒΑΚΑΛΟ, κλπ. που είναι επίσης πολύ καλές!!!

 

Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αποκλειω οποιαδηποτε ιδιωτικη σχολη, χωρις να εχει ενα πτυχιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...