Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομαλος αποθηλασμος?


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, little lamb είπε:

κέφτηκα για ένα διάστημα να γυρνάμε πάντα από τις βόλτες κατά τις 10 για να κοιμάται στο αυτοκίνητο χωρίς να θηλάσει, αλλά υποθέτω πρέπει να γίνει για πάρα πολύ καιρό αυτό και ανελλιπώς κάθε βράδυ ώστε να το ξεχάσει τελείως, γιατί αλλιώς το πρώτο βράδυ που θα είμαστε σπίτι πάλι θα ζητήσει.

Προφανώς αυτό δεν είναι λύση. Εγώ συμφωνώ με την παιδίατρο σας γιατί ακολούθησα την ίδια τακτική με παραμύθι αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ταιριάζει σε όλα τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Προφανώς αυτό δεν είναι λύση. Εγώ συμφωνώ με την παιδίατρο σας γιατί ακολούθησα την ίδια τακτική με παραμύθι αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ταιριάζει σε όλα τα παιδιά. 

 

Και το επαιρνε ο ύπνος; Δεν ήθελε να "λέει" την ιστορία, να δείχνει τις εικόνες κλπ; Το ξέρω ότι πολλά παιδιά νανουριζονται με παραμύθια αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ, το αντίθετο, ξεσηκώνεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Και το επαιρνε ο ύπνος; Δεν ήθελε να "λέει" την ιστορία, να δείχνει τις εικόνες κλπ; Το ξέρω ότι πολλά παιδιά νανουριζονται με παραμύθια αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ, το αντίθετο, ξεσηκώνεται

Είχαμε άλλο χρόνο μέσα στην μέρα που αλληλεπιδρουσε με τα παραμύθια και τις εικόνες. Σε εκείνη την φάση (26 μηνών) του διάβαζα παραμύθια διαφορετικά, πχ τα κλασσικά με ροή, με πολλή αφήγηση χωρίς να εξηγώ έννοιες. Πράγματι νανουριζοταν, δεν κοιμόταν και μεσημέρι ίσως έπαιξε κι αυτό ρόλο. Μετά έκλεινα το φωτάκι,  χαιδευα πλατουλα και κοιμόταν πανευκολα χωρίς καν να ζητήσει. Είχαμε μόνο αυτό τον θηλασμό, που τον είχα αφήσει για το τέλος ως τον πιο δύσκολο να κοπεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είχαμε άλλο χρόνο μέσα στην μέρα που αλληλεπιδρουσε με τα παραμύθια και τις εικόνες. Σε εκείνη την φάση (26 μηνών) του διάβαζα παραμύθια διαφορετικά, πχ τα κλασσικά με ροή, με πολλή αφήγηση χωρίς να εξηγώ έννοιες. Πράγματι νανουριζοταν, δεν κοιμόταν και μεσημέρι ίσως έπαιξε κι αυτό ρόλο. Μετά έκλεινα το φωτάκι,  χαιδευα πλατουλα και κοιμόταν πανευκολα χωρίς καν να ζητήσει. Είχαμε μόνο αυτό τον θηλασμό, που τον είχα αφήσει για το τέλος ως τον πιο δύσκολο να κοπεί. 

 

Με ενδιαφέρει η περίπτωσή σας γιατί είναι και ακριβώς η ίδια ηλικία, μόνο που εμείς έχουμε κι άλλους θηλασμους να κόψουμε. Πώς του το πρωτοεξηγησες ότι από εδώ και στο εξής για να κοιμηθείς δεν θα πίνεις αλλά θα κάνουμε αυτή τη νέα συνήθεια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Με ενδιαφέρει η περίπτωσή σας γιατί είναι και ακριβώς η ίδια ηλικία, μόνο που εμείς έχουμε κι άλλους θηλασμους να κόψουμε. Πώς του το πρωτοεξηγησες ότι από εδώ και στο εξής για να κοιμηθείς δεν θα πίνεις αλλά θα κάνουμε αυτή τη νέα συνήθεια;

Δεν θυμάμαι να του είπα ξεκαθαρα κάτι παρόμοιο, είχα πει όμως ότι το γάλα λιγοστεύει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό όμως πώς θα το πω, αφού η ίδια μπορεί να διαπιστώσει αν λιγοστευει ή όχι. Ποτέ δεν ένιωθα αν όντως ρουφάει ή όχι, παρεμπιπτόντως εσείς το καταλαβαίνατε;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αυτό όμως πώς θα το πω, αφού η ίδια μπορεί να διαπιστώσει αν λιγοστευει ή όχι. Ποτέ δεν ένιωθα αν όντως ρουφάει ή όχι, παρεμπιπτόντως εσείς το καταλαβαίνατε;

Προσωπικά την μέρα όχι με ευκολία αλλά το βράδυ άκουγα πότε κατάπινε και ένιωθα το στήθος να αδειάζει. 

 Δεν το έβλεπα έτσι όπως το θέτεις. Το έβλεπα πως επειδή δεν θήλαζε όπως παλιά το γάλα είχε λιγοστεψει. 

Και να το πεις δεν θα πιάσει από την πρώτη φορά, θέλει υπομονή, επανάληψη και μεθοδικότητα για να αλλάξει μια  μεγάλη συνήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αυτό όμως πώς θα το πω, αφού η ίδια μπορεί να διαπιστώσει αν λιγοστευει ή όχι. Ποτέ δεν ένιωθα αν όντως ρουφάει ή όχι, παρεμπιπτόντως εσείς το καταλαβαίνατε;

Εγώ λόγω έντονης ροής μέχρι το χρόνο καταλάβαινα πάντα ότι ρουφάει. Τώρα πλέον όχι συνέχεια αλλά όταν ρουφάει πιο αποτελεσματικά πάλι νιώθω μπροστά στη θηλή το γάλα που κατεβαίνει. Αλλά καταλαβαίνω κ όταν καταπίνει ιδιαίτερα το βράδυ κ όταν έχει ησυχία. Άλλες φορές τον λέω ότι δεν έχει γάλα κ πάει να πιεί κ τον ξανά ρωτάω αν έχει κ λέει ναι. Αν τυχόν δεν έχει μου λέει δεν έχει αλλά μετά ξανά δοκιμάζει κ λέει ότι έχει!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αυτό όμως πώς θα το πω, αφού η ίδια μπορεί να διαπιστώσει αν λιγοστευει ή όχι. Ποτέ δεν ένιωθα αν όντως ρουφάει ή όχι, παρεμπιπτόντως εσείς το καταλαβαίνατε;

σιγα μην κατσει κ μετρησει κ τις γουλιες

φυσικα κ.εχει μειωθει με εναν χρονο πριν.ειναι μια εξηγηση για να κανει πιο ευκολη κ κατανοητη τη διαδικασια στο παιδι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι λέγοντάς του ότι λιγοστεύει, το λογικό είναι να μη μας πιστέψει, αφού βρίσκει και πίνει. Ή το πολύ πολύ να θέλει να δοκιμάσει για να δει αν όντως δεν έχει. Οπότε και πάλι θα βρει. Κι έτσι δεν θα το θεωρήσει λόγο να σταματήσει, αφού βρίσκει. Αν δεν έβρισκε, τότε οκ θα μου φαινόταν λογικό να θέλει να σταματήσει.

 

Εγώ ποτέ δεν αισθανομουν ότι πίνει, ούτε ότι αδειάζει

 το στήθος. Από νεογέννητο. Προσπαθούσα να ακούσω γουλιες που μου έλεγαν αλλά δύσκολα. Ούτε ένιωσα το στήθος φουσκωμένο ποτέ πέρα από τον πρώτο καιρό, το πολύ τρίμηνο,που μπορεί και να έσταζε. Ακόμα κι όταν περνούσαν ώρες, γιατί από μηνων περνούσαν 8ωρα, ποτέ δεν ένιωσα να μαζεύεται γάλα,να πονάει κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Όπως σας είχα πει έχω ξεκινήσει τον αποθηλασμο στον μικρό μου που είναι 8 μισή μινών .. θεωρώ θα μας πάρει ένα διάστημα μέχρι τους 10 μήνες σίγουρα να το κόψουμε τελείως. Προς το παρών πίνει το πολύ 90 ml , στην αρχή έπινε 30 και ούτε .. δεν το ήθελε με τίποτα .. τώρα φτάσαμε στο σημείο που πίνει 90 και μετά θηλάζει λίγο. Δεν έχω δηλαδή κόψει ακόμα το πρώτο γεύμα. Θεωρώ θα μου πάρει άλλες 4 μέρες σίγουρα για να πιει ολόκληρο γεύμα από ξένο γάλα και να μην χρειαστεί να προσφέρω θηλασμό μετά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ προσπάθησα τα πάντα από μπιμπερό ... τελικά κόλλησε με ένα που είχα από τον πρώτο μου γιο και δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ .. που είναι nuk first choice 0-6 μηνών. Απλά είναι μεγαλύτερος .. κατά ποσο είναι κακό αυτό ; Φταίω και εγώ που του το πρότεινα αυτό αλλά είχα απελπιστεί .. από αυτό ξεκίνησε να πίνει και δεν διχνει να πνίγεται όσο με τα υπόλοιπα που προσπάθησα. Τι λέτε ; 

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι θηλές για νεογνά είναι πιο στενές για να έχουν μικρότερη ροή, οπότε μάλλον τον βόλεψε επειδή έχει συνηθίσει στην αργή ροή του θηλασμού. Γιατί σε προβληματίζει; Το παιδί διάλεξε αυτό που το βοηθάει καλύτερα στη μετάβαση.

Αν αποθηλάσει τελείως και συνηθίσει το μπιμπερό, πιθανώς να δεχτεί και άλλα μπουκάλια γιατί θα θέλει να πίνει πιο γρήγορα. Ή μπορεί να πάει απευθείας στο εκπαιδευτικό ποτηράκι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ilaeira είπε:

Απ' όσο ξέρω οι θηλές για νεογνά είναι πιο στενές για να έχουν μικρότερη ροή, οπότε μάλλον τον βόλεψε επειδή έχει συνηθίσει στην αργή ροή του θηλασμού. Γιατί σε προβληματίζει; Το παιδί διάλεξε αυτό που το βοηθάει καλύτερα στη μετάβαση.

Αν αποθηλάσει τελείως και συνηθίσει το μπιμπερό, πιθανώς να δεχτεί και άλλα μπουκάλια γιατί θα θέλει να πίνει πιο γρήγορα. Ή μπορεί να πάει απευθείας στο εκπαιδευτικό ποτηράκι. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ... δεν ξέρω γιατί προβληματίστηκα τόσο με αυτό .. έλεγε άλλη ηλικία και μου φάνηκε περίεργο. Αυτό που λες έχει λογική οποτε θα δω τώρα πως θα πάει με αυτό. Έχω αγχωθεί λίγο απλά προσπαθώ να το παίζω χαλαρή και να μην του το περνάω. Φαντάσου ότι αυτά τα 90 ml μας πήρε 25 λεπτά να τα πιει. Σιγά σιγά 3 γουλιές μετά στοπ μετά ξανά προσφέρω άλλες 3 γουλιές κλπ κλπ και ο μεγάλος να με κοιτάει με απορία και να περιμένει να τελειώσω για να παίξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όπως σας είχα πει έχω ξεκινήσει τον αποθηλασμο στον μικρό μου που είναι 8 μισή μινών .. θεωρώ θα μας πάρει ένα διάστημα μέχρι τους 10 μήνες σίγουρα να το κόψουμε τελείως. Προς το παρών πίνει το πολύ 90 ml , στην αρχή έπινε 30 και ούτε .. δεν το ήθελε με τίποτα .. τώρα φτάσαμε στο σημείο που πίνει 90 και μετά θηλάζει λίγο. Δεν έχω δηλαδή κόψει ακόμα το πρώτο γεύμα. Θεωρώ θα μου πάρει άλλες 4 μέρες σίγουρα για να πιει ολόκληρο γεύμα από ξένο γάλα και να μην χρειαστεί να προσφέρω θηλασμό μετά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ προσπάθησα τα πάντα από μπιμπερό ... τελικά κόλλησε με ένα που είχα από τον πρώτο μου γιο και δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ .. που είναι nuk first choice 0-6 μηνών. Απλά είναι μεγαλύτερος .. κατά ποσο είναι κακό αυτό ; Φταίω και εγώ που του το πρότεινα αυτό αλλά είχα απελπιστεί .. από αυτό ξεκίνησε να πίνει και δεν διχνει να πνίγεται όσο με τα υπόλοιπα που προσπάθησα. Τι λέτε ; 

Ο γιος μου είναι δυο χρόνων και ακόμη το βραδινό γάλα το πίνει με μπιμπερό(δυστυχώς),δεν θέλησε πότε να πιεί με μεγαλύτερη θήλυ από 0-6,δυο χρόνων παιδι και αγοράζω θηλές 0-6.Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό με ότι βολεύεται το κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Ο γιος μου είναι δυο χρόνων και ακόμη το βραδινό γάλα το πίνει με μπιμπερό(δυστυχώς),δεν θέλησε πότε να πιεί με μεγαλύτερη θήλυ από 0-6,δυο χρόνων παιδι και αγοράζω θηλές 0-6.Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό με ότι βολεύεται το κάθε παιδί.

Και εμένα ο μεγάλος μου που είναι 2 χρόνων  πίνει ακόμα το βράδυ το γάλα του σε μπουκαλι αλλά από το εκπαιδευτικο που είναι 6-18 μηνών. Άρα λογικά δεν υπάρχει κάποιο θέμα όπως τα βολεύει 

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ναι, θέλει υπομονή. Δεν λες πάλι καλά που το δέχτηκε; Ο γιος μου, ως θηλάζον παιδί, δεν πήρε ποτέ μπιμπερό, σε καμιά ηλικία. 

Πω πω κατάλαβα ... το δέχτηκε ο καιμενος θέλει δεν θέλει ..εδώ και μέρες προσπαθώ .. σε κάποια φάση σταμάτησα και ξανά ξεκίνησα προσπάθεια .. γιατί δεν ήθελε ούτε να το βλέπει. Απλά είμαι έγκυος για αυτό θέλω να σταματήσω τώρα γιατί δεν με παίρνει 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 19/6/2021 at 11:38 ΜΜ, Ilaeira είπε:

Αποθήλασα! 20 μηνών.

Επειδή βοηθήθηκα κατά καιρούς από εμπειρίες που είχα διαβάσει εδώ, τα γράφω μήπως βοηθηθεί με τη σειρά της κάποια άλλη κοπέλα στο μέλλον.

Για μένα ο αποθηλασμός ήταν πολύ πιο δύσκολος από την εδραίωση του θηλασμού. Στον θηλασμό θέλαμε κι οι δύο, στον αποθηλασμό ήθελα βασικά εγώ. Η δική μου άρνηση ξεκίνησε ουσιαστικά από τον 8ο μήνα, που χάλασε εντελώς ο ύπνος του και άρχισε το ολονύχτιο πιπίλισμα. Δεν χρειάζεται να σας περιγράψω πόσο εκνευριστικό είναι να σε πιπιλάει το μωρό τη μισή νύχτα, ούτε πόσο δεσμευτικό είναι να το βάζεις για ύπνο στις 8 και μετά να είσαι on call σε κάθε ξύπνημα για να το ξανακοιμήσεις με το στήθος, χωρίς να μπορεί να σε αντικαταστήσει κανείς μα κανείς άλλος.

Τι μας δυσκόλεψε: γενικά είναι δύσκολος στον ύπνο, πρέπει να κουραστεί πολύ για να κοιμηθεί εύκολα, είχε συνδέσει τον ύπνο με τον θηλασμό, δεν πήρε ποτέ πιπίλα, δεν πήρε ποτέ μπιμπερό, οι παππούδες ζουν μακριά κι εγώ γύρισα στη δουλειά αφού χρόνισε οπότε (λόγω και των καραντινών) δεν μεγάλωσε σε περιβάλλον με άλλους φροντιστές.

Τι μας διευκόλυνε: εκεί γύρω στον χρόνο σταμάτησε να ζητάει μέσα στη μέρα, οπότε το είχε μόνο για να κοιμηθεί (και τις 5467 φορές που ξυπνούσε).

Τι δεν δούλεψε: να τον κοιμήσει ο μπαμπάς του, να τον κοιμήσει ο οποιοσδήποτε άλλος, να τον κοιμήσω εγώ χωρίς στήθος.

Τι δούλεψε: η κουβέντα! Ήταν συμβουλή μιας φίλης και αποδείχτηκε θαυματουργή. Είχε πάει 19 μηνών πλέον βέβαια, οπότε συνεννοούμασταν. Η μαμά έχει κουραστεί, όσο μεγαλώνει το παιδάκι το γάλα λιγοστεύει, σιγά-σιγά θα σταματήσουμε να πίνουμε γάλα, το ξέρω ότι είναι σημαντικό για σένα γι' αυτό προς το παρόν θα πίνουμε αλλά από λίγο κάθε φορά, όταν ξυπνάς τη νύχτα θα πίνεις νεράκι και θα κάνουμε αγκαλίτσα για να ξανακοιμηθείς.
Ομολογώ ότι μέσα στην απειρία, την κούραση και τον εκνευρισμό μου, μέχρι τότε είχα κάνει σπασμωδικές κινήσεις και δεν είχα δώσει καθόλου βάρος στην επικοινωνία. Ήταν εντυπωσιακό το πόσο συνεργάστηκε το παιδί όταν έγινε μέρος της διαδικασίας, έστω με το να του έχει επικοινωνηθεί το επόμενο βήμα. Για μένα ήταν ένα σημαντικό μάθημα να μην τον υποτιμώ ποτέ. Ελπίζω να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος.

Πρώτα κόπηκαν οι μεσοβραδινοί, που εμένα μου φαινόταν οι πιο δύσκολοι. Μετά κάποια στιγμή κοιμήθηκε για βράδυ χωρίς να ζητήσει στήθος. Μεμονωμένο περιστατικό βέβαια, αλλά ήταν μια αρχή. Παράλληλα πρόσεξα ότι ξεκίνησε σιγά-σιγά να αυξάνει τους κύκλους στον μεσημεριανό ύπνο (ήταν πριν ανοίξουν οι παιδικοί). Από εκεί δηλαδή που ξυπνούσε κάθε σαράντα λεπτά, τα αύξανε σταδιακά ανά δεκάλεπτο μέχρι που μια μέρα κοιμήθηκε σερί δυο ώρες. Ειλικρινά δεν ξέρω αν είχε να κάνει με τη διαδικασία του αποθηλασμού ή αν απλά ήμουν τυχερή και έπεσα στο σωστό αναπτυξιακό στάδιο.

Το τελευταίο κομμάτι ήταν το γάλα πριν τον ύπνο. Ξεκίνησα να προσφέρω γάλα σε ποτηράκι, που μέχρι τότε το σνόμπαρε εντελώς. Άλλες φορές το πίνει, άλλες όχι. Ακόμα κι όταν το δεχτεί πίνει ελάχιστα, ούτε 100 μλ. Όταν μου ζητούσε στήθος, του έδινα καθιστή στο κρεβάτι, και μετά από ένα λεπτό τον απομάκρυνα απαλά και του έλεγα "νάνι τώρα". Κάποιο βράδυ δεν ζήτησε. Το επόμενο πρωί, όταν μου είπε "γάλα", του είπα ότι μου τελείωσε.

Έχουν περάσει δυο βδομάδες. Την πρώτη βδομάδα ζητούσε μία φορά τη μέρα, σε άσχετες στιγμές, και του εξηγούσα ότι έχει τελειώσει. Τις τελευταίες μέρες απλά πιάνει το στήθος και λέει "γάλα" με νοσταλγία, για να επιβεβαιώσει ότι έπινε γάλα από εκεί. Επίσης μόλις βλέπει τα βρεφάκια των φίλων μας αναφωνεί "γάλα!", μάλλον επειδή εκείνα είναι τυχερά που είναι μικρά κι έχει ακόμα να τους δώσει η μαμά τους. :)

Αυτά από εμένα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν χειρίστηκα σωστά το τελευταίο βήμα. Ίσως έπρεπε να περιμένω να σταματήσει να ζητάει αντί να του πω ότι τελείωσε. Αλλά ήθελα τόσο πολύ να ολοκληρωθεί ο αποθηλασμός, που ίσως το έβιασα κάπως.

Υπήρξαν πολλές οι φορές που είπα στον άντρα μου ότι αν κάνουμε δεύτερο δεν θα θηλάσω καθόλου. Ήταν τόση η κούραση, είχα τόσο agitation (η καραντίνα μας διέλυσε από κάθε άποψη), που ήθελα απλά να ανοίξω την πόρτα και να φύγω και να ξαναγυρίσω σε μια βδομάδα. Έλεγα σε όλες τις φίλες μου να μην θηλάσουν. Γενικά, δεν την πάλευα κάστανο. Και παρόλο που το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό σε έναν βαθμό αυτή η επιβάρυνση να σου προκαλεί τέτοιες σκέψεις, δεν έπαυα να αισθάνομαι απαίσια που είχα αρνητικά συναισθήματα απέναντι στο ίδιο μου το παιδί. Τα οποία φυσικά δεν με βοηθούσαν να διαχειριστώ την κατάσταση ψύχραιμα, ενώ το παιδί σ' εσένα βασίζεται για να το ηρεμήσεις. Φαύλος κύκλος. Όσες έχουν περάσει agitation ξέρουν καλά πώς είναι και τι ανημποριά σε κάνει να νιώθεις.

 

Κρατάω τα θετικά: τις νύχτες που ήμασταν ξύπνιοι μόνο οι δυο μας στο σπίτι, τις στιγμές που τον κρατούσα αγκαλιά και μου χάιδευε το στήθος, την περηφάνια να βλέπεις το παιδί σου να μεγαλώνει και να ξέρεις ότι το ίδιο σου το γάλα συνέβαλε σ' αυτό. 

 

Πάντως, αν κάνω δεύτερο, θα ήθελα σίγουρα να μάθει να παίρνει και μπιμπερό. :)

Τυχαία σε διάβασα τώρα. Είμαι πολύ καιρό στην ίδια φάση. 21 μηνών γίνεται μεθαύριο. Μονο για να κοιμηθεί κ τις φορές που ξυπνάει θηλάζει. Σφίγγω τα δόντια κ κλαίω. Έχω φοβερό εκνευρισμο. Δν ξέρω τι να κάνω υποφέρω. Δν υπάρχει περίπτωση να την κοιμισει κανεις

Εγω λέω επίσης σε όλες να μην θηλασουν τόσο πολύ. Προσωπικά αν κάνω δεύτερο δεν θα περάσω τα ίδια. Η ψυχολογια μου είναι στα πατώματα 

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2021 at 9:35 ΜΜ, despoina34 είπε:

Τυχαία σε διάβασα τώρα. Είμαι πολύ καιρό στην ίδια φάση. 21 μηνών γίνεται μεθαύριο. Μονο για να κοιμηθεί κ τις φορές που ξυπνάει θηλάζει. Σφίγγω τα δόντια κ κλαίω. Έχω φοβερό εκνευρισμο. Δν ξέρω τι να κάνω υποφέρω. Δν υπάρχει περίπτωση να την κοιμισει κανεις

Εγω λέω επίσης σε όλες να μην θηλασουν τόσο πολύ. Προσωπικά αν κάνω δεύτερο δεν θα περάσω τα ίδια. Η ψυχολογια μου είναι στα πατώματα 

Ο καθενας εχει τις αντοχες του, οποτε δεν θα επρεπε να νιωθεις ασχημα που εκνευριζεσαι αλλα ουτε και να καθρεφτιζεις τα συναισθηματα σου στους αλλους προτρεποντας τους να μην θηλαζουν μακροχρονια :) Μπορει να σου φαινεται αδυνατο να κοιμηθει χωρις στηθος αλλα στην ηλικια που ειναι θεωρω οτι το δεχονται πολυ πιο ευκολα απ'οτι πιστευουμε. Επισης, ενα θετικο ειναι οτι δεν θηλαζει ολη μερα. Ο μεγαλος μου θηλαζε καθε 2 ωρες μεχρι και τους 27 μηνες οποτε και αρχισα αποθηλασμο. Κοψαμε σχετικα ευκολα τους θηλασμους της ημερας και αφησα του υπνου για το τελος. Του ειπα οτι το γαλα τελειωνει σιγα σιγα γιατι δεν ειναι μωρακι πια και επιπλεον με εβλεπε που πονουσα καθε φορα που θηλαζε γιατι οι θηλες μου ηταν πολυ ευαισθητες λογω εγκυμοσυνης. Τον προετοιμασα οτι το βραδυ θα θηλαζει για λιγο (για λιγα λεπτα τις πρωτες μερες και μειονοταν ο χρονος σταδιακα) και μετα θα τον χαϊδευω για να κοιμηθει και το μεσημερι θα διαβαζουμε βιβλιο για να κοιμηθουμε. Επισης, στα βραδυνα ξυπνηματα του το εδινα για λιγα δευτερα και απομακρυνα το στηθος. Τα πρωτα βραδια εκλαψε οταν απομακρυνα το στηθος πριν κοιμηθει, κανα τεταρτο το πρωτο βραδυ και ολο λιγοτερο τα επομενα, μεχρι που το δεχθηκε. Φυσικα, ημουν διπλα του, του προσφερα την αγκαλια μου και τα χαδια μου για να τον παρηγορησω και τον νανουριζα. Μετα απο λιγες μερες κοιμοταν χωρις στηθος,το αφηνε μονος του, ισως γιατι ηξερε τι τον περιμενε και προτιμουσε να το αφησει μονος του απο το να τον απομακρυνω εγω. Καπως ετσι εγινε ομαλα. Θεωρω οτι αν υπαρχει αποφασιστηκοτητα απο την πλευρα της μητερας, αν ειναι σιγουρη για την επιλογη της, τοτε παρ'ολο που προβλεπονται αντιδρασεις, τελικα το δεχονται γρηγοροτερα απο το αν υπηρχαν αμφιβολιες.

 

Εκανες το καλυτερο που την θηλασες τοσο πολυ αλλα ισως ηρθε η στιγμη να αποθηλασεις εφοσον δεν το απολαμβανεις. Δες αν ειναι καλη στιγμη, να μην υπαρχει κατι αλλο στην ζωη της που μπορει να την επηρεαζει πχ προσαρμογη σε παιδικο σταθμο, μετακομιση κλπ. Μολις το παρεις αποφαση, προετοιμασε την για λιγες μερες λεγοντας της τι θα συμβει  και οταν ξεκινησεις συνεχισε μεχρι τελους, μην πισωγυρισεις, θα ειναι ευκολοτερο και για εκεινη να το παρει αποφαση. Για λιγες μερες μπορει να εχετε κλαματα, να εισαι προετοιμασμενη αλλα εφ'οσον εισαι διπλα της, με το να της προσφερεις ασφαλεια με αλλους τροπους, με την αγκαλια σου, με τα καθυσηχαστικα σου λογια, δειχνοντας οτι κατανοεις τα συναισθηματα της τοτε να εισαι σιγουρη οτι αποθηλασες με αγαπη και αυτο το ταξιδι τελειωσε ομαλα :)

 
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κοριτσια θελω κι εγω βοηθεια ειμαστε 2.7 ετων εχω καταφερει να θηλαζω 2 βαρια 3 φορες το βραδυ μονο στα ξυπνηματα και πριν τον υπνο.Θελω να αποθηλασω εκοψα πρωτα τους ημερισιους αλλα παλι ζηταει πολλες φορες ειδικα μεσημερι που νυσταζει.Παρολα αυτα ποτε κοιμαται πλεον ποτε οχι και κανει λιγο σαματα αλλα εως εκει του μιλαω και το αποδεχεται.Το βραδυ ειναι το μεγαλο προβλημα αν αρνηθω κλαιει και μου λεει γαλα και δεν σταματαει μου φαινεται βουνο.Πως θα τα καταφερω?Του λεεω οτι οταν μεγαλωνουμε τελειωνει το γαλα της μαμας.Αλλα δεν πιανει τιποτα.Μιλησα με συμβουλο και μου προτεινε να κοιμαμαι σε αλλο δωματιο να μην με βλεπει αλλα δεν ταιριαξε σαν μεθοδος καθως κλαιει και με ψαχνει σε ολο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Κοριτσια θελω κι εγω βοηθεια ειμαστε 2.7 ετων εχω καταφερει να θηλαζω 2 βαρια 3 φορες το βραδυ μονο στα ξυπνηματα και πριν τον υπνο.Θελω να αποθηλασω εκοψα πρωτα τους ημερισιους αλλα παλι ζηταει πολλες φορες ειδικα μεσημερι που νυσταζει.Παρολα αυτα ποτε κοιμαται πλεον ποτε οχι και κανει λιγο σαματα αλλα εως εκει του μιλαω και το αποδεχεται.Το βραδυ ειναι το μεγαλο προβλημα αν αρνηθω κλαιει και μου λεει γαλα και δεν σταματαει μου φαινεται βουνο.Πως θα τα καταφερω?Του λεεω οτι οταν μεγαλωνουμε τελειωνει το γαλα της μαμας.Αλλα δεν πιανει τιποτα.Μιλησα με συμβουλο και μου προτεινε να κοιμαμαι σε αλλο δωματιο να μην με βλεπει αλλα δεν ταιριαξε σαν μεθοδος καθως κλαιει και με ψαχνει σε ολο το σπιτι.

αρχικα να πω οτι ειναι κτ που θελει υπομονη.κ χρονο ειδικα αν θελεις να γινει ομαλα.επαναλαμβανεις συνεχεια αυτα που θελεις να του μεινουν.για παραδειγμα μπορεις να πεις οτι θα πινει γαλα για να κοιμηθει,αλλα μετα οσο ειναι νυχτα δεν εχει.κ να προσφερεις νερο αν ξυπνησει η αγκαλια,χαδια

πιστευω αν αρχισει να αποσυνδεει τον πρωτο θηλασμο προ υπνου θα ειναι πιο ευκολο να μην ζητησει ενδιαμεσα.κτ που βοηθαει ειναι να βγαζεις το στηθος με το που αποκοιμιεται,να μην αφηνεις να πιπιλαει

να εχετε συγκεκριμενη θεση κ χρονο θηλασμου

φτιαχνει ο καιρος κ αν βολευει ειναι ωραια να βγαινει κ να κουραζεται αρκετα πριν τον υπνο.ισως καποιες προσαρμογες στην ρουτινα,να εχει καποιο κουκλακι,η να διαβαζετε για να χαλαρωσει.κ μπορεις αν υπαρχει ανταποκριση,να θηλαζει λιγο,να σταματαει κ μετα μονο αγκαλια η χαδια

η κορη μου ηταν λιγο μικροτερη,κ ειχε βοηθησει πολυ που μερικες φορες την πηρε ο υπνος στο αμαξι η σε καροτσι(ηταν κ καλοκαιρι,καναμε διακοπες),οποτε καταλαβε οτι μπορει να κοιμηθει κ χωρις γαλα

η αν ειστε στο διπλο κρεβατι κ ειναι κ ο μπαμπας κ εχει γλαρωσει,να πεις οτι πας στο μπανιο,μηπως καταφερει κ το κοιμισει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...