Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παράλυση Πάρεση Βραχιόνιου Πλέγματος (ERB) - ΣΠΑΝΙΟ & ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ


Recommended Posts

Kroyla δυστυχώς δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου. Επειδή έχω πάρεση, όταν ήμουν έγκυος ένας από τους φόβους μου ήταν να μην πάθει κάτι το μωρό κατα τη γέννα. Όταν μίλησα με την μαία μου μου είπε ότι η πάρεση είναι αποτέλεσμα πίεςση του νεύρου όταν βγαίνει το μωρό. Μου είπε ότι κάποιες φορές ένας γιατρός στην προσπάθειά του να βγάλει γρήγορα το μωρό (επειδή έχουν πέσει οι σφυγμοί, υπάρχει περιτύλιξη κ.λπ.) μπορεί να κάνει μια πιο απότομη κίνηση με περισσότερη πίεση και να γίνει το κακό. Με δυο λόγια οι γιατροί υποτίθεται ότι ενδιαφέρονται να μην πεθάνει το παιδί.Ακομα λοιπόν και αν κινηθείς δικαστικά αυτό θα ισχυριστεί ο γιατρός. Προείχε η ζωή του παιδιού. Για όλα υπαρχει μια δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν λεω δυσκολο θα βρω το δικιο μου!!!!!!!!!!! μπορει να παι ο γιατρος οτι θελη ο ιδιος ισχυρειζει οτι εγινα τραβηγματακι κατα λαθος απλα ξερω οτι θα τα ριξει την ευθηνη στην εκπαιδευομενη! που για μενα αυτος φται αυτη εκαμε οτι τις ειπε ο γιατρος απο 37 εβδομαδες δεν ενιωθα καλα και του ειπα να κανουμε καισαρικη δεν δεχτηκε ενω ξερει οτι εχω προβλημα με την πιεση . τεσπα δεν θα βρω το δικιο μου ποτε δεν το βρηκα απλα η ζακυνθος εχει καταντησει ενα εσχος αφου καπνιζουν μεσα στο νοσοκομειο δεν σεβονται κανεναν !!!! η γιατροι περειμενουν το φακελο αν εχεις να τους δωσεις καλος αλλα αν εισαι φτωχος κατσε να πεθανεις απλα εδω που καταντησε ο κοσμος ειναι οτι κοιτανε τη τσεπη και τιποτα αλλο!!!! η διαφορα εγω κοιταω τα παιδια μου μοο και πρωσπαθω να τα μεγαλωσο σωστα και να τους αποδειξω οτι στη ζωη δεν μετρανε τα λεφτα αλλα η εκτιμηση η αγαπη και ο σεβασμος ΄προς τους ανθρωπους μεγαλωντας εμαθα να πρωσφερω χωρις να περειμενω ανταπωδοσει τελος παντων εφυγα απο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω δυσκολο θα βρω το δικιο μου!!!!!!!!!!! μπορει να παι ο γιατρος οτι θελη ο ιδιος ισχυρειζει οτι εγινα τραβηγματακι κατα λαθος απλα ξερω οτι θα τα ριξει την ευθηνη στην εκπαιδευομενη! που για μενα αυτος φται αυτη εκαμε οτι τις ειπε ο γιατρος απο 37 εβδομαδες δεν ενιωθα καλα και του ειπα να κανουμε καισαρικη δεν δεχτηκε ενω ξερει οτι εχω προβλημα με την πιεση . τεσπα δεν θα βρω το δικιο μου ποτε δεν το βρηκα απλα η ζακυνθος εχει καταντησει ενα εσχος αφου καπνιζουν μεσα στο νοσοκομειο δεν σεβονται κανεναν !!!! η γιατροι περειμενουν το φακελο αν εχεις να τους δωσεις καλος αλλα αν εισαι φτωχος κατσε να πεθανεις απλα εδω που καταντησε ο κοσμος ειναι οτι κοιτανε τη τσεπη και τιποτα αλλο!!!! η διαφορα εγω κοιταω τα παιδια μου μοο και πρωσπαθω να τα μεγαλωσο σωστα και να τους αποδειξω οτι στη ζωη δεν μετρανε τα λεφτα αλλα η εκτιμηση η αγαπη και ο σεβασμος ΄προς τους ανθρωπους μεγαλωντας εμαθα να πρωσφερω χωρις να περειμενω ανταπωδοσει τελος παντων εφυγα απο το θεμα

Kroyla πραγματικά δύσκολη η θέση σου & απόλυτα δικαιολογημένη η οργή σου...μπορεί εγώ να ζώ με το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι θα εκανα αν συνέβαινε κατι στο παιδί μου...μην το βάζεις κάτω, θα δεις όλα θα πάνε καλά, το μικρούλι θα τα καταφέρει μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χαιρομαι αυτο ειναι πολυ καλο εμασ οταν εκανε τιν πρωτη κινηση ηταν 40 ημερων και μασ ειπαν πωσ ειναι πολυ καλο γιατι δεν εχουν καταστραφη τα νευρα και κανει φυσιοθεραπειεσ ο μικρουλησ η μονοσ του το εκανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα Χριστίνα εύχομαι όλα να πάνε καλά με τις φυσικοθεραπείες του μικρού σου και να υπάρχει βελτίωση. Δυστυχώς ορισμένες φορές η ζωή είναι πολύ σκληρή και εσύ πρέπει να παλέψεις και με την κυστική Ίνωση. Κουράγιο. Γνωρίζω ότι είναι πολύ σοβαρή πάθηση. Εϊναι κρίμα που δεν υπάρχει ενημέρωση και κανένας γυναικολόγος δεν μας λέει να κάνουμε μια εξέταση για να δούμε αν είμαστε φορείς. Βλέπεις τα ασφαλιστικά ταμεία δεν καλύπτουν το κόστος της εξέτασης. Ελλάδα. Μπροστα στο κέρδος βασανίζονται αθώα παιδάκια. Καλή δύναμη.

 

Σ' ευχαριστώ, να 'σαι πάντα γερή! Πράγματι είναι σοβαρή ασθένεια και μπροστά της η πάρεση μοιάζει κάπως ασήμαντη αλλά εμένα με ενοχλεί ακόμα το γεγονός ότι τα έχει και τα δύο. Π.χ. μας λένε οι νευρολόγοι να τον πάμε κολυμβητήριο για το χέρι του όμως οι δημόσιες πισίνες σχεδόν απαγορεύονται για τους ινοκυστικούς. Και με πιάνει το παράπονο, λέω γιατί και τα δύο σε αυτόν κι όλοι γύρω του να μην έχουμε τίποτα; Αλλά ξέρω ότι δεν είναι αυτή σωστή αντιμετώπιση, πρέπει να τον μάθω να μην τον παίρνει από κάτω και πρώτα πρέπει να το μάθω στον εαυτό μου... είναι αγώνας, κακά τα ψέματα, όποιος δεν τον περνάει, δεν ξέρει τίποτα.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΠΕΜΠΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΣΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΛΙΓΟ !!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p:p:p

 

Kroyla, έτσι ακριβώς ένιωσα κι εγώ όταν ο δικός μου μπέμπης πρωτοκούνησε το χέρι του. Ήταν Κυριακή 10 Μαΐου 2009 και ήταν η Γιορτή της Μητέρας!!!!!!!! Καλύτερο δώρο στη ζωή μου δεν έχω πάρει!!!! Κάνε κουράγιο!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα επειδη βλεπω οτι ο μικροσ μου πλεον δεν φαινετε να εχει παρεση σκεφτομαι να σταματισω πιστευε πωσ ειναι καλο να σταματισω η να συνεχισω μεχρι να τον γραψω για κολυμβηση

Link to comment
Share on other sites

Nikacat εγώ θα σου έλεγα να μην σταματήσεις. ¨οσο περισσότερο δυναμώνει το χέρι του τόσο καλύτερα θα είναι για αργότερα.

 

Kroyla χαίρομαι πάρα πολύ για το μωράκι σου. Σιγά σιγά θα δεις ότι θα υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση. είμαι σίγουρη ότι στο τέλος κανένας δεν θα μπορεί να καταλάβει τίποτα. Συνεχίστε την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ «ΠΑΡΕΣΗ ΒΡΑΧΙΟΝΙΟΥ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ» ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΡΙΣΙ OTAN HTAN 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ PROF ALEN GILBERT ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΠΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΣΗ ΟΛΑ ΤΑ PAPER TA EXEI ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ INSTITUT DE LA MAIN http://www.obstetricalpalsy.net/HOME.html ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

NIKACAT θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταματήσεις τις φυσιοθεραπείες. Η πάρεση είναι κάτι που χρειάζεται συνεχή άσκηση και παίζει πολύ σημαντικό ρόλο τι δουλεία θα γίνει τα πρώτα χρόνια.Αν αφεθεί τώρα μπορεί να επανέλθει σε αρχικό στάδιο. Εγώ για παράδειγμα έκανα φυσιοθεραπεία περίπου μέχρι τα 11 και κάποιες ασκήσεις στο σπίτι. Μην παραβλέπεις τις υποδείξεις των γιατρών, ότι & αν σου λέμε όλοι οι υπόλοιποι, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.φιλικά η αποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Οχι απλα να μην σταματησουν οι φυσιοθεραπειες αλλα η συνεχης γυμναστικη και ασκηση ειναι σημαντικη για ολη την ζωη του παιδιου. Ακομα και τωρα εγω (που δυστυχως δεν το γυμναζω οσο πρεπει) νιωθω την διαφορα μετα απο παρακολουθηση προγραμματων στο γυμναστηριο.Πχ σηκωνω ψηλοτερα το χερι κτλ.

Ειδικα η κολυμβηση ειναι οτι πρεπει και δυστυχως στην πολη μου αυτο δεν ειναι εφικτο. Αλλο παιδακι ομως που ξερω που πηγαινε σε γειτονικο νομο εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οτι ειχα εγω στην ηλικια του!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΤΕΣ ΓΥΡΕΙΣΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΕΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΕΙΕΡΓΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΗΣΗΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΕΙΘΩΡΕΙΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!!!! ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΓΓΕΝΗΣΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΗ ΠΟΙΓΑ ΣΤΟ ΔΙΚΙΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΜΑ ΚΑΤΕΓΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ Ο ΠΡΟΔΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΟΙΚΙ. ΣΥΜΒΟΥ... ΕΙΧΕ ΤΣΑΝΤΗΣΤΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΟΣΕΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αυτο εκανε και ο δικοσ μου στιν αρχη.δεν σου ειπαν αν τα νευρα του ειναι κομμενα τελειωσ η απλα τραβιγμενα?θα σε πω κατι ενασ πολυ καλοσ χειρουργοσ σε σχεση με την παρεση ειναι ενασ στα ιωαννηνα ξερω πωσ ειναι μακρια ελα ειναι ο καλυτεροσ σε αυτο εμεισ εκει τον πηγαμε,αν θα θεσ καπια στιγμη να σου δωσω το τηλεφωνο του πεσ μου.ειναι πολυ δυσκολο ο μικροσ μου κλεει τρελλαοταν το κανουν φυσιοφεραπειεσ δεν καθετε καλυτερα ξεκινιστε απο νωρισ θα βοηθηση πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α και κατι αλλο αν κανει φυσιοθεραπεια προσεχε πωσ κανουν και οι αλλεσ κοπελεσ εμεισ στιν αρχη μια που μασ εκανε.τελικα δεν εκανε δουλεια 4 μηνεσ χασαμε λεγαμε καλε τι καλα που τον κανει ο μονοσ που δεν κλεει και μετα βαρουσαμε το κεφαλι μασ γιατι βελτιωσει καμια.και την αλλαξαμε με μια αλλη μεσα σε 2 μηνεσ το χερι του ηταν πολυ καλυτερα,προσεχε τα παντα την παραμικρη λεπτομερεια.περασε ενασ χρονοσ που γεννησα τον μικρο μου και ακομα δεν συνηθησα στιν ιδεα πωσ ο μικροσ μου εχει παρεση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΤΕΣ ΓΥΡΕΙΣΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΕΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΕΙΕΡΓΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΗΣΗΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΕΙΘΩΡΕΙΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!!!! ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΓΓΕΝΗΣΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΗ ΠΟΙΓΑ ΣΤΟ ΔΙΚΙΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΜΑ ΚΑΤΕΓΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ Ο ΠΡΟΔΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΟΙΚΙ. ΣΥΜΒΟΥ... ΕΙΧΕ ΤΣΑΝΤΗΣΤΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΟΣΕΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

POTE STHN ELLADA MONO STO PARIS 8500 EYRW KOSTIZEI KAI O GIATROS EINAI O KALYTEROS STON KOSMO

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ «ΠΑΡΕΣΗ ΒΡΑΧΙΟΝΙΟΥ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ» ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΡΙΣΙ OTAN HTAN 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ PROF ALEN GILBERT ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΠΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΣΗ ΟΛΑ ΤΑ PAPER TA EXEI ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ INSTITUT DE LA MAIN http://www.obstetricalpalsy.net/HOME.html ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

MONO STO PARISI GIA EPEMBASH STHN ELLADA SFAZOYN OUTE GIANNENA OYTE KAT SAS PARAKALW TO EXW PSAKSEI POLY H DR NTAILIANA APO TO PANEPISTHMIAKO NOSOKOMEIO LARISAS EXEI KANEI EKEI METEKPAIDEYSH KAI MAS ESTEILE AYTH EKEI EXOYME DEI PAIDI POY EKANE EPEMBASH 4 MHNWN KAI SHMERA KANEI TA PANTA KAI EINAI KAI ATLITIS KANEIS DEN PISTEYEI OTI EIXE PROVLIMA NA ME AKOYSTE SAS PARAKALW

 

 

 

user_offline.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω καλυτερα στο εξωτερικο!!! εχω ακουση για μια κλινηκι στη μποστονη επειδη ειμαι απο εκει ο πατερας μου μπορει να μου βγαλη ασφαλεια για να ειναι ολα πληρωμενα το προβλημα μου ειναι πως εχω αλλα 2 παιδια τα οποια δεν μενουνε με κανενα δεν εχο βοηθεια απο κανενα η μανα μου πεθενε πριν 7 χρονια η πεθερα μου ξεχναι και εχει πιεση και οσεσ φορες εχω παι αθηνα κουβαλαο τα παιδια απο κοντα

 

τα εχω ταλεπορησει αφανταστα !!!! αλλα ο μικρος να γηνει καλα και δεν πειραζη αφτο που με νευρηαζει ειναι οτι ο γιατρος ο γυναικολογος και η εκπαιδευομενη με ειδαν τη παρασκευη και γυρεισαν τα κεφαλια τους λες και δεν με ξερουν!!!! ειναι το γαμοτο και το γιατη αντη να με ροται ο μαλα... τη κανη το παιδι γυρεηζει απο την αλλη αλλα το φακελο το πηρε μετα τη γεννα οποτε δεν τον νοιαζει πηγα στο δοικιτικο συμβουλιο του νοσοκομειου και εκαμα καταγελεια τουλαχιστον οχι οτι θα γεινει κατι!!!!μια συσταση θα του γηνει και θα συνεχηζει να ταλεπορει μωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω καλυτερα στο εξωτερικο!!! εχω ακουση για μια κλινηκι στη μποστονη επειδη ειμαι απο εκει ο πατερας μου μπορει να μου βγαλη ασφαλεια για να ειναι ολα πληρωμενα το προβλημα μου ειναι πως εχω αλλα 2 παιδια τα οποια δεν μενουνε με κανενα δεν εχο βοηθεια απο κανενα η μανα μου πεθενε πριν 7 χρονια η πεθερα μου ξεχναι και εχει πιεση και οσεσ φορες εχω παι αθηνα κουβαλαο τα παιδια απο κοντα

 

τα εχω ταλεπορησει αφανταστα !!!! αλλα ο μικρος να γηνει καλα και δεν πειραζη αφτο που με νευρηαζει ειναι οτι ο γιατρος ο γυναικολογος και η εκπαιδευομενη με ειδαν τη παρασκευη και γυρεισαν τα κεφαλια τους λες και δεν με ξερουν!!!! ειναι το γαμοτο και το γιατη αντη να με ροται ο μαλα... τη κανη το παιδι γυρεηζει απο την αλλη αλλα το φακελο το πηρε μετα τη γεννα οποτε δεν τον νοιαζει πηγα στο δοικιτικο συμβουλιο του νοσοκομειου και εκαμα καταγελεια τουλαχιστον οχι οτι θα γεινει κατι!!!!μια συσταση θα του γηνει και θα συνεχηζει να ταλεπορει μωρα!!!!

 

ο πρωτος γιατρος που εχει ασχοληθει με την παρεση στον κοσμο ειναι ο ALAIN GILBERT στο παρισι ειναι το καλυτερο κεντρο στον κοσμο στην ελλαδα τα παιδια δεν τα κανουν καλα οι γιατροι εδω δεν ξερουν απο παρεση αν θεσ ακουσε με μπορεισ να μηλισεις με την dr νταιλιανα στο πανεπιστημειακο νοσοκομειο στην λαρισα κλειστε ραντεβου εκει και ακουστε τι θα σας πει για το κατ και τα γιαννενα εχουν καταστρεψει παιδια μην πασ αμερικη ειναι καλυτεροσ ο ALAIN GILBERT ΣΤΟ PARIS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΡΙΝ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΛΑΘΗ.

ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΛΩΝΕΣΤΕ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ EFI AURORA ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠ' ΕΥΘΕΙΑΣ ΕΜΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ.

ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ 8 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ 9 ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ 2 ΑΠΟΨΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ.

ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑΤΡΟ.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα, θα αηθελα να ρωτησω στην γερμανιασε ποιο μεροσ πηγατε και κανατε υην εγχειρηση με ενδιαφερει να μαθω διοτι ειμαστε σε μια ετομοτητα να ανεβουμε προσ τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασα με πολυ ενδιαφερον τα οσα γραψατε και λυπαμαι πολυ για την ταλαιπωρια που περνατε και εσεις και τα παιδακια σας.

Δυστυχως δε θα βρειτε καποιο γιατρο που θΑ εχει το θαρρος να παραδεχτει οτι εφταιξε εκεινος. Ομως η μαιευτικη παραλυση ειναι ιατρογενης. Ειχα την ατυχια να δουλεψω δυο χρονια σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο και συναντησα τοσες μαιευτικες παραλυσεις οσες σχεδον ειχα δει σε ολα τα προηγουμενα χρονια που εργαζομουν στο Παιδων! Λυπαμαι και ντρεπομαι που το λεω αλλα δεν νομιζω να βρει ποτε κανεις το δικιο του. Ολοι οι εμπλεκομενοι υποστηριζουν οτι ειχαν να κανουν με δυστοκια και αλλες τετοιες σαχλαμαρες για να καλυψουν τα νωτα τους.

Σχετικα με την αποκατασταση, αλλα περιστατικα επανερχονται πληρως και συντομα και γνωριζω αλλα που κανουν φυσικοθεραπεια μεχρι και την ενηλικιωση τους ή και παραπανω.

Μην κανετε το λαθος να παραθετετε και να συγκρινετε την πορεια και την εξελιξη του καθε περιστατικου. Δεν θα οδηγησει πουθενα εκτος απο το να σας αγχωσει επιπλεον, μιας και το καθε περιστατικο ειναι διαφορετικο.

Σχετικα με την επεμβαση που αναφερατε, ειναι κουκια μετρημενα οπως λενε. Ή πρεπει ή δεν προσφερει απολυτως τιποτα. Συνηθως στο εξωτερικο ειναι σαφεις σχετικα με τις ενδειξεις

Καλη συνεχεια σε ολους και επιτρεψτε μου να στειλω μια ευχη επιπλεον στη μανουλα που το παιδακι της εχει ινοκυστικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασα με πολυ ενδιαφερον τα οσα γραψατε και λυπαμαι πολυ για την ταλαιπωρια που περνατε και εσεις και τα παιδακια σας.

Δυστυχως δε θα βρειτε καποιο γιατρο που θΑ εχει το θαρρος να παραδεχτει οτι εφταιξε εκεινος. Ομως η μαιευτικη παραλυση ειναι ιατρογενης. Ειχα την ατυχια να δουλεψω δυο χρονια σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο και συναντησα τοσες μαιευτικες παραλυσεις οσες σχεδον ειχα δει σε ολα τα προηγουμενα χρονια που εργαζομουν στο Παιδων! Λυπαμαι και ντρεπομαι που το λεω αλλα δεν νομιζω να βρει ποτε κανεις το δικιο του. Ολοι οι εμπλεκομενοι υποστηριζουν οτι ειχαν να κανουν με δυστοκια και αλλες τετοιες σαχλαμαρες για να καλυψουν τα νωτα τους.

Σχετικα με την αποκατασταση, αλλα περιστατικα επανερχονται πληρως και συντομα και γνωριζω αλλα που κανουν φυσικοθεραπεια μεχρι και την ενηλικιωση τους ή και παραπανω.

Μην κανετε το λαθος να παραθετετε και να συγκρινετε την πορεια και την εξελιξη του καθε περιστατικου. Δεν θα οδηγησει πουθενα εκτος απο το να σας αγχωσει επιπλεον, μιας και το καθε περιστατικο ειναι διαφορετικο.

Σχετικα με την επεμβαση που αναφερατε, ειναι κουκια μετρημενα οπως λενε. Ή πρεπει ή δεν προσφερει απολυτως τιποτα. Συνηθως στο εξωτερικο ειναι σαφεις σχετικα με τις ενδειξεις

Καλη συνεχεια σε ολους και επιτρεψτε μου να στειλω μια ευχη επιπλεον στη μανουλα που το παιδακι της εχει ινοκυστικη.

 

έβλεπα πρόσφατα μια εκπομπή με γέννες και είχε ακριβώς ένα τέτοιο περιστατικό δυστοκίας ώμου, η μαία έλεγε χαρακτηριστικά ότι καταλαβαίνουν ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο όταν βλέπουν το παιδί να κατεβαίνει, όταν σπρώχνει η μαμά, και να γυρίζει πίσω, όταν σταματάει το σπρώξιμο. ο γιατρός που μίλησε είπε ότι πρόκειται για πραγματικά έκτακτο περιστατικό στη μαιευτική, που στην καλύτερη μπορεί να επιφέρει πάρεση και στη χειρότερη ακόμη και θάνατο. Τελικά τι ισχύει, φταίνε τα λάθη των γιατρών ή είναι κάτι που ακόμη κι εκείνοι δεν μπορούν να προβλέψουν και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς, που εξαιτίας της κρισιμότητας της κατάστασης δεν πετυχαίνουν πάντα;

 

όχι ότι έχει καμιά σημασία για όσους αντιμετωπίζουν το θέμα αυτό, δυστυχώς το αποτέλεσμα μετράει...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορει να συμβει και σε μια τετοια περιπτωση προεχει η ζωη του εμβρυου. Απλα πισω απο αυτη τη δικαιολογια "κρυβονται" οι περισσοτερες των περιπτωσεων των λανθασμενων χειρισμων των γιατρων.

Εξαλλου ο εμπειρος μαιευτηρας σε μια τετοια περιπτωση δεν συνεχιζει να "παλευει" με τον τοκετο αλλα εχει ετοιμο το χειρουργειο του και προχωραει αμεσα σε καισαρικη.

Αν μιλησεις με τις πιο πολλες μητερες που βιωνουν μια τετοια κατασταση δε θα σου περιγραψουν εναν τοκετο δυσκολο ή εκτακτου αναγκης. Αλλο τι τους λενε μετα...

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορει να συμβει και σε μια τετοια περιπτωση προεχει η ζωη του εμβρυου. Απλα πισω απο αυτη τη δικαιολογια "κρυβονται" οι περισσοτερες των περιπτωσεων των λανθασμενων χειρισμων των γιατρων.

Εξαλλου ο εμπειρος μαιευτηρας σε μια τετοια περιπτωση δεν συνεχιζει να "παλευει" με τον τοκετο αλλα εχει ετοιμο το χειρουργειο του και προχωραει αμεσα σε καισαρικη.

Αν μιλησεις με τις πιο πολλες μητερες που βιωνουν μια τετοια κατασταση δε θα σου περιγραψουν εναν τοκετο δυσκολο ή εκτακτου αναγκης. Αλλο τι τους λενε μετα...

 

κατάλαβα...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...