Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Στέλνεται ολόκληρο καρότσι με ΕΛΤΑ? Δε νομίζω... Πάντως ο αδελφός μου που ψωνίζει πολύ από Αμερική μου χει πει ότι κάποιες εταιρίες αναφέρουν "Whe dont send gifts". Οπότε ψαχτείτε καλύτερα εντός Ευρώπης.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμμμ!!βρε κοριτσια επειδη και εμενα για καροτσι για http://www.pramworld.co.uk με βλεπω αν παθει κατι με εγγυηση τι κανω??

 

Πολυ απλά θα πάρετε τηλέφωνο τον επίσημο έλληνα αντιπρόσωπο που δίνει η μαμά ξένη εταιρεία και θα το ρωτήσετε ότι αν έχω αγορασμένο από το εξωτερικό από πια χώρα με απόδειξη αγοράς θα με καλύψετε την εγγύήση? Και αν σας πει ότι δεν σας καλύπτει και σας τα μασάει θα στέιλετε μαιλ στην εταιρεία στο εξωτερικό φυσικά και θα αναφέρετε το συμβάν και το όνομα του επίσημου αντιπρόσωπου και θα σας πουν τι να κάνετε!

Η Dionic πάντως που έχει τα peg perego και τα inglesina δέχεται και καλύπτει εγγύηση αγορασμένων από το εξωτερικό!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλά θα πάρετε τηλέφωνο τον επίσημο έλληνα αντιπρόσωπο που δίνει η μαμά ξένη εταιρεία και θα το ρωτήσετε ότι αν έχω αγορασμένο από το εξωτερικό από πια χώρα με απόδειξη αγοράς θα με καλύψετε την εγγύήση? Και αν σας πει ότι δεν σας καλύπτει και σας τα μασάει θα στέιλετε μαιλ στην εταιρεία στο εξωτερικό φυσικά και θα αναφέρετε το συμβάν και το όνομα του επίσημου αντιπρόσωπου και θα σας πουν τι να κάνετε!

Η Dionic πάντως που έχει τα peg perego και τα inglesina δέχεται και καλύπτει εγγύηση αγορασμένων από το εξωτερικό!

 

Προσωπικά είχα ρωτήσει τον αντιπρόσωπο της britax για αγορές μέσω ίντερνετ και μου είχαν αρνηθεί. Άν συμβεί κάτι επικοινωνείς με το κατάστημα ιντερνετ που το αγόρασες και μετά οι ίδιοι θα πρέπει να σου πουν τι θα κάνουν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο το προβλημα εχω.βρηκα το maclaren techno xlr 193 ευρω με τα μεταφορικα :shock::shock::shock::shock::shock::shock: αλλα απο αμερικη.το θεμα ειναι οτι τα λεφτα που θα γλιτωσω μηπως μου τα παρει το τελωνειο????????και gift να γραφει αμα ειναι κανενα τσακαλι τελωνειακος την βαψαμε.και αν δεχτει η εταιρεια να γραψει επανω gift.παντως οντως αν τα στειλουνε με απλο ταχυδρομειο ισως δεν περασουν τελωνειο,με courier επιφοβο.ειδικα για καροτσι που ενδιαφερομαι εγω.:(:(:(:(

 

Πάντως εγώ για αποστολή που είχα από το αμερικάνικο ebay για ποσο περίπου 40€ (πληρωμένο με πκ όχι αντικαταβολή) όταν το παρέλαβα στο ταχυδρομείο μου ζήτησαν να πληρώσω 3€ εκτελωνιστικά και δασμούς και να υπογράψω κιόλας

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Dionic πάντως που έχει τα peg perego και τα inglesina δέχεται και καλύπτει εγγύηση αγορασμένων από το εξωτερικό!

Τα Perego τα εισάγει η Περαμάξ και όχι η Ντιονίκ.

Η άποψη της Περαμάξ όπως μου απάντησαν παλαιότερα στο ερώτημα αυτό και συγκεκριμένα για ένα κάθισμα Britax ήταν : "Από τον νόμο ο κάθε πωλητής είναι υποχρεωμένος να καλύπτει με εγγύηση (επισκευής ή αντικατάστασης) + service + ανταλλακτικά τα προϊόντα τα οποία διακινεί. Σαν ΠΕΡΑΜΑΞ αναλαμβάνουμε υπεύθυνα το κόστος αυτό μόνο για προϊόντα τα οποία διακινούμε εμείς και εάν εσείς επιλέξετε να αγοράσετε από άλλη εταιρεία το κόστος αυτό είναι υποχρεωμένος να το αναλάβει αυτός που σας το πούλησε από τα δικά του κέρδη και όχι η δική μας εταιρεία".

Δεν γνωρίζω εάν εξακολουθούν να εφαρμόζουν την ίδια πολιτική ακόμα γιατί αυτό έγινε προ τριετίας, ούτε τι κάνει η Dionic για τα Inglessina αλλά η kalamaraki έχει δίκιο ότι καλό θα ήταν να ρωτάμε κάτι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω την αληθεια δυο καροτσια εχω αγορασει απο εδω και ποτε δεν κρατησα την αποδειξη. Να την κανω τι? Συνηθως τα καροτσια δεν χαλανε στο πρωτο μηνα και αν η εγγυηση ειναι ενα χρονο και αποδειξη να εχετε αντε να την βρειτε. Οσο αφορα το maclaren εχει μια φιλη και χαλασε η ροδα ( μετα απο 2 χρονια) το πηγε στο λητω απο οπου το πηρε και τις το κανανε με μια καθυστερηση 6 μηνων ( τωρα ποιος φταιει το λητω ή η εταιρια δεν ξερω) Ασε που αν μενεις στην Αγγλια και μετακομισεις στην Ελλαδα που θα φτιαξεις το καροτσακι που χαλασε?

Link to comment
Share on other sites

Τα Perego τα εισάγει η Περαμάξ και όχι η Ντιονίκ.

Η άποψη της Περαμάξ όπως μου απάντησαν παλαιότερα στο ερώτημα αυτό και συγκεκριμένα για ένα κάθισμα Britax ήταν : "Από τον νόμο ο κάθε πωλητής είναι υποχρεωμένος να καλύπτει με εγγύηση (επισκευής ή αντικατάστασης) + service + ανταλλακτικά τα προϊόντα τα οποία διακινεί. Σαν ΠΕΡΑΜΑΞ αναλαμβάνουμε υπεύθυνα το κόστος αυτό μόνο για προϊόντα τα οποία διακινούμε εμείς και εάν εσείς επιλέξετε να αγοράσετε από άλλη εταιρεία το κόστος αυτό είναι υποχρεωμένος να το αναλάβει αυτός που σας το πούλησε από τα δικά του κέρδη και όχι η δική μας εταιρεία".

Δεν γνωρίζω εάν εξακολουθούν να εφαρμόζουν την ίδια πολιτική ακόμα γιατί αυτό έγινε προ τριετίας, ούτε τι κάνει η Dionic για τα Inglessina αλλά η kalamaraki έχει δίκιο ότι καλό θα ήταν να ρωτάμε κάτι τέτοια.

 

δηλαδη αν το εχεις αγορασει απο εξωτερικο δεν σε καλυπτει,καλα καταλαβα ε?????εμενα δεν μου φαινεται και τοσο λογικο και νομιμο.δουλευω σε ενα καταστημα με ειδη ταξιδιου και ολες οι εταιρειες που φερνουμε ειναι ξενες(ιταλικες,αμερικανικες,γερμανικες).οταν παρουσιαζετε ενα προβλημα(ροδα, φερμουαρ)και μας το φερνουν για επισκευη ΠΟΤΕ δεν ζηταμε αποδειξη αγορας.αποδειξη ζηταμε μονο αν το προβλημα που εχει το προιον δεν επισκευαζεται και πρεπει να γινει αντικατασταση του προιοντος μονο και μονο για να δουμε ποτε αγοραστηκε και οχι απο που.για να δουμε αν ειναι εντος εγγυησης.και εχουμε κανει πολλες φορες αντικαταστασεις απο προιοντα αγορασμενα απο οπουδηποτε στον κοσμο.παντα σε συνεννοηση με τις εκαστοτε εταιρειες.σε ολα δεν ισχυει το worldwide guaranty????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ για αποστολή που είχα από το αμερικάνικο ebay για ποσο περίπου 40? (πληρωμένο με πκ όχι αντικαταβολή) όταν το παρέλαβα στο ταχυδρομείο μου ζήτησαν να πληρώσω 3? εκτελωνιστικά και δασμούς και να υπογράψω κιόλας

 

ηταν μικρο το ποσο madreterra,μου εχει συμβει και εμενα με παπουτσια απο αμερικη με κοστος 70 δολαρια,πληρωσα 3 ευρω στο ταχυδρομειο.αλλα ολοκληρο καροτσι ?????????θα ρωτησω τελωνειακο για σιγουρια.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είναι καταπληκτική η δουλειά που έχετε κάνει σε αυτό το ποστ, ευχαριστούμε! Ψάχνω να αγοράσω ένα γραφειάκι, τύπου τραπεζάκι με 2 καρεκλες για την κορούλα μου, 22 μηνών σήμερα. Δεν θέλω κάτι φτηνό τύπου ΙΚΕΑ, καθώς πρόκειται να δώσουν λεφτά οι παππούδες για τα Χριστούγεννα, θέλω δλδ κάτι καλό! Έψαξα στο http://www.thekidswindow.co.uk/furniture/childrens-desks.htm, και βρήκα μερικά καταληκτικά, όπως το http://www.thekidswindow.co.uk/Selling.asp?product=6857, αλλά δυστυχώς είναι μόνο για UK διαθέσιμο... Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό? Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου συνεισφορά στη λίστα σας αφορά τα ψηφιακά άλμπουμς, έχω χρησιμοποιήσει 2 μέχρι στιγμής προγράμματα (τα 2 πρώτα), από τα οποία έμεινα εξίσου ευχαριστημένη, τα εξής:

 

- http://www.blurb.com ( πολύ επαγγελματικό, αλλά λίγο δυσχρηστο, εκτυπώνει και ελληνικά)

- http://www.tictacphoto.com (εύχρηστο, αλλά όχι ελληνικά, με πολύ τέλεια backgrounds!)

- http://www.cewe-photoworld.co.uk/photobook/

- http://fotoinsight.net/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσία, και καλό μήνα!!!

 

Το Σάββατο πηρα τα πράγματα από το Mothercare..

 

Όλα ήταν πολύ όμορφα κορίτσια οι χριστουγεννιάτικες στολες που πήρα είναι πολύ καλές.

 

Ελενάκι ήρθέ και της Αρτεμις!!!

 

Τώρα περιμένω και το κάθισμα από το oliver θα σας ενημερώσω

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσία, και καλό μήνα!!!

 

Το Σάββατο πηρα τα πράγματα από το Mothercare..

 

Όλα ήταν πολύ όμορφα κορίτσια οι χριστουγεννιάτικες στολες που πήρα είναι πολύ καλές.

 

Ελενάκι ήρθέ και της Αρτεμις!!!

 

Τώρα περιμένω και το κάθισμα από το oliver θα σας ενημερώσω

 

 

εγω κοριτσια επικοινωνησα με το μαδερκερ για το ειδος που λειπει και μου ειπαν οτι μου επιστρεφουν το ποσον για το ειδος που δεν μου εστειλαν .

 

θα κανω και αλλη παραγγελεια ελπίζω να μην εχω πάλι τα ιδια :(

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

 

Για πείτε βρε κορίτσια, απο το olivers θέλω να παραγγείλω 1 καρότσι maclaren και 1 καθισματάκι αυτοκινήτου maxi cosi Axiss.

Είχα στείλει μαιλ και ρώτησα μεταφορικά για το καροτσάκι και μου είχαν πει 40 λίρες αν πάρω και το καθισματάκι θα είναι η ίδια η τιμή στα μεταφορικά???? ή αυξάνεται??

 

 

kalamaraki, πιστευω οτι εσύ γνωρίζεις καλά τι θέμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε δε νομίζω να είναι μόνο 40 τα μεταφορικά και για τα 2 γιατι είναι ογκώδη. Ξαναστειλε mail να ρωτήσεις!

 

Σχετικά με τα χαλιά (επειδή ψάχνω πολύ αυτές τις μέρες), οι τιμές είναι ικανοποιητικές. Άλλο αν και εγώ θα θελα να ήταν χαμηλότερες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μένα!

Εκανα τις πρωτες αγορες μου απο το www.mothercare.com όπως παρα πολλες κοπέλες.

Αγορασα ρουχα εγκυμοσύνης και μωρουδιακά αξιας 300 ευρώ με 17 ευρώ μεταφορικά,ενω εδω θα πληρωνα τα διπλα για να μην πω και παραπάνω

Τα πραγματα εφτασαν με κουριερ μια εβδομαδα μετα την παραγγελεία

Ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένη!!!!!!Κριμα που δεν στελνουν Ελλάδα όλα τα προιόντα τους

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλη αναζήτηση για καταστήματα του εξωτερικού που παραδίδουν Ελλάδα βρήκα αυτή τη σελίδα http://greece.internationalshopsonline.com/p/index και ενθουσιάστηκα! Όσον αφορά την αξιοπιστία των συγκεκριμένων καταστημάτων δεν μπορώ να πώ αλλά έχει μέσα Mothercare, Childrensalon, Harrod's , Asos κλπ. Δεν χάνει κανείς τίποτα να ψάξει λιγάκι, έχει ενδιαφέρον !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Για πείτε βρε κορίτσια, απο το olivers θέλω να παραγγείλω 1 καρότσι maclaren και 1 καθισματάκι αυτοκινήτου maxi cosi Axiss.

Είχα στείλει μαιλ και ρώτησα μεταφορικά για το καροτσάκι και μου είχαν πει 40 λίρες αν πάρω και το καθισματάκι θα είναι η ίδια η τιμή στα μεταφορικά???? ή αυξάνεται??

 

 

kalamaraki, πιστευω οτι εσύ γνωρίζεις καλά τι θέμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!

 

πω πω έχω γίνει ο αντιπρόσωπος του ολιβερς ε?

χε χε

εμένα μου είχε πει για μικρά πράγματα ότι αν χωράνε στο κουτί του καθίσματος με την άδεια μου να το ανοίξει και να τα βάλει εκεί μέσα.

Βέβαια το καρότσι δεν χωράει στο κουτί του καθίσματος οπώτε μάλλον για διπλά πας αλλά στείλε ένα μαιλ με το τι θες και ρώτα την καλυτερα τι θα σου χρεώσει

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...