Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Marsolan ο άντρας μου καταθέτει μέσω του e-banking της εμπορικής τράπεζας χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό του βαπτισιμιού του στη Γερμανία και για 100 ευρώ το ποσό της προμήθειας δεν ξεπερνά τα 2 ευρώ από ότι μου είπε.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθούσε λοιπόν να έκανες κάποια συναλλαγή μέσω e banking αλλά μήπως να το κοίταζες κι αυτό;

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια το babybutt τωρα πρεπει να ξεκινησε για καινουργιους πελατες αυτον τον τρόπο πληρωμης.Ετυχε και σε μια φιλη μου

Εγω οσες φορες εχω παραγγείλει πραγματα απο εκει πληρωνω με πιστωτική.Το μονο κακό ειναι οτι την τελευταια φορα μου τα εστειλαν με το απλο ταχυδρομειο και ηταν ολοκληρη κουτα

Εκει τα πηρα στο κρανιο!

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

για να εχω e-banking ,πρεπει να κανω αιτηση ετσι δεν ειναι??προς το παρον δεν εχω αυτη την δυνατοτητα.

μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να πανε να παρουν τα χρηματα απο την αλλη τραπεζα που υποστηριζει western union και επιμενουν στο παρακατω:

 

Please claim your money back from Western Union and explain the director that you need an EUROPEAN TRANSFER. Therfor are our IBAN and BIC. It´s a community from the EU. And your bank have to take the right transfer paper for you.

 

τελοσπαντων,εγω θα τα ζητησω τα χρηματα μου πισω,εννοειται οτι χανεται η προμηθεια.

εστειλα μεηλ και τους ρωτησα αν γινω μελος τι αλλες δυνατοτητες πληρωμης εχω και επισης αν μπορω να ακυρωσω την παραγγελια.

θα σας ενημερωσω.

 

παντως αν υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει ποσο χρεωνει μια τραπεζα,η Εθνικη ας πουμε για εμβασμα 128 ευρω σε λογαριασμο που κρατειται σε τραπεζα αλλης ευρωπαικης χωρας θα ηταν πολυ εξυπηρετικο!

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki,σε ευχαριστω!

ναι,εχεις δικιο,καπου εκει ειναι 1-3 ευρω αν και νομιζω οτι αυτα εχουν θεωρηθει παρανομα οπως και τα εξοδα φακελου κλπ.

Δεν δεχονται προπληρωμενη,ουτε paypal!Sto babybutt.de παντα!Επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα!

τους εστειλα τα χρηματα μεσω western union για πιο οικονομικα και προς το παρον επιμενουν να τα στειλω στον λογαριασμο και λενε συγκεκριμενα οτι μεσω european banktransfer standard η προμηθεια ειναι οπως στην Ελλαδα,παντως οχι 25-30 ευρω!Συμφωνα με τα λεγομενα τους παντα.

 

 

Εγώ πλήρωσα όσες φορες αγορασα απο εκει με απλή χρεωστική,και δεν πληρωσα προμήθεια κτλ.Αν πάντως το κανεις με εμβασμα,αν τα στειλεις σε IBAN δεν θα σου παει πολύ η προμηθεια,σε απλο λαγαριασμο χρεωνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

για να εχω e-banking ,πρεπει να κανω αιτηση ετσι δεν ειναι??προς το παρον δεν εχω αυτη την δυνατοτητα.

μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να πανε να παρουν τα χρηματα απο την αλλη τραπεζα που υποστηριζει western union και επιμενουν στο παρακατω:

 

Please claim your money back from Western Union and explain the director that you need an EUROPEAN TRANSFER. Therfor are our IBAN and BIC. It´s a community from the EU. And your bank have to take the right transfer paper for you.

 

τελοσπαντων,εγω θα τα ζητησω τα χρηματα μου πισω,εννοειται οτι χανεται η προμηθεια.

εστειλα μεηλ και τους ρωτησα αν γινω μελος τι αλλες δυνατοτητες πληρωμης εχω και επισης αν μπορω να ακυρωσω την παραγγελια.

θα σας ενημερωσω.

 

παντως αν υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει ποσο χρεωνει μια τραπεζα,η Εθνικη ας πουμε για εμβασμα 128 ευρω σε λογαριασμο που κρατειται σε τραπεζα αλλης ευρωπαικης χωρας θα ηταν πολυ εξυπηρετικο!

 

 

Επισης να σου πω οτι για ενα εμβασμα που εκανα 80 ευρώ στην Πειραιώς ,ή χρεωση ηταν 1,20 .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το iban δεν είναι τίποτα σπουδαίο σίγουρα έχουν. Είναι οι ίδιοι οι λογαριασμοί μας στην διεθνή τους μορφή. Αν προσέξεισ στα βιβλιαράκια καταθέσεων εκεί που γράφεται το νο λογαριασμού στο κάτω μέρος υπάρχει και σε iban μορφή καθώς και ο κωδικός της κάθε τραπεζας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

δεν ξερω ακομη τι θα κανω γιατι ειναι και λιγο βραδεις στις απαντησεις τους,ακομη δεν μου απαντησαν στο τελευταιο μεηλ.

θα την ακυρωσω την παραγγελια αν εχω αυτην την δυνατοτητα και θα σας ενημερωσω και για την απαντηση γιατι καλο ειναι να ξερουν κι αλλοι πιθανοι αγοραστες για να μην την πατησουν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια, σαιτ που να στελνει πλαστικα σπιτακια Ελλαδα υπαρχει ? το Mytoys δε στελνει και καποια που ειδα στο ebay ολα ελεγαν να τα παρουν απο το σπιτι που τα εδιναν!

 

πχ

http://www.mytoys.de/STARPLAST-Spielhaus-Farm/Spielen-im-Freien/KID/de-mt.to.ca02.17.05/1981970

 

μονο στο Τζαμπο εχω δει ενα με 100 ευρω , πουθενα αλλου?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marsolan δυστυχώς δε μπορώ να σου πω τίποτα για το e banking άλλων τραπεζών πέραν της εμπορικής. Λοιπόν η διαδικασία έχει ως εξής:

Κάνεις μια αίτηση για χρήση της υπηρεσίας σε ένα υποκατάστημα της Εμπορικής εφόσον διατήρεις βέβαια λογαριασμό εκεί και λίγες μέρες αργότερα θα λάβεις έναν κωδικό (που θα τον έχεις για πάντα) και από την τράπεζα θα σου δώσουν και ένα ακόμη κωδικό (κάτι σαν pin το οποίο θα μπορείς να το αλλάξεις) για e banking και έτοιμη!!!

Όμως για να κάνεις συναλλαγές όπως μεταφορά ποσών χρειάζεσαι μια μικρή συσκευή η οποία σου δίνει κωδικούς για την εκάστοτε συναλλαγή. Τη συσκευή αυτή μπορείς να την προμηθευτείς κατόπιν αιτήσεως (κοστίζει περίπου 10 ευρώ). Το καλό με αυτή τη στυσκευή είναι πως διασφαλίζει τις συναλλαγές σου και δεν αγχώνεσαι μήπως χάσεις τα λεφτά σου.

Πάντως όλες οι υπηρεσίες που προσφέρει το e banking είναι εξαιρετικά χρήσιμες καθώς σε απαλλάσουν από την "υποχρέωση" να τρέχεις στις τράπεζες...

 

Αυτό φυσικά καταλαβαίνω πως δεν μπορείς να το κάνεις τώρα καθώς σε πιέζει ο χρόνος αλλά έχε το υπόψιν σου για το μέλλον.

 

Τώρα ελπίζω να βρεις τελικά άκρη και να μην ταλαιπώρηθεις και χρεωθείς περισσότερο :D

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως για να κάνεις συναλλαγές όπως μεταφορά ποσών χρειάζεσαι μια μικρή συσκευή η οποία σου δίνει κωδικούς για την εκάστοτε συναλλαγή. Τη συσκευή αυτή μπορείς να την προμηθευτείς κατόπιν αιτήσεως (εναντι του ποσού των 30ευρώ αν θυμάμαι καλά). Το καλό με αυτή τη στυσκευή είναι πως διασφαλίζει τις συναλλαγές σου και δεν αγχώνεσαι μήπως χάσεις τα λεφτά σου.

 

Στην Εθνική αυτή η συσκευή είχε 15 ευρώ, αλλά εμένα μου την έδωσαν μισή τιμή, μάλλον με συμπάθησαν...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμένα!!

Εγώ εκανα winbank της Πειραιώς και ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημενη!Οσο για την συσκευη,δεν δινουν κατι τετοιο,απλα όταν ειναι συναλλαγες όπως εμβασματα και μεταφορα χρηματων,στελνουν στο κινητο επιτοπου με μνμ ενα extra pin,το πατας και κανεις την συναλλαγη σου.Για ασφαλεια αυτο το pin ισχυει για ενα λεπτο και για μόνο μια συναλλαγή!:)

Επισης στην Πειραιώς με το On line συστημα ανοιγεις καινούριο λογαριασμο μεσω internet χωρις να χρειαζεται να πας καταστημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια, σαιτ που να στελνει πλαστικα σπιτακια Ελλαδα υπαρχει ? το Mytoys δε στελνει και καποια που ειδα στο ebay ολα ελεγαν να τα παρουν απο το σπιτι που τα εδιναν!

 

πχ

http://www.mytoys.de/STARPLAST-Spielhaus-Farm/Spielen-im-Freien/KID/de-mt.to.ca02.17.05/1981970

 

μονο στο Τζαμπο εχω δει ενα με 100 ευρω , πουθενα αλλου?

 

Αρρωστούλι γατούλι δες εδώ

http://www.perfectoys.gr/prodcat.php?cat=346

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σας άρχισα να αμμφιβάλλω για την τιμή της συσκευής και τελικά ο σύζυγος με ενημέρωσε πως σας παραπληροφόρησα καθώς κόστιζε περίπου 10 ευρώ η συσκευή :oops:

Τώρα πως μου είχε κολλήσει πως κόστιζε παραπάνω ιδέα δεν έχω :roll:

(Κάνω edtit και την αρχική δημοσίευση για να μην υπάρξουν παρανοήσεις)

*

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα παρελαβα απο lenscatcher.com και εμεινα πολυ ευχαριστημενη εκανα την παραγγελια πριν 1,5 βδομαδα περιπου και μου ηρθαν οι φακοι χωρις κανενα προβλημα.

εδω οι συγκεκριμενοι φακοι που χρησιμοποιω για 6 μηνες μου ζητουσαν Ε90 και μεσω lenscatcher τους πηρα για 1 χρονο Ε103 (μαζι με τα μεταφορικα). Δηλαδη για Ε 13 παραπανω πηρα την διπλη ποσοτητα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σε ολες

ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με το ebanking,απ'οτι βλεπω αξιζει πολυ τον κοπο.Αν το ειχα θα ειχα γλυτωσει κι απο το τρεξιμο,κι απο ολα τα παραφερναλια.θα φροντισω να οργανωθω κι απο αυτη την μερια.

 

να σημειωσω και το http://www.britsuperstore.co.uk που μου ειχε προτεινει μια απο τις κοπελες για αγορα γαλακτος και αλλων προιοντων.Πηρα το γαλα της μπεμπας(απταμιλ 1)με κερδος περιπου 100 ευρω.πολυ καλοι σε ολα,επικοινωνια,αποστολη κλπ.

νομιζω μπορει να μπει στη λιστα κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω το ειχα προτεινει....χαιρομαι που σου αρεσε σε αυτη την κατηγορια υπαρχει επισης και το bcs.co.uk (british corner shop) που νομιζω οτι ειναι ακομη πιο οικονομικο πρεπει να κανεις εγγραφη για να δεις τα προιοντα........

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σε ολες

ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με το ebanking,απ'οτι βλεπω αξιζει πολυ τον κοπο.Αν το ειχα θα ειχα γλυτωσει κι απο το τρεξιμο,κι απο ολα τα παραφερναλια.θα φροντισω να οργανωθω κι απο αυτη την μερια.

....από την στιγμή που έκανα το web banking στην Εθνική.... ΣΩΘΗΚΑ !!!!Με την γέννηση του γιού μου (πριν 3 χρόνια) ησύχασα από το πήγαινε - έλα στην τράπεζα με το καρότσι και τώρα και με 2 παιδιά..... happy0065.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...