Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Latina μου, δεν έχω τίποτα πιο έξυπνο να πω από ό,τι έχετε ήδη συζητήσει, απλώς δήλωση συμπαράστασης σου κάνω. Καλό κουράγιο, αν υπάρχει μια μαμά που χειρίζεται ένα τέτοιο δύσκολο θέμα σφαιρικά και με υπευθυνότητα, είσαι εσύ.

Καλή δύναμη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Latina μου, δεν έχω τίποτα πιο έξυπνο να πω από ό,τι έχετε ήδη συζητήσει, απλώς δήλωση συμπαράστασης σου κάνω. Καλό κουράγιο, αν υπάρχει μια μαμά που χειρίζεται ένα τέτοιο δύσκολο θέμα σφαιρικά και με υπευθυνότητα, είσαι εσύ.

Καλή δύναμη.

 

Να σαι καλά κορίτσι μου, σε ευχαριστώ και για το κουράγιο και για τα καλά σου λόγια.....

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη περίπτωση παιδιού στο δικό μας σχολείο, μετά από πολλές κλοπές, παράπονα για επιθέσεις & φοβέρες από γονείς προς το παιδί αλλά & προς τον πατέρα του, τελικά έφτασε σε σημείο να κυνηγάει παιδιά με ψαλίδι στην αυλή... & ευτυχώς τον πρόλαβε η δασκάλα που επιτηρούσε με κίνδυνο για να του πάρει το ψαλίδι από τα χέρια....!!!! Εκεί φτάσαμε.... !!

Όταν ο δ/ντής είναι άτολμος & άβουλος & άχρηστος, τίποτα δεν πρέπει να περιμένεις από αυτόν. Αλλά για να είστε καλυμμένοι καλό θα ήταν να του έχετε καταθέσει εγγράφως τις απαιτήσεις σας για ανάληψη δράσης & αίτημα να ενημερωθείτε εγγράφως από εκείνον για τις ενέργειές του. Αν αυτό που έχει κάνει όλο & όλο είναι να ζητήσει παράλληλη στήριξη, τότε σπουδαία δουλεία έκανε... απλά μετέθεσε το πρόβλημα στο σύμπαν. Δλδ, να υπεκφύγει των ευθυνών του... & μέχρι να έρθει η παράλληλη στήριξη (ως το μάνα εξ ουρανού...) αν γίνει κάτι ?? Ζήτησε ψυχολόγο ή κοινωνικό λειτουργό να δει το παιδάκι ?

Πρέπει να πας πιο ψηλά, ιεραρχικά & εγγράφως... Σύμβουλος, προϊστάμενος πρωτοβάθμιας, δ/ντης περιφέρειας, κάποιος να ασχοληθεί ?

Ισως το εξώδικο (σαφώς προς τους γονείς, ίσως & προς το δ/ντη?) να είναι η πιο αποτελεσματική λύση, αν έχουν διάθεση να συμμετέχουν αρκετοί γονείς.

Λατίνα, έχεις ρωτήσει δικηγόρο για αυτό & σου είπε ότι μπορεί να γίνει ?? Πες μου γιατί & εμάς μας ενδιαφέρει αυτή η επιλογή..

Επίσης, δεν ήξερα ότι υπάρχει παρατηρητήριο σχολική βίας... Τι υπηρεσία είναι αυτή, που υπάγεται ?? Λειτουργεί ? Αν ναι, γιατί δεν έχετε ήδη απευθυνθεί σε αυτούς από πέρυσι ??

Αααααχχχχχχχχχχχ..... αισθάνομαι κάθε πρωί λες να στέλνω το παιδί μου στον πόλεμο...

Link to comment
Share on other sites

 

Ο άντρας μου είναι πιο συγκεκριμένος, μου λέει θα πας, θα ακούσεις τα ίδια που λέει από πέρυσι, και στο τέλος πριν φύγεις θα πεις ένα "Αν ξαναέρθει το παιδί μου στο σπίτι χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά¨.

 

Latina δεν διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις.

 

Συμφωνώ με τον άντρα σου. Εμμένω στην άποψη που σου είχα πει και πέρυσι. Νομικά μέτρα κατά της διεύθυνσης του σχολείου.

 

Τι άλλο να συζητήσετε δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά για να είστε καλυμμένοι καλό θα ήταν να του έχετε καταθέσει εγγράφως τις απαιτήσεις σας για ανάληψη δράσης & αίτημα να ενημερωθείτε εγγράφως από εκείνον για τις ενέργειές του. Αν αυτό που έχει κάνει όλο & όλο είναι να ζητήσει παράλληλη στήριξη, τότε σπουδαία δουλεία έκανε... απλά μετέθεσε το πρόβλημα στο σύμπαν.

 

Πρέπει να πας πιο ψηλά, ιεραρχικά & εγγράφως... Σύμβουλος, προϊστάμενος πρωτοβάθμιας, δ/ντης περιφέρειας, κάποιος να ασχοληθεί ?

Ισως το εξώδικο (σαφώς προς τους γονείς, ίσως & προς το δ/ντη?) να είναι η πιο αποτελεσματική λύση, αν έχουν διάθεση να συμμετέχουν αρκετοί γονείς.

Λατίνα, έχεις ρωτήσει δικηγόρο για αυτό & σου είπε ότι μπορεί να γίνει ?? Πες μου γιατί & εμάς μας ενδιαφέρει αυτή η επιλογή..

 

Συμφωνώ.

 

Ο δικηγόρος που ρωτήσατε τι σας είπε;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε ίδια ή παρόμοια προβλήματα, δείτε και αυτό μπλογκ που δίνει κάποιες οδηγίες για το πώς προσεγγίζουμε θέματα που μας απασχολούν στο δημόσιο τομέα και τι υποχρεώσεις έχουν οι δημόσιοι υπάλληλοι να μας απαντούν, σε ποιο χρονικό πλαίσιο κλπ.

 

Ενημέρωση των αρμοδίων για τα προβλήματά μας

 

Φαντάζομαι αυτά που ισχύουν για το δημόσιο τομέα γενικώς θα ισχύουν και για τις σχολικές υπηρεσίες, Πρωτοβάθμια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειπατε οτι η απομακρυνση απο το σχολειο του παιδιου που δημιουργει τα θεματα δεν παιζει? Αυτο δεν θα εκανε τους γονεις του να ασχοληθουν περισσοτερο?

 

Δε νομίζω, δεν έχουν απομακρύνει απ το σχολείο πολύ σοβαρότερα περιστατικά....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο δ/ντής είναι άτολμος & άβουλος & άχρηστος, τίποτα δεν πρέπει να περιμένεις από αυτόν. Αλλά για να είστε καλυμμένοι καλό θα ήταν να του έχετε καταθέσει εγγράφως τις απαιτήσεις σας για ανάληψη δράσης & αίτημα να ενημερωθείτε εγγράφως από εκείνον για τις ενέργειές του. Αν αυτό που έχει κάνει όλο & όλο είναι να ζητήσει παράλληλη στήριξη, τότε σπουδαία δουλεία έκανε... απλά μετέθεσε το πρόβλημα στο σύμπαν. Δλδ, να υπεκφύγει των ευθυνών του... & μέχρι να έρθει η παράλληλη στήριξη (ως το μάνα εξ ουρανού...) αν γίνει κάτι ?? Ζήτησε ψυχολόγο ή κοινωνικό λειτουργό να δει το παιδάκι ?

 

ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ, ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΕΤΟΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ. ΤΟ ΞΕΚΟΨΕ....

 

Πρέπει να πας πιο ψηλά, ιεραρχικά & εγγράφως... Σύμβουλος, προϊστάμενος πρωτοβάθμιας, δ/ντης περιφέρειας, κάποιος να ασχοληθεί ?

Ισως το εξώδικο (σαφώς προς τους γονείς, ίσως & προς το δ/ντη?) να είναι η πιο αποτελεσματική λύση, αν έχουν διάθεση να συμμετέχουν αρκετοί γονείς.

Λατίνα, έχεις ρωτήσει δικηγόρο για αυτό & σου είπε ότι μπορεί να γίνει ?? Πες μου γιατί & εμάς μας ενδιαφέρει αυτή η επιλογή..

 

Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΣΑ ΜΟΝΑΔΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ, ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ....ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΑΚΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.....

 

Επίσης, δεν ήξερα ότι υπάρχει παρατηρητήριο σχολική βίας... Τι υπηρεσία είναι αυτή, που υπάγεται ?? Λειτουργεί ? Αν ναι, γιατί δεν έχετε ήδη απευθυνθεί σε αυτούς από πέρυσι ??

 

ΑΝ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ....ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ, ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΕΝΟΥΝ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ, ΞΑΝΑΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ.......ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

 

Αααααχχχχχχχχχχχ..... αισθάνομαι κάθε πρωί λες να στέλνω το παιδί μου στον πόλεμο...

ΟΜΟΙΩΣ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ.....

 

Συγνώμη για τα κεφαλαία, δεν ήξερα πως να απαντήσω μέσα σε κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν λίγο με την δασκάλα των εικαστικών και της ζήτησα να παρευρεθεί την Πέμπτη για να πει τι γίνεται. Μου είπε πως μόνο ο διευθυντής μπορεί να της ζητήσει κάτι τέτοιο και αν της επιτρέψει με χαρά θα έρθει...μου είπε πως τον ενημέρωσε και για τις βρισιές, και ότι πήγε να τη χτυπήσει, κατά λέξη μου είπε "κάθε μέρα του τα λέω,ο διευθυντής τα ξέρει όλα!".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκάβη η δικηγόρος είναι φίλη μου. Μου είπε ότι δεν είναι καλό να το τραβήξω τόσο, γιατί θα στοχοποιηθεί το δικό μου παιδί, που έχει τη μαμά μη μου άπτου. Ξέρει και το σχολείο μας και τον διευθυντή μας η δικηγόρος.

 

Το σωστό είναι, λέει, χωρίς να μπλέξει ο διευθυντής λαϊκά δικαστήρια μητέρων που θα μαλλιοτραβηχτούν, εφόσον και οι δάσκαλοι του τα λένε, και τα παιδιά του τα είπαν, και τους χτυπημένους τους βλέπει, να έρθει σε συνεννόηση εκείνος με την οικογένεια που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, χωρίς να τη φέρει στο συμβούλιο για ιερά εξέταση. Αν δεν είναι ικανός να το διευθετήσει αθόρυβα, είπε, τότε θα αναγκαστούμε να το κάνουμε εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη η δικηγόρος είναι φίλη μου. Μου είπε ότι δεν είναι καλό να το τραβήξω τόσο, γιατί θα στοχοποιηθεί το δικό μου παιδί, που έχει τη μαμά μη μου άπτου. Ξέρει και το σχολείο μας και τον διευθυντή μας η δικηγόρος.

 

Το σωστό είναι, λέει, χωρίς να μπλέξει ο διευθυντής λαϊκά δικαστήρια μητέρων που θα μαλλιοτραβηχτούν, εφόσον και οι δάσκαλοι του τα λένε, και τα παιδιά του τα είπαν, και τους χτυπημένους τους βλέπει, να έρθει σε συνεννόηση εκείνος με την οικογένεια που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, χωρίς να τη φέρει στο συμβούλιο για ιερά εξέταση. Αν δεν είναι ικανός να το διευθετήσει αθόρυβα, είπε, τότε θα αναγκαστούμε να το κάνουμε εγγράφως.

 

Ωραία, πες ότι συνεννοηθεί ο διευθυντής με τους γονείς του θύτη και πες ότι οι γονείς προθυμοποιηθούν αμέσως να δράσουν; και τι έγινε; Θα αλλάξει η συμπεριφορά του παιδιού από τη μια μέρα στην άλλη; όχι. Στο ενδιάμεσο αν σπάσει το κεφάλι κανενός παιδιού ποιος ευθύνεται;

 

Εγώ σου έχω ξαναπεί ότι θα έτριζα τα δόντια στον διευθυντή (και προφορικώς αλλά και γραπτώς με κοινοποίηση σε κάθε αρμόδιο) και ας με έλεγαν μη μου άπτου. Δεν ξέρω τι μέτρα θα λάβει, αλλά αυτά θα πρέπει να λαμβάνουν και μέτρα προληπτικά, προστασίας των άλλων παιδιών. Και επειδή το έχεις συζητήσει ήδη πάμπολες φορές χωρίς αποτέλεσμα, από εδώ και πέρα θα πρέπει να το τραβήξεις λίγο ακόμη. Μην σε νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι γονείς.

 

Υπάρχει εδώ μεσα κανένας δικηγόρος να μας πει τι μπορεί να γίνει από νομικής πλευράς;

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη η δικηγόρος είναι φίλη μου. Μου είπε ότι δεν είναι καλό να το τραβήξω τόσο, γιατί θα στοχοποιηθεί το δικό μου παιδί, που έχει τη μαμά μη μου άπτου. .

 

Συγγνώμη αλλά αυτή δεν είναι νομική συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

εγως παντως νομιζω ότι περισσοτερα αποτελέσματα εχεις όταν <κατηγορεις> ένα συγκεκριμενο ατομο και όχι μια υπηρεσια (δε γνωριζω γτ σου το ειπε αυτό η δικηγόρος),,δηλαδή εγω προσωπικα θα εριχνα ευθυνες μονο στον διευθυντη που είναι και ο αρμόδιος γιατι με αυτόν τον τροπο θα ταρακουνιοταν ,,,δε γνωριζω νομικους ορους και διαδικασιες αλλα κατι του στιλ: ότι αναλαμβανει την πληρη ευθυνη για οτ,ι γινει μετεπειτα κτλ αφου δεν εδρασε όπως πρεπει μετα την ενημερωση του κτλ (ενας δικηγόρος??),,,τα γραπτα μενουν και δεν θα μπορεσει να πει ότι δεν καταλαβε ,,,δεν τον ενημερώσατε καλα κτλ

 

 

 

 

σε ένα παλιοτερο περιστατικο με τη αδερφη μου στο σχολειο,,, οπου την ενοχλουσαν συνεχεια καποια παιδια επειδή ηταν καινουρια ,,,,όταν ο μπαμπας μου <απειλησε> τον λυκειαρχη ότι θα τον παει στην δευτεροβαθμια κτλ το θεμα λυθηκε αμεσως,,,όταν απειλείται η κ@λαρ@ τους,, κινητοποιουνται μια χαρα,,,,, μη θελουν μονο τον τιτλο να επωμίζονται και τις ευθύνες του διευθυντη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη η δικηγόρος είναι φίλη μου. Μου είπε ότι δεν είναι καλό να το τραβήξω τόσο, γιατί θα στοχοποιηθεί το δικό μου παιδί, που έχει τη μαμά μη μου άπτου. Ξέρει και το σχολείο μας και τον διευθυντή μας η δικηγόρος.

 

Το σωστό είναι, λέει, χωρίς να μπλέξει ο διευθυντής λαϊκά δικαστήρια μητέρων που θα μαλλιοτραβηχτούν, εφόσον και οι δάσκαλοι του τα λένε, και τα παιδιά του τα είπαν, και τους χτυπημένους τους βλέπει, να έρθει σε συνεννόηση εκείνος με την οικογένεια που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, χωρίς να τη φέρει στο συμβούλιο για ιερά εξέταση. Αν δεν είναι ικανός να το διευθετήσει αθόρυβα, είπε, τότε θα αναγκαστούμε να το κάνουμε εγγράφως.

 

Λατίνα, καλά στα λέει η φίλη σου η δικηγόρος, αλλά πόσο ακόμα να περιμένεις ? πόση ακόμα ανοχή να δείξετε όλοι οι γονείς, τη στιγμή που δεν κάνει κανείς τίποτα ? Αντε & μίλησε ο δ/ντης με τους γονείς, τι νομίζεις ότι θα βγάλει? αν ήταν να συνεργαστούν οι γονείς θα το είχαν κάνει ήδη... Δεν ξέρω, λέω τώρα μήπως & αυτός είναι ένας ακόμα τρόπος για να καθυστερεί η πιό δραστική αντιμετώπιση. Ίσως μια απειλή τύπου "αν δεν γίνει κάτι άμεσα θα κινηθούμε νομικά & θα δημοσιοποιήσουμε το θέμα" κάποιους να τρομάξει.

Ίσως είμαι & επηρεασμένη από στη δική μας περίπτωση που δυστυχώς έχει προχωρήσει το θέμα μετά την ανικανότητα του δ/ντη & την "διακριτική" στάση των γονιών που θίγονταν απέναντι στο παιδί & την αναμονή της λύσης εξ ουρανού. Αφού & εμείς δεν λύσαμε το θέμα όταν ήταν στο δικό σας στάδιο, τώρα πια έχει ήδη υπάρξει σοβαρότερη εξέλιξη που είναι η επίθεση με ψαλίδι... δλδ το παιδάκι έχει ήδη κάνει σαφές το μήνυμα προς όλα τα παιδιά, ή μου επιτρέπετε να σας κλέβω / χτυπάω / βρίζω, ή όπου σας βρω θα σας ρίξω ψαλιδιά!!!!

Τι άλλο πρέπει να περιμένουμε να γίνει?? να δούμε & αίμα ??? ή να αρχίσουν να κυκλοφορούν & τα υπόλοιπα παιδιά με τα ψαλίδια στην τσέπη από ανάγκη να αμυνθούν ???

Από την άλλη καταλαβαίνω & τους γονείς των παιδιών που έχουν απειληθεί άμεσα..., οι οποίοι φοβούνται τη στοχοποίηση των παιδιών τους & από τους δακάλους αλλά & από το ίδιο παιδάκι που όταν μεγαλώσει θα το βρουν πάλι μπροστά τους στο γυμνάσιο - λύκειο - γειτονιά - & έτσι ακόμα δεν έχουμε προχωρήσει πιο δραστικά. Αλλά τουλάχιστον έχουν παρθεί κάποιες αποφάσεις από τους γονείς & το σύλλογο ώστε να πιέσουμε για πιο γρήγορη εξέλιξη στην προσπάθεια για λύση & έτσι κάποιοι δάσκαλοι έχουν αναλάβει να επιτηρούν συγκεκριμένα το παιδάκι & κάποιοι ζήτησαν από τους γονείς του να επιστρέψουν κλεμμένα & το έκαναν, αλλά & κάποιοι άλλοι του μιλάνε / συμβουλεύουν.. & περιμένουμε την πρόταση του συμβούλου για να δούμε πως θα προχωρήσει το θέμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

& έτσι κάποιοι δάσκαλοι έχουν αναλάβει να επιτηρούν συγκεκριμένα το παιδάκι

 

Νομίζω είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο άμεσα και στην περίπτωση της Λατίνας μέχρι να βρεθεί κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά αυτή δεν είναι νομική συμβουλή.

 

Eίναι φίλη σου είπα, και μελλοντική νονά, αν την παντρευτεί ο νονός μας....μιλάει επειδή ξέρει τι άνθρωπος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι φίλη σου είπα, και μελλοντική νονά, αν την παντρευτεί ο νονός μας....μιλάει επειδή ξέρει τι άνθρωπος είμαι.

 

Βρε το ξέρω ότι είναι φίλη σου. Απλώς αυτή η συμβουλή είναι φιλική συμβουλή, όχι νομική. Αυτό εννοώ.

Πες της να σου μιλήσει όπως θα μίλαγε σε έναν πελάτη της. Τελείως ψυχρά και νομικά να σου πει τι επιλογές έχεις. Πως μπορείς να κινηθείς. Και μετά σαν φίλη σου, να σε βοηθήσει να διαλέξεις την κατάλληλη επιλογή από αυτές που σου είπε ο δικηγόρος σου.:mrgreen: Καταλαβαίνεις τι εννοώ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι λέτε και να γίνει το συμβούλιο που εγώ περιμένω πώς και πώς τίποτα δε θα λυθεί?

 

Έτσι πιστεύω. Έχετε κάνει ήδη συναντήσεις για αυτό το θέμα από πέρυσι.

 

Εγώ ό,τι θα έκανα θα το έκανα ατομικά.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα κάνω αυτό που λέει ο σύζυξ.......θα ακούσω το ποίημα στο συμβούλιο, και θα πω στο τέλος πως στο επόμενο περιστατικό που θα έρθει το παιδί μου χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά. Πώς το λένε ρε παιδιά αυτό.....πωπω ΟΚ φτάσαμε να εκβιάζουμε.......

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα κάνω αυτό που λέει ο σύζυξ.......θα ακούσω το ποίημα στο συμβούλιο, και θα πω στο τέλος πως στο επόμενο περιστατικό που θα έρθει το παιδί μου χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά. Πώς το λένε ρε παιδιά αυτό.....πωπω ΟΚ φτάσαμε να εκβιάζουμε.......

 

Μην νιώθεις τύψεις. Θα καταντήσει το παιδί να φοβάται να πάει σχολείο...

 

Στο ενδιάμεσο κάνε ένα έγγραφο προς την δ/νση του σχολείου (με κοινοποίηση σε άλλους αρμόδιους φορείς), όπου πολύ ευγενικά θα περιγράφεις την κατάσταση, θα μιλάς με συγκεκριμένα γεγονότα και θα επιφυλάσσεσαι της χρήσης οποιουδήποτε νόμιμου μέσου σε περίπτωση που υπάρξει και άλλο περιστατικό κακοποίησης του παιδιού σου.

 

Σε πρώτη φάση, όχι εξώδικα ή μηνύσεις. Ένα απλό έγγραφο που όμως δεν θα κοινοποιηθεί μόνο στην διεύθυνση του σχολείου, αλλά και στην πρωτοβάθμια και σε οποιονδήποτε αρμόδιο φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα κάνω αυτό που λέει ο σύζυξ.......θα ακούσω το ποίημα στο συμβούλιο, και θα πω στο τέλος πως στο επόμενο περιστατικό που θα έρθει το παιδί μου χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά. Πώς το λένε ρε παιδιά αυτό.....πωπω ΟΚ φτάσαμε να εκβιάζουμε.......

 

Η γνώμη μου είναι ότι η ολοκληρωμένη φράση σου πρέπει να είναι:

"από πλευράς μου, καθιστώ τον δ/ντη προσωπικά υπεύθυνο για την ασφάλεια του παιδιού μου & σας ενημερώνω ότι αν ξανάρθει χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά"

Δεν το βλέπω ως εκβιασμό, απλά & ευγενικά κάνεις ξεκάθαρο ότι απαιτείς πράξεις & γνωστοποιείς τις προθέσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα κάνω αυτό που λέει ο σύζυξ.......θα ακούσω το ποίημα στο συμβούλιο, και θα πω στο τέλος πως στο επόμενο περιστατικό που θα έρθει το παιδί μου χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά. Πώς το λένε ρε παιδιά αυτό.....πωπω ΟΚ φτάσαμε να εκβιάζουμε.......

 

Αυτο να κανεις... η θεση του διευθυντη σας ειναι γνωστη, αν ηθελε να βοηθησει θα ειχε ηδη κανει κατι. Πρεπει να τον ταρακουνησεις,δεν εχεις κανενα λογο να νιωθεις ντροπη και αγχος. Δεν φταιει το ''ζωηρο'' παιδι που βαραει τα παιδια σας αλλα οι γονεις του και ο διευθυντης που το επιτρεπουν να συνεχιζει, συτοι πρεπει να δραστηριοποιηθουν. Καλυτερα να σε φοβουνται οτι εισαι η αυστηρη μαμα που δεν σηκωνει πολλα πολλα παρα η ενοχλητικη που θα την ξεφτορτωθουν με μια χαζοδικαιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...