Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου το δύσκολο παιδί δεν πρέπει να απομονώνεται, καλώς ο διευθυντής λέει να κάνουν παρέα, κακώς σας δίνει εσάς την αντίθετη συμβουλή.

 

Στο σύμβουλο μπορείς να κάνεις παράπονα και έγγραφο εσύ προσωπικά. Ο σύλλογος γονέων ίσως θεσμικά να μη μπορεί (δεν το έχω ψάξει).

 

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει συλλογικά το πράγμα γιατί δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη δική σου ευαισθησία και η συνήθης πρόταση είναι να φύγη το μαύρο/λαχανί/ φούξια πρόβατο που δε βοηθάει σε κάτι.

 

Το παιδάκι θέλει όρια από το σπίτι και άνθρωπο πάνω από οτ κεφάλι του συνέχεια. Μην ανησυχείς με το σύμβουλο καθολου. Η δασκάλα σας δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, αφού τα περιστατικά δεν την εμπλέκουν άμεσα. Άλλωστε θα φροντίσεις να αναγνωρίσεις με έμφαση το πόσο καλή δουλειά κάνει. Το ότι οι ειδικότητες δεν μπορού να ανταποκριθούν ίσως να είναι λογικό, εφόσον το κλίμα στο σχολείο είναι μπάχαλο σε αυτό το σημείο, ο διευθυντής δεν κάνει τη δουλειά του και οι εκπαιδευτικοί αυτοί μπαίνουν λίγες ώρες και αλλάζουν κάθε χρόνο...

 

Ο ίδιος είπε πριν μέρες στο παιδί μου, μπροστά στο άλλο, να το βλέπει και να φεύγει.....να μην κάνουν παρέα, και τα ίδια λέει και στα άλλα όποτε εμπλέκονται. Και τώρα είπε να είναι φίλοι. Τα μικρά μυαλουδάκια δεν είναι ενήλικες, μιρίκι μου...

 

Αυτό που λες είναι αλήθεια πάντως....προχτές στην είσοδο περιμένοντας μπας και δω την εικαστικό να την καλέσω στο συμβούλιο, κάναμε τσιγάρο με μια κυρία.....δεν ήξερα ποια ήταν, μου είπε ότι ήταν δασκάλα....και με το που λέω ότι ψάχνω την εικαστικό για το ξύλο που πέφτει στο τάδε τμήμα, χωρίς να πω τίποτα άλλο, μόνο με το όνομα του τμήματος, μου λέει......"Ααα ένα λεπτό, το άλλο τμήμα αυτής της τάξης το έχω εγώ και ένα σας λέω, ο _______ με τίποτα δε θα δεχτώ να έρθει στο τμήμα μου!" Που σημαίνει ότι συζητήθηκε να τον αλλάξουν τμήμα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α και η επιδίωξη προσέγγισης με τα άλλα παιδιά εννοείται δεν ήταν ένα ευχολόγιο, αλλά έγινε με πολύ εντατική επίβλεψη στα διαλείμματα. Το παιδί είχε ένα κακό συνήθειο να παραμονεύει τη στιγμή που άλλαζαν μεταξύ τους οι δασκάλες και τότε να χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά δεν έχω λόγο να κυνηγάω τον πατέρα του......τους βρήκα τους γονείς, μιλούσαμε μια ώρα. Αυτά που λένε και υπόσχονται δεν γίνονται ποτέ. Δεν έχει να μου πει κάτι άλλο ο κύριος. Αν έρθει στο συμβούλιο, που ποτέ δεν πατάνε, όπως πολύ σωστά είπες, και δει πόσοι γονείς παραπονιούνται για το παιδί του, ας πράξει ανάλογα. Δε θα τον κυνηγάω.....

Link to comment
Share on other sites

Α και η επιδίωξη προσέγγισης με τα άλλα παιδιά εννοείται δεν ήταν ένα ευχολόγιο, αλλά έγινε με πολύ εντατική επίβλεψη στα διαλείμματα. Το παιδί είχε ένα κακό συνήθειο να παραμονεύει τη στιγμή που άλλαζαν μεταξύ τους οι δασκάλες και τότε να χτυπάει.

 

Σε εμάς απλά δεν έγινε. Γιατί και τη μέρα που ειπώθηκε, χτύπησε 3........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη θα παει η κορη μου καποια στιγμη σχολειο και θα μου γυρισει με μωλωπες και θα το παω λαου λαου?να συγκαλεσουμε και την ιερα συνοδο μηπως?εγω απλα θα παω σχολειο θα παω στον διευθυντη για να μην φανω εντελως τραμπουκα και σταματησω το μαθημα των παιδιων εκεινη την ωρα θα πω αντε ας περιμενω μεχρι το διαλειμμα και μετα αναλαμβανω και διευθυντη και παιδι και γονεις.δεν μιλαμε για να απλο τσακωμο αντε ενα σπρωξιμο για να μιλησω λιγο πιο ηρεμα με τους αρμοδιους....δεν με ενδιαφερει αν ειναι η σωστη λυση μπορει το παιδι μου να ειχε μεινει σεκος κατω να ετρεμε να εκλαιγε και το χειροτερο να εμενε και στον τοπο.τι λεμε τωρα?να το συζητησουμε με τον συλλογο:confused::confused::confused: ας μου κανουν και μυνηση.....το δικο μου παιδι που δεν το εχω ακουμπησει και κανω τα παντα να ειναι ευτυχισμενο ξαφνικα να μου γυρισει σαπακιασμενο?δεν υπολογιζω τιποτα και κανεναν...σορρυ αν σε καποιες μπορει να κακοφανει δε το κανω σκοπιμα αλλα απλα λεω τι θα κανα,σε μερικα πραγματα δυστυχως δεν ειμαι διαλλακτικη....δεν συζηταω αλλα συνηθως αφορουν το παιδι μου.....εχω ηδη ανατριχιασει με τη σκεψη οτι θα μπορουσε να συμβαινει κατι τετοιο στα παιδια μας.....καλα για τον αντρα μου δεν συζηταω τι θα εκανε.....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειχε δικαστηριο....και παλι σορρυ δεν θελω να ακουστω παραλογη και καπως....καλη συνεχεια στη συζητηση σας:P

 

λελάκι μη με κάνεις χειρότερα ρε συ..........:(

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και το παρατηρητήριο σχολικής βίας πάντα....αλλά δε θέλω να φτάσω στα άκρα.

Γιατί δεν θέλεις να φτάσεις στα άκρα; Τι συμπεριφορά περιμένεις να δεις για να θεωρήσεις ότι έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια ανοχής;

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο σάιτ της πρωτοβάθμιας της περιοχής σου και βλέπεις ποιοι είναι οι σύμβουλοι και ποιες περιοχές τους ανήκουν.

 

Μην περιμένεις την Πέμπτη. Προχώρα έστω τηλεφωνικά να επικοινωνήσεις. Το σχολείο δεν είναι διατεθειμμένο να κάνει κάτι παραπάνω από το να στοχοποιήσει το παιδί και την οικογένειά του. Αν είχαν σοβαρές προθέσεις θα το είχαν ξεκινήσει πέρσι.

 

Ακόμη κι αν το σχολείο έχει επικοινωνήσει με τη σύμβουλο, το γεγονός ότι φτάνει γονιός να το κάνει εκ νέου δείχνει ότι η στρατηγική που έχουν επιλέξει απέτυχε. Άρα χρειάζεται νέα πιο αποτελεσματική προσέγγιση.

 

Σε βοηθάει πολύ η όλη φάση με τις αξιολογήσεις των διευθυντών που όσο κι αν κάποιοι απέχουν κλπ, του καιει να μην κριθούν ανεπαρκείς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα παει η κορη μου καποια στιγμη σχολειο και θα μου γυρισει με μωλωπες και θα το παω λαου λαου?να συγκαλεσουμε και την ιερα συνοδο μηπως?εγω απλα θα παω σχολειο θα παω στον διευθυντη για να μην φανω εντελως τραμπουκα και σταματησω το μαθημα των παιδιων εκεινη την ωρα θα πω αντε ας περιμενω μεχρι το διαλειμμα και μετα αναλαμβανω και διευθυντη και παιδι και γονεις.δεν μιλαμε για να απλο τσακωμο αντε ενα σπρωξιμο για να μιλησω λιγο πιο ηρεμα με τους αρμοδιους....δεν με ενδιαφερει αν ειναι η σωστη λυση μπορει το παιδι μου να ειχε μεινει σεκος κατω να ετρεμε να εκλαιγε και το χειροτερο να εμενε και στον τοπο.τι λεμε τωρα?να το συζητησουμε με τον συλλογο:confused::confused::confused: ας μου κανουν και μυνηση.....το δικο μου παιδι που δεν το εχω ακουμπησει και κανω τα παντα να ειναι ευτυχισμενο ξαφνικα να μου γυρισει σαπακιασμενο?δεν υπολογιζω τιποτα και κανεναν...σορρυ αν σε καποιες μπορει να κακοφανει δε το κανω σκοπιμα αλλα απλα λεω τι θα κανα,σε μερικα πραγματα δυστυχως δεν ειμαι διαλλακτικη....δεν συζηταω αλλα συνηθως αφορουν το παιδι μου.....εχω ηδη ανατριχιασει με τη σκεψη οτι θα μπορουσε να συμβαινει κατι τετοιο στα παιδια μας.....καλα για τον αντρα μου δεν συζηταω τι θα εκανε.....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειχε δικαστηριο....και παλι σορρυ δεν θελω να ακουστω παραλογη και καπως....καλη συνεχεια στη συζητηση σας:P

 

Συμφωνώ, όπως κι αν φανεί:P:p Μιας φίλης μου , το αγοράκι στην δευτέρα Δημοτικού πέρσι , γυρισε σπίτι και έλεγα ότι πονάει η κοιλιά του , αλλά δεν έλεγε τον λόγο.....σήκωσε η μάνα του την μπλούζα ,γεμάτος μώλωπες ..τον κρατούσαν δύο και ο τρίτος ,έριχνε. Αφού γονείς δεν βρήκαν , παρα μια γιαγιά , απείλησε τον διευθυντή ότι θα κινηθεί νομικά , δεν ήταν το πρώτο περιστατικό , αλλά ήταν το τελευταίο !!!!! Το είχα γράψει και στο ''Απειλές γονιού σε μαθητή''..κάπως έτσι.

 

αααααχχχχ...τι μας περιμένει.....και είχαμε και εμεις θέμα περσι στον παιδικό,με ένα παιδί που έδερνε τους πάντες και κυρίως τον δικό μου , ετσι για να του δείξει την προτίμηση του:twisted:Η μάνα στον κόσμο της. Φετος , είναι σε άλλο τμήμα , αλλά πάντα θα υπάρχει ένα επιθετικό παιδί. Και τι κάνουμε ?????:shock:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λελάκι μη με κάνεις χειρότερα ρε συ..........:(

 

Προς θεου κοριτσακι...ολα αυτα που συζητατε δικαιως και ορθως τα συζητανε....θελετε να το πατε ομορφα πολιτισμενα νομιμα κτλ.....εγω ξερεις τι βλεπω? πρακτικα πραγματα.......οτι υπηρχε η περιπτωση η πρωτη μπουνια αυτου του αγοριου να ηταν μοιραια για το παιδι μου..αυτο βλεπω εγω...και οταν θα γινοτανε το κακο θα μιλαγαμε για συλλογους και για παρατηρητες?καλοι βεβαια ειναι και αυτοι αν υπηρχαν σε καθε σχολειο να κοιτανε τα παιδια μας.....επειδη ομως εγω δε θελω να γινει τιποτα κακο στο παιδι μου και μετα να φτιαξει το συστημα της παιδειας πολυ απλα οποιος αγγιξει το παιδι μου θα με βλεπει καθε μερα μπροστα του..θα τον κυνηγησω και προσωπικα και νομικα....γιατι με βλεπω να γινομαι εθελοντικος παρατηρητης στο σχολειο της κορης μου...

Link to comment
Share on other sites

Latina μου τα κοριτσια lelaki kai nikol πανε να σου ανοίξουν τα ματια!

Κανε και ολο το νομικο ταυτόχρονα, αλλα την ίδια στιγμή η απείλησε νομικά την μάνα η τον διευθυντή για να σταματήσει μαχαίρι αυτη η καταςταςη !!

Πες στον μικρο σου να προστατεύσει τον εαυτο του!!!!!!! Να κλωτσήσει οποίο σηκώσει χέρι πανω το, να τον απειλήσει να του 'εξηγήσει' τα χέρια μακρια αλλιώς....!!!!!!!!!!

Τον άντρα μου οταν ηταν μικρός στο σχολείο του βγάλανε σουγια, αμυνθηκε ο άνθρωπος τους έδωσε και κατάλαβαν, και κανενας δεν τον ξανά πλησίασε!! Νομίζεις η μάνα του θα περιμενε το νομικό της υπόθεσης ;;;

Ειςαι σαστισμένη απο ολα αυτα και κουρασμένη φιλενάδα και δεν σκέφτεσαι καλα.. Ο τύπος μπορει να έρθει με μαχαίρι μεθαύριο απο οτι βλέπω εξελίσσεται απο χαρακιες σε μπουνιές ήδη!

Πήγαινε στον διευθυντή αυριο και πες του οτι το παιδι σου κανει αυνεχεια εμετό απο τις μπουνιές, ειςαι αρκετα φοβισμένη και ο μόνος δρόμος ειναι η μυνηση!!

Link to comment
Share on other sites

berlin εχεις δικιο,,,δε λεω το οτι είναι ο καλυτερος τροπος αλλα πολλες φορες ο μοναδικος και θελει πολλη ψυχραιμια να μην ξεφυγεις,,,,δε το συζητω,,,,

 

la latina η babycute εχει δικιο για την αυξανομενη επιθετικοτητα η οποια εκτος από το ψυχολογικο που δημιουργει στο γιο σου (γιατι το παιδακι είναι υπο καθεστως τρομοκρατιας, φανταζομαι θα εχει αγχος όταν πηγαινει στο σχολειο κτλ) μπορει τελικα να τον να βλαψει και σωματικα,,,,,,συζητησε με το συζυγο και λαβετε μετρα,,,κινησου ναι μεν νομικα,,απειλησε τον διευθυντη (συμβουλεψου έναν δικηγορο να σου πει πως ακριβως θα τα πεις ώστε να τον αναγκασεις να κινητοποιηθεί,,,να σου εξηγησει και τις άλλες πλευρες του θεματος που μπορει να φοβισουν τον διευθυντη,,, η παρε την πρωτοβαθμια να σου πει τι γινεται σε αυτες τις περιπτώσεις ώστε να μπορεις να του απαντας όταν σου λεει ξερεις αυτό δε γινεται,,δεν μπορω να κανω τιποτα κτλ) και ο,τι σου ειπαν τα κορίτσια

 

 

μακαρι να βρεις λυση,,,,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θέλεις να φτάσεις στα άκρα; Τι συμπεριφορά περιμένεις να δεις για να θεωρήσεις ότι έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια ανοχής;

 

γιατί εδώ είναι Ελλάδα και το παιδί μου θα περάσει άλλα 4 χρόνια στο σχολείο που εγώ θα έχω καταγγείλει........δεν ξέρω αν με πιάνεις!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο σάιτ της πρωτοβάθμιας της περιοχής σου και βλέπεις ποιοι είναι οι σύμβουλοι και ποιες περιοχές τους ανήκουν.

 

Μην περιμένεις την Πέμπτη. Προχώρα έστω τηλεφωνικά να επικοινωνήσεις. Το σχολείο δεν είναι διατεθειμμένο να κάνει κάτι παραπάνω από το να στοχοποιήσει το παιδί και την οικογένειά του. Αν είχαν σοβαρές προθέσεις θα το είχαν ξεκινήσει πέρσι.

 

Ακόμη κι αν το σχολείο έχει επικοινωνήσει με τη σύμβουλο, το γεγονός ότι φτάνει γονιός να το κάνει εκ νέου δείχνει ότι η στρατηγική που έχουν επιλέξει απέτυχε. Άρα χρειάζεται νέα πιο αποτελεσματική προσέγγιση.

 

Σε βοηθάει πολύ η όλη φάση με τις αξιολογήσεις των διευθυντών που όσο κι αν κάποιοι απέχουν κλπ, του καιει να μην κριθούν ανεπαρκείς.

 

δε βρήκα άκρη στο σαιτ......γράφει όνομα και περιφέρεια, και δεν ξέρω σε ποια ανήκω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά δεν κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια να το συζητάω εδώ και μόνο ...... και με εκπαιδευτικούς μίλησα, και με δικηγόρο μίλησα......και με άλλες μαμάδες μίλησα....Δυσκολεύομαι να βρω ποιος είναι ο σύμβουλος για την περιοχή μου, αλλά θα τον βρω....

Δεν ήθελα να προβώ σε απειλές αλλά θα με αναγκάσουν να το κάνω.....να γιατί το παιδί κάθε μέρα μόνο το πρωί στη σκέψη ότι θα πάει σχολείο επί ένα μήνα έλεγε ότι ανακατεύεται και δεν ήθελε να πάει και διπλωνόταν απ την κοιλιά του...

Δε θα μείνει έτσι αυτό, όχι και αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εδώ είναι Ελλάδα και το παιδί μου θα περάσει άλλα 4 χρόνια στο σχολείο που εγώ θα έχω καταγγείλει........δεν ξέρω αν με πιάνεις!:cool:

Θα είναι όμως ζωντανό, αρτιμελές, χωρίς ψυχολογικά ή σωματικά τραύματα και το πιθανότερο είναι μετά την καταγγελία να το έχουν στα ώπα ώπα γιατί θα φοβούνται μην ακολουθήσει και δεύτερη.

 

Το ρίσκο που παίρνεις με το να μην κάνεις άμεσα καταγγελία πιστεύω πως είναι μεγαλύτερο.

 

Το αν είσαι στην Ελλάδα ή όχι δεν έχει σημασία. Ο κίνδυνος που διατρέχει το παιδί σου είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι όμως ζωντανό, αρτιμελές, χωρίς ψυχολογικά ή σωματικά τραύματα και το πιθανότερο είναι μετά την καταγγελία να το έχουν στα ώπα ώπα γιατί θα φοβούνται μην ακολουθήσει και δεύτερη.

 

Το ρίσκο που παίρνεις με το να μην κάνεις άμεσα καταγγελία πιστεύω πως είναι μεγαλύτερο.

 

Το αν είσαι στην Ελλάδα ή όχι δεν έχει σημασία. Ο κίνδυνος που διατρέχει το παιδί σου είναι ο ίδιος.

 

Δεν τα θυμάσαι τα περσινά μάλλον.......που για το ξύλο στην αυλή τους έκανα παράπονο, και βρήκα το μπελά μου! Τεσπα δεν θα το αφήσω έτσι είπαμε, ψάχνουμε με τη μιρίκι τον υπεύθυνο και σήμερα γράφω την επιστολή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι λεπτομέριες, αλλά εδώ μιλάμε για την σωματική ακεραιότητα και την ψυχική υγεία του παιδιού σου. Πόσο μπελά βρήκες; Ήταν πιο μεγάλος ο μπελάς σου από τις πιθανές συνέπειες μιας μπουνιάς στο κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θυμάσαι τα περσινά μάλλον.......που για το ξύλο στην αυλή τους έκανα παράπονο, και βρήκα το μπελά μου! Τεσπα δεν θα το αφήσω έτσι είπαμε, ψάχνουμε με τη μιρίκι τον υπεύθυνο και σήμερα γράφω την επιστολή.

 

Σωστά κινείσαι. Με τη βοήθεια της miriki βρες τον σύμβουλο και λύσε το πρόβλημα δια της νόμιμου οδού και από την ρίζα!! Αν δεν αποδώσει η προσπάθεια τότε αναθεωρείς αλλά προς το παρόν νομίζω ότι ο σύμβουλος είναι το κατάλληλο επόμενο βήμα. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια να το συζητάω εδώ και μόνο ...... και με εκπαιδευτικούς μίλησα, και με δικηγόρο μίλησα......και με άλλες μαμάδες μίλησα....Δυσκολεύομαι να βρω ποιος είναι ο σύμβουλος για την περιοχή μου, αλλά θα τον βρω....

Δεν ήθελα να προβώ σε απειλές αλλά θα με αναγκάσουν να το κάνω.....να γιατί το παιδί κάθε μέρα μόνο το πρωί στη σκέψη ότι θα πάει σχολείο επί ένα μήνα έλεγε ότι ανακατεύεται και δεν ήθελε να πάει και διπλωνόταν απ την κοιλιά του...

Δε θα μείνει έτσι αυτό, όχι και αυτή τη φορά.[/QUOTE]

 

Εεεε...όχι ρε γμτ, το παιδάκι:evil:

Εντάξει , όλοι καταρχήν την πιο ομαλή οδό θα επιλέγαμε , διευθυντής.μαμάδες .....και μετά απειλές....Εδώ όμως τα πράγματα είναι σοβαρά !!!!!!!!!!!!!! Εύχομαι να βρείτε γρήγορα λύση για το καλό όλων των παιδιών !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια να το συζητάω εδώ και μόνο ...... και με εκπαιδευτικούς μίλησα, και με δικηγόρο μίλησα......και με άλλες μαμάδες μίλησα....Δυσκολεύομαι να βρω ποιος είναι ο σύμβουλος για την περιοχή μου, αλλά θα τον βρω....

Δεν ήθελα να προβώ σε απειλές αλλά θα με αναγκάσουν να το κάνω.....να γιατί το παιδί κάθε μέρα μόνο το πρωί στη σκέψη ότι θα πάει σχολείο επί ένα μήνα έλεγε ότι ανακατεύεται και δεν ήθελε να πάει και διπλωνόταν απ την κοιλιά του...

Δε θα μείνει έτσι αυτό, όχι και αυτή τη φορά.

 

Μπράβο Latina, μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε ειδικα τωρα που δεν το αφήνεις το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Μιρικι ο Θεός να σε έχει καλά, θα έψαχνα χρόνια τόσο μπερδεμένα που είναι. Τη βρήκαμε τη σύμβουλο και είναι και γυναίκα. Ελπίζω και μάνα. Βρήκα και στο δήμο μου τους υπεύθυνους σχολικής βίας. Απ το παρατηρητήριο τα στοιχεία τα έχω. Κοινοποίηση παντού. Παρασκευή πρωί. Να δω τι θα πει πρώτα ο ντιρεκτερ....μήπως χρειαστεί και κανένα σταρ τσάνελ.....;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...