Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Μερικα παιδια μεγαλωνουν ετσι .

''Ειναι μαγκια να κοροιδευομε, να χτυπαμε, να ειμαστε οι πιο δυνατοι, να μας φοβουνται στην ταξη και να γελαμε με τα αλλα παιδια΄΄

Υπαρχει αυτη η νοοτροπια γονιων και χαιρονται οταν το παιδι τους τα κανει αυτα.

Το παιδι φυσικα επιβεβαιωνεται και αποθρασσυνεται σιγα σιγα.

Δοκιμαζει και οπου το παιρνει.

 

Και μονο με αυτη τη μεθοδο καταλαβαινει και συμμορφωνεται, δυστυχως.

Γιαυτο μαζευεται στον εκφοβισμο του πατερα του αλλου παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δηλαδη θα παει η κορη μου καποια στιγμη σχολειο και θα μου γυρισει με μωλωπες και θα το παω λαου λαου?να συγκαλεσουμε και την ιερα συνοδο μηπως?εγω απλα θα παω σχολειο θα παω στον διευθυντη για να μην φανω εντελως τραμπουκα και σταματησω το μαθημα των παιδιων εκεινη την ωρα θα πω αντε ας περιμενω μεχρι το διαλειμμα και μετα αναλαμβανω και διευθυντη και παιδι και γονεις.δεν μιλαμε για να απλο τσακωμο αντε ενα σπρωξιμο για να μιλησω λιγο πιο ηρεμα με τους αρμοδιους....δεν με ενδιαφερει αν ειναι η σωστη λυση μπορει το παιδι μου να ειχε μεινει σεκος κατω να ετρεμε να εκλαιγε και το χειροτερο να εμενε και στον τοπο.τι λεμε τωρα?να το συζητησουμε με τον συλλογο:confused::confused::confused: ας μου κανουν και μυνηση.....το δικο μου παιδι που δεν το εχω ακουμπησει και κανω τα παντα να ειναι ευτυχισμενο ξαφνικα να μου γυρισει σαπακιασμενο?δεν υπολογιζω τιποτα και κανεναν...σορρυ αν σε καποιες μπορει να κακοφανει δε το κανω σκοπιμα αλλα απλα λεω τι θα κανα,σε μερικα πραγματα δυστυχως δεν ειμαι διαλλακτικη....δεν συζηταω αλλα συνηθως αφορουν το παιδι μου.....εχω ηδη ανατριχιασει με τη σκεψη οτι θα μπορουσε να συμβαινει κατι τετοιο στα παιδια μας.....καλα για τον αντρα μου δεν συζηταω τι θα εκανε.....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειχε δικαστηριο....και παλι σορρυ δεν θελω να ακουστω παραλογη και καπως....καλη συνεχεια στη συζητηση σας:P

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε κορίτσια αν ακούγομαι καπως,,,αλλα αυτην την καραμελα με το θυτη-θυμα και το καημενο το παιδακι κτλ την εχω βαρεθεί,,,,να σας περιγραψω ένα προσφατο περιστατικο :περπατω προς το σπιτι μου και βλεπω μια παρεα από 3-4 πιτσιρικια 8-9 χρονων να ακολουθουν ένα σκυλακι με μια πετρα στο χερι,,,μολις καταλαβαινουν ότι τους αγριοκοιτάζω ψιλοσταματανε και περιμενουν να απομακρυνθω,,,,κανω ότι φευγω αλλα τους παιρνω από πισω και μολις κανει να σηκωσει το χερι να πεταξει τη πετρα στο σκυλακι,,,με βλεπουν μπροστα τους και τους λεω ότι αν τους ξαναδω να πειραζουν ζωακι θα τους αρχισω στις κλωτσιες,,πειτε μου ο τραμπούκος είμαι εγω η αυτά?? η ηλικια δινει αφεση ?? να τα παρεις με το καλο?? με πιο καλο??οταν παιδακια βρισκουν αστειο να ακουν ουρλιαχτα από κλαματα ζωου ?? ε ελεος βρε κορίτσια,,,στις 90% των περιπτώσεων είναι απλα παιδια γεματα κακια και τιποτα άλλο,,,,,δε ξερω νομιζω ότι η πολλη ευγενεια μας εφαγε.........

 

sorry LA LATINA αν το θεωρησεις ασχετο αλλα το θεωρησα σχετικο με το ποστ σου.........

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε κορίτσια αν ακούγομαι καπως,,,αλλα αυτην την καραμελα με το θυτη-θυμα και το καημενο το παιδακι κτλ την εχω βαρεθεί,,,,να σας περιγραψω ένα προσφατο περιστατικο :περπατω προς το σπιτι μου και βλεπω μια παρεα από 3-4 πιτσιρικια 8-9 χρονων να ακολουθουν ένα σκυλακι με μια πετρα στο χερι,,,μολις καταλαβαινουν ότι τους αγριοκοιτάζω ψιλοσταματανε και περιμενουν να απομακρυνθω,,,,κανω ότι φευγω αλλα τους παιρνω από πισω και μολις κανει να σηκωσει το χερι να πεταξει τη πετρα στο σκυλακι,,,με βλεπουν μπροστα τους και τους λεω ότι αν τους ξαναδω να πειραζουν ζωακι θα τους αρχισω στις κλωτσιες,,πειτε μου ο τραμπούκος είμαι εγω η αυτά?? η ηλικια δινει αφεση ?? να τα παρεις με το καλο?? με πιο καλο??οταν παιδακια βρισκουν αστειο να ακουν ουρλιαχτα από κλαματα ζωου ?? ε ελεος βρε κορίτσια,,,στις 90% των περιπτώσεων είναι απλα παιδια γεματα κακια και τιποτα άλλο,,,,,δε ξερω νομιζω ότι η πολλη ευγενεια μας εφαγε.........

 

sorry LA LATINA αν το θεωρησεις ασχετο αλλα το θεωρησα σχετικο με το ποστ σου.........

 

Kανεις δεν δικαιολογεί το παιδι-θύτη. Αλλα οι άνθρωποι ψάχνουν μια λύση για το πρόβλημα και όχι να δημιουργήσουν και άλλα στην οικογένειά τους. Και το να μπαίνει ένας γονέας στον χώρο του σχολείου και να αναλαμβάνει δράση απέναντι σε ένα αποθρασυσμένο παιδί δεν ξέρεις που μπορεί να οδηγήσει. Και αν ο μπαμπάς χάσει τον έλεγχο και ρίξει καμιά σφαλιάρα τότε θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!!!

Για μένα το λιγότερο που πρέπει να κάνει η μαμα να ελέγξει αν όλα αυτά που συμβαίνουν είναι καταγεγραμμένα σε πρακτικά πχ στα πρακτικά των συνεδριάσεων διδασκόντων. Και εφόσον είναι καταγεγραμμένα και εφόσον είναι ΣΩΣΤΑ καταγεγραμμένα να πει στο διευθυντη ότι αν δεν βρει λύση ο ίδιος θα απευθυνθεί στην πρωτοβάθμια διεύθυνση εκπαίδευσης.

Διοτι και οι γονεις της απέναντι πλευρας να ειστε σίγουρες ότι θα προσπαθησουν να παρουσιάσουν ότι το παιδι στοχοποιειται ή ακόμη και να καταγγείλουν τον μπαμπα για εκφοβισμό του παιδιου τους!! Οι ανθρωποι έχουν θράσος !! Καλύτερα η Latina να έχει ντοκουμέντα ΓΡΑΠΤΑ για το τι γίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Latina κανε αυτο που εκανε μια κοπέλα εδω στο φορουμ πριν δυο βδομαδες... Βάλε τον άντρα σου να πιάσει το παιδι να του πει να κρατήσει τα κουλα του μακρια... Η τουλαχιςτον τον πατέρα του

Αν φοβάσαι οτι θα τον αναγνωρίσει και θα τον πει στον πατέρα του και θα βρεις τον μπελά σου, βάλε ενα θείο η κάποιο γνωστό να το κανει

Σορυ αλλα εγω αυτο θα εκανα και απο οτι καταλαβα αυτο πιάνει!

 

Αυτό το έκαναν ήδη 4-5 μαμάδες και 2 μπαμπάδες! Δεν έγινε τίποτα απολύτως! Κι εγώ τον έπιασα τη δεύτερη φορά, γιατί εμ έδειρε εμ πέρασε από μπροστά μου και στραβοκοιτούσε κιόλας.......δεν ακούει κανέναν, σου λέει εκείνη την ώρα καλά, και τίποτα.....εγώ την ώρα που τον έπιασα ήρθε η εικαστικός και μου είπε οτι πήγε να τη δείρει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βασικό θύμα σε αυτή την ιστορία για μένα είναι το "παιδί-θύτης" το οποίο κακοποιείται από τους ανθρώπους που θα έπρεπε να το προστατεύουν και να το αγαπάνε - τους ίδιους του τους γονείς. Το βρίσκω τραγικό ότι τόσο οι δάσκαλοι και ο διευθυντής στο σχολείο αλλά και τόσοι γονείς γνωρίζουν τι συμβαίνει και κανένας δεν έχει ενδιαφερθεί έμπρακτα. Ένα τηλέφωνο στο "Χαμόγελο του Παιδιού" πχ ίσως είναι η λύση για το πρόβλημα σας και για το παιδί αυτό και τα αδελφάκια του που μεγαλώνουν σε ένα τέτοιο σπίτι. Καταλαβαίνω ότι προτεραιότητα του κάθε γονιού είναι το δικό του παιδί αλλά και αυτό χτυπάει επειδή μιμείται όσα βιώνει στο σπίτι.

Προσωπικά αυτό θα πρότεινα στον διευθυντή και τη σχολική σύμβουλο και αν έβλεπα αδιαφορία θα το έκανα μόνη μου

 

Για μένα κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει από φορέα, και όχι από ιδιώτη.....εγώ δεν ξέρω την οικογένεια κοπέλα μου......τα άλλα αδερφάκια είναι μια χαρά και μάλιστα το ένα που είναι στο σχολείο μας σε μεγαλύτερη τάξη είναι πολύ ήσυχο και καλό παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η επιπληξη απο τους γονεις του θυματος στο παιδι θυτη ναι εχει νοημα....αλλα οχι τραμπουκισμος! Η παρατηρηση να μην το ξανακανει και φυσικα η αμεση επικοινωνια με τους γονεις του, οσες φορες και αν χρειαστει!!!!Αν ομως το παιδι αυτο προκαλει διαρκως προβληματα, σαφως ουτε αυτο τον ¨συμμαζευει".

 

 

Ε όχι και τραμπουκισμός........του είπα απλά να μην ξαναπλησιάσει τον δικό μου όπως είχαμε συμφωνήσει με τους γονείς του στο τηλέφωνο πριν μέρες.......αλλά τζίφος!

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει ΔΕΠ- Υ κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ελέγξει την παρόρμησή του. Και αυτή είναι η καλή εκδοχή έχει και χειρότερες.

 

Λατίνα επιστολή στο Σχολικό Σύμβουλο ειδικά για τους χειρισμούς του διευθυντή και την έλλειψη παράλληλης στήριξης. Κοινοποιείς στο Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής και στο Παρατηρητήριο Πρόληψης Σχολικής Βίας. Για την έλλειψη της παράλληλης βέβαια δε φταίει ο διευθυντής του σχολείου, αλλά πρέπει να κινητοποιήσει τον υπάλοιπο μηχανισμό και από αυτά που λες δεν το έχει κάνει.

 

Αν το παιδί έχει φτάσει Β' Δημοτικού και έχει μείνει αδιάγνωστό είναι σκούρα τα πράγματα, γιατί οι γονείς κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους. Αυτό το λέω γιατί τώρα είπαν οι γονείς ότι θα πάνε σε ειδικό.

 

Μεγάλη προσοχή στη διατύπωση των επιστολών, δε θέλεις να κατηγορήσεις το άλλο παιδί, αλλά να βρεις λύση και για εκείνο και για όλα. Κοίτα ένα ωραίο παράδειγμα που ψάρεψα σήμερα http://xenesglosses.eu/2014/11/gia-pente-imeres-oi-goneis-ton-mathiton/

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

...

 

Αν και στο συγκεκριμενο παραδειγμα δεν μου μοιαζει τοσο, μου μοιαζει κακομαθημενο παιδι που του εχουν αφησει το ελευθερο και θεωρει οτι εχει καποια εξουσια στο σχολειο λογω του επαγγελματος των γονιων του εφοσον ειναι εκπαιδευτικοι. Αυτο επιβεβαιωνεται και απο το θρασος του να ενοχοποιει τοσο ευκολα αλλο παιδι για τη δικη του συμπεριφορα.

 

Έτσι είναι. Κι εμένα δε μου μοιάζει κακοποιημένο, απλά θρασύτατο. Η μαμά είναι δασκάλα αλλού, στο σχολείο μας ελάχιστοι το γνωρίζουν.....Πάντως είτε του μιλάει ο διευθυντής, είτε ο πατέρας του, είτε ο τελευταίος συμμαθητής του, το ίδιο είναι για τον μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Latina φιλενάδα ειναι σοβαρό αυτο που συμβαίνει στον γιο σου και δεν θα βρεις λύση .. Αν μπορεις στείλτο να μάθει μια πολεμική τέχνη τουλαχιςτον οταν βλέπει οτι το άλλο παει να του επιτεθεί, να κανει μια κίνηση να το αποτρέψει και να προστατέψει τον εαυτο του

Πολλοί τα στέλνουν απο τα 4 να μάθουν καράτε, να προστατεύονται ετςι όπως έχουν γίνει τα σχολεία!

 

Κάναμε πέρυσι ταε κβο ντο, κι επειδή στην αυλή πριν την προσευχή τα παιδάκια έδειχναν επιδεικτικά κάπως τί μάθανε, φέτος πήγαμε άλλο άθλημα. Το παιδί μου είναι αρκετά πιο ανεπτυγμένο από τα άλλα και δε θέλω να σηκώσει το χέρι του, θα γίνει ζημιά. Αλλά ούτε να το χτυπάνε και να βλέπει οτι δεν λαμβάνονται μέτρα και δεν τιμωρούνται......πχ η τιμωρία αυτού που έδωσε τις μπουνιές δε μπορεί να είναι να μείνει μέσα στο διάλειμμα να παίξει κομπιούτερ, σωστά?????:shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι να απευθυνθεί ο ενηλικας στο παιδι-θυτη και να μην απευθυνθεί στον ΓΟΝΕΑ του παιδιου-θυτη;

Aν το παιδι γυρνουσε όντως με τις κακωσεις που αναφερει η Latina θα πηγαινα σε ιατροδικαστη να καταγραψει τις βλαβες και μετα θα απειλουσα με μυνησεις-αγωγες και την διευθυνση του σχολείου και του γονεις του παιδιου... ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ!!

Αν μπλεξουν οι γονεις με το παιδι που χειροδικεί μπορει να παρεκτραπουν και να βρεθουν και απολογούμενοι! Ο κοσμος εχει θράσος!

Δεν έχω παιδια αλλα δουλευω με παιδάκια και από την μικρή μου εμπειρία η οδός της νομιμότητας είναι η καλύτερη. Μια έκθεση ιατροδικαστή που θα καταγράφει την κατάσταση θα τους φέρει όλους προ των ευθυνών τους.

 

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΚΩΣΕΙΣ- ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!!!!!!

Απλά οι γονείς σε κάποιες φάσεις έχουν πει, ότι τα δοκίμασαν όλα, και ξύλο, αλλά δεν τους ακούει.......Το οτι τρώει ξύλο το διαδίδει ο μικρός......και το αναμασούν όλοι τώρα πια.....

Link to comment
Share on other sites

Kανεις δεν δικαιολογεί το παιδι-θύτη. Αλλα οι άνθρωποι ψάχνουν μια λύση για το πρόβλημα και όχι να δημιουργήσουν και άλλα στην οικογένειά τους. Και το να μπαίνει ένας γονέας στον χώρο του σχολείου και να αναλαμβάνει δράση απέναντι σε ένα αποθρασυσμένο παιδί δεν ξέρεις που μπορεί να οδηγήσει. Και αν ο μπαμπάς χάσει τον έλεγχο και ρίξει καμιά σφαλιάρα τότε θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!!!

Για μένα το λιγότερο που πρέπει να κάνει η μαμα να ελέγξει αν όλα αυτά που συμβαίνουν είναι καταγεγραμμένα σε πρακτικά πχ στα πρακτικά των συνεδριάσεων διδασκόντων. Και εφόσον είναι καταγεγραμμένα και εφόσον είναι ΣΩΣΤΑ καταγεγραμμένα να πει στο διευθυντη ότι αν δεν βρει λύση ο ίδιος θα απευθυνθεί στην πρωτοβάθμια διεύθυνση εκπαίδευσης.

Διοτι και οι γονεις της απέναντι πλευρας να ειστε σίγουρες ότι θα προσπαθησουν να παρουσιάσουν ότι το παιδι στοχοποιειται ή ακόμη και να καταγγείλουν τον μπαμπα για εκφοβισμό του παιδιου τους!! Οι ανθρωποι έχουν θράσος !! Καλύτερα η Latina να έχει ντοκουμέντα ΓΡΑΠΤΑ για το τι γίνεται!!

 

Δεν πρόκειται να μου δώσει κανένα γραπτό ο συγκεκριμένος διευθυντής, που όλοι τον φωνάζουν ευθυνόβοφο, αν σας λέει κάτι αυτό. Με συμβούλεψε όμως κάποιος γνωστός δάσκαλος, αυτά που θα του ζητήσουμε στο συμβούλιο να είναι εγγράφως και να του ζητήσουμε να μας απαντήσει εγγράφως τι μέτρα θα λάβει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΚΩΣΕΙΣ- ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!!!!!!

Απλά οι γονείς σε κάποιες φάσεις έχουν πει, ότι τα δοκίμασαν όλα, και ξύλο, αλλά δεν τους ακούει.......Το οτι τρώει ξύλο το διαδίδει ο μικρός......και το αναμασούν όλοι τώρα πια.....

 

Eγω εννοουσα να πας το δικο σου παιδι διοτι περιγραφεις ότι μια μερα γυρισε με πρησμένο ματι και μελανιασμενο από την μπουνια...όχι το ξενο παιδι...Αφου τα χτυπάει τόσο ασχημα την επόμενη φορά πρέπει αυτό με καποιον τρόπο να πιστοποιηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και τραμπουκισμός........του είπα απλά να μην ξαναπλησιάσει τον δικό μου όπως είχαμε συμφωνήσει με τους γονείς του στο τηλέφωνο πριν μέρες.......αλλά τζίφος!

 

Σωστα, εσυ δεν εκανες κατι μεμπτο. Επιπληξη στο ξενο παιδι εκανες ως οφειλες!

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει ΔΕΠ- Υ κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ελέγξει την παρόρμησή του. Και αυτή είναι η καλή εκδοχή έχει και χειρότερες.

 

Λατίνα επιστολή στο Σχολικό Σύμβουλο ειδικά για τους χειρισμούς του διευθυντή και την έλλειψη παράλληλης στήριξης. Κοινοποιείς στο Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής και στο Παρατηρητήριο Πρόληψης Σχολικής Βίας. Για την έλλειψη της παράλληλης βέβαια δε φταίει ο διευθυντής του σχολείου, αλλά πρέπει να κινητοποιήσει τον υπάλοιπο μηχανισμό και από αυτά που λες δεν το έχει κάνει.

 

Αν το παιδί έχει φτάσει Β' Δημοτικού και έχει μείνει αδιάγνωστό είναι σκούρα τα πράγματα, γιατί οι γονείς κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους. Αυτό το λέω γιατί τώρα είπαν οι γονείς ότι θα πάνε σε ειδικό.

 

Μεγάλη προσοχή στη διατύπωση των επιστολών, δε θέλεις να κατηγορήσεις το άλλο παιδί, αλλά να βρεις λύση και για εκείνο και για όλα. Κοίτα ένα ωραίο παράδειγμα που ψάρεψα σήμερα http://xenesglosses.eu/2014/11/gia-pente-imeres-oi-goneis-ton-mathiton/

 

Έλα μιρικι μου περιμένω να με δεις όλη μέρα...θα μπω να διαβάσω αμέσως.

Αν και, πίστεψέ με, δεν έχει κάτι το παιδί. Μια χαρά είναι. Απλά είναι ολομόναχο, σε μια αυλή να περπατάει σαν ερημίτης, δεν του μιλάει κανείς, δεν το παίζει κανείς, όλοι οι γονείς μακριά και μακριά, ο διευθυντής το ίδιο, και τι να κάνει, βαράει.....Δεν το δικαιολογώ, απλά το κατανοώ......και ούτε ξυλοδαρμοί και μπούρδες, αν τον έβλεπαν με μώλωπες θα είχαν ειδοποιήσει οι εκπαιδευτικοί......χτες! Ο μικρός τα διαδίδει μπας και τον λυπηθεί κανείς....και τον παίξουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω εννοουσα να πας το δικο σου παιδι διοτι περιγραφεις ότι μια μερα γυρισε με πρησμένο ματι και μελανιασμενο από την μπουνια...όχι το ξενο παιδι...Αφου τα χτυπάει τόσο ασχημα την επόμενη φορά πρέπει αυτό με καποιον τρόπο να πιστοποιηθεί!!!

 

Το κρατάω στο μυαλό μου σαν ιδέα είναι καλή!

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής σας είναι τραγικός. Μπήκε μέσα στην τάξη και ζητούσε Αρτεμάκια Ματσάκια, να κατηγορήσουν το συμμαθητή. ΤΡΑΓΙΚΟΣ και δεν είναι σε θέση να κατέχει τη θέση του. Από αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα και δεν το χει με το συγκεκριμένο θέμα και δε ζητάει βοήθεια. Έπρεπε ήδη να έχει έρθει σύμβουλος, έπρεπε ήδη να έχει ενεργοποιηθεί το παρατηρητήριο και ο υπεύθυνος σχολικής βίας του σχολείου να είχε δράσει,

 

Θα το ήξερες γιατί θα έβλεπες παρεμβάσεις άλλου είδους για τα διαλείμματα και ενημερώσεις και σεμινάρια και συζητήσεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, εσυ δεν εκανες κατι μεμπτο. Επιπληξη στο ξενο παιδι εκανες ως οφειλες!

 

Δεν ήθελα, πίστεψέ με, αλλά δεν δούλεψε ούτε αυτό. Άλλες μαμάδες έχουν βάλει τους άντρες τους μπας και φοβηθεί, τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής σας είναι τραγικός. Μπήκε μέσα στην τάξη και ζητούσε Αρτεμάκια Ματσάκια, να κατηγορήσουν το συμμαθητή. ΤΡΑΓΙΚΟΣ και δεν είναι σε θέση να κατέχει τη θέση του. Από αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα και δεν το χει με το συγκεκριμένο θέμα και δε ζητάει βοήθεια. Έπρεπε ήδη να έχει έρθει σύμβουλος, έπρεπε ήδη να έχει ενεργοποιηθεί το παρατηρητήριο και ο υπεύθυνος σχολικής βίας του σχολείου να είχε δράσει,

 

Θα το ήξερες γιατί θα έβλεπες παρεμβάσεις άλλου είδους για τα διαλείμματα και ενημερώσεις και σεμινάρια και συζητήσεις.

 

 

Στην αυλή έχουμε 3 άτομα που πληρώνονται ιδιωτικά για να παρακολουθούν παιδάκια με αυτισμό, και αυτό ακόμα το χρησιμοποίησε προς όφελός του, μου είπε ότι τους έβαλε για να έχει μεγαλύτερη επιτήρηση που του ζητούσα πέρυσι, και τελικά είναι ιδιωτική υπόθεση και δεν τους έβαλε καν αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μίλησα με την πρόεδρο του συλλόγου και μου είπε ότι οι γονείς δεν έχουν δικαιοδοσία να ζητήσουν σύμβουλο.....μόνο σε περιπτώσεις αυτισμού και μόνο αν υπογράψει ο διευθυντής........ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγω δεν θα κόλλαγα στο ότι μπηκε ο Διευθυντής και ρώτησε, νομίζω αυτό το έκανε σε εμάς ο ίδιος ο Σύμβουλος, αν και δεν είμαι σίγουρη...

 

Σε εμάς ο Σύμβουλος έκανε διαφορά πάντως. Όχι ότι όλα είνα μέλι γάλα, αλλά έκανε μεγάλη διαφορά. Είναι σημαντικό να συζητηθεί πολύ σοβαρά την Πέμπτη, ήδη έχουν αργήσει να τον φωνάξουν. Καμιά φορά μπορεί να τον έχουν φωνάξει χωρίς να το ανακοινώσουν, για λόγους προσωπικών δεδομένων και καλά... Σε εμάς πάντως το μαθαμε όταν ρωτήσαμε ευθέως, ότι είχε κληθεί και όντως τότε ήταν η εποχή που βλέπαμε μια βελτίωση.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκετε τους γονείς. Ούτε το πρωί ούτε το μεσημέρι; Ποιος πηγαινοφέρνει το παιδί; Σε εμάς το πηγαινοφέρουν οι γονείς, αλλά είναι ειδική περίπτωση. Δηλαδή τι, αν τους πετύχουν κανα-δυο γονείς θα σας πουν κατάμουτρα χαχαχα και χοχοχο, αχ καλέ τα χρυσά μου, παιδάκια είναι;

 

Κοίτα, δεν ειμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει βελτίωση, νομίζω υπάρχει και δεν την αναγνωρίζεις, απλά ήσασταν και λίγο άτυχοι. Δηλαδή φέτος μπορεί να είχατε 7 περιστατικά, από τα οποία το ένα ήταν σοβαρότητας, να το πούμε 6/10 και πέρυσι μπορεί να είχατε 107 από τα οποία τα 10 να ήταν σοβαρότητας 8/10. Τυχαία νούμερα, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

 

Δεν λέω φυσικά να το αφήσεις έτσι, καθόλου μάλιστα. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που ειπώθηκε με τον ιατροδικαστή, νομίζω είναι τραβηγμένο σε αυτή τη φάση και δεν ξέρω με τι ιδιότητα το λέει αυτός που το κατέθεσε εδώ... Όμως εγώ θα είχα ήδη πάρει μια καθαρή φωτό με το παιδί μου και στον οποιονδήποτε θα έλεγε την Πέμπτη "έλα μωρά παιδάκια είναι" θα την έδειχνα ως ένδειξη για να δει ότι τηρώ κάποιο αρχείο με τα γεγονότα (χωρίς να πω τίποτε αλλο απλά δείχνοντας τη φωτό) και έμμεσα καταλαβαίνει αυτός που κάνει τη δουλειά του αναποτελεσματικά, ότι ίσως χρειάζεται να το δει λίγο πιο σοβαρά το θέμα. Θα έλεγα, δηλαδή πότε να ανησυχήσω, αν όχι τώρα, βλέποντας αυτή την εικόνα στο παιδί μου; Να περιμένω κάτι χειρότερο; Δεν ξέρω, πείτε με υπερβολική, αλλά εγώ ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί το φέρνει ο πατέρας με αλαρμ και εξαφανίζεται, το μεσημέρι φεύγει με την αδερφή του........στο τηλέφωνο τους ξαναβρήκα εγώ μετά από 27 καταγεγραμμένες κλήσεις........θα με έπαιρναν είπαν........τα υπόλοιπα που λένε τα ξέρετε....

 

Σε εσάς τον σύμβουλο ποιος τον κάλεσε???

 

Δε με πείραξε που έκανε ο διευθυντής τα παιδιά αρτέμη μάτσα, κάπως έπρεπε να ενημερωθεί......με πείραξε που ενώ σε εμάς είπε να τα απομακρύνουμε, στα παιδιά είπε να κάνουν ξανά παρέα, και τα παιδιά δεν ξέρουν τι να κάνουν και ποιον να ακούσουν.

 

Το μόνο που δε θέλω είναι να θιγεί η δασκάλα μας, την οποία υπερλατρεύω, και έχει κάνει και φέτος συγκινητικά πράγματα και δε θέλω να πληγεί κατά κανέναν τρόπο.....εκτός από εκείνην όμως που τα παιδιά τη λατρεύουν, μπαίνουν στην τάξη και άλλοι 4 άνθρωποι που έχουν γίνει τα μαλλιά τους περμανάντ....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το δύσκολο παιδί δεν πρέπει να απομονώνεται, καλώς ο διευθυντής λέει να κάνουν παρέα, κακώς σας δίνει εσάς την αντίθετη συμβουλή.

 

Στο σύμβουλο μπορείς να κάνεις παράπονα και έγγραφο εσύ προσωπικά. Ο σύλλογος γονέων ίσως θεσμικά να μη μπορεί (δεν το έχω ψάξει).

 

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει συλλογικά το πράγμα γιατί δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη δική σου ευαισθησία και η συνήθης πρόταση είναι να φύγη το μαύρο/λαχανί/ φούξια πρόβατο που δε βοηθάει σε κάτι.

 

Το παιδάκι θέλει όρια από το σπίτι και άνθρωπο πάνω από οτ κεφάλι του συνέχεια. Μην ανησυχείς με το σύμβουλο καθολου. Η δασκάλα σας δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, αφού τα περιστατικά δεν την εμπλέκουν άμεσα. Άλλωστε θα φροντίσεις να αναγνωρίσεις με έμφαση το πόσο καλή δουλειά κάνει. Το ότι οι ειδικότητες δεν μπορού να ανταποκριθούν ίσως να είναι λογικό, εφόσον το κλίμα στο σχολείο είναι μπάχαλο σε αυτό το σημείο, ο διευθυντής δεν κάνει τη δουλειά του και οι εκπαιδευτικοί αυτοί μπαίνουν λίγες ώρες και αλλάζουν κάθε χρόνο...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ότι ακούτε αμφιλεγόμενα πράγματα, εγώ θα το απέδιδα στο ότι είδαν ότι η απομόνωση του παιδιού το κάνει χειρότερο και αποφασισαν να το πάρουν αλλιώς. Σε εμάς δούλεψε αυτό ακριβώς, για ένα διάστημα τουλάχιστον. Όσο το παιδί απομονωνόταν, τόσο χειρότερο γινόταν το πράγμα.

 

Χμμμ... γνωστή πρακτική αυτή του γονιού που φεύγει σαν κυνηγημένος, Στη θέση σου όμως πριν τους Συμβούλους κτλ θα είχα πάρει άλλους 2-3 γονείς και θα είχαμε μπει μπροστά στο αυτοκίνητό του και αν "βιαζόταν να φύγει για τη δουλειά του" θα απαιτούσα να κλεισουμε ένα ραντεβού άμεσα. Στη δική μας περίπτωση δεν πρόλαβα να το κάνω, γιατί πέρυσι αποχωρούσαμε διαφορετικές ώρες από άλλες πόρτες, δεν ήξερα καν πώς είναι στη φάτσα. Φέτος που στην αρχή δεν είχαμε ολοήμερο, δεν πρόλαβα, γιατί ήδη είχε μπλεχτεί ό Σύμβουλος. Όμως είδα έναν γονιό που κρυβόταν στην κυριολεξία από όλους τους άλλους γονείς.

 

Τώρα βέβαια στη δική σας περίπτωση θα κοιτούσα να ριξω τους τόνους, γιατι υποτίθεται έχει αναλάβει το σχολείο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

 

Εγώ δεν θα κρατιόμουν, θα του έλεγα στην ψύχρα, αν τυχόν εμφανιζόταν στο συμβούλιο, που δεν νομίζω, ότι τον κουτσομπολεύουν και την οικογένεια του και εκείνον και αν τυχόν ρίχνει και καμία στον πωπό, να το κόψει γιατί δεν γίνει καλό μήνυμα στο παιδί και τέλος πάντων αυτό που κάνει ως τώρα, αν κάνει, δεν πιάνει, να δοκιμάσει κάτι άλλο. Και ότι δεν θα περιμένω πολύ, αν τυχόν δεν υπάρξει άμεση βελτίωση, το επόμενο θα είναι ο Σύμβουλος και όποιος άλλος χρειαστεί. Μπορεί ο Σύλλογος να καλέσει το Σύμβουλο, αν είναι απρόθυμο το σχολείο να το κάνει miriki?

 

Edit... τώρα είδα ότι μαζί γράφαμε και ήδη απάντησες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς το Σύμβουλο τον είχε ήδη καλέσει το σχολείο, λίγες εβδομάδες μετά το ξεκίνημα της χρονιάς στη Δευτέρα τάξη. Το παιδί χρειαζόταν παράλληλη, δεν υπάρχουν κονδύλια και στην πρώτη είχε δασκαλο, η κατάσταστη ελεγχόταν μη φανταστείς όμως και κάτι σπουδαίο. Είχε στιγματιστεί και από τα άλλα παιδιά και τους γονείς. Και στη Δευτέρα είχαν ξεφύγει και άλλα παιδιά, όσον αφορά το μαθησιακό κλίμα στην τάξη... Δηλαδή γινόταν ένας ψιλοχαμός. Εμάς υπήρχε βία, αλλά δεν ήταν το κυρίαρχο πρόβλημα.

 

Στην ουσια είχε περάσει το μήνυμα σε ολους, ότι αυτό το παιδί μονο με παράλληλη μπορούσε να σταθεί ΚΑΙ ΑΝ και τελικά κατάφεραν ελλείψει κονδυλίων να ανατρέψουν την εικόνα που είχε το παιδί για τον εαυτό του και οι άλλοι για εκείνον. Βέβαια ακόμα υπάρχουν πισωγυρίσματα, αλλά μαθαίνουμε ότι τουλάχιστον μάθημα γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...