Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξεκαθαρίσω ένα δυο πραγματάκια για να ξέρετε τι γίνεται. Ο διευθυντής από μόνος του δεν μπορεί να ζητήσει παράλληλη στήριξη.

 

Μόνο αν το παιδί έχει διάγνωση αυτισμού ή ΔΕΠ-Υ και ζητήσουν οι γονείς. Εδώ έχω την εντύπωση ότι το παιδί είναι αδιάγνωστο.

 

Ο διευθυντής από μόνος του δεν μπορεί να φέρει ψυχολόγο ή κοινωνικό λειτουργό σε επαφή με το παιδί, εκτός κι αν το ζητήσουν οι γονείς.

 

Ο διευθυντής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι:

α)Να ειδοποιήσει το Σχολικό Σύμβουλο και αν κριθεί απαραίτητο και το Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής και

β) Να κινητοποιήσει το μηχανισμό πρόληψης σχολικής βίας. Σε κάθε σχολείο υπάρχει ένας υπεύθυνος πρόληψης σχολικής βίας, ο οποίος θεωρητικά επιμορφώνεται σχετικά με το θέμα και γνωρίζει πρωτόκολλο δράσης που περιλαμβάνει την εμπλοκή φορέων όπως οι ψυχολόγοι κλπ.

 

Πέρσι ημουν εγώ υπεύθυνη πρόληψης σχολικής βίας στο σχολείο μου και η υπεύθυνη σχολική σύμβουλος μας είχε κάνει 2 εξαιρετικά σεμινάρια και είχε φτιάξει ένα πολύ καλό πρωτόκολλο δράσης. Φέτος (άλλο σχολείο) ούτε φωνή ούτε ακρόαση για το θέμα αυτό, αλλά ούτα και για κανένα άλλο η σύμβουλος προσχολικής αγωγής είναι άφαντη. Παρουσιάζεται μόνο στα επείγοντα (με πολλή προθυμία ομολογουμένως, αλλά το κομμάτι της επιμόφωσης λείπει εντελώς).

 

Ο διευθυντής λοιπόν εφόσον δεν υπάρχει η δυνατότητα της παράλληλης έπρεπε να έχει οργανώσει έτσι το σύλλογο διδασκόντων που να εφημερεύουν περισσότερα άτομα στην αυλή, να είχε φέρει το σχολικό σύμβουλο και να είχε βάλει σε λειτουργία την πρόληψη σχολικής βίας. Επίσης έπρεπε να σε είχε ενημερώσει για όλα αυτά και να είχε ζητήσει τη βοήθειά σας.

 

Όμως ο διευθυντής για να πάρει αυτή τη θέση ΔΕΝ έχει περάσει από τέτοιου είδους επιμόρφωση διαχείρισης κρίσεων οπότε συνήθως κάνουν ό,τι τους κατέβει στην κούτρα τους με όποιους πόρους έχουν. Και συνήθως φοβούνται να μπλέξουν το σύμβουλο γιατί είτε δε βγάζουν άκρη είτε δε θέλουν να χαλάσουν την όποια εικόνα τους.

 

Παρόλα αυτά επιμένω σε αυτό που λέω πάντα. Οι θεσμοί υπάρχουν για να χρησιμοποιούνται και αν δε λειτουργούν όπως πρέπει, να τροποποιηθεί το καθεστώς που τους διέπει.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αύριο κοινοποιείς τα παράπονά σου στο διευθυντή εγγράφως αν δεν το έχεις κάνει ήδη, απαιτείς να καταγραφούν τα περιστατικά στο βιβλίο σχολικής ζωής αν δεν έχει ήδη γίνει, τους λες ότι επιφυλάσσεσαι παντός νομίμου δικαιώματός σου και την Πέμπτη ακούς τι έχουν να σου πουν. Αν σε ικανοποιήσει περιμένεις άλλη μια εβδομάδα να δεις διαφορές στη στάση του σχολείου (όχι στο παιδάκι βέβαια, δεν αλλάζουν έτσι αυτά τα πράγματα). Αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση παίρνεις το χαρτάκι σου και πας στη σύμβουλο της περιοχής.

 

Μην ανακοινώσεις εκ των προτέρων τις κινήσεις σου, οφείλουν να ξέρουν από μόνοι τους ποιες είναι και πώς κλιμακώνονται. Νομικά δεν θα κινούμουν εγώ προσωπικά αν δεν είχα εξαντλήσει τα θεσμικά (που δεν το έχεις κάνει).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα έμπλεξε και ο δικός μου σε καβγά, οπότε, αλλάζουν τα δεδομένα. :(:(:(Τον έβρισε ένα κοριτσάκι και το χτύπησε....είμαι συντετριμμένη.......δλδ ΟΚ δεν έχει σηκώσει χέρι απ την πρώτη μέρα σε ότι και να του έκαναν και σήκωσε 3 μέρες πριν τη συνέλευση....

 

Τώρα ξέρετε και ξέρω τι θα γίνει, θα μας πάρει η μπάλα, ότι και ο δικός μου είναι επιθετικός, σημαία θα το κάνουν, και θα βρεθώ και να απολογούμαι. Μα τι γκαντεμιά με δέρνει όμως! Πού να μιλήσω και τι να πω?

 

Πήραμε βέβαια τηλέφωνο και ζητήσαμε συγνώμη, και το κοριτσάκι παραδέχτηκε ότι τον έβρισε άσχημα, αλλά εντάξει, για το διευθυντή δεν έχουν σημασία αυτά. Μπήκαμε στη μπλακ λιστ, 3 μέρες πριν, την τύχη μου μέσα...Ευτυχώς η μαμά δε θα το τραβήξει γιατί και η δικιά της δέρνει αρκετά λέει...τι να πω...

 

Ό,τι και να πείτε, εγώ αυτή τη στιγμή είμαι χάλια. Πιο χάλια δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα έμπλεξε και ο δικός μου σε καβγά, οπότε, αλλάζουν τα δεδομένα. :(:(:(Τον έβρισε ένα κοριτσάκι και το χτύπησε....είμαι συντετριμμένη.......δλδ ΟΚ δεν έχει σηκώσει χέρι απ την πρώτη μέρα σε ότι και να του έκαναν και σήκωσε 3 μέρες πριν τη συνέλευση....

 

Τώρα ξέρετε και ξέρω τι θα γίνει, θα μας πάρει η μπάλα, ότι και ο δικός μου είναι επιθετικός, σημαία θα το κάνουν, και θα βρεθώ και να απολογούμαι. Μα τι γκαντεμιά με δέρνει όμως! Πού να μιλήσω και τι να πω?

 

Πήραμε βέβαια τηλέφωνο και ζητήσαμε συγνώμη, και το κοριτσάκι παραδέχτηκε ότι τον έβρισε άσχημα, αλλά εντάξει, για το διευθυντή δεν έχουν σημασία αυτά. Μπήκαμε στη μπλακ λιστ. 3 μέρες πριν, την τύχη μου μέσα...

 

Ό,τι και να πείτε, εγώ αυτή τη στιγμή είμαι χάλια.

 

Τι ηττοπάθεια είναι αυτή γλυκιά μου ???? Πέρνα στην επίθεση σε παρακαλώ!!!!

Αντί να δεις ότι οι απανωτές επιθέσεις που έχει δεχθεί ο γιος σου, τον έχουν επηρεάσει & τώρα ο ίδιος εκδηλώνει επιθετική συμπεριφορά, ενώ δεν την είχε πριν... Αντί να δεις ότι το παιδάκι σου αυτά βλέπει & αυτά κάνει... Αντί να τσαντιστείς που δεν υπάρχει δικαιοσύνη στο να τιμωρείται ο επιθετικός & έτσι παραδειγματίζονται & τα ήρεμα παιδιά σε επιθετική συμπεριφορά....!!

Όχι μόνο δεν πρέπει να σε βάλουν στη γωνία, αλλά να το χρησιμοποιήσεις ως δικό σου επιχείρημα: ότι από τη στιγμή που το παιδί μου υφίσταται επιθέσεις, κανείς δεν τιμωρεί τον επιθετικό & βλέπει ότι περνάνε τέτοιες συμπεριφορές, δεν θέλει να το παίζει θύμα & αποκτά επιθετική συμπεριφορά το ίδιο για να μην αφήνει περιθώρια για επιθέσεις από τους άλλους!!!

Όταν βγήκε το ψαλίδι στο δικό μας σχολείο, την άλλη μέρα το παιδάκι που δέχθηκε την επίθεση, πήρε μαζί του στο σχολείο το ψαλιδάκι για νύχια από το τσαντάκι της μάνας του & το μεσημέρι η μάνα του το βρήκε στην τσέπη του. Όταν τον ρώτησε, της είπε: τι θες δλδ, αν μου ξαναεπιτεθεί με το ψαλίδι εγώ να μην αμυνθώ? αν δει ότι έχω & εγώ ψαλίδι θα φοβηθεί & δεν θα με πλησιάσει......

Έλεος δλδ, όχι να χαλάσουμε τους καλούς επειδή δεν μπορούμε να φτιάξουμε τους προβληματικούς .......!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα αν σου κανουν τετοιο συσχετισμο θα ειναι τρελοι!

Το ιδιο ειναι ενα παιδι που ειναι σε καθημερινη βαση βιαιο, που εχουν κανει παραπονα ποσοι γονεις, εχουν γινει συμβουλια, τηλεφωνα κλπ με γονεις που κρυβονται πισω απο το 'ελα μωρε παιδια ειναι' με ενα παιδι που εμπλεξε σε καβγα και τελικα σηκωσε χερι? Και στην τελικη να σου πω κατι, επομενο ειναι να αρχισουν να γινονται βιαια και αλλα παιδια. Αφου δεχονται βια και βλεπουν οτι μενει ατιμωρητη γιατι να μην σηκωσουν και αυτα χερι? Φυσικα ειναι λαθος και ευτυχως ο γιος σου εχει μαμα που θα το επισημανει αυτο το λαθος χωρις να χρειαζεται η παρεμβαση συμβουλων και λοιπων φορεων, με το αλλο παιδι να δειτε τι θα κανετε... ετσι θα το διατυπωνα και στο συμβουλιο αν τολμουσαν να συγκρινουν μια ατυχη στιγμη του γιου μου με ενα καθημερινο και χρονιο προβλημα του σχολειου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πάντα αυτό που κάνουν........μοιράζουν τις ευθύνες σε πολλά παιδιά για να μην στοχοποιείται ένα, έχει ξαναγίνει και πέρυσι αν θυμάστε....

 

Και τώρα, βούτυρο στο ψωμί τους, ότι να και το δικό σας επιτέθηκε, παιδάκια είναι, πωπω σα να τους ακούω....Εδώ μας την λένε όταν τον χτυπάνε, δε θα πούνε τώρα? Μα πώς του ήρθε δεν καταλαβαίνω.....θα τρελαθώ. Και την τιμωρία του του έβαλα, και συζήτησα, και μόνος ζήτησε να πάρει τηλέφωνο στο κοριτσάκι, ζήτησε συγνώμη και της υποσχέθηκε ότι δε θα "ξαναεπαναληφθεί".... στεναχωρέθηκε τον είδα......ε που να με πάρει, τρελή γκαντεμιά.

 

Δεν ξέρετε για τι ανθρώπους μιλάμε παιδιά, γι αυτό τα λέτε. Αμάν κάνουνε να πούνε πως όλα τα παιδάκια κάτι κάνουν για να μην ακουστεί το σχολείο τους ότι αντιμετωπίζει ανεπαρκώς συγκεκριμένα και επαναλαμβανόμενα κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε το ξέρω ότι είναι φίλη σου. Απλώς αυτή η συμβουλή είναι φιλική συμβουλή, όχι νομική. Αυτό εννοώ.

Πες της να σου μιλήσει όπως θα μίλαγε σε έναν πελάτη της. Τελείως ψυχρά και νομικά να σου πει τι επιλογές έχεις. Πως μπορείς να κινηθείς. Και μετά σαν φίλη σου, να σε βοηθήσει να διαλέξεις την κατάλληλη επιλογή από αυτές που σου είπε ο δικηγόρος σου.:mrgreen: Καταλαβαίνεις τι εννοώ;

 

Κοίτα, σαν απλή μαμά το λέω νομίζω ήδη έδωσε τη νομική της συμβουλή... Νομική συμβουλή δεν είναι μόνο να πεις τις νομικές δυνατότητες, που δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές σε περιπτώσεις εποπτείας ανηλίκων... Είδες εσύ να έχουν επιπτώσεις οι γονείς παιδιών που δολοφόνησαν, όπως όλα δείχνουν άλλο παιδί - υπόθεση Άλεξ; Οι δάσκαλοι έχουν ένα καθήκον εποπτείας, αλλά προσωπικά ουδέποτε άκουσα στην πράξη να επεμβαίνουν δικηγόροι στα περι σχολικών... Κάποιες ιστορίες έχουν ακουστεί, αλλά δεν νομίζω οτι τα παιδιά που ήταν στο κέντρο αυτών ως θύματα τελικά κέρδισαν, σε σχέση με το να είχαν τηρηθεί πιο χαμηλοί τόνοι.

 

Ας μας πει και η Aimee, αν ξέρει.

 

Θεωρητικά μιλώντας, ακόμα και αν υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες, και πάλι μπορεί η κλιμάκωση τέτοιας μορφής, να μην είναι η καλύτερη λύση. Πχ σε ένα διαζύγιο, μπορεί ένας δικηγόρος να έχει τον τρόπο να σκίσει έναν αντίδικο, να του πάρει τα πάντα, λεφτά, διατροφή, αλλά να επιλέξει να συμβουλεύσει πιο ήπια, για να μην απομακρυνθεί ένα παιδί από τον πατέρα του... Και στο φινάλε, σε ένα διαζύγιο ή κάτι τέτοιο δεν είσαι υποχρεωμένος να συναλλάσσεσαι καθημερινά με τους "αντίδικους" για ακόμα 4 χρόνια...

 

ΥΓ και βέβαια, όσον αφορά το σημερινό περιστατικό, τα κορίτσια έχουν δίκιο, μη μασάς. Εσύ είσαι εκεί για να μην επαναλαμβάνονται τέτοια περιστατικά, κάτι στο οποίο είναι ανεπαρκείς διάφοροι άλλοι εμπλεκόμενοι. Εσύ κάνεις κάτι, εκείνοι τι κάνουν; Δεν λέω να πεις έτσι χύμα, αλλά έτσι είναι, στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα, βούτυρο στο ψωμί τους, ότι να και το δικό σας επιτέθηκε, παιδάκια είναι, πωπω σα να τους ακούω....Εδώ μας την λένε όταν τον χτυπάνε, δε θα πούνε τώρα? Μα πώς του ήρθε δεν καταλαβαίνω.....θα τρελαθώ. Και την τιμωρία του του έβαλα, και συζήτησα, και μόνος ζήτησε να πάρει τηλέφωνο στο κοριτσάκι, ζήτησε συγνώμη και της υποσχέθηκε ότι δε θα "ξαναεπαναληφθεί".... στεναχωρέθηκε τον είδα......ε που να με πάρει τρελή γκαντεμιά.

 

Βαρέθηκε τις μπουνιές το παιδι βρε Latina μου.. Νομίζεις οτι το θύμα δεν γίνεται θύτης κάποια στιγμή; Απλα δεν ειχες προβλέψει κατι τέτοιο αλλα ειναι όντως σοκ;

Βαρέθηκε ο άνθρωπος.. Τον βαράνε τον βαράνε στο τελος βαρεσε και αυτος.. Και αφου το άλλο αγοράκι δεν την πληρώνει ποτε ένας ακομα λόγος να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Αμάν κάνουνε να πούνε πως όλα τα παιδάκια κάτι κάνουν για να μην ακουστεί το σχολείο τους ότι αντιμετωπίζει ανεπαρκώς συγκεκριμένα και επαναλαμβανόμενα κρούσματα.

 

Και πως κρατιεσαι και δεν τους ανταπαντας με αυτα ακριβως τα λογια?? Εξαλλη θα γινομουν αν εβλεπα οτι προσπαθουν να αποφυγουν να δραστηριοποιηθουν κρυμενοι πισω απο τοσο χαζες δικαιολογιες. Latina μου τα λες πολυ καλα, αυτα που μας λες εδω πες τους τα καταμουτρα, ξεμπροστιασε τους! Δουλεια τους ειναι! Ειναι δικη τους ευθυνη και αρμοδιοτητα, αυτοι ειναι υπολογοι σε εσας, αυτοι πρεπει να σας καθησυχασουν, η δικη τους καρεκλα πρεπει να τρεμει και οχι η καρδουλα σας που στελνετε τα παιδια σας σε αυτο το σχολειο! Αφου τους ξερεις και φανταζεσαι τι θα σου πουν μην πτοεισαι, κανε προβα τι θα τους απαντησεις και μην δεχτεις τετοιες υπεκφυγες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το κοριτσάκι βαράει αλλά όχι τόσο συχνά....και αυτή τη μαμά την φωνάζουν στο γραφείο ότι δέρνει η μικρή της άλλους.......αχ δεν ξέρω. Ο δικός μου ας μη σήκωνε χέρι και όλα θα ήταν αλλιώς. Σήκωσε, έληξε.....θα με κάνουν ρόμπα.

Μόνο στο ότι έγινε μια φορά μπορώ να στηριχτώ, ενώ το άλλο είναι καθημερινό και με πολλαπλά θύματα.

Goody, πίστεψέ με, απ την Παρασκευή πρόβες κάνω, ούτε τη νύχτα δεν κλείνω μάτι......τώρα που έγινε κι αυτό, θα βάζω και ουισκάκι.....

Link to comment
Share on other sites

Να πας αύριο στη σύμβουλο ξέχνα τη συνάντηση της Πέμπτης.... Τώρα έχεις ακόμη καλύτερο αίτημα για το παιδί σου. ίδρωσες πέρσι να τον συνεφέρεις και τώρα αρχίζει τα ίδια. Αύριο πουρνό πουρνό. Μη σε βρω εδώ μέσα θα σε μαλώσω :-P

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα δεν ειναι ασπρο μαυρο, τα παιδια δεν ειναι ή αγγελοι ή δαιμονες, ολα θα σηκωσουν χερι καποια στιγμη, ή θα τσακωθουν, ή θα βρισουν, γενικοτερα ολα με καποιο τροπο θα παρεκτραπουν, ανθρωποι ειναι και θυμωνουν! Στο συμβουλιο δεν θα μαζευτειτε για να μιλησετε για ενα, δυο, τρια τυχαια περιστατικα αλλα για ενα μονιμο προβλημα, μια κατασταση που δεν βελτιωνεται. Μην επιτρεψεις να τα συγκρινουν σαν ομοια περιστατικα, ειναι η μερα με την νυχτα, μην το αντιμετωπιζεις και εσυ λες και εκανε ο γιος σου το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Να πας αύριο στη σύμβουλο ξέχνα τη συνάντηση της Πέμπτης.... Τώρα έχεις ακόμη καλύτερο αίτημα για το παιδί σου. ίδρωσες πέρσι να τον συνεφέρεις και τώρα αρχίζει τα ίδια. Αύριο πουρνό πουρνό. Μη σε βρω εδώ μέσα θα σε μαλώσω :-P

 

Με τι μούτρα ρε μιρίκι? Κατ αρχήν ένα όνομα έχω μόνο και είναι λέει σε δήμο εκτός Θεσσαλονίκης που υπαγόμαστε.....αλλά να πάω και να πω τι? Δεν έχεις ιδέα τι θα μου κάνει τώρα ο διευθυντής, θα τα μάθετε την Πέμπτη, εδώ πέρυσι το παιδί έβρεξε τη μπλούζα του δυο μέρες πριν το κλείσιμο του σχολείου γιατί παίζανε μπουγέλο και με φώναξε για παραβατική συμπεριφορά......πλάκα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι goody μου αυτό στριφογυρίζω συνεχώς στο μυαλό μου, πώς θα τους αποστομώσω όταν θελήσουν να τα παρουσιάσουν σαν ίδιας βαρύτητας περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα επαναλάβω μια συμβουλή που μου έδωσαν κάποτε και είναι σε περιπτώσεις που επικοινωνείς για κάτι σοβαρό με το σχολείο, να είστε και οι δύο σύζυγοι, αλλιώς δεν σε υπολογίζουν και τόσο, το βλέπουν σαν κάτι που δεν υπολογίζει ούτε καν ο άντρας σου! Το λέω γιατί μιλάς σε Α πρόσωπο για την Πέμπτη!

 

Μέχρι και για ψυχολογική εκτίμηση της κακιάς ώρας που βγάζουν μόνοι τους, ότι οι γονείς έχουν χωρίσει και ναι, πώς να είναι ΟΚ το παιδί το καημένο, έχω ακούσει, για άλλη άσχετη οικογένεια! Και αυτό γιατί έβλεπαν μόνο το μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω μια συμβουλή που μου έδωσαν κάποτε και είναι σε περιπτώσεις που επικοινωνείς για κάτι σοβαρό με το σχολείο, να είστε και οι δύο σύζυγοι, αλλιώς δεν σε υπολογίζουν και τόσο, το βλέπουν σαν κάτι που δεν υπολογίζει ούτε καν ο άντρας σου! Το λέω γιατί μιλάς σε Α πρόσωπο για την Πέμπτη!

 

Μέχρι και για ψυχολογική εκτίμηση της κακιάς ώρας που βγάζουν μόνοι τους, ότι οι γονείς έχουν χωρίσει και ναι, πώς να είναι ΟΚ το παιδί το καημένο, έχω ακούσει, για άλλη άσχετη οικογένεια! Και αυτό γιατί έβλεπαν μόνο το μπαμπά.

 

Κάθε μέρα τον βλέπουν τον μπαμπά που τον πηγαίνει, κι εγώ τον παίρνω ή το αντίστροφο. Επίσης ο διευθυντής και η δασκάλα πολλές φορές μας έχουν δει και στην αυλή μας να παίζουμε με τα παιδιά μας επιτραπέζια, περνάνε συχνά από εδώ. Τεσπα, καταλαβαίνω τι λες, θα κοιτάξω να πάμε μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι. Είπαμε το πρόβλημα είναι η ελλιπής επιτήρηση και η βία στο σχολείο. Δεν είναι το δικό σου παιδί ή το δικό μου. Και ναι όταν υπάρχει ανοχή της βίας στο σχολείο το φαινόμενο γενικεύεται.

 

Το δικό σου πρόβλημα είναι (για τη σύμβουλο) ότι έχεις ένα ζωηρό παιδί που με δυσκολία καταφέρνεις, αλλά καταφέρνεις, να κρατάς στη σειρά. Και ότι έχει αρχίσει να φοβάται να πάει γιατί κακοποιείται και γιατί στα μάτια του νομιμοποιείται η βία από την παθητική στάση του σχολείου.

 

Δε σε νοιάζει να σε πουν μουρλή, υπερβολική, ελικοπτερίζουσα (helicopter parenting). Δε σε ενδιαφέρει. Σε ενδιαφέρει το παιδί να μην ξανάρθει και μολύβι στο μάτι, μπουνιά στη μύτη και κλοτσιά στην κοιλιά μην πω τίποτε άλλο. Σε ενδιαφέρει όταν το δικό σου παιδί βρεθεί στη θέση να χτυπήσει κάποιο άλλο να βρίσκεται και τότε εκεί κάποιος να το αποτρέψει ή να το επιπλήξει ό,τι προλάβει. (κακά τα ψέμματα όλο και κάτι θα ξεφύγει δεν μπορείς να αστυνομεύεις την αυλή με αστακούς- εκπαιδευτικούς).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι. Είπαμε το πρόβλημα είναι η ελλιπής επιτήρηση και η βία στο σχολείο. Δεν είναι το δικό σου παιδί ή το δικό μου. Και ναι όταν υπάρχει ανοχή της βίας στο σχολείο το φαινόμενο γενικεύεται.

 

Το δικό σου πρόβλημα είναι (για τη σύμβουλο) ότι έχεις ένα ζωηρό παιδί που με δυσκολία καταφέρνεις, αλλά καταφέρνεις, να κρατάς στη σειρά. Και ότι έχει αρχίσει να φοβάται να πάει γιατί κακοποιείται και γιατί στα μάτια του νομιμοποιείται η βία από την παθητική στάση του σχολείου.

 

Δε σε νοιάζει να σε πουν μουρλή, υπερβολική, ελικοπτερίζουσα (helicopter parenting). Δε σε ενδιαφέρει. Σε ενδιαφέρει το παιδί να μην ξανάρθει και μολύβι στο μάτι, μπουνιά στη μύτη και κλοτσιά στην κοιλιά μην πω τίποτε άλλο. Σε ενδιαφέρει όταν το δικό σου παιδί βρεθεί στη θέση να χτυπήσει κάποιο άλλο να βρίσκεται και τότε εκεί κάποιος να το αποτρέψει ή να το επιπλήξει ό,τι προλάβει. (κακά τα ψέμματα όλο και κάτι θα ξεφύγει δεν μπορείς να αστυνομεύεις την αυλή με αστακούς- εκπαιδευτικούς).

 

Καλά κάτσε να δεις τι θα ακούσω την Πέμπτη και εδώ θα είμαστε.....όπως σου το λέω θα γίνει. Θα εξισωθούν όλοι και θα μπουν σε ένα τσουβαλάκι με την ταμπέλα ζωηροί. Και πέρυσι έτσι έγινε. Ζωηρός αυτός που χοροπηδάει, ζωηρός αυτός που σήκωσε χέρι μια φορά, ζωηρός αυτός που δέρνει κάθε μέρα 4-5, ζωηρός αυτός που κλέβει λεφτά απ την τσάντα της δασκάλας και σηκώνει και χέρι να τη χτυπήσει αφού πρώτα τη βρίζει. Και μετά θα ακούσουμε τις ιστορίες περί "απ το σπίτι ξεκινάν όλα και δε μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς" και θα φύγουμε.......λες και πρώτη φορά θα είναι. Θα ανασκουμπωθώ όμως, σήμερα με πήρε από κάτω, θα ανασκουμπωθώ και ως την Πέμπτη θα πάω έτοιμη .....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό πολύ απλά και πολύ ήρεμα θα απαντούσα γιατί δεν έχει κληθεί ακόμα ο σύμβουλος. Η δουλειά του είναι αυτό ακριβώς. Έτσι δεν ειναι; Με κάποιον τρόπο θα έφευγα από τη συνάντηση έχοντας πάρει κάποιες εγγυήσεις ότι στην καλύτερη περίπτωση με το επόμενο σοβαρό περιστατικό καλείται σύμβουλος. Από όποιον χρειαστεί, στην τελική. Χειρότερα θα είναι για αυτούς να τους καλέσεις εσύ, έτσι νομίζω, και να φανεί εκ των υστέρων πόσα περιστατικά κουκούλωναν και ποιας σοβαρότητας, οπότε θα αναγκαστούν να τον καλέσουν μόνοι τους και στο ενδιάμεσο να πιέσουν σοβαρά τους άλλους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό πολύ απλά και πολύ ήρεμα θα απαντούσα γιατί δεν έχει κληθεί ακόμα ο σύμβουλος. Η δουλειά του είναι αυτό ακριβώς. Έτσι δεν ειναι; Με κάποιον τρόπο θα έφευγα από τη συνάντηση έχοντας πάρει κάποιες εγγυήσεις ότι στην καλύτερη περίπτωση με το επόμενο σοβαρό περιστατικό καλείται σύμβουλος. Από όποιον χρειαστεί, στην τελική. Χειρότερα θα είναι για αυτούς να τους καλέσεις εσύ, έτσι νομίζω, και να φανεί εκ των υστέρων πόσα περιστατικά κουκούλωναν και ποιας σοβαρότητας, οπότε θα αναγκαστούν να τον καλέσουν μόνοι τους και στο ενδιάμεσο να πιέσουν σοβαρά τους άλλους γονείς.

 

Ο διευθυντής μας έχει ανακοινώσει μέσω της προέδρου του συλλόγου γονέων ότι

1. δεν πρόκειται να καλέσει σύμβουλο

2. οι γονείς μόνοι μας δε μπορούμε να το κάνουμε

3. και να το κάνουμε, ο σύμβουλος έρχεται σε σοβαρά περιστατικά (διασπάσεις, αυτισμούς) και όχι για μπουνιές και κλωτσιές

4. και να προσκληθεί, η όλη διαδικασία παίρνει καιρό και δε λύνει το θέμα μας

 

αυτά .........θα ζητήσουμε εμείς, αλλά αυτά θα μας πει, που είπε και στην πρόεδρο.

 

Βασικά, περιμένουμε αύριο το χαρτάκι για τη συνάντηση. Αν δεν το βάλει αύριο, Τετάρτη αποκλείεται να βάλει χαρτάκι για Πέμπτη, είναι αργά, όλος ο κόσμος είναι εργαζόμενος. Ας βάλει πρώτα, και θα μπουν όλα στη σειρά. Γιατί και πέρυσι ζητήσαμε συνάντηση, την πρώτη Πέμπτη έδινε εξετάσεις και είχε διάβασμα ο ίδιος, την άλλη Πέμπτη δεν μπορούσε γιατί ήταν τελευταία πριν το Πάσχα, και μετά μας είπαν τώρα κλείνει το σχολείο σε λίγο καιρό, του χρόνου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής μας έχει ανακοινώσει μέσω της προέδρου του συλλόγου γονέων ότι

1. δεν πρόκειται να καλέσει σύμβουλο

2. οι γονείς μόνοι μας δε μπορούμε να το κάνουμε

3. και να το κάνουμε, ο σύμβουλος έρχεται σε σοβαρά περιστατικά (διασπάσεις, αυτισμούς) και όχι για μπουνιές και κλωτσιές

4. και να προσκληθεί, η όλη διαδικασία παίρνει καιρό και δε λύνει το θέμα μας

 

αυτά .........θα ζητήσουμε εμείς, αλλά αυτά θα μας πει, που είπε και στην πρόεδρο.

 

Ωραία, σε αυτό απαντάτε, ότι αφήνετε το σύμβουλο να το αποφασίσει αυτό, αφού του εκθέσετε τα γεγονότα. Πλέον το κάνετε εσείς, αφού ο Διευθυντής δηλώνει απρόθυμος... Πάντως για να πω την αλήθεια, το παιδάκι που δημιουργούσε προβλήματα στο δικό μας σχολείο πράγματι είχε διάγνωση της κατηγορίας 3 που γράφεις, δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι σε αυτή την περίπτωση. Για την παράλληλη στήριξη είναι αληθεια, για το σύμβουλο, δεν νομίζω ότι σας τα λένε καλά.

 

Ααα και να πω τον πόνο μου, η λύση ακούγεται ότι είναι η πιο στενή επίβλεψη. Κάτι που απο πέρυσι σε εσάς δεν έδειξαν μεγάλη προθυμία να εφαρμοσουν. Επ αυτού άκουσα και το εξής από κάποιον διδάσκοντα πέρυσι... Κυρία μου τι θέλετε, τι συζητάμε, εδώ η παιδεία έχει ελλείψεις, με λίγα λόγια εμμέσως πλην σαφώς μου είπε ότι αφού δεν τον πληρώνουν αυτά που νομίζει ότι του αξίζουν, δεν κάνει και αυτός τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε Αθηνά μου, 3 μέρες μείνανε......παραπάνω εποπτεία στην αυλή με τίποτα δε θα βάλει, εδώ μας είπε ότι οι δάσκαλοι της παράλληλης εποπτεύουν και τα δικά μας παιδιά και ότι τους έβαλε αυτός επειδή το ζητήσαμε.....που εκείνοι δεν είναι δημόσιοι, είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι των γονιών, σιγά μη βλέπουν και τα δικά μας παιδιά, εδώ δεν προλαβαίνουν με εκείνα για τα οποία πληρώνονται.....

Και να σου πω και το πιο τραγικό? Φέτος όλα τα χτυπήματα όλων των παιδιών μέχρι τώρα.......ήταν εν ώρα μαθήματος......!!!!!!! Ναι, όπως το ακούτε!!!!! Σε εικαστικά, αγγλικά, γυμναστική κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μολις έγραψες είναι μια ωραία παράγραφος στο γραμματάκι που θα γράψετε ως τεκμηριωση για το σύμβουλο. Νομίζω όμως ότι πηγαίντε το προφορικά πρώτα προς το σύμβουλο, όπως είπε η miriki και βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής μας έχει ανακοινώσει μέσω της προέδρου του συλλόγου γονέων ότι

1. δεν πρόκειται να καλέσει σύμβουλο

2. οι γονείς μόνοι μας δε μπορούμε να το κάνουμε

3. και να το κάνουμε, ο σύμβουλος έρχεται σε σοβαρά περιστατικά (διασπάσεις, αυτισμούς) και όχι για μπουνιές και κλωτσιές

4. και να προσκληθεί, η όλη διαδικασία παίρνει καιρό και δε λύνει το θέμα μας

 

αυτά .........θα ζητήσουμε εμείς, αλλά αυτά θα μας πει, που είπε και στην πρόεδρο.

 

Βασικά, περιμένουμε αύριο το χαρτάκι για τη συνάντηση. Αν δεν το βάλει αύριο, Τετάρτη αποκλείεται να βάλει χαρτάκι για Πέμπτη, είναι αργά, όλος ο κόσμος είναι εργαζόμενος. Ας βάλει πρώτα, και θα μπουν όλα στη σειρά. Γιατί και πέρυσι ζητήσαμε συνάντηση, την πρώτη Πέμπτη έδινε εξετάσεις και είχε διάβασμα ο ίδιος, την άλλη Πέμπτη δεν μπορούσε γιατί ήταν τελευταία πριν το Πάσχα, και μετά μας είπαν τώρα κλείνει το σχολείο σε λίγο καιρό, του χρόνου!!!

 

Το 3 αληθευει όσον αφορα τα σοβαρα περιστατικα και το 4 ηδη το ανεφερα και γω.Προσωπικα συστηνω να συνεργαστειτε με το διευθυντη για να βρειτε μια ρεαλιστικη και εφικτη λυση που προβλεπεται διότι ο συμβουλος δεν προκειται να αντιταχθει στο διευθυντη ούτε και ο διευθυντης να ...τον φοβηθει.Συνηθως εχουν καλες ακομα και φιλικες σχεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...