Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν κατά την εισαγωγή της δεύτερης ξένης γλώσσας "κόπηκαν" ώρες από τα ελληνικά. Ούτε το ξέρω, ούτε μπορώ να επιβεβαιώσω αυτή την παρατήρηση. Απλά μεταφέρω ένα άκουσμα το οποίο προέρχεται από διαφορετικές και ανεξάρτητες πηγές. Μπορεί να είναι απλά ένα "βιαστικό" συμπέρασμα. Δεν ξέρω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ -συμμαθήτρια του Ανδρούτσου- :P

Γράφαμε πολλές εκθέσεις. Εκείνα τα "σκέφτομαι και γράφω" στο λαιμό μου κάθονταν. Δεν έγραφα πάνω από 4-5 σειρές στην β δημοτικού. Οι άλλοι έγραφαν πάνω από σελίδα! ... Απ' ότι φαίνεται, τώρα κάνω απόσβεση στο γραπτό λόγο με τα "σεντόνια". :P

 

Πάντως έχει αλλάξει γενικά η φιλοσοφία της έκθεσης. Παλιά αναζητούσαν το δοκίμιο. Τώρα θέλουν εντελώς διαφορετικά πράγματα. Περιορισμός στις λέξεις, συνοπτικός λόγος... εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο χειρισμό της γλώσσας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω "φόρα" να το αμφισβητήσω, μου κάνει κι εμένα περίεργο. Κυρίως λόγω του ότι δεν μπορείς να τα έχεις και Χ#$Μ3να (συγνώμη Sunshine) και να σε επηρεάζουν τόσο.

 

Για ποιά Αγγλικά μιλάμε? Για την πρωτοβάθμια ή τα Λύκεια?

Έκανα κι εγώ Αγγλικά στο Λύκειο, θυμάμαι μόνο την καθηγήτρια κι ένα κείμενο για τη Γουίνι Μαντέλα.

 

Μήπως είναι σύμπτωση και μας έχει φάει η what's up???

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ο συνοπτικος λογος αλκυων με βρισκει συμφωνη και καλα κανουν. Ειμαστε πολυλογαδες. Στο δε Πανεπιστημιο, πηγαινε 10δα και βαθμος (100 σελιδες= 10!!!). Οταν πηγα μετα Αγγλια, ενας απο τους λογους που τους παραδεχτηκα, ειναι οτι σου μαθαινουν να εστιαζεις στην ουσια. Γιατι τελικα αυτη σου μενει. Οχι βεβαια οτι και η αναλυση δεν χρειαζεται, ομως οχι παντου και σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ -συμμαθήτρια του Ανδρούτσου- :P

Γράφαμε πολλές εκθέσεις. Εκείνα τα "σκέφτομαι και γράφω" στο λαιμό μου κάθονταν. Δεν έγραφα πάνω από 4-5 σειρές στην β δημοτικού. Οι άλλοι έγραφαν πάνω από σελίδα! ... Απ' ότι φαίνεται, τώρα κάνω απόσβεση στο γραπτό λόγο με τα "σεντόνια". :P

 

Πάντως έχει αλλάξει γενικά η φιλοσοφία της έκθεσης. Παλιά αναζητούσαν το δοκίμιο. Τώρα θέλουν εντελώς διαφορετικά πράγματα. Περιορισμός στις λέξεις, συνοπτικός λόγος... εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο χειρισμό της γλώσσας.

 

Ουάου, σκέφτομαι και γράφω...τι μου θύμησες!

 

Βγήκε κι αυτό, αυτόματα

 

"Εμπρός ένα δυο προσοχή

εμένα με λένε Φακή

κορμί κορδωμένο, μουστάκι στριμένο

γαλόνια χρυσά και σπαθί"

 

το μαθαίναμε με την αδερφή μου, παλιοσειρές πρέπει να είστε.

 

Έχω βρει το αναγνωστικό μου από το "Βήμα" και περιμένω του χρόνου να τα φέρω σε επαφή με το τρέχον, να δω πως άλλαξε ο κόσμος.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι από τις αρχαίες και νομίζω ότι τότε γράφαμε πιο πολλές εκθέσεις. Είχε κρατήσει κατι τετραδια η μαμά μου, που δεν τα έχω τώρα πρόχειρα. Θυμάμαι να γράφουμε συχνά, αν και τώρα που το σκέφτομαι πόσα politically correct θέματα για το δημοτικό να υπήρχαν συνολικά; Θέλω να πω όμως ότι ο τρόπος έκφρασης μπαίνει σε βάσεις σε μικρή ηλικία και εκεί δεν είμαι σίγουρη τι παίζει στις μέρες μας. Τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν χρόνο-δεν θέλουν να τον δώσουν σε βιβλία, επειδή έχουν άλλα πράγματα να κάνουν, όπως είπες και εσύ alcyon, αν τους κλείσω την τηλεόραση, το πολυ-πολύ να μην κάνουν τίποτα... Απλά για τί το διάβασμα δεν είναι ελκυστικό όσο ήταν για εμάς τις παλιές εποχές. Δεν εξασκούνται στο γράψιμο... Ούτε στο διάβασμα εξωσχολικών... επόμενο δεν είναι να υστερούν κάπως σε σχέση με πιο παλιά;

 

Από την άλλη εντυπωσιάζομαι στα fora με πόση ωριμότητα εκφράζονται κάποια εικοσάχρονα, σε φόρα που έχουν θέματα πολιτισμού και πολιτικής... που εμείς στην ηλικια τους ίσα που είχαμε βγει από το αυγό. Για κάποιον που θέλει, υπάρχουν περισσότεροι τρόποι στην εποχή μας να εξασκηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για την εισαγωγή της δεύτερης ξένης γλώσσας στο δημοτικό. Εκεί το τοποθετούν.

-----

 

 

Γενικά ήμουν της φιλοσοφίας, πως όσα περισσότερα μπορεί να μάθει κανείς, τόσο καλύτερα. Πως αν μάθει το παιδί να "τρέχει" και να "δουλεύει" (συνεχώς) τότε "ψήνεται" και γίνεται πιο άξιο. (Αυτά μέχρι πριν 5-6 χρόνια). Όμως λόγω παρατηρήσσεων κυρίως σε προβλήματα συμπεριφορών που εμφανίζονται στους εφήβους, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πως:

α. τα υπερφορτωμένα προγράμματα,

β. η ανταλλαγή του οικογενειακού χρόνου, με φροντιστηριακό χρόνο (είτε για γλώσσες, είτε για μαθήματα, είτε για οτιδήποτε)

 

σε συνδυασμό με υπερφορτωμένους γονείς που κι αυτοί αντίστοιχα στερούνται τον οικογενειακό αλλά και προσωπικό χρόνο, ...

... οδηγούσε τελικά σε πραγματικές δυσκολίες που αφορούν την κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι τα αναγνωστικά μας έδειχναν τη γιαγιά με το μαντήλι δίπλα στη φωτιά και τον Πατέρα με το μουστάκι και το Κυριακάτικο σακάκι του, κάθε σύγκριση αγγίζει το σουρεαλισμό.

 

(αυτό πήγαινε για την Αθηνά)

 

Αυτό που λες Αλκυών μου φαίνεται πάρα πολύ ρεαλιστικό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα οτι τα χρονια που διδασκονται τα Αγγλικα ειναι πολλα! Φετος που εκανε ο γιος μου θερινα μαθηματα, πως βγηκε η υλη 8 μηνων μεσα σε δυομιση μηνες, χωρις να αυξηθουν οι εβδομαδιαιες ωρες; Και φυσικα πληρωσα τα ιδια χρηματα που θα πληρωνα και για τους 8 μηνες.. Εκμεταλλευση..

Επισης, ηθελα να αναφερω κατι που μου εκανε πολυ εντυπωση. Απο την τριτη δημοτικου, στην ταξη του γιου μου γραφουν ορθογραφια μια φορα την εβδομαδα και αν. Το συζητησα με την δασκαλα του και μου απαντησε πως το αναλυτικο προγραμμα δεν προβλεπει καθημερινη ορθογραφια. Δηλαδη θεωρουν πως τα παιδια μεχρι τη δευτερα δημοτικου εχουν κατακτησει την ορθογραφια;Η σκοπευουν να δημιουργησουν μια ανορθογραφη γενια;

Link to comment
Share on other sites

...

Έχω βρει το αναγνωστικό μου από το "Βήμα" και περιμένω του χρόνου να τα φέρω σε επαφή με το τρέχον, να δω πως άλλαξε ο κόσμος.

 

Αν κάνεις σύγκριση... θα πάθεις ίλιγγο!!! :lol:

Τα τωρινά βιβλία είναι κλάαααασεις ανώτερα! :D

Πολύχρωμα, βολικά, ενδιαφέροντα, ζωηρά, με ελαφρύ περιεχόμενο που ταιριάζει στις ηλικίες των παιδιών.

 

Από τα δικά μας, θυμάμαι ακόμα κάτι στενάχωρα κείμενα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα που έκανε αφήγηση ένα παιδί που έμενε σε πολυκατοικία και άφηνε μια μελαγχολική/καταθλιπτική διάθεση. Μπρρρρρ πίκρα! Γενικά μου κακοφαινόταν γιατί να βάζουν τέτοια κείμενα σε παιδιά! Από την α' δημοτικού με ενοχλούσε αυτό.

 

Ενώ τώρα!!! Η χαρά του παιδιού!

Άλλη η σειρά που μαθαίνουν τα γράμματα!

Χωρίς ατελείωτες αντιγραφές και λεξιλόγιο χωρίς πάτο... Τώρα: Λίγα και καλά. Και μένουν στα παιδιά!

Χωρίς "σκέφτομαι και γράφω" άνευ ουσιαστικών οδηγιών. Τώρα: Λόγος μεθοδικά καθοδηγούμενος που εμπλουτίζεται σταδιακά.

 

Γενικώς... μου αρέσει το "τώρα"! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ήμουν της φιλοδοξίας, αλλά μου φαίνεται εσχάτως ότι όλη αυτή η συμπίεση δε βγάζει πουθενά.

Για να μην πιάσω το θέμα του τι κάνουμε τελικά και τι θέλουμε.

Ολοκληρωμένους ανθρώπους, ψυχικά υγιείς ή έτοιμα στελέχη?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η δασκάλα σας δε συμπαθεί την ορθογραφία. Σε εμάς γράφουν κάθε μέρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Εκτός κι αν κάνει ορθογραφικές ασκήσεις εντός τάξης, και δε φτάνει σε εσάς το "αποτέλεσμα" με την κλασική μορφή της ορθογραφίας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η δασκάλα σας δε συμπαθεί την ορθογραφία. Σε εμάς γράφουν κάθε μέρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Εκτός κι αν κάνει ορθογραφικές ασκήσεις εντός τάξης, και δε φτάνει σε εσάς το "αποτέλεσμα" με την κλασική μορφή της ορθογραφίας.

 

Το ελπιζω γιατι η δικια μου ειναι μεν νηπιο ακομα, αλλα δεν τη διορθωνουν. Γραφει κολλητα τις λεξεις και ανορθογραφα βεβαια. Υποθεσαμε οτι θα ξεκαθαρισουν ολα στο δημοτικο. Μια αλλη μαμα την πιεζει τη δικια της να γραφει σωστα. Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η δασκάλα σας δε συμπαθεί την ορθογραφία. Σε εμάς γράφουν κάθε μέρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Εκτός κι αν κάνει ορθογραφικές ασκήσεις εντός τάξης, και δε φτάνει σε εσάς το "αποτέλεσμα" με την κλασική μορφή της ορθογραφίας.

Ρωτησα αλλες δυο εκπαιδευτικους και μου επιβεβαιωσαν οτι οντως αυτες ειναι οι οδηγιες απ το υπουργειο.Ας μου πουν οσες ξερουν αν αυτο ισχυει.. Ουτε ορθογραφικες ασκησεις κανουν δυστυχως και τα αρνητικα αποτελεσματα ηδη ειναι εμφανη στα γραπτα των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι από τις αρχαίες και νομίζω ότι τότε γράφαμε πιο πολλές εκθέσεις. Είχε κρατήσει κατι τετραδια η μαμά μου, που δεν τα έχω τώρα πρόχειρα. Θυμάμαι να γράφουμε συχνά, αν και τώρα που το σκέφτομαι πόσα politically correct θέματα για το δημοτικό να υπήρχαν συνολικά; Θέλω να πω όμως ότι ο τρόπος έκφρασης μπαίνει σε βάσεις σε μικρή ηλικία και εκεί δεν είμαι σίγουρη τι παίζει στις μέρες μας. Τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν χρόνο-δεν θέλουν να τον δώσουν σε βιβλία, επειδή έχουν άλλα πράγματα να κάνουν, όπως είπες και εσύ alcyon, αν τους κλείσω την τηλεόραση, το πολυ-πολύ να μην κάνουν τίποτα... Απλά για τί το διάβασμα δεν είναι ελκυστικό όσο ήταν για εμάς τις παλιές εποχές. Δεν εξασκούνται στο γράψιμο... Ούτε στο διάβασμα εξωσχολικών... επόμενο δεν είναι να υστερούν κάπως σε σχέση με πιο παλιά;

 

Από την άλλη εντυπωσιάζομαι στα fora με πόση ωριμότητα εκφράζονται κάποια εικοσάχρονα, σε φόρα που έχουν θέματα πολιτισμού και πολιτικής... που εμείς στην ηλικια τους ίσα που είχαμε βγει από το αυγό. Για κάποιον που θέλει, υπάρχουν περισσότεροι τρόποι στην εποχή μας να εξασκηθεί.

 

Ω ρε ΦΛΑΣΑΡΑ!!! Πήγε το αίμα στον εγκέφαλο!

 

Καλά, μαύρα χάλια. Ό,τι και να κάνουν τώρα, καλύτερα θα είναι.

 

ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Οι βοσκοί κατεβάζουν (ή ανεβάζουν-ποτέ δεν κατάλαβα) τα κοπάδια στα χειμαδιά, ο καστανάς ανάβει τη φουφού του, οι νοικοκυρές ετοιμάζουν τα χειμωνιάτικα. Τα φύλλα κιτρινίζουν, η φύση προετοιμάζεται για τον ερχομό του χειμώνα.

Η ΕΙΚΟΣΤΗ ΟΓΔΟΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

(Πάντα κάποιοι έγραφαν ότι απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους)

ΟΙ ΣΟΥΛΙΩΤΕΣ

Η ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ (Έχω και τραύμα με τον Αλή Πασά)

1000 καντάρια ζάχαρη να ρίξουνε στη λίμνη για να γλυκάνει το νερό να πιεί η κυρά Φροσύνη ( οι υπόλοιπες που πνίγηκαν παρέα άκλαφτες)

 

Άσε, Αθηνούλα, καλά πάμε τώρα!!!!!

ΖΗΤΩ Ο ΜΠΙΛ ΓΚΕΙΤΣ

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ελπιζω γιατι η δικια μου ειναι μεν νηπιο ακομα, αλλα δεν τη διορθωνουν. Γραφει κολλητα τις λεξεις και ανορθογραφα βεβαια. Υποθεσαμε οτι θα ξεκαθαρισουν ολα στο δημοτικο. Μια αλλη μαμα την πιεζει τη δικια της να γραφει σωστα. Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμφωνω...

 

Τα δικά μου είναι δευτέρα και ακόμα γράφουν όπως να'ναι, ακόμα και αν τους κάνουν τώρα κανόνες. Τα έμαθαν λάθος από την αρχή.Το μαζέψαμε λίγο με επαναλήψεις δικές μου σπίτι τα ΣΚ στο τέλος της πρώτης, αλλά και πάλι, στην ορθογραφία έχουμε θέμα.

 

Και να παρέμβει η μαμά στο νήπιο, μπορεί τα παιδιά να πουν, τι μου λες και εσύ, αφού για τη δασκάλα που είναι αρμόδια είναι σωστά; Γενικά το είδα να δουλεύει με όχι τον καλυτερο τρόπο. Και δεν είμαι σίγουρη τι πλεονέκτημα έδωσε να γράφουν τσάτρα-πάτρα από το προνήπιο, τα δικά μου, αλλά να μη γίνεται προσπάθεια να γράψουν σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Το ελπιζω γιατι η δικια μου ειναι μεν νηπιο ακομα, αλλα δεν τη διορθωνουν. Γραφει κολλητα τις λεξεις και ανορθογραφα βεβαια. Υποθεσαμε οτι θα ξεκαθαρισουν ολα στο δημοτικο. Μια αλλη μαμα την πιεζει τη δικια της να γραφει σωστα. Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμφωνω...

 

Στο νήπιο θέλουν να συνδεθεί το γράμμα με τη φωνή του. Να μπορεί το παιδί να γράφει με κάποιο σύμβολο αυτά που ακούει και το ανάποδο. Να μπορεί να γράψει κάτι που έχει στο νου του. Ένα όνομα, τους μήνες κτλ.

 

Δεν ξέρω το αναλυτικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, αλλά κάπως έτσι δείχνει.

 

Γενικά είναι της φιλοσοφίας "ότι καταφέρει ένα παιδί, είναι καλό". Ουσιαστικά ενθαρρύνουν το παιδί να γράφει. Τα υπόλοιπα στο δημοτικό...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε ΦΛΑΣΑΡΑ!!! Πήγε το αίμα στον εγκέφαλο!

 

Καλά, μαύρα χάλια. Ό,τι και να κάνουν τώρα, καλύτερα θα είναι.

 

ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Οι βοσκοί κατεβάζουν (ή ανεβάζουν-ποτέ δεν κατάλαβα) τα κοπάδια στα χειμαδιά, ο καστανάς ανάβει τη φουφού του, οι νοικοκυρές ετοιμάζουν τα χειμωνιάτικα. Τα φύλλα κιτρινίζουν, η φύση προετοιμάζεται για τον ερχομό του χειμώνα.

Η ΕΙΚΟΣΤΗ ΟΓΔΟΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

(Πάντα κάποιοι έγραφαν ότι απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους)

ΟΙ ΣΟΥΛΙΩΤΕΣ

Η ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ (Έχω και τραύμα με τον Αλή Πασά)

1000 καντάρια ζάχαρη να ρίξουνε στη λίμνη για να γλυκάνει το νερό να πιεί η κυρά Φροσύνη ( οι υπόλοιπες που πνίγηκαν παρέα άκλαφτες)

 

Άσε, Αθηνούλα, καλά πάμε τώρα!!!!!

ΖΗΤΩ Ο ΜΠΙΛ ΓΚΕΙΤΣ

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ελπιζω γιατι η δικια μου ειναι μεν νηπιο ακομα, αλλα δεν τη διορθωνουν. Γραφει κολλητα τις λεξεις και ανορθογραφα βεβαια. Υποθεσαμε οτι θα ξεκαθαρισουν ολα στο δημοτικο. Μια αλλη μαμα την πιεζει τη δικια της να γραφει σωστα. Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμφωνω...

 

Όχι όχι με τίποτα. Εμένα τουλάχιστον θα κομπλάρει άγρια. Δεν είναι η ώρα ακόμη, αφού δεν κάνουν αληθινό μάθημα. Προπαρασκευή είναι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τείνω να πιστεύω ότι το γράψε το όπως σου'ρχεται είναι πιο εύκολο να το ξεμάθεις μετά το νήπιο σε γλωσσα που δεν έχει τόσα διαφορετικά "ι" και "ε" και "ο". Δηλαδή ότι είναι κάποια ξενόφερτη θεωρία που μπορεί να λειτούργησε καλά αλλού, αλλά όχι τόσο καλά εδώ. Τα παιδιά μου είναι πολύ διαφορετικά στο χαρακτήρα, αλλά αυτό με την ορθογραφία το έχουν και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι δευτέρα και ακόμα γράφουν όπως να'ναι, ακόμα και αν τους κάνουν τώρα κανόνες. Τα έμαθαν λάθος από την αρχή.Το μαζέψαμε λίγο με επαναλήψεις δικές μου σπίτι τα ΣΚ στο τέλος της πρώτης, αλλά και πάλι, στην ορθογραφία έχουμε θέμα.

 

Και να παρέμβει η μαμά στο νήπιο, μπορεί τα παιδιά να πουν, τι μου λες και εσύ, αφού για τη δασκάλα που είναι αρμόδια είναι σωστά; Γενικά το είδα να δουλεύει με όχι τον καλυτερο τρόπο. Και δεν είμαι σίγουρη τι πλεονέκτημα έδωσε να γράφουν τσάτρα-πάτρα από το προνήπιο, τα δικά μου, αλλά να μη γίνεται προσπάθεια να γράψουν σωστά...

 

Αυτό που λες είναι ένα θέμα που με είχε προβληματίσει έντονα στη μικρότερη κόρη μου, στο προνήπιο. Το παιδί έγραφε κατοπτρικά. Σα να έβλεπες τα γράμματα στον καθρέφτη. Ξεκινούσε από δεξιά και πήγαινε προς τα αριστερά. Είναι κι αριστερόχειρας, οπότε καταλαβαίνεις.....

 

Το συζήτησα με τη νηπιαγωγό και μου είπε πως σε πρώτη φάση τα αφήνουν να γράφουν "αυτόματα". Δηλαδή μόνα τους, όπως θέλουν κι όπως νομίζουν.

 

Της ανέπτυξα όμως τον προβληματισμό μου. Πως βλέπω ότι το παιδί γράφει πολύ συχνά και προσπαθεί πολλές φορές στη μέρα. Τι θα γίνει αν τα συνηθίσει λάθος; Το μόνο που πρότεινα ήταν μια υπενθύμιση για το τι συνηθίζεται. (ΟΧΙ σχόλιο πως γράφει λάθος, απλά πως ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ αλλιώς). Το έκανα κι εγώ το έκανε και η νηπιαγωγός. Τώρα γράφει μια χαρά... κι ας είναι ακόοομα στο νήπιο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι από τις αρχαίες και νομίζω ότι τότε γράφαμε πιο πολλές εκθέσεις. Είχε κρατήσει κατι τετραδια η μαμά μου, που δεν τα έχω τώρα πρόχειρα. Θυμάμαι να γράφουμε συχνά, αν και τώρα που το σκέφτομαι πόσα politically correct θέματα για το δημοτικό να υπήρχαν συνολικά; Θέλω να πω όμως ότι ο τρόπος έκφρασης μπαίνει σε βάσεις σε μικρή ηλικία και εκεί δεν είμαι σίγουρη τι παίζει στις μέρες μας. Τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν χρόνο-δεν θέλουν να τον δώσουν σε βιβλία, επειδή έχουν άλλα πράγματα να κάνουν, όπως είπες και εσύ alcyon, αν τους κλείσω την τηλεόραση, το πολυ-πολύ να μην κάνουν τίποτα... Απλά για τί το διάβασμα δεν είναι ελκυστικό όσο ήταν για εμάς τις παλιές εποχές. Δεν εξασκούνται στο γράψιμο... Ούτε στο διάβασμα εξωσχολικών... επόμενο δεν είναι να υστερούν κάπως σε σχέση με πιο παλιά;

 

Από την άλλη εντυπωσιάζομαι στα fora με πόση ωριμότητα εκφράζονται κάποια εικοσάχρονα, σε φόρα που έχουν θέματα πολιτισμού και πολιτικής... που εμείς στην ηλικια τους ίσα που είχαμε βγει από το αυγό. Για κάποιον που θέλει, υπάρχουν περισσότεροι τρόποι στην εποχή μας να εξασκηθεί.

 

Οι γονείς οφείλουν να εκπαιδευσουν τα παιδιά να διαβάζουν βιβλία όπως πχ να τα εκπαιδευσουν να τρέφονται σωστά.

Κι ο καλύτερος τρόπος είναι φυσικά...με το παράδειγμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Little ... αντιμετωπίζεις το θέμα πολύ βιαστικά και επιδερμικά.

Αλκυών μιλάς για τη δουλειά μου. Νομίζω ότι αυτό μπορώ να το εκλάβω και ως προσβολή.

 

Φαίνεται να συμφωνείς με αυτό το "τρέξιμο" των παιδιών ... (εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα κάτι καλά).

Κάτι δεν κατάλαβες καλά. Πού είπα εγώ για τρέξιμο;

 

Και στο κάτω κάτω... αφού το σχολείο δίνει την πρώτη επαφή με το αλφάβητο, τη γλώσσα και την προφορά, άρα και τα αγγλικά πρέπει να "βγαίνουν" σε λιγότερα χρόνια και σχετικά άνετα. Εμείς πάντως έχουμε σκοπό να το δοκιμάσουμε και έχουμε προσανατολιστεί σε αυτό.

Καλή τύχη :P

 

Οι γονείς οφείλουν να εκπαιδευσουν τα παιδιά να διαβάζουν βιβλία όπως πχ να τα εκπαιδευσουν να τρέφονται σωστά.

Κι ο καλύτερος τρόπος είναι φυσικά...με το παράδειγμά τους.

Ακριβώς. Το ίδιο μπορούν (και ωφείλουν) να κάνουν και οι δάσκαλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί αισθάνεσαι προσβεβλημένη. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Κάτι έχασα ή κάτι παρεξήγησες (ή και τα δύο).

 

 

Υ.Γ. Το "βιαστικά και επιδερμικά" αφορά την απάντησή σου στη σύγκριση Αγγλικών και Γερμανικών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τι επιδερμικό υπάρχει στην σύγκριση αγγλικών και γερμανικών; Εσύ επιμένεις ότι τα παιδιά μαθαίνουν γερμανικά σε λιγότερα χρόνια. Το πρόγραμμα του Ινστιτούτου Γκαίτε δίνει 13 επίπεδα από το Α1 ως το C2 με 90 ώρες διδασκαλίας το κάθε ένα. Σύνολο 1170 ώρες.

 

Στα αγγλικά φτάνεις στο επίπεδο C2 σε λιγότερες από 1000 ώρες. Πώς ακριβώς προκύπτει ότι τα γερμανικά μαθαίνονται σε λιγότερο χρόνο?

 

Δεν είπα ότι αισθάνομαι προσβεβλημένη. Είπα ότι μπορώ να εκλάβω τα λόγια σου ως προσβολή. Δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...