Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεπιλογή έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου γι


Recommended Posts

Τι εννοεις οτι διαλεγεις ποια μεθοδο ειναι η πιο καταλληλη? δεν ειναι μια η μεθοδος?

 

 

Διαλέγεις εσυ την μεθοδο.. ειτε με αιμοληψια όπως αναφερθηκε .. ειτε με την κλασσικη μεθοδο με την παρακεντηση.Η οποια και παλι δεν ποναει γιατι σου κανουν τοπικη αναισθησια και δεν νιώθεις τιποτα.Σκεψου ότι τα μικρούλια παιδακια που νοσουν όπως ο δικος μου κανει κάθε εβδομαδα παρακεντηση γιατι βαζουν και ένα φαρμακακι στο νοτιαιο μυελο για να μην νοσησει το κεντρικο νευρικο συστημα προληπτικα και παιρνουν και δειγμα για να δουν αν είναι όλα οκ εκει.Του βαζουν αλοιφή και μετα από καμια ωρα το κανουμε.Και σπιτι το κανει σαν παιχνιδι ότι το κανει σε εμενα.. οποτε καταλαβαίνεις ότι είναι ανωδυνο όταν ένα μικρο παιδι το κανει παιχνιδι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ρωτησα αυτο,την πιεση την ανεφερα σαν παραδειγμα .

Ρωτησα γενικοτερα εαν υπαρχουν καποια συγκεκριμενοι ορια σε διαφορους δεικτες (π.χ αιματος) που εξεταζονται σε εναν ανθρωπο . Ποια ειναι τα κριτηρια και εαν μπορουν ολοι να γινουν δοτες.

 

Elena 1974 θα μπορουσες να μου απαντουσες σε αυτο?

 

στο ερωτηματολόγιο που συμπλήρωσα ζητούσε τα εξής:

1. ηλικία 18-45 ετών

2. καλή φυσική κατάσταση και συγκεκριμένα: αν έχω κάποιο μεταδοτικό νόσημα (Ηπατίτιδα, HIV κλπ), αν πάσχω από διαβήτη, αυτοάνοσα νοσήματα, αν παίρνω αντισυλληπτικά, τι βάρος/ύψος έχω, αν έχω μείνει έγκυος και πόσες φορές κλπ.

3 Επίσης αν έχω απορριφθεί από αιμοδότης και για ποιαν αιτία

 

 

Τι εννοεις οτι διαλεγεις ποια μεθοδο ειναι η πιο καταλληλη? δεν ειναι μια η μεθοδος?

 

είναι δύο οι μέθοδοι

1. με παρακέντηση του οστού της λεκάνης

2 με αιμοληψία, της οποίας προηγείται χορήγηση κάποιας ορμόνης για 2-3 μέρες.

Ανάλογα τι ταιριάζει σε κάποιον, επιλέγεται η κατάλληλη μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

η παρακεντηση δεν νομιζω πως ειναι τοσο απλη υποθεση, τουλαχιστον οταν το ειχα κανει εγω ηταν απιστευτα επωδυνο, τωρα με ποιο τροπο μπορουν να σου κανουν παρακεντηση στο οστο να σου παρουν την ποσοτητα που χρειαζεται και να μην ποναει δεν ξερω. Μαλλον θα ειναι καλυτερη η αιμοληψια

Link to comment
Share on other sites

η παρακεντηση δεν νομιζω πως ειναι τοσο απλη υποθεση, τουλαχιστον οταν το ειχα κανει εγω ηταν απιστευτα επωδυνο, τωρα με ποιο τροπο μπορουν να σου κανουν παρακεντηση στο οστο να σου παρουν την ποσοτητα που χρειαζεται και να μην ποναει δεν ξερω. Μαλλον θα ειναι καλυτερη η αιμοληψια

 

Η παρακέντηση από ό,τι μου είπαν γίνεται με γενική νάρκωση και μια διανυκτέρευση στο νοσοκομείο, στη συνέχεια για 4-5 μέρες χρειάζεται προσοχή γιατί πονάει αρκετά, αλλά στη βδομάδα πάνω είσαι μια χαρά.

Για κάποιον όμως που δεν έχει το περιθώριο να λείψει από τις δραστηριότητές του για μια εβδομάδα, συστήνεται ο τρόπος της λήψης του αίματος. Καταρχήν για 2-3 μέρες που χορηγούνται οι ορμόνες μπορεί να αισθανθεί κάποια αδιαθεσία, πχ ναυτίες και ζαλάδες. Όμως δεν χρειάζεται να λείψει πολύ από τις δραστηριότητές του, μόνο 3-4 φορές τη μέρα που θα του κάνει την ένεση κάποιος γιατρός ή φαρμακοποιός και επίσης τη μέρα της αιμοληψίας, κατά την οποία θα ξοδέψει κάποιο χρόνο στο νοσοκομείο. Το ίδιο βράδυ θα είναι στο σπίτι του. Αντένδειξη στην λήψη ορμονών μπορεί να είναι κάποια αλλεργία ή η ίδια επιθυμία του δότη να μην λάβει ορμόνες.

Σε κάθε περίπτωση, προηγείται συνεννόηση με το νοσοκομείο και λαμβάνεται η απόφαση κοινή συναινέσει με τον δότη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πηγα κ ρωτησα αυτα που λετε στο ιπποκρατιο κ μου απαντησαν πως μονο με αιμα κανουν κ οχι με παρακεντηση...τι να πω

για σας ρωτησα εμενα δεν μ απασχολει μακαρι να μπορεσω να βοιθισω εναν ανθρωπο κ ας πονεσω νομιζω καθε γυναικα που ειναι μανα το ιδιο ακριβως θα σκευτετε ετσι κ αλλιως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό προσπάθησα να σου πω στην αρχή και μου την είπες.....δυστυχώς δεν είναι αρκετή για όλους τους ασθενείς η μέθοδος με τα αιμοποιητικά κύτταρα....εγώ πάντως θα χαρώ να σώσω έναν άνθρωπο κι ας υποστώ παρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως στο "Ελπίδα" την προηγούμενη εβδομάδα μου είπαν πως εφαρμόζονται και οι δύο τρόποι λήψης, ανάλογα με την περίπτωση και σε συνεννόηση με τον δότη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο ιπποκρατειο και στο παπαγεωργιου ηταν καθετη οτι μονο με αιμα κανουν....γιατι ειναι πιο ευκολα για τους δοτες και γιατι εχει αποδιχτει επιστιμονικα μετα απο ερευνες οτι εχει μεγαλυτερη επυτιχια και γρηγοροττερη αναρωση ο λυπτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπάθησα να σου πω στην αρχή και μου την είπες.....δυστυχώς δεν είναι αρκετή για όλους τους ασθενείς η μέθοδος με τα αιμοποιητικά κύτταρα....εγώ πάντως θα χαρώ να σώσω έναν άνθρωπο κι ας υποστώ παρακέντηση.

 

Και εγω τωρα που το εψαξα λιγο στο ιντερνετ (φλογα,ελπιδα κ.α.)καταλαβα οτι εφαρμοζονται κοι οι δυο τροποι αναλογως ποιος ειναι πιο καταλληλοσ για καθε ασθενη.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μπορεις να ζητησεις εσυ μονο με αιμα ομως ας μην μας σταματισει αυτο να σοθουν ανθρωπινες ζωες...αυριο μπορει να βρεθουμε εμεις στην θεση τους...ειναι τοσο μικρες οι πιθανοτητες να βρεθει συμβατος δοτης ελατε να της μειωσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το διάβαζα στο νοσοκομείο και ξαφνικά διάβασα το θέμα σου... Τυχαίο;;;

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις, αν έχεις αυτόανοσο μπορείς να γίνεις δοτης;

Μπράβο για την ενημέρωση, εύχομαι τα καλύτερα στα παιδάκια και τους γονείς που δίνουν τέτοιο αγώνα!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το βρησκω τυχαιο... δυστηχως δεν γνοριζω κοριτσι μου αλλα μην σε σταματησει αυτο πυστευω οτι μπορει να μην υπαρχει προβλημα κανε ενα τηλ κ ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Μαριτα αναλόγως το αυτοάνοσο. εμενα που εχω ελλειψη ανοσοσφαιρινων (ανοσοποιητικο) δεν μπορω να δωσω γτ θα μεταδόσω την ανσοανεπάρκεια....

+ οτι πλησιαζω τα 45....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ & πολλά χρόνια είμαι δωρητής -μετά θάνατον, οργάνων του σωματός μου, για την ιατρική έρευνα & επιστήμη, ευχαρίστως θα γινόμουν & δωρητής μυελού των οστών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριτα αναλόγως το αυτοάνοσο. εμενα που εχω ελλειψη ανοσοσφαιρινων (ανοσοποιητικο) δεν μπορω να δωσω γτ θα μεταδόσω την ανσοανεπάρκεια....

+ οτι πλησιαζω τα 45....

 

Οπότε μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε τον γιατρό μας πρώτα, σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει αιματοκριτη χαμηλό μπορεί να δώσει?

( Το καλό είναι ότι πλέον το παίρνουν από το χέρι γιατί κι εγώ για τη λεκάνη ηξερα ότι από εκεί γίνεται η λήψη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

 

Με τον άντρα μου κινηθήκαμε μέσω αυτής της οδού http://www.xarisezoi.gr/%CE%B5%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%82/pos-mporo-na-gino-ethelontis/

 

Περιμένουμε να μας αποστείλουν το υλικό.

 

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Με τον άντρα μου κινηθήκαμε μέσω αυτής της οδού http://www.xarisezoi.gr/%CE%B5%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%82/pos-mporo-na-gino-ethelontis/

 

Περιμένουμε να μας αποστείλουν το υλικό.

 

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

 

Μπράβο Deena!!!

 

Όσοι είναι στην Αθήνα μπορούν ενδεικτικά να απευθυνθούν:

α) Νοσοκομείο "Γεννηματάς" - τηλ 2107711914

β) Νοσοκομείο "Ευαγγελισμός" - τηλ 2132043179

γ) Σύλλογος όραμα Ελπίδας - τηλ 2107775615-6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να δώσω αίμα γιατί έχω θρομβοφιλία, ισχύει το ίδιο και για το μυελό άραγε;

 

Δεν ξέρω ποιος σας είπε ότι δε μπορείτε να δώσετε αίμα επειδή έχετε θρομβοφιλία (έχετε πράγματι? πώς διαγνώστηκε?). Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει και δεν ισχύει ούτε και για το μυελό φυσικά.

Κυρίως το γράφω για να το διαβάσουν και άλλες γυναίκες που μπορεί να νομίζουν ότι δεν είναι κατάλληλες για αιμοδότες ή και δότες μυελού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...