Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ή I.M. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ??


Recommended Posts

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το ειρωνικο και επιθετικο υφος σου..

ανηκω στις μαμαδες που δεν εχω καποιον να με βοηθησει με τα παιδια οποτε εννοειται πως θα επιλεξω αναγκαστικα το ολοημερο σχολειο. Απλα επελεξα ενα σχολειο που (ελπιζω) να αξιοποιει τις ωρες αυτες δημιουργικα για μελετη και να μην κανει απλη φυλαξη που θα κουραζει ανουσια το παιδι μου...

και σιγουρα ειμαι απο τις μαμαδες που δεν τα περιμενω ολα απο το σχολειο αλλα θα ασχοληθω προσωπικα με τα παιδια μου και στο σπιτι.

 

Καλημέρα :)

Ουσιαστικά απάντησα στο συγκεριμένο κομμάτι της αναρτησής σου :αν, όμως, πηγαίνει ολοήμερο και παρόλα αυτά όλο το διάβασμα γίνεται στο σπίτι, τότε ποιός ο λόγος να ταλαιπωρείται στο ολοήμερο? απλά για φύλαξη?

Και τέλος να προσθέσω πως δεν είναι καθόλου επιθετικό το σχόλιο μου, το παρερμήνευεσες.Καλή σου μέρα.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα :)

Ουσιαστικά απάντησα στο συγκεριμένο κομμάτι της αναρτησής σου :αν, όμως, πηγαίνει ολοήμερο και παρόλα αυτά όλο το διάβασμα γίνεται στο σπίτι, τότε ποιός ο λόγος να ταλαιπωρείται στο ολοήμερο? απλά για φύλαξη?

Και τέλος να προσθέσω πως δεν είναι καθόλου επιθετικό το σχόλιο μου, το παρερμήνευεσες.Καλή σου μέρα.:-)

 

Το σχολιο μου αφορουσε αυτους που πιστευουν οτι το παιδι πρεπει να εχει πολυ διαβασμα στο σπιτι.

Εγω θεωρω οτι σε ολοημερο σχολειο το πολυ διαβασμα πρεπει να γινεται στο σχολειο. Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε κι αυτό. Τέταρτοι πιο δυστυχισμένοι μαθητές στον κόσμο οι Έλληνες!

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63951750

 

Γιατί βρε παιδί μου όμως;;; Και μου κάνει τεράστια εντύπωση ότι είναι και η Κύπρος μέσα σε αυτό που έχει ένα κάπως διαφορετικό σύστημα εκπαίδευσης...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι τα ιδιωτικά σχολεία μπορεί κάποτε να έκαναν κληρώσεις και να επέλεγαν με κάποια κριτήρια τους μαθητές τους. Τώρα, με αυτή την κρίση, λυπάμαι που το λέω αλλά νομίζω ότι θα πάρουν και παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και με δυσκολίες στη συμπεριφορά για να γεμίσουν τις θέσεις τους. Δηλαδή τι νομίζω, σίγουρη είμαι... Και μη μου πείτε πώς θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του σχολείου... Θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί το επίπεδο του σχολείου και της τάξης πιστεύω... Ας προσγειωθούμε λιγάκι στην πραγματικότητα. Οι γονείς που μπορούν να πληρώνουν τα ιδιωτικά και μάλιστα τα ακριβά [όχι τα πανάκριβα] έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Η μεσοαστική τάξη έχει τιναχτεί στον αέρα και είναι πάρα πολλοί αυτοί που χρωστούν δίδακτρα στα σχολεία. Αυτή είναι η πραγματικότητα και τα σχολεία προσπαθούν να προσαρμοστούν σε αυτή και να επιβιώσουν. Πολύ δύσκολα πιστεύω θα διώξουν μαθητή επειδή δε μπορεί να ακολουθήσει την τάξη... Εκτός και αν φύγει μόνο του το παιδί γιατί δεν αντέχει. Πάντως ότι γίνεται σοβαρή προεπιλογή δεν το πιστεύω καθόλου και δεν το είδα πουθενά.

 

Στην ενημέρωσή μου στην Ελληνογερμανική Αγωγή πριν από 3 ή 4 χρόνια μου είχε τονίσει η διευθύντρια ότι δεν παίρνουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες γιατί δεν αντέχουν το πρόγραμμα. Το θυμάμαι σαν τώρα γιατί με τρόμαξε [καθώς είχα ένα παιδάκι που δεν είχε πάει καν προνήπιο και που ήξερα εγώ τί έχει και τί δεν έχει;;;] Επίσης το βρήκα λίγο σκληρό και ρατσιστικό αυτό. Στην ενημέρωσή μου πέρσυ [που ξαναέψαχνα σχολείο] δεν είπε τίποτα τέτοιο η διευθύντρια. Τυχαίο;;; Δε νομίζω. Το ίδιο ακριβώς σκηνικό έγινε και στην Εράσμειο στις ίδιες χρονικές περιόδους. Σήμερα που το παιδί μου πηγαίνει στην ΕΑ ξέρω ακριβώς τί εννοούσαν όταν έλεγαν ότι δεν θα αντέξουν τα παιδιά αυτά στο πρόγραμμά τους και κάπου τις δικαιολογώ...

Link to comment
Share on other sites

..... Σήμερα που το παιδί μου πηγαίνει στην ΕΑ ξέρω ακριβώς τί εννοούσαν όταν έλεγαν ότι δεν θα αντέξουν τα παιδιά αυτά στο πρόγραμμά τους και κάπου τις δικαιολογώ...

 

Ε, ακριβώς εκεί δικαιολογείται το ότι έχουμε δυστυχισμένους μαθητές. Στο ότι τα προγράμματα των δημοτικών σχολείων (δημόσιων και ιδιωτικών) είναι πολύ εντατικά.

Με λίγα λόγια ακόμη και τα ακριβά ιδιωτικά, από τα οποία περιμένεις κάτι το διαφορετικό, ακολουθούν εντατικά προγράμματα, πιέζοντας τα 8χρονα, στο πρότυπο της δημόσιας εκπαίδευσης. Εν έτη 2014 στην Ελλάδα τα ακριβά ιδιωτικά συναγωνίζονται το δημόσιο σχολείο στην 'ποσότητα' της γνώσης αντί να ακολουθούν τα διεθνή πρότυπα εκπαίδευσης, που έχουν εδώ και δεκαετίες επικεντρωθεί στην δημιουργική στάση του μαθητή απέναντι στη γνώση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ μέσα μάλλον δεν έχει οπαδούς.xaxaxaxa!Οι περισσότεροι γονείς θέλουν τα παιδιά τους να είναι επιμελή και να μελετούν στο σπίτι τους κάνοντας επαναλήψεις και εξάσκηση.Και χαίρονται να έχουν τα παιδιά τους απαιτητικούς εκπαιδευτικούς.Τί να γίνει...:P Και φυσικά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά και φεύγοντας παιδιά στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές ή και αργότερα για δουλειά τα πάνε περίφημα και ξεχωρίζουν :)

 

Τα ελληνικά Πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά??? Έχεις σπουδάσει εδώ? Νομική, ιατρική και Πολυτεχνείο από τα τραγικότερα. Ποιο Πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό? Έχεις σπουδάσει και έξω για να συγκρίνεις? Γιατί εγώ έχω βγάλει τη σχολή εδώ και έχω κάνει μεταπτυχιακό έξω ... οπότε έχω συγκρίνει ... και πίστεψέ με καμία σχέση.

 

Επίσης ναι έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι γονείς θέλουν τα παιδιά τους επιμελή και να μελετούν στο σπίτι τους κάνοντας επαναλήψεις και εξάσκηση (μερικές φορές τους σταματάνε και τις δραστηριότητες γιατί δεν προλαβαίνουν). Και ναι χαίρονται να έχουν απαιτητικούς εκπαιδευτικούς. Και αυτή ακριβώς είναι η παθογένια στην Ελλάδα και επειδή το θέλουν οι πολλοί δεν είναι απαραίτητα και το σωστό. Εγώ πάντως θέλω άλλα πράγματα από τα παιδιά μου.

 

Όσο από γνωμικά κι εγώ ξέρω πολλά (αρκεί να τα καταλαβαίνουμε και να μην τα ερμηνεύουμε όπως νομίζουμε)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι τα ιδιωτικά σχολεία μπορεί κάποτε να έκαναν κληρώσεις και να επέλεγαν με κάποια κριτήρια τους μαθητές τους. Τώρα, με αυτή την κρίση, λυπάμαι που το λέω αλλά νομίζω ότι θα πάρουν και παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και με δυσκολίες στη συμπεριφορά για να γεμίσουν τις θέσεις τους. Δηλαδή τι νομίζω, σίγουρη είμαι... Και μη μου πείτε πώς θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του σχολείου... Θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί το επίπεδο του σχολείου και της τάξης πιστεύω... Ας προσγειωθούμε λιγάκι στην πραγματικότητα. Οι γονείς που μπορούν να πληρώνουν τα ιδιωτικά και μάλιστα τα ακριβά [όχι τα πανάκριβα] έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Η μεσοαστική τάξη έχει τιναχτεί στον αέρα και είναι πάρα πολλοί αυτοί που χρωστούν δίδακτρα στα σχολεία. Αυτή είναι η πραγματικότητα και τα σχολεία προσπαθούν να προσαρμοστούν σε αυτή και να επιβιώσουν. Πολύ δύσκολα πιστεύω θα διώξουν μαθητή επειδή δε μπορεί να ακολουθήσει την τάξη... Εκτός και αν φύγει μόνο του το παιδί γιατί δεν αντέχει. Πάντως ότι γίνεται σοβαρή προεπιλογή δεν το πιστεύω καθόλου και δεν το είδα πουθενά.

 

Στην ενημέρωσή μου στην Ελληνογερμανική Αγωγή πριν από 3 ή 4 χρόνια μου είχε τονίσει η διευθύντρια ότι δεν παίρνουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες γιατί δεν αντέχουν το πρόγραμμα. Το θυμάμαι σαν τώρα γιατί με τρόμαξε [καθώς είχα ένα παιδάκι που δεν είχε πάει καν προνήπιο και που ήξερα εγώ τί έχει και τί δεν έχει;;;] Επίσης το βρήκα λίγο σκληρό και ρατσιστικό αυτό. Στην ενημέρωσή μου πέρσυ [που ξαναέψαχνα σχολείο] δεν είπε τίποτα τέτοιο η διευθύντρια. Τυχαίο;;; Δε νομίζω. Το ίδιο ακριβώς σκηνικό έγινε και στην Εράσμειο στις ίδιες χρονικές περιόδους. Σήμερα που το παιδί μου πηγαίνει στην ΕΑ ξέρω ακριβώς τί εννοούσαν όταν έλεγαν ότι δεν θα αντέξουν τα παιδιά αυτά στο πρόγραμμά τους και κάπου τις δικαιολογώ...

 

 

Πάντως εμείς στην Εράσμειο έχουμε εξαιρετικό τμήμα. Με πολύ καλά παιδιά και πολύ καλό επίπεδο. Τώρα αν αυτό είναι τυχαίο δεν ξέρω. Μπορεί και να είναι.

 

ΕΠίσης δε θεωρώ ότι κόβουνε τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες στα ιδιωτικά. Ούτε στο δικό μας. Αλλά κοιτάνε για extreme περιπτώσεις! Κοιτάνε για αυτιστικά, για παιδιά που είναι αγενή και με ακραία συμπεριφορά. Μπορεί ακόμα να διώξουνε και τέτοιο παιδί. Η Εράσμειο συγκεκριμένα έχει 6 τμήματα των 26-27παιδιών μόνο στην πρώτη. Δεν έχει ανάγκη να κρατήσει το παιδί για το οποίο θα παραπονεθούν και θα δυσαρεστηθούν οι υπόλοιποι γονείς.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδί μου όμως;;; Και μου κάνει τεράστια εντύπωση ότι είναι και η Κύπρος μέσα σε αυτό που έχει ένα κάπως διαφορετικό σύστημα εκπαίδευσης...

 

 

Γιατί τα πρήζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα πεθαίνουμε στο να κάνουν τα πάντα, τέλεια, να διαβάζουν με τις ώρες, να κάνουν φροντιστήρια. Γι' αυτό. Η αδερφή μου είναι Αγγλία (που δεν έχουν πολύ καλό σύστημα ούτε εκεί) που δεν τους βάζουν διάβασμα στο σπίτι και μου λέει ότι είναι μια ελληνίδα μάνα που μένει εκεί η οποία της λέει ότι βάζει το παιδί της να κάνει 2 ώρες διάβασμα στο σπίτι (επαναλήψεις) χωρίς να τους το βάζουν στο σχολείο όταν όλα τα άλλα είναι έξω και παίζουν. Επειδή λέει δε θέλει να κάνει τα παιδιά της εργάτες.

 

Υ.Γ. Καθόλου διαφορετικό σύστημα δεν έχει η Κύπρος.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά Πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά??? Έχεις σπουδάσει εδώ? Νομική, ιατρική και Πολυτεχνείο από τα τραγικότερα. Ποιο Πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό? Έχεις σπουδάσει και έξω για να συγκρίνεις? Γιατί εγώ έχω βγάλει τη σχολή εδώ και έχω κάνει μεταπτυχιακό έξω ... οπότε έχω συγκρίνει ... και πίστεψέ με καμία σχέση.

 

Επίσης ναι έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι γονείς θέλουν τα παιδιά τους επιμελή και να μελετούν στο σπίτι τους κάνοντας επαναλήψεις και εξάσκηση (μερικές φορές τους σταματάνε και τις δραστηριότητες γιατί δεν προλαβαίνουν). Και ναι χαίρονται να έχουν απαιτητικούς εκπαιδευτικούς. Και αυτή ακριβώς είναι η παθογένια στην Ελλάδα και επειδή το θέλουν οι πολλοί δεν είναι απαραίτητα και το σωστό. Εγώ πάντως θέλω άλλα πράγματα από τα παιδιά μου.

 

Όσο από γνωμικά κι εγώ ξέρω πολλά (αρκεί να τα καταλαβαίνουμε και να μην τα ερμηνεύουμε όπως νομίζουμε)

 

 

Ναι έχω σπουδάσει εδώ και έχω κάνει και σπουδες και έξω....παρολαυτά δεν θα συνεχίσω να συνομιλώ μαζί σου γιατί όλα τα πας εκεί που θες σε συγκεκριμένο σχολείο και δεύτερον να σε ρωτήσω : γιατί τρελαίνεσαι???

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω σπουδάσει εδώ και έχω κάνει και σπουδες και έξω....παρολαυτά δεν θα συνεχίσω να συνομιλώ μαζί σου γιατί όλα τα πας εκεί που θες σε συγκεκριμένο σχολείο και δεύτερον να σε ρωτήσω : γιατί τρελαίνεσαι???

 

Μα γι' αυτό το σχολείο δεν είναι το τοπικ????

 

Εσύ γιατί τρελλαίνεσαι? Εγώ καθόλου δεν τρελλαίνομαι ..... :P

(εσύ με το που μπαίνεις στις συζητήσεις αρχίζουν τα επιθετικά μηνύματα ...)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γι' αυτό το σχολείο δεν είναι το τοπικ????

 

Εσύ γιατί τρελλαίνεσαι? Εγώ καθόλου δεν τρελλαίνομαι ..... :P

(εσύ με το που μπαίνεις στις συζητήσεις αρχίζουν τα επιθετικά μηνύματα ...)

 

 

...Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του...επομένως δεν θα επεκταθώ στους χαρακτηρισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

...Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του...επομένως δεν θα επεκταθώ στους χαρακτηρισμούς σου.

 

Συγνώμη βρε κοπελιά ... είπα να μην ασχοληθώ αλλά δε μπορώ να τα αφήνω κι όλα έτσι. Ποιους χαρακτηρισμούς? Σε προσέβαλα? Σου είπα κάτι? Εσύ μου λες γιατί τρελλαίνομαι. Εσύ μου λες με έντονα μαύρα υπογραμμισμένα γράμματα ότι δε συζητάς μαζί μου γιατί πάω τη συζήτηση σε ένα συγκεκριμένο σχολείο. Έχεις μπει σε ένα θέμα που λέγεται "ΕΡΑΣΜΙΟΣ ή Παναγιωτόπουλος", γιατί είναι κακό να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο σχολείο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κοπελιά ... είπα να μην ασχοληθώ αλλά δε μπορώ να τα αφήνω κι όλα έτσι. Ποιους χαρακτηρισμούς? Σε πρόσβαλα? Σου είπα κάτι? Εσύ μου λες γιατί τρελλαίνομαι. Εσύ μου λες με έντονα μαύρα υπογραμμισμένα γράμματα ότι δε συζητάς μαζί μου γιατί πάω τη συζήτηση σε ένα συγκεκριμένο σχολείο. Έχεις μπει σε ένα θέμα που λέγεται "ΕΡΑΣΜΙΟΣ ή Παναγιωτόπουλος", γιατί είναι κακό να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο σχολείο.

 

 

Ακόμα και ο τρόπος που προσφωνεί κάποιος κάποιον αλλο φανερώνει το επίπεδό του.Τέλος θα ήθελα να πω πως ναι μεν το topic αναφέρεται σε δυο μεμονωμένα σχολεία ,αλλά από'ότι παρατήρησα η συζήτηση πηγαίνει και σε άλλες παραμέτρους...επομένως δεν εμμένω εκεί.Συζητάμε διάφορα θέματα εκπαιδευτικά ορμωμενοι από ένα topic ...έτσι γίνεται στις δημοκρατικές κοινωνίες και είναι πολύ υγιές...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ο τρόπος που προσφωνεί κάποιος κάποιον αλλο φανερώνει το επίπεδό του.Τέλος θα ήθελα να πω πως ναι μεν το topic αναφέρεται σε δυο μεμονωμένα σχολεία ,αλλά από'ότι παρατήρησα η συζήτηση πηγαίνει και σε άλλες παραμέτρους...επομένως δεν εμμένω εκεί.Συζητάμε διάφορα θέματα εκπαιδευτικά ορμωμενοι από ένα topic ...έτσι γίνεται στις δημοκρατικές κοινωνίες και είναι πολύ υγιές...

 

ΝΑΙ εννοείται αυτό ... αλλά εξακολουθεί το τόπικ να είναι για το συγκεκριμένο σχολείο. Άρα δε μπορείς να κατηγορείς κάποιον ότι το γυρνάει σε αυτό το σχολείο. Και γενικά δε μπορώ να καταλάβω τι ενδιαφέρον βρήκες εσύ στο συγκεκριμένο τοπικ και το παρακολουθείς αφού είσαι υπέρμαχος του δημοσίου σχολείου. Μόνο για να μας την πεις?

 

Επίσης βρε κοπελιά ... είναι δυνατόν να σε ενοχλεί το "βρε κοπελιά"? Πολύ εύθικτη είσαι ...:-D

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
πήγα σε 3 ιδιωτικά σχολεία. σε όλα μου είπαν ότι το διάβασμα γίνεται με τέτοιον τρόπο που στο σπίτι δεν χρειάζεται κάτι παρά μόνο μια επανάληψη. η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα με ποιά μεθοδολογία το πετυχαίνουν αυτό. κάποιος μου είπε με βιωματικό τρόπο, άλλος με συχνή επανάληψη κλπ. δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό και΄αν υπάρχει ένα σωστό για όλα τα παιδιά.

 

εμένα με νοιάζει να μην πιεστεί υπερβολικά το παιδί μου, χωρίς λόγο, κι όλα να γίνουν με μέθοδο και σύστημα κατάλληλα για την ηλικία του.

 

ποιο σχολείο σου είπε με βιωματικό τρόπο?

 

Πάντως το τρικ που πέφτουμε όλοι οι γονείς ψάχνοντας σχολείο είναι ακριβώς ότι μας λένε αυτή τη μπαρούφα και την πιστεύουμε .... γιατί είναι αλήθεια για α και β δημοτικου ... άντε και γ δημοτικού σε κάποια σχολεία.Το θέμα είναι να ρωτήσει κάποιος τι γίνεται μετά. Χρειάζεται ΜΟΝΟ μια επανάληψη? Όσον αφορά την Εράσμειο που γνωρίζω αυτό ισχύει μόνο για την Α και Β δημοτικού και για τα παιδιά που μένουν μελέτη. Βέβαια όντως δεν έχει πολύ διάβασμα Α και β δημοτικού. Η τρίτη όμως δυσκολεύει πολύ και καθόλου δε μπορεί να πει κάποιος ότι έχει μια απλή επανάληψη. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ .... όπου θέλουν τουλάχιστον 2 ώρες τα πλήρως συγκεντρωμένα παιδι

 

Οπότε ... αν γνωρίζει κάποιος ένα σχολείο που είναι χαλαρό μέχρι το γυμνασιο και τα παιδιά μαθαίνουν βιωμετικά μπορεί να μου το πει γιατί είμαι υπέρμαχη του ελάχιστου homework.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιο σχολείο σου είπε με βιωματικό τρόπο?

 

Πάντως το τρικ που πέφτουμε όλοι οι γονείς ψάχνοντας σχολείο είναι ακριβώς ότι μας λένε αυτή τη μπαρούφα και την πιστεύουμε .... γιατί είναι αλήθεια για α και β δημοτικου ... άντε και γ δημοτικού σε κάποια σχολεία.Το θέμα είναι να ρωτήσει κάποιος τι γίνεται μετά. Χρειάζεται ΜΟΝΟ μια επανάληψη? Όσον αφορά την Εράσμειο που γνωρίζω αυτό ισχύει μόνο για την Α και Β δημοτικού και για τα παιδιά που μένουν μελέτη. Βέβαια όντως δεν έχει πολύ διάβασμα Α και β δημοτικού. Η τρίτη όμως δυσκολεύει πολύ και καθόλου δε μπορεί να πει κάποιος ότι έχει μια απλή επανάληψη. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ .... όπου θέλουν τουλάχιστον 2 ώρες τα πλήρως συγκεντρωμένα παιδι

 

Οπότε ... αν γνωρίζει κάποιος ένα σχολείο που είναι χαλαρό μέχρι το γυμνασιο και τα παιδιά μαθαίνουν βιωμετικά μπορεί να μου το πει γιατί είμαι υπέρμαχη του ελάχιστου homework.

Βέρα μου, εμείς που πάμε τρίτη στην Εράσμειο και μένουμε στη μελέτη όπου γίνονται όλα τα γραπτά, χρειαζόμαστε μισή ώρα το πολύ για να κάνουμε στο σπίτι επανάληψη. κι εννοώ ανάγνωση, ορθογραφία, φυλλάδιο ελληνικών (πχ γραμματικοί κανόνες), καμμιά άσκηση/πρόβλημα μαθηματικών, Αγγικά, Γερμανικά και Ιστορία.

βασικά, πιό πολύ ώρα μας παίρνουν τα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...