Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΟΝΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

καλησπερα σας κοριτσια!!

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα που με απασχολει.

ειχα μια ενημερωση απο μια συμβουλο σχετικα με τον θηλασμο και θα ηθελα την αποψη σας.

εχω εναν γιο 2 μηνων 5 κιλα ζυγισμενο την προηγουμενη βδομαδα τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα.

μεχρι τωρα τον θηλαζω κατα την διαρκεια της ημερας περιπου καθε δυο ωρες περιπου 10 λεπτα μονο απο τον ενα μαστο την καθε φορα και κατα την διαρκεια της νυχτας ξυπναει καθε σχεδον 3 ωρες.

η ενημερωση που ειχα ηταν να τον θηλαζω 5 λεπτα απο τον καθε μαστο σε καθε γευμα γιατι σε αυτο τον χρονο παιρνει ολα θα θρεπτικα συστατικα που εχει αναγκη και ο χρονος ειναι οσος χρειαζεται ωστε σε λιγο χρονικο διαστημα να τρωει καθε τρεις ωρες κατα τη διαρκεια της ημερας και οσο περναει ο καιρος καθε 4 ωρες περιπου.

εγω απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι ειναι πεινασμενος σε λιγοτερο χρονικο διαστημα (βεβαια μολις σημερα ειπα να το δοκιμασω) και θα ηθελα την αποψη σας.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η συμβουλή αυτή ΔΕΝ προέρχεται από πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού.

 

Κάνεις απλά delete σε αυτά που είπε. Κάθε πιστοποιημένος σύμβουλος ξέρει τη βασική αρχή "ελεύθερος και ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα-νύχτα".

 

Η συγκεκριμένη "σύμβουλος" σε εξαπάτησε και σε σαμποτάρει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μπεμπουλα για την απαντηση!

το θεμα αλλαγης μαστου στο καθε γευμα ισχυει?

γιατι εγω μεχρι τωρα εδινα ενα μαστο σε καθε γευμα για οσο χρονο ηθελε.

το παιδι απο μονο του θα μεγαλωσει τον χρονο που περναει αναμεσα στα γευματα?

δηλ το ανα διωρο που τον θηλαζω τωρα θα γινει με το περασμα του καιρου τριωρο πχ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_5623.html'>http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_5623.html

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/09/20.html'>http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/09/20.html

 

 

 

Ρίξε μια ματια στο http://www.mitrikosthilasmos.com . Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Σούπερ υλικό υπάρχει και εδώ στο parents. :wink:

 

 

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=89

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στο βιβλίο της η παιδίατρος Πατσούρου λέει ότι σε κάθε γέυμα δίνουμε μόνο ΕΝΑ στήθος διότι στην αρχή (τα πρώτα 10 λεπτά) κατεβαίνει ένα γάλα ελαφρύ και μετά κατεβαίνει το γάλα που είναι πλούσιο σε λιπαρά και χορταστικό. Αλλάζοντας στήθος στη διάρκεια ενός γεύματος, το μωρό παίρνει και από τα δυο στήθη μόνο το ελαφρύτερο γάλα, χάνοντας έτσι το λιπαρό, και ενδέχεται να μην χορταίνει. Από προσωπική εμπειρία δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά αυτά διάβασα χθες στο βιβλίο της, μιας και προετοιμάζομαι σε 2 μήνες να γεννήσω, και ενημερώνω. Καλούς θηλασμούς!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, στο βιβλίο της η παιδίατρος Πατσούρου λέει ότι σε κάθε γέυμα δίνουμε μόνο ΕΝΑ στήθος διότι στην αρχή (τα πρώτα 10 λεπτά) κατεβαίνει ένα γάλα ελαφρύ και μετά κατεβαίνει το γάλα που είναι πλούσιο σε λιπαρά και χορταστικό. Αλλάζοντας στήθος στη διάρκεια ενός γεύματος, το μωρό παίρνει και από τα δυο στήθη μόνο το ελαφρύτερο γάλα, χάνοντας έτσι το λιπαρό, και ενδέχεται να μην χορταίνει. Από προσωπική εμπειρία δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά αυτά διάβασα χθες στο βιβλίο της, μιας και προετοιμάζομαι σε 2 μήνες να γεννήσω, και ενημερώνω. Καλούς θηλασμούς!

Κι οχι μονο αυτο, η Πατσουρου λεει ανεμποδιστος θηλασμος για το μωρο οποτε και οσο θελει χωρις πιπιλα,νερο ή χαμομηλι.Θηλαζουμε από το ιδιο στηθος και πανω απο 1 φορα αν το μωρο ζητησει νωριτερα απο διαστημα 2 ωρων.Αλλα ολα αυτα αφου εδραιωθει η γαλουχια.Μεχρι να εδραιωθει κανουμε συχνες εναλλαγες στηθους για να κατεβει καλά τα γαλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες σας!!

zorro με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

θα ριξω και μια ματια στα links που μου εχετε δωσει γιατι και εγω οσα γραφει στο βιβλιο της ηξερα απλα πλοκαρα με αυτη την πληροφορια που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Κι οχι μονο αυτο, η Πατσουρου λεει ανεμποδιστος θηλασμος για το μωρο οποτε και οσο θελει χωρις πιπιλα,νερο ή χαμομηλι.Θηλαζουμε από το ιδιο στηθος και πανω απο 1 φορα αν το μωρο ζητησει νωριτερα απο διαστημα 2 ωρων.Αλλα ολα αυτα αφου εδραιωθει η γαλουχια.Μεχρι να εδραιωθει κανουμε συχνες εναλλαγες στηθους για να κατεβει καλά τα γαλα.

 

Ναι, ναι, ναι! συχνές εναλλαγές μέχρι την εδραίωση της γαλουχίας! ΠΟΛΥ σημαντικό!!! 1 στήθος ανά γεύμα (και σε αυτόν τον κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις) μόνο μετά την εδραίωση...

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το ζητούμενο. Να θηλάζει το μωράκι σε πιο αραιά διαστήματα; Το να δίνεις ένα στήθος σε κάθε θηλασμό πιθανότατα δεν θα σε βοηθήσει να υπάρχουν διαστήματα μεγαλύτερα από δύο ώρες ανάμεσα σε θηλασμούς. Σκέψου ότι αυτό μπορει να συμβαίνει και τη νύχτα! Αυτό που έκανες μέχρι τώρα έδειχνε να δουλεύει για τους πρώτους 2 μήνες. Το μωρό έπαιρνε ένα κιλό το μήνα, έτσι δεν είναι;

 

Υπάρχει και τρίτη προσέγγιση σε σχέση με τις δύο παραπάνω προσεγγίσεις, που η μία είναι απομάκρυνε το παιδί από το στήθος στον τάδε χρόνο, δώσε το άλλο στήθος και η δεύτερη είναι δίνε μόνο το ένα στήθος ακόμα και αν το παιδί δείχνει να μη χορταίνει.

 

Η τρίτη προσέγγιση είναι, όταν το παιδί χάνει το ενδιαφέρον του για το ένα στήθος, να δίνεις το άλλο. Έχε υπόψη σου ότι σε αυτή την ηλικία το παιδί θηλάζει αποτελεσματικά και πράγματι, μπορεί να μην κάνει ούτε δέκα λεπτά στο κάθε στήθος για να πιει αυτό που χρειάζεται. Επίσης μπορεί να πέσεις σε κάποιο άλμα ανάπτυξης και για μικρό διάστημα, μια δυο μέρες, να πυκνώσει το παιδί τους θηλασμους για να αυξήσει την παραγωγή και στη συνέχεια να αραιώσει πάλι τα διαστήματα.

 

Αν το ζητούμενό σου είναι να αραιώσουν οι θηλασμοί τη νύχτα, ή να μην κουράζεσαι τη νύχτα τέλος πάντων, πες να σου πω τι νομίζω ότι βοήθησε εμάς. Πάντως τα δικά μου, στους 2 μήνες έκαναν περίπου όσα διαστήματα έκαναν και τη μέρα, ίσως και ελαφρώς πιο αραιά, γύρω στις 3 ώρες. Εκεί η μαμά μου που είχε θηλάσει τα παιδιά της μου έδωσε τη μαχαιριά λέγοντας ότι κάτι παράξενο συνέβαινε με τα θηλάζοντα παιδάκια μου για να έχουν σαραντήσει και να ξυπνάνε ακόμα συχνά τη νύχτα! Θέλω να πω ότι υπάρχουν διαφορές και από ό,τι γράφεται εδώ είναι πιο συχνό ίσως να πρέπει να συνηθίσει η μαμά το διακεκομμένο ύπνο. Αυτά σε εμάς, έχοντας από την αρχή την τρίτη προσέγγιση. Κατά τους 3-4 μήνες άρχισαν τα μεγάλα διαστήματα τη νύχτα (αφού εφάρμοσα 2-3 απλά πράγματα) και μετά τους 4-5 μήνες ήταν 8ωρα. Πρέπει να πω ότι αρκετά πριν από τους 6 μήνες, πιο κοντά στους 5, τα δικά μου άρχισαν για πρώτη φορά ένα μεγάααααλο άλμα ανάπτυξης, που δεν έδειχνε να έχει ημερομηνία λήξης, όπου τα παιδιά πύκνωσαν αρκετά τους θηλασμούς και έχοντας διάφορα άλλα σημάδια θεώρησα ότι είχε έρθει η ώρα για στερεές, οπότε τα διαστήματα των θηλασμών παρέμειναν αρκετά αραιά και ο βραδυνός ύπνος το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τους 3-4 μήνες άρχισαν τα μεγάλα διαστήματα τη νύχτα (αφού εφάρμοσα 2-3 απλά πράγματα) και μετά τους 4-5 μήνες ήταν 8ωρα.

 

Αθηνά, pleaaaaase πες μου το κόλπο για το 8ωρο........

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω νομιζω οτι ειναι στο παιδι παντως.Η μικρη μου ,τωρα 3μιση μηνων, για παραδειγμα δεν εκανε ποτε αυτο που λενε ¨το γευμα τελειωνει οταν το μωρο αφησει το στηθος απο μονο του¨.Μια ωρα να την αφησεις,2 ωρες, θα φαει και μετα θα πιπιλιζει για να νανουριστει μεχρι να την παρει ο υπνος.Εγω την ταίζω συνηθως από το ενα στηθος εκτος κι αν δω οτι δε χορτασε οποτε τη βαζω και στο αλλο. Επισης τη νυχτα οσο και να κανω μαλαξεις για να τρωει περισσοτερο και να χορταινει και να ξυπναει πιο αραια ε δεν γινεται.Εχει στανταρ ξυπνηματα.Στις 12μιση, στις 3,στις 6 και καμια φορα στις 7.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, pleaaaaase πες μου το κόλπο για το 8ωρο........

 

Είχα γράψει την εμπειρία μας αναλυτικά σε παλιότερα ποστς

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2589248&postcount=12

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2583757&postcount=3

 

Με λίγα λόγια

  • ξεκούραστος ύπνος δίπλα στη μαμά, αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι
  • χορταστικά γεύματα
  • Όχι πλύσιμο του παιδιού το βράδυ (με προσοχή αυτό)
  • Όχι βόλτες και παιχνίδια το βράδυ (όσο γίνεται)

 

Επίσης είχαμε την "τύχη" το ένα παιδάκι να θέλει τον αντίχειρά του για ύπνο, συνήθεια που κόπηκε με λίγη βοήθεια από εμάς στα 2,5 χρόνια και αφού είχαν αρχίσει λίιιιγο τα δοντάκια να στραβώνουν. Η πλήρης όμως ησυχία του γονιού, δεν ξυπνούσαμε ποτέ για αυτό το παιδί, εκτός από τα κανονικά του βραδυνά γεύματα που άρχισαν να αραιώνουν το βράδυ γύρω στο τρίμηνο. Αυτό πάλι θέλει προσοχή, γιατί μπορεί το παιδί να χάνει γεύματα, όπως και με την πιπίλα.

 

Το άλλο παιδάκι ήταν κάπως πιο ζόρικο με τον ύπνο.

 

Αλλά και πάλι νομίζω ότι υπάρχει ένα παράθυρο, από τους 2 μήνες έως τους 6-7 μήνες, που το παιδί μπορεί να "μάθει", αν το κατευθύνει ο γονιός σχετικά, να μην ξυπνάει πολλές φορές.

 

Από κει και πέρα, κάποια παιδιά κάνουν ανήσυχο ύπνο γιατί κοιμούνται λιγότερο βαθειά και το κλειδί είναι να μην έχουν μάθει να αποκοιμιούνται με στήθος, γιατί θα αναζητούν το στήθος κάθε φορά που ξυπνάνε. Ενώ τα παιδιά που έχουν συνηθίσει τον αντίχειρα, κάτι άλλο ή και τίποτα, δεν περνάνε τη φάση με τα άπειρα ξυπνήματα, στην πραγματικότητα δείχνουν ότι δεν την περνάνε, γιατί ξανακοιμούνται μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • ξεκούραστος ύπνος δίπλα στη μαμά, αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι
  • χορταστικά γεύματα
  • Όχι πλύσιμο του παιδιού το βράδυ (με προσοχή αυτό)
  • Όχι βόλτες και παιχνίδια το βράδυ (όσο γίνεται)

 

O δικός μου, 3.5 μηνών τώρα, ναρκώνεται μετά το μπάνιο και το μασαζάκι του. Πολλές φορές, αν είμαι κουρασμένη και βαριέμαι να του γεμίσω την μπανιέρα, τον παίρνω μαζί μου αγκαλιά στο ντους, και πάλι ηρεμεί (όπως κι εγώ άλλωστε).

Επίσης έχει τύχει να είναι νευρικός και να μην κοιμάται, οπότε τον πήγα βόλτα με το καροτσάκι στη γειτονιά και ησύχασε. Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι μένουμε στην εξοχή (στην Ελβετία), και η βόλτα ήταν ήρεμη και χαλαρωτική.

Επίσης, ηρεμεί στο κρύο, όταν είναι ζεστά κουκουλωμένος. Και στο μπαλκόνι να τον βγάλω, πιάνει το κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου, 3.5 μηνών τώρα, ναρκώνεται μετά το μπάνιο και το μασαζάκι του. Πολλές φορές, αν είμαι κουρασμένη και βαριέμαι να του γεμίσω την μπανιέρα, τον παίρνω μαζί μου αγκαλιά στο ντους, και πάλι ηρεμεί (όπως κι εγώ άλλωστε).

Επίσης έχει τύχει να είναι νευρικός και να μην κοιμάται, οπότε τον πήγα βόλτα με το καροτσάκι στη γειτονιά και ησύχασε. Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι μένουμε στην εξοχή (στην Ελβετία), και η βόλτα ήταν ήρεμη και χαλαρωτική.

Επίσης, ηρεμεί στο κρύο, όταν είναι ζεστά κουκουλωμένος. Και στο μπαλκόνι να τον βγάλω, πιάνει το κόλπο.

 

Δεν εννοούσα πριν το βραδυνό ύπνο, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας, αφού έχουμε βάλει, να το πούμε έτσι το παιδί για το βραδυνό του ύπνο. Από τη στιγμή που θα ξυπνήσει πχ ενδιάμεσα για γάλα, εκείνη τη στιγμή, αν έχει κάνει κακά, δεν το ξεντύνουμε, καταβρέχουμε, ξαναντύνουμε, όλα αυτά με αναμμένο φως, γιατί με όλα αυτά δίνουμε μήνυμα ότι είναι ώρα για να ξυπνήσει. Επίσης δεν παίζουμε, δεν κάνουμε βόλτες στο σπίτι εννούσα, που δείχνουν να θέλουν τα μικρά μωρά είτε για να απασχοληθούν είτε για να ξανανυστάξουν. Βέβαια αν δεν ηρεμεί το παιδί με άλλο τρόπο, όπως έγραψα "όσο γίνεται", μπορεί να το δοκιμάσουμε και αυτό. Όμως δεν είναι να γίνει συνήθεια. Να έχει η μαμά το νου της να το περιορίσει αυτό και ένας βασικός τρόπος είναι να μην ξυπνάει εκείνη πρώτη το μωρό. Τα γράφω στα λινκς που έβαλα. Το μωρό να είναι εκεί που είναι ξαπλωμένο όλη τη νύχτα, όταν ξυπνάει για θηλασμό ελέγχουμε την πάνα, αν έχει τσίσα δεν κάνουμε τίποτα, αν έχει κακά καθαρίζουμε πολύ προσεκτικά-σχολαστικά χωρίς να μετακινήσουμε το μωρό από εκεί που είναι, δίνουμε χορταστικό γεύμα και έτσι το μωρό δεν ξαγρυπνάει. Μαθαίνει να ξυπνάει μόνο από πείνα και να ξανακοιμάται μετά το γεύμα. Εμείς μόλις το εφαρμόσαμε αυτό με το μη πλύσιμο είδαμε αμέσως διαφορά. Επίσης μόλις το εφαρμόσαμε καταλάβαμε για το ένα παιδί το ζωηρούτσικο, ότι με τον τρόπο του ότι αυτό εννούσε παλιότερα με τη βραδυνή του υστερία, γιατί ήθελε να πεί ότι καθόλου δεν του άρεσε να τον καταβρέχουν και να τον ντύνουν, ειδικά μέσα στη νύχτα.

 

Από εκεί και πέρα, αφού αυξάνονταν τα διαστήματα ανάμεσα στα ξυπνήματα και είχαμε φτάσει περίπου στο ένα ξύπνημα τη νύχτα (όπου εγώ δεν καλοξυπνούσα έτσι και αλλιώς, γιατί είχαν σταματήσει και τα κακά τη νύχτα), που σύντομα σταμάτησε και αυτό, άρχισα να βάζω το μωρό στην κούνια με το κάγκελο, γιατί σύντομα θα άρχιζε να γυρνάει και κινδύνευε να πέσει αν δεν είχε παντού κάγκελα. Ο λόγος που το έκανα σε αυτή την ηλικία ήταν κυρίως αυτός, αλλά είδα ότι η ηλικία γύρω στο εξάμηνο είναι κατάλληλη για να αποκτηθούν "συνήθειες" τέτοιες. Με λίγα λόγια είχαμε και την πρακτικότητα του co-sleeping, για όσο διάστημα τα βραδυνά γεύματα ήταν προβλεπόμενα λόγω ηλικίας, αλλά όταν χρειάστηκε, είχαμε και την ασφάλεια της κούνιας. Γύρω στο εξάμηνο αλλάξαμε και δωμάτιο χωρίς πρόβλημα, δηλαδή κοιμόμουν πια κανονικά στο συζυγικό κρεβάτι όλο το βράδυ και τα παιδιά στο παιδικό. Γενικά είδα ότι αυτή ήταν μια ηλικία για αλλαγές, όπου εκεί τελείως απροβλημάτιστα τα παιδιά δέχτηκαν την κούνια με κάγκελο και το δωμάτιό τους ως το χώρο τους.

 

Ένας λόγος που αναγκάστηκα να τα μάθω αυτά, είναι ότι ήταν αδύνατον να συμπληρώσω ύπνο τη μέρα, γιατί τα δύο μωράκια δεν συντονίζονταν στους μεσημεριανούς τους ύπνους. Επίσης όμως, δεν ήθελα να χρειάζομαι ύπνο τη μέρα, γιατί αυτό θα μας περιόριζε στο σπίτι ή γύρω γύρω στη γειτονιά. Και πιστεύω άλλος ένας λόγος που τα βάζει άδικα λιγο μια γυναίκα με το θηλασμό, είναι ότι αισθάνεται ότι την περιορίζει, την κλείνει στο σπίτι, για αρκετά περισσότερο διάστημα σε σχέση με το μπουκάλι, ενώ τελικά το κλεισιμο δεν είναι απαραίτητο. Ίσα ίσα που η πρακτικοτητα του θηλασμού δίνει ελευθερία κινήσεων, μαζί με το μωρό, αρκεί η μαμά να είναι αρκετά ξεκούραστη.

 

Για τα πιο μεγάλα παιδιά, όπως της sofiamk, ειναι διαφορετική η κατάσταση και κλειδί είναι να ξεσυνηθίσει (που γίνεται και σταδιακά και χωρίς κλάμα) να αποκοιμιέται με στήθος. Ένας τρόπος να μην το αποκτήσει αυτό ένα θηλάζον βρέφος, είναι πάλι γύρω στο εξάμηνο το αργότερο, που το παιδί έχει μια σχέση εμπιστοσύνης με τη μαμά, πολύ ήπια, να μην εξαρτάται από το στήθος για ύπνο. Το πιο πιθανό είναι ότι ένα τέτοιο παιδί δεν θα περάσει φάση με πολλά ξυπνήματα.

 

Όπως λέει και η Elizabeth Pantley, η πρώτη και τελευταία συμβουλή που δίνει στις θηλάζουσες μαμάδες για να μην έχουν σε βάθος χρόνου θέμα με βραδυνά ξυπνήματα εκτός από πραγματική ανάγκη για γάλα, είναι όταν το μικρό μικρό μωράκι γλαρώνει και είναι έτοιμο να κοιμηθεί, να το βάζουμε στο κρεβάτι του, αντί τέλος πάντων να ξεχνιόμαστε και να χαλαρώνουμε μέχρι να το πάρει τελείως ο ύπνος πάνω μας. Αυτό για ένα ζωηρό απαιτητικό μωράκι μπορεί να μη γίνεται πάντα στους 2 μήνες, αλλά αν έχει χαλαρά το νου της η μαμά να το κάνει, χαλαρά γινεται λίγες εβδομάδες αργότερα και το λέω πιστεύοντας ότι είχα ένα μωράκι από τα πολύ δύσκολα. Το άλλο είπα, ήταν το παιδί παραγγελία, που δεν απαιτούσε τίποτα και ήταν όλο χαρά, ήρεμο κλπ.

 

Αν τώρα ήδη έχει συνηθίσει ένα μεγαλουτσικο μωράκι-παιδάκι να αποκοιμιέται με στήθος, η μαμά καλώς ή κακώς, από συνήθεια, από κούραση, από μη συνειδητοποίηση, από τον όποιο λόγο, άφησε να εγκατασταθεί μια συνήθεια και μπορεί πράγματι να είναι σκληρό για το παιδί να δείξει ξαφνικά η μαμά ότι θέλει να την ανατρέψει ξαφνικά (αυτές είναι οι μέθοδοι cry it out). Ειδικά αν το παιδί είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να εκφραστεί και να καταλάβει με λόγια γιατί του αρνούνται ξαφνικά κάτι που το ηρεμεί και που ήταν αποδεκτό όλο το προηγούμενο διάστημα. To cry it out και οι παραλλαγές του μπορεί να είναι αποτελεσματικά αν και οι δύο γονείς είναι σταθεροί, διαφορετικά αν δεν το πάνε μέχρι τέλους, το αποτέλεσμα είναι πιο ανασφαλές μωρό, πιο ανήσυχο, που του έχει περάσει το μήνυμα ότι με το ΠΟΛΥ κλάμα θα καταφέρει αυτό που θέλει. Κατά τη γνώμη μου μια θηλάζουσα μαμά, πριν κάνει οτιδήποτε, πρέπει να σκεφτεί πολύ καλά τι θέλει να κάνει και μέχρι πού να το φτάσει. Συχνά όμως, η κούραση που έχει συσσωρευτεί είναι τόσο μεγάλη που μπορεί η διακοπή του θηλασμού σε κάποιες περιπτώσεις να μοιάζει ως η μόνη λύση ή τέλος πάντων η μόνη λύση που η κουρασμένη μαμά έχει το κουράγιο να εφαρμόσει. Αλλά υπάρχουν και πιο ήπιοι και σταδιακοί τρόποι, χωρίς κλάμα και χωρίς διακοπή του θηλασμού, βέβαια. Εμείς ακολουθήσαμε μέθοδο χωρίς κλάμα, κάποια στιγμή προς τους 8 μήνες που είχαμε ξεχαστεί και για ένα μικρό διάστημα είχε συνηθίσει το παιδί να κοιμάται με στήθος. Τότε έκανα εντατικό ψάξιμο και βασικά όλα αυτά που γράφονται εδώ περίπου τα διάβασα στο βιβλίο της Elizabeth Pantley, the no-cry sleep solution.

 

Αν βέβαια η μαμά δεν βρει άλλο τρόπο (ειδικά μετά τους 8 μήνες που η συχνότητα ξυπνημάτων μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη απο του νεογέννητου και παράλληλα μπορεί η μαμά να έχει επιστρέψει στη δουλειά ενώ έχει συσσωρεύσει και την κούραση μηνών) μπορεί να αποφασίσει η μαμά ότι δεν μπορεί να υποστεί την κούραση τα βράδυα και κόβει το θηλασμό, οπότε το μωρό θα στενοχωρηθεί έτσι και αλλιώς, εκ των πραγμάτων θα βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι να αποκοιμιέται, ή τελικά θα ανακαλύψει το παιδί ότι δεν είναι απαραίτητο το στήθος για να αποκοιμηθεί. Δεν είναι απαραίτητο όμως να αποθηλάσει μια μαμά για να κοιμάται καλύτερα τα βράδυα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...