Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακραίες διατροφικές επιλογές και επιπτώσεις


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

Έχω απίστευτα πολλούς gay φίλους, και οι πλησιέστεροι κολλητοί μας είναι ζευγάρι gay, στους οποίους κάνουμε συνήθως Πρωτοχρονιά. Γι αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή τους νιώθω σαν καθημερινούς ανθρώπους και όχι σαν μειονεκτική κοινότητα, έχω την άνεση να κάνω χιούμορ.

Σορυ ειλικρινά δεν καταλαβα, επειδή έχεις gay φίλους μπορείς και να τους κοροιδευεις; Γιατι αυτο έκανες - αν το έκανες καταλαθος κανένα πρόβλημα αλλά το έκανες . Αν κάποια/κάποιος εδώ ειναι gay και υποφέρει για το πως του φέρονται νομίζεις δεν θα προσβληθεί με το 'αστείο' που έκανες; Στο κάτω κάτω αν κάποιος ειναι vegan ε δεν νομίζω να τον απολυσουν απο την δουλειά του, ούτε θα τον φτύσουν στον δρόμο, αλλά αν καποιος ειναι gay..... Για αυτο λίγη ευαισθησία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το vegan πες οτι θες, αλλά λίγο sensitivity για το θέμα gay, ειναι εντελώς διαφορετικό!

 

Οι vegan που κάνουν δημόσιες διαμαρτυρίες γυμνοί καλυμένοι μέσα στα αίματα και βρίζουν τους κρεατοφάγους και οι gay που βγαίνουν στα parade ντυμένοι τραβεστί και κάνουν χυδαιότητες (έχεις δει τι κάνουν μερικοί έτσι?), για μένα είναι ένα και το αυτό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχεις παρεξηγήσει τις προθέσεις μου. Μπορούμε να κάνουμε χιούμορ και με ευαίσθητα θέματα, ακόμα και για να τα ¨ξορκίσουμε". Και δεν έκανα πλάκα με την ομοφυλοφυλία αλλά με το gay parade, που έχει εξ ορισμού σοβαρή δόση χιούμορ, άρα αντέχει ένα σαχλοαστείο σχόλιο. Δεν κοροιδεύω τους φίλους μου. Τους εκτιμώ και τους αντιμετωπίζω σαν κανονικούς ανθρώπους, αυτό δηλαδή που είναι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Οι vegan που κάνουν δημόσιες διαμαρτυρίες γυμνοί καλυμένοι μέσα στα αίματα και βρίζουν τους κρεατοφάγους και οι gay που βγαίνουν στα parade ντυμένοι τραβεστί και κάνουν χυδαιότητες (έχεις δει τι κάνουν μερικοί έτσι?), για μένα είναι ένα και το αυτό.

 

Καλα και δεν σε προβληματίζει καθόλου ποιος ο λόγος που αντιδρούν έτσι; Και στο κάτω κάτω αν το θεωρείς ξεφτίλα δικό σου θέμα, απλα εγω είπα να μην τους κοροϊδευόυμε. Εγω προσωπικά προςβάλλομαι όταν καποιος κάνει τέτοιες πλάκες

 

Άννα οκ καταλαβα, no worries

Link to comment
Share on other sites

Καλα και δεν σε προβληματίζει καθόλου ποιος ο λόγος που αντιδρούν έτσι; Και στο κάτω κάτω αν το θεωρείς ξεφτίλα δικό σου θέμα, απλα εγω είπα να μην τους κοροϊδευόυμε. Εγω προσωπικά προςβάλλομαι όταν καποιος κάνει τέτοιες πλάκες

 

Άννα οκ καταλαβα, no worries

 

Κοιτα, αυτο ειναι σαν να λες οτι ενας κωμικος που κανει σαχλοεπιθεωρηση προσβαλλεται αν γελασεις μαζι του. Στο gay parade φορουν κατι σαχλα και πραττουν αναλογα. Αν ηθελαν να τους παρεις στα σοβαρα τη δεδομενη στιγμη, θα επρατταν αναλογα. Προφανως, να προκαλεσουν προσπαθουν.

Για το gay parade και για εκδηλωσεις βιγκαν οπως περιγραφονται παραπανω μιλω, οχι γενικα για αυτες τις κατηγοριες. Εχω φιλο gay και ειναι ενας αξιοπρεπης ανθρωπος που κανει τις επιλογες του χωρις να σου το πεταει στη μουρη με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα, αυτο ειναι σαν να λες οτι ενας κωμικος που κανει σαχλοεπιθεωρηση προσβαλλεται αν γελασεις μαζι του. Στο gay parade φορουν κατι σαχλα και πραττουν αναλογα. Αν ηθελαν να τους παρεις στα σοβαρα τη δεδομενη στιγμη, θα επρατταν αναλογα. Προφανως, να προκαλεσουν προσπαθουν.

Για το gay parade και για εκδηλωσεις βιγκαν οπως περιγραφονται παραπανω μιλω, οχι γενικα για αυτες τις κατηγοριες. Εχω φιλο gay και ειναι ενας αξιοπρεπης ανθρωπος που κανει τις επιλογες του χωρις να σου το πεταει στη μουρη με το ζορι.

 

Μα δεν ειναι κωμικοι οι ανθρώπου δεν το κάνουν για να τους κοροιδεψεις (και μάλιστα δημοσίως). Οι gay που πανε στο gay parade ειναι κανονικοί άνθρωποι, που εκφράζονται με αυτόν τον τροπο εκείνες τις μερες, δεν κάνουν τέτοια κάθε μερα τις ζωής τους, πολλοί απο αυτούς έχουν οικογένειες, παιδια και καλές θέσεις. Εσένα σου φένεται γελειο γιατι έτσι έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα να κοροϊδεύουμε τις μειονότητες. Και αν λένε τέτοιου είδους σχόλια σε ελληνικα κανάλια σου λέει γιατι να μην τα λες και εσυ

Δεν λέω τίποτα άλλο, αυτή ειναι η Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι κωμικοι οι ανθρώπου δεν το κάνουν για να τους κοροιδεψεις (και μάλιστα δημοσίως). Οι gay που πανε στο gay parade ειναι κανονικοί άνθρωποι, που εκφράζονται με αυτόν τον τροπο εκείνες τις μερες, δεν κάνουν τέτοια κάθε μερα τις ζωής τους, πολλοί απο αυτούς έχουν οικογένειες, παιδια και καλές θέσεις. Εσένα σου φένεται γελειο γιατι έτσι έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα να κοροϊδεύουμε τις μειονότητες. Και αν λένε τέτοιου είδους σχόλια σε ελληνικα κανάλια σου λέει γιατι να μην τα λες και εσυ

Δεν λέω τίποτα άλλο, αυτή ειναι η Ελλάδα!

 

Αν θέλεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά, εκφράζεσαι και με σοβαρό τρόπο είτε vegan είτε gay (γιατί ξεφύγαμε από το θέμα).

Από την στιγμή που διαλέγεις να προβάλεις και να διεκδικείς τα αυτονόητα δικαιώματά σου για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό ή τις διατροφικές σου συνήθεις με τέτοιο "σατυρικό" τρόπο, δεν φταίω εγώ για την λαθεμένη εντύπωση που μου δίνεις όταν "εσύ" γελοιοποιείς από μόνος σου τα πιστεύω σου.

Και δεν φταίει η Ελλάδα, και στον εξωτερικό την ίδια άποψη έχουν για όλα τα extreme που παρουσιάζονται στα gay parades και στις vegan διαμαρτυρίες.

Έχω φίλους vegan, gay,μουσουλμάνους κλπ, που μια χαρά ξέρουν και διεκδικούν τα δικαιώματά τους και ακολουθούν τις πεποιθήσεις τους (για τους vegan λέω) χωρίς να με πρήζουν ότι είμαι ο καταστροφέας του κόσμου επειδή τρώω κρέας.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι κωμικοι οι ανθρώπου δεν το κάνουν για να τους κοροιδεψεις (και μάλιστα δημοσίως). Οι gay που πανε στο gay parade ειναι κανονικοί άνθρωποι, που εκφράζονται με αυτόν τον τροπο εκείνες τις μερες, δεν κάνουν τέτοια κάθε μερα τις ζωής τους, πολλοί απο αυτούς έχουν οικογένειες, παιδια και καλές θέσεις. Εσένα σου φένεται γελειο γιατι έτσι έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα να κοροϊδεύουμε τις μειονότητες. Και αν λένε τέτοιου είδους σχόλια σε ελληνικα κανάλια σου λέει γιατι να μην τα λες και εσυ

Δεν λέω τίποτα άλλο, αυτή ειναι η Ελλάδα!

 

 

Η απαντηση σου ειναι εντελως αστοχη, οπως και η αποψη σου για τα parade και τα σχετικα.

 

Καταρχας εχω ζησει τη μιση μου ζωη εκτος Ελλαδας, και η εργασια μου σχετιζεται με μειονοτητες (ατομα με αναπηρια, μεταναστες, προσφυγες κλπ). Και εθελοντικα. Τηλεοραση δεν βλεπω παρα μονο δορυφορικη καμμια ωρα την ημερα, ειδησεις ποτε. Δεν ανηκω στο target group που περιγραφεις.

Αλλα ας μην το προσωποποιουμε οπως επιχειρησες, δεν ειναι σωστο να προσβαλλεις "οσους ζουν στην Ελλαδα", επειδη εχουν διατηρησει καποιες αρχες και αξιοπρεπεια. Σαν να λες Μπραβο και σας εσας που φυγατε εξω και ειστε πολιτισμενοι!!! Οταν ημουν Λονδινο θυμαμαι αυτον τον "πολιτισμο"...... Την ημερα, αξιοπρεπεστατοι. Τη νυχτα, βγαιναμε στα club αλλα και στο δρομο ημουν μερικες φορες, το μονο νημφαλιο ατομο και δεν μιλαω μονο για ποτο!!! Δεν ξερουν σε ποιον Θεο πιστευουν, δεν ξερουν τι να φανε και τι οχι, δεν ξερουν ποιο φυλο να επιλεξουν...... Δεν θα επεκταθω....

 

Δευτερον, δεν συμφωνουν ολοι οι ομοφυλοφυλοι με τα parade. οπως σου ειπα κανω παρεα με ατομο που μαλιστα συμβιωνει με αντρα και δεν ειναι ετσι. Δεν συμφωνει ουτε ο ιδιος. Ουτε ειχε ποτε εμποδια στη ζωη του, και τη δουλεια του εχει τη σουπερ και τους φιλους του και ολα.

 

Ξερεις πολλους "κανονικους ανθρωπους" οπως λες που μια φορα το χρονο εκφραζονται ετσι? Ο,τι προβλημα κι αν εχουν, ΑΜΕΑ κλπ. Οι οποιοι εχουν προβληματα σου το υπογραφω απο την εμπειρια μου. Στην τελικη, εχεις παει σε τετοιες εκδηλωσεις (ωστε να ξερουμε για τι μιλαμε) ειναι η ερωτηση μου? Η βλεπεις κι εσυ ο,τι σου δειχνουν στη δικη σου τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχασω ποτε στο Βερολινο μια φορα, που vegan η καποια αναλογη ομαδα ειχαν βγαλει σε δημοσια πλατεια εκθεση με ζωα που ειχαν αφησει να σαπισουν! Βρωμαγε επι μερες, μυγες παντου ηταν και καλοκαιρι....τα επιχειρηματα οτι οποιος τρωει κρεας, το διατηρει δεν επιασαν, τις εκκλησεις για ασθενειες τιποτα....οποιος περναγε με σαντουιτς κλπ, ετρωγε βρισιμο....απορεις με την αναγκη καποιων ανθρωπων, να επιβαλλουν τις επιλογες τους στους αλλους και μαλιστα με βια. Γιατι κι αυτη μια μορφη βιας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ekavi,

Το θέμα της επίδειξης ιδεών (όχι μόνο vegan αλλά ισχύει γενικώς) έχει τρεις πιθανές λύσεις:

α. Είναι κάτι "φρέσκο" και τους τρώει η χαρά της ανακάλυψης τύπου: "καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω".

β. Υπάρχει η ανάμνηση παλιότερης συζήτησης-απορίας μεταξύ σας, επομένως επαναφέρει τη συζήτηση για να της δώσει συνέχεια και διευκρινήσεις.

γ. Αναζητά να εδραιώσει αποδοχή από το περιβάλλον για κάτι που αισθάνεται πως είναι πολύ διαφορετικό και πιθανά (χωρίς να το καταλαβαίνει) δε νιώθει απόλυτα καλά με αυτό.

 

Αυτά είναι οι πρώτες σκέψεις, έτσι όπως μου έρχονται στο νου.

 

να προσθέσω το δ.?

"θαυμάστε με, εδώ είμαι, θέλω να με δείτε όλοι γιατί εγώ είμαι vegan, όχι αστεία, vegan λεμεεεεεε...."

και γνωρίζω άτομα vegan τα οποία ΠΟΤΕ δεν διατυμπάνισαν τις διατροφικές προτιμήσεις τους, απλά σε μπουφέδες ή τραπέζια επιλέγουν φαγητά που μπορούν να φάνε χωρίς καν να αναφέρουν τον λόγο της επιλογής (με την ίδια λογική που εγώ πχ δεν θα πάρω αρνί γιατί δεν μου αρέσει, αλλά δεν θα το κάνω θέμα, θα πάρω χοιρινό ή κάτι άλλο)

αλλά γνωρίζω και πολλά άτομα της κατηγορίας δ, που το κάνουν γιατί αποζητούν την προσοχή, το να περιστρέφονται όλοι γύρω από αυτούς και να νιώθουν έτσι ότι καταξιώνονται...

ταο οποία στον αντίστοιχο μπουφέ που ανέφερα παραπάνω αρχίζουν: αυτό έχει αβγά? α, δεν το τρώω γιατί είμαι vegan. Το άλλο έχει γάλα, α παπαπα εμείς οι vegan δεν τα τρώμε τα γαλακτοκομικά, το γλυκό έχει μέλι? α με τίποτα, εμείς οι vegan δεν καταναλώνουμε μέλι"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά, εκφράζεσαι και με σοβαρό τρόπο είτε vegan είτε gay (γιατί ξεφύγαμε από το θέμα).

Από την στιγμή που διαλέγεις να προβάλεις και να διεκδικείς τα αυτονόητα δικαιώματά σου για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό ή τις διατροφικές σου συνήθεις με τέτοιο "σατυρικό" τρόπο, δεν φταίω εγώ για την λαθεμένη εντύπωση που μου δίνεις όταν "εσύ" γελοιοποιείς από μόνος σου τα πιστεύω σου.

Και δεν φταίει η Ελλάδα, και στον εξωτερικό την ίδια άποψη έχουν για όλα τα extreme που παρουσιάζονται στα gay parades και στις vegan διαμαρτυρίες.

Έχω φίλους vegan, gay,μουσουλμάνους κλπ, που μια χαρά ξέρουν και διεκδικούν τα δικαιώματά τους και ακολουθούν τις πεποιθήσεις τους (για τους vegan λέω) χωρίς να με πρήζουν ότι είμαι ο καταστροφέας του κόσμου επειδή τρώω κρέας.

 

Ναι παντού έχουν αυτήν την άποψη και για αυτο οι κακομοιροι άνθρωποι ειναι καταδικασμένοι ! Η διάφορα με την Ελλάδα ειναι οτι τους κοροϊδεύουν δημοσίως όπως και σε αυτο φόρουμ

Δεν χρειάζεται να σύμφωνει μαζί τους, εγω είπα να μην τους κοροϊδεύουμε. Σεβασμό δεν δείχνουμε μόνο σε οτι συμφωνούμε! Ειναι επιλογή του καθενός να κάνει οτι θέλει και να εκφράζεται όπως θέλει αρκεί να μην βλάπτει κανένα! Και εγω έχω μάθει να σέβομαι και να μην κοροϊδεύω! Όπως σέβομαι και την απόφαση μιας μάνας που θέλει να γεννήσει στο σπίτι !!!!! Μιλάμε για σεβασμο!

 

Δεν ξερεις ποτε αν το παιδι σου θέλει να παει στο parade μεθαύριο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντού έχουν αυτήν την άποψη και για αυτο οι κακομοιροι άνθρωποι ειναι καταδικασμένοι ! Η διάφορα με την Ελλάδα ειναι οτι τους κοροϊδεύουν δημοσίως όπως και σε αυτο φόρουμ

Δεν χρειάζεται να σύμφωνει μαζί τους, εγω είπα να μην τους κοροϊδεύουμε. Σεβασμό δεν δείχνουμε μόνο σε οτι συμφωνούμε! Ειναι επιλογή του καθενός να κάνει οτι θέλει και να εκφράζεται όπως θέλει αρκεί να μην βλάπτει κανένα! Και εγω έχω μάθει να σέβομαι και να μην κοροϊδεύω! Όπως σέβομαι και την απόφαση μιας μάνας που θέλει να γεννήσει στο σπίτι !!!!! Μιλάμε για σεβασμο!

 

Δεν ξερεις ποτε αν το παιδι σου θέλει να παει στο parade μεθαύριο!

 

 

Επειδή εγώ, ατυχώς όπως απεδείχθει, πήγα το θέμα εκεί, μάλλον είναι δική μου ευθύνη να το διορθώσω.

Babycute, για τελευταία φορά, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ.

Ακόμα κι αν μου βάλεις βραστά αυγά στη μασχάλη, αν με σιδερώσεις, αν με αλείψεις με πίσσα και πούπουλα, δεν θα δεχθώ ποτέ ότι τους κορόιδεψα ούτε εγώ ούτε οι άλλες κοπέλες. Είσαι σε λάθος debate.

 

Ηρεμία και Καλή Χρονιά.

 

και ξαναλέω

 

Live & let live. Peace on earth.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ, ατυχώς όπως απεδείχθει, πήγα το θέμα εκεί, μάλλον είναι δική μου ευθύνη να το διορθώσω.

Babycute, για τελευταία φορά, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ.

Ακόμα κι αν μου βάλεις βραστά αυγά στη μασχάλη, αν με σιδερώσεις, αν με αλείψεις με πίσσα και πούπουλα, δεν θα δεχθώ ποτέ ότι τους κορόιδεψα ούτε εγώ ούτε οι άλλες κοπέλες. Είσαι σε λάθος debate.

 

Ηρεμία και Καλή Χρονιά.

 

και ξαναλέω

 

Live & let live. Peace on earth.

 

 

Εγραψες περιπου αυτο που θα ελεγα κι εγω....

 

ΑΛΛΟ το διαφωνω και ΑΛΛΟ το κοροιδευω

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντού έχουν αυτήν την άποψη και για αυτο οι κακομοιροι άνθρωποι ειναι καταδικασμένοι !

 

Γιατι θεωρειται ετσι το εχεις σκεφτει ποτε? Το βασικο σε οποιαδηποτε ομαδα που νιωθει οτι διαφερει, ειναι να θεωρει την αξιοπρεπεια της αδιαπραγματευτη. Με παρομοιες εκδηλωσεις, δεν το κατακτας αυτο. Μια ζωη οσοι ασχολουμαστε με τετοια θεματα για αυτο παλευουμε για την ανθρωπινη αξιοπρεπεια. Απλα, πρεπει μαθουμε να συνυπαρχουμε και με οσους διαφωνουμε χωρις να καταπιεζουμε τους αλλους

 

καλη χρονια παιδια

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντού έχουν αυτήν την άποψη και για αυτο οι κακομοιροι άνθρωποι ειναι καταδικασμένοι ! Η διάφορα με την Ελλάδα ειναι οτι τους κοροϊδεύουν δημοσίως όπως και σε αυτο φόρουμ

Δεν χρειάζεται να σύμφωνει μαζί τους, εγω είπα να μην τους κοροϊδεύουμε. Σεβασμό δεν δείχνουμε μόνο σε οτι συμφωνούμε! Ειναι επιλογή του καθενός να κάνει οτι θέλει και να εκφράζεται όπως θέλει αρκεί να μην βλάπτει κανένα! Και εγω έχω μάθει να σέβομαι και να μην κοροϊδεύω! Όπως σέβομαι και την απόφαση μιας μάνας που θέλει να γεννήσει στο σπίτι !!!!! Μιλάμε για σεβασμο!

 

Δεν ξερεις ποτε αν το παιδι σου θέλει να παει στο parade μεθαύριο!

 

 

Αυτοί οι άνθρωρποι ούτε κακόμοιροι είναι, ούτε καταδικασμένοι, εσύ αν τους βλέπεις έτσι................εγώ μια χαρά τους βλέπω και νορμάλ.

 

Βρες μου ένα ποστ μέσα σε αυτή την κουβέντα που κοροϊδεύουμε τους gay.

 

Σεβασμός επίσης είναι 2 way street. Όταν εσύ βγαίνεις και διαλαλείς με άσχημο τρόπο τις προτιμήσεις σου, τότε κι εγώ έχω το δικαίωμα να σε κρίνω.

Εσύ μάλλον μπερδεύεις την κοροϊδία με την κριτική.

 

Σου παραθέτω κι ένα gay parade ΧΩΡΙΣ προσβλητικά στοιχεία για να ξέρουμε γιατί μιλάμε.

 

Τώρα αν εσύ συμφωνείς με μερικούς gay που βγαίνουν στα Parade και κάνουν άσεμνες σεξουαλικές κινήσεις μόνο και μόνο για να προκαλέσουν και πρέπει εμείς να το δεχόμαστε σαν φυσιολογικό.............οκ άποψή σου.

 

Στο είπαν κι άλλες κοπέλες, ότι ούτε μεταξύ τους δεν τους αρέσουν κάποια πράγματα.

Δεν είσαι η μόνη που έχεις ζήσει στο εξωτερικό κι έχεις gay φίλους.

 

PS: Το παιδί μου να πάει σε gay parade να γίνει vegan και ότι άλλο θέλει στη ζωή του.........αρκεί να μην κουνάει προκλητικά τον κώλο του μπροστά σε άλλους κάνοντας (και καλά) σεξ, για να υποστηρίξει τις προτιμήσεις του και τα δικαιώματά του.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγραψες περιπου αυτο που θα ελεγα κι εγω....

 

ΑΛΛΟ το διαφωνω και ΑΛΛΟ το κοροιδευω

 

Ακριβώς αυτό

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται οτι ειναι 'καταδικασμένοι ' και ειναι μειονότητα! Ξερεις τι σημαινει για αυτούς όταν υπάρχουν ξενοδοχεία για οικογένειες που δεν επιτρέπεται η διαμονή σε αυτούς ακόμα και αν έχουν παιδια, η όταν παιδικοί σταθμοί δεν παίρνουν τα μωρα τους η όταν δεν τολμανε να πιαστούν χέρι στον δρόμο ; Έχετε ζήσει απο κοντά την ζωή ενός ανθρώπου που έκανε αυτήν την επιλογή, και δεν μιλάω για έναν ελεύθερο που δεν έχει πολλές υποχρεώσεις, μιλάω για ενα οικογενειάρχη με παιδι που προσπαθεί να ζήσει μια ζωή κανονική για χάρη του παιδιού του για να μην νιώσει εκείνο τον τυχόν 'ρατσισμό' της κοινωνίας. Για αυτο λέω ειναι ευαίσθητο το θέμα, δεν ειναι ακριβώς όπως οι βεγκαν και απο ευαισθησία και μονο γιατι να κοροϊδεύουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτούς τους ανθρώπους!

Και οσο για το σχόλιο μου για την Ελλαδίτσα, εννοείται οτι είμαστε πίσω σε πολλά που έχει να κάνει με κάτι διαφορετικό, η με μια μειονότητα

 

Και ναι τα παιδι όλων μας μπορεί να πανε σε gay parade σε μερικά χρονακια, για αυτο μην είστε πολυ απόλυτες

 

Η καθεμιά οτι πιστεύει και δικαίωμα σας , εγω στη τελική δεν κοροϊδεύω κανένα!

Link to comment
Share on other sites

Το δ. είναι ίδιο με το γ. ;)

 

Η επίδειξη... έχει να κάνει με το πόσο καλά αισθάνεται κάποιος με τον εαυτό του και κατά πόσο αναζητά επιβεβαίωση. (Μικρή ίσως εξαίρεση, η περίπτωση α. του "φρέσκου", που μπορεί να την πατήσει ο οποιοσδήποτε... :lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί καρναβαλιστές και καρναβαλίστριες... ας μην κανιβαλίζουμε άλλο το ταλαίπωρον θέμα!

 

Καλή χρονιά με γεμάτο στομαχάκι. Να μην πεινάει κανείς το 2014 κι ας τρώει ό,τι θέλει! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ekavi,

Το θέμα της επίδειξης ιδεών (όχι μόνο vegan αλλά ισχύει γενικώς) έχει τρεις πιθανές λύσεις:

α. Είναι κάτι "φρέσκο" και τους τρώει η χαρά της ανακάλυψης τύπου: "καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω".

β. Υπάρχει η ανάμνηση παλιότερης συζήτησης-απορίας μεταξύ σας, επομένως επαναφέρει τη συζήτηση για να της δώσει συνέχεια και διευκρινήσεις.

γ. Αναζητά να εδραιώσει αποδοχή από το περιβάλλον για κάτι που αισθάνεται πως είναι πολύ διαφορετικό και πιθανά (χωρίς να το καταλαβαίνει) δε νιώθει απόλυτα καλά με αυτό.

 

Αυτά είναι οι πρώτες σκέψεις, έτσι όπως μου έρχονται στο νου.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το α ισχύει, με μια δόση αυτοπροβολής...

 

Όσο για το gay parade, και εγώ έχω πολλούς gay φίλους και παντρεμένους gay, αλλά δεν νομίζω ότι συμφωνούν με το gay parade. Δεν νομίζω ότι έτσι διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Μάλλον αυτο-διακωμωδούνται...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί καρναβαλιστές και καρναβαλίστριες... ας μην κανιβαλίζουμε άλλο το ταλαίπωρον θέμα!

 

Καλή χρονιά με γεμάτο στομαχάκι. Να μην πεινάει κανείς το 2014 κι ας τρώει ό,τι θέλει! :lol:

Πόσο μου άρεσε η ευχή σου! Σε εποχές που υπαρχει πείνα να καθόμαστε να συζητάμε για ακραίες διατροφικές επιλογές; Προβλήματα πολυτελείας.

Link to comment
Share on other sites

μωράκι νεογέννητο πεθαίνει επειδη οι γονείς του αντί για συμπλήρωμα του έδειναν γάλα σόγιας....

http://digitaljournal.com/article/179436

ήταν δικαιωμά τους;

και τα δικαιώματά του μωρού που είναι;

 

από αυτές τις επιπτώσεις ποιος θα το σώσει;

 

ΜΑΡΙΑΛ, διάβασα μόλις το άρθρο, και αν προσέξεις, τους γονείς αυτούς τους περιγράφει ως ελαφρώς ψυχικά άρρωστους (δεν είχαν πάει το παιδί στο γιατρό ποτέ από τη γέννησή του, δεν το τάιζαν επαρκώς - ανεξαρτήτως τι θα του έδιναν, δεν το ζύγιζαν). Θέλω να πω, δεν ήταν το veganism που έφταιγε μόνο. Ήταν τρελοί γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε ευχαριστούμε εξαιρετικά ενδιαφέρον...

όχι ότι τα χω πει άπειρες φορές (μα καλά πόσο έξυπνη μπορεί να είμαι)....

 

ειναι πλέον επίσημο...

ότι η διαρκή ενασχόληση με τη διατροφή (και η αναγωγή της τροφής σε αποκλειστικό προαγωγό της υγείας της ευεξίας, της ευζωίας, της εξυπνάδας κτλ) τα εντελώς αντίθετα από τα προσδοκόμενα αποτέλεσματα έχει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το έχω πει, ότι η υπερβολική ενασχόληση με το φαγητό και την "υγιεινή διατροφή" αρχίζει και γίνεται ψύχωση, αλλά δεν ήξερα ότι έχει και όνομα...:P Το είδα τυχαία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...