Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακραίες διατροφικές επιλογές και επιπτώσεις


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

ΜΑΡΙΑΛ, 'ενοχοποιειται το φυσιολογικο'..

Παρ'ολα αυτα, και εσυ δεν βλεπεις τους βιγκαν οτι κατα καποιο τροπο δεν ειναι φυσιολογικοι???

Και το γραφεις ελευθερα??? Ετσι κανουν και εκεινοι .

να αλλά η διαφορά είναι ότι η βιολογία, περιγράφει τον άθρωπο ώς ζώο παμφάγο και όχι φυτοφάγο (πειστήριο οι σπηλαιογραφίες που απικονίζουν κυνήγι ζώων που φυσικά δεν έκαναν από χόμπι)

άρα το φυσιολογικό για τον άνθρωπο είναι να τρώει από όλα...

όχι επειδή το λέω εγώ σαφέστατα

Δεν ηταν δικαιωμα τους αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλα παιδια δεν σωζωνται απο κακους γονεις....Ειτε ειναι βιγκαν ειτε οχι.

να αλλά τα παδάκια της λίστας πέθαναν εξαιτίας της διατροφής τους όχι επειδή τα άφησαν οι γονείς νηστικά, οι γονείς δεν ήταν "κακοί"... αυτοί οι έρμοι πίστευαν ότι έκαναν το σωστό για το παιδί τους....

ηταν εθελοντες αυτοι νομιζω...δεν πηγε να τους καψει ξαφνικα....Ειναι σαν αυτον που νηστευει 40 ημερες ακομη και το λαδι

θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτές οι δυο καταστάσεις δεν είναι καθόλου ίδιες...

ξέρεις τι θα ήταν παρόμιο;

αν κάποιος διαμαρτυρόμενος για τους λιθοβολισμούς μουσουλμάνων γυναικών λιθοβολούσε εθελόντριες σε κοινή θέα.....

 

και η τύπισσα με τα εγκαύματα είναι πολύ χειρότερη και από αυτό, γιατί βασανίζει ανθρώπους προκειμένου να σώζει ζώα...

ενώ ο υποθετικός ακτιβιστής των λιθοβολισμών τουλάχιστον θα προσδοκούσε να σώσει ανθρώπους.....

υπαρχουν παιδιατροι που στηριζουν τη βιγκαν διατροφη....αρα??

καλά αυτό πως το συμπέρανες;

εδώ δεν αφήνουν νηστεία που είναι το μισό, θα αφήνουν πλήρη χορτοφαγία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να αλλά η διαφορά είναι ότι η βιολογία, περιγράφει τον άθρωπο ώς ζώο παμφάγο και όχι φυτοφάγο (πειστήριο οι σπηλαιογραφίες που απικονίζουν κυνήγι ζώων που φυσικά δεν έκαναν από χόμπι)

άρα το φυσιολογικό για τον άνθρωπο είναι να τρώει από όλα...

όχι επειδή το λέω εγώ σαφέστατα

 

 

να αλλά τα παδάκια της λίστας πέθαναν εξαιτίας της διατροφής τους όχι επειδή τα άφησαν οι γονείς νηστικά, οι γονείς δεν ήταν "κακοί"... αυτοί οι έρμοι πίστευαν ότι έκαναν το σωστό για το παιδί τους....

 

θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτές οι δυο καταστάσεις δεν είναι καθόλου ίδιες...

ξέρεις τι θα ήταν παρόμιο;

αν κάποιος διαμαρτυρόμενος για τους λιθοβολισμούς μουσουλμάνων γυναικών λιθοβολούσε εθελόντριες σε κοινή θέα.....

 

και η τύπισσα με τα εγκαύματα είναι πολύ χειρότερη και από αυτό, γιατί βασανίζει ανθρώπους προκειμένου να σώζει ζώα...

ενώ ο υποθετικός ακτιβιστής των λιθοβολισμών τουλάχιστον θα προσδοκούσε να σώσει ανθρώπους.....

 

καλά αυτό πως το συμπέρανες;

εδώ δεν αφήνουν νηστεία που είναι το μισό, θα αφήνουν πλήρη χορτοφαγία;

1) αν συμφωνουσα οτι οι ανθρωποι θα πρεπει να ειναι φυτοφαγοι, θα ημουν και εγω

2)αυτο λεω και εγω....πιστευαν οτι κανουν καλο. Τι νομιζεις λοιπον οτι πρεπει να γινει?? να απαγορευτει η χορτοφαγικη διατροφη η να μας ελεγχουν οι αρχες για το τι δινουμε στα παιδια μας? αν το ποσοστο θανατων των φυτοφαγων παιδιων ηταν επικινδυνο δεν θα ειχαν παρει μετρα?? Πιστευω οτι αυτα τα περιστατικα θεωρουνται μεμονωμενα και ειναι παρομοια περιστατικα με θανατους παιδιων που παραμελουνται απο τους γονεις τους.

3) διαφωνω. Μιλαμε για διατροφη και συγκρινεις διατροφικα παραδειγματα

με περιπτωση σωματικης βλαβης

4) αυτοι που βασανιζονται στην προκειμενη ειναι εθελοντες, ξαναλεω.

5)δεν τ ο συμπερανα, υπαρχουν. Το επεσημανα απλως. Αν δεν γνωριζεις καποιον εσυ, ειναι αλλο θεμα.

 

 

Αρνουμαι να θεωρησω καποιον βιγκαν γονιο ως ΄κακό΄ γονιο αν δεν υπ αρχουν αποδειξεις Οτι κανει κακο στο παιδι του.

Διαφωνω με τη φιλοσοφια τους αλλα δεν θελω να φτασω και στο αλλο ακρο. Ειναι υποχρεωση του καθε γονιου η γονικη φροντιδα και δικαιωμα Του η εκφραση της.

το να διαφωνω εγω δεν μου δινει το δικαιωμα να τους θεωρω ΄εγκληματιες ΄.

Ανεφερα πιο πανω οτι για το δικο μου μυαλο , δεν κανουν καλα...για την δικη μου κριση. Αλλα αυτο ειναι κατι που ειναι υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

επισης....δηλαδη οι γονεις των παιδιων που εχουν σοβαρες διατροφικες διαταρραχες πως πρεπει να αντιμετωπιζονται? γιατι αυτα τα παιδια οντως κανουν ακραιες διατροφικες επιλογες. Και τις περισσοτερες φορες μια χαρα παμφαγα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

επισης....δηλαδη οι γονεις των παιδιων που εχουν σοβαρες διατροφικες διαταρραχες πως πρεπει να αντιμετωπιζονται? γιατι αυτα τα παιδια οντως κανουν ακραιες διατροφικες επιλογες. Και τις περισσοτερες φορες μια χαρα παμφαγα ειναι!

Οταν έχεις διατροφική διαταραχή δεν έχεις επιλογή,νοσείς και πολύ σοβαρά μάλιστα.Και οι γονείς δεν το έχουν επιλέξει ή επιβάλλει ως τρόπο ανατροφής,διατροφής άσχετα αν φέρουν ευθύνη για τα ψυχογενη προβλήματα των παιδιών τους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις διατροφική διαταραχή δεν έχεις επιλογή,νοσείς και πολύ σοβαρά μάλιστα.Και οι γονείς δεν το έχουν επιλέξει ή επιβάλλει ως τρόπο ανατροφής,διατροφής άσχετα αν φέρουν ευθύνη για τα ψυχογενη προβλήματα των παιδιών τους.

Πολλες φορες, οι γονεις εχουν επιβαλλει ενα προτυπο που πρεπει να εχουν τα παιδια τους και μοιραια οδηγουνται εκει.

Ναι ειναι τραβημενο...οι ουσιαστικες μου απαντησεις ηταν στο προηγουμενο ποστ....αλλα τραβηγμενο ειναι να 'εγκληματει' καποιος επειδη μεγαλωνει βιγκαν παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αν ο καθένας μας σκεφτεί τι ταΐζει το παιδί του και τον εαυτό του κάθε μέρα, το μπρόκολο και οι φακές είναι το λιγότερο που θα μας πειράξει. Εγκληματικά είναι αυτά που βρίσκονται στα ράφια των σούπερ μάρκετ με την ετικέτα "μπισκότα", "σοκολάτα", "χυμός", "κρουασάν", " αλλαντικά", να μη συνεχίσω το πιάσατε το υποννούμενο. Επίσης εγκληματικό είναι το τι περνούν να ζώα εντατικής εκτροφής και οι εντατικές καλλιέργειες.

 

Δε συμφωνώ με τη χορτοφαγική διατροφή, για διατροφικούς λόγους. Δε συμφωνώ με τον τρόπο που διατυπώνουν οι βίγκαν σε κάποιες στιγμές τις αντιρρήσεις τους (άλλωστε ποιος μας λέει ότι τα φυτά δεν πονάνε). Από εκεί και πέρα δεν τους θεωρώ εγκληματίες. Και ναι υπάρχουν αρκετοί παιδίατροι και στην Ελλάδα και ανά τον κόσμο που υποστηρίζουν τη χορτοφαγία.

 

Πάντως αν ήμουν βίγκαν σε καμιά περίπτωση δε θα έμπαινα να σχολιάσω σε αυτό το θέμα με όλα τα τσεκούρια, τα σπαθιά, τα νύχια και τα δόντια που κραδαινονται. Τι να μπουν να πούν "δεν είμαι εγώ εγκληματίας εσύ είσαι που σκοτώνεις ζώα;" "δεν είμαι εγώ εγκληματίας κάνω αυτό που θεωρώ καλύτερο για το παιδί μου;" Γιατί κάποιος να πρέπει να απολογηθεί, επειδή κάνει διαφορετική επιλογή.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα τραβηγμενο ειναι να 'εγκληματει' καποιος επειδη μεγαλωνει βιγκαν παιδια.

εγώ δεν ενοούσα αυτό προς θεού...

ενούσα ότι οι βίγκαν θα έπρεπε να ενημερώνονται υπεύθυνα για τις πιθανές και λιγότερο απίθανες επιπλοκές της διατροφής σε αυτούς και τα παιδιά τους...

να παίρνουν συμπληρώματα όποτε χρειάζονται, να προσέχουν τις κοινωνικές επιπτώσεις στα παιδιά τους και να μην ευησυχάζονται με μότο όπως "ακολουθώ τη φυσική μου διατροφή, δεν έχω να φοβάμαι τίποτα, θα μαι πάντα υγειής και δυνατός"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 100% με αυτο που γραφεις ΜΑΡΙΑΛ. Ετσι θα πρεπει να ηταν....αλλα ξερουμε οτι δεν συμβαινει αυτο?? Φυσικα και δεν συμβαινει με ολους οπως σε οποιαδηποτε ομαδα. Πιστευω ομως οτι η διατροφη που επιλεγει καποιος γονιος ειναι παντα υποκειμενικη και αν το παιδι του δεν στερειται κατι ειναι και σωστη!...Γιατι οχι??

Το πως θα καταφερει να περασει στο παιδι του την διαφορετικοτητα και να μην την συνδεσει με ανωτεροτητα των ιδιων η χαρακτηρισμους αλλων ανθρωπων ειναι καθαρα στο χερι του και δειχνει την ιανοτητα του. Σαφως και δεν εχουν ολοι τετοιες ικανοτητες...γενικα...καποιοι θα εχουν ομως.

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα καταφερει να περασει στο παιδι του την διαφορετικοτητα και να μην την συνδεσει με ανωτεροτητα των ιδιων η χαρακτηρισμους αλλων ανθρωπων ειναι καθαρα στο χερι του και δειχνει την ιανοτητα του. Σαφως και δεν εχουν ολοι τετοιες ικανοτητες...γενικα...καποιοι θα εχουν ομως.

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό πραγματικά. Και δε σχετίζεται μόνο με το φαγητό αλλά με όλες τις πεποιθήσεις της οικογένειας. Μπορεί να είναι η θρησκεία, μπορεί η εμφάνιση, μπορεί η ακαδημαϊκή εκπαίδευση, μπορεί η καταγωγή, μπορεί ο,τιδήποτε. Με άλλα λόγια είμαστε όλοι διαφορετικοί και γιαυτό μοναδικοί (ατάκα από το νηπιαγωγείο, δεν άντεξα) και όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε τόσο το καλύτερο.

 

Θεωρώ ότι οι παιδίατροι θα έπρεπε να είναι ενημερωμένοι πολύ καλά για τη διατροφή για να είναι σε θέση να υποστηρίξουν ουσιαστικά τις οικογένειες για όλες τις πιθανές περιπτώσεις (αλλεργία, χορτοφαγία, θρησκεία, επιλογή όποιου είδους). Δυστυχώς οι συνταγές για το τεχνητό γάλα και οι μπισκοτόκρεμες και τα μιράντα πάνε σύννεφο από ανθρώπους που θα έπρεπε να ξέρουν καλά και να υποστηρίζουν με σθένος αυτά που είναι ωφέλιμα και ν' αφήνουν τις ... παρασπονδίες στην κρίση των γονιών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ιδιοκτήτες εστιατορίου δέχονται απειλές για τη ζωή τους επειδή σερβίρουν κρέας φώκιας...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=245738&catid=11

σε τι σημείο έχει φτασει η διαστροφή του κόσμου η ζωή της φωκιας πιο σημαντική από του ανθρώπου... :-(

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναμενόμενο, ένας άνθρωπος που ακροβατεί με την λογική να εκφράζει τις ιδέες του με ακραίο τρόπο. Επίσης είναι πολύ πιθανό να βρίσκουμε τέτοιους ανθρώπους σε ιδεολογίες που δοκιμάζουν τα όρια.

 

Και έρχεται η ερώτηση του 1.000.000 ...

Υπάρχουν κάποιοι (λίγοι; ) που εκφράζουν τη βιγκαν επιλογή τους ακραία ή ... μήπως οι ακρότητες στο θέμα της διατροφής δημιούργησαν τους βιγκαν;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι (λίγοι; ) που εκφράζουν τη βιγκαν επιλογή τους ακραία ή ... μήπως οι ακρότητες στο θέμα της διατροφής δημιούργησαν τους βιγκαν;

ΨΗΦΊΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΧΈΡΙΑ ΤΟ ΔΕΎΤΕΡΟ....

κανένας άλλος άνθρωπος - ομάδα ανθρώπων δεν γίνεται τόοοοσο ακραίος με τη διατροφή...

δεν μας απειλούν αν μας σκοτώσουν καλόγεροι (ούτε καν ακραίοι) αν δε νηστεύουμε...

ούτε καν οι μουσουλμάνοι (που διακρίνονται για το φανατισμό τους) σκοτώνουν για τη διατροφή)..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εσύ... ή προκατάληψη έχεις... ή γνώση! :)

Ιδού η απορία... (που με βασανίζει για τους βιγκαν):

 

Και συνεχίζω τη σκέψη μου. Ανθρώπους που να πιστεύουν σε μια θρησκεία, έχουμε συναντήσει όλοι μας. Υπάρχουν όμως και ... ζηλωτές. Αυτοί ασπάζονται φαινομενικά "τις ίδιες" πεποιθήσεις με τους άλλους, αλλά η έκφρασή τους είναι κατά πολύ πιο έντονη.

Σε οποιαδήποτε ιδεολογία υπάρχουν άκρα.

 

Μήπως λοιπόν η βιγκάν είναι ιδεολογία όπως οι άλλες και τυχαίνει να βρίσκεται και κανένας θερμόαιμος πότε πότε ή........ μήπως μαζεύτηκαν οι θερμόαιμοι και "έφτιαξαν" την ιδεολογία;

 

(Κανένας βιγκαν ... να μας διαφωτίσει;; )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

(Κανένας βιγκαν ... να μας διαφωτίσει;; )

μη χαίρεσαι τζάμπα αλκυώνη μόνο εσύ και γω μιλάμε...

σιγά μην "τολμήσει" βίγκαν να συμετέχει στο θέμα ....

 

αφού τα στοιχεία είναι αδιάσειστα και κατά του βιγκανισμού ως δήθεν "διατροφή της αγάπης"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή ΜΑΡΙΑΛ, πιστεύεις πως π.χ. μέλη του φόρουμ που ασπάζονται το βιγκαν-ισμό (μιας και είναι "ιδεολογία" και όχι γούστο)... μπορούν να εκφραστούν εξίσου ακραία; Δεν είναι λίγο... παρακινδυνευμένο ως σκέψη; ... ή είμαι ρομαντική;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΜΑΡΙΑΛ, πιστεύεις πως π.χ. μέλη του φόρουμ που ασπάζονται το βιγκαν-ισμό (μιας και είναι "ιδεολογία" και όχι γούστο)... μπορούν να εκφραστούν εξίσου ακραία;

ναι το πιστεύω

δες λίγο σε θέματα όπου συζητιέται η ήθική του γαλακτος... :cool:

Link to comment
Share on other sites

ok... δίκιο! ......... μεγάλο............

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω απορία ατές τις ημέρες... Γιατί ένας vegan πρέπει να διατυμπανίζει 10 φορές την ημέρα ότι είναι vegan;... Αν είναι απλό γούστο, γιατί πρέπει κάθε μέρα όλη μέρα να σου λεει ο άλλος για το γούστο του; ΟΚ το καταλάβαμε, είσαι vegan. Εγώ που δεν είμαι πως πρέπει να ανταποκριθώ; Περιμένει ο άλλος να με πείσει-προσυλητίσει; περιμένει να του πω μπράβο; νιώθει ανώτερος; Δεν ξέρω και δεν θέλω να αρχίσω τέτοιου είδους συζήτηση με αυτό το άτομο, γιατί πολύ απλά δεν με νοιάζει τι τρώει ο καθένας και για ποιον λόγο το κάνει. Απλώς αναρωτιέμαι...

 

και γιατί αυτοπροσδιορίζονται σαν vegan? Και εγώ είμαι παμφάγο αλλά δεν νιώθω την ανάγκη να το λέω κάθε τρεις και λίγο. Άρα για ιδεολογία μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε ... ύφαλο; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω απορία ατές τις ημέρες... Γιατί ένας vegan πρέπει να διατυμπανίζει 10 φορές την ημέρα ότι είναι vegan;... Αν είναι απλό γούστο, γιατί πρέπει κάθε μέρα όλη μέρα να σου λεει ο άλλος για το γούστο του; ΟΚ το καταλάβαμε, είσαι vegan. Εγώ που δεν είμαι πως πρέπει να ανταποκριθώ; Περιμένει ο άλλος να με πείσει-προσυλητίσει; περιμένει να του πω μπράβο; νιώθει ανώτερος; Δεν ξέρω και δεν θέλω να αρχίσω τέτοιου είδους συζήτηση με αυτό το άτομο, γιατί πολύ απλά δεν με νοιάζει τι τρώει ο καθένας και για ποιον λόγο το κάνει. Απλώς αναρωτιέμαι...

 

και γιατί αυτοπροσδιορίζονται σαν vegan? Και εγώ είμαι παμφάγο αλλά δεν νιώθω την ανάγκη να το λέω κάθε τρεις και λίγο. Άρα για ιδεολογία μιλάμε...

 

 

Μου θύμισες κάτι αστείο: μου είπε μια μέρα ο άντρας μου σχετικά με το gay parade (είμαστε εντελώς gay friendly, μην παρεξηγηθώ).

"Καλά ρε παιδί μου, κι εγώ δηλαδή να βγω με τους φίλους μου και όσους τριχωτούς ξέρω και να περπατάμε καμαρωτά "τι άντρας είμαι!!! θα σας ... όλους, τι βαρβατίλα είναι αυτή):P:p:p

 

Ο καθένας είναι και κάνει ότι του λέει το κεφάλι του, η καρδιά του, η ψυχή του, τα γονίδιά του και δε συμμαζεύεται. Κι εγώ δεν ξέρω γιατί κάποιοι αισθάνονται ότι πρέπει υπερασπίζονται νυχθημερόν τις επιλογές τους ενώ κανείς δεν τους πειράζει.

Live and let live. Peace on earth!!!!!!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ekavi,

Το θέμα της επίδειξης ιδεών (όχι μόνο vegan αλλά ισχύει γενικώς) έχει τρεις πιθανές λύσεις:

α. Είναι κάτι "φρέσκο" και τους τρώει η χαρά της ανακάλυψης τύπου: "καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω".

β. Υπάρχει η ανάμνηση παλιότερης συζήτησης-απορίας μεταξύ σας, επομένως επαναφέρει τη συζήτηση για να της δώσει συνέχεια και διευκρινήσεις.

γ. Αναζητά να εδραιώσει αποδοχή από το περιβάλλον για κάτι που αισθάνεται πως είναι πολύ διαφορετικό και πιθανά (χωρίς να το καταλαβαίνει) δε νιώθει απόλυτα καλά με αυτό.

 

Αυτά είναι οι πρώτες σκέψεις, έτσι όπως μου έρχονται στο νου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες κάτι αστείο: μου είπε μια μέρα ο άντρας μου σχετικά με το gay parade (είμαστε εντελώς gay friendly, μην παρεξηγηθώ).

"Καλά ρε παιδί μου, κι εγώ δηλαδή να βγω με τους φίλους μου και όσους τριχωτούς ξέρω και να περπατάμε καμαρωτά "τι άντρας είμαι!!! θα σας ... όλους, τι βαρβατίλα είναι αυτή):P:p:p

 

Ο καθένας είναι και κάνει ότι του λέει το κεφάλι του, η καρδιά του, η ψυχή του, τα γονίδιά του και δε συμμαζεύεται. Κι εγώ δεν ξέρω γιατί κάποιοι αισθάνονται ότι πρέπει υπερασπίζονται νυχθημερόν τις επιλογές τους ενώ κανείς δεν τους πειράζει.

Live and let live. Peace on earth!!!!!!!!

 

Δεν παει έτσι, ειδικά οι gay αντιμετωπίζουν απίστευτο 'ρατσισμό' ακόμα και στα πιο εξελιγμένα κράτη του κόσμου. Καλή μου φίλη ειναι παντρεμένη με γυναίκα έχει ενα μωρακι και σε πολλές καταστάσεις την αντιμετωπίζουν στα σκουπίδι.. Για αυτο οι άνθρωποι δειχνουν τα πιστεύω του μέσα απο gay parade και τέτοιου είδους εκδηλώσεις ... Για το vegan πες οτι θες, αλλά λίγο sensitivity για το θέμα gay, ειναι εντελώς διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω απίστευτα πολλούς gay φίλους, και οι πλησιέστεροι κολλητοί μας είναι ζευγάρι gay, στους οποίους κάνουμε συνήθως Πρωτοχρονιά. Γι αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή τους νιώθω σαν καθημερινούς ανθρώπους και όχι σαν μειονεκτική κοινότητα, έχω την άνεση να κάνω χιούμορ.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...