Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με παιδότοπους...


Recommended Posts

Να χέσω του νόμους και τις διατάξεις σε ότι έχεις σχέση με τα παιδιά....1 άτομο ανα 25 παιδιά.............γελοιότητες....αυτό έχω να πω εγώ.

 

και εξηγώ....

 

είμαι σε παιδότοπο σε πάρτι.

 

Είναι ένα τρίχρονο πάνω στο μεγάλο φουσκωτό κι εγώ δίπλα του (κάπου εκεί γύρω ήταν το δικό μου παιδί).

Και ξαφνικά βλέπω ένα μάτσο 8χρονα να λένε "γούργια..............." και έρχονται με φόρα στο φουσκωτό.

 

Να μην πολυλογώ αν δεν ήμουν (ευτυχώς) δίπλα στο τρίχρονο θα του είχαν σπάσει το σβέρκο στα σίγουρα.

Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να μπω ανάμεσα στα 8χρονα και στο 3χρονο με το σώμα μου και έσπρωξα με όση δύναμη είχα 2-3 μεγάλα παιδιά να πέσουν στην αντίθετη κατεύθυνση και με το άλλο χέρι έσπρωξα το 3χρονο να χωθεί στη γωνία ανάμεσα σε μένα και τα μεγάλα παιδιά.

Και όλα αυτά πάνω σε φουσκωτό με ισορροπία καμία εννοείται.

 

Εγώ βγήκα από το φουσκωτό με μώλωπες και ραϊσμένο καρπό - έφαγα και κάτι ξάστοχες από τα 8χρονα που ήρθαν όλα μαζί καταπάνω μου (δεν φταίγανε τα παιδιά εννοείται) - στην ουσία έκανα τον κυματοθραύστη εκείνη την ώρα.

 

Και αναρωτιέμαι αν δεν ήμουν τυχαία εκεί βλέποντας το παιδί μου που ήταν κάπου παραδίπλα, αν θα ζούσε τώρα το 3χρονο.

 

Και μετά σου λέει ο νόμος 1 άτομο ανα 25 παιδιά...........και μας λές και συ Nadia για νόμους και ευθύνες γονιών και ευθύνες του παιδότοπου.

 

Οι κανόνες ασφαλείας ναντια είναι πάνω από κάθε γέλοιο νόμο που θεωρεί ότι 1 άτομο πρέπει μόνο να επιβλέπει 25 παιδιά από 3 έως 9 ετών.

 

 

Ισως καταλάβεις τώρα γιατί σου "επιτίθεμαι" όταν αναφέρεις του νόμους και τις ευθύνες που έχεις και κατά πόσο καλύπτεσαι νομικά αν χτυπήσει παιδί στο μαγαζί σου.

 

Αγαπητή Harlow, για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν έχουμε μόνο μια κοπέλα ανά 25 παιδιά όπως λέει ο νόμος (για τον οποίο τόσο μαλώσαμε). Δεν μου είπατε, εκείνος ο παιδότοπος είχε κοπέλα μέσα; (έτσι πληροφοριακά)

Και άσχετα από νόμους κλπ, ζητώ την προσωπική σας άποψη για κάτι. Πιστεύετε ότι οι γονείς των 8χρονων δεν έπρεπε να είχαν πάρει θέση σε αυτό; Όταν σας έσπασαν το χέρι; Είναι λάθος του παιδότοπου ή των εταιριών που φτιάχνουν παιχνίδια για παιδιά από 3-8 ετών; (μεγάλη η διαφορά ηλικίας, ίσως να μην είναι και σωστή)... γενικά σε αυτό που περιγράφετε ποιο είναι το "κατηγορώ" σας και πού απευθύνεται; Ζητώ την προσωπική σας και μόνο άποψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θυμάμαι τώρα μια φορά που ένα παιδάκι (από τα πιο αγαπημένα μου κιόλας) που την ώρα που παίζαμε στο φουσκωτό, πάνω σε μια τούμπα έπεσε πάνω μου και μου άνοιξε τη μύτη. Ούτε τότε έπρεπε να αφήσω τα παιδιά μόνα τους; Ποιός έπρεπε να κάνει μήνυση σε ποιόν τότε; Αναρωτιέμαι....

για να μην βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα...

Είδες λοιπόν γιατί χρειάζονται 2 άτομα σε τέτοιο μαγαζί όλες τις ώρες?

Έπρεπε λοιπόν να βγεις να πας νας δεις τι έχεις πάθει και να μπει αυτός που είναι έξω και κάνει τους καφέδες.

 

PS: Είσαι ενήλικη και μπορείς να προστατεύσεις τον εαυτό σου και να προβλέπεις καταστάσεις.............πράγμα που τα παιδιά δεν μπορούν να κάνουν.

Γι'αυτό και σε τέτοιες θέσεις ο νόμος απαιτεί το προσωπικό να είναι παιδαγωγοί (ή κάτι τέτοιο).

Και σιγά που οι παιδότοποι προσλαμβάνουν το προσωπικό τους σύμφωνα με το νόμο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Είδες λοιπόν γιατί χρειάζονται 2 άτομα σε τέτοιο μαγαζί όλες τις ώρες?

Έπρεπε λοιπόν να βγεις να πας νας δεις τι έχεις πάθει και να μπει αυτός που είναι έξω και κάνει τους καφέδες.

 

PS: Είσαι ενήλικη και μπορείς να προστατεύσεις τον εαυτό σου και να προβλέπεις καταστάσεις.............πράγμα που τα παιδιά δεν μπορούν να κάνουν.

Γι'αυτό και σε τέτοιες θέσεις ο νόμος απαιτεί το προσωπικό να είναι παιδαγωγοί (ή κάτι τέτοιο).

Και σιγά που οι παιδότοποι προσλαμβάνουν το προσωπικό τους σύμφωνα με το νόμο.

 

Βασικά εγώ είμαι η "καφετζού" όπως με αποκάλεσε κάποια άλλη κυρία σε κάποιο άλλο ποστ και εκείνη την ώρα έπαιζα με τα παιδιά. Ναι, μπορώ να προστατέψω τον εαυτό μου αλλά ατυχήματα συμβαίνουν, όπως συνέβη και σε σας στο περιστατικό που περιγράψατε. Δεν μου απαντήσατε όμως στο θέμα της θέσης του γονιού στο περιστατικό το δικό σας. Εκτός αν το κάνατε σε άλλο μήνυμα, οπότε θα το διαβάσω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Harlow, για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν έχουμε μόνο μια κοπέλα ανά 25 παιδιά όπως λέει ο νόμος (για τον οποίο τόσο μαλώσαμε). Δεν μου είπατε, εκείνος ο παιδότοπος είχε κοπέλα μέσα; (έτσι πληροφοριακά)

Και άσχετα από νόμους κλπ, ζητώ την προσωπική σας άποψη για κάτι. Πιστεύετε ότι οι γονείς των 8χρονων δεν έπρεπε να είχαν πάρει θέση σε αυτό; Όταν σας έσπασαν το χέρι; Είναι λάθος του παιδότοπου ή των εταιριών που φτιάχνουν παιχνίδια για παιδιά από 3-8 ετών; (μεγάλη η διαφορά ηλικίας, ίσως να μην είναι και σωστή)... γενικά σε αυτό που περιγράφετε ποιο είναι το "κατηγορώ" σας και πού απευθύνεται; Ζητώ την προσωπική σας και μόνο άποψη

 

Κοπελιά μου δεν έχεις καταλάβει που διαφωνούμε εμείς οι δυο.

 

Διαφωνούμε στο ότι το μαγαζί σας λειτουργεί με ένα άτομο και δεν έχει συνεχώς άτομο μέσα στις κατασκευές, και φέρνεται 2ο άτομο όταν ξεπερνάτε τα 5-6 παιδιά. το θεωρώ απαράδεκτο. Αν το αφεντικό σου δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα οικονομικά, δεν είναι ευθύνη των γονέων στη συγκεκριμένη περίπτωση. 1 άτομο πρέπει να το έχει συνέχεια μέσα.

THE END

 

 

Στο πάρτυ που ήμουνα είχε τουλάχιστον 2 κοπέλες μέσα στις κατασκευές, αλλά δεν τα προλαβαίνεις όλα, αυτό εννοείται.

και εννοείται ότι δεν συμβαδίζουν παιδιά 3 ετών μαζί με 8χρονα.

 

Το "κατηγορώ" μου είναι σαφέστατα εναντίον των γονέων των 8χρονων που ήταν αραγμένοι με την φραπεδιά τους και δεν δίνανε καμία σημασία.

Όχι όλοι βέβαια γιατί κάποιοι από τους άλλους γονείς σηκωνόντουσαν κάθε λίγο και λιγάκι και τσεκάρανε τα παιδιά τους.

Μη σκας και τους "φραπεδιάρηδες" γονείς τους κανόνισα μια χαρά, όπως κάνω κάθε φορά.

 

Γι'αυτό και η νομοθεσία χωλαίνει πααααααρα πολύ και εναπόκειται στον κάθε παιδότοπο για το πως την εφαρμόζει.

 

Ελπίζω να με καταλάβεις τώρα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά μου δεν έχεις καταλάβει που διαφωνούμε εμείς οι δυο.

 

Διαφωνούμε στο ότι το μαγαζί σας λειτουργεί με ένα άτομο και δεν έχει συνεχώς άτομο μέσα στις κατασκευές, και φέρνεται 2ο άτομο όταν ξεπερνάτε τα 5-6 παιδιά. το θεωρώ απαράδεκτο. Αν το αφεντικό σου δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα οικονομικά, δεν είναι ευθύνη των γονέων στη συγκεκριμένη περίπτωση. 1 άτομο πρέπει να το έχει συνέχεια μέσα.

THE END

 

 

Στο πάρτυ που ήμουνα είχε τουλάχιστον 2 κοπέλες μέσα στις κατασκευές, αλλά δεν τα προλαβαίνεις όλα, αυτό εννοείται.

και εννοείται ότι δεν συμβαδίζουν παιδιά 3 ετών μαζί με 8χρονα.

 

Το "κατηγορώ" μου είναι σαφέστατα εναντίον των γονέων των 8χρονων που ήταν αραγμένοι με την φραπεδιά τους και δεν δίνανε καμία σημασία.

Όχι όλοι βέβαια γιατί κάποιοι από τους άλλους γονείς σηκωνόντουσαν κάθε λίγο και λιγάκι και τσεκάρανε τα παιδιά τους.

Μη σκας και τους "φραπεδιάρηδες" γονείς τους κανόνισα μια χαρά, όπως κάνω κάθε φορά.

 

Γι'αυτό και η νομοθεσία χωλαίνει πααααααρα πολύ και εναπόκειται στον κάθε παιδότοπο για το πως την εφαρμόζει.

 

Ελπίζω να με καταλάβεις τώρα.

 

ναι, τώρα που ηρεμήσατε εννοείται πως συνεννοούμαστε καλύτερα. :)

Οπότε από όοοοολα τα μεταξύ μας ποστς, εγώ κρατάω την ουσία. Η γνώμη σας, αυτό που από την αρχή ήθελα να ακούσω (ή να διαβάσω τέλος πάντων :) ) είναι ότι θα νιώθατε άνετα και όμορφα σε έναν παιδότοπο που θα είχε ένα άτομο στις κατασκευές, το οποίο θα κοιτούσε τα παιδιά και τίποτε άλλο. Όμορφα και ωραία συνεννοηθήκαμε :)

Και συμφωνούμε απόλυτα ως προς το θέμα των γονέων. Γι'αυτό και η επιμονή μου στους νόμους. Όταν το παιδί σου είναι άτακτο, οφείλεις να το συνετίσεις και όχι αφού γκρεμίσει όλο το μαγαζί και χτυπήσει 100 φορές (εννοείται πως ποτέ δεν υπακούει στις υποδείξεις του προσωπικού) εσύ να γυρίσεις επιτιμητικά στον υπάλληλο και να πεις "έπρεπε να κάνετε σωστά τη δουλειά σας" .... (δεν αναφέρομαι προσωπικά, αναφέρομαι σε όποιον το κάνει). Από εκεί ξεκίνησε το θέμα. Από τέτοιους γονείς και τέτοιες ευθύνες. Δεν είπα εγώ ότι θα πέσει το παιδί από την τσουλήθρα κι εγώ θα γυρίσω στο γονιό και θα πω "γιατί δεν το πρόσεχες;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέτοιο περιστατικό είχα και εγώ υπόψη μου και για αυτό έγραψα ότι δεν χρειάζεται επιφυλακή το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Και στη δική μας περίπτωση ήταν παρούσα η κοπέλα, αλλά τι να κάνει που είχε ξαμοληθεί το θεριό...

 

Εννοείται ότι όταν βλέπει έναν δημόσιο κίνδυνο η κοπέλα δεν τρέχει για καφέδες. Ούτε και ξέρω αλήθεια, τι μπορει να κάνει, ενώ είναι παρούσα εκεί μπροστά στο παιδί. Είναι λεπτή η θέση της.

 

Πάντως η εμπειρία η δική μας είναι ότι τέτοια περιστατικά είναι σπανιότατα, συνήθως συχνάζουν σε παιδότοπους παιδιά που έχουν οριοθετηθεί σε βάθος χρόνου, αλλιώς το κλίμα δεν τα σηκώνει. Αν δεν μιλήσει η κοπέλα, θα μιλησει κάποιος γονιός ή κάποιο άλλο παιδί. Ευτυχώς ίσως που υπάρχουν στις μέρες μας παιδότοποι και ψήνονται κάπως τα παιδιά και τα ήσυχα και τα όχι ήσυχα και κάπως τα πράγματα στην αυλή του σχολειου, όταν φτάνει εκεί το πράγμα, δεν είναι τελείως χύμα. Γιατί ούτε και εκεί υπάρχει τρομερή επίβλεψη, ούτε απο πλευράς αναλογίας μικρών μεγάλων ούτε γενικά...

 

Τέλος πάντων, το δικό μας ατυχές περιστατικό το είχα δει ως ευκαιρία να μάθει το δικό μου παιδί να μη μπλέκει σε κοκορομαχίες γιατί κανεις δεν ξέρει πού μπορεί να καταλήξει το άλλο παιδί αν πάρει "ανάποδες". Και ευτυχώς για κάθε τέτοιο παράξενο/άβολο/επικίνδυνο συναπάντημα είχαμε πολλές δεκάδες άλλες χαρούμενες και ξένοιαστες επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η διαφωνία σας. Δεν ξέρετε ότι υπάρχουν επιχειρήσεις στην Ελλάδα που δεν εργάζονται νόμιμα? Δεν τηρούν την εργατική νομοθεσία? Δεν τηρούν τους κανόνες υγιεινής?

Ας κάνουμε τις προσωπικές μας επιλογές και ας αποκτήσουμε συνείδηση καταναλωτή. Αυτά τα 15 ευρώ, ας τα αφήσουμε σε μία επιχείρηση που σέβεται τα παιδιά μας και τους εργαζόμενούς της. Επίσης σέβεται κι εμένα που επιλέγω τον παιδότοπο εκείνη την μοναδική μέρα που θέλω να πιω έναν ήσυχο καφέ με τη φίλη μου. Αλλιώς πάω παιδική χαρά, που είναι πιο φτηνά και πιο κατάλληλος χώρος για τα παιδιά.

Πηγαίνω 7 χρόνια σε συγκεκριμένο βασικά παιδότοπο (εκτός αν μας καλέσουν), δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα, σε κανένα παιδάκι που να αφορά ελλειπή επίβλεψη. Και φυσικά πάντα υπάρχει ένα ζωηρό παιδί, πηγαίνουν και αυτά σε παιδότοπους. Και τις μέρες με 5-6 παιδάκια (εγώ τέτοιες πηγαίνω), υπάρχει κάποιος που σερβίρει και κάποιος που παίζει μαζί τους (δεν τα επιβλέπει, απλώς).

ΥΓ. Επίσης, όχι δεν αφήνουμε τα παιδιά μας με άγνωστες, ανήλικες baby sitter. Πώς σας πέρασε αυτή η ιδέα? :wink:;-). Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι ποια το είπε, δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί σου είναι άτακτο, οφείλεις να το συνετίσεις και όχι αφού γκρεμίσει όλο το μαγαζί και χτυπήσει 100 φορές (εννοείται πως ποτέ δεν υπακούει στις υποδείξεις του προσωπικού) εσύ να γυρίσεις επιτιμητικά στον υπάλληλο και να πεις "έπρεπε να κάνετε σωστά τη δουλειά σας" .... (δεν αναφέρομαι προσωπικά, αναφέρομαι σε όποιον το κάνει). Από εκεί ξεκίνησε το θέμα. Από τέτοιους γονείς και τέτοιες ευθύνες. Δεν είπα εγώ ότι θα πέσει το παιδί από την τσουλήθρα κι εγώ θα γυρίσω στο γονιό και θα πω "γιατί δεν το πρόσεχες;"

 

Δεν ξέρω αν είναι δική σου η επιχείρηση αλλά ως επιχειρηματίας πρέπει να βρεις τρόπο να χειρίζεσαι και αυτούς τους γονείς, και αυτά τα παιδιά αλλιώς θα... το κλείσεις το μαγαζί:lol::lol:. Και δεν εννοώ ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Εννοώ ότι είναι μία μερίδα πελατών, που σε τιμούν, φέρνουν και τους φίλους τους, κάνουν και τα πάρτι τους κλπ κλπ, και ως επαγγελματίες υπάρχει εντελώς συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού αυτών των παιδιών. Εγώ δηλαδή, που θέλω να τα 'μπατσίσω', δεν έχω παιδότοπο. Αν είχα, θα φρόντιζα να έχω καποιον μέσα να τα διαχειρίζεται ή θα μάθαινα εγώ, δεν θα έβγαινα να κράξω στα φόρουμ τους γονείς και τα κακομαθημένα τους, που μου αφήνουν τα ωραία τους λεφτά, μέσα στην κρίση, ενώ άλλα μαγαζιά κλείνουν.

Βασικά στην Ελλάδα μας λείπει ο επαγγελματισμός. Όλοι νομίζουμε ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι ο σκοπός του παιδότοπου είναι διαφορετικός για την κάθε μαμά... Ειδικά για πάνω από 3 ετών το να ησυχάσει το κεφάλι της μαμάς γίνεται πολύ ωραία και με ένα ντιβιντί στο σπίτι. Και δεν κινδυνεύει κάποιος από ιώσεις.

 

Πιο πολυ έβλεπα τους παιδότοπους ως μέρη για να διασκεδάσουν τα παιδιά και σε αυτό έπαιζαν ρόλο διάφορα πράγματα, όπως πόσο ενδιαφέροντα ήταν τα παιχνίδια, πόσο κοντά ήταν ο παιδότοπος στο σπίτι, τι ατμόσφαιρα χαλάρωσης υπήρχε για τους μεγάλους, πόσο καλή επίβλεψη είχα στα παιδιά από εκεί που θα καθόμουν και τι παιδάκια μαζεύονταν. Το βασικό όμως ήταν πόσο άρεσε ο χώρος στα παιδιά. Για να πω την αλήθεια το είδος της επίβλεψης δεν με απασχολούσε ποτέ ιδιαίτερα. Γιατί έτσι και αλλιώς βαριόμουν να ξεφυλλίζω περιοδικά, ή ό,τι τέλος πάντων μπορεί να κάνει κάποιος σε παιδότοπο αν δεν έχει καθόλου το νου του στο παιδί.

 

Και δεν ήμουν από τις πλέον προστατευτικές μαμάδες σε σχέση με το πόσο έντονη παρουσία είχα στο χώρο σε σχέση πάντα με την ηλικία των παιδιών κάθε φορά. Κάπου στη μέση θα με έβαζα. Εκεί βέβαια ο καθένας βλέπει ανάγκη να παρεμβαίνει ανάλογα με το πώς βλέπει το παιδί του. Είχα ένα παιδί που ήθελε κάπως περισσότερη πραστασία και ένα άλλο που ήθελε κάποιον να κρατάει τα γκέμια. Προτιμούσα το ρόλο του να μάθει ένα μικρούλι πώς να φέρεται σε διαφορετικές περιπτώσεις. ειδικά σε ακραίες περιπτώσεις, γιατί κανένας δεν γεννιέται να τα ξέρει, να τον κρατάω εγώ και όχι η οποιαδήποτε κοπέλα, όσο καλή και να ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι δική σου η επιχείρηση αλλά ως επιχειρηματίας πρέπει να βρεις τρόπο να χειρίζεσαι και αυτούς τους γονείς, και αυτά τα παιδιά αλλιώς θα... το κλείσεις το μαγαζί:lol::lol:. Και δεν εννοώ ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Εννοώ ότι είναι μία μερίδα πελατών, που σε τιμούν, φέρνουν και τους φίλους τους, κάνουν και τα πάρτι τους κλπ κλπ, και ως επαγγελματίες υπάρχει εντελώς συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού αυτών των παιδιών. Εγώ δηλαδή, που θέλω να τα 'μπατσίσω', δεν έχω παιδότοπο. Αν είχα, θα φρόντιζα να έχω καποιον μέσα να τα διαχειρίζεται ή θα μάθαινα εγώ, δεν θα έβγαινα να κράξω στα φόρουμ τους γονείς και τα κακομαθημένα τους, που μου αφήνουν τα ωραία τους λεφτά, μέσα στην κρίση, ενώ άλλα μαγαζιά κλείνουν.

Βασικά στην Ελλάδα μας λείπει ο επαγγελματισμός. Όλοι νομίζουμε ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα.

 

Όχι, δεν είναι δική μου η επιχείρηση ούτε το παράδειγμα που σας έφερα μας έχει συμβεί. Μας έχουν συμβεί παρόμοια. Και δεν κράζω στα φόρουμς, ούτε ονόματα έδωσα, ούτε άλλα στοιχεία. Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι μεμπτό.

Εμείς έχουμε πελάτες και των δύο κατηγοριών. Ούτε έδειξα να μην σέβομαι πελάτη μας, επειδή έφερα μερικά παραδείγματα ανώνυμα σε ένα φόρουμ.

Μην λέμε υπερβολές.

Να σας φέρω ένα άλλο παράδειγμα αγαπητή Βερενίκη. Ας πούμε ότι έχετε μια καφετέρια (έστω ότι είναι δική σας ή έχετε ένα πολύ υπεύθυνο πόστο εκεί μέσα). Κι εγώ ερχόμουν ως πελάτισσα, και έπινα καφέ με την παρέα μου, πίναμε και τις μπίρες μας, σας κάναμε τέλος πάντων έναν λογαριασμό σεβαστό. Και προσέβαλα τους σερβιτόρους, παραπονιόμουν για τη μουσική, τον κλιματισμό, σας μιλούσα σαν να ήσασταν σκλάβοι μου ή ζώα, κοιτούσα περίεργα, έκανα παράπονα για τα πάντα, έσπαγα και 1-2 ποτήρια (τυχαία παραδείγματα, μη μου πείτε πάλι ότι κράζω τους πελάτες στα φόρουμς)....γενικά δεν ήμουν και η καλύτερη πελάτισσα που είχε περάσει από εκεί. Πείτε μου τώρα ότι δεν αναφέρατε κάπου (στην παρέα σας, στα φόρουμς, στις εφημερίδες, κάπου τέλος πάντων) τη συμπεριφορά μου....και το ότι κάποιος έρχεται και μας αφήνει τα λεφτά του (είτε 3,5 ευρώ είτε 500 ευρώ) δεν σημαίνει ότι μπορεί να μας...........(καταλάβατε). Όπως το μαγαζί οφείλει να σέβεται τον πελάτη, έτσι και ο πελάτης οφείλει να σέβεται το μαγαζί που τον φιλοξενεί και τον εξυπηρετεί. Ο σεβασμός δεν είναι δουλειά του μαγαζάτορα και του υπαλλήλου. Είναι υποχρέωση του ανθρώπινου είδους.

Αν ένας πελάτης βγει και κράξει ένα μαγαζί είναι μάγκας που τα λέει έξω από τα δόντια κι αν το κάνει το μαγαζί είναι αντιεπαγγελματίας; Ας το ξανασκεφτούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η διαφωνία σας. Δεν ξέρετε ότι υπάρχουν επιχειρήσεις στην Ελλάδα που δεν εργάζονται νόμιμα? Δεν τηρούν την εργατική νομοθεσία? Δεν τηρούν τους κανόνες υγιεινής?

Ας κάνουμε τις προσωπικές μας επιλογές και ας αποκτήσουμε συνείδηση καταναλωτή. Αυτά τα 15 ευρώ, ας τα αφήσουμε σε μία επιχείρηση που σέβεται τα παιδιά μας και τους εργαζόμενούς της. Επίσης σέβεται κι εμένα που επιλέγω τον παιδότοπο εκείνη την μοναδική μέρα που θέλω να πιω έναν ήσυχο καφέ με τη φίλη μου. Αλλιώς πάω παιδική χαρά, που είναι πιο φτηνά και πιο κατάλληλος χώρος για τα παιδιά.

Πηγαίνω 7 χρόνια σε συγκεκριμένο βασικά παιδότοπο (εκτός αν μας καλέσουν), δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα, σε κανένα παιδάκι που να αφορά ελλειπή επίβλεψη. Και φυσικά πάντα υπάρχει ένα ζωηρό παιδί, πηγαίνουν και αυτά σε παιδότοπους. Και τις μέρες με 5-6 παιδάκια (εγώ τέτοιες πηγαίνω), υπάρχει κάποιος που σερβίρει και κάποιος που παίζει μαζί τους (δεν τα επιβλέπει, απλώς).

ΥΓ. Επίσης, όχι δεν αφήνουμε τα παιδιά μας με άγνωστες, ανήλικες baby sitter. Πώς σας πέρασε αυτή η ιδέα? :wink:;-). Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι ποια το είπε, δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα.

 

εγώ έγραψα για τις άγνωστες ανήλικες...είναι συχνό φαινόμενο να δίνουν στην κόρη της γειτόνισσας ένα 5ευρω για μερικές ώρες.... εσείς μπορεί να μην το κάνετε, άλλες όμως το κάνουν. Αλλά δεν είναι μόνο η άγνωστη ανήλικη. Και η baby sitter με τις καλύτερες συστάσεις, δεν νομίζω ότι είναι συχνά δηλωμένη στο ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο περιστατικό είχα και εγώ υπόψη μου και για αυτό έγραψα ότι δεν χρειάζεται επιφυλακή το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Και στη δική μας περίπτωση ήταν παρούσα η κοπέλα, αλλά τι να κάνει που είχε ξαμοληθεί το θεριό...

 

Εννοείται ότι όταν βλέπει έναν δημόσιο κίνδυνο η κοπέλα δεν τρέχει για καφέδες. Ούτε και ξέρω αλήθεια, τι μπορει να κάνει, ενώ είναι παρούσα εκεί μπροστά στο παιδί. Είναι λεπτή η θέση της.

 

Πάντως η εμπειρία η δική μας είναι ότι τέτοια περιστατικά είναι σπανιότατα, συνήθως συχνάζουν σε παιδότοπους παιδιά που έχουν οριοθετηθεί σε βάθος χρόνου, αλλιώς το κλίμα δεν τα σηκώνει. Αν δεν μιλήσει η κοπέλα, θα μιλησει κάποιος γονιός ή κάποιο άλλο παιδί. Ευτυχώς ίσως που υπάρχουν στις μέρες μας παιδότοποι και ψήνονται κάπως τα παιδιά και τα ήσυχα και τα όχι ήσυχα και κάπως τα πράγματα στην αυλή του σχολειου, όταν φτάνει εκεί το πράγμα, δεν είναι τελείως χύμα. Γιατί ούτε και εκεί υπάρχει τρομερή επίβλεψη, ούτε απο πλευράς αναλογίας μικρών μεγάλων ούτε γενικά...

 

Τέλος πάντων, το δικό μας ατυχές περιστατικό το είχα δει ως ευκαιρία να μάθει το δικό μου παιδί να μη μπλέκει σε κοκορομαχίες γιατί κανεις δεν ξέρει πού μπορεί να καταλήξει το άλλο παιδί αν πάρει "ανάποδες". Και ευτυχώς για κάθε τέτοιο παράξενο/άβολο/επικίνδυνο συναπάντημα είχαμε πολλές δεκάδες άλλες χαρούμενες και ξένοιαστες επισκέψεις.

 

Ναι, πραγματικά και σε μας (τουλάχιστον όσο καιρό είμαι εγώ εκεί) δεν έχει συμβεί κάποιο τρομερό περιστατικό. Έχει συμβεί κάποιο παιδί να γλιστρήσει και να πέσει στο πάτωμα, να κλάψει λίγο και αυτό ήταν όλο. Ή να του βάλουν οι γονείς του κέρματα στο αυτοκινητάκι, να πάει να κατέβει ενώ κινείται το αυτοκινητάκι και να πέσει, κάπως έτσι. Ούτε έχει συμβεί να ωρύονται οι γονείς για ελλιπή επίβλεψη.

Από 2 μαμάδες (φίλες που έρχονται πάντα μαζί) είχε γίνει παράπονο ότι δεν παίζουμε με τα παιδιά. Και απλώς απαντήσαμε και σε εκείνες (όπως έγραψα και στα αρχικά μου μηνύματα) ότι η κοπέλα που είναι μέσα δεν είναι υποχρεωμένη να παίξει, απλώς να επιβλέπει. Και στράβωσαν. Τα υπόλοιπα παράπονα που ακούσαμε από τις ίδιες δεν είχαν να κάνουν με τα παιδιά και την επίβλεψη. Από εκείνες ορμώμενη έψαχνα στο google άλλα παράπονα γονέων από παιδότοπους και βρήκα το συγκεκριμένο site και είπα να γραφτώ για να συζητήσω με γονείς.

Ευτυχώς σε γενικές γραμμές "οι μικροί μας πελάτες" είναι συνειδητοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

οταν επιβλεπουμε αλλα παιδακια δεν νοιαζομαστε και τρελα. Το ιδιο ειναι το δικο σου παιδι και το ιδιο το ξενο? αυτο το λεω γιατι με ειπες υπερβολικη. Δε με νοιαζει το πτυχιο αλλα οταν θα ερθει με το καλο η ωρα να εχεις δικο σου παιδι ελα να μας πεις αν σε ηλικια εναμιση ετους, δυο ή τρια το αφησεις 5 λεπτα μονο του. Και δεν μιλαω για παιδι αγριμι, ευτυχως ουτε αγριμι ειναι το δικο μου μεχρι τωρα ουτε εγω υπερβολικη. Αυτη την αποψη θα την ειχα αν δεν ειχα παιδι τωρα οι σκεψεις μου ειναι διαφορετικες, εκει απεχουμε λοιπον, στην πραγματικοτητα. Στην ελλαδα δεν μ ενδιαφερει κανενας νομος γιατι ολοι αυτοι που τους ψηφιζουν μας εφεραν εδω που ειμαστε και γιατι παντα υπαρχουν 100 παραθυρακια. Εσενα σαν υπαλληλος δε σε νοιαζει αν λειψεις για 5 λεπτα γιατι σε καλυπτει ο νομος, γιατι δεν εγινε και κατι αν δεν εισαι εκει. Αληθεια οταν ειναι να φυγεις απο το χωρο των παιδιων πας και ειδοποιεις τους γονεις οτι φευγεις για να εχουν αυτοι την ευθυνη? γιατι ο γονιος μπορει εκεινο το 5λεπτο να ετυχε να ειναι τουαλετα, να εχει παει στο μπαρ, να ειναι στο πανω οροφο και να μην βλεπει το παιδι του. Και αφου θεωρεις οτι σωστα λεοτουργει ο συγκεκριμενος παιδοτοπος πες μας ποιος ειναι? αν δεν μπορεις δημοσια μην θεωρηθει οτι κανεις διαφημιση υπαρχουν και πμ. Για τιμες δεν θα σχολιασω κατι με καιει ομως το θεμα ασφαλεια. Δεν ειναι επιθεση αυτα που λεω εξαλλου ποτε στο φορουμ δεν εχω αναμειχθει σε εντονες διαφωνιες αλλα εδω μιλαμε για την ασφαλεια παιδιων και εννοειται οτι δεν ειμαστε γονεις που παρκαρουμε τα παιδια, αν ηθελα να το παρκαρω δεν θα το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πραγματικά και σε μας (τουλάχιστον όσο καιρό είμαι εγώ εκεί) δεν έχει συμβεί κάποιο τρομερό περιστατικό.

 

Και σου εύχομαι να συνεχίσετε έτσι.

Αλλά επειδή υπάρχει η παροιμία "Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος" και όπως περιέγραψα πιο πάνω, βγήκα από παιδότοπο με ραγισμένο καρπό και μώλωπες, καλό θα ήταν να πεις στον αφεντικό να σου να φροντίσει να έχει ΠΑΝΤΑ μια κοπέλα μέσα στις κατασκευές και όχι όταν ξεπερνάει τα 5 παιδιά.

 

Δύστροποι άνθρωποι / πελάτες θα υπάρχουν πάντα.

Αν σας βλέπουν απλώς να κάθεστε και να κοιτάτε τα παιδιά οι κακότροποι θα σας την πούνε.

Οι άλλοι (σαν και μένα) μπορεί να μην ξανάρθουν γιατί όπως και να το κάνουμε δεν χτυπάει ωραία στο μάτι να σε βλέπει ο γονιός να κάθεσαι σε μια μεριά και να επιβλέπεις απλώς.

Δεν λέμε να παίζετε και τρέχετε συνεχώς, απλά να ασχοληθείτε με τα παιδάκια, έστω κι αν δεν το λέει αυτός ο ρημάδης ο νόμος.:mad:

π.χ. το να πάρεις τα πιτσιρίκια να τους κάνεις ένα τρενάκι μ'ενα τραγούδι που παίζει εκείνη την ώρα δείχνει ωραία στον πελάτη βρε παιδί μου.:-D:grin:

Πέστα αυτά στο αφεντικό σου αφού ρωτάς για να πάρεις γνώμες γονέων.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

οταν επιβλεπουμε αλλα παιδακια δεν νοιαζομαστε και τρελα. Το ιδιο ειναι το δικο σου παιδι και το ιδιο το ξενο? αυτο το λεω γιατι με ειπες υπερβολικη. Δε με νοιαζει το πτυχιο αλλα οταν θα ερθει με το καλο η ωρα να εχεις δικο σου παιδι ελα να μας πεις αν σε ηλικια εναμιση ετους, δυο ή τρια το αφησεις 5 λεπτα μονο του. Και δεν μιλαω για παιδι αγριμι, ευτυχως ουτε αγριμι ειναι το δικο μου μεχρι τωρα ουτε εγω υπερβολικη. Αυτη την αποψη θα την ειχα αν δεν ειχα παιδι τωρα οι σκεψεις μου ειναι διαφορετικες, εκει απεχουμε λοιπον, στην πραγματικοτητα. Στην ελλαδα δεν μ ενδιαφερει κανενας νομος γιατι ολοι αυτοι που τους ψηφιζουν μας εφεραν εδω που ειμαστε και γιατι παντα υπαρχουν 100 παραθυρακια. Εσενα σαν υπαλληλος δε σε νοιαζει αν λειψεις για 5 λεπτα γιατι σε καλυπτει ο νομος, γιατι δεν εγινε και κατι αν δεν εισαι εκει. Αληθεια οταν ειναι να φυγεις απο το χωρο των παιδιων πας και ειδοποιεις τους γονεις οτι φευγεις για να εχουν αυτοι την ευθυνη? γιατι ο γονιος μπορει εκεινο το 5λεπτο να ετυχε να ειναι τουαλετα, να εχει παει στο μπαρ, να ειναι στο πανω οροφο και να μην βλεπει το παιδι του. Και αφου θεωρεις οτι σωστα λεοτουργει ο συγκεκριμενος παιδοτοπος πες μας ποιος ειναι? αν δεν μπορεις δημοσια μην θεωρηθει οτι κανεις διαφημιση υπαρχουν και πμ. Για τιμες δεν θα σχολιασω κατι με καιει ομως το θεμα ασφαλεια. Δεν ειναι επιθεση αυτα που λεω εξαλλου ποτε στο φορουμ δεν εχω αναμειχθει σε εντονες διαφωνιες αλλα εδω μιλαμε για την ασφαλεια παιδιων και εννοειται οτι δεν ειμαστε γονεις που παρκαρουμε τα παιδια, αν ηθελα να το παρκαρω δεν θα το εκανα

 

Αγαπητή ioanna αν θυμάμαι καλά είσαστε η κυρία που έγραψε ότι πηγαίνει τουαλέτα με ανοιχτή την πόρτα για να βλέπει το παιδί; Ε, αυτό το θεωρώ κάπως υπερβολικό, η αλήθεια είναι ομως ότι αν και όταν κάνω κι εγώ παιδί μπορεί να είμαι κι εγώ έτσι, οπότε δεν πρέπει να μιλάω.

1. Όταν πηγαίνω τουαλέτα εννοείται ότι ενημερώνω τους γονείς ότι θα λείψω για λίγα λεπτά. Και επειδή ευτυχώς ακόμα δεν έχω ακράτεια :) μπορώ να περιμένω και εκείνον που μπορεί να είναι έξω και να κάνει ένα τσιγάρο ή είναι τουαλέτα.

2. Δεν είπα ποτέ ότι ο παιδότοπος λειτουργεί σωστά ή όχι. Εξήγησα παρακάτω ακριβώς πώς και γιατί βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ και άνοιξα συζήτηση.

3. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε για κάποια μερίδα γονιών που περιέγραψα παρακάτω, ας μην επαναλαμβάνομαι συνέχεια. Προσπαθώ να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά, αλλά δεν μπορώ να γράφω και τα ίδια για τον καθένα. Όλους μας καίει το θέμα της ασφάλειας, τον γονιό επειδή είναι γονιός και το μαγαζί επειδή είναι μαγαζί :). Όπως ακριβώς είπα και σε μια μαμά παρακάτω: τι ακριβώς φανταστήκατε όταν διαβάσατε αυτά που έγραψα; Ότι περνάτε το κατώφλι του μαγαζιού και έρχομαι και σας λέω "δεν φέρουμε ευθύνη για ό,τι γίνει" και γύρω έρπονται αιμόφυρτα παιδάκια με γονείς να ωρύονται; Όχι, εννοείται πως κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα γίνεται (κάποια πράγματα ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι αποφάσεις του υπαλλήλου αλλά του αφεντικού), και απλώς ενημερώνω ότι καλό είναι στους παιδότοπους οι γονείς να μην τα περιμένουν και όλα από τους υπαλλήλους γιατί όσοι και να είναι, κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι.

Και αν το παιδί είναι 1,5 έτους δεν πάει σε παιδότοπο και αν πάει, κάθεται στον διαμορφωμένο χώρο όπου καλό είναι να επιβλέπεται από το γονιό του, όχι να μπαίνει στα φουσκωτά και στις τσουλήθρες. Και αν ο γονιός επιμένει να χρησιμοποιήσει όλα τα παιχνίδια επειδή πλήρωσε τότε καλό θα είναι και να το συνοδέψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σου εύχομαι να συνεχίσετε έτσι.

Αλλά επειδή υπάρχει η παροιμία "Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος" και όπως περιέγραψα πιο πάνω, βγήκα από παιδότοπο με ραγισμένο καρπό και μώλωπες, καλό θα ήταν να πεις στον αφεντικό να σου να φροντίσει να έχει ΠΑΝΤΑ μια κοπέλα μέσα στις κατασκευές και όχι όταν ξεπερνάει τα 5 παιδιά.

 

Δύστροποι άνθρωποι / πελάτες θα υπάρχουν πάντα.

Αν σας βλέπουν απλώς να κάθεστε και να κοιτάτε τα παιδιά οι κακότροποι θα σας την πούνε.

Οι άλλοι (σαν και μένα) μπορεί να μην ξανάρθουν γιατί όπως και να το κάνουμε δεν χτυπάει ωραία στο μάτι να σε βλέπει ο γονιός να κάθεσαι σε μια μεριά και να επιβλέπεις απλώς.

Δεν λέμε να παίζετε και τρέχετε συνεχώς, απλά να ασχοληθείτε με τα παιδάκια, έστω κι αν δεν το λέει αυτός ο ρημάδης ο νόμος.:mad:

π.χ. το να πάρεις τα πιτσιρίκια να τους κάνεις ένα τρενάκι μ'ενα τραγούδι που παίζει εκείνη την ώρα δείχνει ωραία στον πελάτη βρε παιδί μου.:-D:grin:

Πέστα αυτά στο αφεντικό σου αφού ρωτάς για να πάρεις γνώμες γονέων.

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει αγαπητή Harlow, και δεν μιλάμε για απλό τρενάκι, μιλάμε ότι κοντεύουμε να πάθουμε ζημιές από τις πολλές αγκαλιές, τούμπες κλπ. Απλώς σας πληροφορώ ότι όταν κουραζόμαστε και καθόμαστε σε μια άκρη να επιτηρούμε, κάποιοι (ευτυχώς λίγοι) μας στραβοκοιτούν γιατί δεν παίζουμε. Εκεί είναι που "τσαμπουνάω" όπως λέτε το νόμο. Ότι εκεί που δεν είσαι υποχρεωμένη να παίζεις και το κάνεις, μόλις σταματήσεις να πάρεις μια ανάσα σου τη λένε κι από πάνω. Αυτό βέβαια ξαναλέω, το κάνουν λίγοι, αλλά συμβαίνει. Όπως υπάρχουν και οι γονείς που μας ζητούν να μην είμαστε πάνω από τα παιδιά τους συνέχεια ώστε να μαθαίνουν και λίγο μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.θα πω κι εγω τη γνωμη μου ως μαμα 2 κοριτσιων διαφορετικης ηλικιας που "χρησιμοποιω" τους παιδοτοπους αρκετα ως χωρο διασκεδασης για τα παιδια μου.

Ξεκινησαμε λοιπον με τη πρωτη μου κορη οταν ηταν περιπου 20 μηνων να πηγαινουμε σε καποιον στη γειτονια μας πολυ συχνα και ο λογος ηταν γιατι το θεωρουσα πιο ασφαλες περιβαλον απο μια παιδικη χαρα και πιο ξεκουραστο για μενα.δηλαδη με λιγα λογια δεν χρειαζοταν να ειμαι συνεχεια ορθια και πισω απο το μωρο γιατι ηταν λιγοτεροι οι κινδυνοι να χτυπησει σε εναν τετοιο χωρο.-οχι πετρες οχι ποτομες τσουληθρες και οχι κουνιες που ακομα τρεμω για την μεγαλη που ειναι 5,5 τωρα μην παρασυρθει απο καποια "ενεργη" κουνια.Μπορουσα με λιγα λογια να αραξω και να πιο τον καφε μου ή την μπυρα μου...να συζητησω με τον αντρα μου κλπκλπ...πολλες φορες συναντιομουν και με φιλες φιλους ακομα και ανυπαντρους για να τα πουμε!!!ΜΕγαλη εφευρεση οι παιδοτοποι:lol::lol:

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως!!!ποτε μα ποτε δεν ειχα την απαιτηση να μου προσεχουν αλλοι το παιδι-ειχα παντα το νου μου και εμπαινα μεσα οποτε χρειαζοταν!ΠΟΤΕ δεν πηγα σε εναν αχανη παιδοτοπο -υπαρχουν και τετοιοι-που δεν φαινεται το παιδι απο πουθενα και εγω να πινω τον καφε μου.ΠΟΤΕ δεν παρκαρα το παιδι και να φυγω ή να πινω καφε στην πλατεια απεναντι οπως ενας παιδοτοπος που ξερω εχει τραπεζακια και οι γονεις καθονται αμεριμνοι!!ΠΟΤΕ επισης σε παρτι δεν την αφησα μονη της.Με τοοοσοοο κοσμο και το μικρουλι να παιζει μονο του???:confused:Ημουν ολη την ωρα μεσα στα παρτι και το προσεχα εγω.Πηγαινα σε παιδοτοπους ωρες χαμηλης κινησης για να αραξω με τα ματια μου στο παιδι ασφαλως και αν και καπνιστρια δεν εβγαινα για τσιγαρο αν δεν υπηρχε καποιος -αντρας μου,μαμα μου κλπ δικος μου να την προσεχει!!!

Ποτε ,πως και γιατι να προσεχουν καθε δευτερολεπτο οι κοπελες- η κοπελα το δικο σου παιδι?ακομα και να μην φτιαχνει καφεδες μπορει καποιο παιδακι να κλαιει την ωρα που το δικο σου πεφτει και χτυπαει!Εδω εμεις δεν προλαβαινουμε το ενα το δικο μας οι κοπελες πως θα προσεξουν απο 3 παιδακια και πανω συνεχομενα?γινεται?

Τωρα για την μεγαλη δεν ανησυχω πια τοσο πολυ.Απο τα 5 και μετα παμε και σε παιδικες χαρες πολυ συχνα-με λιγο κοσμο ασφαλως- και καθομαι και την παρακολουθω απο το παγκακι!εχει τυχει να την αφησω και ενα πρωι για μιση ωρα μονη της στον παιδοτοπο .μιλαμε για αλλη ηλικια πια!

Τωρα πια με τη μικρη.17 μηνων σχεδον αρχισαμε δειλα δειλα τις επισκεψεις παρεα με τη μεγαλη,Πρωινα με λιγο κοσμο ασφαλως και εμενα διπλα και μεσα.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν ειναι δυνατον να εχουμε την απαιτηση σε παιδακι ως 3-3,5 περιπου χρονων να τα επιβλεπει μια κοπελα μαζι με αλλα 24 και εμεις να ειμαστε ησυχοι.Οσο υπευθυνη και να ειναι η κοπελα...Δεν γινεται σε εναν χωρο που μπαινουν και μεγαλυτερα ...χωρις να ειμαστε και εμεις stand by ...

Βρισκω τους παιδοτοπους σπουδαια λυση για μικρες ηλικιες,αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες...αλλα δεν ειναι και παιδικοι σταθμοι...

Συμφωνω ομως στο οτι η κοπελα που ειναι με τα παιδια ΔΕΝ πρεπει να ειναι και στο σερβις ακομα και 4 παιδακια να εχει μεσα.Το θεωρω αντιεπαγγελματικο και τετοι παιδοτοπο θα τοβ θεωρησω ανεπαρκες για τα παιδια μου...Οχι γιατι δεν θα εχω το νου μου αλλα αλλο σερβις αλλο παιδαγωγος ...ο εκαστοτε ιδιοκτητης πρεπει να τα διαχωριζει αυτα ...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εγραψα πουθενά οτι εχω παει σε παιδοτοπο, εγραψα οτι με αυτους τους κανονισμους δεν θα παω, δεν ειπα πουθενά οτι αν παω εκει το κανω για να παρκαρω το παιδι οπου πηγαινουμε το ελεγχο και δεν περιμενω απο τους αλλους αλλα σε τετοιους χωρους επιβαλεται επιβλεψη διαφωνησα για το 5λεπτο απουσιας, δεν σχολιασα τιποτα αλλο αλλα δεν πηρα και απαντηση για το ποιος παιδοτοπος ειναθ αυτος

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εγραψα πουθενά οτι εχω παει σε παιδοτοπο, εγραψα οτι με αυτους τους κανονισμους δεν θα παω, δεν ειπα πουθενά οτι αν παω εκει το κανω για να παρκαρω το παιδι οπου πηγαινουμε το ελεγχο και δεν περιμενω απο τους αλλους αλλα σε τετοιους χωρους επιβαλεται επιβλεψη διαφωνησα για το 5λεπτο απουσιας, δεν σχολιασα τιποτα αλλο αλλα δεν πηρα και απαντηση για το ποιος παιδοτοπος ειναθ αυτος

 

Αγαπητή ioanna, δεν θα απαντήσω στο ποιός παιδότοπος είναι αυτός, ούτε δημόσια ούτε με προσωπικό μήνυμα. Σκοπός μου δεν είναι ούτε διαφημίσω το μαγαζί που δουλεύω (υπάρχουν άλλοι τρόποι για να γίνει αυτό) ούτε και να το δυσφημίσω. Ελπίζω να δείξετε κατανόηση σε αυτό.

Δεν σας κατηγόρησα προσωπικά για κάτι, γνώμες μαζεύω, ώστε να γίνεται όσο καλύτερα και σωστότερα η δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.θα πω κι εγω τη γνωμη μου ως μαμα 2 κοριτσιων διαφορετικης ηλικιας που "χρησιμοποιω" τους παιδοτοπους αρκετα ως χωρο διασκεδασης για τα παιδια μου.

Ξεκινησαμε λοιπον με τη πρωτη μου κορη οταν ηταν περιπου 20 μηνων να πηγαινουμε σε καποιον στη γειτονια μας πολυ συχνα και ο λογος ηταν γιατι το θεωρουσα πιο ασφαλες περιβαλον απο μια παιδικη χαρα και πιο ξεκουραστο για μενα.δηλαδη με λιγα λογια δεν χρειαζοταν να ειμαι συνεχεια ορθια και πισω απο το μωρο γιατι ηταν λιγοτεροι οι κινδυνοι να χτυπησει σε εναν τετοιο χωρο.-οχι πετρες οχι ποτομες τσουληθρες και οχι κουνιες που ακομα τρεμω για την μεγαλη που ειναι 5,5 τωρα μην παρασυρθει απο καποια "ενεργη" κουνια.Μπορουσα με λιγα λογια να αραξω και να πιο τον καφε μου ή την μπυρα μου...να συζητησω με τον αντρα μου κλπκλπ...πολλες φορες συναντιομουν και με φιλες φιλους ακομα και ανυπαντρους για να τα πουμε!!!ΜΕγαλη εφευρεση οι παιδοτοποι:lol::lol:

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως!!!ποτε μα ποτε δεν ειχα την απαιτηση να μου προσεχουν αλλοι το παιδι-ειχα παντα το νου μου και εμπαινα μεσα οποτε χρειαζοταν!ΠΟΤΕ δεν πηγα σε εναν αχανη παιδοτοπο -υπαρχουν και τετοιοι-που δεν φαινεται το παιδι απο πουθενα και εγω να πινω τον καφε μου.ΠΟΤΕ δεν παρκαρα το παιδι και να φυγω ή να πινω καφε στην πλατεια απεναντι οπως ενας παιδοτοπος που ξερω εχει τραπεζακια και οι γονεις καθονται αμεριμνοι!!ΠΟΤΕ επισης σε παρτι δεν την αφησα μονη της.Με τοοοσοοο κοσμο και το μικρουλι να παιζει μονο του???:confused:Ημουν ολη την ωρα μεσα στα παρτι και το προσεχα εγω.Πηγαινα σε παιδοτοπους ωρες χαμηλης κινησης για να αραξω με τα ματια μου στο παιδι ασφαλως και αν και καπνιστρια δεν εβγαινα για τσιγαρο αν δεν υπηρχε καποιος -αντρας μου,μαμα μου κλπ δικος μου να την προσεχει!!!

Ποτε ,πως και γιατι να προσεχουν καθε δευτερολεπτο οι κοπελες- η κοπελα το δικο σου παιδι?ακομα και να μην φτιαχνει καφεδες μπορει καποιο παιδακι να κλαιει την ωρα που το δικο σου πεφτει και χτυπαει!Εδω εμεις δεν προλαβαινουμε το ενα το δικο μας οι κοπελες πως θα προσεξουν απο 3 παιδακια και πανω συνεχομενα?γινεται?

Τωρα για την μεγαλη δεν ανησυχω πια τοσο πολυ.Απο τα 5 και μετα παμε και σε παιδικες χαρες πολυ συχνα-με λιγο κοσμο ασφαλως- και καθομαι και την παρακολουθω απο το παγκακι!εχει τυχει να την αφησω και ενα πρωι για μιση ωρα μονη της στον παιδοτοπο .μιλαμε για αλλη ηλικια πια!

Τωρα πια με τη μικρη.17 μηνων σχεδον αρχισαμε δειλα δειλα τις επισκεψεις παρεα με τη μεγαλη,Πρωινα με λιγο κοσμο ασφαλως και εμενα διπλα και μεσα.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν ειναι δυνατον να εχουμε την απαιτηση σε παιδακι ως 3-3,5 περιπου χρονων να τα επιβλεπει μια κοπελα μαζι με αλλα 24 και εμεις να ειμαστε ησυχοι.Οσο υπευθυνη και να ειναι η κοπελα...Δεν γινεται σε εναν χωρο που μπαινουν και μεγαλυτερα ...χωρις να ειμαστε και εμεις stand by ...

Βρισκω τους παιδοτοπους σπουδαια λυση για μικρες ηλικιες,αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες...αλλα δεν ειναι και παιδικοι σταθμοι...

Συμφωνω ομως στο οτι η κοπελα που ειναι με τα παιδια ΔΕΝ πρεπει να ειναι και στο σερβις ακομα και 4 παιδακια να εχει μεσα.Το θεωρω αντιεπαγγελματικο και τετοι παιδοτοπο θα τοβ θεωρησω ανεπαρκες για τα παιδια μου...Οχι γιατι δεν θα εχω το νου μου αλλα αλλο σερβις αλλο παιδαγωγος ...ο εκαστοτε ιδιοκτητης πρεπει να τα διαχωριζει αυτα ...

 

καλησπέρα και σε σας! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας να απαντήσετε, μάλλον διαβάσατε και όλα τα προηγούμενα μηνύματα και σας ευχαριστώ διπλά γι' αυτό. Με βρίσκετε απόλυτα σύμφωνη σε όλα όσα είπατε.

Πάντως μην νομίζετε ότι σε όλους τους παιδότοπους δουλεύουν παιδαγωγοί, είτε για σέρβις είτε για επίβλεψη είτε για οτιδήποτε άλλο....

Link to comment
Share on other sites

... Ξεκαθάρισα και παρακάτω, για να μην τα γράφω συνέχεια και γίνομαι και κουραστική και γραφική κάποιους νόμους και κανόνες κατασκευαστών. Δεν είπα ότι παρατάμε τα παιδιά και πίνουμε καφέ. Αν υπάρχει δουλειά, θα φωνάξουμε και δεύτερο άτομο. Τους νόμους τους ανέφερα για να ξέρουν και οι γονείς ότι έχουν την κύρια ευθύνη για τα παιδιά τους, γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που θεωρούν ότι ο παιδότοπος είναι τσάμπα νταντάδες για να ξεφορτώνονται τα παιδιά τους. Δεν είπα ότι τα παρατάμε στην τύχη τους, δεν είχαμε ποτέ τέτοιο παράπονο από γονείς (παράπονα είχαμε επειδή δεν παίζαμε με τα παιδιά τους).

Επίσης καλό είναι ο γονιός να συνειδητοποιεί κάποια πράγματα και να μην τα περιμένει όλα από το μαγαζί μόνο και μόνο επειδή πληρώνει είσοδο...

 

 

Το γεγονός ότι ο κάθε κατασκευαστής, δηλαδή ο καθένας τυπώνει ένα χαρτί και λέει ότι η ευθύνη είναι του γονιού, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και νόμος!!! Αν συντρέχουν οι προυποθέσεις του νόμου για ευθύνη του παιδότοπου, τότε αυτός θα έχει υποχρέωση για αποζημίωση, δεν πάει να έχει κρεμάσει εκατό τεμπέλες. Καλό είναι οι γονείς να είναι πιο υποψιασμένοι και να μην ακούνε τι λέει ο καθένας, ακόμα κι αν αυτός είναι υπεύθυνος παιδότοπου. Δεν επιτρέπεται να αφήνετε παιδιά χωρίς επίβλεψη ούτε για ένα δευτερόλεπτο, αυτό λέει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη ολα τα μηνυματα και θα ηθελα να εστιασω σε 2-3 πραγματα που σε εμενα προσωπικα κανουν πολυ εντυπωση.Δεν ξερω με ποια λογικη αυτος που εφταξε το ΦΕΚ,θεωρει οτι μια κοπελα ειναι σε θεση να προσεξει οχι 25,αλλα 5 παιδια,κατανεμημενα σε δυο τουλαχιστον επιπεδα,που δεν εχουν οπτικη επαφη,και αποτελουνται το καθενα απο αλλα παιχνιδια-χωρους με ενδιαμεσες κολωνες,δαπεδο γεματο μπαλακια κ.ο.κ αποτελεσματικα.Η λογικη μου λεει οτι ο νομοθετης με τον ορο ''επιτηρηση'' η ''επιβλεψη'' εννοει την τηρηση γενικων κανονων απο την υπαλληλο,κι οχι οτι την καθιστα υπευθυνη για την σωματικη ακεραιοτητα των παιδιων αφου θα μπορουσαν να συμβουν ταυτοχρονα 2 ατυχηματα σε πανω και κατω οροφο.Επισης παντα συμφωνα με εμενα δεν χρειαζεται το ΦΕΚ να αναφερει πως η γονικη μου ευθυνη,δεν παυει ουτε για ενα δευτερολεπτο απο τη στιγμη που μπαινω στον παιδοτοπο και δεν μετατιθεται στους υπαλληλους ακομα κι αν υπαρχει μια κοπελα ανα παιδι.Φροντιζω λοιπον να καθομαι η σε τραπεζι που εχει αμεση οπτικη επαφη με το παιδι μου,κι αν δεν υπαρχει καθομαι ορθια και κοντα για να προλαβω να μην προκληθει σε εμας η να μην προκαλεσουμε σε αλλο παιδι ατυχημα.Η,αν δεν θελω να ξεροσταλιαζω ορθια δεν πηγαινω ποτε σε ωρες αιχμης.Εδω δυστυχως να προσθεσω οτι καποιοι γονεις (και με μεγαλουτσικα παιδια),νομιζουν πως ο παιδοτοπος ειναι ενα ''κλουβι'' που τα παιδια τους μπορουν να συμπεριφερονται σαν αγριμια, και εκεινοι με το επιχειρημα οτι πληρωσαν και οτι υπαρχει υπαλληλος μεσα,απολαμβανουν την εξοδος τους κανοντας εμας να καρδιοχτυπαμε.Συνηθως αυτοι οι πελατες μπερδευουν και την εννοια του επαγγελματισμου με τον ραγιαδισμο.Γιατι ο πελατης δεν εχει παντα δικιο.Υπαρχουν κανονες και λογικη και σε τελικη αναλυση υπαρχει και το δικιο των αλλων πελατων οι οποιοι επισης πληρωνουν.Οποτε μια επιχειρηση αν χασει εναν τετοιο πελατη(ακομα και εν μεσω κρισης)μαλλον θα κερδισει αλλους.Ακομα και στο εξωτερικο υπαρχουν εστιατορια,κομμωτηρια κτλ που λειτουργουν με συγκεκριμενους κανονες(δεν δεχονται παιδια,κατοικιδια,απρεπες ντυσιμο),κι ομως ειναι ρεζερβε για μηνες.Τελος,παρτυ δεν θα εκανα ποτε σε παιδοτοπο,οχι τοσο για το οικονομικο μερος(175 ευρω εστω και για καφε-τουρτα-μπισκοτα,δεν μου φαινονται πολλα οταν για τουρτα μονο πληρωσα 50,γιατι πρεπει να μεινει και κερδος),αλλα γιατι μ αρεσει να ανοιγω το σπιτι μου.Στα μειον βαζω επισης την καθαριοτητα των παιχνιδιων(οχι σε ολους βεβαια) και την ακριβη εισοδο (8 ευρω χωρις καν ενα χυμο).

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ο κάθε κατασκευαστής, δηλαδή ο καθένας τυπώνει ένα χαρτί και λέει ότι η ευθύνη είναι του γονιού, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και νόμος!!! Αν συντρέχουν οι προυποθέσεις του νόμου για ευθύνη του παιδότοπου, τότε αυτός θα έχει υποχρέωση για αποζημίωση, δεν πάει να έχει κρεμάσει εκατό τεμπέλες. Καλό είναι οι γονείς να είναι πιο υποψιασμένοι και να μην ακούνε τι λέει ο καθένας, ακόμα κι αν αυτός είναι υπεύθυνος παιδότοπου. Δεν επιτρέπεται να αφήνετε παιδιά χωρίς επίβλεψη ούτε για ένα δευτερόλεπτο, αυτό λέει ο νόμος.

 

Αν διαβάσατε όλα τα μηνύματα, θα είδατε ότι ποτέ δεν είπα ότι οι ταμπέλες του κάθε κατασκευαστή συνιστούν νόμο. Παρόλα αυτά, όπως είπα και παρακάτω και κανείς δεν με διέψευσε, αν ο κάθε κατασκευαστής έγραφε σε ταμπελίτσες ότι το μαγαζί είναι υπεύθυνο για όλα και όχι ο συνοδός, με χαρά ορισμένοι θα το έκαναν όχι νόμο, αλλά Ευαγγέλιο και θα μας το πέταγαν στα μούτρα σε κάθε ευκαιρία. Επομένως καλό είναι να υπάρχει συνεργασία σε παιδότοπους, είτε βάσει νόμου, είτε βάσει λογικής.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη ολα τα μηνυματα και θα ηθελα να εστιασω σε 2-3 πραγματα που σε εμενα προσωπικα κανουν πολυ εντυπωση.Δεν ξερω με ποια λογικη αυτος που εφταξε το ΦΕΚ,θεωρει οτι μια κοπελα ειναι σε θεση να προσεξει οχι 25,αλλα 5 παιδια,κατανεμημενα σε δυο τουλαχιστον επιπεδα,που δεν εχουν οπτικη επαφη,και αποτελουνται το καθενα απο αλλα παιχνιδια-χωρους με ενδιαμεσες κολωνες,δαπεδο γεματο μπαλακια κ.ο.κ αποτελεσματικα.Η λογικη μου λεει οτι ο νομοθετης με τον ορο ''επιτηρηση'' η ''επιβλεψη'' εννοει την τηρηση γενικων κανονων απο την υπαλληλο,κι οχι οτι την καθιστα υπευθυνη για την σωματικη ακεραιοτητα των παιδιων αφου θα μπορουσαν να συμβουν ταυτοχρονα 2 ατυχηματα σε πανω και κατω οροφο.Επισης παντα συμφωνα με εμενα δεν χρειαζεται το ΦΕΚ να αναφερει πως η γονικη μου ευθυνη,δεν παυει ουτε για ενα δευτερολεπτο απο τη στιγμη που μπαινω στον παιδοτοπο και δεν μετατιθεται στους υπαλληλους ακομα κι αν υπαρχει μια κοπελα ανα παιδι.Φροντιζω λοιπον να καθομαι η σε τραπεζι που εχει αμεση οπτικη επαφη με το παιδι μου,κι αν δεν υπαρχει καθομαι ορθια και κοντα για να προλαβω να μην προκληθει σε εμας η να μην προκαλεσουμε σε αλλο παιδι ατυχημα.Η,αν δεν θελω να ξεροσταλιαζω ορθια δεν πηγαινω ποτε σε ωρες αιχμης.Εδω δυστυχως να προσθεσω οτι καποιοι γονεις (και με μεγαλουτσικα παιδια),νομιζουν πως ο παιδοτοπος ειναι ενα ''κλουβι'' που τα παιδια τους μπορουν να συμπεριφερονται σαν αγριμια, και εκεινοι με το επιχειρημα οτι πληρωσαν και οτι υπαρχει υπαλληλος μεσα,απολαμβανουν την εξοδος τους κανοντας εμας να καρδιοχτυπαμε.Συνηθως αυτοι οι πελατες μπερδευουν και την εννοια του επαγγελματισμου με τον ραγιαδισμο.Γιατι ο πελατης δεν εχει παντα δικιο.Υπαρχουν κανονες και λογικη και σε τελικη αναλυση υπαρχει και το δικιο των αλλων πελατων οι οποιοι επισης πληρωνουν.Οποτε μια επιχειρηση αν χασει εναν τετοιο πελατη(ακομα και εν μεσω κρισης)μαλλον θα κερδισει αλλους.Ακομα και στο εξωτερικο υπαρχουν εστιατορια,κομμωτηρια κτλ που λειτουργουν με συγκεκριμενους κανονες(δεν δεχονται παιδια,κατοικιδια,απρεπες ντυσιμο),κι ομως ειναι ρεζερβε για μηνες.Τελος,παρτυ δεν θα εκανα ποτε σε παιδοτοπο,οχι τοσο για το οικονομικο μερος(175 ευρω εστω και για καφε-τουρτα-μπισκοτα,δεν μου φαινονται πολλα οταν για τουρτα μονο πληρωσα 50,γιατι πρεπει να μεινει και κερδος),αλλα γιατι μ αρεσει να ανοιγω το σπιτι μου.Στα μειον βαζω επισης την καθαριοτητα των παιχνιδιων(οχι σε ολους βεβαια) και την ακριβη εισοδο (8 ευρω χωρις καν ενα χυμο).

 

Συμφωνούμε απόλυτα αγαπητή, σε κάθε λέξη σας!!

Κι εγώ θεωρώ εγκληματικό να υπάρχει ένα άτομο για 25 παιδιά, και φυσικά θεωρώ υποχρέωση του κάθε γονιού να προσέχει το παιδί του, μαζί με τον υπάλληλο φυσικά, ακόμη κι αν υπάρχουν 20 υπάλληλοι μέσα.

Στα θέματα τιμών δείχνετε να καταλαβίνετε απόλυτα τι προσπαθούσα να πω με τα πάρτυ. Όσο για τιμές εισόδου...8 ευρώ;;;;; Μόνο σε έναν παιδότοπο δημοσίου προσώπου έχω ακούσει τέτοια τιμή. Και ίσως προ κρίσης, γιατί τώρα πια....εμείς 3,5 την έχουμε την είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σας φοβίζει στη λέξη "ευθύνη" ή "συνευθύνη". Θα ήθελα παρακαλώ να μου το εξηγήσετε. Φαντάζεστε ίσως κάποιο χώρο που με το που μπαίνετε σας λέμε "ό,τι πάθετε είναι ευθύνη σας"και αντικρύζετε παντού αιμόφυρτα παιδάκια ; Δεν ειρωνεύομαι καθόλου, απλώς μου κάνει εντύπωση αυτό που διαβάζω και θα ήθελα διευκρινήσεις αν είναι εύκολο.

 

Μιλώντας για λογαριασμό μου, με φοβίζει όταν ο ιδιοκτήτης, ο υπεύθυνος κτλ ενός παιδότοπου, ενδιαφέρεται περισσότερο να έχει καλυμένο τον εαυτό του νομικά και ψάχνει το γράμμα του νόμου (που από ότι φαίνεται ούτε αυτό τηρείται τελικά) παρά για την ουσία της υπόθεσης. Δηλ. την ασφάλεια των παιδιών. Αν κάναμε αυτή τη συζήτηση προφορικά, δεν ξέρω αν θα ξαναρχόμουν...

 

Ν

είμαι σε παιδότοπο σε πάρτι.

 

Είναι ένα τρίχρονο πάνω στο μεγάλο φουσκωτό κι εγώ δίπλα του (κάπου εκεί γύρω ήταν το δικό μου παιδί).

Και ξαφνικά βλέπω ένα μάτσο 8χρονα να λένε "γούργια..............." και έρχονται με φόρα στο φουσκωτό.

 

Να μην πολυλογώ αν δεν ήμουν (ευτυχώς) δίπλα στο τρίχρονο θα του είχαν σπάσει το σβέρκο στα σίγουρα.

 

Ακριβώς το περιστατικό που είπα με την τσουλήθρα στα μπαλάκια. Έπαιζε το μικρό παιδάκι και τα άλλα πήδαγαν πάνω του από την κορυφή της τσουλήθρας σχεδόν... Η κοπέλα ήταν δίπλα και απλά καθόταν και κοίταγε και έπρεπε να μπω εγώ μέσα και να πάρω το μικρό πιο πέρα και να κάνω παρατήρηση στα παιδιά. Όταν με άκουσε, τότε θυμήθηκε ότι πρέπει να επέμβει... Μέχρι να μπω όμως μπορεί να ήταν πολύ αργά... τότε τι θα μου έλεγαν. Έχεις συνευθύνη ως γονιός;;;;:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...