Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με παιδότοπους...


Recommended Posts

Παιδότοποι… μμμ.

 

-στην περιοχή μου υπήρχε παιδότοπος, μικρός μεν (στον παιχνιδοχώρο δεν χωρούσαν 25 παιδάκια) όμορφος δε. Άλλαξε δύο ιδιοκτήτες και έκλεισε.

 

Εγώ δεν πήγαινα γιατί :

 

-μου κόστιζε 7,5 ευρώ για ένα καφέ και 1 τοστ/πλαστικό κρουασάν με χυμό στην μικρή. Ο χυμός μικρός και no name. Αν η μικρή ζητούσε κάτι ακόμη, το 10 ευρω ήταν στάνταρ.

-δεν είχα παρέα καθώς η φίλη μου με συνομήλικο παιδί δεν ερχόταν – ο παιχνιδοχώρος είχε πολύ σκόνη, τα παιχνίδια θέλουν ειδική συντήρηση που δεν γίνεται κατά 90% και η μικρή της αναπνευστικό θέμα.

-κάπνιζαν όλοι μέσα (και εγώ καπνίζω, στο μπαλκόνι μου – εκεί που είναι τα παιδιά και ο χώρος κλειστός, άσχημο)

 

Τα γεννέθλια, 400 ευρώ? Για 30 άτομα? με πλαστικό φαγητό? Δεν έκανα ποτέ εκεί.

 

Και ρωτώ το εξής :

 

Φίλη μου έιχε καφέ – μοδάτο καφέ με χιλιάδες ευρώ για ανακαινήσεις – με άτομο στην κουζίνα, με σερβιτόρους στο ίκα, με προσωπική τους δουλειά και τον freddo 2 ευρώ. Επί χρόνια.

Ο παιδότοπος έχει ας πούμε προσωπικό + 1 άτομο για τα παιδιά.

 

Γιατί ο ένας μου στοίχιζε με το παιδί 3.5 ευρώ και άλλος 7.5? (στο παιδί υπολογίζω +1.5 ευρώ ένα χυμό, γιατί εκεί τα κρουσανάκια τα κερνούσαν με τον καφέ, οπότε της έδινα το δικό μου, και ήταν και από τον φούρνο της περιοχής)

 

Και υπάρχει και άλλος παιδότοπος, υπαίθριος, μέσα στα πλατάνια, με πολλάαααα φουσκωτά παιχνίδια και διάφορα μέσα στα δέντρα, κάπου στην Αλεξάνδρεια Ημαθείας, που πάει ξαδέρφη μου, όπου το παιδί είναι ΤΖΑΜΠΑ και πληρώνει ο γονιός μόνο τον καφέ του ή ότι καταναλώσει. Και φυσικά υπάρχουν και κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά. Δεν θυμάμαι τι προσφέρουν στο παιδί (κάτι νομίζω - θα ρωτήσω)

 

Και το δουλεύει σαν καφέ δλδ, και σερβίρει και μεζέδες κτλ, και κάθε καλοκαίρι σκίζει. Μήπως αυτός έχει πιάσει το νόημα?

 

ονειρικό το τοπίο που περιγράφετε :) αν δεν είναι στη μέση το ενοίκιο πολλά μπορούν να γίνουν, ακόμα και 1 ευρώ ο καφές και να σκίζει το μαγαζί....ή αν ο ιδιοκτήτης αυτός έχει αλυσίδα και το ένα μαγαζί στηρίζει το άλλο....

Οι γύρω παιδότοποι από εμάς στοιχίζουν 4 ή 4,5 ευρώ για την είσοδο του παιδιού, εμείς χρεώνουμε 3,5 ευρώ το κάθε παιδί και δίνουμε μπισκότα και χυμό (το χειμώνα δίναμε κέικ, ίσως το επαναφέρουμε). Από τα έσοδα λοιπόν του μαγαζιού θα πρέπει να πληρωθούν οι υπάλληλοι, τα ψώνια (καφέδες, φαγητά κλπ), τα ρεύματα (έχετε ιδέα πόσο καίνε τα φουσκωτά? :(), το ενοίκιο, το νερό, το τηλέφωνο, η ip, η ασφάλεια κλπ και να μείνει και κέρδος στον ιδιοκτήτη....αν αναλογιστούμε όλα αυτά, θα καταλάβουμε ότι δεν μπορεί να τα βγάλει όλα στο κόστος και το μαγαζί όσο και να μας βόλευε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, εννοώ ότι όταν τα παιδάκια είναι 6-7 φωνάζω κοπέλα να κάθεται με τα μικρά (όταν είναι λίγα τα επιτηρώ εγώ) κι εγώ κάνω τις έξω δουλειές (εξυπηρέτηση γονιών, μιλάω με τα παιδάκια που είναι έξω από τις κατασκευές, μιλάω με τους γονείς, καφέδες, σέρβις κλπ), οπότε στην ουσία στα 6-7 παιδάκια και πάνω είμαστε 2, απλώς η μια είναι αποκλειστικά για τα παιδιά και εγώ για όλα τα υπόλοιπα. Ο παιδότοπος έτσι δεν είναι μόνο τυπικά καλυμμένος αλλά και ουσιαστικά, εκτός κι αν είστε γονείς με υπερβολικές απαιτήσεις οπότε δεν θα είστε ποτέ ευχαριστημένοι ακόμα κι αν σας έχουμε μια κοπέλα για κάθε παιδί :) :) :)

 

Δηλαδη αν ειναι 4 παιδακια και μια μαμα θελει καφε εσυ πας και φτιαχνεις τον καφε και τα παιδακια μενουν μονα τους στα παιχνιδια χωρις την επιβλεψη καποιου απο τον παιδοτοπο?

Αυτο ειναι σωστο δηλαδη? Δεν το λεω επιθετικα αλλα προσωπικα δεν θα μου αρεσε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ειναι 4 παιδακια και μια μαμα θελει καφε εσυ πας και φτιαχνεις τον καφε και τα παιδακια μενουν μονα τους στα παιχνιδια χωρις την επιβλεψη καποιου απο τον παιδοτοπο?

Αυτο ειναι σωστο δηλαδη? Δεν το λεω επιθετικα αλλα προσωπικα δεν θα μου αρεσε καθολου.

 

όχι, δεν το λαμβάνω επιθετικά, συζήτηση κάνουμε :) Ναι, αυτό συμβαίνει, αλλά μιλάμε για 5 λεπτά υπόθεση. Δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το αν το θεωρώ σωστό ή όχι (λόγω δουλειάς), αλλά και νομικά μας καλύπτει αυτό και σκεφτείτε και το άλλο: ακόμα κι αν είχατε μια νταντά στο σπίτι, θα είχε το δικαίωμα φαντάζομαι για 5 λεπτά να πάει π.χ. τουαλέτα, οπότε υποχρεωτικά το παιδί για 5 λεπτά θα έμενε χωρίς επίβλεψη. Ή ακόμα κι αν ο γονιός είναι μόνος του με το παιδί του, για 5 λεπτά θα αναγκαστεί να το αφήσει.

Πάντως ακόμα και στην περίπτωση που αφήνω τα παιδιά για να κάνω καφέ, είμαι υπερ-καλυμμένη από το νόμο, καθώς όλες οι κατασκευαστικές των παιχνιδιών προειδοποιούν τους γονείς (με ταμπέλες σε ευδιάκριτα σημεία) ότι τα παιδιά εισέρχονται με ευθύνη των γονιών, οπότε και να πάθει κάτι το παιδί την ώρα που εγώ κάνω καφέ, δεν είναι δική μου η ευθύνη (νομικά πάντα)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείτε "κανένα άτομο"? εγώ δεν πιάνομαι???:) :) :)

 

Οχι δεν πιάνεσαι.

Δεν είσαι συνέχεια μέσα στις κατασκευές.

Βγαίνεις για να εξυπηρετήσεις τους γονείς και να κάνεις καφέδες.

 

Σου παράθεσα το νόμο πιο πάνω, που λέει ότι πρέπει να επιβλέπεις τα παιδιά.

 

Πως ακριβώς τα επιβλέπεις όταν κάνεις καφέ και τον σερβίρεις ΕΞΩ από τις κατασκευές?

Εάν συμβεί κάτι σε ένα παιδί και είσαι ΕΞΩ από την κατασκευή (π.χ. έριξε ένας πελάτης τον καφέ και πας να τον σκουπίσεις) πως ακριβώς ασκείς επίβλεψη? Εκ του μακρώθεν?

 

Εάν έχεις συνέχεια δουλειά έξω από τις κατασκευές (θέλει ο πελάτης συνέχεια κάτι, χτυπάει το τηλέφωνο κλπ κλπ), πως ακριβώς μπορείς να επιβλέψεις 4-5 τρίχρονα? (λέμε για παράδειγμα).

Πως ακριβώς οριοθετείς το χρόνο τον οποίο αφιερώνεις στα παιδιά και το χρόνο που αφιερώνεις να φτιάχνεις καφέδες, να σηκώνεις τηλέφωνα, να δίνεις πληροφορίες κλπ??? Βάσει ποιας διάταξης?

 

Η απασχόληση του ενός ατόμου ανα 25 παιδιά σημαίνει ότι αυτό το άτομο ασχολείται με τα παιδιά ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

 

θα απασχολείται απαραίτητα τουλάχιστον ένα άτομο, ανά 25 παιδιά, το οποίο θα είναι υπεύθυνο για την επίβλεψή τους.

 

Που ακριβώς λέει ο νόμος ότι η ενασχόληση με τα παιδιά σου επιτρέπει να φτιάχνεις τους καφέδες των γονιών τους?

 

Τα κοιτάς από μακριά? αυτό εννοείς επίβλεψη?Γι'αυτό και σε ρώτησα τι εννοείς επίβλεψη.

 

Τελικά ο καθένας ερμηνεύει τους νόμους όπως θέλει σε αυτή τη χώρα.

 

Πάντως ακόμα και στην περίπτωση που αφήνω τα παιδιά για να κάνω καφέ, είμαι υπερ-καλυμμένη από το νόμο, καθώς όλες οι κατασκευαστικές των παιχνιδιών προειδοποιούν τους γονείς (με ταμπέλες σε ευδιάκριτα σημεία) ότι τα παιδιά εισέρχονται με ευθύνη των γονιών, οπότε και να πάθει κάτι το παιδί την ώρα που εγώ κάνω καφέ, δεν είναι δική μου η ευθύνη (νομικά πάντα)

 

Το'χεις ρωτήσεις σε δικηγόρο αυτό που λες?

 

Δηλαδή αν έρθει έλεγχος στο μαγαζί σου και δει 5 παιδιά στις κατασκευές μόνα τους για 10 λεπτά, είσαι καλυμένη?

Δεν το ζητάς και γραπτώς αυτό από κάποια υπηρεσία να το έχεις?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν το λαμβάνω επιθετικά, συζήτηση κάνουμε :) Ναι, αυτό συμβαίνει, αλλά μιλάμε για 5 λεπτά υπόθεση. Δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το αν το θεωρώ σωστό ή όχι (λόγω δουλειάς), αλλά και νομικά μας καλύπτει αυτό και σκεφτείτε και το άλλο: ακόμα κι αν είχατε μια νταντά στο σπίτι, θα είχε το δικαίωμα φαντάζομαι για 5 λεπτά να πάει π.χ. τουαλέτα, οπότε υποχρεωτικά το παιδί για 5 λεπτά θα έμενε χωρίς επίβλεψη. Ή ακόμα κι αν ο γονιός είναι μόνος του με το παιδί του, για 5 λεπτά θα αναγκαστεί να το αφήσει.

 

Αν πάθει κάτι ένα ανήλικο και αποδειχθεί ότι ήταν μόνο του = πλημμελή επίβλεψη = ασκούνται στον γονιό οι νόμιμες κυρώσεις.

 

Ξέρεις τι σημαίνει να αφήσεις μόνο του ένα 3χρονο παιδί για 5 λεπτά?

μπορεί και να σκοτωθεί.

 

Βλέπω δεν έχεις παιδιά γι'αυτό και ίσως δεν καταλαβαίνεις και τους κινδύνους.

 

Και κάτι τελευταίο για να μην το κουράζουμε.

όπως είπες επίβλεψη = προσέχω να γίνονται όλα σωστά.

 

κι επειδή αυτό είναι κάτι πολύ πολύ γενικό, εσύ θεωρείς ότι μπορείς να επιβλέπεις 5-6 4χρονα και ταυτόχρονα να τους έχεις γυρισμένη την πλάτη (π.χ.) και να φτιάχνεις καφέδες.

 

Ίσως και γι'αυτό ο όρος επίβλεψη επιδέχεται διάφορες ερμηνείες και πολλοί καταλήγουν στα δικαστήρια όταν γίνονται σοβαροί τραυματισμοί κλπ κλπ κλπ.

 

Αυτά δεν στα λέω καθόλου επιθετικά, στα λέω για να προσέχεις λίγο γιατί σε βλέπω πολύ σίγουρη ότι είσαι πλήρως νομικά καλυμένη...........για μια δουλειά που δεν είναι καν δική σου όπως λές.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την harlow φυσικα, ως μαμα τριχρονου σου λεω με βεβαιοτητα οτι ανα πασα στιγμη μπορει να χτυπησει σοβαρα. Εκει που παιζει ηρεμα κι ωραια του ερχεται μια φοβερη ιδεα=βλακεια και γκρεμοτσακιζεται ή παραπαταει κτλ. και χτυπαει. Αν ειχα νταντα και το παιδι μου παθαινε κατι σοβαρο εννοειται θα ηταν εκεινη υπευθυνη. Παντα μπορεις να επιβλεπεις το παιδι οτι και αν κανεις (ναι ακομα και απο την τουαλετα). Καλως ή κακως τα παιδια προσχολικης ηλικιας θελουν μεγαλη προσοχη!

Επισης η ενσταση μου σε οσα λες ειναι οτι μιλαμε για παιδοτοπο, δηλαδη εναν χωρο με παιχνιδια οπου μπορει ο γονιος να πιει εναν καφε και να χαλαρωσει λιγο και ταυτοχρονα το παιδι να ευχαριστηθει παιχνιδι σε ενα προστατευμενο περιβαλλον. Παντα παρακολουθεις με το βλεμα το παιδι σου αλλα αν το χασεις και λιγο απο το βλεμα σου εισαι ησυχος γιατι ο χωρος επιτηρειται. Αυτο πληρωνεις αλλωστε! Αλλιως για καφε πας σε καφετερια και για παιχνιδια υπαρχουν τα λουνα παρκ και οι παιδικες χαρες. Ο παιδοτοπος υποτιθεται ειναι ο συνδιασμος, τουλαχιστον εγω ετσι το εχω στο μυαλο μου. Και απαιτω παντα μια κοπελα να επιτηρει τα παιδια. Γιατι αν την ωρα που παιζουν σπρωξει καποιο το δικο μου θελω καποιον σε αποσταση λιγων μετρων, μεσα στον χωρο μαζι τους, να το δει και να βαλει μια φωνη, ή να προλαβει το χτυπημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (γιατί πολύ το ακούω)

 

η προειδοποίηση ότι το παιδί παίζει με ευθύνη των γονιών του δεν υπάρχει πουθενά στο ΦΕΚ, είναι μια μπαρούφα και μισή και δεν παρέχει καμία νομική κάλυψη.

 

Εάν ένα άλλο παιδί ξεφύγει από την επίβλεψή σας (= επιβλέπετε να γίνονται όλα σωστά), βγει από τις κατασκευές και πάει και πιάσει ένα μολύβι ας πούμε και πάει μετά ξανά μέσα και βγάλει με αυτό το μολύβι το μάτι του δικού μου παιδιού, θέλω πολύ να δω μετά πως είσαστε νομικά καλυμμένοι.

 

Πλημμελή επίβλεψη= δεν επιβλέψατε σωστά γιατί ήσασταν ΈΞΩ από την κατασκευή για 5 λεπτά στην τουαλέτα ή φτιάχνατε καφέ.

 

extreme παράδειγμα το ξέρω, απλά το λέω για να σας φύγει λίγο ο εφησυχασμός ότι είσαστε νομικά καλυμμένοι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε σε παιδοτοπο αλλα αν ειναι ετσι καλυτερα να μην παω ποτε. ξερεις τι σημαινει 5 λεπτα χωρις επιτηρηση? γιατι επικαλεισαι συνεχεια το νομο? σ ενδιαφερει πιο πολυ μην πας φυλακη απ το να σκοτωθει κανα παιδι? σε πληροφορω οτι εγω οταν παω τουαλετα εχω ανοιχτη την πορτα να τον βλεπω και τον βαζω να κατσει σε συγκεκριμενο σημειο και εννοειται δεν δινω 5 λεπτα στον εαυτο μου ουτε για την αναγκη μου γιατι τελευταια φορα που επεσε ηταν διπλα μου και παλι δεν προλαβα ποσο μαλλον να το αφησω 5 λεπτα μονο του, αδιανοητο μου φαινεται. Κατι δεν κολλαει σε αυτα που λες κι αφηνω απ εξω το οικονομικο αλλα σε θεματα ασφαλειας δεν διαπραγματευομαι και δεν θα στηριχτω σε κανενα γελοιο νομο και ποσο μαλλον σε ανθρωπους που πιο πολυ τους νοιαζει μην παθουν αυτοι κατι παρα τα παιδια, δεν εχεις γνωση παιδιων. Συγνωμη αν γινομαι σκληρη αλλα για μενα ειναι παραλογος ο τροπος λειτουργιας του παιδοτοπου αυτου

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα είναι δυσκολο να ελέγξει κάποιος τα έξοδά του είναι αλήθεια, έτσι ώστε να προσφέρει πολύ ελκυστικές τιμές. Άλλωστε ο μέσος παιδότοπος έχει λιγότερους πελάτες μέσα στη μέρα σε σχέση με τη μέση καφετέρια και αυτό φαίνεται και στις τιμές.

 

Δεν περιμένει κανείς να βρει καφέ στο ίδιο κόστος παντού. Διαφορετικά όλες οι καφετέριες, θα είχαν τιμές καψιμί και θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι.

 

Η αλήθεια είναι ότι το πεντάευρο - δεκάευρο το υπολογίζει κανείς στις μέρες μας, αλλά παράλληλα περιμένει ότι και το παιδάκι θα χαρεί περισσότερο, σε σχέση με κάποια άλλη από τις υπάρχουσες επιλογές.

 

Επίσης ο κίνδυνος στα τρίχρονα κατά κανόνα είναι συγκεκριμένα παιδάκια που κάνουν αψυχολόγητα πράγματα και πιο εύκολα ελέγχονται τα πράγματα με λίγα και γνωστά, λίγο πολύ παιδάκια που συχνάζουν σε κάθε παιδότοπο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν άφηνα παιδάκι κάτω των δύο χωρίς προσωπική επίβλεψη, ούτε καν του πατέρα του, γιατί ήξερα τι αψυχολόγητα έκανε... Μια φορά τον πήγε ο πατέρας του σε τσουλήθρα παιδικής χαράς και είχαμε δράματα. Πόσο μάλλον με άγνωστη γυναίκα και πόσα ακόμα παιδιά. Το τι λέει ο νόμος είναι λίγο άσχετο, αν ο γονιός ξέρει το παιδί του και καθόλου αλήθεια δεν με απασχολεί ούτε με ικανοποιεί, να γυρέψω ευθύνες κατόπιν εορτής.

 

Ο δικός μας καημός με τους παιδότοπους ήταν οι γονείς που θεωρούσαν το πλέον κατάλληλο μέρος να πάνε το παιδάκι τους με ίωση. Ως εκ τουτου και επειδή ήμασταν όλοι πολύ επιρρεπείς, τους αποφεύγαμε για αρκετό καιρό. Όταν δεν εργαζόμουν προτιμούσαμε πρωϊνες ώρες, που κατά κανόνα τα παιδάκια είναι λίγα. Αυτά όμως πριν λίγα χρόνια. Νομίζω στο μεταξύ κάπως έχουν ωριμάσει οι γονείς να το πω; Και δεν πολυκυκλοφορούν τα παιδάκια με τις μυξούλες. Μεγάλωσαν και τα δικά μου και κάπως προσέχουν να μη βάζουν τα χέρια στο στόμα, κάπως γλιτώσαμε τις απανωτές ιώσεις. Πάντως τα δικά μου παιδάκια χαίρονταν τους παιδότοπους όσο τίποτα, για κάποια χρόνια και πηγαίναμε κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το τι λέει ο νόμος είναι λίγο άσχετο, αν ο γονιός ξέρει το παιδί του και καθόλου αλήθεια δεν με απασχολεί ούτε με ικανοποιεί, να γυρέψω ευθύνες κατόπιν εορτής.

 

το να σου τσαμπουνάει όμως το νόμο μια υπεύθυνη παιδότοπου και να σου λέει ότι νομικά καλυμμένη να αφήσει μόνα τους 4-5 πιτσιρίκια για να πάει να φτιάξει καφέδες (γιατί εγώ εκεί εστιάζω)................ε! με συγχωρείς με παιδιά έχουμε να κάνουμε, δεν αφήνουμε το αμάξι μας στο παρκινγκ του s/m.

 

Ποσώς με απασχολεί η νομική κάλυψη του καθεμιανού όταν βλέπω να απαντάνε έτσι άνθρωποι που έχουν υπό την επίβλεψή τους παιδιά.

 

Προτιμώ να πάω σε μέρος που έχει κοπέλα μέσα συνεχώς και να πληρώσω πιο ακριβά παρά αυτό που περιγράφει η θεματοθέτρια...........και μας λέει και συνεχώς ότι οι γονείς φέρουν την ευθύνη και ότι οι ιδιοκτήτες του παιδότουπου είναι και νομικά καλυμμένοι.

 

Να μας πεις που είναι ο παιδότοπος να μην έρθουμε (εγώ τουλάχιστον).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω τότε όλη η ιστορία είναι πώς ορίζει κάποιος τη λέξη επίβλεψη που αναφέρει το προεδρικό διάταγμα.

 

Επίβλεψη για μια μαμά είναι να πηγαίνει τουαλέτα μόνο όταν κοιμάται το παιδί της, ενώ για μια άλλη δεν είναι. Επίβλεψη έχουν και στους παιδικούς σταθμούς για περισσότερα παιδιά και ποιος ξέρει πώς πάνε τουαλέτα ή πίνουν νερό οι επιβλέπουσες.

 

Τέλος πάντων, το βλέπω πιο πολύ ως προς το πώς μπορεί να είναι βιώσιμη μια μικρή τέτοια επιχείρηση και να προσφέρει ικανοποιητικές υπηρεσίες στους πελάτες της.

 

Αν είναι μια μικρή επιχείρηση που σε καθημερινές έχει 10 πελάτες, ε, δεν μπορεί να απασχολει και λατζέρισσα και 2 άτομα να επιβλέπουν και... και... και... και να θεωρείται παράλογο να χρεώνει 175 ευρώ για τα λίγα πάρτυ που θα κάνει μέσα στο μήνα. Από πού θα βγάλει τα έξοδά της;

 

Αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι όσοι γονείς δεν είναι απόλυτα χαλαροί για τον όποιο λόγο μπορούν να πιάσουν ένα τραπεζάκι ακριβώς δίπλα στο χώρο των παιδιών ή να μπουν και οι ίδιοι, αν πρόκειται για πολυ μικρά παιδιά. Στην πράξη έχει τύχει ένα παρατράγουδο να παρακολουθήσω και αυτό ήταν εξαιτίας παιδιου που ήταν ταραξίας και τον ξαμόλησαν οι δικοί του ενώ τον ήξεραν τι φρούτο είναι! Και δεν μπορούσε μια κοπέλα σε πάρτυ να τα βγάλει πέρα μόνη της, οπότε ήταν και γονείς εκεί κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (γιατί πολύ το ακούω)

 

η προειδοποίηση ότι το παιδί παίζει με ευθύνη των γονιών του δεν υπάρχει πουθενά στο ΦΕΚ, είναι μια μπαρούφα και μισή και δεν παρέχει καμία νομική κάλυψη.

 

Η nadia λεει οτι οι κατασκευαστες των παιχνιδιων προειδοποιουν τους γονεις να παιζει το παιδι υπο την επιβλεψη τους. Αυτο ομως καλυπτει τις κατασκευαστικες εταιρειες και μονο, οχι και τους χωρους που προσφερουν αυτα τα παιχνιδια, ετσι νομιζω δηλαδη. Οπως παιχνιδια με μικρα κομματακια που εχουν αντιστοιχες προειδοποιησεις, ειναι για να ειναι αυτοι νομικα καλυμενοι και να μην τους γινουν μηνυσεις.

 

Επίσης ο κίνδυνος στα τρίχρονα κατά κανόνα είναι συγκεκριμένα παιδάκια που κάνουν αψυχολόγητα πράγματα και πιο εύκολα ελέγχονται τα πράγματα με λίγα και γνωστά, λίγο πολύ παιδάκια που συχνάζουν σε κάθε παιδότοπο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν άφηνα παιδάκι κάτω των δύο χωρίς προσωπική επίβλεψη, ούτε καν του πατέρα του, γιατί ήξερα τι αψυχολόγητα έκανε... Μια φορά τον πήγε ο πατέρας του σε τσουλήθρα παιδικής χαράς και είχαμε δράματα. Πόσο μάλλον με άγνωστη γυναίκα και πόσα ακόμα παιδιά. Το τι λέει ο νόμος είναι λίγο άσχετο, αν ο γονιός ξέρει το παιδί του και καθόλου αλήθεια δεν με απασχολεί ούτε με ικανοποιεί, να γυρέψω ευθύνες κατόπιν εορτής.

 

Το κακο μπορει να γινει παντου και με οποιονδηποτε επιβλεποντα.

Το θεμα ειναι τι απαιτηση εχουμε στο θεμα της επιβλεψης μεσα σε εναν παιδοτοπο.

Ειναι δεδομενο οτι θα κοιταμε και εμεις το παιδι μας. Αλλα αν ηξερα οτι ειμαι η μονη που επιβλεπει τοτε δεν θα καθομουν καθολου στο τραπεζι αλλα θα ημουν μεσα στα παιχνιδια μαζι του. Οταν τα λεω αυτα εχω στο μυαλο μου κατι αρκετα μεγαλους παιδοτοπους στους οποιους δεν μπορεις να δεις τα παιδια απο παντου, συνεχως τα χανεις απο το βλεμα σου.

Ο κινδυνος στα τριχρονα δεν ειναι μονο οι αψυχολογητες αντιδρασεις καποιων παιδιων...

Δηλαδη αν ειναι 6 παιδια στην μεγαλη φουσκωτη τσουληθρα, στην οποια περπατας και βουλιαζει το ποδι και αρα παραπατας και πεφτεις για πλακα, και τρεχουν τα μεγαλυτερα που σκαρφαλωνουν πιο ανετα και σπρωχνουν τα πιο μικρα απο τον ενθουσιασμο τους, ή κατεβαινουν την τσουληθρα και παρασυρουν και μικροτερα μαζι τους και ποδοπατηθουν και η κυρια εκεινη την ωρα φτιαχνει καφε, θα ειναι παραλογη η μανα να παραπονεθει? Το εχω δει να συμβαινει αυτο που περιγραφω.Και θα μπορουσε να συμβει και με δυο παιδακια και μονο.

Προσωπικα μεχρι στιγμης την περισσοτερη ωρα ειμαι μεσα στον παιδοτοπο ακριβως γιατι βλεπω την ελλειψη επιβλεψης. Μονο σε εναν παιδοτοπο εχω κατσει κι εχω πιει καφε οπου οι κοπελες οχι απλα επιβλεπουν αλλα παιζουν με τα παιδια και ο χωρος ειναι τοσο καλοφτιαγμενος που εχεις αρκετα καλη οπτικη επαφη με το παιδι. Ειναι και ο μοναδικος παιδοτοπος στον οποιο πηγα δευτερη και τριτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

...πάντως επιμένω, αν οι παιδότοποι ήταν απλά καφέ φιλικά προς τα παιδιά, με τιμές καφέ, θα πήγαιναν πολύ περισσότεροι γονείς.

 

εγώ δλδ θα πήγαινα πολύ συχνότερα. σκέφτεσται οτι γονείς με τρία παιδιά θέλουν ένα 20ευρω να πάνε ένα παιδότοπο? ποιός θα πάει?

 

στην ουσία αυτό είναι βέβαια, καφέ με ένα χώρο για παιδιά όπου απασχολείται ένα επιπλέον άτομο.

 

όσο για τον νόμο και τι οριζει, αν εγώ έβλεπα το παιδί μου να παίζει μαζί με άλλα όχι 24, αλλά 14, και δεν μπορούσα εγώ να το παρακολουθώ, θα το έπαιρνα και θα έφευγα. όπως το έχω κάνει σε πάρτυ γεννεθλίων που ήταν πολλά και αφηνιασμένα πιτσιρίκια, και η δική μου τότε μόνο τριών.

 

δεν θα με κάλυπτε κανένας νόμος και κανένας επιβλέπων.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το να σου τσαμπουνάει όμως το νόμο μια υπεύθυνη παιδότοπου και να σου λέει ότι νομικά καλυμμένη να αφήσει μόνα τους 4-5 πιτσιρίκια για να πάει να φτιάξει καφέδες (γιατί εγώ εκεί εστιάζω)................ε! με συγχωρείς με παιδιά έχουμε να κάνουμε, δεν αφήνουμε το αμάξι μας στο παρκινγκ του s/m.

 

Ποσώς με απασχολεί η νομική κάλυψη του καθεμιανού όταν βλέπω να απαντάνε έτσι άνθρωποι που έχουν υπό την επίβλεψή τους παιδιά.

 

Προτιμώ να πάω σε μέρος που έχει κοπέλα μέσα συνεχώς και να πληρώσω πιο ακριβά παρά αυτό που περιγράφει η θεματοθέτρια...........και μας λέει και συνεχώς ότι οι γονείς φέρουν την ευθύνη και ότι οι ιδιοκτήτες του παιδότουπου είναι και νομικά καλυμμένοι.

 

Να μας πεις που είναι ο παιδότοπος να μην έρθουμε (εγώ τουλάχιστον).

 

Τώρα νομἰζω ότι δέχομαι επίθεση....:o Ξεκαθάρισα και παρακάτω, για να μην τα γράφω συνέχεια και γίνομαι και κουραστική και γραφική κάποιους νόμους και κανόνες κατασκευαστών. Δεν είπα ότι παρατάμε τα παιδιά και πίνουμε καφέ. Αν υπάρχει δουλειά, θα φωνάξουμε και δεύτερο άτομο. Αν χρεώσουμε παραπάνω θα φωνάζουν όλοι για τις τιμές (ακόμα και για τα 3,5 ευρώ παραπονιούνται, που είναι η χαμηλότερη τιμή στις γύρω περιοχές). Τους νόμους τους ανέφερα για να ξέρουν και οι γονείς ότι έχουν την κύρια ευθύνη για τα παιδιά τους, γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που θεωρούν ότι ο παιδότοπος είναι τσάμπα νταντάδες για να ξεφορτώνονται τα παιδιά τους. Δεν είπα ότι τα παρατάμε στην τύχη τους, δεν είχαμε ποτέ τέτοιο παράπονο από γονείς (παράπονα είχαμε επειδή δεν παίζαμε με τα παιδιά τους).

Επίσης καλό είναι ο γονιός να συνειδητοποιεί κάποια πράγματα και να μην τα περιμένει όλα από το μαγαζί μόνο και μόνο επειδή πληρώνει είσοδο...

Link to comment
Share on other sites

...πάντως επιμένω, αν οι παιδότοποι ήταν απλά καφέ φιλικά προς τα παιδιά, με τιμές καφέ, θα πήγαιναν πολύ περισσότεροι γονείς.

 

εγώ δλδ θα πήγαινα πολύ συχνότερα. σκέφτεσται οτι γονείς με τρία παιδιά θέλουν ένα 20ευρω να πάνε ένα παιδότοπο? ποιός θα πάει?

 

στην ουσία αυτό είναι βέβαια, καφέ με ένα χώρο για παιδιά όπου απασχολείται ένα επιπλέον άτομο.

 

όσο για τον νόμο και τι οριζει, αν εγώ έβλεπα το παιδί μου να παίζει μαζί με άλλα όχι 24, αλλά 14, και δεν μπορούσα εγώ να το παρακολουθώ, θα το έπαιρνα και θα έφευγα. όπως το έχω κάνει σε πάρτυ γεννεθλίων που ήταν πολλά και αφηνιασμένα πιτσιρίκια, και η δική μου τότε μόνο τριών.

 

δεν θα με κάλυπτε κανένας νόμος και κανένας επιβλέπων.

 

Ναι, καταλαβαίνω το θέμα σας, νομίζω ότι είστε κατά της πληρωμής εισόδου στους παιδότοπους. Όμως για να καλυφθούν όοοοολα τα έξοδα του παιδότοπου και να πληρωθεί και το προσωπικό που απαιτείται θα πρέπει ο καφές να είναι ακριβός, πράγμα που επίσης θα σας έκανε να μην ξαναπατήσετε (όχι εσάς προσωπικά, τους πελάτες γενικά εννοώ :) )

Είναι δυστυχώς κάποια πράγματα που ο πελάτης δεν τα υπολογίζει, όπως κι εγώ μέχρι να δουλέψω σε μαγαζί δεν είχα ιδέα τι έξοδα έχει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω τότε όλη η ιστορία είναι πώς ορίζει κάποιος τη λέξη επίβλεψη που αναφέρει το προεδρικό διάταγμα.

 

Επίβλεψη για μια μαμά είναι να πηγαίνει τουαλέτα μόνο όταν κοιμάται το παιδί της, ενώ για μια άλλη δεν είναι. Επίβλεψη έχουν και στους παιδικούς σταθμούς για περισσότερα παιδιά και ποιος ξέρει πώς πάνε τουαλέτα ή πίνουν νερό οι επιβλέπουσες.

 

Τέλος πάντων, το βλέπω πιο πολύ ως προς το πώς μπορεί να είναι βιώσιμη μια μικρή τέτοια επιχείρηση και να προσφέρει ικανοποιητικές υπηρεσίες στους πελάτες της.

 

Αν είναι μια μικρή επιχείρηση που σε καθημερινές έχει 10 πελάτες, ε, δεν μπορεί να απασχολει και λατζέρισσα και 2 άτομα να επιβλέπουν και... και... και... και να θεωρείται παράλογο να χρεώνει 175 ευρώ για τα λίγα πάρτυ που θα κάνει μέσα στο μήνα. Από πού θα βγάλει τα έξοδά της;

 

Αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι όσοι γονείς δεν είναι απόλυτα χαλαροί για τον όποιο λόγο μπορούν να πιάσουν ένα τραπεζάκι ακριβώς δίπλα στο χώρο των παιδιών ή να μπουν και οι ίδιοι, αν πρόκειται για πολυ μικρά παιδιά. Στην πράξη έχει τύχει ένα παρατράγουδο να παρακολουθήσω και αυτό ήταν εξαιτίας παιδιου που ήταν ταραξίας και τον ξαμόλησαν οι δικοί του ενώ τον ήξεραν τι φρούτο είναι! Και δεν μπορούσε μια κοπέλα σε πάρτυ να τα βγάλει πέρα μόνη της, οπότε ήταν και γονείς εκεί κοντά.

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη αγαπητή :) Ο αρχικός σκοπός του topic ήταν αυτός, να συνειδητοποιήσουν οι γονείς το δικό τους μερίδιο ευθύνης στους παιδότοπους και να εξηγηθεί λίγο το πώς βγαίνει μια τιμή στα πάρτυ που ενώ δεν αφήνει κανένα σοβαρό κέρδος στο μαγαζί θεωρείται και ακριβή. Και ξαφνικά πέσανε να με φάνε :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε σε παιδοτοπο αλλα αν ειναι ετσι καλυτερα να μην παω ποτε. ξερεις τι σημαινει 5 λεπτα χωρις επιτηρηση? γιατι επικαλεισαι συνεχεια το νομο? σ ενδιαφερει πιο πολυ μην πας φυλακη απ το να σκοτωθει κανα παιδι? σε πληροφορω οτι εγω οταν παω τουαλετα εχω ανοιχτη την πορτα να τον βλεπω και τον βαζω να κατσει σε συγκεκριμενο σημειο και εννοειται δεν δινω 5 λεπτα στον εαυτο μου ουτε για την αναγκη μου γιατι τελευταια φορα που επεσε ηταν διπλα μου και παλι δεν προλαβα ποσο μαλλον να το αφησω 5 λεπτα μονο του, αδιανοητο μου φαινεται. Κατι δεν κολλαει σε αυτα που λες κι αφηνω απ εξω το οικονομικο αλλα σε θεματα ασφαλειας δεν διαπραγματευομαι και δεν θα στηριχτω σε κανενα γελοιο νομο και ποσο μαλλον σε ανθρωπους που πιο πολυ τους νοιαζει μην παθουν αυτοι κατι παρα τα παιδια, δεν εχεις γνωση παιδιων. Συγνωμη αν γινομαι σκληρη αλλα για μενα ειναι παραλογος ο τροπος λειτουργιας του παιδοτοπου αυτου

 

Αν είστε από τους γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά από τα μάτια τους, τότε το ίδιο θα πρέπει να κάνετε και στον παιδότοπο και στην παιδική χαρά και παντού, όχι να το απαιτείτε από αλλου. Το νόμο δεν τον επικαλούμαι, τον αναφέρω, και δεν το κάνω για να μην πάθω κάτι εγώ (δεν μπορεί κανείς να με πάει μέσα γιατί κάνω σωστά τη δουλειά μου), και τον αναφέρω γιατί είναι καλό να ξέρουν οι γονείς που αρχίζει και πού σταματάει η ευθύνη τους στους παιδότοπους. Απλό..

Ο τρόπος λειτουργίας του παιδότοπου είναι μια χαρά, κι εγώ έχω τελειώσει ΦΠΨ, δεν με λέτε και εντελώς άσχετη με το θέμα....αν μου επιτρέπετε κι εμενα να πω κάτι, μάλλον είστε υπερβολική με το παιδί σας.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βελγιο μπορει να ειναι λιγο αλλιως τα πραγματα. Πχ αλυσιδα φαστ φουντ εχει κατασκευη για να παιζουν τα παιδια. Σε αυτην δεν πληρωνεις εισοδο και αποφασιζεις αν θα φας και τι θα φας.

Φυσικα και οσες φορες εχουμε παει καθομαστε κοντα για να επιβλεπουμε τα παιδια. Δεν εχουμε μπει μεσα. Συνηθως ο μεγαλος ξεκολαει τον μικρο αν καπου κολλησει. Ομως μια επιβλεψη χρειαζεται (και δεν την εχει εδω). Η κατασκευη γραφει οτι ειναι για παιδια απο 3-9 χρονων. Που συμαινει οτι το δυχρονο που μπαινει με την μαμα του στην κατασκευη κακως μπαινει (γιατι ειναι κατω απο 3 και η μαμα πανω απο 9). Το χρονιαρικο που κρατιεται στο τελος της τσουληθρας κακως ειναι εκει γιατι οταν θα κατεβει το 6χρονο με φορα θα το παρει σβαρνα και θα το κολλησει απεναντι. Τα 12χρονα τι παριστανουν στην τσουληθρα?

Νομιζω οτι ειναι ευθυνη της επιχειρησης να υπενθιμηζει με ωραιο τροπο στους γονεις οτι πρεπει να σεβονται τα ορια (και οχι να θεωρει οτι ειναι καλθμενη απο το ταμπελακι στην τσουληθρα) και οχι δικια μου να ουρλιαζω στα παιδια μου να προσχεχουν το μωρο,,,

Τωρα για το θεμα τιμης /προσφορων σαν αισθηση μου φαινεται ακριβο, αλλα επιχειρηση ειναι οποτε δικαιωμα της να ζηταει οτι θελει και δικαιωμα μου να (μην) παω,,

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βελγιο μπορει να ειναι λιγο αλλιως τα πραγματα. Πχ αλυσιδα φαστ φουντ εχει κατασκευη για να παιζουν τα παιδια. Σε αυτην δεν πληρωνεις εισοδο και αποφασιζεις αν θα φας και τι θα φας.

Φυσικα και οσες φορες εχουμε παει καθομαστε κοντα για να επιβλεπουμε τα παιδια. Δεν εχουμε μπει μεσα. Συνηθως ο μεγαλος ξεκολαει τον μικρο αν καπου κολλησει. Ομως μια επιβλεψη χρειαζεται (και δεν την εχει εδω). Η κατασκευη γραφει οτι ειναι για παιδια απο 3-9 χρονων. Που συμαινει οτι το δυχρονο που μπαινει με την μαμα του στην κατασκευη κακως μπαινει (γιατι ειναι κατω απο 3 και η μαμα πανω απο 9). Το χρονιαρικο που κρατιεται στο τελος της τσουληθρας κακως ειναι εκει γιατι οταν θα κατεβει το 6χρονο με φορα θα το παρει σβαρνα και θα το κολλησει απεναντι. Τα 12χρονα τι παριστανουν στην τσουληθρα?

Νομιζω οτι ειναι ευθυνη της επιχειρησης να υπενθιμηζει με ωραιο τροπο στους γονεις οτι πρεπει να σεβονται τα ορια (και οχι να θεωρει οτι ειναι καλθμενη απο το ταμπελακι στην τσουληθρα) και οχι δικια μου να ουρλιαζω στα παιδια μου να προσχεχουν το μωρο,,,

Τωρα για το θεμα τιμης /προσφορων σαν αισθηση μου φαινεται ακριβο, αλλα επιχειρηση ειναι οποτε δικαιωμα της να ζηταει οτι θελει και δικαιωμα μου να (μην) παω,,

 

Η περίπτωση που αναφέρετε είναι διαφορετική. Δεν συμφωνώ με αυτήν την πολιτική. Αλλά σύμφωνα με τη λογική ότι δεν μπαίνει κάποιος άνω των 8-9 ετών (άλλοι δίνουν σαν όριο τα 8 χρόνια, άλλοι τα 9), άρα δεν μπαίνει μέσα ο γονιός, τότε δεν θα έπρεπε να μπαίνει ούτε κάποιος υπάλληλος για να επιβλέπει....λίγο μπερδεμένο ε???? :) Γνώμη μου είναι ότι όταν πρόκειται για παιδιά γενικά και για το παιδί ΣΟΥ ειδικά, παύεις να σκέφτεσαι εγωιστικά και συνεργάζεσαι με το μαγαζί. Δεν τα περιμένεις όλα από τον άλλον...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα δεν εχουμε παει σε πολλους πιαδοτοπους οποτε δεν ξερω τι κατασκευες εχουν. Δεν νομιζω οτι ο γονιος ή ο υπαλληλος θα μπουν μεσα με την ενοια του να κανουν την διαδρομη. Στο παραδειγμα που ανεφερα με το διχρονο και την μαμα η μαμα ηταν μεσα και σκαρφαλωνε μαζι με το μωρο της (δηλαδη το σηκωνε και το πηγαινε στο επομενο επιπεδο). Αν ειμασταν ολες οι μαμαδες μεσα τι θα γινοταν? Ενας υπαλληλος μπορει να ειναι πολυ κοντα στην κατασκευη και να βοηθησει αν χρειαστει. οχι να ανεβοκατεβαινει συνεχια μαζι με τα παιδια που παιζουν. Και βεβαια αναλογα με την κατασκευη θα αποτρεπει την εισοδο παιδιων μικροτερων ή μεγαλυτερων απο οσο πρεπει.

Μερικες φορες η παρουσια ενος "μεγαλου" αποτρεπει και τις εντονες εκδηλωσεις των μικρων. Ας πουμε στο σχολειο μας ειχαν φερει ενα φουσκωτο καστρο για την γιορτη. Οταν παραμαζευονταν παιδακια καποιος απο το προσωπικο ελεγε να περιμενουν ή να κατεβουν καποια που ηταν ηδη πολυ ωρα. Δεν ηταν μονο για να κοβει τα εισητηρια.

Απο την αλλη νομιζω οτι οταν πας σε ενα ΠΑΙΔΟτοπο θεωρηεις οτι πας σε ενα χωρο ο οποιος πληρει καποιες συνθηκες ασφαλειας για να παιξουν ανετα τα παιδια και εσυ να καθησεις λιγο πιο περα. Να μην χρειαζται δηλαδη να εισαι συνεχια πανω απο το κεφαλι τους αναλογα βεβαια και με την ηλικια του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα δεν εχουμε παει σε πολλους πιαδοτοπους οποτε δεν ξερω τι κατασκευες εχουν. Δεν νομιζω οτι ο γονιος ή ο υπαλληλος θα μπουν μεσα με την ενοια του να κανουν την διαδρομη. Στο παραδειγμα που ανεφερα με το διχρονο και την μαμα η μαμα ηταν μεσα και σκαρφαλωνε μαζι με το μωρο της (δηλαδη το σηκωνε και το πηγαινε στο επομενο επιπεδο). Αν ειμασταν ολες οι μαμαδες μεσα τι θα γινοταν? Ενας υπαλληλος μπορει να ειναι πολυ κοντα στην κατασκευη και να βοηθησει αν χρειαστει. οχι να ανεβοκατεβαινει συνεχια μαζι με τα παιδια που παιζουν. Και βεβαια αναλογα με την κατασκευη θα αποτρεπει την εισοδο παιδιων μικροτερων ή μεγαλυτερων απο οσο πρεπει.

Μερικες φορες η παρουσια ενος "μεγαλου" αποτρεπει και τις εντονες εκδηλωσεις των μικρων. Ας πουμε στο σχολειο μας ειχαν φερει ενα φουσκωτο καστρο για την γιορτη. Οταν παραμαζευονταν παιδακια καποιος απο το προσωπικο ελεγε να περιμενουν ή να κατεβουν καποια που ηταν ηδη πολυ ωρα. Δεν ηταν μονο για να κοβει τα εισητηρια.

Απο την αλλη νομιζω οτι οταν πας σε ενα ΠΑΙΔΟτοπο θεωρηεις οτι πας σε ενα χωρο ο οποιος πληρει καποιες συνθηκες ασφαλειας για να παιξουν ανετα τα παιδια και εσυ να καθησεις λιγο πιο περα. Να μην χρειαζται δηλαδη να εισαι συνεχια πανω απο το κεφαλι τους αναλογα βεβαια και με την ηλικια του παιδιου

 

Αυτό ακριβώς, συμφωνούμε απόλυτα... δουλειά και υποχρέωση του υπαλλήλου στον παιδότοπο είναι να προσέχει τα παιδιά. Μετάφραση: "Τάδε δεν τρώμε μέσα στον παιδότοπο", "Τάδε μην σκαρφαλώνεις στο δίχτυ", "Τάδε, περίμενε να τελειώσει το άλλο παιδάκι πριν ανέβεις"κλπ κλπ κλπ.

Αυτό προσπαθώ να πω σε τόσα και τόσα μηνύματα και δέχτηκα προσωπική επίθεση κι από πάνω. Τα παιδάκια κάτω των 3 ετών δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στις κατασκευές. Αν οι γονείς τους θεωρούν ότι επειδή πλήρωσαν την είσοδο πρέπει να χρησιμοποιήσουν ντε και καλά όλα τα παιχνίδια τότε θα πρέπει και να μπουν μέσα να βοηθήσουν τα παιδιά τους και να τα προσέξουν. Δεν μπορεί κανένα μαγαζί να παρέχει έναν υπάλληλο για κάθε παιδάκι. Και ακόμα και σ' αυτήν την περίπτωση, πάντα μπορεί να συμβεί κάτι π.χ. να κουτουλήσουν 2 παιδάκια ή κάποιο να παραπατήσει και να πέσει. Ας μην είμαστε υπερβολικοί...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την harlow φυσικα, ως μαμα τριχρονου σου λεω με βεβαιοτητα οτι ανα πασα στιγμη μπορει να χτυπησει σοβαρα. Εκει που παιζει ηρεμα κι ωραια του ερχεται μια φοβερη ιδεα=βλακεια και γκρεμοτσακιζεται ή παραπαταει κτλ. και χτυπαει. Αν ειχα νταντα και το παιδι μου παθαινε κατι σοβαρο εννοειται θα ηταν εκεινη υπευθυνη. Παντα μπορεις να επιβλεπεις το παιδι οτι και αν κανεις (ναι ακομα και απο την τουαλετα). Καλως ή κακως τα παιδια προσχολικης ηλικιας θελουν μεγαλη προσοχη!

Επισης η ενσταση μου σε οσα λες ειναι οτι μιλαμε για παιδοτοπο, δηλαδη εναν χωρο με παιχνιδια οπου μπορει ο γονιος να πιει εναν καφε και να χαλαρωσει λιγο και ταυτοχρονα το παιδι να ευχαριστηθει παιχνιδι σε ενα προστατευμενο περιβαλλον. Παντα παρακολουθεις με το βλεμα το παιδι σου αλλα αν το χασεις και λιγο απο το βλεμα σου εισαι ησυχος γιατι ο χωρος επιτηρειται. Αυτο πληρωνεις αλλωστε! Αλλιως για καφε πας σε καφετερια και για παιχνιδια υπαρχουν τα λουνα παρκ και οι παιδικες χαρες. Ο παιδοτοπος υποτιθεται ειναι ο συνδιασμος, τουλαχιστον εγω ετσι το εχω στο μυαλο μου. Και απαιτω παντα μια κοπελα να επιτηρει τα παιδια. Γιατι αν την ωρα που παιζουν σπρωξει καποιο το δικο μου θελω καποιον σε αποσταση λιγων μετρων, μεσα στον χωρο μαζι τους, να το δει και να βαλει μια φωνη, ή να προλαβει το χτυπημα.

 

Αυτό ακριβώς. Μπορείτε να είστε πιο ήσυχοι ότι το παιδί σας επιτηρείται, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι γονείς δεν έχουν ευθύνη. Έχουν, και μάλιστα τη μεγαλύτερη. Ακόμα κι αν για 15 παιδιά, υπήρχαν 2 υπάλληλοι μέσα στις κατασκευές, κάποιο θα μπορούσε ανά πάσα στιγμή να πάθει κάτι. Ακόμα και μάνα με παιδί στο σπίτι που κοιμάται και μαζί του, μπορεί μέχρι να ανοιγοκλείσει τα μάτια της το παιδί να έχει πάθει κάτι.

Προσπαθώ απλώς να ενημερώσω για το ποιός έχει ευθύνη, ας μην παίζουμε με τις λέξεις και ας μην φέρνουμε ακραία παραδείγματα. Στον παιδότοπο ο γονιός μπορεί να χαλαρώσει, αλλά δεν μπορεί να τα φορτώνει όλα στο μαγαζί και να ζητάει και τα ρέστα μετά. Αυτό είναι το ρεζουμέ. Ότι όλοι πρέπει να καταλαβαινόμαστε και να συνεργαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπε κανενας ενα υπαλληλο για καθε παιδακι. Οι περισσοτεροι ομως ειπαν οτι πρεπει να υπαρχει καποιος στον χωρο που βρισκονται τα παιδια και να ασχολειται με την επιτηρηση τους και οχι με κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπε κανενας ενα υπαλληλο για καθε παιδακι. Οι περισσοτεροι ομως ειπαν οτι πρεπει να υπαρχει καποιος στον χωρο που βρισκονται τα παιδια και να ασχολειται με την επιτηρηση τους και οχι με κατι αλλο.

 

κι εγώ απλώς απαντάω ότι καλό είναι να ξέρουν οι γονείς ότι κι εκείνοι με τη σειρά τους έχουν ευθύνη και όχι να τα περιμένουν όλα από το μαγαζί.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιτιθέμεθα έτσι σε κάποιον που είπε κάτι σωστό, απλώς επειδή μας βγάζει από τη βολή μας ενδεχομένως (δεν μιλάω προσωπικά για σας).

Ούτε θεωρώ σωστό να βγάζουμε μπόυρδες τα ΦΕΚ και τους κανόνες των κατασκευαστικών επειδή θέλουμε να παρκάρουμε κάπου τα παιδιά μας και αν συμβεί κάτι να έχουμε κάποιον να κατηγορήσουμε.

Και τα μαγαζιά κάνουν όσο μπορούν σωστότερα τη δουλειά τους, και ο πελάτης οφείλει να καταλαβαίνει κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προχθές πήγαμε για πρώτη φορά την 4χρν κόρη μου σε παιδότοπο με προσωπικό και με είσοδο του παιδιού 4? με 1 κομμάτι κεϊκ και 1 χυμό. Πήγαμε στις 5 το απόγευμα σε παραθαλάσσιο υπαίθριο παιδότοπο και πισίνα περιφραγμένη με διχτυ. Στον χωρο του παιδότοπου με τα φουσκωτά (όχι στη πισίνα) στην αρχή είχε μόνο μια κοπέλα σαν προσωπικό γιατί ήταν λιγα τα παιδάκια. Όμως όπως περνούσε η ώρα και αυξάνονταν τα παιδιά, είδα περίπου 3 κοπέλες να είναι υπεύθυνες!!! 3 μεγάλα φουσκωτα ειχε ο χωρος και 3 κοπέλες πηγαινοερχονταν στον χωρο... Παρόλα αυτά μπήκα και να δω την κόρη μου, να την βοηθήσω ή να την παρηγορήσω γιατί χτυπησε λιγακι οπως επαιζε. Τώρα πιθανολογώ ότι έχει προσωπικό τουλαχιστον 4 ατομα και αναλόγως την ώρα και τον κόσμο , προσεχουν την πισίνα ή το υπόλοιπο παιδότοπο!

Στην πόλη μας πάλι ενα υπαιθριο παιδότοπο που έχουμε δεν εχει προσωπικό και ουτε πληρωνεις εισοδο. Από την μία λόγω κρίσης εμένα με βολεύει γιατι δεν ειμαι από τους γονεις που αφηνω να παιζει ανεξελεγκτο το παιδί μου και εγω να πινω αδιαφορη τον καφέ μου. Από την άλλη δημιουργουνται παρεξηγήσεις αναμεσα στους γονείς γιατί δεν υπάρχει ενα τρίτο ατομο να κάνει τον διαιτητή!

Ενώ μια άλλη καφετέρια που εβαλε φετος φουσκωτό και μια μικρή παιδική χαρά, χωρίς είσοδο, εβαλε υπευθυνη κοπέλα να προσέχει τα παιδιά, αλλά έχει ταμπέλα ότι την ευθυνη για σωματική ακεραιοτητα την εχουν οι συνοδοι των παιδιών!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...