Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με παιδότοπους...


Recommended Posts

Εμείς προχθές πήγαμε για πρώτη φορά την 4χρν κόρη μου σε παιδότοπο με προσωπικό και με είσοδο του παιδιού 4? με 1 κομμάτι κεϊκ και 1 χυμό. Πήγαμε στις 5 το απόγευμα σε παραθαλάσσιο υπαίθριο παιδότοπο και πισίνα περιφραγμένη με διχτυ. Στον χωρο του παιδότοπου με τα φουσκωτά (όχι στη πισίνα) στην αρχή είχε μόνο μια κοπέλα σαν προσωπικό γιατί ήταν λιγα τα παιδάκια. Όμως όπως περνούσε η ώρα και αυξάνονταν τα παιδιά, είδα περίπου 3 κοπέλες να είναι υπεύθυνες!!! 3 μεγάλα φουσκωτα ειχε ο χωρος και 3 κοπέλες πηγαινοερχονταν στον χωρο... Παρόλα αυτά μπήκα και να δω την κόρη μου, να την βοηθήσω ή να την παρηγορήσω γιατί χτυπησε λιγακι οπως επαιζε. Τώρα πιθανολογώ ότι έχει προσωπικό τουλαχιστον 4 ατομα και αναλόγως την ώρα και τον κόσμο , προσεχουν την πισίνα ή το υπόλοιπο παιδότοπο!

Στην πόλη μας πάλι ενα υπαιθριο παιδότοπο που έχουμε δεν εχει προσωπικό και ουτε πληρωνεις εισοδο. Από την μία λόγω κρίσης εμένα με βολεύει γιατι δεν ειμαι από τους γονεις που αφηνω να παιζει ανεξελεγκτο το παιδί μου και εγω να πινω αδιαφορη τον καφέ μου. Από την άλλη δημιουργουνται παρεξηγήσεις αναμεσα στους γονείς γιατί δεν υπάρχει ενα τρίτο ατομο να κάνει τον διαιτητή!

Ενώ μια άλλη καφετέρια που εβαλε φετος φουσκωτό και μια μικρή παιδική χαρά, χωρίς είσοδο, εβαλε υπευθυνη κοπέλα να προσέχει τα παιδιά, αλλά έχει ταμπέλα ότι την ευθυνη για σωματική ακεραιοτητα την εχουν οι συνοδοι των παιδιών!

 

Ναι, εντάξει, με τις πισίνες, τα τεράστια φουσκωτά και τον απέραντο χώρο προφανώς και είχε πολλά άτομα προσωπικό και πολύ καλά έκανε. Μιλάμε όμως για κλειστούς και πιο μικρούς χώρους. Οι καφετέριες που βάζουν ένα παιχνίδι πιθανότατα δεν έχουν και τις σχετικές άδειες, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι πρέπει να κάνουν και τι όχι.

Η συνυπευθυνότητα είναι δεδομένη, είτε βάσει νόμου είτε βάσει συνείδησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι εννοείτε "κανένα άτομο"? εγώ δεν πιάνομαι???:) :) :)

 

Και βέβαια δεν πιάνεσαι, γιατί όπως ανέφερες πριν, φτιάχνεις τους καφέδες και σερβίρεις...

 

όχι, δεν το λαμβάνω επιθετικά, συζήτηση κάνουμε :) Ναι, αυτό συμβαίνει, αλλά μιλάμε για 5 λεπτά υπόθεση. Δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το αν το θεωρώ σωστό ή όχι (λόγω δουλειάς), αλλά και νομικά μας καλύπτει αυτό και σκεφτείτε και το άλλο: ακόμα κι αν είχατε μια νταντά στο σπίτι, θα είχε το δικαίωμα φαντάζομαι για 5 λεπτά να πάει π.χ. τουαλέτα, οπότε υποχρεωτικά το παιδί για 5 λεπτά θα έμενε χωρίς επίβλεψη. Ή ακόμα κι αν ο γονιός είναι μόνος του με το παιδί του, για 5 λεπτά θα αναγκαστεί να το αφήσει.

Πάντως ακόμα και στην περίπτωση που αφήνω τα παιδιά για να κάνω καφέ, είμαι υπερ-καλυμμένη από το νόμο, καθώς όλες οι κατασκευαστικές των παιχνιδιών προειδοποιούν τους γονείς (με ταμπέλες σε ευδιάκριτα σημεία) ότι τα παιδιά εισέρχονται με ευθύνη των γονιών, οπότε και να πάθει κάτι το παιδί την ώρα που εγώ κάνω καφέ, δεν είναι δική μου η ευθύνη (νομικά πάντα)

 

Βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το νομικό κομμάτι της υπόθεσης...

 

Τελικά βλέπω ότι έχουν το βάρος της ευθύνης οι γονείς, για τον παιδότοπο που θα επιλέξουν...:rolleyes:

 

Σε παρακαλώ πες μου βάσει ποιου νόμου έχουν ευθύνη οι γονείς αν συμβεί ατύχημα μέσα στον παιδότοπο. Και μην μου πεις για την ταμπέλα της κατασκευαστικής εταιρείας. Νόμο ζητάω.

 

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη αγαπητή :) Ο αρχικός σκοπός του topic ήταν αυτός, να συνειδητοποιήσουν οι γονείς το δικό τους μερίδιο ευθύνης στους παιδότοπους και να εξηγηθεί λίγο το πώς βγαίνει μια τιμή στα πάρτυ που ενώ δεν αφήνει κανένα σοβαρό κέρδος στο μαγαζί θεωρείται και ακριβή. Και ξαφνικά πέσανε να με φάνε :)

 

Εγώ νόμιζα ότι αρχικός σκοπός του τόπικ ήταν να δείτε την πλευρά των γονέων-πελατών. Τι είδους παράπονα μπορεί να έχουν...

Αλλά τελικά καταλήξαμε (συμφωνα με τα λεγόμενά σας) στο ότι ο παιδότοπος δεν φέρει ευθύνη για τίποτα, απασχολεί προσωπικό άρα δικαιολογούνται όλες οι υψηλές τιμές και οι γονείς-πελάτες καλό είναι να μην παραπονιούνται γιατί έχουν πάντα άδικο...:rolleyes: Κάνω κάπου λάθος;

 

Παρεπιπτόντως, το πάρτυ φέρνει κέρδος στο μαγαζί. Εκτός από όλα τα άλλα, ξεχάσατε να συνυπολογίσετε την έμμεση διαφήμιση που του γίνεται, τα κέρματα που αφήνουν οι γονείς στα παιχνίδια του παιδότοπου, τυχόν επιπλέον παραγγελίες από το μπαρ (πέρα του μενού του πάρτυ), τυχόν αγορές βιβλίων-παιχνιδιών που συνήθως πωλούνται στους παιδότοπους κτλ... Εφόσον λοιπόν εσείς συνυπολογίζεται στην τιμή και τα "σερβίτσια" που χρησιμοποιείτε για να σερβίρετε την τούρτα, οφείλω και εγώ να συνυπολογίσω όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν είναι μια μικρή επιχείρηση που σε καθημερινές έχει 10 πελάτες, ε, δεν μπορεί να απασχολει και λατζέρισσα και 2 άτομα να επιβλέπουν και... και... και... και να θεωρείται παράλογο να χρεώνει 175 ευρώ για τα λίγα πάρτυ που θα κάνει μέσα στο μήνα. Από πού θα βγάλει τα έξοδά της;

 

 

 

Η μικρή επιχείρηση θα μπορούσε να δικτυωθεί και να αποκτήσει φήμη και καλό όνομα μέσα από προσφορές, μέσα από την καλή της εικόνα, μέσα από τη σωστή εξυπηρέτηση κτλ... Αν τα μεταφράζει όλα ως άμεσο κέρδος, δεν θα πάει καλά, είναι σίγουρο.

 

Ξαναλέω ότι για μια μικρή επιχείρηση, 175 ευρώ για να φτιάξει στην κυριολεξία 10 καφέδες και να σερβίρει 10 ποτηράκια χυμό (άντε και 20) και μπισκότα (τις οποίες πρώτες ύλες έτσι κι αλλιώς τις αγοράζει χονδρική) και να παραγγείλει μια τούρτα (όπου πάλι το κόστος δεν θα είναι ίδιο με αυτό της τούρτας του ζαχαροπλαστείου) είναι υπεραρκετά ακόμη και αν θεωρήσουμε ότι τα 20 αυτά άτομα δεν θα αφήσουν ευρώ παραπάνω (πράγμα σπάνιο).

Τώρα αν το προσωπικό που απασχολεί είναι ειδικά για το πάρτυ των 20 ατόμων, γιατί τον υπόλοιπο καιρό βαράει μύγες και τα κάνει όλα μόνη της η nandiagr, είναι πρόβλημα του παιδότοπου και θα έπρεπε να ασχοληθεί περισσότερο με τη διαφήμιση και τη βελτίωση των υπηρεσιών που παρέχει, παρά να προσπαθεί να πείσει τους γονείς ότι δεν βγάζει κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα νομἰζω ότι δέχομαι επίθεση....:o Ξεκαθάρισα και παρακάτω, για να μην τα γράφω συνέχεια και γίνομαι και κουραστική και γραφική κάποιους νόμους και κανόνες κατασκευαστών. Δεν είπα ότι παρατάμε τα παιδιά και πίνουμε καφέ. Αν υπάρχει δουλειά, θα φωνάξουμε και δεύτερο άτομο. Αν χρεώσουμε παραπάνω θα φωνάζουν όλοι για τις τιμές (ακόμα και για τα 3,5 ευρώ παραπονιούνται, που είναι η χαμηλότερη τιμή στις γύρω περιοχές). Τους νόμους τους ανέφερα για να ξέρουν και οι γονείς ότι έχουν την κύρια ευθύνη για τα παιδιά τους, γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που θεωρούν ότι ο παιδότοπος είναι τσάμπα νταντάδες για να ξεφορτώνονται τα παιδιά τους. Δεν είπα ότι τα παρατάμε στην τύχη τους, δεν είχαμε ποτέ τέτοιο παράπονο από γονείς (παράπονα είχαμε επειδή δεν παίζαμε με τα παιδιά τους).

Επίσης καλό είναι ο γονιός να συνειδητοποιεί κάποια πράγματα και να μην τα περιμένει όλα από το μαγαζί μόνο και μόνο επειδή πληρώνει είσοδο...

 

Γράφτηκες σ'ενα φόρουμ γονέων για να πάρεις γνώμες.

Όλοι εδώ μέσα σου είπαμε ότι διαφωνούμε καθέτως να αφήνεις τα παιδιά μόνα τους στις κατασκευές έστω και για 5 λεπτά.Έστω κι αν είναι 3-4 παιδιά.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό?

Εκτός του ότι αυτό είναι παράνομο.

Σου έχω φέρει ένα σωρό παραδείγματα για το τι μπορεί να πάθει ένα παιδί, για το τι μπορεί να γίνει αν μπει έλεγχος στο μαγαζί σου και δεν απαντάς πουθενά.

 

Παρά μας λες τα ίδια περί νόμων....ΠΑΛΙ.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος στο λινκ που έβαλα, με το ΦΕΚ του με τα όλα του.

 

By the way το να παίξεις λίγο με το παιδάκι του πελάτη σου καλό θα σου κάνει στο μαγαζί σου, θα ξανάρθει πιο εύκολα ο άλλος.

Αλλά είπαμε ...ο νόμος.

 

Επίσης.............δεν είσαι η μόνη που έχει δουλέψει σε παιδότοπο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκες σ'ενα φόρουμ γονέων για να πάρεις γνώμες.

Όλοι εδώ μέσα σου είπαμε ότι διαφωνούμε καθέτως να αφήνεις τα παιδιά μόνα τους στις κατασκευές έστω και για 5 λεπτά.Έστω κι αν είναι 3-4 παιδιά.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό?

Εκτός του ότι αυτό είναι παράνομο.

Σου έχω φέρει ένα σωρό παραδείγματα για το τι μπορεί να πάθει ένα παιδί, για το τι μπορεί να γίνει αν μπει έλεγχος στο μαγαζί σου και δεν απαντάς πουθενά.

 

Παρά μας λες τα ίδια περί νόμων....ΠΑΛΙ.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος στο λινκ που έβαλα, με το ΦΕΚ του με τα όλα του.

 

By the way το να παίξεις λίγο με το παιδάκι του πελάτη σου καλό θα σου κάνει στο μαγαζί σου, θα ξανάρθει πιο εύκολα ο άλλος.

Αλλά είπαμε ...ο νόμος.

 

Επίσης.............δεν είσαι η μόνη που έχει δουλέψει σε παιδότοπο.

 

Και εξακολουθώ να δέχομαι επίθεση... πού ακριβώς δεν απαντάω; Είπαμε, έχουμε άτομα μέσα στα παιδιά, είπαμε επίσης ότι και ο γονιός έχει ευθύνη, άρα δεν θα πάθει τίποτα να του ρίξει κι αυτός μια ματιά, δεν είπα ποτέ ότι είμαι η μόνη που έχει δουλέψει σε παιδότοπο, δεν είπα ποτέ ότι δεν παίζουμε με τα παιδιά. Τι άλλο πρέπει να πούμε ; Μήπως δεν παρατηρήσατε τα μηνύματα των γονιών που συνειδητοποιούν και το δικό τους μερίδιο ευθὐνης;

Εννοείται ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή και ότι γι'αυτό έβαλα και το θέμα άλλωστε αλλά τη δική σας επίθεση με τόσο άσχημο, αγενή και ειρωνικό τρόπο δεν την καταλαβαίνω... ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, σωστά, είπα το ποσό γενικά και αόριστα επειδή έτυχε και το διάβασα σε ένα άλλο θέμα...όντως εξαρτάται από το τι περιλαμβάνει.

Για παράδειγμα εμείς ξεκινάμε τις προσφορές μας από τα 175 ευρώ για ένα πάρτυ 20 ατόμων (10 παιδιά και 10 συνοδοί) χωρίς φαγητό. Δίνουμε όμως απεριόριστο χυμό για τα παιδιά, τους 10 καφέδες των συνοδών, άφθονα μπισκότα για μικρούς και μεγάλους, την τούρτα (3,5 κιλά και το σχέδιο μέσα στην τιμή), το στολισμό, τα προσκλητήρια,σερβιτόρο στην αίθουσα του πάρτυ που δεν φεύγει από εκεί (δεν εξυπηρετεί και τον κάτω χώρο), τα σερβίτσια, φωτογράφο, κοπέλα που προσέχει τα παιδιά στον κάτω χώρο (δεδομένου ότι οι γονείς δεν μπορούν να έχουν το νου τους επειδή είναι στην πάνω αίθουσα)... Και αν αναλογιστείτε πόσο μπορεί να κοστίζουν όλα αυτά, συν τα άτομα που δουλεύουν στην κουζίνα και καθαρίζουν μετά το πάρτυ....μάλλον τσάμπα θα το χαρακτήριζα :)

Από εκεί και πέρα, αν τα 20 άτομα θέλουν και φαγητό, εμείς δίνουμε κάποια προτεινόμενα μενού, και αν δεν τους καλύπτει κάτι από αυτά, μπορούν να δουν έναν τιμοκατάλογο του catering με το οποίο συνεργαζόμαστε και να ζητήσουν μενού ανάλογο του βαλαντίου τους.

Επίσης, για εκείνους που έχουν δικές τους γνωριμίες με catering και ζαχαροπλαστεία και δεν θέλουν να τα πάρουν από εμάς, μπορούν να πληρώσουν την είσοδο κάθε παιδιού (3,50 ευρώ για το κάθε παιδί) και τους καφέδες των γονιών βάσει καταλόγου και να φέρουν εκείνοι φαγητό και τούρτες. Αν πάλι θέλουν να φέρουν μέχρι και τα αναψυκτικά τους, νοικιάζουμε και την αίθουσα χωρίς όρους (π.χ. να παραγγείλλουν υποχρεωτικά κάτι από εμάς).

Τα 500 ευρώ (και ίσως κάτι λιγότερο) εννοείται ότι χρεώνονται σε περίπτωση που ο αριθμός των καλεσμένων είναι 50+ και θέλουν και φαγητό και λογικά και παραπάνω τούρτα ή και 2 τούρτες (3,5 κιλά που δίνουμε εμείς δεν φτάνουν για τόσους), οπότε αναγκαστικά θα χρεωθεί κάπου τόσα.

Όμως οι τιμές ποικίλουν ανάλογα τον παιδότοπο γιατί κάθε μαγαζί έχει διαφορετικό ενοίκιο, παροχές, προσωπικό, συνεργασίες κλπ.

 

καλησπέρα και απο εμένα,

Πρώτα απ'όλα να πω οτι εμείς εχουμε πάει πολύ λίγες φορες σε παιδότοπους γιατί στη μικρή μου δεν πολυαρέσουν. Εσείς λοιπόν nandiagr υποστηρίζετε οτι την αποκλειστική ευθύνη των παιδιών την έχουν οι γονείς,(δεν θα σχολιάσω αυτό έχει ήδη σχολιαστεί παραπάνω) αλλα στον δικό σας παιδότοπο απο τα λεγόμενα σας οι γονείς είναι σε διαφορετικό χώρο (όροφο) απο τα παιδιά που σημαίνει οτι δεν έχουν καν οπτική επαφή?(αν καταλαβα καλά). Πως λοιπόν αν έρθει κάποιος στο μαγαζί σας και υποχρεωτικά τον βάζετε να κάτσει μακριά απο το παιδί του για να πιεί τον καφέ του (γιατι είναι η διάταξη του χώρου) αν συμβεί ο,τιδήποτε θα του πείτε οτι αυτός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή επιχείρηση θα μπορούσε να δικτυωθεί και να αποκτήσει φήμη και καλό όνομα μέσα από προσφορές, μέσα από την καλή της εικόνα, μέσα από τη σωστή εξυπηρέτηση κτλ... Αν τα μεταφράζει όλα ως άμεσο κέρδος, δεν θα πάει καλά, είναι σίγουρο.

 

Ξαναλέω ότι για μια μικρή επιχείρηση, 175 ευρώ για να φτιάξει στην κυριολεξία 10 καφέδες και να σερβίρει 10 ποτηράκια χυμό (άντε και 20) και μπισκότα (τις οποίες πρώτες ύλες έτσι κι αλλιώς τις αγοράζει χονδρική) και να παραγγείλει μια τούρτα (όπου πάλι το κόστος δεν θα είναι ίδιο με αυτό της τούρτας του ζαχαροπλαστείου) είναι υπεραρκετά ακόμη και αν θεωρήσουμε ότι τα 20 αυτά άτομα δεν θα αφήσουν ευρώ παραπάνω (πράγμα σπάνιο).

Τώρα αν το προσωπικό που απασχολεί είναι ειδικά για το πάρτυ των 20 ατόμων, γιατί τον υπόλοιπο καιρό βαράει μύγες και τα κάνει όλα μόνη της η nandiagr, είναι πρόβλημα του παιδότοπου και θα έπρεπε να ασχοληθεί περισσότερο με τη διαφήμιση και τη βελτίωση των υπηρεσιών που παρέχει, παρά να προσπαθεί να πείσει τους γονείς ότι δεν βγάζει κέρδος.

 

Όλα αυτά που λέτε είναι πολύ σωστά. Το μόνο στο οποίο θα διαφωνήσω είναι το κόστος του πάρτυ, το οποίο το ξέρω πολύ καλά από μέσα. Είναι παράλογο να απαιτούμε να μας τα δίνει όλα στο κόστος ένα μαγαζί (ό,τι μαγαζί και να είναι αυτό). Δεν προσπαθώ να σας πείσω για κάτι, απλώς σας διαβεβαιώ ότι μια τούρτα μπορεί να φτάσει τα 60 ευρώ πράγματι, οπότε όταν έχεις 115 ευρώ στη διάθεσή σου να πληρώσεις όλα τα υπόλοιπα....οκ, μπορεί οι χυμοί και τα μπισκότα να είναι πολύ φτηνά...το προσωπικό όμως; στολισμός ; προσκλητήρια ; κέρδος δεν πρέπει να μείνει και στο μαγαζί;

Καταλαβαίνω ότι οι εποχές είναι δύσκολες και ο κόσμος πλέον μετράει και το τάλιρο, πόσο μάλλον τα 175, αλλά σκεφτείτε όμως ότι όταν επιλέγετε να δουλέψουν άλλοι για εσάς θα πρέπει και να πληρώσετε. Κάποτε για τέτοιες παροχές πληρώνατε τα τριπλάσια λεφτά και το χαιρόσασταν κιόλας, τώρα ξαφνικά τα ζητάτε όλα στο κόστος...ας λογικευτούμε λίγο (το ίδιο ισχύει και για μένα που κάποτε πλήρωνα τον καφέ 5 ευρώ και δεν με ένοιαζε και τώρα 3,5 τον θεωρώ ακριβό).

Εμείς πάντως δεν δεσμεύουμε κανέναν να πάρει την προσφορά με τα 175.. μπορεί απλώς να νοικιάσει την αίθουσα κι αν νομίζει ότι θα του βγει φθηνότερα να φέρει εκείνος την τούρτα, το catering, τους χυμούς και ό,τι άλλο θέλει...ή να πληρώσει την είσοδο του κάθε παιδιού και τους καφέδες των γονιών βάσει καταλόγου και να φέρει την τούρτα που μπορεί να τη βρει πιο φτηνά από εμας...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως δεν δεσμεύουμε κανέναν να πάρει την προσφορά με τα 175.. μπορεί απλώς να νοικιάσει την αίθουσα κι αν νομίζει ότι θα του βγει φθηνότερα να φέρει εκείνος την τούρτα, το catering, τους χυμούς και ό,τι άλλο θέλει...ή να πληρώσει την είσοδο του κάθε παιδιού και τους καφέδες των γονιών βάσει καταλόγου και να φέρει την τούρτα που μπορεί να τη βρει πιο φτηνά από εμας...

 

Αυτό είναι πολύ θετικό, να υπάρχει δηλαδή ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,

Πρώτα απ'όλα να πω οτι εμείς εχουμε πάει πολύ λίγες φορες σε παιδότοπους γιατί στη μικρή μου δεν πολυαρέσουν. Εσείς λοιπόν nandiagr υποστηρίζετε οτι την αποκλειστική ευθύνη των παιδιών την έχουν οι γονείς,(δεν θα σχολιάσω αυτό έχει ήδη σχολιαστεί παραπάνω) αλλα στον δικό σας παιδότοπο απο τα λεγόμενα σας οι γονείς είναι σε διαφορετικό χώρο (όροφο) απο τα παιδιά που σημαίνει οτι δεν έχουν καν οπτική επαφή?(αν καταλαβα καλά). Πως λοιπόν αν έρθει κάποιος στο μαγαζί σας και υποχρεωτικά τον βάζετε να κάτσει μακριά απο το παιδί του για να πιεί τον καφέ του (γιατι είναι η διάταξη του χώρου) αν συμβεί ο,τιδήποτε θα του πείτε οτι αυτός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος?

 

Νομίζω πως κάτι δεν διαβάσατε σωστά... τα πάρτυ γίνονται στον επάνω όροφο, γι' αυτό και σε κάθε πάρτυ έχουμε άτομο για τα παιδιά, ακόμα κι αν αυτά είναι λίγα. Ακριβώς επειδή δεν μπορούν οι γονείς να τα βλέπουν.

Δεν είπα ποτέ ότι όλοι οι γονείς που επισκέπτονται τον παιδότοπο κάθονται υποχρεωτικά επάνω. Υπάρχουν τραπέζια κάτω όπου οι γονείς έχουν άψογη επαφή με τα παιδιά.

Και μάλιστα ενώ κι εγώ στην αρχή ήμουν επιφυλακτική με αυτό το "σύστημα", σας πληροφορώ ότι οι γονείς δείχνουν πολύ ευχαριστημένοι με το γεγονός ότι απολαμβάνουν το πάρτυ χωρίς να κυνηγάνε τα παιδιά από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ θετικό, να υπάρχει δηλαδή ευελιξία.

 

Εννοείται ότι υπάρχει, το έγραψα στα πρώτα μηνύματα, αλλά μετά πέσανε κάποιοι να με φάνε και καλύφθηκε ό,τι καλό υπήρχε :) :) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι υπάρχει, το έγραψα στα πρώτα μηνύματα, αλλά μετά πέσανε κάποιοι να με φάνε και καλύφθηκε ό,τι καλό υπήρχε :) :) :)

 

Οι τιμές είναι πάντα συζητήσιμες και θέμα διαπραγμάτευσης του επιχειρηματία και του πελάτη, οπότε δεν στέκομαι εκεί.

 

Αλλά προσωπικά (και στο λέω με όλη την καλή διάθεση), θα μου έκανε άσχημη εντύπωση και θα με φόβιζε, να πήγαινα σε έναν παιδότοπο και ο υπεύθυνος εκεί να μου τόνιζε συνέχεια ότι την ευθύνη για ό,τι συμβεί θα την έχω εγώ. Αυτό, λυπάμαι δεν το δέχομαι. Ναι μεν έχω και εγώ ευθύνη σαν γονιός, αλλά έχει μεγάλη ευθύνη ο παιδότοπος για το τι θα συμβεί μέσα στα παιχνίδια. Το βρίσκετε εφικτό να μπαίνουν και οι γονείς μέσα στα παιχνίδια, ο καθένας για να προσέχει το παιδί του;

 

Να σου δώσω παράδειγμα. Είναι το τρίχρονο παιδί μου (ώστε να είναι νόμιμο το όριο ηλικίας) μεσα στα μπαλάκια στα οποία καταλήγει τσουλήθρα. Και είναι και 8χρονα που πηδάνε από ψηλά στην τσουλήθρα στα μπαλάκια και πάνω στο παιδί μου και του σπάνε τον λαιμό. Εγώ απέξω βλέπω το συμβάν και τους φωνάζω να σταματήσουν. Αλλά μέχρι να πάω μέσα το κακό έχει γίνει.

Ποιος θα έχει την ευθύνη; Εγώ που το άφησα να μπει στην κατασκευή και δεν πήγα και εγώ μέσα ή ο παιδότοπος που δεν είχε άτομο ή είχε αλλά δεν έκανε τίποτα να σταματήσει τα 8χρονα που πηδάγανε από την τσουλήθρα;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι πάντα συζητήσιμες και θέμα διαπραγμάτευσης του επιχειρηματία και του πελάτη, οπότε δεν στέκομαι εκεί.

 

Αλλά προσωπικά (και στο λέω με όλη την καλή διάθεση), θα μου έκανε άσχημη εντύπωση και θα με φόβιζε, να πήγαινα σε έναν παιδότοπο και ο υπεύθυνος εκεί να μου τόνιζε συνέχεια ότι την ευθύνη για ό,τι συμβεί θα την έχω εγώ. Αυτό, λυπάμαι δεν το δέχομαι. Ναι μεν έχω και εγώ ευθύνη σαν γονιός, αλλά έχει μεγάλη ευθύνη ο παιδότοπος για το τι θα συμβεί μέσα στα παιχνίδια. Το βρίσκετε εφικτό να μπαίνουν και οι γονείς μέσα στα παιχνίδια, ο καθένας για να προσέχει το παιδί του;

 

Να σου δώσω παράδειγμα. Είναι το τρίχρονο παιδί μου (ώστε να είναι νόμιμο το όριο ηλικίας) μεσα στα μπαλάκια στα οποία καταλήγει τσουλήθρα. Και είναι και 8χρονα που πηδάνε από ψηλά στην τσουλήθρα στα μπαλάκια και πάνω στο παιδί μου και του σπάνε τον λαιμό. Εγώ απέξω βλέπω το συμβάν και τους φωνάζω να σταματήσουν. Αλλά μέχρι να πάω μέσα το κακό έχει γίνει.

Ποιος θα έχει την ευθύνη; Εγώ που το άφησα να μπει στην κατασκευή και δεν πήγα και εγώ μέσα ή ο παιδότοπος που δεν είχε άτομο ή είχε αλλά δεν έκανε τίποτα να σταματήσει τα 8χρονα που πηδάγανε από την τσουλήθρα;

 

1. Δεν καθόμαστε πάνω από το κεφάλι του πελάτη να του λέμε συνέχεια ότι έχει την ευθύνη για το παιδί του. Γι' αυτό άνοιξα και το θέμα, για να ενημερώσω για κάτι που θα έπρεπε ήδη ορισμένοι πριν πάνε σε παιδότοπο να το γνωρίζουν.

2. Κοπέλα υπάρχει πάντα στα παιδιά. Είτε εγώ που κάνω και τους καφέδες, είτε η άλλη κοπέλα που έρχεται όταν έχει περισσότερη δουλειά. Συμφωνώ ότι το περιστατικό που περιγράφετε μπορεί να συμβεί στα 5 λεπτά που κάνω καφέ ή στα 2 λεπτά που θα πάω τουαλέτα ή....ή....ή... (όπως μπορεί να συμβεί και σε σας όταν είστε σπίτι με το παιδί), αλλά να σας θέσω κι εγώ λοιπόν 2 ερωτήματα πάνω στο παράδειγμά σας:

1. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί ακόμα κι αν υπάρχουν 15 παιδιά και 2 κοπέλες ΜΕΣΑ στις κατασκευές; Αν η μια είναι λίγο παραπέρα και έχει γυρισμένη την πλάτη γιατί διευθετεί κάτι άλλο και η άλλη βρίσκεται στο φουσκωτό να προσέχει άλλα παιδιά; Ή στο πάρκο όταν πάτε το παιδί σας; Σύμφωνα με αυτό θα έπρεπε να έχουμε μια κοπέλα για κάθε παιδί....

2. Δεδομένου ότι και ο γονιός έχει την ευθύνη για το παιδί του στον παιδότοπο, του είναι πολύ δύσκολο όταν η κοπέλα πάει τουαλέτα, πιεί λίγο νερό ή κάνει έναν καφέ να ρίξει και μια ματιά στο παιδί ΤΟΥ;

Δεν άνοιξα το θέμα για να σας πω : ελάτε στους παιδότοπους και κόψτε το λαιμό σας, το άνοιξα για να σας πω ότι όσο υπεύθυνοι είναι οι υπάλληλοι, άλλο τόσο είναι και οι γονείς, γι'αυτό ας φαινόμαστε και λίγο άνθρωποι καμιά φορά, ειδικά όταν πρόκειται για παιδάκια και ας μην ψάχνουμε να ρίξουμε την ευθύνη ο ένας στον άλλον. Ούτε να αρχίσουμε τα υπερβολικά παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί ακόμα κι αν υπάρχουν 15 παιδιά και 2 κοπέλες ΜΕΣΑ στις κατασκευές; Αν η μια είναι λίγο παραπέρα και έχει γυρισμένη την πλάτη γιατί διευθετεί κάτι άλλο και η άλλη βρίσκεται στο φουσκωτό να προσέχει άλλα παιδιά; Ή στο πάρκο όταν πάτε το παιδί σας; Σύμφωνα με αυτό θα έπρεπε να έχουμε μια κοπέλα για κάθε παιδί....

2. Δεδομένου ότι και ο γονιός έχει την ευθύνη για το παιδί του στον παιδότοπο, του είναι πολύ δύσκολο όταν η κοπέλα πάει τουαλέτα, πιεί λίγο νερό ή κάνει έναν καφέ να ρίξει και μια ματιά στο παιδί ΤΟΥ;

 

Ναι φυσικά μπορεί να συμβεί οπουδήποτε. Το θέμα είναι αν συμβεί στον παιδότοπο μέσα σε μια κατασκευή που εκ των πραγμάτων, δεν μπορούν να χωθούν μέσα και οι γονείς, είναι δυνατόν να λέμε ότι την ευθύνη θα την έχει ο γονιός και όχι η κοπέλα που επιβλέπει;

 

Εγώ προσωπικά είμαι από τους γονείς που είναι πάνω από τα παιδιά τους. Δεν εφησυχάζω ποτέ, ούτε αναθέτω την ασφάλεια του παιδιού μου σε άλλους.

Αλλά μέσα στις κατασκευές των παιδότοπων δεν μπορώ να μπω. Κάθομαι και προσέχω απέξω, όσο μου επιτρέπει το πεδίο όρασης. Αν συμβεί όμως κάτι επικίνδυνο, έχω την απαίτηση η κοπέλα που βρίσκεται εκεί να εντοπίσει αμέσως το επικίνδυνο του πράγματος και να μπει να το σταματήσει.

 

Μου έχει συμβεί άπειρες φορές, να βλέπω κάποιο επικίνδυνο παιχνίδι ακόμα και μεταξύ ξένων παιδιών και η κοπέλα που υποτίθεται είναι δίπλα τους, να μην έχει πάρει χαμπάρι. Έχω δει όμως και κάποιες κοπέλες που κάνουν σωστά τη δουλειά τους (για να μην είμαι απόλυτη) και νιώθω ένα επίπεδο ασφάλειας. Όχι ότι εφησυχάζω, αλλά δεν νιώθω και ότι η άλλη είναι στον κόσμο της και θα πρέπει εγώ να της υποδείξω τι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορεί να συμβεί οπουδήποτε. Το θέμα είναι αν συμβεί στον παιδότοπο μέσα σε μια κατασκευή που εκ των πραγμάτων, δεν μπορούν να χωθούν μέσα και οι γονείς, είναι δυνατόν να λέμε ότι την ευθύνη θα την έχει ο γονιός και όχι η κοπέλα που επιβλέπει;

 

Εγώ προσωπικά είμαι από τους γονείς που είναι πάνω από τα παιδιά τους. Δεν εφησυχάζω ποτέ, ούτε αναθέτω την ασφάλεια του παιδιού μου σε άλλους.

Αλλά μέσα στις κατασκευές των παιδότοπων δεν μπορώ να μπω. Κάθομαι και προσέχω απέξω, όσο μου επιτρέπει το πεδίο όρασης. Αν συμβεί όμως κάτι επικίνδυνο, έχω την απαίτηση η κοπέλα που βρίσκεται εκεί να εντοπίσει αμέσως το επικίνδυνο του πράγματος και να μπει να το σταματήσει.

 

Μου έχει συμβεί άπειρες φορές, να βλέπω κάποιο επικίνδυνο παιχνίδι ακόμα και μεταξύ ξένων παιδιών και η κοπέλα που υποτίθεται είναι δίπλα τους, να μην έχει πάρει χαμπάρι. Έχω δει όμως και κάποιες κοπέλες που κάνουν σωστά τη δουλειά τους (για να μην είμαι απόλυτη) και νιώθω ένα επίπεδο ασφάλειας. Όχι ότι εφησυχάζω, αλλά δεν νιώθω και ότι η άλλη είναι στον κόσμο της.

 

Εδώ λοιπόν έρχεστε πλεόν στα λόγια μου :) Και το μαγαζί είναι υποχρεωμένο να έχει άτομα (και το κάνει), αλλά και ο γονιός πρέπει να συνειδητοποιεί και τη δική του ευθύνη και να μην θεωρεί ότι ο παιδότοπος είναι μέρος για να παρκάρει το παιδί του και να μην τον νοιάζει τίποτα και να κατηγορεί κιόλας και τους άλλους μετά.

Υπηρεσίες όπως φύλαξη παρέχονται, αλλά χρεώνονται έξτρα.

Δεν αναφερόμουν σε γονείς όπως εσείς, που έχετε το νου σας (ελπίζω να μην είστε υπερβολική μόνο :) ), αναφερόμουν στους γονείς που περιγράφω σε όλα τα υπόλοιπα μηνύματα.

Εμάς προσωπικά μας έχουν τύχει μόνο 2 τέτοιες μαμάδες (φίλες, που έρχονταν πάντα μαζί), αλλά είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν παντού, και θεώρησα καλό να γίνει μια τέτοια συζήτηση.

Όπως επίσης και για τα πάρτυ για τα οποία έχουμε πολλές φορές αντιμετωπίσει πρόβλημα με τις τιμές, ενώ το κέρδος μας από τη βασική προσφορά είναι δεν είναι 30 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υποστήριξη αγαπητή :)Ο αρχικός σκοπός του topic ήταν αυτός, να συνειδητοποιήσουν οι γονείς το δικό τους μερίδιο ευθύνης στους παιδότοπους και να εξηγηθεί λίγο το πώς βγαίνει μια τιμή στα πάρτυ που ενώ δεν αφήνει κανένα σοβαρό κέρδος στο μαγαζί θεωρείται και ακριβή. Και ξαφνικά πέσανε να με φάνε :)

 

Γράφτηκες σ'ενα φόρουμ γονέων για να μας εξηγήσεις το μερίδιο ευθύνης των γονέων στους παιδότοπους? (+ να μας εξηγήσεις το κέρδος που βγάζεις)?

Impresive................most impresive!!!!

 

 

Αν είστε από τους γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά από τα μάτια τους, τότε το ίδιο θα πρέπει να κάνετε και στον παιδότοπο και στην παιδική χαρά και παντού, όχι να το απαιτείτε από αλλου. Το νόμο δεν τον επικαλούμαι, τον αναφέρω, και δεν το κάνω για να μην πάθω κάτι εγώ (δεν μπορεί κανείς να με πάει μέσα γιατί κάνω σωστά τη δουλειά μου), και τον αναφέρω γιατί είναι καλό να ξέρουν οι γονείς που αρχίζει και πού σταματάει η ευθύνη τους στους παιδότοπους. Απλό..

Ο τρόπος λειτουργίας του παιδότοπου είναι μια χαρά, κι εγώ έχω τελειώσει ΦΠΨ, δεν με λέτε και εντελώς άσχετη με το θέμα....αν μου επιτρέπετε κι εμενα να πω κάτι, μάλλον είστε υπερβολική με το παιδί σας.

 

Και που ακριβώς αναφέρει ο νόμος την ευθύνη των γονέων?

Οι πινακίδες που αναρτώνται σε πάσης φύσεως χώρους δεν συνιστούν νόμο

 

Ωραίος τρόπος απάντησης by the way

 

 

Αυτό ακριβώς, συμφωνούμε απόλυτα... δουλειά και υποχρέωση του υπαλλήλου στον παιδότοπο είναι να προσέχει τα παιδιά. Μετάφραση: "Τάδε δεν τρώμε μέσα στον παιδότοπο", "Τάδε μην σκαρφαλώνεις στο δίχτυ", "Τάδε, περίμενε να τελειώσει το άλλο παιδάκι πριν ανέβεις"κλπ κλπ κλπ.

Αυτό προσπαθώ να πω σε τόσα και τόσα μηνύματα και δέχτηκα προσωπική επίθεση κι από πάνω. Τα παιδάκια κάτω των 3 ετών δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στις κατασκευές. Αν οι γονείς τους θεωρούν ότι επειδή πλήρωσαν την είσοδο πρέπει να χρησιμοποιήσουν ντε και καλά όλα τα παιχνίδια τότε θα πρέπει και να μπουν μέσα να βοηθήσουν τα παιδιά τους και να τα προσέξουν. Δεν μπορεί κανένα μαγαζί να παρέχει έναν υπάλληλο για κάθε παιδάκι. Και ακόμα και σ' αυτήν την περίπτωση, πάντα μπορεί να συμβεί κάτι π.χ. να κουτουλήσουν 2 παιδάκια ή κάποιο να παραπατήσει και να πέσει. Ας μην είμαστε υπερβολικοί...

 

Σ'εχω ρωτήσεις πολλές φορές πως προσέχεις τα παιδιά τα 5λεπτά που λείπεις για να εξυπηρετήσεις τους πελάτες σου φτιάχνοτας καφέ.

Και έχεις πεις ότι για 5 λεπτά δεν πειράζει να λείψεις.

και σε ξαναρωτάω που ακριβώς ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να λείψεις αυτά τα 5 λεπτά και πάλι δεν μου απάντησες.

 

Ξαφνικά δηλαδή δεν έχουμε δουλειές να κάνουμε και οργανώνουμε συντονισμένη επίθεση οι γονείς εναντίον σου.

Σου διέφυγε κάπου, που είπα ότι ο παιδότοπος δεν είναι για να παρατάνε τα παιδιά τους για babysitting.

 

Τα υπόλοιπα περί λειτουργικών εξόδων ποσώς με ενδιαφέρουν.

Εστιάζω σε θέματα ασφαλείας ....σε περίπτωση που σου διέφυγε το λέω.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφτηκες σ'ενα φόρουμ γονέων για να μας εξηγήσεις το μερίδιο ευθύνης των γονέων στους παιδότοπους? (+ να μας εξηγήσεις το κέρδος που βγάζεις)?

Impresive................most impresive!!!!

 

 

 

 

Και που ακριβώς αναφέρει ο νόμος την ευθύνη των γονέων?

Οι πινακίδες που αναρτώνται σε πάσης φύσεως χώρους δεν συνιστούν νόμο

 

Ωραίος τρόπος απάντησης by the way

 

 

 

 

Σ'εχω ρωτήσεις πολλές φορές πως προσέχεις τα παιδιά τα 5λεπτά που λείπεις για να εξυπηρετήσεις τους πελάτες σου φτιάχνοτας καφέ.

Και έχεις πεις ότι για 5 λεπτά δεν πειράζει να λείψεις.

και σε ξαναρωτάω που ακριβώς ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να λείψεις αυτά τα 5 λεπτά και πάλι δεν μου απάντησες.

 

Ξαφνικά δηλαδή δεν έχουμε δουλειές να κάνουμε και οργανώνουμε συντονισμένη επίθεση οι γονείς εναντίον σου.

Σου διέφυγε κάπου, που είπα ότι ο παιδότοπος δεν είναι για να παρατάνε τα παιδιά τους για babysitting.

 

Τα υπόλοιπα περί λειτουργικών εξόδων ποσώς με ενδιαφέρουν.

Εστιάζω σε θέματα ασφαλείας ....σε περίπτωση που σου διέφυγε το λέω.

 

Αγαπητή Harlow, όπως είδατε απαντάω σε όλα τα μηνύματα, αν κάποιο μου ξέφυγε ζητώ συγγνώμη και σας απαντάω αμέσως. Μάλλον όμως δεν τα διαβάζετε όλα, γιατί αυτά που μου αναφέρετε παραπάνω δεν τα άφησα αναπάντητα. Αφού λοιπόν πρέπει να απολογηθώ για όλα,πάμε πάλι λοιπόν:

1. Γράφτηκα σε ένα φόρουμ γονέων για να ανοίξω συζήτηση για τους παιδότοπους γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη των γονέων (ακόμη και αν δεν είναι πελάτες μας), και επίσης με ενδιαφέρει να κάνω τη δουλειά μου όσο σωστότερα γίνεται. Θεώρησα λοιπόν καλό να κάνω ΣΥΖΗΤΗΣΗ με κάποιους γονείς σχετικά με το τι απαιτήσεις έχουν από έναν παιδότοπο, θεώρησα επίσης ενδιαφέρον να δω πόσοι ήξεραν τι ακριβώς είναι υποχρεωμένος να παρέχει ένας παιδότοπος και τι όχι, θεώρησα σωστό να ξεκαθαρίσουμε τα θέματα του πάρτυ και να έχουμε μια ωραία και πολιτισμένη συζήτηση.

2. Λυπάμαι αν δεν σας άρεσε ο τρόπος απάντησής μου στο μήνυμα μου που επικολλήσατε, αλλά δεν ξεκίνησα εγώ προσωπική επίθεση κάπου... δεν μπαίνω στα φόρουμς για να ξεσπάσω τα νεύρα μου, μπαίνω για να συζητήσω.

3. Δεν είπα ποτέ ότι οι πινακίδες των κατασκευαστικών συνιστούν νόμο,αν όμως αυτές οι πινακίδες έγραφαν ότι οι γονείς δεν φέρουν καμία ευθύνη για τα παιδιά τους, με χαρά κάποιοι γονείς θα το χρησιμοποιούσατε ως επιχείρημα (δεν ξέρω τι θα κάνατε εσείς προσωπικά, πολλοί όμως θα το χρησιμοποιούσαν, είμαι σίγουρη).

4. Δεν είναι ΚΑΘΕ μήνυμά μου απάντηση σε εσάς. Το θέμα των εσόδων και εξόδων αφορούσε άλλους γονείς σε άλλη συζήτηση, οπότε αν δεν σας ενδιαφέρουν απλώς μην τα σχολιάζετε.

5. Δεν είπα ποτέ ότι για 5 λεπτά δεν πειράζει να λείψω. Μίλησα για συνυπευθυνότητα. Δεν θα πάρω θέση υπερασπίζοντας ή κατηγορώντας το αφεντικό μου για την απόφαση που πήρε να φτιάχνει το ίδιο άτομο καφέδες και να προσέχει τα παιδιά, θα πω απλώς ότι αφού ευθύνη έχουν και οι δύο πλευρές, τότε δεν θα πάθει κάτι ο γονιός να προσέχει για 5 λεπτά το παιδί του.

6. Δεν μου διέφυγε κάτι από αυτά που λέτε, και αν συνέβη ξαναζητώ συγγνώμη, απλώς όπως είδατε τα μηνύματα είναι πολλά και προσπαθω να απαντώ στον καθένα ξεχωριστά.

7. Όχι, προφανώς έχετε και καλύτερα πράγματα να κάνετε από το να μου επιτίθεστε, και στην αρχή δεν το πήρα σαν επίθεση, απλώς απορώ γιατί εν τέλει μου επιτίθεστε και δεν κάνετε εκείνα τα καλύτερα πράγματα, όπως ας πούμε μια ειρηνική συζήτηση χωρίς ειρωνίες και έντονες γραφές, που προφανώς δείχνουν εκνευρισμό και εχθρική διάθεση.Συγγνώμη, αλλά έτσι φαίνεται, ακόμα κι αν δεν ήταν αυτή η πρόθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι αρχικός σκοπός του τόπικ ήταν να δείτε την πλευρά των γονέων-πελατών. Τι είδους παράπονα μπορεί να έχουν...

Αλλά τελικά καταλήξαμε (συμφωνα με τα λεγόμενά σας) στο ότι ο παιδότοπος δεν φέρει ευθύνη για τίποτα, απασχολεί προσωπικό άρα δικαιολογούνται όλες οι υψηλές τιμές και οι γονείς-πελάτες καλό είναι να μην παραπονιούνται γιατί έχουν πάντα άδικο...:rolleyes: Κάνω κάπου λάθος;

 

Παρεπιπτόντως, το πάρτυ φέρνει κέρδος στο μαγαζί. Εκτός από όλα τα άλλα, ξεχάσατε να συνυπολογίσετε την έμμεση διαφήμιση που του γίνεται, τα κέρματα που αφήνουν οι γονείς στα παιχνίδια του παιδότοπου, τυχόν επιπλέον παραγγελίες από το μπαρ (πέρα του μενού του πάρτυ), τυχόν αγορές βιβλίων-παιχνιδιών που συνήθως πωλούνται στους παιδότοπους κτλ... Εφόσον λοιπόν εσείς συνυπολογίζεται στην τιμή και τα "σερβίτσια" που χρησιμοποιείτε για να σερβίρετε την τούρτα, οφείλω και εγώ να συνυπολογίσω όλα τα παραπάνω.

 

Συγγνώμη, αυτό το κομμάτι του μηνύματος, το είδα τώρα.

Όχι, δεν νομίζω ότι σας είπα ποτέ ότι ο παιδότοπος δεν φέρει ευθύνη για τίποτα. Είπα απλώς ότι καλό είναι να γνωρίζουν οι γονείς και το δικό τους κομμάτι ευθύνης και να μην τα περιμένουν όλα από το μαγαζί. Μίλησα για συνυπευθυνότητα, δεν μου αρέσει να διαστρεβλώνουν τα λόγια μου :(

 

Στο θέμα του πάρτυ τώρα. Τα σερβίτσια δεν τα χρεώνουμε, τα αναφέρουμε ως παροχή. Τα προσκλητήρια όμως π.χ. που δίνουμε κι εμείς τα πληρώνουμε, δεν τα ζωγραφίζουμε στο χέρι...το στολισμό τον χρεωνόμαστε... Οσο για τα κέρματα στα παιχνίδια, απορώ πραγματικά πώς σκεφτήκατε να τα χαρακτηρίσετε κέρδος! Από τα 10 παιδιά του πάρτυ, θα πέσουν 5 ευρώ στα παιχνίδια (και πολύ λέω), εμείς θα πάρουμε τα 2,5 και όλο το πάρτυ έγινε για να πάρει το μαγαζί 2,5 ευρώ; :lol: Εντάξει, ας λογικευτούμε... :) ίσως κάποιοι παιδότοποι να έχουν δικά τους παιχνίδια και να παίρνουν το 100% των παιχνιδιών ή να είναι ιδιόκτητος ο χώρος και να μην έχουν το επιπλέον έξοδο του ενοικίου, οπότε να μπορούν να κάνουν και φουλ πάρτυ με 50 ευρώ, αλλά δεν είναι όλοι έτσι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επιμείνω στο θέμα της τιμής, γιατί όπως είπα νωρίτερα είναι και θέμα διαπραγμάτευσης και στο κάτω κάτω αν δεν μου αρέσει η τιμή, απλώς δεν κάνω το πάρτυ στον παιδότοπο.

 

Άποψη μου όμως είναι ότι υπάρχει κέρδος. Δεν είναι τιμή κόστους τα 175 ευρώ για τις παροχές που αναφέρατε. Έχω δει παιδότοπους να προσφέρουν πάρτυ 30 ατόμων με φαγητό (έστω υποτυπώδες) στα 180ευρώ.

 

Οπότε μην σας γελάει και εσάς το αφεντικό σας ότι δήθεν δεν βγάζει κέρδος. Αν όντως δεν βγάζει κέρδος, τότε κάτι κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να πιαστώ από αυτό που έγραψε η Εκάβη, και που σιγά μην μας νοιάξει αν γίνει το κακό αλλά φιλολογικά :

Αν συμβεί ατύχημα μοιραίο ή μη μέσα στα παιχνίδια, όπου δεν έχουμε πρόσβαση, η κοπέλα στα μάτια του νόμου συνήθως δεν υπάρχει (αν μου πείτε κυρία Νάντια ότι βρήκατε ευέλικτη μορφή εργασίας που δηλώνει την φυσική παρουσία της κοπέλας στο ΙΚΑ κάθε φορά που επειγόντως την καλείτε να σας βοηθήσει, θα σας συστήσω στον Στουρνάρα και στην Τρόικα, ακόμη το ψάχνουν)

Η ανύπαρκτη υπάλληλος λοιπόν, μαζί με ένα νόμο που δηλώνει την ευθύνη των γονιών και μόνο αποκλειστικά, έστω και αν ο παιδότοπος δεν τους επιτρέπει την είσοδο στα παιχνίδια, μας λένε ένα πράγμα, ανθρωποκτονία εξ αμελείας, και είμαστε όλες τρελές που πάμε σε ένα χώρο να πιούμε καφέ και το παιδάκι μας παίζει υπό την επίβλεψη της ανύπαρκτης ή την αποσπασματική επίβλεψη της καφετζούς.

Θα μου πείτε τα πράγματα δεν είναι ποτέ μαύρα ή άσπρα, αλλά και το γρκι στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι αρκετό.

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ τόσο ασπρο-μαύρο είναι η αλήθεια, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ο παιδότοπος μοιάζει ξαφνικά ένα πολύ μπαγαμπόντικο μέρος…

μπες στον χώρο σαν υπεύθυνος συνοδός, και μείνε υπεύθυνος συνοδός από απόσταση - εκτός παιχνιδιών… μακριά από το παιδί σου…

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολύ δίκιο moon child.

Το ότι η κοπέλα δεν είναι εκεί, αλλά αν χρειαστεί (δηλ. έρθουν 6-7 παιδιά) τη φωνάζει και έρχεται μέσα σε 10 λεπτά, προφανώς σημαίνει ότι δεν είναι υπάλληλος, αλλά παίρνει ένα χαρτζηλίκι. Πιθανόν να είναι και συγγενής του ιδιοκτήτη, χωρίς καμία ειδίκευση πάνω στο αντικείμενο (το να χειριστείς ένα τσούρμο παιδιά θέλει και κάποια εμπειρία).

 

Γι΄αυτό είπα και εγώ ότι ξαφνικά με φοβίζει ένας παιδότοπος που εμμένει τόσο στην ευθύνη-συνευθύνη (όπως θέλετε πείτε το) των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Για να πιαστώ από αυτό που έγραψε η Εκάβη, και που σιγά μην μας νοιάξει αν γίνει το κακό αλλά φιλολογικά :

 

Αν συμβεί ατύχημα μοιραίο ή μη μέσα στα παιχνίδια, όπου δεν έχουμε πρόσβαση, η κοπέλα στα μάτια του νόμου συνήθως δεν υπάρχει (αν μου πείτε κυρία Νάντια ότι βρήκατε ευέλικτη μορφή εργασίας που δηλώνει την φυσική παρουσία της κοπέλας στο ΙΚΑ κάθε φορά που επειγόντως την καλείτε να σας βοηθήσει, θα σας συστήσω στον Στουρνάρα και στην Τρόικα, ακόμη το ψάχνουν)

 

Η ανύπαρκτη υπάλληλος λοιπόν, μαζί με ένα νόμο που δηλώνει την ευθύνη των γονιών και μόνο αποκλειστικά, έστω και αν ο παιδότοπος δεν τους επιτρέπει την είσοδο στα παιχνίδια, μας λένε ένα πράγμα, ανθρωποκτονία εξ αμελείας, και είμαστε όλες τρελές που πάμε σε ένα χώρο να πιούμε καφέ και το παιδάκι μας παίζει υπό την επίβλεψη της ανύπαρκτης ή την αποσπασματική επίβλεψη της καφετζούς.

 

Θα μου πείτε τα πράγματα δεν είναι ποτέ μαύρα ή άσπρα, αλλά και το γρκι στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι αρκετό.

 

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ τόσο ασπρο-μαύρο είναι η αλήθεια, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ο παιδότοπος μοιάζει ξαφνικά ένα πολύ μπαγαμπόντικο μέρος…

 

μπες στον χώρο σαν υπεύθυνος συνοδός, και μείνε υπεύθυνος συνοδός από απόσταση - εκτός παιχνιδιών… μακριά από το παιδί σου…

 

Καλό θα ήταν να μην ειρωνευόσασταν, αλλά ακόμα και έτσι θα προσπαθήσω να απαντήσω.

1. Το μαγαζί δεν είναι δικό μου, οπότε και δεν θα πάρω θέση για δηλωμένους ή μη υπαλλήλους. Και κανείς δεν εμποδίζει έναν δηλωμένο υπάλλλο να δουλεύει με αυτόν τον τρόπο. Έχω την εντύπωση ότι είτε είναι δηλωμένος ο υπάλληλος είτε όχι, οτιδήποτε γίνει ενάντια στον παιδότοπο επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη όχι τον υπάλληλο, αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει δεν το λέω και με σιγουριά.

2. Ποιός σας είπε ότι δεν έχετε πρόσβαση στα παιχνίδια;

3. Της "καφετζούς"; Καλό θα ήταν να μην ειρωνευόμαστε έτσι ανθρώπους με πτυχίο που κάνουν ό,τι μπορούν για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί...

4. Ποτέ δεν μίλησα για τέτοιο νόμο. Δεν είπε κανείς ότι η ευθύνη είναι όλη των γονιών. Ας διαβάζουμε πρώτα τα μηνύματα και μετά ας λέμε τη γνώμη μας, αλλά με πιο ωραίο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

5. Δεν είπα ποτέ ότι για 5 λεπτά δεν πειράζει να λείψω. Μίλησα για συνυπευθυνότητα. Δεν θα πάρω θέση υπερασπίζοντας ή κατηγορώντας το αφεντικό μου για την απόφαση που πήρε να φτιάχνει το ίδιο άτομο καφέδες και να προσέχει τα παιδιά, θα πω απλώς ότι αφού ευθύνη έχουν και οι δύο πλευρές, τότε δεν θα πάθει κάτι ο γονιός να προσέχει για 5 λεπτά το παιδί του.

.

 

Σε αυτο καλη μου nadia ειναι η διαφωνια ολων μας. Ναι δεν θα παθω κατι και ναι θα κοιταω το παιδι μου ειτε εισαι εκει ειτε οχι, ΑΛΛΑ νομικα ΔΕΝ εισαι καλυμμενη αυτο το 5λεπτο και οχι δεν ειναι σωστο. Το σωστο ειναι να υπαρχει παντα ενα ατομο για την επιβλεψη των παιδιων. Δεν ενδιαφερει τους γονεις αν βγαινει οικονομικα ο παιδοτοπος για να εχει 2 υπαλληλους (εναν για τα παιδια και εναν για σερβις κτλ), μας νοιαζει η ασφαλεια των παιδιων πρωτα απο ολα και μετα η ψυχαγωγια ολων μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολύ δίκιο moon child.

Το ότι η κοπέλα δεν είναι εκεί, αλλά αν χρειαστεί (δηλ. έρθουν 6-7 παιδιά) τη φωνάζει και έρχεται μέσα σε 10 λεπτά, προφανώς σημαίνει ότι δεν είναι υπάλληλος, αλλά παίρνει ένα χαρτζηλίκι. Πιθανόν να είναι και συγγενής του ιδιοκτήτη, χωρίς καμία ειδίκευση πάνω στο αντικείμενο (το να χειριστείς ένα τσούρμο παιδιά θέλει και κάποια εμπειρία).

 

Γι΄αυτό είπα και εγώ ότι ξαφνικά με φοβίζει ένας παιδότοπος που εμμένει τόσο στην ευθύνη-συνευθύνη (όπως θέλετε πείτε το) των γονέων.

 

Η εμπειρία δεν έχει να κάνει με την ειδίκευση. Πόσες μανάδες παίρνετε baby sitters μαθήτριες λυκείου που μένουν μόνες τους με τα παιδιά σας και δεν φοβάστε; Πόσες κοπέλες που έχουν τελειώσει σχετικές σχολές δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με παιδάκια ; Τι προτιμάτε; Εμπειρία και γνώση δεν πάνε πάντα μαζί. Εγώ προσωπικά έχω τελειώσει Φιλοσοφία, Παιδαγωγική και Ψυχολογία. Δεν ξέρω αν θεωρούμαι αρκετά ικανή για όλες τις απαιτήσεις...

Τι διαφορά επίσης σας κάνει στο αν η κοπέλα είναι δηλωμένη η όχι; Εσείς δηλώνετε τις baby sitters σας στο ΙΚΑ; ή αν σας δείξουμε τα χαρτιά της υπαλλήλου θα νιώσετε ξαφνικά περισσότερη εμπιστοσύνη σχετικά με τις ικανότητές της ;

Τελικά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σας φοβίζει στη λέξη "ευθύνη" ή "συνευθύνη". Θα ήθελα παρακαλώ να μου το εξηγήσετε. Φαντάζεστε ίσως κάποιο χώρο που με το που μπαίνετε σας λέμε "ό,τι πάθετε είναι ευθύνη σας"και αντικρύζετε παντού αιμόφυρτα παιδάκια ; Δεν ειρωνεύομαι καθόλου, απλώς μου κάνει εντύπωση αυτό που διαβάζω και θα ήθελα διευκρινήσεις αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Να χέσω του νόμους και τις διατάξεις σε ότι έχεις σχέση με τα παιδιά....1 άτομο ανα 25 παιδιά.............γελοιότητες....αυτό έχω να πω εγώ.

 

και εξηγώ....

 

είμαι σε παιδότοπο σε πάρτι.

 

Είναι ένα τρίχρονο πάνω στο μεγάλο φουσκωτό κι εγώ δίπλα του (κάπου εκεί γύρω ήταν το δικό μου παιδί).

Και ξαφνικά βλέπω ένα μάτσο 8χρονα να λένε "γούργια..............." και έρχονται με φόρα στο φουσκωτό.

 

Να μην πολυλογώ αν δεν ήμουν (ευτυχώς) δίπλα στο τρίχρονο θα του είχαν σπάσει το σβέρκο στα σίγουρα.

Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να μπω ανάμεσα στα 8χρονα και στο 3χρονο με το σώμα μου και έσπρωξα με όση δύναμη είχα 2-3 μεγάλα παιδιά να πέσουν στην αντίθετη κατεύθυνση και με το άλλο χέρι έσπρωξα το 3χρονο να χωθεί στη γωνία ανάμεσα σε μένα και τα μεγάλα παιδιά.

Και όλα αυτά πάνω σε φουσκωτό με ισορροπία καμία εννοείται.

 

Εγώ βγήκα από το φουσκωτό με μώλωπες και ραϊσμένο καρπό - έφαγα και κάτι ξάστοχες από τα 8χρονα που ήρθαν όλα μαζί καταπάνω μου (δεν φταίγανε τα παιδιά εννοείται) - στην ουσία έκανα τον κυματοθραύστη εκείνη την ώρα.

 

Και αναρωτιέμαι αν δεν ήμουν τυχαία εκεί βλέποντας το παιδί μου που ήταν κάπου παραδίπλα, αν θα ζούσε τώρα το 3χρονο.

 

Και μετά σου λέει ο νόμος 1 άτομο ανα 25 παιδιά...........και μας λές και συ Nadia για νόμους και ευθύνες γονιών και ευθύνες του παιδότοπου.

 

Οι κανόνες ασφαλείας ναντια είναι πάνω από κάθε γέλοιο νόμο που θεωρεί ότι 1 άτομο πρέπει μόνο να επιβλέπει 25 παιδιά από 3 έως 9 ετών.

 

 

Ισως καταλάβεις τώρα γιατί σου "επιτίθεμαι" όταν αναφέρεις του νόμους και τις ευθύνες που έχεις και κατά πόσο καλύπτεσαι νομικά αν χτυπήσει παιδί στο μαγαζί σου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο καλη μου nadia ειναι η διαφωνια ολων μας. Ναι δεν θα παθω κατι και ναι θα κοιταω το παιδι μου ειτε εισαι εκει ειτε οχι, ΑΛΛΑ νομικα ΔΕΝ εισαι καλυμμενη αυτο το 5λεπτο και οχι δεν ειναι σωστο. Το σωστο ειναι να υπαρχει παντα ενα ατομο για την επιβλεψη των παιδιων. Δεν ενδιαφερει τους γονεις αν βγαινει οικονομικα ο παιδοτοπος για να εχει 2 υπαλληλους (εναν για τα παιδια και εναν για σερβις κτλ), μας νοιαζει η ασφαλεια των παιδιων πρωτα απο ολα και μετα η ψυχαγωγια ολων μας.

 

Όπως εξήγησα και πριν λόγω θέσης δεν μπορώ να κατηγορήσω το μαγαζί που δουλεύω. Ναι, συμφωνώ ότι δεν ενδιαφέρεται ο πελάτης πώς θα βρει τρόπο το μαγαζί να δουλέψει σωστά. Ενδιαφέρεται να παίρνει αυτό που αξίζει. Και το παλεύουμε με κάθε τρόπο (οι περισσότεροι παιδότοποι φαντάζομαι). Όμως αν το δούμε και από την ανθρώπινη πλευρά, ακόμα κι αν δεν είμαστε καλυμμένοι από το νόμο όπως λέτε για το 5λεπτο, δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα προτιμήσει να κάνει μήνυση σε έναν παιδότοπο επειδή ο υπάλληλος πήγε τουαλέτα ή ήπιε νερό ή έκανε καφέ ή...ή...ή από το να κοιτάξει 5 λεπτά το παιδί του.

Θυμάμαι τώρα μια φορά που ένα παιδάκι (από τα πιο αγαπημένα μου κιόλας) που την ώρα που παίζαμε στο φουσκωτό, πάνω σε μια τούμπα έπεσε πάνω μου και μου άνοιξε τη μύτη. Ούτε τότε έπρεπε να αφήσω τα παιδιά μόνα τους; Ποιός έπρεπε να κάνει μήνυση σε ποιόν τότε; Αναρωτιέμαι....

για να μην βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...