Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως κοιμάται το μικρό σας με αυτή τη ζέστη!?


Chrisisred

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα...

 

Δεν παλεύεται η ζέστη και ο μικρός ξυπνάει ιδρωμένος και το κεφαλάκι του μουσκεμα!

Πως διατηρείτε το δωμάτιο του μικρού σας δροσερό?

 

Στο σαλόνι/κουζίνα που περνάει την υπολοιπη μέρα του έχουμε κλιματιστικό και ανεμιστήρα.

 

 

Ευχαριστω!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα...

 

Δεν παλεύεται η ζέστη και ο μικρός ξυπνάει ιδρωμένος και το κεφαλάκι του μουσκεμα!

Πως διατηρείτε το δωμάτιο του μικρού σας δροσερό?

 

Στο σαλόνι/κουζίνα που περνάει την υπολοιπη μέρα του έχουμε κλιματιστικό και ανεμιστήρα.

 

 

Ευχαριστω!

 

Εγώ του έχω ανεμιστήρα οροφής στο δωματίου του και το βάζω στη πιο χαμηλή σκάλα όλη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έχω ανεμιστήρα οροφής στο δωματίου του και το βάζω στη πιο χαμηλή σκάλα όλη νύχτα.

 

ααα θα ηταν ιδανικο αυτο! αλλα δεν εχω δυστυχως...! :-(

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τη μέρα προσπαθούμε να διατηρήσουμε το σπίτι δροσερό. Για αυτό το λόγο κλείνουμε τα πατζούρια και τις κουρτίνες. (Αφήνουμε λίγο για φωτισμό εννοείται)

 

Του κάνουμε συχνά δροσερά μπανάκια και φυσικά ένα σίγουρα πριν τον ύπνο.

 

Το κοιμίζουμε μόνο με την πάνα, χωρίς ρούχα.

 

Βάζουμε έναν ανεμιστήρα -στο δωμάτιό του- να "χτυπά" στον τοίχο και με αυτό τον τρόπο να υπάρχει μια διάχυτη ροή αέρα σε όλο το χώρο.

 

Το βράδυ αφήνουμε κάποια παράθυρα λίγο ανοιχτά (σε ανάκλιση).

 

Και στην τελική... αν μιλάμε για καύσωνα και τίποτα από αυτά δεν πιάνει... Τη βγάζουμε ομαδικά στο σαλόνι.

 

Αυτά από εμάς... :)

Καλό καλοκαίρι!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ααα θα ηταν ιδανικο αυτο! αλλα δεν εχω δυστυχως...! :-(

Ναι είναι καλός,κάνει δουλειά και είναι και καλαίσθητος.Δεν είναι σαν τους κλασικούς ανεμιστήρες οροφής.Είναι ξύλινος με στρογγυλεμένους έλικες.Και κυρίως δεν ήταν πανάκριβος.65ευρω τον πήρα και είναι και φωτιστικό...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alcyon τα κάνω όλα αυτά αλλά στο δωμάτιο του (μου-εγώ μενω στο σαλονι πλεον) βραζει ο τόπος! έχω μονίμως κλειστό το πατζούρι.

 

θα δοκιμάσω ανεμιστήρα, αλλά η μανα μου μου ξεκαθαρισε οτι δεν ειναι διατεθειμενη να αγοράσει τπτ...

 

μητσουκο-βρηκα με 36 αλλα αδικα τον βρηκα.:-(

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

alcyon τα κάνω όλα αυτά αλλά στο δωμάτιο του (μου-εγώ μενω στο σαλονι πλεον) βραζει ο τόπος!...

 

Τότε το να κοιμάται ο μικρός μαζί σου στο σαλόνι, είναι μάλλον μονόδρομος!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τότε το να κοιμάται ο μικρός μαζί σου στο σαλόνι, είναι μάλλον μονόδρομος!

 

Eχει τον προσωπικο του χώρο , να παω να τον αναστατώσω?

Συν το οτι οταν κοιμάται εγω κανω δουλειές. Τι θα γίνει δλδ, θα φέρω την κουνια στο σαλονι κι εγω θα πλενω πιατα και θα μαγειρευω? Η μηπως θα κοιμαται μετα τις 11 οταν εχω τελειωσει?

 

Θα δοκιμασω αυτο με τον ανεμιστηρα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι υπέρμαχος του ανακατέματος. Κι εγώ θέλω τα παιδιά να έχουν το χώρο που σέβεται το ρυθμό τους. Αλλά ένας κακός ύπνος... προκαλεί πολλά προβλήματα στις επόμενες μέρες. Μπορείς να τον κοιμίζεις στο δωμάτιό του κι αν δεις πως ξυπνάει το βράδυ... να τον μεταφέρεις απαλά (νυσταγμένο) στο σαλόνι για λίγη δροσιά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alcyon τα κάνω όλα αυτά αλλά στο δωμάτιο του (μου-εγώ μενω στο σαλονι πλεον) βραζει ο τόπος! έχω μονίμως κλειστό το πατζούρι.

 

θα δοκιμάσω ανεμιστήρα, αλλά η μανα μου μου ξεκαθαρισε οτι δεν ειναι διατεθειμενη να αγοράσει τπτ...

 

μητσουκο-βρηκα με 36 αλλα αδικα τον βρηκα.:-(

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....πιστεψέ με..:(

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ δε ξυπνάει πλέον, αλλά το πρωί ίσως να κοιμόταν περισσότερο και να μην ξυπνουσε απο τις 6:15.

 

Μετά πάλι το πρωι στις 10.30 δεν πολυκοιμάται. και ειναι μουσκεμα!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλός,κάνει δουλειά και είναι και καλαίσθητος.Δεν είναι σαν τους κλασικούς ανεμιστήρες οροφής.Είναι ξύλινος με στρογγυλεμένους έλικες.Και κυρίως δεν ήταν πανάκριβος.65ευρω τον πήρα και είναι και φωτιστικό...;)

 

Αν μιλάμε για τον ίδιο, τον είχα κι εγώ. Κάνει πολύ καλή δουλειά. Όμως φοβόμουν να κρέμεται πάνω από το κεφάλι του παιδιού και τον έβγαλα. Δεν μου άρεσε και αισθητικά για βρεφικό δωμάτιο, να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε ενιαιο χωρο, σαλοκουζινα. Το βραδυ ανοιγουμε το αιρκοντισιον που βρισκεται σε αυτο τον χωρο και το εχουμε βαλει ωστε "να βλεπει" τα υπνοδωματια μας. Εχοντας κλειστες ολες τις αλλες πορτες μπαινει δροσια. Οταν προκειται να μεινει αρκετη ωρα το παιδι στο δωματιο μας (κοιμαται μαζι μας, στο ιδιο δωματιο) με κλειστη πορτα, πχ επειδη εμεις ειμαστε στο σαλονι και "κανουμε φασαρια", τοτε βαζουμε για λιγο το αιρκοντισιον στην κρεβατοκαμαρα μας με τροπο ωστε να βλεπει χαμηλα κι οχι πανω στην κουνια του παιδιου. Καπως ετσι εχουμε βολευτει. Περυσι που ηταν νεογεννητακι ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα, φετος ΟΚ βλεπωντας και κανοντας ;)

 

Τα συχνα μπανακια στη μπανιερα με σαπουναδιτσα και φουσκωτα ζωακια βοηθουν πολυ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς ακόμα δεν αντιμετωπίσαμε έντονο πρόβλημα. Όταν έχει πολλή ζέστη, έχω το κλιματιστικό ανοιχτό στη σαλοκουζίνα, που έχω και παρκοκρέβατο, ο μικρός αν νυστάξει, κοιτάται εκεί. Δεν τον ενοχλεί αν έχουμε μουσική πχ ή αν κάνω δουλειές. Αν το κλιματιστικό λειτουργεί πολλές ώρες, η δροσιά φτάνει μέχρι και μέσα στα υπνοδωμάτια. Το βράδυ, δεν έχει τόση ζέστη ακόμα. 25 βαθμούς είχαμε μέχρι χθες. Όταν έχει, αφήνω ανοιχτά τα παράθυρα στο δωμάτιο του μικρού, έχουν και σίτες. Πέρσι που ήταν 2-3 μηνών, τον είχαμε στην κρεβατοκάμαρα στο λίκνο κι είχαμε ανεμιστήρα περιστρεφόμενο, τον βάζαμε να χτυπάει λίγο ψηλά, να μην πλευριτωθούμε κιόλας. Μια χαρά κοιμόμασταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις μεχρι τωρα δεν ειχαμε θεμα καθολου, ειναι λιγες μερες που βαζουμε αιροκοντισιον κι οχι καθημερινα η για ωρες. Κυριως το αρχισαμε γιατι βγαζουμε δοντακια (παλι) και σκαμε εμεις απο το τρεξιμο :P

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εμείς εδώ, όταν ανοίγουμε τα παραθυρα μπαινει μεσα ΒΡΑΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ και γι αυτο εχω κλειστα τουλαχιστον το πατζουρι του ΟΛΗ ΜΕΡΑ και νύχτα.

 

είναι αγγλάκι κιολας και ζεσταινεται πιο ευκολα απο αλλα παιδάκια, εγω καιγομαι! λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις με τα πατζουρια, η σκια ειναι αλλιως. Το θεματακι σου μου εφερε απειρη νυστα, χθες βγαλαμε κι αλλο δοντι. Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι πως αν θελει να κοιμηθει και ειναι κουρασμενο, θα κοιμηθει ακομα και στην αγγαλια σου ενω σταζετε απο τον ιδρωτα και οι δυο! Παντως αν θελεις δοκιμασε με το αιρκοντισιον οπως σου ειπα, εμας μας βολεψε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Βγαζουμε νομίζω κι άλλα δοντάκια τώρα...

Στην αγκαλιά μου δεν κοιμάται και ξύπνιος 100 ωρες να ειναι! Απλα προτιμάει να τσιρίζει και να κλαιει.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τον ίδιο, τον είχα κι εγώ. Κάνει πολύ καλή δουλειά. Όμως φοβόμουν να κρέμεται πάνω από το κεφάλι του παιδιού και τον έβγαλα. Δεν μου άρεσε και αισθητικά για βρεφικό δωμάτιο, να πω την αλήθεια.

 

Στο δικό μας βρεφικό ταιριάζει ωραία,είναι σαν έλικας από μονοκίνητο αεροπλανάκι!Δεν είναι πάνω απ το κεφάλι του μικρού,είναι στη μέση του δωματίου και το κρεβάτι του είναι διαγώνια αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

εμείς εδώ, όταν ανοίγουμε τα παραθυρα μπαινει μεσα ΒΡΑΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ και γι αυτο εχω κλειστα τουλαχιστον το πατζουρι του ΟΛΗ ΜΕΡΑ και νύχτα.

 

είναι αγγλάκι κιολας και ζεσταινεται πιο ευκολα απο αλλα παιδάκια, εγω καιγομαι! λολ

 

Σίγουρα ζεστένεται περισσότερο ο καημένος!Η αδερφή μου που ζούσε 10 χρόνια Αγγλία και γύρισε φέτος έχει φρικάρει ήδη!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε που ειχαμε προβλημα με τον υπνο τωρα με τα δοντια και την ζεστη ηρθε και εδεσε, βαζω κλιματισμο παντως και εγω....!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει η ζεστη της ελλαδας, δε βγαινουμε εξω ΚΑΘΟΛΟΥ εκτος κι αν ειναι για 1 ωρα μαξιμουμ!

 

περνάω ένα μαρτυρικό καλοκαίρι, σκέφτομαι να γυρίσω Αγγλία και δεν είμαι ούτε 7 μηνες εδω. λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε ερθει για διακοπες οταν ο μικρος ηταν 13 μηνων και κοιμοταν αγκαλια με ενα μπουκαλι νερο απο το ψυγειο!

Απο τοτε καθε φορα που ερχομαστε τους βαζω τον ανεμιστηρα ολο το βραδυ οπως και στο δωματιο που κοιμαμαι εγω φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ανοίγουμε το αιρ κοντίσιον στην χαμηλότερη σκάλα και full για να πάει μέχρι μέσα στην κρεβατοκάμαρα που κοιμάται η μπέμπα (με κλειστές όλες τις άλλες πόρτες) και μόλις δροσίσει ανεβάζω την θερμοκρασία και το αφήνω μέχρι το πρωί. Οπότε κοιμόμαστε δροσερά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...