Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Δεν ήμουν ούτε πολέμιος ούτε υποστηρικτής της ομοιοπαθητικής. Πίστευα ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

Μέχρι που διάβασα αυτό:

http://lefterisp.wordpress.com/2014/11/23/sh/

 

Δεν πίστευα σε αυτά που διάβαζα! Απάτη' date=' απάτη και μόνο απάτη. Ποιος μπορεί να υψώσει αντίλογο; Διαβάστε το (εντάξει, μη δώσετε σημασία στην ειρωνία του αρθρογράφου, αλλά στην ουσία όσων [u']αποδεικνύει[/u]).

 

Εμένα πάλι δεν με έπεισε ο συγκεκριμένος αρθρογράφος, συνολικά. Βρήκα πολύ κατατοπιστικότερο το προηγούμενο άρθρο που είχες παραθέσει.

 

Ίσως φταίει ότι ήδη γνώριζα όλα αυτά περί διαλύσεων, κρούσεων, μνήμης του νερού κλπ.

 

Αλλά κυρίως επειδή βρίσκω ότι βρίσκεται σε απόλυτη σύγκρουση η απολύτως επιστημονική προσέγγισή του στο ζήτημα, με τις φράσεις του

 

"Ζούμε τις τελευταίες μέρες της προϊστορίας. Με αίμα και πόνο, με προόδους και πισωγυρίσματα η ανθρωπότητα έχει καταφέρει πια να διαμορφώσει εκείνους τους όρους που θα της ανοίξουν το δρόμο προς το βασίλειο της Ελευθερίας, τον Κομμουνισμό. Σʼαυτόν το δρόμο θα χρειαστούμε θάρρος, αλληλεγγύη, μόρφωση, μα σίγουρα δεν θα χρειαστούμε ούτε τσαρλατάνους, ούτε προφήτες. Δεν θα χρειαστούμε ούτε σταυροκοπήματα, ούτε μαντζούνια…"

και

 

"Οι άνθρωποι δεν θα σταματήσουν να πιστεύουν παλαβομάρες μόνο και μόνο εάν μάθουν καλή ΦυσικοΧημεία, αλλά όταν επιτέλους ζήσουν σε μια ορθολογικά οργανωμένη κοινωνία."

 

aka ορθολογικά οργανωμένη κοινωνία...τύπου Στάλιν, να υποθέσουμε; :roll:

 

Ομολογώ την αδυναμία μου να αντιληφθώ πως ένας τόσο ορθολογικός κι επιστημονικός τρόπος σκέψης συμβαδίζει με την πίστη, όχι απλά σε ουτοπίες, αλλά σε δοκιμασμένα συστήματα, που κατέρρευσαν θεαματικά, αφήνοντας πίσω τους χιλιάδες πτωμάτων.

 

Εν πάση περιπτώσει, πού κολλάνε όλα αυτά, , σε ένα κείμενο αποδόμησης της ομοιοπαθητικής; :confused:

 

Ενδιαφέροντα είναι τα σχόλια κάτω από το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΠΟΣΟ "ΚΟΥΛΟ" μπορει να ειναι αυτο με τη μνημη του νερου??!!! Δηλ θυμαται και τις σκα@$#@$λες που περασαν μεσα απο αυτο?:mrgreen:

 

Αγγελινα αν γνωριζεις περι διαλυσεων και αραιωσεων του νερου τοτε θα συμφωνεις με το συγγραφεα...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα αν γνωριζεις περι διαλυσεων και αραιωσεων του νερου τοτε θα συμφωνεις με το συγγραφεα...

 

Γνωρίζω, εννοώ γνωρίζω τις δοξασίες των ομοιοπαθητικών περί διαλύσεων και κρούσεων των δραστικών ουσίων, δεν είναι δηλαδή η πρώτη φορά που τις ακούω κι εννοείται πως δεν μου λένε τίποτα.

 

@Χαρά-Μαρία2, για ποιο θέμα ψαχτήκατε στην ομοιοπαθητική; Αν θέλεις απαντάς, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω, εννοώ γνωρίζω τις δοξασίες των ομοιοπαθητικών περί διαλύσεων και κρούσεων των δραστικών ουσίων, δεν είναι δηλαδή η πρώτη φορά που τις ακούω κι εννοείται πως δεν μου λένε τίποτα.

 

@Χαρά-Μαρία2, για ποιο θέμα ψαχτήκατε στην ομοιοπαθητική; Αν θέλεις απαντάς, φυσικά.

 

Για ΓΟΠ, γιατι η μικρη ειναι 5,5 και ακομα δεν της περασε. Ουτε με φαρμακα...λιγη βελτιωση εχουμε μονο με laprazol.

Ειπαμε να δοκιμασουμε ομοιοπαθητικη αλλα οχι και να δωσω πυον απο φυματιωση...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη στενοχωριεσαι τοσο πολυ...ποσο θα στενοχωρηθεις δηλ οταν θα αρρωστησουν απο γριπη και της επιπλοκες της?:rolleyes:

 

Έχεις δίκαιο.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ΓΟΠ, γιατι η μικρη ειναι 5,5 και ακομα δεν της περασε. Ουτε με φαρμακα...λιγη βελτιωση εχουμε μονο με laprazol.

Ειπαμε να δοκιμασουμε ομοιοπαθητικη αλλα οχι και να δωσω πυον απο φυματιωση...!

 

 

Α μάλιστα στο βρεφάκι σου είπενα το δώσεις...εξαίσια.

 

*εμότικον με συμπτώματα τροφικής δηλητηρίασης*

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου άρεσε το υπόλοιπο της περιγραφής του φαρμάκου:

 

Πρόκειται για ρομαντικά άτομα, που πλήτουν εύκολα και θέλουν να αλλάζουν περιβάλλον συχνά, να ταξιδεύουν. Τρίξιμο δοντιών το βράδυ, φόβος για σκυλιά και γάτες, αποτελούν συχνά συμπτώματα του φαρμάκου.

 

Σαν να διαβάζεις Καζαμία ένα πράγμα :lol:

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω ποιος νόμος της φυσικής ή της φύσης εξηγεί το παρακάτω φαινόμενο - απάντηση στην ερώτηση αν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα έχουν παρενέργειες:

 

Κατά τη διαδικασία παρασκευής τους έχουν αραιωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να καταργηθεί οποιαδήποτε πιθανότητα παρενέργειας, ενώ αντίθετα έχει ενισχυθεί η θεραπευτική τους ικανότητα.

 

Εγώ ξέρω το άλλο με τον Τοτό.

Link to comment
Share on other sites

scratee τι επαγγελεται ο κυριος? ΜΟυ αρεσε...:rolleyes:

 

Πρέπει να είναι καθηγητής φυσικοχημείας σε σχολείο.

 

Αγγελινα, και για τα δικά μου γούστα είναι λίγο παραπάνω...αριστερός, αλλά αυτό δεν αναιρεί την ορθολογικοτητα της επιστημονικής σκέψης του στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ που δεν είχα ιδέα για αραίωση επί δισεκατομμύρια φορές και μνήμη νερού,

εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ. Και, να σου πω την αλήθεια, το σαρκαστικό του ύφος με διασκέδασ κιόλας!

 

Διάβασα στα γρήγορα και ένα άλλο άρθρο του, για την άλλη τεράστια μούφα, το πόσιμο κολλαγονο. Αυτά τα ήξερα και τα λέει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με έκοφταν στο παραμικρό οι πολιτικές του πεποιθήσεις, αν εκείνος δεν τις προέβαλε ως αλληλένδετες με τις επιστημονικές του. Επιμένει πάνω σ' αυτό και στα σχόλια. Τελοσπάντων. Δικαίωμα του καθενός να λέει ό,τι θέλει, αλλά και δικαίωμά μας να κρίνουμε τα λεγόμενά του.

 

Κι εγώ είχα εντυπωσιαστεί τρομερά όταν ήρθα σε επαφή για πρώτη φορά με αυτές τις αρχές της ομοιοπαθητικής. Χρειάστηκαν πολλές αναγνώσεις, βέβαια, γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι καταλάβαινα τι διάβαζα. Είναι αυτό που λέει ο blogger, είναι τόσο πρωτάκουστα, τόσο εκτός κοινής λογικής όλα αυτά, που σε βάζουν στο τριπάκι να πεις "μωρέ λες;" :confused: Αλλά τελικά, μια επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό ήταν αρκετή για δια βίου αποχή από το αντικείμενο. :cool:

 

Μουφά και το κολλαγόνο; Καλά που μου το 'πες, να ποστάρω το άρθρο σε κάτι ψυχές που καβατζώνουν μπουκάλια εν όψει πρωτοχρονιάτικου ρεβεγιόν...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.shtml

Ποιος είσαι εσύ μηχανικε που αμφισβητείς ενα πτυχείο ιατρικής; έχεις κάποιον τίτλο ανώτερο από όλους τους παραπάνω;;;;; ο τιτλος που εχουν κερδίσει στην ομοιοπαθητική ερχεται μετά από όλες τις προηγουμενες σπουδες, το αγροτικό και την ειδικότητα. Πολλοί από τους ανωτέρω εργάζονται και συνεργαζονται με νοσοκομεια και κλινικες...

Ναι εντάξει είπαμε εσείς γνωρίζεται περισσότερα από όλους αυτούς που λιώσανε 10 χρόνια + στο διάβασμα....τα ξεματιάσματα κτλ ειναι φιλοσοφίες του κάθε ακατανόμαστου που γράφει ότι θέλει στο ιντερνετ οπως λέτε. Ολοι αυτοί οι επιστήμονες πιστεύουν στο νερό που τρέχει από τις σκάλες. Ολοι οι χιλιάδες ασθενείς στην Ελλάδα που βρίσκουν την υγειά τους είναι ζωα κοιμισμένα. Εσείς οι 20 είστε πιο εξύπνοι απ΄ολους.

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα κοστίζουν λιγότερα απο τα συμβατικά. Οταν αρρωσταίνουν τα παιδιά με πυρετό κτλ η συνήθης θεραπεία είναι 3 κάψουλες την ημέρα για 2-3 μέρες, δηλαδή 6 ευρώ περίπου και όταν πας για θεραπεία μακρά 45 ημερών επειδή είναι χαμηλότερης δυναμικότητας είναι γύρω στα 8 ευρώ! Προ 2 εβδομάδων υπέφερα με το στομάχι μου, κάτι που ειχε να με πιάσει 12 χρόνια, τότε έπαιρνα pariet για ενα μήνα, τώρα πήρα 3 κάψουλες (3 ευρώ) για τρεις ημέρες και τέλος!

Τωρα συγκρίνεις την εταιρία του KORRE που ειναι και ελληνική με τις πολυεθνικές που κατασκευάζουν τα εμβόλια;;;;;;;;;

Ρε παιδιά σορρυ κιολας αλλά όντως έχουμε μπερδέψει την λούτσα με την απαυτούλα ;)

Για την αμοιβή των γιατρών θα πω οτι δεν γνωρίζω κανέναν να εργάζεται δωρεάν και να διατηρεί ιατρείο, να πληρώνει ΤΕΒΕ κτλ.....

 

Αλήθεια Χαρα-Μαρια 2 αφού μιλάμε για αγνό νερό γιατί φοβήθηκες να δώσεις το φάρμακο; για να πήγες πάντως σε ομοιοπαθητικό εφόσον κράζεις τόσο νομίζω κάτι μέσα σου σου λέει οτί ίσως και να είναι αλλιώς τα πράγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα yogini πως το βλεπω εγω...

Με βαση το "ολοθετικο" μυαλο μου, δε βγαζω ΚΑΝΕΝΑ νοημα, δε βρισκω ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ στα ομοιοπαθητικα. ΑΛΛΑ

Με βαση την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιθυμια μου να ξεφορτωθω ενα προβλημα υγειας το οποιο δεν μπορω να ξεφορτωθω αλλιως, εκει που ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απογοητευμενη μπορει να ΠΑΩ και σε ομοιοπαθητικο καποια φορα. Και αυτο με τη λογικη του παραλογου, με την ελπιδα μηπως τελικα γινει θαυμα και ξεφορτωθω το προβλημα μου. Καπως ετσι το βλεπω...και... ναι περασα ξυστα απο την επισκεψη....αλλα...μεχρι τωρα την εχω κανει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι καθηγητής φυσικοχημείας σε σχολείο.

 

Αγγελινα' date=' και για τα δικά μου γούστα είναι λίγο παραπάνω...αριστερός, αλλά αυτό δεν αναιρεί την ορθολογικοτητα της επιστημονικής σκέψης του στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ που δεν είχα ιδέα για αραίωση επί δισεκατομμύρια φορές και μνήμη νερού,

εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ. Και, να σου πω την αλήθεια, το σαρκαστικό του ύφος με διασκέδασ κιόλας!

 

Διάβασα στα γρήγορα και ένα άλλο άρθρο του, για την άλλη τεράστια μούφα, το πόσιμο κολλαγονο. Αυτά τα ήξερα και τα λέει μια χαρά...[/quote']

 

Scratee σ ευχαριστω;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλήθεια πως υπάρχουν ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί;

 

Δεν είναι αλήθεια πως ο Βυθουλκας είναι μηχανικός;

 

Ποια 10 χρόνια διαβάσματος;

 

Προσωπικά δεν έχω κανέναν καημό να αποδείξω αν δουλεύει ή δε δουλεύει η ομοιοπαθητική στον υπόλοιπο κόσμο. Έχω σχηματίσει άποψη που αφορά εμένα και τα παιδιά μου κι ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει με την οικογένειά του, αντιστοίχως. Αν δεν ήταν η στάση των ομοιοπαθητικών απέναντι στα εμβόλια, δε θα έγραφα ούτε μια σειρά πάνω στο θέμα. Αισθάνομαι ότι δε με αφορά. Για άλλη μια φορά, η παραπληροφόρηση είναι που με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν ομοιοπαθητικοί που δεν ειναι γιατροι αλλά δεν ασκούν την κλασσική ομοιοπαθητική που αναφέρεται στο σαιτ παραπάνω. Εκει και εγώ διατηρώ τις ενστάσεις μου...

Άσχετο με το τι ειναι ο Βυθούλκας οι γιατροί είναι γιατροί, δεν μπορεί να αναιρέσει κανεις τις σπουδές τους και τους τίτλους τους, δεν αναλύω την ομοιοπαθητική εδω μόνο παρα μόνο το πόσο αξιόπιστοι μπορεί να είναι μπροστα τους υπόλοιπους γιατρούς.

 

Τα 10 χρόνια διαβάσματος ειναι αυτά για την ιατρική, την ειδικότητα κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλοί από τους ανωτέρω εργάζονται και συνεργαζονται με νοσοκομεια και κλινικες...

στις οποίες κλινικές ΕΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν χρησιμοποιούν ομοιοπαθητική...

Εσείς οι 20 είστε πιο εξύπνοι απ΄ολους.

μαζί με μας βέβαια και όλοι οι υπόλοιποι γιατροί (και αρκετοί ομοιοπαθητικοί) μη κάνεις κρα αλλά έχω ακούσει γνωστή μου γιατρός θα γίνει ομοιοπαθητικός επειδή δεν έχει πελατεία... ξέρει ότι όταν γίνει ομοιοπαθητικός θα κάνουν ουρά τα τούβλα για να τη δουν.... όταν είναι σοβαρά άρρωστοι θα δίνει φάρμακα και όταν δεν ... θα δίνει ομοιοπαθητικά.... χα χα χα

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα κοστίζουν λιγότερα απο τα συμβατικά.

χμ λάθος και πάλι

πρώτον δεν καλύπτονται από τα ταμεία... σε σχέση με τα φάρμακα τα οποία ακόμα και πανακριβα να είναι σου έρχονται σχυνήθως δωρεάν

δευτερον ξέρεις τι έρευνες (κλινικές μελέτες κτλ) έχει ένα φάρμακο για να βγει στην κυκλοφορία; ξέρεις πόσα χρόνια πλήθος ανθρώπων δουλεύουν σε αυτό; ξέρεις;

όχι

γιατί είσαι άσχετη τελείως

ενώ στην ομοιοπαθητική έχουν ΤΑ ΙΔΙΑ φάρμακα τα τελευταία 300 χρόνια....

Δεν μελετούν

δεν βελτιώνουν

δεν ανακαλύπτουν...

άρα και τα 4 ευρώ πολλά είναι για ζάχαρη και νερό...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το τι ειναι ο Βυθούλκας οι γιατροί είναι γιατροί

δεν είναι καθόλου άσχετο

γιατί ο βυθούλκας τους εκπαιδεύει.........

δεν αναιρούμε τις υπόλοιπες σπουδές τους

μόνο τις ομοιοπαθητικές

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια Χαρα-Μαρια 2 αφού μιλάμε για αγνό νερό γιατί φοβήθηκες να δώσεις το φάρμακο; για να πήγες πάντως σε ομοιοπαθητικό εφόσον κράζεις τόσο νομίζω κάτι μέσα σου σου λέει οτί ίσως και να είναι αλλιώς τα πράγματα ;)

 

Νομιζω οτι σε αυτο που ρωτας, απαντησαν πολυ καλα οι Αγγελίνα_2 και η love4.

 

Κοιτα yogini, η παθηση του παιδιου μου δεν εχει υποχωρησει 5 χρονια τωρα. Αν εχεις πια χασει καθε ελπιδα, ψαχνεις. Και ναι επειδη εχω ανοικτο μυαλο, και πριν απορριψω κατι το ερευνω, πηγα με θετικη σκεψη σε ομοιοπαθητικο. Εψαξα για τον καλυτερο. Του εφερα το ιατρικο ιστορικο της κορης μου. Αποτελεσμα?

α) ΔΕΝ ειδε τις ιατρικες εξετασεις, με ρωτησε μονο γενικα για εμβολια, ιωσεις κλπ

β) με ρωτησε αν το παιδι τριζει τα δοντια του, αν εχουμε γατα στο σπιτι και αν εχουμε περασει φυματιωση και

γ) εγραψε το εν λογω φαρμακο.

 

Οχι, δεν με επεισε. Σορρυ. Δικη μου αποψη, δικο μου παιδι, δεν της το δινω.

Απλα απορω: εαν ειναι απλο νερο, γιατι να μην πιω της βρυσης? Αν εχει χασει τα "κακα" του χαρακτηριστικα, πως διατηρει τα "καλα" και θεραπευει?

 

 

Τελος παντων αφου σε βολεψε καλα κανεις και την ακολουθεις. Απαντω επειδη με ρωτησατε. Εμενα η ενσταση μου ηταν για τα εμβολια. ΚΑΙ αυτος, μας ρωτησε αν τα ειχε κανει το παιδι και ηταν υπερ των εμβολιων.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, Χαρά-Μαρία2, πύον από φυματίωση, ο ίδιος ο Ιπποκράτης να ανασταινόταν και να μου το πρότεινε, δεν υπήρχε περίπτωση, όχι να το δώσω, αλλά ούτε να το πιάσω στα χέρια μου.

 

Παρεμπιπτόντως, η ομοιοπαθητικός που επισκέφθηκα εγώ, για τις υποτροπιάζουσες ωτίτιδες του μεγάλου, με "έχασε", όταν, μεταξύ άλλων, μου είπε πως με τις κάψουλες που μου έγραψε, θα διορθωνόταν και η υπερμετρωπία-αστιγματισμός του. Εκεί είπα, εντάξει, φτάνει το δούλεμα, χάρισμά σου τα 80 ευρώ και εις το μη επανιδείν. Κι όταν είδε τη σελίδα των εμβολίων στο βιβλιάριο, ξίνισε τα μούτρα της και μου είπε να μην κάνουμε επαναληπτικά κατά τη διάρκεια της ομοιοπαθητικής αγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, Χαρά-Μαρία2, πύον από φυματίωση, ο ίδιος ο Ιπποκράτης να ανασταινόταν και να μου το πρότεινε, δεν υπήρχε περίπτωση, όχι να το δώσω, αλλά ούτε να το πιάσω στα χέρια μου.

 

Οταν το διαβασα (καλα που το εψαξα) δεν μπορουσα να το πιστεψω...δηλωνω αγνοια νομιζα οτι τα ομοιοπαθητικα ηταν κυριως φυτικα :?

 

Το επιχειρημα τους ειναι οτι με την αραιωση κλπ δεν μενει πια η ουσια, τοτε ομως πως επιδρα? Και που το αραιωσαν, πως το καταπινεις? Τελος παντων δεν προκειται να το ψαξω αλλο στην προκειμενη περιπτωση. Τοσος κοπος και back to square one, που λενε και οι Αγγλοι. :-(

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι έχετε τραβήξει τις δύο άκρες...

 

Προσωπικά, πιστεύω στα εμβόλια. Πιστεύω δηλαδή ότι είναι πολύ καλά για τη μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων. Εξίσου πιστεύω ότι δεν είναι καλή επιλογή για όλους. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι -ενώ γενικά η ιατρική αναζητάει εξατομικευμένες λύσεις- εδώ, στα εμβόλια, τασσόμαστε υπέρ της άποψης "μία λύση για όλους για κάθε σκοπό".

 

Είχα δει στο παρελθόν ένα διάγραμμα των κερδών των φαρμακοβιομηχανιών. Θυμάμαι, ότι ο τζίρος από τα εμβόλια ήταν μικρός. (Ο μεγαλύτερος προερχόταν από τα νευρολογικά-ψυχιατρικά φάρμακα).

Αυτός όμως ο μικρός τζίρος είναι εξ ολοκλήρου κέρδος.

Γιατί δεν υπάρχει καμία εξέλιξη στα συνήθη εμβόλια την τελευταία εικοσαετία. Οι φαρμακοβιομηχανίες αναπαύονται ήσυχα στα αποτελέσματα των μελετών, απολαμβάνουν τους καρπούς των πατεντών που δίκαια και με κόπο εξασφάλισαν και δεν κάνουν το παραμικρό βήμα για εξατομικευμένη ανοσιοποίηση ομαδών πληθυσμού με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό; Δεν έχουν βγάλει επαρκώς το κόστος τους και ένα υπερ-εύλογο κέρδος, ώστε να αναμένουμε να πάνε ένα βήμα παραπέρα και να παρέχουν μία ΠΡΟΣΘΕΤΗ υπηρεσία;

Νομίζω ότι θα έπρεπε. Δεν νομίζω όμως ότι θα το κάνουν. Γιατί σε μεγάλα κράτη (ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία) έχουν την έδρα τους οι φαρμακοβιομηχανίες. Και με τον τζίρο τους αλλά και την οργάνωσή τους (παροχή θέσεων εργασίας) συνεισφέρουν στο ΑΕΠ της χώρας. Συνεχίζω να ελπίζω όμως ότι θα γίνει μία "επανάσταση" στην πρακτική εμβολιασμών...

 

Για το εμβόλιο της γρίπης.

Θυμάμαι στα δικά μου μαθητικά χρόνια, να λείπει παραπάνω από τη μισή τάξη. Και να είμαστε σε Δ-Ε Δημοτικού.

Τώρα που το παιδί μου είναι μαθητής, ποτέ δεν έχει αποδεκατιστεί η τάξη.

Άρα μια επιτυχία την έχουν τα εμβόλια.

 

Α! Θα ήθελα να ρωτήσω τις αγαπητές συμφορουμίτισσες γιατρούς.

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και μας αναλαμβάνει σε προσωπικό επίπεδο ένας επιλεγμένος γιατρός και όχι ο εκάστοτε γιατρός του Συστήματος, όπως στην Αγγλία:

Έχει αποδειχθεί ότι άνθρωποι έχουν ανοσία σε ιούς, όπως το AIDS. Έχει μελετηθεί η ενδοχόμενη ανοσία οργανισμών σε άλλους ιούς, όπως της ιλαράς, της μηνιγγίτιδας κλπ.; ΠΩΣ μπορεί να διερευνηθεί η περίπτωση αυτή;

 

Στη δική μας οικογένεια, και σε συνεργασία με την παιδίατρό μας, κάνουμε κανονικά όλα τα εμβόλια (και σημειώνουμε πάντα την παρτίδα του εμβολίου στο βιβλιάριο). Αντιβίωση έχουν πάρει τα 2 από τα παιδιά μας ελάχιστες φορές: Κάνουμε από την αρχή διαγνωστικές εξετάσεις και πράττουμε αναλόγως. Αυτή η λύση είναι περισσότερο κοστοβόρα αλλά τελικά λιγότερο παρεμβατική. Χρειάζεται, επίσης, να έχεις τη δυνατότητα να κινείσαι άμεσα: με το πρώτο π.χ. 24ωρο πυρετού, ώστε να μην χάνεις άδικα χρόνο και να καταλήγεις σε μεγάλες δόσεις στο τέλος. Υπάρχει λοιπόν και αυτή η cost-benefit πτυχή...

 

Στην ομοιοπαθητική δεν έχουμε καταφύγει: ανήκουμε όλοι μας στην πλειοψηφία των ανθρώπων που μας πιάνει η συμβατική ιατρική.

Αυτό σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική στερείται επιστημονικότητας ή ότι όλοι οι ομοιοπαθητικοί είναι τσαρλατάνοι; Ε, δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι έχετε τραβήξει τις δύο άκρες...

 

Προσωπικά, πιστεύω στα εμβόλια. Πιστεύω δηλαδή ότι είναι πολύ καλά για τη μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων. Εξίσου πιστεύω ότι δεν είναι καλή επιλογή για όλους. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι -ενώ γενικά η ιατρική αναζητάει εξατομικευμένες λύσεις- εδώ, στα εμβόλια, τασσόμαστε υπέρ της άποψης "μία λύση για όλους για κάθε σκοπό".

 

Είχα δει στο παρελθόν ένα διάγραμμα των κερδών των φαρμακοβιομηχανιών. Θυμάμαι, ότι ο τζίρος από τα εμβόλια ήταν μικρός. (Ο μεγαλύτερος προερχόταν από τα νευρολογικά-ψυχιατρικά φάρμακα).

Αυτός όμως ο μικρός τζίρος είναι εξ ολοκλήρου κέρδος.

Γιατί δεν υπάρχει καμία εξέλιξη στα συνήθη εμβόλια την τελευταία εικοσαετία. Οι φαρμακοβιομηχανίες αναπαύονται ήσυχα στα αποτελέσματα των μελετών, απολαμβάνουν τους καρπούς των πατεντών που δίκαια και με κόπο εξασφάλισαν και δεν κάνουν το παραμικρό βήμα για εξατομικευμένη ανοσιοποίηση ομαδών πληθυσμού με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό; Δεν έχουν βγάλει επαρκώς το κόστος τους και ένα υπερ-εύλογο κέρδος, ώστε να αναμένουμε να πάνε ένα βήμα παραπέρα και να παρέχουν μία ΠΡΟΣΘΕΤΗ υπηρεσία;

Νομίζω ότι θα έπρεπε. Δεν νομίζω όμως ότι θα το κάνουν. Γιατί σε μεγάλα κράτη (ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία) έχουν την έδρα τους οι φαρμακοβιομηχανίες. Και με τον τζίρο τους αλλά και την οργάνωσή τους (παροχή θέσεων εργασίας) συνεισφέρουν στο ΑΕΠ της χώρας. Συνεχίζω να ελπίζω όμως ότι θα γίνει μία "επανάσταση" στην πρακτική εμβολιασμών...

 

Για το εμβόλιο της γρίπης.

Θυμάμαι στα δικά μου μαθητικά χρόνια, να λείπει παραπάνω από τη μισή τάξη. Και να είμαστε σε Δ-Ε Δημοτικού.

Τώρα που το παιδί μου είναι μαθητής, ποτέ δεν έχει αποδεκατιστεί η τάξη.

Άρα μια επιτυχία την έχουν τα εμβόλια.

 

Α! Θα ήθελα να ρωτήσω τις αγαπητές συμφορουμίτισσες γιατρούς.

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και μας αναλαμβάνει σε προσωπικό επίπεδο ένας επιλεγμένος γιατρός και όχι ο εκάστοτε γιατρός του Συστήματος, όπως στην Αγγλία:

Έχει αποδειχθεί ότι άνθρωποι έχουν ανοσία σε ιούς, όπως το AIDS. Έχει μελετηθεί η ενδοχόμενη ανοσία οργανισμών σε άλλους ιούς, όπως της ιλαράς, της μηνιγγίτιδας κλπ.; ΠΩΣ μπορεί να διερευνηθεί η περίπτωση αυτή;

 

Στη δική μας οικογένεια, και σε συνεργασία με την παιδίατρό μας, κάνουμε κανονικά όλα τα εμβόλια (και σημειώνουμε πάντα την παρτίδα του εμβολίου στο βιβλιάριο). Αντιβίωση έχουν πάρει τα 2 από τα παιδιά μας ελάχιστες φορές: Κάνουμε από την αρχή διαγνωστικές εξετάσεις και πράττουμε αναλόγως. Αυτή η λύση είναι περισσότερο κοστοβόρα αλλά τελικά λιγότερο παρεμβατική. Χρειάζεται, επίσης, να έχεις τη δυνατότητα να κινείσαι άμεσα: με το πρώτο π.χ. 24ωρο πυρετού, ώστε να μην χάνεις άδικα χρόνο και να καταλήγεις σε μεγάλες δόσεις στο τέλος. Υπάρχει λοιπόν και αυτή η cost-benefit πτυχή...

 

Στην ομοιοπαθητική δεν έχουμε καταφύγει: ανήκουμε όλοι μας στην πλειοψηφία των ανθρώπων που μας πιάνει η συμβατική ιατρική.

Αυτό σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική στερείται επιστημονικότητας ή ότι όλοι οι ομοιοπαθητικοί είναι τσαρλατάνοι; Ε, δεν νομίζω...

 

Ποια ακριβως εξατομικευση προτείνεις για τα εμβόλια???? Να πουμε ότ πχ το δικο σου παιδι δεν θα νοσησει βαρια από ιλαρα οποτε ας μεινει ανεμβολιαστο?? Και πχ θα νοσησει βαρια από κοκκυτη οποτε να εμβολιαστεί?? Τοτε το διπλανο παιδακι στο σχολειο για το οποιο θα ισχυει ακριβως το αντιθετο δηλ θα εμβολαιστει για ιλαρα και όχι για κοκυυτη θα αποτελεί κινδυνο για το παιδι σου και τουμπαλιν.. ΝΑΙ τα εμβολια είναι ΟΜΑΔΙΚΗ υποθεση..είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ θεμα...ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ως ειδικοτητα την ξερετε?? Γιατι νομιζετε ότι αναπτυχθηκε?? Γιατι οι Αμερικανοι πρωτοι από όλους καταλαβαν ότι η υγεία είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ διακυβευμα...υπάρχει το σκέλος της εξατομίκευσης πχ στον καρκινο αλλα στις λοιμώξεις θα πρεπει να παλέψουμε ΟΛΟΙ μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, argini, υπάρχει κοινωνικό διακύβευμα. Δεν το αρνήθηκα!

 

Ως "εξατομίκευση" μπορεί να είναι και το ότι κάποιο παιδί που νόσησε από λευχαιμία (πριν 1-3-5-7) χρόνια ακολουθεί το χ... σχήμα, ένα παιδί που πάσχει από τη νευρολογική διαταραχή ψ... ακολουθεί το ψ σχήμα, ένα παιδί που θα αποδειχθεί ότι έχει με φυσικό τρόπο (ισχύει αυτό που λέω άραγε;) αντισώματα κατά της ιλαράς, ακολουθεί το ω σχήμα.

 

Για να το πω πιο απλοϊκά:

Όταν μένουμε έγκυες, δεν παίρνουμε όλες τα ίδια φάρμακα και στις ίδιες δοσολογίες.

Άλλη θα πάρει legofer, άλλη θα πάρει gyno-tardiferon.

Εκεί πώς γίνεται διαφοροποίηση; Δεν υφίστανται κάποιες παραδοχές;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, argini, υπάρχει κοινωνικό διακύβευμα. Δεν το αρνήθηκα!

 

Ως "εξατομίκευση" μπορεί να είναι και το ότι κάποιο παιδί που νόσησε από λευχαιμία (πριν 1-3-5-7) χρόνια ακολουθεί το χ... σχήμα, ένα παιδί που πάσχει από τη νευρολογική διαταραχή ψ... ακολουθεί το ψ σχήμα, ένα παιδί που θα αποδειχθεί ότι έχει με φυσικό τρόπο (ισχύει αυτό που λέω άραγε;) αντισώματα κατά της ιλαράς, ακολουθεί το ω σχήμα.

 

Για να το πω πιο απλοϊκά:

Όταν μένουμε έγκυες, δεν παίρνουμε όλες τα ίδια φάρμακα και στις ίδιες δοσολογίες.

Άλλη θα πάρει legofer, άλλη θα πάρει gyno-tardiferon.

Εκεί πώς γίνεται διαφοροποίηση; Δεν υφίστανται κάποιες παραδοχές;

 

Για τα παιδακια πχ με με νευρολογικες παθησεις ενδεχεται ο θεράπων ιατρός να έχει άλλο σχήμα εμβολιασμου αλλα τα παιδάκια αυτά είναι πολύ λίγα για να βάλουν το συνολο σε κίνδυνο/ Αλλα γι αυτό που προτείνεις πχ ανιχνευεις αντισώματα εναντιον του πενυμονιοκκκου στο παιδι σου...προερχονται από θηλασμό?? άγνωστο ..προερχονται από άτυπη επαφη με το μικρόβιο που δεν εξελίχθηκε σε νοσηση..άγνωστο...θα διατηρηθουν σε βάθος χρόνου...άγνωστο....είναι σε τίτλο που προκαλεί ανοσία/?//? Γι αυτό αναπτύχθηκαν τα σχήματα εμβολιασμου...γιατι να τρυπας κάθε μηνα το παιδι για να ελεγχεις την ανοσιακή του κατασταση?? Για να μην κα΄νει ένα εμβόλιο????

Επιπλεο τα εμβόλια είναι ΠΡΟΛΗΨΗ...Δεν είναι θεραπέια όπως τα legofer που λες.... μετα τα 40 ΟΛΕΣ δεν πρεπει να κανουμε μαστογραφία?? Κάθε χρόνο ΟΛΕΣ δεν πρέπει να κανουμε παπ-τεστ?? Μετα τα 50 ΟΛΟΙ οι ανδρες δεν πρεπει να κανουν κολονοσκόπηση???? Μηπως βγει και η yogimi και πει ότι ο αειμνηστος Γεωργιος Παπανικολάου ;ebgale to pap-test για να αρπάζουν οι γυναικολόγοι??? Στην πρόληψη δεν υπαρχει "εκπτωσιακή " εξατομίκευση (εκτος αν εννοουμε ότι πχ όλες οι θειες μου και η μανα μου ειχαν καρκινο μαστου ΑΡΑ "ψάχνομαι" περισσότερο δηλ το αντιθετο από εκπτωση) . Στη θεραπεία ναι μπορούμε να μιλάμε για εξατομίκευση.

Link to comment
Share on other sites

Ως "εξατομίκευση" μπορεί να είναι και το ότι κάποιο παιδί που νόσησε από λευχαιμία (πριν 1-3-5-7) χρόνια ακολουθεί το χ... σχήμα, ένα παιδί που πάσχει από τη νευρολογική διαταραχή ψ... ακολουθεί το ψ σχήμα, ένα παιδί που θα αποδειχθεί ότι έχει με φυσικό τρόπο (ισχύει αυτό που λέω άραγε;) αντισώματα κατά της ιλαράς, ακολουθεί το ω σχήμα.

 

Τα δύο πρώτα που αναφέρεις, συμβαίνουν ούτως ή άλλως. Πχ τα πρόωρα και τα καρδιοπαθή κάνουν παραπάνω εμβόλια, τα λεγόμενα synagis, που για την ακρίβεια δεν είναι εμβόλια για ασθένειες, αλλά έτοιμα αντισώματα. Επίσης, έχω ακούσει πως, παιδιά με σοβαρές αλλεργίες, ακολουθούν διαφορετικό σχήμα, με τη σύμφωνη γνώμη του παιδίατρου.

 

Φαντάζομαι πως αν κάποιος γονιός θέλει να πάει να εξετάσει τα αντισώματα του παιδιού του σε παιδικές ασθένειες, δε θα τον εμποδίσει κανείς. Προσωπικά, δε βρήκα το λόγο να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...