Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Το μεγαλύτερο ποσοστό των εμβολιασμένων παιδιών έχει ικανοποιητικό επίπεδο αντισωμάτων αλλά όχι το 100%

και αυτό με την προηπόθεση ότι όλοι οι συμαθητές του είναι πλήρως εμβολιάσμένοι (αποκλείεται όλο και κάτι θα έχει ξεχαστεί)

 

κατά τη γνώμη μου ΝΑΙ μπορεί να κολήσουν κάτι αλλά δεν είναι αρκετά πιθανό

 

για αυτό και ο εμβολιασμός είναι απαραίτητη προυπόθεση για την εγγραφή του παιδιού στο σχολείο, πως και το γράψαν το παιδί ανεμβολίαστο

είναι παράνομο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.

Το ότι ζω σε μια κοινωνία οργανωμένη δεν σημαίνει οτι παραχωρώ και το σώμα μου στο κράτος να το κάνει ότι θέλει.

Αυτό που με πειράζει είναι οι ανεξέλεγκτοι πλυθησμοί που εισέρχονται στην χώρα και όντως έχουν μεταδοτικές ασθένειες και εκεί δεν υπάρχει καμία περίθαλψη και οργανωση. Έβλεπα προχθές οτι άδειασαν την Αμυγδαλέζα είχαν πολλοί φυματίωση και ψώρα και τους έστειλαν στην ευχή του θεού. Ε τώρα αμα πάρω τα παιδιά μου και τα πάω βόλτα στο κέντρο που ξέρω τι γίνεται εγω θα φταίω εν μέρει αφού ξέρω οτι το κράτος δεν κάνει κάτι επι τούτου.

 

.

Η πρωτη σου προταση ερχεται σε πλήρη αντιθεση με την δευτερη παραγραφο...εσενα σε φοβιζει η φυματιωση και δεν θες να μπουν "μεταδοτικες ασθενειες" στην χωρα...αλλα το σωμα σου δεν θες η πολιτεια να το κανει ότι θελει...και εγω αρνουμαι να εμβολιαστω για την φυματιωση πχ...αρα γιατι να εμβολιαστω για το χατηρι σου?? Αυτά συμφωνα με την δικη σου λογική...άλλωστε να εισαι σιγουρη ότι αν διογκωθει το κινημα κατά του εμβολιασμου στην ελλαδα και εμεις στο μελλον στα αεροδρομια των ξενων χωρων σαν "βρωμικοι μετανάστες" θα αντιμετωπιζόμαστε...από άποψη υγείας...άλλο υγεία άλλο υγιεινη...μην ξεχνιόμαστε!! Μπορεί να εχεις κανει 15 ντους από το πρωι αν εισαι πλήρως ανεμβολιάστος δεν διαφερεις από τον λαθρομετανάστη από το Μπαγκαλντες που εχει να πλυθει ένα μηνα...!!

Link to comment
Share on other sites

οκ αν ο μετανάστης δεν θέλει να εμβολιαστεί δεν μπορείς να τον αναγκάσεις πρέπει όμως να τεθεί υπο έλεγχο αν είναι ασθενης και οχι να τον αφήσεις να κυκλοφορείς μέσα στο πλήθος. Επίσης αν ειναι υγιής να συνεχίσει να είναι υγιής παρέχοντας του τα κατάλληλα μέρη για να μείνει, τροφή κτλ. Αν πάει να μείνει στοιβαγμένος σε ενα δυάρι με άλλα 50 άτομα δεν ειναι ωρολογιακή βόμβα; ενα παιδάκι που θα νοσήσει και θα μείνει στο σπιτάκι του με το σωστο του το φαγάκι, τα φάρμακα του κτλ είναι το ίδιο;

 

Αν υπάρχει επιδημία σοβαρής ασθένειας δεν είμαί αντίθετη με τον εμβολιασμό αλλά να υπάρχει πανικός όταν δεν υπάρχει λόγος οχι.

 

Και αν θέλω να μείνω έγκυος είναι δική μου ευθύνη πιστεύω να έχω τσεκάρει τα αντισώματα μου στην ερυθρά. Εξού και ο προγεννητικός.

 

Επίσης δεν ειναι ολα τα εμβόλια υποχρεωτικά για την εγγραφή στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι ειλικρινά σε γονείς με τις αντιλήψεις σου , να είναι καλά τα παιδιά σας. ο Θεός να τα φυλάει…ή αλλιώς πρεπει να τα κλείσετε σε γυάλα. τα παιδιά μεγαλώνουν και φεύγουν από τον έλεγχό μας, πάνε σε πάρτυ , κατασκηνώσεις κλπ..καμια φορά σκεφτόμαστε γι αυτά λες και θα είναι για μια ζωή δύο ετών που τα ελέγχουμε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια χώρα με καλές συνθήκες υγιεινής και διατροφής δεν έχω λόγο να φοβάμαι

Γιατί, στις χώρες με καλές συνθήκες υγιεινής και διατροφής οι άνθρωποι δεν βήχουν; :rolleyes:

 

Αν δεν κολλάμε φυματίωση, ιλαρά, ανεμοβλογιά ο ένας από τον άλλο, αυτό δεν οφείλεται στο ότι κάνουμε πολλά ντουζ ή πλένουμε τα πιάτα μας με Svelto, οφείλεται στο ότι η πλεοψηφία εμβολιαζόμαστε - και ότι εμβολιάστηκαν και πολλοί άλλοι πριν από εμάς.

 

Δες το και αλλιώς: αν η υγιεινή και η διατροφή έκαναν τη διαφορά, δεν θα είμασταν όλοι άρρωστοι με γρίπη και ιώσεις δυο μήνες τώρα.

 

Αλλά ας δεχτούμε ότι πραγματικά δεν φοβάσαι. Αυτό ισχύει για όλες τις ασθένειες, ακόμα και γι' αυτές που δεν εμβολιαζόμαστε; Δηλαδή ΟΚ την ιλαρά ή τον κοκκύτη δεν τις φοβάσαι. Να υποθέσω ότι δεν φοβάσαι και τη μηνιγγίτιδα Β? Όλα καλά αν υπάρξει κρούσμα μηνιγγίτιδας στο σχολείο του παιδιού σου?

 

ενα παιδάκι που θα νοσήσει και θα μείνει στο σπιτάκι του με το σωστο του το φαγάκι, τα φάρμακα του κτλ είναι το ίδιο;

Εξαρτάται από τι θα νοσήσει και πόσο καιρό πριν ή μετά το πέρας των συμπτωμάτων μπορούσε να μεταδώσει τη νόσο και επίσης πόσο καιρό επιβιώνει το μικρόβιο στις επιφάνειες με τις οποίες ήρθε σε επαφή το παιδί σου πριν το πάρεις είδηση πως ήταν άρρωστο.

 

Εκτός βέβαια αν το παιδάκι σου δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με άλλα παιδάκια και με άλλο κόσμο γενικώς. Και για περισσότερη σιγουριά, αν δεν έρχεστε κι εσείς σε επαφή με άλλους, αφού μπορείς να μεταδώσεις μικρόβια και χωρίς να είσαι ο ίδιος ασθενής.

 

Και αν θέλω να μείνω έγκυος είναι δική μου ευθύνη πιστεύω να έχω τσεκάρει τα αντισώματα μου στην ερυθρά. Εξού και ο προγεννητικός.

Κι αν έμεινες έγκυος χωρίς να το θέλεις ή να το έχεις προγραμματίσει; Αν δεν είχες προλάβει να κάνεις προγεννητικό;

 

Και ΟΚ η έγκυος οφείλει να έχει κάνει προγεννητικό και να έχει προγραμματίσει την εγκυμοσύνη της... για τα παιδιά και τους ενήλικες που για κάποιο λόγο είναι σε ανοσοκαταστολή, ποια είναι η δικαιολογία όταν αρρωστήσουν; Καλά να πάθουν;

Link to comment
Share on other sites

Η mmdad το είπε σε άλλο θέμα, ότι στο Βέλγιο που ζει, το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς δεν είναι στα υποχρεωτικά, με αποτέλεσμα να κολλάνε όλα τα παιδιά. Στην Ελλάδα, που το κάνουν σχεδόν όλα, πόσα κρούσματα ανεμοβλογιάς έχετε ακούσει στον παιδικό ή στο σχολείο των παιδιών σας; Εγώ κανένα, μέχρι στιγμής.

 

Όλα τα σχολεία της χώρας ήταν άδεια από μαθητές φέτος τον Ιανουάριο, λόγω γρίππης. Μικροί μεγάλοι, σχεδόν όλοι την περάσανε. Γιατί αυτό; Ξεμείναμε ξαφνικά από σαπούνι ή από φαγητό και φρούτα σε εθνικό επίπεδο;

 

Όλα τα επιχειρήματα των αντιεμβολιαστών είναι αστεία και καταρρίπτονται με την πιο στοιχειώδη λογική. Μένει το "εγώ φοβάμαι περισσότερο τις παρενέργειες των εμβολίων, παρά τις ίδιες τις ασθένειες, που έχουν σχεδόν εξαφανιστεί κι η πιθανότητα να τις κολλήσει το παιδί μου είναι μηδαμινές" - χάρη σε αυτούς που εμβολιάζουν, βέβαια, αλλά αυτά δεν τα λέμε. Ας μείνουν σε αυτό, με ό,τι συνεπάγεται σαν στάση, αν θέλουν να είναι ειλικρινείς και με τον εαυτό τους και με τους άλλους.

 

ΥΓ στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αντιεμβολιαστών, τουλάχιστον, που γνωρίζω, δεν είναι ούτε κατά διάνοια χρηματικό το θέμα. Είναι ιδεολογικό.

 

ΥΓ2 δεν ήθελα να το πω, αλλά εγώ δώρισα ένα Bexsero σε παιδάκι που έπρεπε οπωσδήποτε να το κάνει και ξέρω κι άλλο κόσμο που έχει δωρίσει εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν μπορώ να χαρακτηρίσω γαϊδούρι τον γονιό που δεν κάνει εμβόλια γιατι γνωρίζω αρκετούς και ξέρω με τι πόνο και τι άγχος δεν κάνουν εμβόλια. Πραγματικά φοβούνται πάρα πολύ οτι τα παιδιά τους θα αρρωστήσουν πολύ από τα εμβόλια.

Ξέρεις κάτι έχω παιδάκια και αν κάποιο από τα παιδιά μου πάθαινε κάτι που κόλλησε θες από ανεμβολιαστο παιδάκι δεν θα κατηγορούσα το παιδάκι αλλα εμένα. Είναι δική ΜΟΥ ευθύνη το παιδί μου δεν μπορώ να αναγκάσω τους άλλους να κάνουν κάτι που δεν θέλουν. Το να τρυπάς το σώμα σου με το έτσι θέλω το θεωρώ πολύ φασιστικό και τρομαχτικό.

Αν φοβάμαι τις ασθένειες εγω πρέπει να προστατευτώ.

Το ότι ζω σε μια κοινωνία οργανωμένη δεν σημαίνει οτι παραχωρώ και το σώμα μου στο κράτος να το κάνει ότι θέλει.

Αυτό που με πειράζει είναι οι ανεξέλεγκτοι πλυθησμοί που εισέρχονται στην χώρα και όντως έχουν μεταδοτικές ασθένειες και εκεί δεν υπάρχει καμία περίθαλψη και οργανωση. Έβλεπα προχθές οτι άδειασαν την Αμυγδαλέζα είχαν πολλοί φυματίωση και ψώρα και τους έστειλαν στην ευχή του θεού. Ε τώρα αμα πάρω τα παιδιά μου και τα πάω βόλτα στο κέντρο που ξέρω τι γίνεται εγω θα φταίω εν μέρει αφού ξέρω οτι το κράτος δεν κάνει κάτι επι τούτου.

 

Μια φίλη μου ειναι κοινωνική λειτουργός σε κέντρο κράτησης.....τους είπαν οι γιατροί με μάσκες σαν αστακοί μέσα γιατι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα....αυτή η κοπέλα έχει δύο παιδάκια προσχολικής ηλικίας, με τι φόβο πάει σπίτι της να ξέρατε. Ευτυχώς ειναι για λίγους μήνες η σύμβαση και το έχουν σπάσει σε πολύ λίγες ώρες εβδομαδιαία αλλά και πάλι δεν ξέρεις ποτέ και κάποιοι μετανάστες είναι επιθετικοί και όταν κάνουν την συζήτηση δεν υπάρχει φύλαξη. Προς Θεού δεν λέω οτι φταίνε οι άνθρωποι αλλα οι καταστάσεις και η αναλγησία του κράτους.

 

Πραγματικά ελπίζω να βγάλουν ένα αποτελεσματικό εμβόλιο κατά της φυματίωσης να πάμε αύριο να το κάνουμε.

 

Μια φίλη μου έχει ενα παιδάκι 1 1/2 χρονών και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα εμβόλια θέλει όμως να κάνει κάποια και θα ξεκινήσε με τετραβακ για τον τέτανο περισσότερο. Επίσης θέλει να κάνει και αυτό το ακριβό που λέτε γιατι όντως υπάρχει αυτή η ασθένεια και ειναι θανατηφόρα. Πιο πολύ την νοιάζει η μηνιγγίτιδα Β παρά η ανεμοβλογια. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά πως να το κάνουμε.

 

Βρε yogini μου, μου φαινεται εσυ θελεις και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη...

 

Δε σου αρεσουν τα εμβολια, ομως θελεις πολυ ενα εμβολιο για τη φυματιωση, κατα προτιμηση να το κανουν αυτοι οι "απλυτοι" και βρωμικοι μεταναστες...φοβασαι να πας τα παιδια σου κοντα εκει που υπαρχει φυματιωση αλλα απο την αλλη διακαιολογεις τους γονεις που δεν κανουν το εμβολιο πχ του πνευμονιοκοκκου η της ιλαρας η της μηνιγγιτιδας...δεν το καταλαβαινεις πως αν κανενας γονιος δεν τα κανει μετα θα κινδυνευουν ακομη και τα "καθαρα " παιδακια απο οοοοές αυτες τις αρρωστιες και αλλες πολλες?

 

Επισης ενα παιδακι που θα νοσησει και θα μεινει σπιτακι του κλπ κλπ...πριν μεινει σπιτακι του θα εχει προλαβει να κολλησει και αλλα 5-10 παιδακα...τα αλλα 5-10 παιδακια ομοιως αλλα 5-10 παιδακια και παει λεγοντας μεχρι που οοολα τα καθαρα μας τα παιδακια θα αρρωσταινουν απο ολες τις ωραιες και μη, παιδικες και μη ασθενειες. Καποια, λιγα βεβαια, δε θα τα βοηθησει ουτε το καθαρο τους κρεβατακι, ουτε η νοστιμη σουπιτσα που θα τους φτιαξουμε, με αποτελεσμα να εχουμε τρεχαματα , και ισως δεν αποφυγουμε τα χειροτερα. Ομως αυτα τα παιδακια, τα πραγματικα ΑΤΥΧΑ, θα ειναι λιγα, μπορει να μην ειναι φιλοι μας, οποτε εμεις θα συνεχισουμε να ζουμε το "παραμυθι" μας, οπου "μια χαρα την περασαμε την ιλαρα μας επειδη φροντισαμε το παιδακι μας στο σπιτακι μας....

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, οι της γενιάς μας, που φάγαμε το πακέτο ιλαρά-ερυθρά-παρωτίτιδα-ανεμοβλογιά και το μέγα έλεος, επειδή δεν είχαν βγει ακόμη τα εμβόλια, άπλυτους και ατάιστους μας είχαν οι μάνες μας;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω είστε πολλα μέτωπα και θέλω να πάω σινεμά :)

σας φιλώ γλυκά :)

 

α και φυσικά θέλω και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο! εννοείται! οι φίλες μου με λένε πάρταλο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει μετά τις 50 αποχρώσεις επανήλθα.

Βασικά χάνετε την ουσία σε αυτά που λεω πολλές φορές αλλά τεσπα δεν μπορώ να αναλύω και την κάθε κουβέντα γιατι δεν έχω τον χρόνο. Οι θέσεις μου αναφέρονται παραπάνω μέσες άκρες σαφως με κάποια φάουλ που έχουν. Αλλα τι να σας πω αυτά έχω πανω κατω στο μυαλό μου. Ναι φοβάμαι κάποιες ασθένειες αλλα οχι όλες, κάνω τα εμβόλια εκτώς λίγων οχι τοσο απαραίτητων με την φτωχή λογική μου και that's it. Πιο πολύ την κάνω ψώνιο οταν κρινετε γονείς για τις επιλογές τους. Τα επιχειρήματα και των αντιεμβολιαστών και των ομοιοπαθητικών σε κάποια άρθρα έχουν την λογική τους και γι' αυτό ειμαι σε μια μέση κατάσταση. Δεν προσπαθώ να πεισω κανέναν για κάτι γιατι δεν είμαι σχετική επι του θέματος απλά είμαι μια μέση μανα που διαβάζω τα πράγματα και επειδή ξύνομαι απαντώ σαν να πίναμε καφέ.

 

Τα παραπάνω που γράψατε τα έχουμε απαντήσει ξανα και ξανά και ξανά στα threads των εμβολίων.

 

Επειδή ούτε εγω θα αλλάξω γνώμη ούτε εσείς πάω να κανω νάνι μιας και δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο με εντολή του χειρουργού μου :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα επιχειρήματα και των αντιεμβολιαστών και των ομοιοπαθητικών σε κάποια άρθρα έχουν την λογική τους και γι' αυτό ειμαι σε μια μέση κατάσταση.

Ποια είναι η λογική των αντιεμβολιαστών; Εγώ μόνο παραλογισμούς έχω ακούσει μέχρι στιγμής (και έχω διαβάσει πάρα πολλά σχόλια σχετικά με τα υπέρ και τα κατά των εμβολίων). Δεν μπορώ ας πούμε να δεχτώ ως λογικά επιχειρήματα όπως:

 

Κινδυνεύουμε από μερικές ασθένειες και όχι άλλες.

 

Όταν τηρείς τους κανόνες υγιεινής και τρέφεσαι σωστά δεν κινδυνεύεις.

 

Οι έγκυες να κοιτάξουν να μην κολλήσουν τίποτα.

 

Εμείς τι πάθαμε που περάσαμε παιδικές ασθένειες.

 

Οι γιατροί και οι φαρμακευτικές εταιρίες κάνουν πειράματα εις βάρος μας.

 

Δέχομαι μόνο το "εγώ φοβάμαι" όπως δέχομαι το "μας ψεκάζουν" ή το "με μάτιασαν". Ο καθένας δικαιούται να πιστεύει ό,τι θέλει και δικαίωμά του, αλλά από την πίστη μέχρι τη λογική η απόσταση είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες καλά...τα παραπάνω που έγραψες, σου τα απαντήσαμε στα threads των εμβολίων, ξανά και ξανά. Σταματάς για λίγο...και ξανά προς τη δόξα τραβάς. Και τώρα πάλι τα ίδια θα κάνεις. Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αλήθεια, εσένα δε σου κάνει καμία εντύπωση που είσαι η τελευταία των...μοϊκανών εδώ μέσα; :lol: Που εμβολιάζεις κι από πάνω. :P

 

By the way, ποια είναι τα εμβόλια που δεν έχεις κάνει; Από απλή περιέργεια, μια που το κάναμε το θέμα καφενέ. Αν θέλεις απαντάς, φυσικά. Υπόσχομαι να κρατήσω χαρακτήρα. :)

 

Πάντως, ειδικά στα εμβόλια, διαβάζω το φόρουμ από το 2010 και όλο τα ίδια και τα ίδια, ανακύκλωση. Παίζει να υπάρχουν και 100 ποστ με το ίδιο περιεχόμενο σε κάθε thread. Και λίγα λέω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εεεε...χμμμ...γκούχου γκούχου...η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ έχω κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια, στα παιδιά μου! (σοκ στο ακροατήριο, η κουβέντα αποκτά νέα πλοκή κτλ :P)!

 

Δεν έκανα του ροταϊού, καθώς δεν ανήκει στα υποχρεωτικά και τα παιδιά μου, όταν ήταν βρέφη, ζούσαν σχετικά "εσωκλειστα", με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύουν από έναν ιό που δε μεταδίδεται με το βήχα κτλ, αλλά με τα χέρια, οπότε το σχολαστικό πλύσιμο είναι αρκετά αποτελεσματικό.

 

Επίσης, δεν έκανα της ηπατίτιδας Α, με το σκεπτικό ότι πρόκειται για πολύ ήπια ασθένεια, στο εξωτερικό δεν εμβολιάζονται, κορυφαίοι λοιμωξιολόγοι (Καβαλιωτης-Σπυριδης) θεωρούν υπερβολή τον υποχρεωτικό εμβολιασμό και η επιτροπή εμβολιασμών πρότεινε να βγει εντελώς από το πρόγραμμα.

 

Παρεμπιπτόντως, έκανα και σε μένα το Βexsero. Πράγματι, όπως λένε όλοι, η ενόχληση στο χέρι κρατάει αρκετές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν εκανα το εμβολιο των ροταϊων στο μωρο για τους ιδιους λόγους...αλλα δεν συγκρινονται οι ροταϊοι μ ετην ιλαρα...ουτε είναι στα υποχρεωτικα...νομιζω ότι στο πλαισιο των υποχρεωτικών εμβολιασμων δεν δικαιούται ο κάθε γονεας να εχει γνωμη...στο πλασιο των ΜΗ υποχρεωτικών προφανως και δικαιουται...

Τωρα σε σχέση με αυτους που θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο προτείνω το ακολουθο και νομιζω το εχω ξαναγραψει...δεν θελεις να κανει το MMR στο παιδι σου και τελικα νοσεί και καταλήγει στο νοσοκομειο?? Πληρωσε από την τσεπη σου την νοσηλεια...διοτι το κρατος σου προσεφερε δωρεαν εμβολιο και το αρνήθηκες...αφησες ανεμβολιαστο το παιδι σου και κολλησε ιλαρα το 2 μηνων βρεφακι της γειτόνισσας με αποτέλεσμα εγκεφαλιτιδα?? πληρωσε αποζημίωση...πληρωσε ψυχικη οδυνη στην μάνα...πληρωσε ένα δια βιου αναπηρο παιδι...Διοτι το κρατος μπορει να μην εχει το δικαιωμα να επιβληθει στο σωμα της κάθε μαμας αλλα δεν είναι υποχρεωμενο να πληρωνει και την επιπολαιοτητα της...και την εντύπωση της ότι εχει δικαιωμα να έχει άποψη για κατι που το εχουν μελετησει επιτροπες εθνικων εμβολιασμων... Απλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Toυ ροταϊού το είχαμε κάνει μόνο στον μικρό, γιατί ανήκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Της ηπατίτιδας Α το κάναμε πριν ξεκινήσουν παιδικό. Όταν εγώ ακούω την κατάληξη -ίτιδα, βαράνε καμπανάκια στο κεφάλι μου...μου αρκεί για να κάνω το αντίστοιχο εμβόλιο. :P

 

Αλλά δεν θα ετίθετο θέμα γενικά, αν μιλούσαμε μόνο για την παράλειψη των συγκεκριμένων εμβολίων.

 

Να δείτε τι έπαθα...από την πολύ εμβολιοσυζήτηση, έψαξα το δικό μου παιδικό βιβλιάριο και τι βλέπω; Πως έπρεπε να είχα κάνει επαναληπτικό για τον τέτανο από το Δεκέμβριο του '90 και το έχασα! :shock: Πάνω από 20 χρόνια χωρίς αντιτετανικό, ποια, εγώ! Έπαθα σοκ κι έτρεξα να το κάνω...κι αυτό πονάει, το ρημάδι! Τώρα θέλει ξανά στο μήνα και ξανά στο χρόνο πάνω. Για ψαχτείτε και οι υπόλοιπες...;)

Link to comment
Share on other sites

Scratee ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ! :lol::lol::lol::lol:

Κάποια μέρα θα πετάξεις και το κουλό ότι έδωσες belladonna για κανα πυρετό και θα πέσει το παρεντς!

 

Εγω δεν έκανα ροταιο, γρίπης, BCG, και το bexcero που λέτε αν και το σκέφτομαι :lol: βλέπετε δεν ειμαι αγύριστο κεφάλι :roll:

 

Ξέχασα να γράψω κάτι χτες γιατι βιαζόμουν. Με πήρε η θειά μου από το νησί πως πάει η ανάρρωση και μου είπε οτι άκουσε 3 περιστατικά λευχαμίας μάζεμένα που για μικρό τόπο είναι πολύ. Το ενα το παιδάκι μένει λόγω δουλειάς του μπαμπά στην Γαλλία και μάλλον μίλησε με την γιαγιά του η θειά μου δεν ξέρω και της είπε ότι τους λένε στην Γαλλία ότι μπορεί να ευθύνονται τα εμβόλια για την κατάσταση του! Ζντουπ πάθανε κοκομπλόκο. Της είπα οτι λέγονται κάποια πράγματα αλλά δεν μπορεί να ξέρει κανείς κτλ για τις διαμάχες στο διαδίκτυο κτλ αλλά αν μπήκε στην θειά μου που ωχριά το γραφείο ρουτερς μπροστά της τέτοια ιδέα βάλε ενα ολάκερο νησί να αρχίσει να ψιλιάζεται. Παραλίγο να τα υπερασπιστώ καλέ σε λέω!

Αυτό σημαίνει οτι το προβλημα με το κόσμο που έχει τις επιφυλάξεις του στα εμβόλια είναι παγκόσμιο και οι διαστάσεις του θα ειναι μεγαλύτερες μάλλον απ οτι εδω.

 

Αγγελίνα μην νομίζεις οτι επειδή δεν γράφουν εδω οι αντεμβολιαστές άλλαξαν μυαλο απλά κουράστηκαν και μάλλον κάνουν αλλιως την δουλειά τους και πιο αποτελεσματικά ίσως. Το να μπεί κάποιος και να διαβάσει 300 σελίδες βλακείες και τσακωμούς είναι προφανώς δύσκολο και σπαστικό γιατί οπως λες επαναλαμβανομαστε συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, βρε yogini, μια χαρά εμβόλια έχεις κάνει! Ούτε BCG προτίθεμαι να τους κάνω κι εγώ, τους λόγους τους έχουμε πει...

 

Το να φοβάται κανείς ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες είναι θεμιτό. Εκείνο που με τρελλαίνει είναι να αμφισβητείται η αξία τους στη δημόσια υγεία. Πάντως, σύνδεση εμβολίων με λευχαιμία, προς το παρόν, δεν υπάρχει. Η λευχαιμία, εξάλλου, είναι πολυπαραγοντική νόσος: παίζουν ρόλο γονίδια, περιβάλλον, ακόμα και ιοί (πιθανολογείται).

 

ΥΓ: καλά, σπίτι χωρίς belladona 200c είναι χωριό χωρίς πλατεία! :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Toυ ροταϊού ούτε κι εμείς το κάναμε, δεν το είχε αναφέρει καν ο παιδίατρος, ούτε της γρίπης. Το BCG σε ποια ηλικία το κανουν και γιατί δεν το κανετε; Είναι υποχρεωτικό; Εμείς τώρα πλησιάζουμε τα 4 και ξέρω οτι έχουμε κάποια επαναληπτικά ελπίζω να μας αφήσουν οι ιώσεις να τα κάνουμε γιατί έχει 1 μήνα που υποφέρουμε οικογενειακώς... Αυτό το belladona σας το δίνει ο γιατρός;;; Σας έπρηξα:roll:

Link to comment
Share on other sites

Για την belladona, κάνουμε πλάκα με τη yogini, γιατί έχουμε διαμάχη για την ομοιοπαθητική!

 

Το εμβόλιο της φυματίωσης γίνεται από κρατικούς φορείς, σε σχολική ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω κάτι χτες γιατι βιαζόμουν. Με πήρε η θειά μου από το νησί πως πάει η ανάρρωση και μου είπε οτι άκουσε 3 περιστατικά λευχαμίας μάζεμένα που για μικρό τόπο είναι πολύ.

Αυτό μπορεί άνετα να εξηγηθεί από την τυχαιότητα. Αν κάτι συμβαίνει τυχαία, είναι λογικό να υπάρχουν περιοχές με πολλά συμβάντα και περιοχές με καθόλου συμβάντα. Σκέψου το ως εξής: αν πετάξεις μια χούφτα βόλους σε μια επιφάνεια και τους αφήσεις να διασκορπιστούν τυχαία, δεν θα καταλήξουν όλοι σε χωριστή θέση, σε ίση απόσταση ο ένας από τον άλλο. Κάποιοι θα είναι μαζί, ενώ είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν σημεία χωρίς καθόλου βόλους. Αυτό σημαίνει τυχαιότητα.

 

Με άλλα λόγια δεν είναι αρκετό να βρεις 3 άρρωστα παιδιά σε μια περιοχή για να πεις ότι και για τα τρία φταίει ο ίδιος παράγοντας - τα εμβόλια, μια κεραία τηλεφωνική ή το νερό. Πρέπει να υπάρχει κάποιο μοτίβο για να μιλήσεις για σύνδεση π.χ. να αρρωσταίνει συστηματικά το ίδιο ποσοστό που έχει κάνει εμβόλια, ζει κοντά σε κεραίες ή πίνει το ίδιο νερό.

 

Το να φοβάται κανείς ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες είναι θεμιτό.

Θεμιτό είναι, και ως ένα σημείο λογικό. Παράλογο είναι να φοβάσαι ότι μόνο τα εμβόλια έχουν παρενέργειες, να πιστεύεις ότι δεν κινδυνεύουμε από μηνιγγίτιδα ή ιλαρά επειδή έχουμε καλές συνθήκες υγιεινής και να είσαι πεισμένος ότι τα ομοιοπαθητικά είναι 100% ασφαλή (αυτό κι αν είναι ο ορισμός του παραλόγου).

Link to comment
Share on other sites

Α δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις για τους αντιεμβολιαστές, yogini. Ξέρω καλά πως ζουν ανάμεσά μας. Ένας ζει κι απέναντι από το σπίτι μου. :lol:

 

Μια ερώτηση: τι μας εμποδίζει να κάνουμε το BCG, ώστε να εξασφαλίσουμε προς το παρόν την προστασία που μας προσφέρει κι όποτε με το καλό βγει το καινούριο αντιφυματικό, να το κάνουμε κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...