Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

little monkey μου καθαρά τυχαίο το γεγονός και το ένα το παιδάκι ήταν στην Γαλλια οπότε δεν θεωρησε κανείς οτι ειναι θέμα μέρους. Απλά το ειπαν στους γονείς του παιδιού εκεί στη Γαλλία και οι συγγενείς το έχουν μεταφέρει στο νησί προφορικά οπου ειναι μικρό το μέρος και καταλαβαίνεις μαθεύτηκε....ούτε ξαναμίλησα να δω αν υπάρχει κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για την belladona' date=' κάνουμε πλάκα με τη yogini, γιατί έχουμε διαμάχη για την ομοιοπαθητική!

 

Το εμβόλιο της φυματίωσης γίνεται από κρατικούς φορείς, σε σχολική ηλικία![/quote']

 

και γιατί δεν είναι απαραίτητο να το κανουμε; Δεν παρέχει επαρκή κάλυψη ή δεν είναι πλέον τόσο σοβαρή η ασθένεια;

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ερώτηση: τι μας εμποδίζει να κάνουμε το BCG, ώστε να εξασφαλίσουμε προς το παρόν την προστασία που μας προσφέρει κι όποτε με το καλό βγει το καινούριο αντιφυματικό, να το κάνουμε κι αυτό;

 

και γιατί δεν είναι απαραίτητο να το κανουμε; Δεν παρέχει επαρκή κάλυψη ή δεν είναι πλέον τόσο σοβαρή η ασθένεια;

 

Ο Σπυριδης λέει τα εξής:

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=493&category_id=9&Itemid=223

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντέ, εδώ το κάνουνε 2 ημερών τα παιδιά... Και μην μου πείτε ότι εδώ εχει πιο πόλλους μετανάστες απο την Ελλάδα!!

 

Και του ροταιου εδώ εχει γίνει υποχρεωτικό ! Και της γρίπης κάναμε.. Και απο τι βλέπω στο φόρουμ φουλ γρίπη κολλήσανε μαμάδες και παιδάκια :-)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι η γνώμη του Σπυρίδη έχει ιδιαίτερη βαρύτητα γιατί είναι παιδολοιμωξιολόγος και υπήρξε υπεύθυνος του αντιφυματικού τμήματος του Α. Κυριακού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε δίνει απάντηση ο καθηγητής σε αυτό που ρώτησα. Όλοι εμείς οι ενήλικες που συζητάμε, το έχουμε κάνει στο σχολείο και μάλιστα σε μεγαλύτερη ηλικία από ό,τι το κάνουν τα παιδιά τώρα. Στο δικό μου σχολείο πχ το είχαμε κάνει στην 5η δημοτικού. Αν βγει το καινούριο αντιφυματικό, τι θα μας εμποδίσει να το κάνουμε κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει απάντηση ο καθηγητής σε αυτό που ρώτησα. Όλοι εμείς οι ενήλικες που συζητάμε, το έχουμε κάνει στο σχολείο και μάλιστα σε μεγαλύτερη ηλικία από ό,τι το κάνουν τα παιδιά τώρα. Στο δικό μου σχολείο πχ το είχαμε κάνει στην 5η δημοτικού. Αν βγει το καινούριο αντιφυματικό, τι θα μας εμποδίσει να το κάνουμε κι αυτό;

 

Πώς δε δίνει! Γράφει ότι , αν συνεκτιμήσεις αποτελεσματικότητα και παρενέργειες, παίρνει επιεικώς τρία!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ή στη γέννηση ή καθόλου!

 

Καταλαβα! Ναι και εδώ δεν το κάνουν μετά, δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς το κάναμε σχολείο!!

Στην Ελλάδα γιατί δεν το κάνουν στην γέννηση ειδικά με τόσους λαθρομετανάστες;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Ναι και εδώ δεν το κάνουν μετά, δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς το κάναμε σχολείο!!

Στην Ελλάδα γιατί δεν το κάνουν στην γέννηση ειδικά με τόσους λαθρομετανάστες;

 

Τι να πω, μάλλον δε θεωρουμαστε ακόμα χώρα υψηλού κινδυνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς δε δίνει! Γράφει ότι ' date=' αν συνεκτιμήσεις αποτελεσματικότητα και παρενέργειες, παίρνει επιεικώς τρία![/quote']

 

Μα δε ρωτάω αυτό! Ρωτάω αν το να έχουμε κάνει το bcg μας εμποδίζει στο να κάνουμε στο μέλλον και το καινούριο αντιφυματικό, αν και όποτε αυτό βγει! Τρίτη φορά το λέω, σε παρακαλώ, μη με βάλεις να το ξαναπώ...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα ακόμα κι αν το είχες κάνει μικρή δεν χάνει την αποτελεσματικότητα του; νομίζω κάθε 10 χρόνια πρέπει να γίνεται ή είναι άλλο;

εγω πάντως δεν το έχω κάνει θυμάμαι ήμουν άρρωστη τότε.

 

Καλά τα επίσημα στοιχεία για την φυματίωση πρέπει να είναι εντελώς μούφα αλλά κανείς δεν λέει τίποτα γιατί μάλλον πρόκειται περί ωρολογιακής βόμβας.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα ακόμα κι αν το είχες κάνει μικρή δεν χάνει την αποτελεσματικότητα του; νομίζω κάθε 10 χρόνια πρέπει να γίνεται ή είναι άλλο;

 

Όχι, αυτό με την επανάληψη ανα δεκαετία είναι το αντιτετανικό, σίγουρα. Πριν 15 μέρες έκανα το επαναληπτικό και μάλιστα πολύ αργοπορημένα και το συζήτησα με την παθολόγο μου. Τα έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα αυτό νομίζω θα μπορεί να απαντηθεί μόνο εφόσον βγεί το καινούριο εμβόλιο.

Απο οτι κατάλαβα αυτό που υπάρχει τώρα δεν είναι και πολύ αποτελεσματικό, άρα γιατί το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντέ, εδώ το κάνουνε 2 ημερών τα παιδιά... Και μην μου πείτε ότι εδώ εχει πιο πόλλους μετανάστες απο την Ελλάδα!!

 

Και του ροταιου εδώ εχει γίνει υποχρεωτικό ! Και της γρίπης κάναμε.. Και απο τι βλέπω στο φόρουμ φουλ γρίπη κολλήσανε μαμάδες και παιδάκια :-)

 

Της γρίπης εδώ το προτείνουν μόνο σε ομάδες υψηλού κινδύνου... Δεν το έχουμε κάνει ποτέ ούτε εμείς οι μεγάλοι ούτε το παιδί. Εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ 1 μήνα τώρα και κολλάμε ο ένας τον άλλον, αλλά δεν ξέρω αν είναι γρίπη ή άλλος ιός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της γρίπης εδώ το προτείνουν μόνο σε ομάδες υψηλού κινδύνου... Δεν το έχουμε κάνει ποτέ ούτε εμείς οι μεγάλοι ούτε το παιδί. Εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ 1 μήνα τώρα και κολλάμε ο ένας τον άλλον, αλλά δεν ξέρω αν είναι γρίπη ή άλλος ιός.

 

Αυτο ειναι το κακό που τα πληρώνεις στην Ελλάδα όλα τα εμβόλια.. Γιατί αν ήταν τζάμπα δεν θα το έκανες απο το να ταλαιπωρηστε; Ούτε τσίμπημα δεν ειναι καν απλα βάζουν κατι στην μυτη!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα αυτό νομίζω θα μπορεί να απαντηθεί μόνο εφόσον βγεί το καινούριο εμβόλιο.

 

Προσωπικά το θεωρώ εντελώς απίθανο, αλλά θα ήθελα να ακούσω τι λένε η scratee και η argini πάνω στο συγκεκριμένο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε ρωτάω αυτό! Ρωτάω αν το να έχουμε κάνει το bcg μας εμποδίζει στο να κάνουμε στο μέλλον και το καινούριο αντιφυματικό, αν και όποτε αυτό βγει! Τρίτη φορά το λέω, σε παρακαλώ, μη με βάλεις να το ξαναπώ...

 

Σορρυ, ρε Αγγελινα, νόμιζα ότι "αυτό" εννοούσες το τωρινό! Δηλαδή τι μας εμποδίζει να το κάνουμε, ώσπου να βγει καλύτερο, αυτό κατάλαβα.

 

Ναι, δεν απαντάει σε αυτό. Λογικά (δική μου γνώμη) όσοι κάνουν το τωρινό θα μπορούν να κάνουν το καινούριο, ααααν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό με την επανάληψη ανα δεκαετία είναι το αντιτετανικό, σίγουρα. Πριν 15 μέρες έκανα το επαναληπτικό και μάλιστα πολύ αργοπορημένα και το συζήτησα με την παθολόγο μου. Τα έγραψα παραπάνω.

 

Πω πω ούτε το επαναληπτικό αντιτετανικο έχω κάνει εγω καν , και σκέφτομαι να κάνω και το Bexero, αφότου μίλησα σε ενα γιατρό απο τα Επείγοντα προχθές ο οποίος ειπε ότι εχει δει 3 περιστατικά μυνηγγιτιδας Β (με άσχημο τέλος) τα τελευταία 4 χρονια, και οταν τον ρώτησα αν κολλάνε και οι μεγάλοι μου ειπε "βεβαίως και κολανε"!! Το κάνουμε όλες στα παιδιά μας και στο τέλος εμείς θα την πατήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακό που τα πληρώνεις στην Ελλάδα όλα τα εμβόλια.. Γιατί αν ήταν τζάμπα δεν θα το έκανες απο το να ταλαιπωρηστε; Ούτε τσίμπημα δεν ειναι καν απλα βάζουν κατι στην μυτη!

 

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει, πρέπει να είναι φτηνό. Δεν το κάναμε γιατί η παιδίατρος δεν το κρίνει απαραίτητο, το ίδιο και προηγούμενοι παιδίατροι που είχα. Τώρα αν όντως είναι γρίπη αυτό που μας ταλαιπωρεί μπορεί όντως να γλιτώναμε την ταλαιπωρία με το εμβόλιο, ΠΟΛΎ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ΕΧΩ ΠΗΞΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει, πρέπει να είναι φτηνό. Δεν το κάναμε γιατί η παιδίατρος δεν το κρίνει απαραίτητο, το ίδιο και προηγούμενοι παιδίατροι που είχα. Τώρα αν όντως είναι γρίπη αυτό που μας ταλαιπωρεί μπορεί όντως να γλιτώναμε την ταλαιπωρία με το εμβόλιο, ΠΟΛΎ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ΕΧΩ ΠΗΞΕΙ!!!

 

Χαζά! Για αυτο και μόνο αξίζει!!

Να σε προειδοποίησω ομως ότι οταν το έκανε ο μικρός έπιασε 39 πυρετό, ήταν χάλια λες και είχε γρίπη, απλα του κράτησε μόνο 3 μέρες και οχι δυο βδομάδες όπως με την γρίπη ..και δεν το κολλήσαμε ούτε εμείς (γιατί είχαμε κάνει το εμβόλιο) :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακό που τα πληρώνεις στην Ελλάδα όλα τα εμβόλια.. Γιατί αν ήταν τζάμπα δεν θα το έκανες απο το να ταλαιπωρηστε; Ούτε τσίμπημα δεν ειναι καν απλα βάζουν κατι στην μυτη!

 

Α, το ενδορρινικό κάνετε; Έλα! Νόμιζα ότι γίνεται μόνο στην Αμερική! Όχι, εδώ μόνο το ενδομυικο. Για το ενδορρινικό, πάντως, λένε πως δε φαίνεται να είναι πολύ αποτελεσματικό.

 

Καλά, φέτος το εμβόλιο όντως δεν έπιανε τη γρίπη. Εγώ εμβολιάστηκα και κόλλησα...

Link to comment
Share on other sites

Scratee ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ! :lol::lol::lol::lol:

 

Ξέχασα να γράψω κάτι χτες γιατι βιαζόμουν. Με πήρε η θειά μου από το νησί πως πάει η ανάρρωση και μου είπε οτι άκουσε 3 περιστατικά λευχαμίας μάζεμένα που για μικρό τόπο είναι πολύ. Το ενα το παιδάκι μένει λόγω δουλειάς του μπαμπά στην Γαλλία και μάλλον μίλησε με την γιαγιά του η θειά μου δεν ξέρω και της είπε ότι τους λένε στην Γαλλία ότι μπορεί να ευθύνονται τα εμβόλια για την κατάσταση του! Ζντουπ πάθανε κοκομπλόκο. Της είπα οτι λέγονται κάποια πράγματα αλλά δεν μπορεί να ξέρει κανείς κτλ για τις διαμάχες στο διαδίκτυο κτλ αλλά αν μπήκε στην θειά μου που ωχριά το γραφείο ρουτερς μπροστά της τέτοια ιδέα βάλε ενα ολάκερο νησί να αρχίσει να ψιλιάζεται. Παραλίγο να τα υπερασπιστώ καλέ σε λέω!

Αυτό σημαίνει οτι το προβλημα με το κόσμο που έχει τις επιφυλάξεις του στα εμβόλια είναι παγκόσμιο και οι διαστάσεις του θα ειναι μεγαλύτερες μάλλον απ οτι εδω.

 

.

 

Λοιπον επειδη εκανα το διδακτορικο μου στις ΛΕΥΧΑΙΜΙΕΣ σε πληροφορω ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ δημοσιευμενη μελετη που να συσχετιζει τον εμβολιασμο με την λευχαιμιογενεση..ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!! ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ!! Μάλλον δεν καταλαβε καλα η θεια σου ή δεν καταλαβες καλά εσυ..για την ακριβεια τα εμβολια πλεον χρησιμοποιούνται στην αντικαρκινικη αγωγη!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα είχα την εξής απορία, μπορεί να είναι και χαζή. Αφού όλοι κολλάμε γρίπη απο κάποιον άλλον, ο πρώτος απο πού κολλάει;

 

Όχι και χαζη! Αυτή είναι σουπερ απορία.!

 

Δεν έκατσα να αναρωτηθώ, αλλά η πιθανότερη ερμηνεία είναι ότι η γρίπη δε σταματάει ποτέ, λαθροβιεί όλο το χρόνο, μετατάσσεται και μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν (συνωστισμός κτλ) γίνονται επιδημίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...