Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Ξέρεις κάτι; αν τα εμβόλια είναι θέμα δημόσιας υγείας τότε θα έπρεπε να παρασκευάζονται από το κάθε κράτος και να διανέμονται. Από την στιγμή που εμπλέκονται εταιρίες και τόσα δισεκατομμύρια μέσα τότε ναι δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κακές πολυεθνικές. Και μιλάμε και για φάρμακα ταρίφα ανα κεφαλή. Εφόσον οι αξίες έχουν αλλάξει σήμερα και όλα κρίνονται βάση χρήματος γιατι να μην είμαι επιφυλακτική; Είναι στη φύση μου τι να πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακάρι να χρηματοδοτούνταν από τα κράτη αυτές οι έρευνες και να τα χορηγούσε το κράτος. Από τη μια.

Από την άλλη, ο νόμος της αγοράς υποχρεώνει τις πολυεθνικές να πουλάνε καλό προϊόν, αλλιώς δεν πουλιέται.

Θα είχες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν υπεύθυνοι για την έρευνα, παρασκευή και διάθεση των εμβολίων ήταν οι (παραθέτω πρώην & νυν Υπουργάρες Υγείας):

Μάκης Βορίδης

Άδωνης (δε θες επίθετο εσυ)

Ανδρέας Λυκουρέντζος

Ανδρέας Λοβέρδος

Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Νικήτας Κακλαμάνης

 

Μπορείς να φανταστείς οποιονδήποτε από αυτούς να εγκρίνει κονδύλια, να προσλαμβάνει τους ερευνητές, να κανονίζει τις προμήθειες, να...

 

Το Walking Dead αρχίζει να φαίνεται κομεντί :?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χρηματοδοτούνταν από τα κράτη αυτές οι έρευνες και να τα χορηγούσε το κράτος. Από τη μια.

Από την άλλη, ο νόμος της αγοράς υποχρεώνει τις πολυεθνικές να πουλάνε καλό προϊόν, αλλιώς δεν πουλιέται.

Θα είχες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν υπεύθυνοι για την έρευνα, παρασκευή και διάθεση των εμβολίων ήταν οι (παραθέτω πρώην & νυν Υπουργάρες Υγείας):

Μάκης Βορίδης

Άδωνης (δε θες επίθετο εσυ)

Ανδρέας Λυκουρέντζος

Ανδρέας Λοβέρδος

Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Νικήτας Κακλαμάνης

 

Μπορείς να φανταστείς οποιονδήποτε από αυτούς να εγκρίνει κονδύλια, να προσλαμβάνει τους ερευνητές, να κανονίζει τις προμήθειες, να...

 

Το Walking Dead αρχίζει να φαίνεται κομεντί :?

 

:D:D:D:D

 

ε,,,yogini τα φαρμακα δεν παρασκευάζονται και τοσο ευκολα,,μπορει να περασουν και δεκαετιες μεχρι να βγουν στην αγορα,,,είναι (ή ηταν τουλαχιστον) μια πολύ επικερδης επιχειρηση σαφως (κανεις δεν το αρνειται),,,αλλα ξοδευουν ασυλληπτα ποσα σε ερευνες (που πολλες φορες απλως κανουν <κυκλους>)

 

 

argini τι μου θύμησες με την ελεν κελερ,,,ειχα γραψει εκθεση στο σχολειο γι αυτην,,,ασχετο αλλα ηθελα να το πω,,,,θυμηθηκα τα νιατα μου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χρηματοδοτούνταν από τα κράτη αυτές οι έρευνες και να τα χορηγούσε το κράτος. Από τη μια.

Από την άλλη, ο νόμος της αγοράς υποχρεώνει τις πολυεθνικές να πουλάνε καλό προϊόν, αλλιώς δεν πουλιέται.

Θα είχες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν υπεύθυνοι για την έρευνα, παρασκευή και διάθεση των εμβολίων ήταν οι (παραθέτω πρώην & νυν Υπουργάρες Υγείας):

Μάκης Βορίδης

Άδωνης (δε θες επίθετο εσυ)

Ανδρέας Λυκουρέντζος

Ανδρέας Λοβέρδος

Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Νικήτας Κακλαμάνης

 

Μπορείς να φανταστείς οποιονδήποτε από αυτούς να εγκρίνει κονδύλια, να προσλαμβάνει τους ερευνητές, να κανονίζει τις προμήθειες, να...

 

Το Walking Dead αρχίζει να φαίνεται κομεντί :?

 

Χαχαχαχαχαχα!!!! Πολύ καλό!!!!! Ναι,ναι, θα κοιμόμασταν ήσυχοι...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Μη δινετε προεκλογικα ιδεες στο Βοριδη και τον Αδωνη! Αυτο μας ελειπε τωρα! :lol:

 

Yogini να υποθεσω οτι αφου για ολα φταινε οι κακες οι πολυεθνικες, δεν αγοραζεις ουτε οδοντοκρεμα, ουτε σαμπουαν, ουτε υγρα πλυντηριων πιατων/ρουχων, ουτε καλλυντικα γνωστης μαρκας, μονο χυμα.

 

Επισης πιστευεις οτι αν τα παρασκευαζε το καθε κρατος, ιδιως ενα σαν το δικο μας, θα ειχαμε καλυτερο αποτελεσμα, χωρις συμφεροντα στη μεση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να χρηματοδοτούνταν από τα κράτη αυτές οι έρευνες και να τα χορηγούσε το κράτος. Από τη μια.

Από την άλλη, ο νόμος της αγοράς υποχρεώνει τις πολυεθνικές να πουλάνε καλό προϊόν, αλλιώς δεν πουλιέται.

Θα είχες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν υπεύθυνοι για την έρευνα, παρασκευή και διάθεση των εμβολίων ήταν οι (παραθέτω πρώην & νυν Υπουργάρες Υγείας):

Μάκης Βορίδης

Άδωνης (δε θες επίθετο εσυ)

Ανδρέας Λυκουρέντζος

Ανδρέας Λοβέρδος

Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Νικήτας Κακλαμάνης

 

Μπορείς να φανταστείς οποιονδήποτε από αυτούς να εγκρίνει κονδύλια, να προσλαμβάνει τους ερευνητές, να κανονίζει τις προμήθειες, να...

 

Το Walking Dead αρχίζει να φαίνεται κομεντί :?

 

:shock::shock::shock:

 

Τι εφιάλτης!

 

Η Πασσιονάρια του αντιεμβολιαστικού κινήματος θα γινόμουνα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν είμαι του αντιεμβολιαστικού (οχι ολότελα τουλάστιχον), να θυμίσω ότι οι μεγάλες εταιρείες έχουν πολλούς τρόπους να πωλούν τα προϊόντα τους. Κάτι υποβρύχια θυμάμαι, κάτι Siemens θυμάμαι, κάτι τέτοια...

 

Τεσπα ευτυχώς που βρήκα ψύχραιμους και υπομονετικούς γιατρούς να συμβουλεύομαι πια με σεβασμό στις ιδιαιτερότητες των παιδιών και κάαααααπως έχω ησυχάσει (αλλά μπά όχι τελείως).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα κάνουν "υποχρεωτικό" και το εμβόλιο της γρίπης. Έλεος!!! Βλέπω κάτι παιδάκια που το κάνουν χωρίς να ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου και στεναχωριέμαι

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα κάνουν "υποχρεωτικό" και το εμβόλιο της γρίπης. Έλεος!!! Βλέπω κάτι παιδάκια που το κάνουν χωρίς να ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου και στεναχωριέμαι

 

Μη στενοχωριεσαι τοσο πολυ...ποσο θα στενοχωρηθεις δηλ οταν θα αρρωστησουν απο γριπη και της επιπλοκες της?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έλεγα πως, όπου υπάρχουν πολυεθνικές και συμφέροντα, υπάρχουν σκάνδαλα. Θεωρώ πολύ πιθανόν να προσπαθήσουν να αποκρύψουν κάποια παρενέργεια ενός εμβολίου. Εκείνο, όμως, που δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα είναι τους ισχυρισμούς ότι τα εμβόλια δεν είναι αποτελεσματικά και δε βοήθησαν την ανθρωπότητα! Αναρωτιέμαι, ειλικρινά, σε ποιον πλανήτη ζουν όσοι το λένε!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ας μην υπερβάλλουμε. Κι ο μεγάλος μου έπαθε γρίπη τον περασμένο Μάρτιο, αλλά δεν έπαθε τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος να κάνουν το εμβόλιο της γρίπης οι μη ευπαθείς ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα κάνουν "υποχρεωτικό" και το εμβόλιο της γρίπης. Έλεος!!! Βλέπω κάτι παιδάκια που το κάνουν χωρίς να ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου και στεναχωριέμαι

Εγώ πάλι βλέπω τους γονείς μου που το κάνουν κάθε χρόνο εδώ και χρόνια (ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου) και παρότι δεν φυλάγονται δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ, και σκέφτομαι μήπως τελικά έχουν πιάσει το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ας μην υπερβάλλουμε. Κι ο μεγάλος μου έπαθε γρίπη τον περασμένο Μάρτιο, αλλά δεν έπαθε τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος να κάνουν το εμβόλιο της γρίπης οι μη ευπαθείς ομάδες.

 

Kοιτα, εγω δεν ειμαι ουτε κατα διανοια απο αυτους που υπερβαλλουν... κι εγω δεν αγχωνομαι τοσο για το μεγαλο...αλλα για τα μικρα, που πανε παιδικο και ειναι παααααρα πολυ πιθανο να κολλησουν τη γριπη....εκει υπαρχει οντως θεμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχως δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη εμβόλιο κατά της ασθένιας που μας κατατρώει ώς έθνος: το Σύνδρομο του ξερόλα που δεν εμπιστεύεται τους ειδικούς.

2. Ο εμβολιασμός δεν είναι μόνο προσωπική υπόθεση. Έχει να κάνει και με το γενικό επίπεδο ανοσίας του πληθυσμού μιας συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής, καθώς οι παθογόνοι οργανισμοί δεν βρίσκουν ξενιστές, και γρήγορα υποβαθμίζονται ή και εξαλείφονται λόγω αντισωμάτων όλου του πληθυσμού. Αντίθετα σε περιοχή με πληθυσμό που δεν έχει εμβολιαστεί, οι παθογόνοι οργανισμοί βρίσκουν πρόσφορο έδαφος. πχ όλοι λένε για τον Η1Ν1 ότι, "ε τελικά μας βάλανε να εμβολιαστούμε και δεν αρρώστησε και κανένας" Μήπως το ότι δεν εξελίχθηκε σε επιδημία ωφείλεται ακριβώς στους εμβολιασμούς;

3. Υπάρχει μία σχολή που λέγεται ΙΑΤΡΙΚΗ, και μάλιστα για να τελειώσεις πρέπει να σπουδάσεις 6 χρόνια, και άλλα 4 χρόνια ειδικότητα. Νομίζω λοιπόν ότι ένας γιατρός ξέρει καλύτερα αν πρέπει να κάνω εμβόλιο, από τον κάθε τυχαρπαστο που θα γράψει τη χαζομάρα του σε ένα forum, απλά επειδή νομίζει οτι μας ψεκάζουν, ότι οι πολλες κεραίες προκαλούν καρκίνο, ότι ότι κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έλεγα πως' date=' όπου υπάρχουν πολυεθνικές και συμφέροντα, υπάρχουν σκάνδαλα. Θεωρώ πολύ πιθανόν να προσπαθήσουν να αποκρύψουν κάποια παρενέργεια ενός εμβολίου. Εκείνο, όμως, που δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα είναι τους ισχυρισμούς ότι τα εμβόλια δεν είναι αποτελεσματικά και δε βοήθησαν την ανθρωπότητα! Αναρωτιέμαι, ειλικρινά, σε ποιον πλανήτη ζουν όσοι το λένε![/quote']

 

Αυτό ακριβώς.

Στον ίδιο πλανήτη ζει και η ξιπασμένη κατηγορία "Α, εγώ δεν παίρνω φάρμακα".

Ναι, δεν παίρνεις φάρμακα γιατί έχεις την ευλογία να έχεις ζήσει εως τώρα (και μακάρι για πάντα) με καλή υγεία και δεν τα χρειάστηκες.

Δεν είσαι έξυπνος, τυχερός είσαι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχως δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη εμβόλιο κατά της ασθένιας που μας κατατρώει ώς έθνος: το Σύνδρομο του ξερόλα που δεν εμπιστεύεται τους ειδικούς.

2. Ο εμβολιασμός δεν είναι μόνο προσωπική υπόθεση. Έχει να κάνει και με το γενικό επίπεδο ανοσίας του πληθυσμού μιας συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής, καθώς οι παθογόνοι οργανισμοί δεν βρίσκουν ξενιστές, και γρήγορα υποβαθμίζονται ή και εξαλείφονται λόγω αντισωμάτων όλου του πληθυσμού. Αντίθετα σε περιοχή με πληθυσμό που δεν έχει εμβολιαστεί, οι παθογόνοι οργανισμοί βρίσκουν πρόσφορο έδαφος. πχ όλοι λένε για τον Η1Ν1 ότι, "ε τελικά μας βάλανε να εμβολιαστούμε και δεν αρρώστησε και κανένας" Μήπως το ότι δεν εξελίχθηκε σε επιδημία ωφείλεται ακριβώς στους εμβολιασμούς;

3. Υπάρχει μία σχολή που λέγεται ΙΑΤΡΙΚΗ, και μάλιστα για να τελειώσεις πρέπει να σπουδάσεις 6 χρόνια, και άλλα 4 χρόνια ειδικότητα. Νομίζω λοιπόν ότι ένας γιατρός ξέρει καλύτερα αν πρέπει να κάνω εμβόλιο, από τον κάθε τυχαρπαστο που θα γράψει τη χαζομάρα του σε ένα forum, απλά επειδή νομίζει οτι μας ψεκάζουν, ότι οι πολλες κεραίες προκαλούν καρκίνο, ότι ότι κτλ κτλ.

 

 

όχι αυτό το σύνδρομο δεν θεραπεύεται με τίποτα,,,,η επιστήμη εχει σηκωσει τα χερια ψηλα,,,,,,,,,,,σιγά μωρε 10-15 χρονια σπουδες ενώ μπορεις απλα να ανοίξεις το ιντερνετ:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι; αν τα εμβόλια είναι θέμα δημόσιας υγείας τότε θα έπρεπε να παρασκευάζονται από το κάθε κράτος και να διανέμονται. Από την στιγμή που εμπλέκονται εταιρίες και τόσα δισεκατομμύρια μέσα τότε ναι δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κακές πολυεθνικές. Και μιλάμε και για φάρμακα ταρίφα ανα κεφαλή. Εφόσον οι αξίες έχουν αλλάξει σήμερα και όλα κρίνονται βάση χρήματος γιατι να μην είμαι επιφυλακτική; Είναι στη φύση μου τι να πω.

 

Έτσι είναι, ο κακός ιδιωτικός τομέας που φροντίζει να βγαζει κέρδη! Αισχος!

και το φαγητό που είναι 1η ανάγκη θα έπρεπε να μοιράζεται με το δελτίο. Γιατί να βγάζει κέρδος ο μανάβης, ο μπακάλης, ο φούνραρης ο χασάπης, ο γαλατάς; Γιατί να μην είναι υπάλληλοι του κράτους;

Τέρατα αυτές οι πολυεθνικές. Όπως τέρας αυτός ο ιδιώτης ερευνητής που ονομαζόταν Αλέξανδρος Φλεμιγκ που ανακάλυψε αυτό το τερατούργημα την πενικιλίνη και βοήθησε τις κακές φαρμακευτικές εταιρίες να πλουτήσουν.

Τι να πούμε όμως για την άλλη, την μέγαιρα την Μαρία Κιουρί!

Ή για αυτήν την κακιά φαρμακευτική εταιρία που ανακάλυψε αυτό το χάπι του διαβόλου την ασπιρίνη!

Αμ το άλλο; Ξέρεις ότι αυτές οι κακές φαρμακευτικές ξοδεύουν τόσα λεφτά για την έρευνα κατά της κυστικής ίνωσης χωρίς να ξέρουν αν θα έχει αποτέλεσμα; Δεν ντρέπονται να ξοδεύουν έτσι το χρήμα;;; Στο κάτω κάτω, το δρόμο για όλα αυτά τα ελλατωματικά παιδιά που γενιούνται με κληρονομικές αρρώστιες τον είχαν δείξει οι Αρχαίοι Σπαρτιάτες. Ο Καιάδας!

Η μήπως το άλλο; Αυτή την ληστρική μέθοδο του να κάνεις παιδιά ενώ είσαι υπογόνιμος Πως το λένε,....α ναι, IVF! Ποιά είναι αυτή η κακιά φαρμακευτική εταιρία που το ανακάλυψε; Και ποιοί είναι αυτοί οι κακοί γιατροί που τολμάνε να παίρνουν και λεφτά για να εφαρμόσουν αυτή τη μέθοδο;

Για να μην αναφερθώ σε έναν άλλο κορυφαίο "εγκληματία, καιροσκόπο και κερδοσκόπο", τον Παπανικολάου, που χάρη σε αυτόν οι κακές φαμρακευτικές βάλανε στο τρυπάκι όλες τις γυναίκες να κανουν τάχα μου έλεγχο για πρόληψη καρκίνου! Συνομοσία για να τα παίρνουν χοντρά!

Όπως και το άλλο εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας!

Τα δίνουμε χοντρά στις φαρμακευτικές και μετά τρέχουμε να μαζέψουμε τις δαπάνες της υγείας.

Όχι. δεν φταίει οτι πληρώνουμε ώς κράτος πανάκριβα την αποκομιδή των σκουπιδιών ή το ότι δίνουμε συντάξεις στις άγαμες θυγατέρες. Φταίνε οι κακές φαρμακευτικές!

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχως δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη εμβόλιο κατά της ασθένιας που μας κατατρώει ώς έθνος: το Σύνδρομο του ξερόλα που δεν εμπιστεύεται τους ειδικούς.

2. Ο εμβολιασμός δεν είναι μόνο προσωπική υπόθεση. Έχει να κάνει και με το γενικό επίπεδο ανοσίας του πληθυσμού μιας συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής, καθώς οι παθογόνοι οργανισμοί δεν βρίσκουν ξενιστές, και γρήγορα υποβαθμίζονται ή και εξαλείφονται λόγω αντισωμάτων όλου του πληθυσμού. Αντίθετα σε περιοχή με πληθυσμό που δεν έχει εμβολιαστεί, οι παθογόνοι οργανισμοί βρίσκουν πρόσφορο έδαφος. πχ όλοι λένε για τον Η1Ν1 ότι, "ε τελικά μας βάλανε να εμβολιαστούμε και δεν αρρώστησε και κανένας" Μήπως το ότι δεν εξελίχθηκε σε επιδημία ωφείλεται ακριβώς στους εμβολιασμούς;

3. Υπάρχει μία σχολή που λέγεται ΙΑΤΡΙΚΗ, και μάλιστα για να τελειώσεις πρέπει να σπουδάσεις 6 χρόνια, και άλλα 4 χρόνια ειδικότητα. Νομίζω λοιπόν ότι ένας γιατρός ξέρει καλύτερα αν πρέπει να κάνω εμβόλιο, από τον κάθε τυχαρπαστο που θα γράψει τη χαζομάρα του σε ένα forum, απλά επειδή νομίζει οτι μας ψεκάζουν, ότι οι πολλες κεραίες προκαλούν καρκίνο, ότι ότι κτλ κτλ.

 

οχι οχι οχι...εδω θα σε μαλωσω μηχανικε...τι ξερει τωρα ενας γιατρουδακος να μου πει εμενα που εχω διαβασει τοσες ερευνες και πλεον εχω καταληξει πως τα εμβολια θα μου αρρωστησουν τα παιδια? :rolleyes:

Να μη σου πω οτι πολλες φορες αυτα τα γιατρουδακια ειναι που κανουν στο παιδι μου ΠΟΛΛΑΠΛΑ τρυπηματα...σνιφ...

ΙΑΤΡΙΚΗ? πφφφφφ...εδω υπαρχουν συμφεροντα λεμεεε:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

3. Υπάρχει μία σχολή που λέγεται ΙΑΤΡΙΚΗ, και μάλιστα για να τελειώσεις πρέπει να σπουδάσεις 6 χρόνια, και άλλα 4 χρόνια ειδικότητα. Νομίζω λοιπόν ότι ένας γιατρός ξέρει καλύτερα αν πρέπει να κάνω εμβόλιο, από τον κάθε τυχαρπαστο που θα γράψει τη χαζομάρα του σε ένα forum, απλά επειδή νομίζει οτι μας ψεκάζουν, ότι οι πολλες κεραίες προκαλούν καρκίνο, ότι ότι κτλ κτλ.

 

 

Εγω για αυτό ακριβώς τον λόγο έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον ομοιοπαθητικό μου γιατί έχει κανει αυτό που εξηγείς παραπάνω και δεν είναι ενας τυχάρπαστος σε ενα φόρουμ που λέει παπαριές.....αυτός και όλοι οι ασκούντες την κλασσική ομοιοπαθητική στην Ελλάδα, οι οποίοι είναι σκεπτικοι για τα εμβόλια.

 

Επίσης για εκείνο το ρημαδοεμβόλιο της γρίπης που αναφέρατε, στο νοσοκομείο που εργάζεται η μητέρα μου ως νοσηλεύτρια χειρουργείου αρνήθηκαν να το κάνουν οι γιατροί, μετά που έγινε χαμός γιατι είπαν αφού δεν το κάνουν οι γιατροί γιατί να το κάνουμε εμείς το έκαναν ελάχιστοι...τι να λέμε τώρα.....Σιγά που επιασαν τότε ανοσία της αγέλης με τα ποσοστά που το έκαναν τζάμπα τότε τα εκατομμύρια που έβγαλαν, ποιος ήταν υπουργός ο Αβραμόπουλος νομίζω.....

 

Επίσης δεν ήταν πολυεθνική ούτε ο Παπανικολάου, ούτε η Κιουρί....μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την λούτσα.....Ξέρουμε πολυ καλά γιατι πράγμα μιλάμε, για την ηθική των φαρμακοβιομηχανιών κτλ κτλ κτλ.

 

Ο καθένας έχει τις απόψεις του αλλά επειδή δεν βλέπω κανεναν υγιή διάλογο εδώ μέσα πάω για ξάπλες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nα κα΄νω μια ερωτηση?? Οι "σκεπτικιστες" ομοιοπαθητικοι εργαζονται ΔΩΡΕΑΝ?????? Για το καλο της ανθρωπότητας???? Δεν πληρωνονται από τους ασθενείς??? Τα ομοιοπαθητικα φαρμακα διανέμονται ΔΩΡΕΑΝ?? Ποσο κοστιζει η παραγωγή τους και πόσο πουλιούνται τελικα?? Εχουν περασει από πολυετης μελετες ασφαλειας?? Εχουν δουλεψει ομαδες εκατοντάδων επιστημόνων για να παραχθουν?? Εχουν περασει από πολυδάπανες διαδικασιες για να εγκριθουν??? ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ γι αυτους που τα διακινουν????? Να σας πως εγω...ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΔΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΩΝ "ΚΑΚΩΝ" ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ...!!!!

 

Κατά τα άλλα συμφωνω 1000% με τα γραφομενα του mihanikos απλως προσθετω το ακόλουθο...Τελικα στην πορεία της επιβίβωσης της ανθρωπότητας ο κυριότερος παραγοντας ήταν η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ... και ο νοων νοειτω!!!;);) Το κακο στην περίπτωση των εμβολίων είναι ότι οι ανεμβολιάστοι μπορεί να προκαλέσουν και απώλειες σσε βρέφη ανθρωπων που ακόμη δεν έχουν φτασει σε ηλικιά εμβολιασμού...παράδειγμα...το 45 ημερων βρεφακι που ερχεται σε επαφη με το ανεμβολιαστο 6χρονο παιδι της γειτόνισσας και καταλήγει με μηνιγγιτιδα από αιμοφιλο της ινφλουεντζας ή καταλήγει τυφλό και ξουφό μετα από νοσηση με ερυθρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω για αυτό ακριβώς τον λόγο έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον ομοιοπαθητικό μου γιατί έχει κανει αυτό που εξηγείς παραπάνω και δεν είναι ενας τυχάρπαστος σε ενα φόρουμ που λέει παπαριές.....αυτός και όλοι οι ασκούντες την κλασσική ομοιοπαθητική στην Ελλάδα, οι οποίοι είναι σκεπτικοι για τα εμβόλια.

 

 

Δεν ήξερα ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα τα φτιάχνουν μόνοι τους οι γιατροί απο καλοσύνη! Τι μαθαίνει κανείς σε ένα forum!

Και που νόμιζα ότι οι ομοιοπαθητικοί δουλεύουν για το κέρδος όπως όλος ο άλλος κόσμος! Και νόμιζα επίσης ότι υπάρχουν φαρμακοβιομηχανίες που έχουν βιομηχανοποιήσει τα ομοιοπαθητικά φάρμακα!

 

Αλλα τι ξέρουν οι παλιογατροί - έρμαια των πολυεθνικών; Τι κιαν σποθδάζουν 10 χρόνια;

Αλήθεια, υπάρχει τομέας ομοιοπαθητικής στο ΕΚΠΑ ή στο ΑΠΘ; Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ που μαθαίνει ένας ομοιοπαθητικός "γιατρός" αυτή την ειδικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Α) Προσφατα πηγα σε τρανο γιατρο-ομοιοπαθητικο το παιδι. Γνωστο σε ολη την Ελλαδα. Παρακαλουσα μηνες για ραντεβου. Πηρα αδεια, περιμεναμε ωρες.

 

Το φαρμακο που μου εγραψε, α) κατασκευαζεται απο μεγαλη εταιρεια καλλυντικων (!) στην Ελλαδα και β) ηταν το εξης: http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=tuberculinum !!!! (εμοτικον μεσα στην αηδια)

 

Υοgini μολις ξυπνησεις απο τον υπνακο σου που μας ανεφερες, μας απαντας αν θες: Η εταιρεια αυτη, δεν εχει συμφεροντα?

 

Β) Κανεις ΛΑΘΟΣ αν λες οτι οι ομοιοπαθητικοι ειναι εναντιον των εμβολιων. Της γριππης ειναι αλλη ιστορια, εδω το συζητανε γιατροι. Ειναι εξαιρεση. Μαλιστα καποια οπως του τετανου, οι ομοιοπαθητικοι ρωτανε αν το εκανες κι αν οχι, το απαιτουν οπως ολοι οι γιατροι. Βεβαια δεν μπορω να ξερω ποιον ομοιοπαθητικο εχεις και κατα ποσο ξερει απο ιατρικη....και απο ομοιοπαθητικη αλλα ας μην παραπληροφορουμε αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν ούτε πολέμιος ούτε υποστηρικτής της ομοιοπαθητικής. Πίστευα ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

Μέχρι που διάβασα αυτό:

http://lefterisp.wordpress.com/2014/11/23/sh/

 

Δεν πίστευα σε αυτά που διάβαζα! Απάτη, απάτη και μόνο απάτη. Ποιος μπορεί να υψώσει αντίλογο; Διαβάστε το (εντάξει, μη δώσετε σημασία στην ειρωνία του αρθρογράφου, αλλά στην ουσία όσων αποδεικνύει).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...