Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Πρόκειται κατά την ταπεινή μου άποψη, για ακραία θέση όταν εφαρμόζεις ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα σε όλα τα παιδιά χωρίς να διακρίνεις τις ιδιαιτερότητές τους. Όπως επίσης το να κατηγορείς τον άλλο επειδή κάνει διαφορετικές επιλογές από τις δικές σου.

 

Το ποστ μου αναφερει ρητα οτι μιλαμε για την επιλογη "ναι " η "οχι" στον εμβολιασμο, οχι για προσαρμογη του προγραμματος εμβολιασμων και ποσο αυστηροι να ειμαστε. Το να εμβολιαζεις γενικα τα παιδια σου, ειναι ακραια θεση?

 

Ειναι φυσικο και σωστο να υπαρχει απο το Υπουργειο, ενα ενδεικτικο προγραμμα εμβολιασμων. Δεν θα ηταν ορθο να κανει ο καθενας του κεφαλιου του. Το προγραμμα αυτο σου λεει με απλα λογια, βασει των μελετων που ισχυουν σημερα, ποτε ειναι καλυτερα να κανεις ποιο εμβολιο και σε ποσες δοσεις.

Ενα προγραμμα δεν περιοριζει τον παιδιατρο απο το να το "εφαρμοζει στις ιδιαιτεροτητες" οπως λες ενος παιδιου. Τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ομως, οχι να προσαρμοζουμε το προγραμμα αναλογα με τα κεφια του γονιου αυτο ειναι αλλο καπελο.

Εμας πχ λογω αλλεργιων-για να απαντησω και σε αλλες σου αποριες miriki- καποια εμβολια τα εκανε λιγους μηνες πιο αργα απο το επισημο προγραμμα. Υπηρχε βασιμος λογος και μιλαμε για μερικα απο τα εμβολια οχι ολα.

Τα εκανε ομως. Και σε ηλικια που ειχε νοημα, πριν παει καν παιδικο.

 

Γιατι η ολη κουβεντα, επικεντρωνεται σε ανεμβολιαστα παιδια που πανε μετα σχολειο (αρα δεν μιλαμε για προσαρμογη πλεον του προγραμματος, αλλα παντελη καταργηση του και δεν μιλαμε για αναβολη εμβολιων για ιατρικους, αλλα ψυχολογικους λογους των γονεων) και τους κινδυνους εμφανισης παλαιων ασθενειων.

 

Τελος δεν κατηγορεις καποιον για μια επιλογη που πηρε, αν θα παρει το καροτσι ταδε μαρκας, αλλα την επιλογη του να ξαναζησουμε επιδημιες, χωρις να υπαρχει κανενας τελικα λογος. Για τη δημοσια υγεια συζηταμε δεν κανουμε κουτσομπολιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν απατώμαι το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών αναθεωρήθηκε και "βγήκε" το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Α. Δεν είναι πλέον χρήσιμο; Εμπλουτίστηκε της Β; Για ποιο λόγο πριν υπήρχε και τώρα όχι; Όσοι το έχουν κάνει έχουν κέρδος; ή τσάμπα πήραν το ρίσκο.

 

Χαιρομαι που εφερες αυτο το παραδειγμα. Εγω ειχα κανει το εμβολιο Ηπατιτιδας Α, γιατι ειχε ο παππους μου και το αποφασισαμε ολοι οικογενειακως να το κανουμε.

 

Συγκατοικουσα για ενα διαστημα, με δυο ατομα στην Αγγλια. Το ενα, ειχε Ηπατιτιδα Α. Η αλλη συγκατοικος δεν ειχε κανει το εμβολιο. Κολλησε απο την κοινη μας τουαλετα, ενω εγω, οχι. Τι ρισκο πηρα ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε Miriki, αφου ακολουθουσε πιστα τις οδηγιες του γιατρου και μετα αλειφε το παιδι της και με λιγη μουσταρδιτσα ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:rolleyes:

 

Ξαναδιάβασέ το λίγο αυτό που έγραψα. Οι οδηγίες του ιατρού περιελάμβαναν τη μουστάρδα και κάποια άλλα γιατροσόφια. Του γιατρού που παρακολουθούσε καθημερινά το παιδί.

 

 

Χαρά- Μαρία ο παιδίατρος που είχαμε τον πρώτο καιρό κι ενώ το παιδί έδειχνε σημάδια αλλεργίας μας εκφόβιζε και μας παρουσίαζε το πρόγραμμα εμβολιασμών ως θέσφατο και υποχρεωτικό για όλους απαρέγκλιτα. Οι περισσότεροι γονείς αυτό νομίζουν άλλωστε. ΓΙα το λόγο αυτό κάνουν και διπλά τα εμβόλια σε μωρά όταν "χάσουν" ένα μήνα. Χαρακτηριστικα θυμάμαι να περιμένω για να μπω και να ακούσω διπλό κλάμα από μέσα. "Καλά 2; ρώτησα μετά το γιατρό" , "Γιατί όχι, αφού η μαμά δεν έφερε αντίρρηση ". Δηλ αν έφερνε; Και πώς η μαμά να ξέρει ότι μπορεί να φέρει αντίρρηση. Δεν είναι όλες ακατάλληλες σαν εμένα.

 

Άλλαξα τρεις μέχρι να βρω έναν άνθρωπο να συνεννοηθώ και να σεβαστεί τις ανάγκες του δικού μου παιδιού. Ένας μάλιστα υπαινίχθηκε ότι ήμουν ακατάλληλη μητέρα... Γιατί έλεγα αυτά που έβλεπα και θήλαζα και το νήπιό μου (12 μηνών τότε). Άρα ναι είναι ακραία θέση αυτή όταν εκφράζεται έτσι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν μου έλεγαν οτι πρέπει να κάνω κάτι που μπορεί να έχει επιπτώσεις στο παιδί μου αλλά έτσι θα προστατεύσω άλλους σορρυ κιολας άλλα χέστηκα, πάνω από τα παιδιά μου δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο ολόκληρο....ακόμα και ο σύζυγος μου τον οποίο αγαπώ και σέβομαι είναι έτη φωτός χαμηλότερα από τα σπλάχνα μου

 

Με αυτό που λες, εγώ τουλαχιστον αντιλαμβάνομαι πως δεν είχες ενημερωθεί για τις πιθανές παρενέργειες των εμβολίων που έχεις ήδη κάνει στα παιδιά σου. Δεν υπάρχει εμβόλιο χωρίς την παραμικρή πιθανότητα παρενέργειας, έστω πυρετό ή οίδημα κι όσοι είμαστε υπέρ τους το έχουμε πει αυτό εξίσου άπειρες φορές.

 

@Scratee, εξαιρετικό το λινκ σου, το διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον. Πολύ κατατοπιστικό. :)

 

Έντιτ το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α είναι από τα πλέον "ακίνδυνα".

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασέ το λίγο αυτό που έγραψα. Οι οδηγίες του ιατρού περιελάμβαναν τη μουστάρδα και κάποια άλλα γιατροσόφια. Του γιατρού που παρακολουθούσε καθημερινά το παιδί.

 

 

Χαρά- Μαρία ο παιδίατρος που είχαμε τον πρώτο καιρό κι ενώ το παιδί έδειχνε σημάδια αλλεργίας μας εκφόβιζε και μας παρουσίαζε το πρόγραμμα εμβολιασμών ως θέσφατο και υποχρεωτικό για όλους απαρέγκλιτα. Οι περισσότεροι γονείς αυτό νομίζουν άλλωστε. ΓΙα το λόγο αυτό κάνουν και διπλά τα εμβόλια σε μωρά όταν "χάσουν" ένα μήνα. Χαρακτηριστικα θυμάμαι να περιμένω για να μπω και να ακούσω διπλό κλάμα από μέσα. "Καλά 2; ρώτησα μετά το γιατρό" , "Γιατί όχι, αφού η μαμά δεν έφερε αντίρρηση ". Δηλ αν έφερνε; Και πώς η μαμά να ξέρει ότι μπορεί να φέρει αντίρρηση. Δεν είναι όλες ακατάλληλες σαν εμένα.

 

Άλλαξα τρεις μέχρι να βρω έναν άνθρωπο να συνεννοηθώ και να σεβαστεί τις ανάγκες του δικού μου παιδιού. Ένας μάλιστα υπαινίχθηκε ότι ήμουν ακατάλληλη μητέρα... Γιατί έλεγα αυτά που έβλεπα και θήλαζα και το νήπιό μου (12 μηνών τότε). Άρα ναι είναι ακραία θέση αυτή όταν εκφράζεται έτσι.

 

Συγγνωμη αλλα το οτι πετυχες λαθος γιατρο δεν σημαινει οτι καθε συμβουλη που σου εδωσε ειναι επισης λαθος?

Το προγραμμα δεν λεει οτι πρεπει να ακολουθηθει επακριβως, ουτε στον κυκλο μου ειχα μαμα που να ειχε προβλημα, και να μην της το προσαρμοσαν. Εδω διαβαζουμε στο φορουμ οτι σε αλλες δεχτηκαν να μην κανει κανενα εμβολιο, και τους υπεγραφαν και χαρτι για το σχολειο!

Απο εκει και περα, αν το παιδι ειναι μια χαρα, καλα κανουν και το ακολουθουν, και γιατι προφανως ειναι το ιδανικο για τα σημερινα ιατρικα δεδομενα, και γιατι οπως ολα τα προγραμματα, σε βαζει σε μια σειρα και δεν χανεσαι. Οποτε ισως γι αυτο μερικοι γιατροι επιμενουν, μετα χανεις το μπουσουλα με τις δοσεις.

 

ΥΓ αν παρατηρησεις, σε αλλη σελιδα του βιβλιαριου υγειας του παιδιου, σου λεει αν δεν κανεις ενα εμβολιο βασει του ιδανικου προγραμματος, ποτε εναλλακτικα μπορεις να το κανεις και σε ποιες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miriki...το μονο που μπορει να δεχθει η λογικη μου ειναι πως ο γιατρος ειχε δωσει μια φαρμακευτικη αγωγη για πνευμονια και μετα προσθεσε ως ντρεσσινγκ τη μουσταρδα...:rolleyes:

 

Επισης οταν λες οτι το παιδι εχει αλλεργια αυτο πως συνδεεται με τα εμβολια? Ειπαμε οταν δεν ειμαστε ειδικοι μπορει να κανουμε οτι ερωτηση μας ερθει με την ελπιδα πως θα μας απαντησει ενας ειδικος...;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν λες οτι το παιδι εχει αλλεργια αυτο πως συνδεεται με τα εμβολια? Ειπαμε οταν δεν ειμαστε ειδικοι μπορει να κανουμε οτι ερωτηση μας ερθει με την ελπιδα πως θα μας απαντησει ενας ειδικος...;)

 

Συμφωνω μαζι σου γενικα αλλα οσον αφορα στο θεμα της αλλεργιας: εμεις πχ εχουμε ΓΟΠ που συνδεεται με αλλεργιες. Μερικα εμβολια, πολυ συγκεκριμενα, τα πολυ "βαρια", την χειροτερευαν για μερες μετα οποτε τα καθυστερουσαμε λιγο (τα καναμε σε περιοδο που η ΓΟΠ δεν ηταν σε εξαρση, γιατι η νοσος αυτη αν την εχεις μονιμα περναει φασεις). Μετα το περιμεναμε να εχει πιο πολλες γουλιες και την προσεχαμε περισσοτερο απ ο,τι συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2' date=' σ ευχαριστώ που απάντησες, αλλά η ερωτησή μου είναι τι όφελος έχουν οι μαμάδες που δεν εμβολιάζουν να πείσουν την άλλη πλευρά, όταν λέτε ότι δεν εμβολιάζουν γιατί στηρίζονται στην εμβολιασμένη αγέλη?[/quote']

 

Σου απάντησα, καλή μου. Εκείνες πιστεύουν πως τα παιδιά τους δεν αρρωσταίνουν χάρη στην καλή διατροφή κλπ που τους έχουν εξασφαλίσει. Κάνουν λάθος όμως. Η πραγματικότητα είναι πως δεν αρρωσταίνουν χάρη σε αυτό που αποκαλούμε "ανοσία της αγέλης" (αν και με ξενερώνει ως όρος). :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου γενικα αλλα οσον αφορα στο θεμα της αλλεργιας: εμεις πχ εχουμε ΓΟΠ που συνδεεται με αλλεργιες. Μερικα εμβολια, πολυ συγκεκριμενα, τα πολυ "βαρια", την χειροτερευαν για μερες μετα οποτε τα καθυστερουσαμε λιγο (τα καναμε σε περιοδο που η ΓΟΠ δεν ηταν σε εξαρση, γιατι η νοσος αυτη αν την εχεις μονιμα περναει φασεις). Μετα το περιμεναμε να εχει πιο πολλες γουλιες και την προσεχαμε περισσοτερο απ ο,τι συνηθως.

 

Προφανως χαρα-μαρια το ειπαμε πως αν υπαρχει ιατρικο θεμα , τοτε αναβαλεις τον εμβολιασμο...δυστυχως εδω καποιες μαμαδες υποστηριζουν πως δεν εμβολιαζουν καθολου γιατι φοβουνται πως θα συμβει κατι στο παιδι τους. (Εγω ρωτησα καθαρα εγκυκλοπαιδικα μια που εχουμε και 1-2 γιατρους στην παρεα;))

Και για να λεμε και την αληθεια, ναι, παντα και σε ολα τα εμβολια και φαρμακα υπαρχουν καποιες εξαιρετικα σπανιες παρενεργειες πουμπορει να τυχουν στον οποιοδηποτε. Οι παρενεργειες βεβαια αυτες ειναι πολυ λιγοτερες απο εκεινες που εχουν ακομη και οι παλιες γνωστες μας παιδικες ασθενειες:rolleyes:

 

Τελος παντων, εγω το βλεπω ειτε ως ελλειψη στοιχειωδους μορφωσης, ειτε ως ελλειψη στοιχειωδους νοημοσυνης, ειτε ως ελλειψη κοινωνικης ευσυνειδησιας (συχνοτερα) το γεγονος πως καποιοι γονεις αρνουνται να εμβολιασουν τα παιδια τους.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι φυσικο και σωστο να υπαρχει απο το Υπουργειο, ενα ενδεικτικο προγραμμα εμβολιασμων. Δεν θα ηταν ορθο να κανει ο καθενας του κεφαλιου του. Το προγραμμα αυτο σου λεει με απλα λογια, βασει των μελετων που ισχυουν σημερα, ποτε ειναι καλυτερα να κανεις ποιο εμβολιο και σε ποσες δοσεις.

Ενα προγραμμα δεν περιοριζει τον παιδιατρο απο το να το "εφαρμοζει στις ιδιαιτεροτητες" οπως λες ενος παιδιου. Τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ομως, οχι να προσαρμοζουμε το προγραμμα αναλογα με τα κεφια του γονιου αυτο ειναι αλλο καπελο.

Ακριβώς αυτό. Εμείς με προτροπή του παιδίατρου δεν έχουμε ακολουθήσει το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών καμίας χώρας (εννοώ Αγγλίας - Ελλάδας). Το ότι υπάρχει ένα εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών δεν σημαίνει ότι ΟΛΑ τα παιδάκια πρέπει να το ακολουθήσουν κατά γράμμα, ούτε και στο επιβάλλει κανείς. Κάτι τέτοιο σαφώς θα ήταν λάθος.

 

Γιατι η ολη κουβεντα, επικεντρωνεται σε ανεμβολιαστα παιδια που πανε μετα σχολειο (αρα δεν μιλαμε για προσαρμογη πλεον του προγραμματος, αλλα παντελη καταργηση του και δεν μιλαμε για αναβολη εμβολιων για ιατρικους, αλλα υχολογικους λογους των γονεων) και τους κινδυνους εμφανισης παλαιων ασθενειων.

Συμφωνώ. Στην τελική, αν αυτοί που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους έκαναν πραγματικά εναλλακτική ζωή (δεν έστελναν τα παιδιά τους σχολείο, έμεναν σε απομακρυνσμένα μέρη, δεν είχαν πολλές επαφές με άλλους) τότε νομίζω δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Αλλά από τη στιγμή που ζεις στην κοινωνία, οι επιλογές σου επηρεάζουν όλους τους υπόλοιπους και καλό είναι σε θέματα (δημόσιας) υγείας να μην κάνεις του κεφαλιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαράδεκτο

1. Την τακτική ορισμένων γιατρών: 2 εμβόλια την ίδια μέρα

2. Την άγνοια γονέων περί της ασφάλειας των εμβολίων (παρενέργειες=μόνο λίγο πυρετό)

3. Την άρνηση εμβολιασμού γιατί είναι της μόδας

4. Την μη εξατομικευμένη χρήση του εθνικού συστήματος εμβολιασμού. ( Όταν ένα μωρό δεν έχει καμία επαφή με άλλα παιδάκια με ένα άλλο που πάει βρεφικό από 40ημερών)

 

Πως το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α είναι αθώο όταν οι παρτίδες που έκανε το παιδάκι μου αποσύρθηκαν φέτος?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! (Γράφω από κινητό, οπότε θα είμαι λίγο επιγραμματική)

 

Το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Α είχε μπει στο πρόγραμμα γιατί είχε αρρωστήσει από ηπ.Α η κόρη ενός εκ των μεγαλοκαθηγητών Παιδιατρικής, οπότε εκείνος ευαισθητοποιήθηκε και πρότεινε να γίνεται το εμβόλιο δωρεάν για όλους. Ήταν θέμα χρόνου να βγει (από τα δωρεάν-όποιος θέλει το κάνει με 25% συμμετοχή), γιατί η ηπατίτιδα Α είναι ήπια νόσος. Η ανάκληση παρτίδων Epaxal είναι άσχετη με την υπόθεση. Ανακλησεις γίνονται παντού, από εμβόλια και τρόφιμα ως...πορτατίφ του ΙΚΕΑ.

 

Τα εμβόλια μπορούν άνετα, χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα να χορηγούνται δύο-δύο. Υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για πυρετό, με ορισμένους συνδυασμούς, αλλά ως εκεί.

 

Πολύ σπάνια η αλλεργία αποτελεί αντενδειξη εμβολιασμού. Τα πιο πολλά εμβόλια χορηγούνται με ασφάλεια, με ειδικό τρόπο χορήγησης, υπό επίβλεψη αλλεργιολογου.

 

Συμφωνώ με yogini ότι δεν εμβολιάζουμε τα παιδιά μας...επ'αγαθώ της κοινωνίας, βεβαίως-βεβαίως :) , αλλά, πρωτίστως, για να προστατέψουμε τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε σε περιπτωση ανασφαλιστου οπως εμεις δυστυχως...εχω να κανω εμβολιο στην μικρη (4 ετων)εδω και ενα χρονο...κοιταξα μολις τωρα το βιβλιαριο και εχω κανει καμια εικοσαρια στο συνολο(μερικα 2 δοσεις)....ηπατιτιδα Α ειναι κενο δεν εχω κανει:confused: τα οικονομικα ειναι χαλια....δεν εχω παει συμφωνα με το προγραμμα εμβολιασμου...βεβαια εχω διαβασει και κατι κουλα για τα εμβολια και εχω λιγο τρομοκρατηθει....βασικα ανεκαθεν ημουν κατα των τοσο πολλων τσιμπηματων κλεινοντας στην αποψη να κανει το παιδι τα ΄πιο βασικα...δυστυχως δεν μπορω να πληρωσω τιποτα απο την τσεπη μου τον τελευταιο καιρο δινοντας βαση στα προς το ζην....τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?σορρυ ειναι λιγο of topic η ερωτηση μου:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε σε περιπτωση ανασφαλιστου οπως εμεις δυστυχως...εχω να κανω εμβολιο στην μικρη (4 ετων)εδω και ενα χρονο...κοιταξα μολις τωρα το βιβλιαριο και εχω κανει καμια εικοσαρια στο συνολο(μερικα 2 δοσεις)....ηπατιτιδα Α ειναι κενο δεν εχω κανει:confused: τα οικονομικα ειναι χαλια....δεν εχω παει συμφωνα με το προγραμμα εμβολιασμου...βεβαια εχω διαβασει και κατι κουλα για τα εμβολια και εχω λιγο τρομοκρατηθει....βασικα ανεκαθεν ημουν κατα των τοσο πολλων τσιμπηματων κλεινοντας στην αποψη να κανει το παιδι τα ΄πιο βασικα...δυστυχως δεν μπορω να πληρωσω τιποτα απο την τσεπη μου τον τελευταιο καιρο δινοντας βαση στα προς το ζην....τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?σορρυ ειναι λιγο of topic η ερωτηση μου:rolleyes:

 

Δωρεαν εμβολιασμους κανει ο Ερυθρος Σταυρος:

 

http://www.redcross.gr/default.asp?pid=40&la=1&artId=14

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα ανεκαθεν ημουν κατα των τοσο πολλων τσιμπηματων κλεινοντας στην αποψη να κανει το παιδι τα πιο βασικα...

Ποια είναι τα πιο βασικά;

 

Και τι πειράζουν τα δύο ή περισσότερα τσιμπήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα πιο βασικά;

 

Και τι πειράζουν τα δύο ή περισσότερα τσιμπήματα;

 

δεν ειπα οτι πειραζουν απλα μου φαινονται πολλα σε σχεση με οταν ημουν εγω παιδι...κανανε λιγοτερα τοτε...σημερα υπαρχουν 2 και 3 δοσεις.δεν ξερω ποια ειναι τα πιο βασικα απλα ειχα ρωτησει και αλλη μαμα η οποια ειχε κανει λεει τα πιο βασικα....δεν ρωτησα ποια ηταν αυτα.οταν ειχα πει στην παιδιατρο μου οτι τα πληρωνω εγω και ειμαι πολυ δυσκολα μου λεει θα τα κανουμε ολα απλα σιγα-σιγα και να μην αγχωνομαι....εχει περασει πανω απο 1 χρονος που δεν εχω κανει....απλα λογω οικονομικων εχει γινει θεμα και υπο τις παρουσες συνθηκες δεν μπορω να πληρωνω γιατι δεν εχω...γιαυτο ρωτησα τι γινετε σε αυτες της περιπτωσεις:rolleyes: αλλα ναι για μενα κανουνε πολλα εμβολια βρε παιδακι μου χωρις αυτο να με κατατασσει σε αυτους που δεν κανουν τιποτα στα παιδια τους..θα ηθελα παντως λιγοτερα εμβολια;) ή τα ειδη που γινονται τωρα απλα χωρις δευτερες και τριτες δοσεις....οπως ειπα εχω κανει εμβολια απλα μαλλον υπολοιπονται καποιες δοσεις:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα αν χρειάζονται 2 ή 3 δόσεις για να πετύχεις ανοσία, τι νόημα έχει να κάνεις μόνο τη μία? Καλύτερα να μην κάνεις καμία, να γλιτώσεις και το τσίμπημα ;)

 

Εμείς ως παιδιά κάναμε λιγότερα εμβόλια γιατί δεν εμβολιαζόμασταν για ιλαρά, ερυθρά, ανεμοβλογιά, ηπατίτιδα, μαγουλάδες. Ίσως ούτε και για τέτανο (θυμάμαι δύο φορές να έχω κάνει ορό μετά από τραυματισμούς, οπότε μάλλον δεν είχα κάνει το εμβόλιο). Καλά, για γρίπη δεν το συζητώ. Αρρωσταίναμε όμως συχνά πυκνά. Θυμάμαι την τάξη μου αποδεκατισμένη για μέρες ή εβδομάδες επειδή οι μισοί μαθητές ήταν άρρωστοι. Αυτό δεν προσπαθούμε να αποφύγουμε κάνοντας εμβόλια; Να μην αρρωσταίνουν τα παιδιά μας; Να μην υπάρχουν επιδημίες;

Link to comment
Share on other sites

Μα αν χρειάζονται 2 ή 3 δόσεις για να πετύχεις ανοσία, τι νόημα έχει να κάνεις μόνο τη μία? Καλύτερα να μην κάνεις καμία, να γλιτώσεις και το τσίμπημα ;)

 

Εμείς ως παιδιά κάναμε λιγότερα εμβόλια γιατί δεν εμβολιαζόμασταν για ιλαρά, ερυθρά, ανεμοβλογιά, ηπατίτιδα, μαγουλάδες. Ίσως ούτε και για τέτανο (θυμάμαι δύο φορές να έχω κάνει ορό μετά από τραυματισμούς, οπότε μάλλον δεν είχα κάνει το εμβόλιο). Καλά, για γρίπη δεν το συζητώ. Αρρωσταίναμε όμως συχνά πυκνά. Θυμάμαι την τάξη μου αποδεκατισμένη για μέρες ή εβδομάδες επειδή οι μισοί μαθητές ήταν άρρωστοι. Αυτό δεν προσπαθούμε να αποφύγουμε κάνοντας εμβόλια; Να μην αρρωσταίνουν τα παιδιά μας; Να μην υπάρχουν επιδημίες;

 

Οχι τα καναμε νομιζω. Ειμαι 26 χρονων τωρα, δεν ξερω για ποια χρονολογια λες αλλα εχω το βιβλιαριο μου και τα εχω κανει ολα αλλα αλλες μαρκες-δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι εμείς δεν είχαμε του πνευμονίοκοκκου, μηνιγγίτιδας, γρίππης και γενικά όλα τα νέα.

 

Πάντως δεν είμαι και τόσο σίγουρη οτι δεν αποκτάς ανοσία με μία δόση μόνο. Εξαρτάται και σε ποια ηλικία το κάνεις. Πχ εμείς κάναμε το εξαπλό στο χρόνο και μας είπε η παιδίατρος οτι χρειάζεται μόνο μια δόση. Φαντάζομαι το ανοσοποιητικό σύστημα ενός βρέφους ειναι πολύ πιο αδύναμο από ενος παιδιού 12 μηνών οπότε θέλει περισσότερες επαναληπτικές δόσεις. Αλλά να μην πληγεί και η τσέπη των εταιριών έτσι;

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι κάνουμε έλεγχο αντισωμάτων μόνο για την Ηπατιτιδα Β. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνεις για όλες; γιατι εμας η παιδιατρος θέλει μόνο αυτό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Η Little monkey μιλησε για "για ιλαρά, ερυθρά, ανεμοβλογιά, ηπατίτιδα, μαγουλάδες. Ίσως ούτε και για τέτανο".

Εγω τα εχω κανει ολα τα παραπανω.

Απο οσα αναφερεις εσυ δεν εχω κανει της γριππης. Αλλα αυτο δεν ειναι εμβολιο που κανεις εξαλλου αν εισαι σε ομαδα υψηλου κινδυνου; και καθε χρονο; δεν ειναι μια δυο δοσεις τελος.

Για τις δοσεις: εννοειται τα μωρακια κανουν μια παραπανω, οχι σε ολα τα εμβολια. Ο λογος καλε δεν ειναι για να πληρωνεις γιατρο και εμβολια, ειναι για να μην κολλησουν τοσο μικρουλια. Ποιος ρισκαρει να τα αφησει ακαλυπτα, για να μην πληρωσει το γιατρο; Κι αν κολλησουν και ειναι και τοσο ευαισθητα οπως λες κι εσυ. Δεν σε καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

ναι εμείς δεν είχαμε του πνευμονίοκοκκου, μηνιγγίτιδας, γρίππης και γενικά όλα τα νέα.

 

Πάντως δεν είμαι και τόσο σίγουρη οτι δεν αποκτάς ανοσία με μία δόση μόνο. Εξαρτάται και σε ποια ηλικία το κάνεις. Πχ εμείς κάναμε το εξαπλό στο χρόνο και μας είπε η παιδίατρος οτι χρειάζεται μόνο μια δόση. Φαντάζομαι το ανοσοποιητικό σύστημα ενός βρέφους ειναι πολύ πιο αδύναμο από ενος παιδιού 12 μηνών οπότε θέλει περισσότερες επαναληπτικές δόσεις. Αλλά να μην πληγεί και η τσέπη των εταιριών έτσι;

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι κάνουμε έλεγχο αντισωμάτων μόνο για την Ηπατιτιδα Β. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνεις για όλες; γιατι εμας η παιδιατρος θέλει μόνο αυτό έλεγχο;

 

O λόγος που τα εμβόλια ξεκινουν στους 2 μηνες είναι τα καταστροφικα αποτελέσματα των μολύνσεων στα βρέφη κατω του ετους. Η διασημη τυφλη και κωφαλαλη Ελεν Κελερ ξερεις ότι γεννηθηκε υγιεστετατη και νοσησε σε ηλικια 16 μηνων από μηνιγγιτιδα με αποτέλεσμα την γνωστη καταληξη? Ξερεις ότι οπνευμονιοκοκκος είναι από τα συχνοτερα αιτια μηνιγγίτιδας σε βρέφη?? Όχι προφανως...Ευτυχως που η ΕΛΕΝ ΚΕΛΕΡ ζουσε σε εποχη που δεν υπηρχαν η πολυεθνικες βρε παιδακι μου...που κοιτανε την τσεπη τους...αχ θεε μου...

Link to comment
Share on other sites

http://www.mixanitouxronou.gr/elen-keler-i-tifli-ke-kofalali-kopela-pou-emathe-na-epikinoni-latrepse-tin-elliniki-glossa-ke-tous-agones-gia-ta-anthropina-dikeomata/

 

Η ζωη της Ελεν Κελερ που "ευτυχως" σεν ειχε προλάβει να εμβολιαστεί....!! Διοτι εκεινη την εποχή δεν υπήρχαν οι "κακες" πολυεθνικες που δηλητηριαζουν το συμπαν!! Ελπίζω με την ξεροκεφαλιά κάποιων γονεων να μην θρηνήσουμε νεες Ελεν Κελερ...:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

http://www.upworthy.com/16-years-ago-a-doctor-published-a-study-it-was-completely-made-up-and-it-made-us-all-sicker?g=2&c=ufb3

 

Η διαδρομή των μελετών για τα εμβόλια....εχει ένα πολύ ενδιαφερον διάγραμμα με τις μελετες που αφορουν στην ασφαλεια των εμβολιων..διοτι ο αστικος μυθος κατά της ασφαλειας των εμβολιων βασιστηκε σε μια και μονη μελετη που καταρριφθηκε ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...