Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απαραδεκτο mail για τον θηλασμο


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι η θεματοθέτρια ενοχλήθηκε από το γεγονός ότι έλαβε διαφημιστικό μήνυμα για τα υποκατάστατα μητρικού γάλατος. Νομίζω ότι ενοχλήθηκε επειδή το συγκεκριμένο μήνυμα περιείχε παραπληροφόρηση. Ότι κάθε γυναίκα μόλις το μωρό της κλεισει τους 6 μηνές θα χρειαστεί να εξοικειωθεί με τα μπιμπερό.

 

Λένε πολλές κοπέλες ότι δεν θα αποφασίσει μία γυναίκα για το τι γάλα θα δίνει στο παιδί της μετά από ένα διαφημιστικό μήνυμα και συμφωνώ μαζί τους. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι η παραπληροφόρηση δεν είναι κάτι μεμπτό.

opal δεν υπάρχει παραπληροφόρηση.Η κοπέλα μπήκε και γράφτηκε στην σελίδα της εταιρίας.Δεν ξετσεκάρισε το"επιθυμω να λαμβάνω διαφημιστικα μηνύματα μπλα,μπλα,μπλα",οπότε η εταιρία άρχισε να στέλνει διαφημίσεις των πρϊόντων της.Βάσει της ηλικίας του μωρού έστειλε και το μαιηλ που έλε πως¨εφόσον ενδιαφέρεσαι για τα προϊόντα μας μάθε και αυτό μπλα,μπλα,μπλα".Σε όλες τις εταιρίες βρεφικής διατροφής υπάρχει παράγραφος ενημερωτική για τα οφέλη του θηλασμού σύμφωνα με την οδηγία.Εγώ την βλέπω πάντα.

Που είναι η παραπληροφόρηση;Δεν είναι θέμα εταιρίας,είναι θέμα κατά πόσο είμαστε εξοικιωμένοι με τα διαφημιστικά κόλπα μεσω ίντερνετ.

Και να πω το απλό άσχετο.Καμμία γνωστή μου δεν έκοψε τον θηλασμό λόγω εταιριών ή παιδιάτρου.Όλες ήταν λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Με τρίμηνη στη καλύτερη άδεια του μισθωτού(ιδιωτικού) ή μηδενική στην περίπτωση του ελεύθερου επαγγελματία τι θηλασμός να υποστηριχτεί;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το γεγονος οτι το 70% τουλαχιστον των μητερων με 6 μηνων παιδια, χρησιμοποιουν οντως το μπιμπερο και χριεαζονται εξοικειωση, δεν το καθιστα καθολου χρησιμο αυτο το μηνυμα?

εμ εαν το χρησιμοποιουν ηδη, πως χρειαζονται την εξοικείωση- :wink:τι ειδους εξοικείωση ας πουμε ; τι μπαινει πρωτα η θηλή ή το δαχτυλίδι? πως να βιδωνετε σωστά την θηλη επάνω στο μπουκάλι?

r u kidding me?:wink:

 

η σκεψη μου-

οσοι δεν σας ενοχλει το μηνυμα που τοποθετηθηκε απο την θεματοθετρια.

 

για ποιόν λογο (περα του να πειτε τη γνωμη σας)

προσπαθειτε με την δικη σας λογική να μειωσετε τα επιχειρηματα ή τα συναισθηματα οσων ενοχλουνται?

πειτε απλως "εμενα δε με πειραζει.τελεια"

 

το να μπαινετε να γραφετε "εμενα δε με πειραζει

επειδη κ οι αλλες διαφημισεις λενε βλακειες κ πρασινα αγγουρια κ αλογα

επειδη κ εγω δε θηλαζω πια

επειδη θηλασα κ δεν με πειραζει

επειδη κ εγω δεν ξερω πως να χρησιμοποιησω μπιμπερο κ θελω να μαθω

επειδή ..δεν με πειράζει

επειδή δεν επηρεάστηκα (αρα κ αλλοι δεν θα επηρεαστούν?)

επειδη εσεις που σας ενοχλει εισαστε λιγες "

 

ειναι γνωμη , αλλα ειναι μια γνωμη που δεν βοηθαει αυτη τη μειοψηφια, και δεν είναι επιχείρημα, ούτε στατιστική.

 

=>εφοσον δεν σας ενοχλει εσας δεν σημαινει οτι ολοι αισθανονται ετσι.....και δεν ειναι κ το θεμα ποσοι αισθανονται ετσι:

 

κ ΕΥΤΥΧΩΣ που τα δικαιώματα αλλα κ τα facts δεν εξαρτούνται απο το τι κάνει μια πλειοψηφία !. (γενικά)

 

 

Τιμιότητα Αρθρο 2

Η διατύπωση των διαφημίσεων πρέπει να είναι τέτοια, ώστε να μην κάνει κατάχρηση της εμπιστοσύνης του καταναλωτή και να μην εκμεταλλεύεται την έλλειψη πείρας ή γνώσεων του.

 

Κοινωνική ευθύνη Αρθρο 3

Οι διαφημίσεις δεν πρέπει:

1. Να εκμεταλλεύονται τους φόβους,

 

 

http://www.eedel.gr/code-of-conduct

 

θα αναιρεσουμε τη δεοντολογια επειδη η πλειοψηφια επισης δεν την ακολουθει?

να παμε να αυτοκτονήσουμε απευθειας!!

 

και σιγουρα δεν ειναι ωραιο για μια εταιρεια να λεει

"αυτες τις λιγες που σκουζουν, αστες να σκουζουν"

εκτος δηλαδη κ αν πουλάει κάποιο προιόν μη ευαισθητο. πχ ειδη κιγκαλεριας.

 

πάντως ειναι κριμα μανουλες να μην θελουν να δειξουν ενσυναισθηση απεναντι σε αλλες μανουλες που τους λενε ξεκαθαρα: "θα μας ενοχλουσε αν λαμβαναμε αυτο το μηνυμα".

 

ακομα κ αν δεν σας ενοχλει δεν θα πρεπε να δειχνετε αλληλεγγυη προς τις άλλες μανούλες ?

ειμαι πολυ ρομαντική? ολες τον ιδιο ρολο δεν παιζουμε για τα παιδια μας?

 

αν κάποιους ενοχλει αυτη η εκφραση συναισθηματων τοσο ωστε να θελουν να την ισοπεδωσουν συγκρινοντας με την πλειοψηφια σαπιων μηνυματων στην τηλεόραση , άλλων εταιρειων που εξαπατουν, εκμεταλλευονται και κλεβουν εις βαρος του κοσμάκη .... κάποιος άλλος λόγος υπάρχει τον οποιο ξερουν μονο οι ιδιοι - εγω δεν τον καταλαβαινω.!

ας ανοιξετε τοπικ σε άλλη ενότητα για να συζητήσετε για το πόσο καλές/κακες είναι οι διαφημίσεις γενικότερα στην Ελλάδα.

ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ με το παρόν θέμα:

 

όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν πολύ καλά ότι οι εταιρείες που πουλούν υποκατάστατα χρησιμοποιούν συγκεκριμένα αυτές τις φράσεις για να περνούν μηνύματα τα οποία ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ σε κάποια ομάδα γυναικών, είτε είναι αυτή, μειοψηφία του 2% είτε του 20% είτε του 30%.

κακό: δεν μιλάμε τώρα για το εάν εγινε η κυταρίτιδα λιγότερη ή εάν θα μπορεσεις να παρεις το σπίτι με το 4ο υπνοδωμάτιο ή εαν το μωρομάντηλο γλυστράει λιγότερο στον ποπο του μωρου.

κακό για την ψυχολογία τους και την υγεία του παιδιού τους (γιατί δεν ξέρεις ποτέ εάν ένα παιδί θα αποκτήσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας, ΓΟΠ κτλ εξαιτίας του υποκατάστατου)

 

αν καποιους δεν τους ενοχλει, το ότι βλάπτεται απο αυτο κάποιος άλλος, ή δεν το πιστεύουν, η΄δεν τους νοιάζει - δε ξερω πως αλλιώς να το εξηγήσω. βοηθήστε με.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

tot72 ειναι παραπληροφορηση ξεκαθαρα οτι στον 6ο μηνα χρειαζεται να εξοικειωθεις με μπιμπερο ΕΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.

 

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ στον 3ο,4ο η 5ο

 

επισης, το να θες να παιρνεις νεα μιας εταιρειας, δεν σημαινει οτι τους δινεις αδεια να σε παραπληροφορησουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

δεν το διαβασα ολο το μηνυμα με προσοχη....Μαρια Στ.

Νομιζα οτι συζητουσαμε εδω, δεν ειδα καποιο ψηφισμα να πω απλα αν με ενοχλει η οχι....

Και εφοσον πηρα μερος (δεν τεθηκε το θεμα για οσους τους ενοχλει μονο), συνεχιζω την κουβεντα...

Θα διαβαζα το μηνυμα αν εβλεπα διαθεση συζητησης. εσυ θες να συμφωνουμε με την αποψη σου που σε αυτο το τοπικ τουλαχιστον δεν θα γινει απο τη μερια μου.

Οταν τελειωνει η επιχειρηματολογια αρχιζει το "αλληλεγγυη προς τις μανουλες"?

 

Η αλληλεγγυη και ο σεβασμος φαινεται καθημερινα με τον τροπο που επικοινωνουμε...χωρις νευρα, με καλη διαθεση και οχι με το να συμφωνουμε παντα μεταξυ μας. Για αυτο ειμαστε εδω, για να αλλαζουμε αποψεις.

 

Εχε την δικη σου και ασε τον υπολοιπο κοσμο να εχει την δικη τους εκτος αν αλλαξεις τον τονο γραφης σου και θελεις να το συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το θέμα ήταν αν το μέηλ είναι παράτυπο ή όχι.Το αν με ενοχλεί ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και σίγουρα αντίθετο με τις αρχές του φιλελευθερισμού.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως είναι από τις λίγες φορές που νιώθω ότι βλέπω τόσο ξεκάθαρα κάτι και η πλειοψηφία των συνομιλητών μου δεν συμφωνεί μαζί μου :P. Σκέφτομαι μήπως κάτι δεν έχω κατα λάβει εγώ τελικά;

 

"Αν μέχρι τώρα θήλαζες αποκλειστικά, θα χρειαστεί να εκξοικειωθείς κ.τ.λ."

 

Δεν είναι η παραπάνω πρόταση παραπληροφόρηση επομένως παράτυπη; Γιατί λέει ότι θα χρειαστεί αφού δεν χρειάζεται; Αν η διατύπωση ηταν έτσι:

 

"Αν μέχρι τώρα θήλαζες αποκλειστικά, αλλά αποφάσισες από δω και πέρα να δίνεις και συμπλήρωμα, θα χρειαστεί να εξεικοιωθείς κ.τ.λ. "

 

δε νομίζω ότι θα είχε κανείς κανένα προβλημα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνατε οτι απευθυνεται στο μεγαλυτερο μερος του εν δυναμει αγοραστικου κοινου το οποιο ναι, δεν θηλαζει αποκλειστικα μετα τον 6ο μηνα.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή η πλύση εγκεφάλου που έγινε τις τελευταίες δεκαετίες, έβαλε στο μυαλό αρκετών γυναικών και "ειδικών" ότι το εξάμηνο του θηλασμού φτάνει και περισσεύει! Δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Δεν σημαινει ότι χρειάζεται να διαιωνίζεται αυτή η αντίληψη.

 

Και ναι, πριν λίγα χρόνια άκουγα και γιατρό φιλενάδας, να της προτείνει να θηλάζει όσο μπορεί μέχρι το εξάμηνο. Δεν είναι σπάνιο αυτό το φαινόμενο. Είναι σωστό να επικρατεί αυτή η αντιληψη δηλαδή;

 

Και διαβάζοντας ξανά το τόπικ, δεν είναι καθόλου λίγες οι φωνές που βρίσκουν τη συγκεκριμένη διαφήμιση από απαράδεκτη έως ενοχλητική. Εγώ θα την έβρισκα αστεία και ότι ολίγον παίζει με τη νοημοσύνη της γυναίκας που έχει φτάσει μέχρι το εξάμηνο και για τον α ή β λόγο δεν έπεσε στο γιατρό του εξαμήνου. Πιο πιθανό πάντως βρίσκω αυτός που έγραψε το κείμενο να ζει στον κόσμο του εξαμήνου, να είναι αλλού δηλαδή.

 

Δεν αφήνει ένα παραθυράκι βρε παιδί μου, ότι μπορεί μια μητέρα να μη χρειάζεται/θέλει να δώσει ξένο γάλα. Ή να θηλάζει ακόμα στον 6ο μήνα και να ξέρει τι είναι μπιμπερό, να μην το έχει δει μόνο ζωγραφιστό, να έχει τύχει να δώσει και ξένο γάλα και παρόλα αυτά να μη θέλει να δώσει τώρα συστηματικά ξένο γάλα επειδή το παιδί της είναι 6 μηνών και μίας ημέρας.

 

Όπως γράφτηκε και παραπάνω, αν στο συγκεκριμένο σημείο τα έλεγαν κάπως αλλιώς, πχ "αν από δω και πέρα επιλέξετε ξένο γάλα" ή κάτι τέτοιο, θα το προσπερνούσε κανείς ως μια νορμάλ προβολή της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορίτσια αλλά νομίζω ότι έχετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα... διαφημιστικό email έλαβε η κοπέλα και έαν κάποιος έχει στοιχειώδη αντίληψη της διαφήμισης θα καταλάβαινε ότι ένα από τα βασικά στοιχεία της διαφήμισης είναι να περνούν υποσυνειδητα μηνύματα... όπως όλεεες οι διαφημίσεις... οπότε μην κουράζεστε να αναλώνεστε στο τι ΈΠΡΕΠΕ να γράφει το μήνυμα... δεν ήταν επίσημη ενημέρωση του Υπουργειου υγείας.... διαφημιστικό ήταν!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Μην τρελαίνεστε. Βασικό μέλημα μιας οποιασδήποτε εταιρίας είναι η πώληση του προϊόντος της. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του καταναλωτή αν θα αγοράσει το προϊόν ή όχι. Η διαφήμιση στόχο έχει την προώθηση όχι την αντικειμενική ενημέρωση.

Όσο για το ότι οι μαμάδες που θηλάζουν μετά το 6μηνο αντιμετωπίζονται ως παράλογες, δεν συμφωνώ. Εγώ έχω δει μεγάλη βελτίωση τα τελευταία χρόνια. Πολλές φίλες μου θήλασαν σχεδόν 1 χρόνο (εγώ 10 μήνες) και κάποιες και παραπάνω. Καμία δεν ένοιωσε ότι την αντιμετώπιζαν περίεργα. Ίσα ίσα που σε όποιον είπα ότι θήλασα 10 μήνες μόνο μπράβο άκουσα!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι από τις λίγες φορές που νιώθω ότι βλέπω τόσο ξεκάθαρα κάτι και η πλειοψηφία των συνομιλητών μου δεν συμφωνεί μαζί μου :P. Σκέφτομαι μήπως κάτι δεν έχω κατα λάβει εγώ τελικά;

 

"Αν μέχρι τώρα θήλαζες αποκλειστικά, θα χρειαστεί να εκξοικειωθείς κ.τ.λ."

 

Δεν είναι η παραπάνω πρόταση παραπληροφόρηση επομένως παράτυπη; Γιατί λέει ότι θα χρειαστεί αφού δεν χρειάζεται; Αν η διατύπωση ηταν έτσι:

 

"Αν μέχρι τώρα θήλαζες αποκλειστικά, αλλά αποφάσισες από δω και πέρα να δίνεις και συμπλήρωμα, θα χρειαστεί να εξεικοιωθείς κ.τ.λ. "

 

δε νομίζω ότι θα είχε κανείς κανένα προβλημα.

Αφου το βλεπεις ετσι και σε ενοχλει, καλα θα κανεις να το καταγγειλεις. εγω οταν ρωτηθηκα απαντησα για τον εαυτο μου. Οταν θηλαζα το παιδι, οτιδηποτε και αν διαβαζα δεν θα με επηρρεαζε. Και θα πω και εγω οτι καμια εταιρεια φορμουλας και κρεμας δεν μου εστειλε οτιδηποτε αφου πρωτα δεν μου εστειλε τα οφελη του μητρικου θηλασμου. ;)

Απο εκει και περα, δεν σκεφτομαστε ολοι το ιδιο και δεν τα βλεπουμε ολοι το ιδιο...

Εγω θεωρω οτι την προταση που προσθεσες την εννοει.....γιατι συμφωνα με το μυαλο μου παντα οι μανουλες το ψαχνουν λιγο παραπανω και για να εξοικειωθουν με το μπιμπερο θα πρεπει να εχουν αποφασισει οτι το θελουν.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή η πλύση εγκεφάλου που έγινε τις τελευταίες δεκαετίες, έβαλε στο μυαλό αρκετών γυναικών και "ειδικών" ότι το εξάμηνο του θηλασμού φτάνει και περισσεύει! Δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Δεν σημαινει ότι χρειάζεται να διαιωνίζεται αυτή η αντίληψη.

 

Και ναι, πριν λίγα χρόνια άκουγα και γιατρό φιλενάδας, να της προτείνει να θηλάζει όσο μπορεί μέχρι το εξάμηνο. Δεν είναι σπάνιο αυτό το φαινόμενο. Είναι σωστό να επικρατεί αυτή η αντιληψη δηλαδή;

 

Δεν μπορω να δεχτω οτι μονο εγω , εσυ, αυτη και 2-3 αλλες ειμαστε αυτες που ψαχνομαστε ενω ολες οι υπολοιπες παρασυρονται. Η πλειοψηφια οσων δεν θηλαζουν θεωρω οτι το κανουν απο επιλογη. ειτε κουραστηκαν, ειτε βαρεθηκαν, ειτε θεωρουν οτι ειναι οκ μεχρι το 6 μηνο. Με τετοια πληροφορηση και τετοια υποστηριξη (τα τελευτα χρονια) του μητρικου πιστευω οτι οι μανουλες που θελουν να θηλασουν, το καταφερνουν και για οσο καιρο θελουν οι ιδιες.

Εχω φιλη που θηλσε αποκλειστικα το μεγαλο της παιδι για 2.5 χρονια μεχρι που ηταν εγκυος 4 μηνων στο δευτερο παιδακι. Και το δευτερο παιδακι το θηλασε μεχρι το 6 μηνο. Αυτη ειναι δυνατον να παρασυρεται??

Οπως και να εχει το θεμα μας ειναι αν θεωρω μεμπτη την διαφημιση και η απαντηση μου ειναι οχι. Ισως επειδη ο,τι αποφασιζω να κανω το κανω με πληρη επιγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό πάντως βρίσκω αυτός που έγραψε το κείμενο να ζει στον κόσμο του εξαμήνου, να είναι αλλού δηλαδή..

 

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει...

 

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι οι μαμάδες που σταματάνε το θηλασμό στον 4ο με 6ο μήνα λόγω παραπληροφορησης δεν είναι καθόλου λίγες. Ξέρω ήδη από τον προσωπικό μου κύκλο αρκετές. Σε οικογένεις χαμηλο μορφωτικού επιπέδου, αντιλήψεις όπως ότι το μωρό είναι μεγάλο και δεν του φτάνει μόνο το μητρικό, μετά τον 6ο μήνα το μητρικό γάλα γινεται σα νερό, αν θηλάζεις για πάνω από 6 μήνες το μωρό το παιδί θα γίνει μαμόθρεφτο, δεν είναι καθόλου σπάνιες. Οτιδήποτε συντηρεί αυτή την αντίληψη θα έπρεπε να απαγορεύεται.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζα οτι συζητουσαμε εδω, δεν ειδα καποιο ψηφισμα να πω απλα αν με ενοχλει η οχι....

Και εφοσον πηρα μερος (δεν τεθηκε το θεμα για οσους τους ενοχλει μονο), συνεχιζω την κουβεντα...

Θα διαβαζα το μηνυμα αν εβλεπα διαθεση συζητησης. εσυ θες να συμφωνουμε με την αποψη σου που σε αυτο το τοπικ τουλαχιστον δεν θα γινει απο τη μερια μου.

Οταν τελειωνει η επιχειρηματολογια αρχιζει το "αλληλεγγυη προς τις μανουλες"?

μιλας για διαθεση συζητησης οταν παραδεχεσαι οτι δεν διαβασες το μηνυμα μου κ σχολιαζεις μόνο μια φραση? :wink:

 

το θεμα ειναι τα επιχειρήματα σε σχεση με το αν παραπληροφορει ή οχι .

 

" "αλληλεγγυη " δεν ειναι πρόσταγμα, αιτημα ειναι προς τους συνσνθρωπους μας. αν γουσταρεις. αν δε γουσταρεις αυτο, ε τοτε απαντα σε ενα απο τα επιχειρηματα!

 

εγω απανταω, οπου γραφει καποιος

"δεν ειναι παραπληροφόρηση επειδη...."

καθως αυτοι οι λόγοι είναι που κάνουν ίσως μια πλειοψηφία να μην αντιδρα

(απεναντι σε κοροιδία απο πλευρας διαφημισης)

 

δεν ειναι συζητηση οταν εσενα (ή τον καθε ενα) δε σε ενοχλει κατι κα προυποθετεις αυτοματα οτι επειδη εσενα δεν ενοχλει, δεν ενοχλει καποιον αλλο (κ οχι μονο ενοχλει αλλα παραπληροφορει κιολας)

ή το οτι επειδη παραπληροφορεί την μειοψηφία δεν χρειαζεται να το συζηταμε , ή να "τρελαινόμαστε" όπως ειπαν άλλες.

 

Λαιδα και κάθε Λαιδα :

τα επιχειρηματα που κ αλλες κοπελες κ εγω παραθεσαμε είναι ξεκαθαρα.

ακομα κ λιγο ποσοστο, κ οχι πλειοψηφια, σου λενε το κ το, ετσι κ ετσι..

 

ο κόσμος καιγεται κ μανούλες χυνουν δακρυο εκ των υστέρων, επειδη κσθημερινα βομβαρδίζονται με λαθος πληροφοριες με κακες επιπτωσεις.

 

συτό το μηνυμα (της προωθητικης ενεργειας) ειναι ξεκαθαρα ένα απο αυτα που συντηρεί μια λάθος πληροφορία.

 

όπως εγραψε κ μια κοπελα "θα πρεπε να απαγορευεται".

 

Η αλληλεγγυη και ο σεβασμος φαινεται καθημερινα με τον τροπο που επικοινωνουμε...χωρις νευρα, με καλη διαθεση και οχι με το να συμφωνουμε παντα μεταξυ μας. Για αυτο ειμαστε εδω, για να αλλαζουμε αποψεις.
αποψη που δεν βασιζεται σε επιχειρήματα ή στατιστικές δεν βοηθαει, εμποδίζει . οχι μονο ειναι αχρηστη αλλα κ κανει κ κακο . πολυ απλα. όχι προσωπικα.

 

Εχε την δικη σου και ασε τον υπολοιπο κοσμο να εχει την δικη τους εκτος αν αλλαξεις τον τονο γραφης σου και θελεις να το συζητησουμε.
η προθεση σου να μην απαντησεις σε επιχειρηματα, αλλα κ να μη θες να διαβασεις κ ολο το μηνυμα μου:idea: όπως η ιδια γραφεις, ειναι ξεκαθαρα μη προθεση "συζητησης"...

 

Οταν θηλαζα το παιδι, οτιδηποτε και αν διαβαζα δεν θα με επηρρεαζε. Και θα πω και εγω οτι καμια εταιρεια φορμουλας και κρεμας δεν μου εστειλε οτιδηποτε αφου πρωτα δεν μου εστειλε τα οφελη του μητρικου θηλασμου. :wink:

:!:θαυμασια λοιπον.:!: εισαι η τελεια μαμα!

 

εδω ομως πολυ επικινδυνα κανεις στατιστική (υποθετεις οτι μια ομαδα πληθυσμου αντιδρα με καποιο τροπο χωρις ομως να εχεις τα αντίστοιχα δεδομένα που να το αποδεικνύουν), συγκρινοντας αυτα που εχεις δει εσυ για τον εαυτο σου ή σε φίλες:

 

.....γιατι συμφωνα με το μυαλο μου παντα οι μανουλες το ψαχνουν λιγο παραπανω και για να εξοικειωθουν με το μπιμπερο θα πρεπει να εχουν αποφασισει οτι το θελουν.

Δεν μπορω να δεχτω οτι μονο εγω , εσυ, αυτη και 2-3 αλλες ειμαστε αυτες που ψαχνομαστε ενω ολες οι υπολοιπες παρασυρονται. Η πλειοψηφια οσων δεν θηλαζουν θεωρω οτι το κανουν απο επιλογη. ειτε κουραστηκαν, ειτε βαρεθηκαν, ειτε θεωρουν οτι ειναι οκ μεχρι το 6 μηνο. Με τετοια πληροφορηση και τετοια υποστηριξη (τα τελευτα χρονια) του μητρικου πιστευω οτι οι μανουλες που θελουν να θηλασουν, το καταφερνουν και για οσο καιρο θελουν οι ιδιες.

Εχω φιλη που θηλσε αποκλειστικα το μεγαλο της παιδι για 2.5 χρονια μεχρι που ηταν εγκυος 4 μηνων στο δευτερο παιδακι. Και το δευτερο παιδακι το θηλασε μεχρι το 6 μηνο. Αυτη ειναι δυνατον να παρασυρεται??

Οπως και να εχει το θεμα μας ειναι αν θεωρω μεμπτη την διαφημιση και η απαντηση μου ειναι οχι. Ισως επειδη ο,τι αποφασιζω να κανω το κανω με πληρη επιγνωση

.

 

αρα τι? επιτηδες το κανει το λαθος λοιπον ολη αυτη η ομαδα/μειοψηφια κ είναι αξια της τυχης της,

κ εσυ κ οι φιλες σου είναι οι εξυπνες που αφου εσείς τα καταφέρατε (λέμε τώρα) θα πρεπε και οι άλλοι?

 

τα φαινόμενα απατουν..! γιατι η πληροφορηση που υπαρχει στο διαδικτυο δεν καθρεφτιζεται επάνω στην πραγματική κατασταση που επικρατει εκει εξω.

... ετσι στεγνα που το προυποθετεις αυτο - κ για μενα ακουγεται λιγο σαν να πιστευεις οτι πολλες μητερες απλως δεν θελουν να θηλασουν κ μετα λενε δικαιολογίες.

 

υπαρχει αυτη η αποψη, το γνωριζω κ απο γνωστους. δε με απασχολει ομως γιατι ειναι μια υποθεση, πέρα για πέρα.

 

αν παμε αυριο κ στα χ μαιευτηρια που υπάρχουν κ κάνουμε ενα απλο ερωτηματολογιο για :idea:βασικες γνωσεις περι του θηλασμου:idea:, τότε θα εχουμε την σωστη εικονα.

 

να κ η δικη μου στατιστικη:

στο μαιευτηριο που γεννησα καμια απο τις 6 κοπελες που περασαν, δεν θηλασε αποκλειστικα (κ ηταν δωματιο rooming in), -καμια δεν ειχε ιατρικο λογο για συμπληρωμα, κ ομως ολες ελεγαν οτι ηθελαν να θηλασουν.παρολα αυτα εδιναν επειδη εκεινες το ζητουσαν. όταν τους ειπα οτι η χορηγηση υποκαταστατου υπονομευει το αν θελουν να θηλσσουν , καμια δεν το ηξερε. όταν τους το έλεγε η μαία , της απαντουσαν " μα πεινάει και κλαίει" το ίδιο και οι πατεράδες. εδω μιλαμε για βασικα πραγματα. ουτε καν το εξαμηνο.

 

δεν διαβαζουν ολες οι εγκυες διαδικτυο, κ το θεμα με τους παιδιατρους (οδηγιες προς αποφυγη) δε μπορει να μη το ξερεις!

 

και επισης μην ξεχνας οτι στην επαρχία μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

αρκετος κόσμος εχει μαθει να αγνοει τα του διαδικτυου απο φόβο μην του την "πει" ο γιαττρός του.

ξερεις με ποσους γιατρους μίλησα κ οι περισσότεροι μου ελεγαν πόσο κακό πράγμα είναι το διαδίκτυο κ τα φόρουμς?

Μάλιστα σε 2 περιπτώσεις μου είπαν κιόλας "ενα να μην κανεις - να μην πας να κανεις αυτα που λενε στο ιντερνετ!" (δεν ήξεραν ότι εγώ έχω σχέση με αυτό το φόρουμ).

 

πάρα μα πάρα πολλές γυναίκες φοβούνται λοιπόν, ΔΕΝ είναι ενημερωμένες κ για να μην προκαλέσουν κ σύγκρουση μεταξυ του περιγυρου τους (γιατρος μπαμπας πεθερικα παραπληροφορημενοι) βλεποντας ΚΑΙ μια τετοια φραση, βρίσκουν ετοιμα απλωμενα το κόκκινο χαλί προς το συμπλήρωμα, και στην συγκεκριμενη περιπτωση σε ηλικία που αυτό δεν είναι απαραίτητο.

 

δεν θεωρω οτι ειναι κανενος θεση να τις κρίνει η να τους ριξει το φταιξιμο κ οτι δηθεν ειναι επιλογη τους.

 

αντιθετως το περιβαλλον πρεπει επιτελους να αναλαβει ευθυνες για την σωστη στηριξη της λεχωνασ η οποια εκεινη τη στιγμη παλευει με πολλούς μα πολλούς δαίμονες.

 

το να εχει η λεχωνα την ευθυνη να ξεχωρισει τις σωστες πληροφορίες και ταυτοχρονα να παλεψει με περιγυρο αντιθετο, είναι κάτι το πολύ δύσκολο και είναι πολύ κρίμα που πρέπει να το κάνει αυτό.

Δεν έχουν όλες την τύχη να μπορούν να παλέψουν τους δαίμονες, και να εχουν κ σωστή πληροφορηση.

 

Θεωρώ λοιπόν καθήκον μας να βελτιώσουμε την κάθε εξωτερικη πληροφορία, και να απαλείψουμε τις λάθος πληροφορίες, τις οποίες αυτές οι μανούλες λαμβάνουν έτσι ώστε να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερα εφόδια, εάν επιλέξουν ότι επιλέξουν, να το πραγματοποιήσουν κιόλας.

 

και εάν οι ίδιες οι μητέρες δεν επιμένουν σε αυτό προς αλληλεγγυη προς τις άλλες μελλουσες μητέρες, ΓΙΑΤΙ να το κάνει μια εταιρεία!

είναι σαν να βλεπω το ίδιο όνειρο ξανά, όπως με χίλια άλλα πράγματα στην Ελλάδα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει μία συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει και πνεύμα συζήτησης... όταν όλα ξεκινάμε ότι εγώ έχω την γνώμη μου και με επιχειρήματα θα σας πείσω ότι η δική μου γνώμη είναι η σωστή και όλοι πρέπει να συμφωνείτε με αυτή τότε καλύτερα να γίνετε ένα διάγγελμα στο οποίο δεν θα μπορεί να κάνεις και κανείς παράθεση.. έλεος δηλ.. και (χωρίς να έχει κανένα νόημα για τους ξερόλες βέβαια) η κουμπάρα μου που θήλασε και τα δυο της παιδιά μέχρι τον 9ο μήνα και μετά αποφάσισε να σταματήσει τον θηλασμό (μην τη φάτε την κοπέλα, μόνη της το αποφάσισε είναι έξυπνη δεν είναι σαν αυτές τις μαμάδες τις χαζές που περιμένουν να τους πουν οι εταιρείες / οι γονείς/ ο σύζυγος / τα πεθερικά τι να κάνουν) δεν είχε ιδέα για τα μπιμπερό... αποτέλεσμα? ο μικρός της που είχε και παλινδρόμηση του έδινε και λάθος θηλή και λάθος ποσότητα γάλατος.... ειπαμε όμως: μακριά από την ενημέρωση γιατί είναι παραπληροφόρηση....

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε εδω για το τι παραπληροφορει, με συγκεκριμενες λεξεις.

διατυπωνω αλλιώς:

το μαιλ δεν αφορουσε την συγκεκριμένη φράση "δειτε πως να χρησιμοποιειτε μπιμπερο εδω"

 

ευχαριστως να ενημερωθει καθε μαμα πως να χρησιμοποιει μπιμπερο.

και εγώ χρησιμοποίησα αναγκαστικά μπιμπερό απο τον 1ο μήνα κ θηλαζω ακόμα κ ακόμα χρησιμοποιώ μπιμπερό για το αντλημένο γάλα κάποιες φορές! το αν καποια γυναίκα δεν ξέρει πως να χρησιμοποιεί μπιμπερό, δεν έχει να κάνει με τον 6ο μήνα θηλασμού,

αλλά γενικότερα με μια πληροφορία που δεν σχετίζεται με τον χ μήνα θηλασμού.

 

αν το μαιλ της εταιρείας είχε την φράση που εχω με μαυρα, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχολιόταν - και γιατί άραγε να ασχοληθεί - καθώς δεν θα προκαλούσε παραπληροφόρηση σχετικά με το ποιό μήνα πρεπει πλέον μια μαμα να μαθει να χρησιμοποιεί μπιμπερο.

 

Η φράση

 

απο τον χ (πχ 6ο)μήνα θα χρειαστεί να μάθεις μπιμπερο

 

όπως έγραφε το μαιλ που μας παρέθεσε η θεματοθέτρια

 

(κ αυτό είναι το θέμα αυτής της συζητησης και όχι εάν στον 9ο μήνα καποιος δεν ξερει να χρησιμοποιήσει μπιμπερο)

 

δεν ισχύει, και δεν υπαρχει καμία έρευνα ή πληροφορία η οποία να το αποδεικνύει και

 

εφόσον δεν ισχύει και δεν υπάρχει καμία πληροφορία που να εξηγεί τον λόγο που στον 6ο μηνα ΕΙΔΙΚΑ,

χρειάζεται μια μαμά αυτή την πληροφορία, και όταν αυτή η πληροφορία δεν προέρχεται απο την εταιρεία που κατασκευάζει τα μπιμπερο αλλά απο την εταιρεία που παραγει το σκευασμα το οποιο θέλει να σε πεισει να το παίρνεις απο τον 6ο μήνα

είναι ξεκάθαρος ο σκοπός.

Το μέσο με το οποίο γίνεται, δηλαδή η φράση, ΔΕΝ είναι αποδεκτό.

ο σκοπός ΕΙΝΑΙ κατανοητός και δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε τον ΣΚΟΠΟ της διαφημισης.

προφανώς και ο σκοπός παραμένει ίδιος. το μέσο όμως πρέπει να αλλάξει.

δεν συζηταει κανείς η εταιρεία που παραγει το υποκατάστατο, να αλλάξει τον ΣΚΟΠΟ της διαφημισης, ή να σταματησει να διαφημιζεται στο όποιο newsletter - η παραπληροφόρηση αλλά και το παράπονο βρίσκεται στο ΜΕΣΟ, δηλαδη στην συγκεκριμένη φράση.

 

Ας γραψουν

"Χρειάστηκε αυτό το μήνα να αντλήσεις γάλα ή να δώσεις συμπλήρωμα με μπιμπερό; Σιγουρέψου για το πώς να το χρησιμοποιείς, εδώ, έτσι ώστε να αποφύγεις λάθος χρήση:

 

ή "αν χρησιμοποιεις μπιμπερο για το αντλημένο γάλα ή το συμπλήρωμα σιγουρεψου οτι το χρησιμοποιεις σωστα, εδω"

 

[και ας το γραψουν απο όποιο μήνα θέλουν, εφόσον καποιος εχει γραφτεί στο newsletter με την θέλησή του]

 

νομίζω οτι εκει βρίσκεται η αιτία του μπερδεματος κ ο λόγος που κάποιοι δεν εχουν καταλάβει το λόγο που οι άλλοι υπόλοιποι βλέπουν το φάουλ.

 

ΑΣΕ που αν τους (την εταιρεία) ενδιέφερε η πληροφόρηση θα το έγραφαν απο το 1ο μήνα έτσι όπως το γραφω εγω,... γιατί τότε μαθαίνουν να χρησιμοποιύν οι περισσοτερες μαμαδες οπως λετε και με τις στατιστικές να χρησιμοποιούν μπιμπερο αφου η πλειοψηφια δεν θηλαζει.

ΑΡΑ ΑΝ θελουν να πληροφορήσουν ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΗΣΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!...:shock::shock:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήταν ίσως καλό τότε,εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που προσβάλλονται από το μαίηλ,η θεματοθέτρια να αναφέρει στο φόρουμ την εταιρεία.Πιστεύω θα βοηθούσε όλες τις μητέρες που δεν θα θελαν να σχετίζονται με αυτήν την εταιρεία.που από αυτά που καταλαβαίνω είναι και το ζητούμενο.

Πλέον "όλα" τα σχόλια πια μοιάζουν αερολογίες και προσβολές.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω τι θεωρώ ενοχλητικό, γύρω από αυτό, θα έπρεπε να γράψω ένα μικρό βιβλίο. Νομίζω το ζητούμενο σε κάθε τόπικ εδώ είναι και ο προβληματισμός και το αποτέλεσμα, βέβαια.

 

Ο δικός μου προβληματισμός είναι γιατί από το επίμαχο e-mail, αλλά και απο απαντήσεις που λένε ότι το πνεύμα του e-mail είναι καθιερωμένο και τι νοιάζει τις υπόλοιπες, είναι ότι αυτό ακριβώς το πνεύμα είναι παραπληροφόρηση.

 

Η ουσία τι είναι; Ποιος λέει ότι στους 6 μήνες το γάλα το ανθρώπινο είναι καλύτερο για το μωρό, είναι το ίδιο περίπου ή είναι και χειρότερο ακόμα σε σχέση με το τεχνητό γάλα; Αντικειμενικά, τι ισχύει;

 

Μπορεί κάποτε να βγουν τεχνητά γάλατα που να είναι σούπερ, να είναι ανώτερα κιόλας, μπορεί και ήδη να παρέχονται, αλλά αυτό δεν το ξέρουμε τώρα, δεν έχει αποδειχτεί.

 

Στη γενιά του 70 που μεγάλωσα, υπήρχαν αρκετές μητέρες που είδαν τη διαφορά στα παιδιά τους, ανάμεσα σε παιδιά ίδιας οικογένειας που ο θηλασμός έκανε τη διαφορά. Το είδα να επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, ότι τα παιδιά που θήλασαν 1 χρόνο +++ σε σχέση με τα αδέρφια τους που θήλασαν 6 μήνες και λιγότερο είχαν διαφορά. Το διαπίστωσαν οι ίδιες οι μητέρες. Και μπόρεσαν να το διαπιστώσουν όταν τα παιδιά τους είχαν πια φτάσει στο Γυμνάσιο. Θα μου πεις άλλα τα γάλατα, τα τότε, τώρα ξέρουμε πιο πολλά και είναι πιο εμπουτισμένα τα τεχνητά γάλατα. Ίσως και να είναι έτσι. Και τότε γιατροί τους τα πάσαραν, με διάφορες προφάσεις. Μπορεί και πράγματι, να ήταν πρόοδος, μια ανεξαρτησία για τη γυναίκα και για διάφορους λόγους να έπιασε.

 

Τώρα το τι άλλο επηρεάζει την ανθρώπινη ανάπτυξη, είναι μεγάλη κουβέντα. Στην ανάπτυξη του ανθρώπου παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες στο περιβάλλον, εκτός βέβαια από το είδος της τροφής του. Όσον αφορά το γάλα, το κάθε είδος έχει γάλα που είναι προσαρμοσμένο στο κάθε είδος. Το φωκάκι θα πιει γάλα με πολλά λιπαρά, για να αντέχει στο κρύο. Το μοσχαράκι θα πάρει γάλα για να γίνει θεριό. Ο άνθρωπος έχει ως γνώρισμα τον εγκέφαλο, που αναπτύσσεται ραγδαία τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής και έχει αντίστοιχο γάλα που του παρέχεται από τη μητέρα του.

 

Και τώρα με το ορόσημο του 6μηνου αποκλειστικού θηλασμού, πάει να στρεβλωθεί και να φανεί ότι στο 6μηνο τελειώνει ο θηλασμός γενικά και αντικαθίσταται από το ξένο γάλα.

 

Λες και είναι το παν να μη δώσει κανείς ένα μπουκάλι ξένο γάλα για 6 μήνες ενώ στη συνέχεια ο ίδιος ακριβώς άνθρωπος το να δώσει μερικά μπουκάλια και να συνεχίσει για κάποιους μήνες σημαντικούς για την ανάπτυξη του παιδιού (ίσως και πολλαπλάσιους από το εξάμηνο, αν το επιθυμούν παιδί και μαμά) είναι κάτι περιττό. Αυτό μου φαίνεται στρεβλό και παράλογο.

 

Το τι έκανε κανείς προσωπικά δεν αναιρεί τι είναι καλύτερο. Μπορεί να μην φτιάχνω γλυκά και να τα αγοράζω από το ζαχαροπλαστείο, αλλά δεν θα την πω κιόλας σε κάποιον που υποστηρίζει την υγιεινή διατροφή ή ενημερώνει για τα προβλήματα που δημιουργεί η παχυσαρκία.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι το ζαχαροπλαστείο και το βάρος είναι κάτι στο οποίο κανείς μπορεί να επανέλθει, στο θηλασμό, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Γιατί δεν υπάρχει ο ίδιος ξεσηκωμός για τις διαφημίσεις για ....τα μωρομάντηλα? Ή, για φέρω ένα παράδειγμα που αγγίζει εν δυνάμει όλους, για τα τραπεζικά δάνεια? Στη διαφήμιση σου λένε ότι μπορείς να το πάρεις. Εσύ όντως μπορείς???

Ωραία είναι να φταίει πάντα κάποιος άλλος. Η Εύα με ηπάτησε...

 

 

Δεν φαντάζομαι να υπονοείτε ότι κάποιος θα ακούσει πληροφορία και δη σωστή (δεν ξέρω ποια από τις δύο λέξεις να πρωτοτονίσω) από μία διαφήμιση. Η διαφήμιση της Χ παιδικής κρέμας μου λέει ότι το παιδί μου θα την τρώει και θα αναπτύξει περισσότερο τη νοημοσύνη του. Είναι αυτό πληροφόρηση? Είναι σωστή? Η διαφήμιση κρέμας για την κυτταρίτιδα μου λέει ότι θα μου την εξαφανίσει. Είναι πληροφορία? Είναι σωστή? Αν ΔΕΝ είναι, τι κάνω? "Ξεσηκώνομαι"?

σωστόν!!! Πολύ ωραία το έθεσες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Γιατί δεν υπάρχει ο ίδιος ξεσηκωμός για τις διαφημίσεις για ....τα μωρομάντηλα? Ή, για φέρω ένα παράδειγμα που αγγίζει εν δυνάμει όλους, για τα τραπεζικά δάνεια? Στη διαφήμιση σου λένε ότι μπορείς να το πάρεις. Εσύ όντως μπορείς???

Ωραία είναι να φταίει πάντα κάποιος άλλος. Η Εύα με ηπάτησε...

 

 

Δεν φαντάζομαι να υπονοείτε ότι κάποιος θα ακούσει πληροφορία και δη σωστή (δεν ξέρω ποια από τις δύο λέξεις να πρωτοτονίσω) από μία διαφήμιση. Η διαφήμιση της Χ παιδικής κρέμας μου λέει ότι το παιδί μου θα την τρώει και θα αναπτύξει περισσότερο τη νοημοσύνη του. Είναι αυτό πληροφόρηση? Είναι σωστή? Η διαφήμιση κρέμας για την κυτταρίτιδα μου λέει ότι θα μου την εξαφανίσει. Είναι πληροφορία? Είναι σωστή? Αν ΔΕΝ είναι, τι κάνω? "Ξεσηκώνομαι"?

 

Να σου πω την αλήθεια μου εγώ προσωπικά θεωρώ ότι και γι' αυτά θα έπρεπε να ξεσηκωνόμαστε. Ήδη το καταναλωτικό κίνημα έχει καταφέρει πολλά, γιατί κάποτε οι διαφημίσεις ήταν μόνο σκέτη και ακραία παραπλάνηση. Όμως έχουμε πολύ δρόμο να κάνουμε. Ας διαφημίσουν το όποιο προϊόν με βάση τα πραγματικά θετικά του χαρακτηριστικά, αν είναι τόσο καλό δε χρειάζονται τα υπόλοιπα τερτίπια...

 

Και όμως ξέρεις πόσες μανούλες δίνουν κρέμες στα μωρά τους και βρεφικά γιαούρτια σε καθημερινή βάση (άλλο να τύχει να είσαι έξω, να μην προλάβεις να μαγειρέψεις κλπ) με το σκεπτικό "μα αφού είναι για παιδιά, δε μπορεί να μην είναι καλό, ξέρουν αυτοί". Ο καταναλωτής χρειάζεται εκπαίδευση και το μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που παρατηρώ ότι δεν ενοχλείται από αυτό το μέιλ, δείχνει ότι έχουμε πολύ μακρύ δρόμο μπροστά μας...

 

Άλλο το τι θα θέλαμε να εννοεί το μήνυμα και άλλο το τι πραγματικά γράφει και εννοεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια γυναίκα που έχει θηλάσει αποκλειστικά 6 μήνες, δεν νομίζω να παρασυρθεί από τη συγκεκριμένη πρόταση σε μια διαφήμιση. Πιστεύω πως οι προσπάθειες όλων πρέπει να στρέφονται στο να βοηθήσουμε τις γυναίκες να ενημερωθούν σωστά πριν γεννήσουν ώστε να επιλέξουν τον θηλασμό, και να τις υποστηρίξουμε ιδιαίτερα τις πρώτες 40 μέρες που παρουσιάζονται και τα περισσότερα προβλήματα, να τα ξεπεράσουν ώστε να μην επιλέξουν την εύκολη λύση σε βάρος του παιδιού τους.

 

Όμως, η εταιρία σκόπιμα επέλεξε τις συγκεκριμένες λέξεις ώστε να προωθήσει τη χρήση μπιμπερό για τη χορήγηση υποκατάστατου μητρικού γάλακτος, κάτι που είναι αντιδεοντολογικό.

 

Όσο για τη σωστή χρήση του μπιμπερό, δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσης στη συσκευασία; Σιγά μη χρειάζεται ενημέρωση... (σημειωτέον οτι έχω μόνο ένα μπιμπερό το οποίο μου έδωσε δώρο η Chicco πριν βγώ από το Λητώ, και έπρεπε να παραλάβω από το κατάστημα, οπότε δεν είμαι σίγουρη για τις οδηγίες, αλλά εδώ έχουν στις πιπίλες, δεν θα 'χουν στο μπιμπερό;)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι sunsun ότι υπάρχει αρκετές φορές λάθος χρήση των μπιμπερό ή των ποσοτήτων κλπ. αλλά αυτό είναι άλλο μεγαλο θέμα συζήτησης ...και όπως εγραψα πριν, -εάν μια εταιρεία την ενδιαφέρει αυτό (να αναδείξει τις σωστές οδηγίες χρήσης μπιμπερό), θα το κάνει απο το πρώτο μήνα κιόλας, δεν θα αφήσει τη μανα 6 μήνες μέσα στην ασχετοσύνη!:?::shock::shock: για να το θυμηθεί στον 6ο !!!

 

όπως είπες

 

"Όμως, η εταιρία σκόπιμα επέλεξε τις συγκεκριμένες λέξεις ώστε να προωθήσει τη χρήση μπιμπερό για τη χορήγηση υποκατάστατου μητρικού γάλακτος, κάτι που είναι αντιδεοντολογικό."

 

ε βεβαια!

οτι εσυ πχ ή 10 άλλοι δεν νομίζουν ότι κάποια γυναίκα θα παρασυρθεί, δεν μπορεί να το έχουμε ως κριτήριο ή να το προεισπράξουμε, και εξαιτίας αυτού να αναιρέσουμε/δικαιολογήσουμε το γεγονός ότι είναι αντιδεοντολογικό.

 

απαντάω κ σε καποια άλλα που θεωρώ σημαντικά:

 

θα ήταν ίσως καλό τότε,εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που προσβάλλονται από το μαίηλ,η θεματοθέτρια να αναφέρει στο φόρουμ την εταιρεία.Πιστεύω θα βοηθούσε όλες τις μητέρες που δεν θα θελαν να σχετίζονται με αυτήν την εταιρεία.που από αυτά που καταλαβαίνω είναι και το ζητούμενο.

όπως και με τους γιατρούς, ή άλλους επαγγελματίες, που κατα καιρούς δυσφημίζονται εξαιτίας κάποιων άτυχων συμβάντων ή συγκεκριμένων πρακτικών, (την επωνυμία των οποιων μετά πρεπει να απομακρύνουμε εξαιτίας του ότι εδώ δεν εχουμε δικαιωμα να γίνουμε δικαστές) - το ζητουμενο είναι να μάθουν οι αναγνώστες δηλ να ενημερωθούν για το τι είναι σωστή και τι λάθος πρακτική έτσι ώστε να το αναζητήσουν σε άλλες περιπτώσεις και να είναι καλύτερα προετοιμασμένοι, ή να αποφύγουν άλλες υπηρεσίες /προιόντα που έχουν τα χ κριτήρια.

το θέμα είναι να ακουστεί η άποψη της θεματοθέτριας έτσι ώστε να ευαισθητοποιηθεί το κοινό, και οι εταιρείες να ακούσουν αυτή την άποψη.

δεν πρέπει ο καταναλωτής να σκεφτεί και λίγο απο μόνος του για αυτά τα κριτήρια κ να τα αναζητησει;

τετοιες φρασεις εχουν μπει σε πολλες διαφημισεις κ αν διαβασει κανεις ή ακουσει καλα, θα τις παρατηρησει!

 

Το τι έκανε κανείς προσωπικά δεν αναιρεί τι είναι καλύτερο. Μπορεί να μην φτιάχνω γλυκά και να τα αγοράζω από το ζαχαροπλαστείο, αλλά δεν θα την πω κιόλας σε κάποιον που υποστηρίζει την υγιεινή διατροφή ή ενημερώνει για τα προβλήματα που δημιουργεί η παχυσαρκία.

Και ας μην ξεχνάμε ότι το ζαχαροπλαστείο και το βάρος είναι κάτι στο οποίο κανείς μπορεί να επανέλθει, στο θηλασμό, όχι.

ακριβως για αυτο πρέπει να υπάρχει αλληλεγγυη απο όλες τις μητέρες κ πνεύμα ενότητας!!! ακομα κ απο αυτες που δεν τις απασχολεί

 

Να σου πω την αλήθεια μου εγώ προσωπικά θεωρώ ότι και γι' αυτά θα έπρεπε να ξεσηκωνόμαστε. Ήδη το καταναλωτικό κίνημα έχει καταφέρει πολλά, γιατί κάποτε οι διαφημίσεις ήταν μόνο σκέτη και ακραία παραπλάνηση. Όμως έχουμε πολύ δρόμο να κάνουμε. Ας διαφημίσουν το όποιο προϊόν με βάση τα πραγματικά θετικά του χαρακτηριστικά, αν είναι τόσο καλό δε χρειάζονται τα υπόλοιπα τερτίπια...

 

Και όμως ξέρεις πόσες μανούλες δίνουν κρέμες στα μωρά τους και βρεφικά γιαούρτια σε καθημερινή βάση (άλλο να τύχει να είσαι έξω, να μην προλάβεις να μαγειρέψεις κλπ) με το σκεπτικό "μα αφού είναι για παιδιά, δε μπορεί να μην είναι καλό, ξέρουν αυτοί". Ο καταναλωτής χρειάζεται εκπαίδευση και το μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που παρατηρώ ότι δεν ενοχλείται από αυτό το μέιλ, δείχνει ότι έχουμε πολύ μακρύ δρόμο μπροστά μας...

 

Άλλο το τι θα θέλαμε να εννοεί το μήνυμα και άλλο το τι πραγματικά γράφει και εννοεί.

πολυ σωστα ολα αυτα..

πιστευω απλώς εξαιτιας της ελλειψης δεοντολογιας τα τελευταια χρονια, ο κόσμος συνηθισε την εξαπατηση,

και η παιδεια δεν βοηθησε στο να εχουν κριτηρια οι καταναλωτες για αυτο.

 

επισης η παραδοση στην ελλαδα του να κανεις αυτο που κανουν οι αλλοι /μην πας κοντρα στο ρευμα, σε συνδυασμο με αυτο, ειναι η συνταγη για

αυτες τις καταστασεις.

 

παει να διαμαρτυρηθει ενας/δυο κ πανε οι αλλοι κ οχι μονο δεν προσπαθουν να δουν τα πραγματα απο τη πλευρα του, ή να τον ενθαρρυνουν αλλα τον αποτρεπουν κιόλας!

του στυλ "αφου ολοι μας κοροιδευουν τι σε πειραξε αυτος μωρε, κατσε στα αυγα σου και χαλαρωσε!"

η πολλη χαλαρωση μας εφαγεεεε!!!!!:!::!::!:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Η χαλάρωση μας εφαγε! Πλέον αντιδρούμε σε όλα σαν να μην τρέχει τίποτα κι έχουμε πολυ "επιλεκτική" κρίση στο τι θα δούμε κακοπροαίρετα!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...