Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Giauto mas lene prosoxi sto alati kai sti zaxari. To men alati se sundiasmo me tin kortizoni prokalei katakratisi ugron kai o sunduasmos zaxaris me kortizoni kati kanei me tin insulini sto aima kai aporuthmizei to zaxaro. Ego den katalava vasika an prepei na ta trome analata teleios kai na kopei h zaxari (austiroi kanones) gia X meres, h apla na ta periorisoume oso ginetai. Anyway, koritsia oses tis kanete apo edo kai pera frontiste na to prosexete auto.

 

Zitamar esu pote me to kalo ?

 

Aliki gia poso kairo ta prosexes auta ? Gia kamia evdomada ?

 

όχι. για 2-3 μερες προσεχα. τωρα τρωω κανονικά. και όταν λέω ότι πρόσεχα τι εννοω: πχ είχα μαγειρέψει στο σπίτι δεν ήξερα ότι θα έκανα ενεσεις και όταν μου την έκανε ο θείος μου που είναι φαρμακοποιός του λέω: δηλαδή πρέπει να μαγειρέψω χωρίς αλάτι? και μου λέει όχι απλά μην προσθέσεις επιπλέον. βέβαια για να είμαι ειλικρινής γενικά δεν μαγειρεύω με πολύ αλάτι. Στα επιπλέον όμως δεν έβαζα αλάτι. Δηλαδή στη σαλάτα.

στο παρελθόν όμως που είχα πάρει κορτιζόνη για ένα κρύωμα και έτρωγα αλάτι είχε ανέβει η πίεσή μου πολύ. ενώ τώρα δεν το είχα.

 

θέλει προσοχή.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η κορτιζονη σιγουρα ξερυθμιζει το ζαχαρο οτι και να κανεις. φοβαμαι οτι ειμαι πρωταθλητρια στην ποσοτητα που πηρα. Παιρνω και συνεχιζω να παιρνω κορτιζονη σε καθημερινη βαση απο την αρχη της εγκυμοσυνης χωρις πρηξιμο και επεπλεον κιλα.

Οι 4 δοσεις που μου εδωσε την προηγουμενη βδομαδα και η μια που μου δινει τωρα για τα πνευμονια των παιδιων ειναι αυτες που με ξερυθμισαν και με κανει και αναρωτιεμαι αν τοσο μεγαλη δοση-δεν ειδα αλλη κοπελα να πηρε τοσο πολυ- ειναι σοβαρη αποφαση γιατρου ή αποφαση ξεπετας γιατρου. Αραγε εχει ζυγισει τα πλην και τα συν????

 

η ξαδέρφη μου στην 36η έκανε 2 διπλές ενέσεις μέσα σε ένα 24ωρο. μη ξεχνάς ότι ο γιατρός έχει την ευθύνη για σένα και το παιδί. η κορτιζόνη καλό κάνει στα μωράκια . μη φοβάσαι. επίσης το ότι πέρνεις από την αρχή κορτιζόνη μπορεί να έπεξε ρόλο και αυτό.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Desiree μου μακαρι να ξερουν την κανουν! Πολλες αντιφασεις βλεπω και ανησυχω. Εγω εχω παει καμιονια με κορτιζονη αλλα οι ενεσεις εκαναν τη διαφορα! Δεν πολυκαταλαβαινω τις 5 δοσεις αλλα θα τις παρω.

 

Εμενα τα νινακια εχουν φτασει 2700 και 2190. Δεν ειμαι σιγουρη ποτε θα τα παρουμε. Πεφτω στις γιορτες και καταλαβαινω οτι πηγαινω συμφωνα με τις διακοπες του γιατρου!!! Λογικα την επομενη βδομαδα θα πρεπει να τα παρουμε. Μου εχει πει να συναντηθουμε την ημερα που γυριζει απο τις διακοπες του!!!!! Εξωφρενικες καταστασεις σου λεω!!!!

 

 

Δεν βγάζεις άκρη βρε Χιονατούλα... Προφύλαξη από τι; Σαφώς και πιστεύω πως ξέρουν τι κάνουν, απλά σε εμάς δεν τα πολυεξηγούν για να καταλαβαίνουμε και να μην ψαχνόμαστε μεταξύ μας.

 

Εμένα δεν θέλει να τα πάρει, απλά με υπολογίζει προς τα εκεί είπε, μάλλον εννοεί να μην αντέξω εγώ (να σπάσουν τίποτα νερά κλπ). Μέσα Γενάρη που λέει είναι για μένα η 35η εβδομάδα. Βέβαια εγώ θα ήθελα να πάμε 25-30 Γενάρη ... μακάρι. Απλά είδε το ένα ότι έχει βάρος τώρα 1670 γρ. και το άλλο 1500 γρ. και πιστεύει ότι δεν θα αντέξω και πάρα πολύ ακόμα (δηλαδή να μπω Φεβ.) Ποιός ξέρει ? Βλέπουμε ! Εσύ αντέχεις ? Για πότε λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Αλικη μου και εγω αυτο εκανα την προηγουμενη βδομαδα (4 ενεσεις σε 24 ωρες) και θα κανω μια ακομη την βδομαδα αυτην.

Το οτι χαλαει το ζαχαρο που εχει ρυθμιστει και οτι ισως ο ενδοκρινολογος αναγκαστει να δωσει ινσουλινη τωρα στο τελος ειναι ενα θεμα. Αν γινει αυτο τα παιδια μπαινουν σιγουρα θερμοκοιτιδα no matter what. Το ζαχαρο ηταν ρυθμισμενο μεχρι τωρα. Δεν ξερω αν αυτα τα λαμβανει υποψη ο γιατρος ή δρα επιπολαια. Προσωπικη μου αποψη ειναι το δευτερο.

Μια βδομαδα ομως πριν την γεννα δεν ψαχνεις για γιατρο. Για αυτο και ανεχομαι ολη την ανευθυνοτητα του με τις χριστουγενιατικες διακοπες του, τον καταιγισμο κοτιζονης κλπ, κλπ.

 

η ξαδέρφη μου στην 36η έκανε 2 διπλές ενέσεις μέσα σε ένα 24ωρο. μη ξεχνάς ότι ο γιατρός έχει την ευθύνη για σένα και το παιδί. η κορτιζόνη καλό κάνει στα μωράκια . μη φοβάσαι. επίσης το ότι πέρνεις από την αρχή κορτιζόνη μπορεί να έπεξε ρόλο και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, με ποιο κριτήριο επιλέγουν την ημερομηνία που σου κλείνουν ραντεβου? Εφόσον π.χ. έχουν ξεπεράσει τα 2 κιλά και έχεις μπει στον 9ο σου κλείνουν ραντεβού ? Από ό,τι καταλαβαίνω πάντως δεν αφήνουν τα δίδυμα μέχρι να σπάσουν τα νερά.

Εσένα τα μωράκια σου, Χιονατούλα, έχουν τέλειο βάρος τώρα, μπορείς ανετότατα να γεννήσεις χωρίς να μπουν καθόλου στη θερμοκοιτίδα (εκτός από αυτό με την ινσουλίνη που γράφεις, και που εύχομαι να μην συμβεί).

Πως νιώθεις με τόσο βάρος στην κοιλιά σου? Θέλεις να γεννήσεις ή αντέχεις ακόμα? Γιατί αν αντέχεις, ποιος ο λόγος να κλείσεις ραντεβου για την επόμενη εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω ιδεα πραγματικα πως κλεινουν οι γιατροι τα ραντεβου για τις καισαρικες. μαλλον οπως τους βολευει σε σχεση με τα ραντεβου τους, τα ιατρεια τους και τα προσωπικα τους. το σιγουρο ειναι οτι δεν γινεται fine tunning με βαση την αναπτυξη των μωρων. Το κακο ειναι οτι στα διδυμα ειναι πολυ πιο επικινδυνα τα πραγματα να παει κατι στραβα για αυτο πρεπει να αποφασιζουμε εμεις και να μην λεμε οτι ο γιατρος εχει την ευθυνη για εμας και τα παιδια. Αυτο θα ηταν το ιδεατο αλλα εγω με βαση την προσωπικη μου εμπειρια δεν το βλεπω. Αυτο που σκοπευω να κανω για να αντιμετωπισω ολη αυτην την ανευθυνοτητα που αντιμετωπιζω γυρω μου ειναι να κανω καθε 4 μερες ντοπλερ μεχρι να γεννησω και ας αδειασει η τσεπη μου.

 

Δηλαδή, με ποιο κριτήριο επιλέγουν την ημερομηνία που σου κλείνουν ραντεβου? Εφόσον π.χ. έχουν ξεπεράσει τα 2 κιλά και έχεις μπει στον 9ο σου κλείνουν ραντεβού ? Από ό,τι καταλαβαίνω πάντως δεν αφήνουν τα δίδυμα μέχρι να σπάσουν τα νερά.

 

Εσένα τα μωράκια σου, Χιονατούλα, έχουν τέλειο βάρος τώρα, μπορείς ανετότατα να γεννήσεις χωρίς να μπουν καθόλου στη θερμοκοιτίδα (εκτός από αυτό με την ινσουλίνη που γράφεις, και που εύχομαι να μην συμβεί).

Πως νιώθεις με τόσο βάρος στην κοιλιά σου? Θέλεις να γεννήσεις ή αντέχεις ακόμα? Γιατί αν αντέχεις, ποιος ο λόγος να κλείσεις ραντεβου για την επόμενη εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

desiree οντως έχουμε τις ίδιες ημερομηνίες!! εμενα φαντασου πριν ενα μήνα μου είχε πει οτι θα γεννησω 32-33 εβδομαδα και με κατατρόμαξε αλλα εκτός απο την γυναικολόγο μου, κανω συνέχεια υπερυχο αναπτυξης σε ειδικό για ελέγχους και μετα απο τους υπερυχους μου΄είπε ότι αν κατσω ξαπλα θα φτασουμε 25-30 Ιανουριου. Την τρίτη θα κανω doppler και απο εκει εξαρτάται πολλα.Πάντως την προηγουμενη εβδομαδα (31 εβδ) ο ένας ήταν 1490 γραμμαρια και ο μικρουλης μου ήταν 1270 γραμμαρια αν θυμαμαι καλα. Ο μικρός έχει και ένα λιγοτερο αγγείο στο λώρο και πρεπει να το ελέγχουμε συνέχεια αν τρεφεται σωστα εκτος οτι έχουν τον ίδιο πλακουντα .Ειναι και εμενα σε 2 ξεχωριστους σάκους

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

desiree οντως έχουμε τις ίδιες ημερομηνίες!! εμενα φαντασου πριν ενα μήνα μου είχε πει οτι θα γεννησω 32-33 εβδομαδα και με κατατρόμαξε αλλα εκτός απο την γυναικολόγο μου, κανω συνέχεια υπερυχο αναπτυξης σε ειδικό για ελέγχους και μετα απο τους υπερυχους μου΄είπε ότι αν κατσω ξαπλα θα φτασουμε 25-30 Ιανουριου. Την τρίτη θα κανω doppler και απο εκει εξαρτάται πολλα.Πάντως την προηγουμενη εβδομαδα (31 εβδ) ο ένας ήταν 1490 γραμμαρια και ο μικρουλης μου ήταν 1270 γραμμαρια αν θυμαμαι καλα. Ο μικρός έχει και ένα λιγοτερο αγγείο στο λώρο και πρεπει να το ελέγχουμε συνέχεια αν τρεφεται σωστα εκτος οτι έχουν τον ίδιο πλακουντα .Ειναι και εμενα σε 2 ξεχωριστους σάκους

 

Α μάλιστα ! Δηλαδή, είναι σε διαφορετικούς σάκους άλλα έχουν τον ίδιο πλακούντα; Νόμιζα πως δε γίνεται αύτό ! Σε κιλά μια χαρά ήταν πριν μια εβδομάδα, τώρα θα έχουν πάρει και άλλο !

 

Και εγώ θα πάω για Doppler και βιοφυσικό προφίλ την Τετάρτη. Για να δούμε ! Εύχομαι όλα να είναι καλά ...

 

Δηλαδή, εσύ είσαι ξάπλα τώρα και θα μείνεις μέχρι τέλη Γενάρη (πρώτα ο Θεός) ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα πραγματικα πως κλεινουν οι γιατροι τα ραντεβου για τις καισαρικες. μαλλον οπως τους βολευει σε σχεση με τα ραντεβου τους, τα ιατρεια τους και τα προσωπικα τους. το σιγουρο ειναι οτι δεν γινεται fine tunning με βαση την αναπτυξη των μωρων. Το κακο ειναι οτι στα διδυμα ειναι πολυ πιο επικινδυνα τα πραγματα να παει κατι στραβα για αυτο πρεπει να αποφασιζουμε εμεις και να μην λεμε οτι ο γιατρος εχει την ευθυνη για εμας και τα παιδια. Αυτο θα ηταν το ιδεατο αλλα εγω με βαση την προσωπικη μου εμπειρια δεν το βλεπω. Αυτο που σκοπευω να κανω για να αντιμετωπισω ολη αυτην την ανευθυνοτητα που αντιμετωπιζω γυρω μου ειναι να κανω καθε 4 μερες ντοπλερ μεχρι να γεννησω και ας αδειασει η τσεπη μου.

 

Χιονατούλα, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Εφόσον, σου δημιουργεί μια ανασφάλεια ο γιατρός σου, δεν είναι κακό να πάρεις την πρωτοβουλία εσύ και να κάνεις doppler συχνά. Βέβαια, συζήτησέ το και μαζί του αυτό που λες. Σε μια ομάδα που είχα παει τις προάλλες έλεγε η μαία 'Κορίτσια να ακούγεται η φωνή σας, να λέτε αυτό που θέλετε στο γιατρό σας'. Δεν έχει άδικο..

Link to comment
Share on other sites

desiree δυστυχώς γίνεται να είναι σε διαφορετικους σακους και να έχουν ένα πλακουντα είναι μονοχωριακα και θεωρείται ότι είναι υψηλου κινδυνου κυηση διοτι τοτε γίνεται πολυ συχνα το φαινομενο της υποκλοπής μεταξύ τους.Απλα κανω συνεχεια ελεγχους αν ξεκινησει η υποκλοπη πας κατευθείαν για καισαρική.

Πιστευω όλα να είναι καλα,καθομαι στο κρεβατι μεχρι να γεννησω και προσπαθω να τρέφομαι σωστα ώστε ο πλακουντας να περναει πρωτεινες στα μωρακια και να τρεφοντε όσο γίνεται καλυτερα,και ελπίζω να μην γερασει σύντομα ο πλακουντας..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλικη μου και εγω αυτο εκανα την προηγουμενη βδομαδα (4 ενεσεις σε 24 ωρες) και θα κανω μια ακομη την βδομαδα αυτην.

Το οτι χαλαει το ζαχαρο που εχει ρυθμιστει και οτι ισως ο ενδοκρινολογος αναγκαστει να δωσει ινσουλινη τωρα στο τελος ειναι ενα θεμα. Αν γινει αυτο τα παιδια μπαινουν σιγουρα θερμοκοιτιδα no matter what. Το ζαχαρο ηταν ρυθμισμενο μεχρι τωρα. Δεν ξερω αν αυτα τα λαμβανει υποψη ο γιατρος ή δρα επιπολαια. Προσωπικη μου αποψη ειναι το δευτερο.

Μια βδομαδα ομως πριν την γεννα δεν ψαχνεις για γιατρο. Για αυτο και ανεχομαι ολη την ανευθυνοτητα του με τις χριστουγενιατικες διακοπες του, τον καταιγισμο κοτιζονης κλπ, κλπ.

 

καταλαβαινω..εγώ στην εγκυμοσυνη έχω αλλάξει 3 γιατρούς. ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ είμαι στην 28η εβδομάδα και χτες έκανε μία διπλή ένεση κορτιζόνης για το μωρό διότι έχω προωρες συσπάσεις και την έκανα προληπτικά.

 

αλικη μου μια απο τα ιδια και εγω εχω χαθει τοσο καιρο γιατι ημουν με συσπασεις και εκανα στις 10 Δεκ 2 διπλες δοσεις celestone τοτε ημουν 28 εβδ.

Ειμαι ακομα κρεβατομενη αυριο μπαινω στην 30η εβδ και ανυπομονω να πανε ολα καλα και ελπιζω να εκανε καλο στα μωρακια μας η κορτιζονη τελικα!

Καλη Λευτερια και σε σενα και στην ωρα του ελπιζω!

Εμενα μου ειπε οτι απο 30 Ιανουαριου και μετα μπορω να γεννησω ελπιζω να κατσει μεσα το μικρο!

Χρονια πολλα σε ολες κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

αλικη μου μια απο τα ιδια και εγω εχω χαθει τοσο καιρο γιατι ημουν με συσπασεις και εκανα στις 10 Δεκ 2 διπλες δοσεις celestone τοτε ημουν 28 εβδ.

Ειμαι ακομα κρεβατομενη αυριο μπαινω στην 30η εβδ και ανυπομονω να πανε ολα καλα και ελπιζω να εκανε καλο στα μωρακια μας η κορτιζονη τελικα!

Καλη Λευτερια και σε σενα και στην ωρα του ελπιζω!

Εμενα μου ειπε οτι απο 30 Ιανουαριου και μετα μπορω να γεννησω ελπιζω να κατσει μεσα το μικρο!

Χρονια πολλα σε ολες κοριτσια!

 

πότε εχεις ΠΗΤ?

και εγώ κρεβάτι είμαι . ευτυχώς τα πετρωματα και οι πόνοι "περιόδου" έχουν υποχωρήσει. βέβαια πέρνω και yutopar. ελπίζω να μας πάνε όλα καλά και να βγουν στην ώρα τους τα ζουζουνια μας!!

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αλικη μου μια απο τα ιδια και εγω εχω χαθει τοσο καιρο γιατι ημουν με συσπασεις και εκανα στις 10 Δεκ 2 διπλες δοσεις celestone τοτε ημουν 28 εβδ.

Ειμαι ακομα κρεβατομενη αυριο μπαινω στην 30η εβδ και ανυπομονω να πανε ολα καλα και ελπιζω να εκανε καλο στα μωρακια μας η κορτιζονη τελικα!

Καλη Λευτερια και σε σενα και στην ωρα του ελπιζω!

Εμενα μου ειπε οτι απο 30 Ιανουαριου και μετα μπορω να γεννησω ελπιζω να κατσει μεσα το μικρο!

Χρονια πολλα σε ολες κοριτσια!

 

γιατι ομως σου ειπε ότι μετα από 30/1 μπορείς να γεννήσεις? τότε μπαίνεις στον μήνα σου?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι στη 31 εβδομάδα. Εχθές ο γιατρός μου συνέστησε να κάνω ενέσεις κορτιζόνης για να βοηθήσουμε τα πνευμόνια της μπεμπούλας μας σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. (έχω ήδη ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου) Διαβάζοντας όμως διάφορα στο διαδίκτυο έμαθα ότι οι ενέσεις αυτές προκαλούν πρήξιμο και ότι πρέπει να προσέχω το αλάτι και τη ζάχαρη. Ο γιατρός μου βέβαια δεν μου είπε τίποτα από αυτά.. Μήπως θεώρησε ότι τα ξέρω ή μήπως είναι μύθος όλα αυτά? Ξέρει καμιά σας να μου πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθόλου μύθος! θα πρέπει να προσέχεις πάραπολύ το αλάτι - κανονικά δεν θα πρέπει να τρως καθόλου- γιατί η κορτιζόνη κάνει κατακράτηση υγρών και έτσι προκαλείται το πρίξιμο, και το αλάτι βοηθάει πολύ σε αυτό.

Και για την ζάχαρη δεν ξέρω τον λόγο,ξέρω όμως ότι πρέπει να την προσέχεις και αυτή.

 

εμένα ο μπέμπης μου παρουσιάσε πριν από 3 μέρες έκτακτες συστολές και θορυβηθήκαμε λίγο.Χωρίς ευτυχώς να έχουμε κάποιο ιστορικό που θα επιδείνωνε πολύ τα δεδομένα και τις πιθανότητες,θα το παρακολουθούμε ανά 72 ώρες και αν συνεχίσει να τις κάνει,να κάνω και εγώ μία αγωγή με κορτιζόνη

Link to comment
Share on other sites

η κολητη μου που επαθε το ιδιο ειναι η αληθεια οτι πριστηκε πολυ λιγο αλλα ειναι φυσικη παρενεργεια της κορτιζονης γι αυτο δεν στο ειπε ο γιατρος δεν ειναι κατι που αν το παθεις θα πρεπει να ανυσηχησεις.ισως ειναι ετσι ο οργανισμος σου που να πριστεις ελαχιστα ισα που να φαινετε η πολυ.ειναι αναλογα τα σωματα.η φιλη μου πριστηκε τοσο λιγο που αν δεν επεμενε δεν θα το ειχα παρατηρησει...

Link to comment
Share on other sites

έκανα πρίνα από 20 ημέρες......

δεν είναι τίποτα:P

απλά περιόρισε την ζάχαρη και το αλάτι για 2 με 3 ημέρες μετά......

να σου πω την αλήθεια εγώ έτρωγα απ΄όλα και δεν έπαθα τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα τις ενεσεις κορτιζόνης και δεν είχα κανενα προβλημα.Μου είπαν να κοψω το αλατι και την ζαχαρη για 4 ημερες.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τις εκανα γιατι φαντασου ο μικρουλης μου γεννηθηκε 1350 γρ εμεινε στην εντατικη λογω ότι ήταν ελλειποβαρής αλλα λόγω ότι είχε κανει τις ενεσεις δεν χρειαστηκε να παρει οξυγόνο.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμας!!!!

 

Εγω ειμαι στην 32 εβδομαδα και χθες μολις έκανα διπλή δόση celestone και θα το επαναλάβω την Παρασκευή δηλαδη 3 μερες μετα, παλι 2 ml. Χθες το βαραδυ με επιασε αλλεργία, φτέρνισμα και καταρροή. Δεν ξερω αν ευθυνετε το φάρμακο η απλα έτυχε. Το μεγαλύτερο άγχος μου ειναι με τον θηλασμό. Ξέρετε αν επηρεάζει? Μηπως δεν κάνει η κορτιζόνη για την μπεμπούλα? :?::?::?: Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρο μου. Εμένα πάντως μου τις πρότεινε γιατι εχω πρόωρες συσπάσεις και ωδίνες και γι αυτο παίρνω και yutopar. Επίσης είχα κάποια στιγμή πρόβλημα με τον τράχηλο μου.

 

ο φαρμακοποιός μου μου είπε βέβαια ότι πολλοί γιατροί τις δίνουν πλέον και προληπτικά.

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το θηλασμό, να ξέρεις πως για τα φάρμακα οτιδήποτε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται και στον θηλασμό! Όταν είσαι έγκυος όλες οι ουσίες περνάνε κατευθείαν στο αίμα του μωρού μέσω του πλακούντα. Στο θηλασμό, υπάρχει επιπλέον φιλτράρισμα γιατί το μωρό δεν τις λαμβάνει στο αίμα του αλλά από το στομάχι, οπότε υπάρχει και μικρότερη απορρόφηση.

Αν δεν έκανε η κορτιζόνη δεν θα την έπαιρνες καθόλου. Στο θηλασμό επιτρέπονται πολύ περισσότερα πράγματα σε σχέση με την εγκυμοσύνη.

 

Να προσέξεις να μην καταναλώσεις αλάτι για κάποιες μέρες, ακόμα και το κρυμμένο (σε τυρί και άλλα φαγητά).

Για την αλλεργία δεν ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου, αν και η αλλεργική ρινίτιδα είναι συχνή στην εγκυμοσύνη (είχα κι εγώ, όπως και συσπάσεις-έπαιρνα και yutopar και έκανα και τις celestone γιατί παραλίγο να γεννήσω στις 28 εβδομάδες). Εμένα οι celestone μου ανέβασαν το σάκχαρο για λίγες μέρες (αλλά εγώ είχα και διαβήτη κύησης).

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα.

 

Μία ερώτηση αν μπορεί να με κατατοπίσει καμία. Τελευταία περίοδο είχα 18.12.2011. Σε ποια εβδομάδα είμαι τώρα? Δεν είμαι 36+?

 

Χθες πήγα στο γιατρό μου, είδαμε ότι το μωρό είναι 2800 περίπου, έχω προγραμματίσει καισαρική στο επόμενο δεκαήμερο απλά έχω κάτι πόνους στη μέση ενώ το μωρό είναι αρκετά χαμηλά. Μου συνέστησε ξεκούραση, μαγνήσιο αλλά και 2 ενέσεις κορτιζόνης. Στόχος μας είναι να γεννήσουμε μετά τις 7-09. Έχει νόημα να τις κάνω τις ενέσεις? Θα θεωρηθεί πρόωρο το παιδί αν γεννηθεί στις επόμενες μέρες?

 

Να σημειώσω ότι το πρώτο μου γεννήθηκε 40 εβδομάδων με καισαρική τελικά, το δεύτερο 38+ εβδομάδων στο προκαθορισμένο ραντεβού. Δεν έχω δηλαδή ιστορικό πρόωρων τοκετών. Τι να κάνω? Ήθελα να τις αποφύγω τις ενέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά έκανα κι εγώ χθες 2 ενέσεις για την ωρίμανση των πνευμόνων. 37+5 και μου έκλεισε ραντεβού για την 2η καισαρική μου σε 2 μέρες από τότε, 38 εβδομάδων δηλαδή. Πάντως στην πρώτη γέννα, αν και προγραμματισμένη καισαρική και εκείνη δεν είχα κάνει. Μου είπε ο γιατρός ότι τώρα προληπτικά την κάνουν σε όλες.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...