Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

αυτό είναι λάθος γιατί όπως σωστά είπε μια κοπέλα πριν έχουν "διάρκεια" 2 εβδομάδων, αλλά μπορεί να έχουν και σοβαρές παρενέργειες αργότερα στο παιδί. OTE]

 

 

Ποιες ειναι οι παρενέργειες στο παιδί? Αλλες κοπέλες παίρνουν σε ολη την εγκυμοσύνη κορτιζόνη και οι αιματολογοι διαβεβαιωνουν οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα για το παιδί. Αυτό ποιος σου το είπε εσένα για τις παρενέργειες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου της εδωσε και εμενα τελικα ο γιατρος μου αυτες τις ενεσεις. Θα της κανω στην 35 βδομαδα. Η δοσολογια ειναι 2 ενεσεις την μια μερα και αλλες δυο την επομενη μερα!! Μου φαινονται λιγο πολλες.

Απο παρενεργειες αυτες οι ενεσεις τι εχουν? Γινονται σε νοσοκομειο? Κανεις εισαγωγή?

 

Απλές ενέσεις είναι. Μπορείς να τις κάνεις στο φαρμακείο ή να στις κάνει κάποιος που ξέρει να κάνει ενέσεις. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται εισαγωγή σε νοσοκομείο. Όσο για τις παρενέργειες μπορείς να διαβάσεις το χαρτάκι μέσα στη σσκευασία. Είναι κορτιζόνη όποτε ίσως να θέλει λίγη προσοχή στο αλάτι. Πάντως στο μωρό δνε έχουν καμία παρενέργεια. Μονο καλό θα του κάνουν σε περίπτωση ΄πρόωρου τοκετού. Αν και όπως μου είπε ο γιατρός μου είναι πέον σύνηθες να γίνονται αυτές οι ενέσεις ακόμα κ αν δεν υπάρχουν ενδείξεις για πρόωρο.

Link to comment
Share on other sites

http://consensus.nih.gov/2000/2000AntenatalCorticosteroidsRevisted112html.htm

 

ένα χρήσιμο και έγκυρο λινκ. τα πιο σημαντικά σημεία είναι τα εξής:

 

The consensus panel concluded that giving a single course of corticosteroids to pregnant women at risk for preterm delivery reduces the risk of death, respiratory distress syndrome, and intraventricular hemorrhage in their preterm infants. The 1994 panel noted that optimal benefit of antenatal corticosteroid therapy lasts 7 days. The panel also noted that the potential benefits and risks of repeated administration of antenatal corticosteroids 7 days after the initial course are unknown and called for additional research on this issue. However, during recent years the use of repeat courses of antenatal corticosteroids has become widespread in the United States, England, and Australia. Such courses include weekly dosages, occasional dosages, or rescue therapy (single-course steroids) given on an as-needed basis for planned or imminent delivery.

 

 

Despite their limitations, these studies suggested possible benefits in reduction of the incidence and severity of respiratory distress syndrome, and reduction in the incidence of patent ductus arteriosus. There is little or no evidence to support other possible benefits, including a reduction in mortality rate or reductions in the incidence of intraventricular hemorrhage, chronic lung disease, sepsis, necrotizing enterocolitis, or retinopathy of prematurity.

 

 

Risks

Data from studies on both animals and humans raise questions about the safety of repeat doses of antenatal corticosteroids. Animal studies have shown that repeat courses of antenatal corticosteroids have deleterious effects on lung growth and organization, cerebral myelination, the function of the hypothalamic-pituitary-adrenal axis, and retinal development. In addition, there is evidence for a dose dependent effect on fetal growth and persistence of immature lung architecture.

 

 

Nevertheless, some studies suggest matters of concern. For the mother, these include increased maternal infection and suppression of the maternal hypothalamic-pituitary-adrenal axis. Fetal/neonatal effects include decreased somatic and brain growth, adrenal suppression, neonatal sepsis, chronic lung disease, and mortality. No consistent effect on intraventricular hemorrhage was apparent from the available data. Although no increase in the incidence of cerebral palsy was noted, neurodevelopmental followup studies suggest an increase in psychomotor delay and behavioral problems. Concern about the effects of repeated corticosteroids on the central nervous system is heightened by the fact that randomized controlled trials of postnatal corticosteroids have found adverse neurologic effects in infants of gestational age similar to those treated in utero.

 

 

Clinical Recommendations

 

  • All pregnant women between 24 and 34 weeks gestation who are at risk of preterm delivery within 7 days should be considered candidates for antenatal treatment with a single course of corticosteroids.
  • Treatment consists of two doses of 12 mg of betamethasone given intramuscularly 24 hours apart or four doses of 6 mg of dexamethasone given intramuscularly 12 hours apart, as recommended by the consensus panel in 1994. There is no proof of efficacy for any other regimen.
  • Because of insufficient scientific data from randomized clinical trials regarding efficacy and safety, repeat courses of corticosteroids should not be used routinely. In general, it should be reserved for patients enrolled in randomized controlled trials. Several randomized trials are in progress.

αυτά που έγραψα αρχικά μας τα είχαν πει οι μαίες στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής, αλλά βλέπω ότι το 2 εβδομάδες που έγραψα ή δεν μας το είπαν εκείνες καλά ή δεν το θυμόμουν εγώ σωστά, τελικά είναι 7 μέρες.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Απλές ενέσεις είναι. Μπορείς να τις κάνεις στο φαρμακείο ή να στις κάνει κάποιος που ξέρει να κάνει ενέσεις. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται εισαγωγή σε νοσοκομείο. Όσο για τις παρενέργειες μπορείς να διαβάσεις το χαρτάκι μέσα στη σσκευασία. Είναι κορτιζόνη όποτε ίσως να θέλει λίγη προσοχή στο αλάτι. Πάντως στο μωρό δνε έχουν καμία παρενέργεια. Μονο καλό θα του κάνουν σε περίπτωση ΄πρόωρου τοκετού. Αν και όπως μου είπε ο γιατρός μου είναι πέον σύνηθες να γίνονται αυτές οι ενέσεις ακόμα κ αν δεν υπάρχουν ενδείξεις για πρόωρο.

 

αποκλείεται ένα φάρμακο σαν την κορτιζόνη να μην έχει καμία παρενέργεια τόσο για τη μητέρα όσο και για το βρέφος, μακάρι το πρόβλημα να ήταν μόνο το αλάτι ;). Επειδή δυστυχώς δεν υπάρχουν σαφείς μελέτες που να λένε ακριβώς ποιες μπορεί να είναι οι παρενέργειες μακροπρόθεσμα, οι γιατροί έχουν αρχίσει και τις πατάνε αβέρτα, ακόμη και χωρίς ενδείξεις προωρότητας, και τι πετυχαίνουν; αν το μωρό δεν γεννηθεί πρόωρα, το φορτώνουν με κορτιζόνη άνευ λόγου και αιτίας, η οποία πάει και άχρηστη στην ουσία. για ένα μωρό που δεν φαίνεται ότι θα γεννηθεί πρόωρα, ο καλύτερος τρόπος να ωριμάσουν σωστά τα πνευμόνια είναι να το αφήσουμε να γεννηθεί στην ώρα του, χωρίς προκλήσεις και καισαρικές, αλλά πες μου εσύ πόσο συχνά γίνεται πλέον αυτό :(. σκέφτομαι ότι επειδή η ημερομηνία σύλληψης και τοκετού είναι συνήθως κατά προσέγγιση, και πολύ συχνά πλέον γεννάμε για διάφορους λόγους πριν της ώρας μας, σκέφτονται "ας πατήσω και μια κορτιζόνη καλού κακού μην τρέχουμε", αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Έκανα κι εγώ τις ενέσεις κορτιζόνης (2 διπλές δόσεις) επειδή είχα διαβήτη κύησης και θα γεννούσα πρόωρα αναγκαστικά. Γέννησα τελικά με καισαρική την 1η ημέρα του 9ου μήνα ένα πιτσιρίκο σούπερ. Απ'τις ενέσεις δεν είχα καμιά παρενέργεια (εντάξει τσούζει λίγο αλλά μην το κάνουμε και θέμα...) και τις έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί εμπιστευόμουν το γιατρό μου.

1wSpp3.png?cfSsMX9n
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να διευκρινίσω ότι εννοείται ότι θα πάρουμε κορτιζόνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όταν συντρέχουν λόγοι, διότι τότε τα οφέλη της είναι πολύ πιο σημαντικά από τους ενδεχόμενους κινδύνους. και όταν επίσης υπάρχει ένδειξη προωρότητας, πάλι θα τις κάνουμε τις ενέσεις, γιατί έχουν σώσει πολλά παιδάκια.

 

είμαι όμως κατά της χρήσης τους σε γυναίκες και έμβρυα που δεν τις χρειάζονται, γιατί εκεί παρεμβαίνουμε άσκοπα σε κάτι που εξελίσσεται φυσιολογικά και κάνουμε κακό.

 

βέβαια πάντα πιο αρμόδιος είναι ο γιατρός μας, αλλά ας έχουμε και κάποια πράγματα στο νου μας κι εμείς.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou οι ενέσεις δεν έχουν ημερομηνία λήξης αφού σκοπός τους είναι να ωριμάσουν οι πνεύμονες του μωρού. Αφού αυτοί ωριμάσουν δεν γίνεται να "ξε-ωριμάσουν". Όσο για το αν οι γιατροί κάνουν καλά ή όχι που τις κάνουν χωρίς να υπάρχουν ενδείξεις προωρότητας είναι ένα μεγάλο θέμα. ΄Δυστυχώς κανείς δεν ξέρει γιατί μια γυναίκα γεννάει πρόωρα. Και δυστυχώς κάποιες γυναίκες δεν έχουν καμία ένδειξη. Αν ξέρανε το λόγο, θα ψάχνανε να βρούνε και τη λύση. Άρα από τη μία έχεις το ενδεχόμενο να γεννήσεις πρόωρα και το μωράκι να πρέπει να μπει στη θερμοκοιτίδα αν δεν κάνεις τις ενέσεις και από την άλη να τις κάνεις και να περιορίσεις τον κίνδυνο. Όλα είναι σχετικά. Αν εκείνο, αν το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις εκανα αδικα. 2 δοσεις αλλα την τριτη μερα επρεπε να χειρουργηθω γιατι εκλεινε το σικωτι μου οποτε δεν προλαβαν τπτ να κανουν. Αδικα φορτωθηκαμε κορτιζονη. Εντελως.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια ποσες ενεσεις κανατε? εγω με διδυμα αυριο μπαινω στην 31 εβδομαδα, μου είπε και έκανα χθες 2 δόσεις σε μία ένεση και δεν μου είπε να ξανακάνω.Εσεις ξανακάνατε?

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ είμαι στην 28η εβδομάδα και χτες έκανε μία διπλή ένεση κορτιζόνης για το μωρό διότι έχω προωρες συσπάσεις και την έκανα προληπτικά.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας και από μένα! Είμαι 30 εβδ + 4 ημερ. έγκυος σε διδυμάκια τα οποία μέχρι στιγμής παίρνουν ικανοποιητικό βάρος.

 

Και εμένα, λόγω διδύμων (και, άρα, γενικότερης ανησυχίας για πρόωρο τοκετο), μου είπε να κάνω 2 ενέσεις σε απόσταση μίας εβδομάδς μεταξύ τους. Χτές το πρωί έκανα την 2η (την 1η την είχα κάνει την προηγούμενη εβδομάδα). Βέβαια, μέχρι σήμερα ομολογώ πως έφαγα φαγητά με αλάτι (όχι υπερβολές) και γλυκά. Ίσως, ήταν λάθος αυτό που έκανα, διότι μου το είχε αναφέρει και ο γιατρός και η φαρμακοποιός να τα περιορίσω και τα 2 (ίσως καλύτερα να μην είχα φάει καθόλου).

 

Χτες που πήγα στον γιατρό που, με είδε η μαία και της φάνηκα κάπως πρησμένη στο πρόσωπο και στα δάχτυλα των χεριών. Έίναι και λίγο πρησμένοι οι αστράγαλοί μου.

Μου πήρε αμέσως την πίεση (διότι φοβήθηκε για προεκλαμψία) η οποία ήταν φυσιολογική. Εξετάσεις κάνω κάθε μήνα που αφορούν τον έλεγχο αυτόν. Φυσικά μου είπαν να κόψω το αλάτι και τα γλυκά ... (έρχονται και οι γιορτές και πεθαίνω για μελομακάρονα... )

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια από εσάς που έκανε αυτές τις ενέσεις παρουσιάσε οιδήματα σε πρόσωπο, χέρια, πόδια και κατακράτηση υγρών και πότε/με ποιόν τρόπο έφυγαν αυτά ? Παρεπιτόντως, η ζυγαριά δείχνει 1 κιλό πάνω από το Σάββατο (μέσα σε 3 μέρες) ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις 28,5 εβδομάδες εμφάνισα συσπάσεις ανά 7 λεπτά και έκανα εισαγωγή στο μαιευτήριο, όπου με ενδοφλέβιο φάρμακο αραίωσαν οι συσπάσεις και τελικά γλίτωσα τον πρόωρο τοκετό. Έκανα όμως 2 ενέσεις κορτιζόνης με διαφορά 24 ώρες τα 2 πρώτα 24ωρα που δεν ξέραμε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση. Η μόνη παρενέργεια που εντόπισα ήταν ότι απορρυθμίστηκε το σάκχαρο (είχα ήπιο διαβήτη κύησης που ρυθμιζόταν με διατροφή) και χρειάστηκε για 10 μέρες να κάνω ενέσεις ινσουλίνης. Δεν θυμάμαι να πρήστηκα, αλλά έτσι κι αλλιώς με τάιζαν κάτι άγλυκα και ανάλατα στο μαιευτήριο.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Desiree εγω που έκανα την προηγουμενη εβδομαδα για τα διδυμακια μου όντως πρίστηκαν λίγο τα δάκτυλα των χεριών μου και είδα διαφορα στις γάμπες μου.Πάντως τώρα που περασε σχεδόν 1 εβδομαδα τα δακτυλα μου ξεπρίστηκαν αλλα τα πόδια μου ακομα...υπομονή έχουμε φάει τον γαιδαρο θα λεμε απο εδω και πέρα:P:p

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Desiree εγω που έκανα την προηγουμενη εβδομαδα για τα διδυμακια μου όντως πρίστηκαν λίγο τα δάκτυλα των χεριών μου και είδα διαφορα στις γάμπες μου.Πάντως τώρα που περασε σχεδόν 1 εβδομαδα τα δακτυλα μου ξεπρίστηκαν αλλα τα πόδια μου ακομα...υπομονή έχουμε φάει τον γαιδαρο θα λεμε απο εδω και πέρα:P:p

 

zitamar εσύ είχες στη διατροφή σου αλάτι όταν έκανες τις ενέσεις?

Νομίζω ότι το αλάτι όταν παίρνεις κορτιζόνη προκαλεί πρήξιμο και όχι μόνο το φάρμακο, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

Ανησυχώ κι εγώ γιατί με το νέο έτος θα τις κάνω και εγώ τις ενέσεις (δίδυμα+διαβήτης κύησης) και θέλω να ξέρω τι με περιμένει...

Και ο δικός μου ο γιατρός για το φόβο της προωρότητας μου πρότεινε να τις κάνω (δύο ενέσεις μαζί) και δεν μου είπε ότι θα χρειαστεί ξανά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

και εγώ αυτό ξέρω, ότι η κορτιζόνη δεν θέλει αλάτι και ζάχαρη. Ο συνδυασμός αυτός είναι που δημιουργεί το πρήξιμο.

Εγώ που έκανα ένεση και πρόσεχα με το αλάτι και την ζάχαρη δεν πρήστηκα.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα επισης με διδυμα μου εδωσε ο γιατρος 2 διπλες ενεσεις για την 35η βδομαδα και μια μονη την 36η βδομαδα. Αλατι ουτε εγω τρωω αλλα και το πρηξιμο στα ποδια ειδα και ξερυθμιστικε το ζαχαρο μετα τις ενεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Giauto mas lene prosoxi sto alati kai sti zaxari. To men alati se sundiasmo me tin kortizoni prokalei katakratisi ugron kai o sunduasmos zaxaris me kortizoni kati kanei me tin insulini sto aima kai aporuthmizei to zaxaro. Ego den katalava vasika an prepei na ta trome analata teleios kai na kopei h zaxari (austiroi kanones) gia X meres, h apla na ta periorisoume oso ginetai. Anyway, koritsia oses tis kanete apo edo kai pera frontiste na to prosexete auto.

 

Zitamar esu pote me to kalo ?

 

Aliki gia poso kairo ta prosexes auta ? Gia kamia evdomada ?

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια μπαίνω στην 32 εβδομαδα την παρασκευη,αλλα λόγω μονοχωριακών διδύμων μου είπε αν όλα είναι καλα 25-30 Ιανουαρίου θα κανουμε καισαρική (κανονική πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι 25/2/2011).

Εμενα μου είπε να προσέχω αλατι και ζαχαρι αλλα να πω την αληθεια δεν τα εκοψα απλα τα μειωσα λιγάκι όταν έκανα τις ενεσεις,τωρα τα τρώω κανονικά δεν ξερω αν πρεπει να προσέχω και ποσο καιρό βλεπεις το αλατι δύσκολα το κόβω.....

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα τις ενέσεις, δεν έκοψα κάτι. Δεν είδα και κανένα τρομερό πρίξιμο και αυτό που είχα το απέδωσα πως είχαν περάσει οι μήνες και στο τέλος λογικά όλες έτσι γίνονται. Το πρίξιμο που δε θα ξεχάσω ποτέ ήταν αυτό όταν με σήκωσαν απο το κρεβάτι την δεύτερη μέρα (καιραρική) και δεν με χωρούσαν οι παντόφλες στα πόδια! Είχα κάνει πόδι σαν του Φοιβου και της Αθηνάς!!!! Αυτό ήταν μάλον απο τους πολούς ορούς!

Link to comment
Share on other sites

η κορτιζονη σιγουρα ξερυθμιζει το ζαχαρο οτι και να κανεις. φοβαμαι οτι ειμαι πρωταθλητρια στην ποσοτητα που πηρα. Παιρνω και συνεχιζω να παιρνω κορτιζονη σε καθημερινη βαση απο την αρχη της εγκυμοσυνης χωρις πρηξιμο και επεπλεον κιλα.

Οι 4 δοσεις που μου εδωσε την προηγουμενη βδομαδα και η μια που μου δινει τωρα για τα πνευμονια των παιδιων ειναι αυτες που με ξερυθμισαν και με κανει και αναρωτιεμαι αν τοσο μεγαλη δοση-δεν ειδα αλλη κοπελα να πηρε τοσο πολυ- ειναι σοβαρη αποφαση γιατρου ή αποφαση ξεπετας γιατρου. Αραγε εχει ζυγισει τα πλην και τα συν????

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω? εγω απορουσα με την δική μου που μου έδωσε μόνο μία διπλη δοση και μου φάνηκε λίγο για διδυμα,τελικα ο καθενας μας λέει ότι θέλει μου φαινεται....

xionatoula γιατι παιρνεις τοσο κορτιζόνη καθε μερα? εγω έπαιρνα για κανενα μηνα + στην αρχή 12 χαπια την ημερα που μου έδωσε ο αιματολόγος μου και μετα μου τα ελλατωνε ένα καθε μέρα αλλα μετα μου τα έκοψε τελειως.

Αν ξερυθμιστεί το σάχαρο πως θα το καταλάβω??(εχω πεσει με τα μουτρα στα μελομακαρονα)

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια μπαίνω στην 32 εβδομαδα την παρασκευη,αλλα λόγω μονοχωριακών διδύμων μου είπε αν όλα είναι καλα 25-30 Ιανουαρίου θα κανουμε καισαρική (κανονική πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι 25/2/2011).

Εμενα μου είπε να προσέχω αλατι και ζαχαρι αλλα να πω την αληθεια δεν τα εκοψα απλα τα μειωσα λιγάκι όταν έκανα τις ενεσεις,τωρα τα τρώω κανονικά δεν ξερω αν πρεπει να προσέχω και ποσο καιρό βλεπεις το αλατι δύσκολα το κόβω.....

 

Zitamar, διάβαζα την απάντησή σου και νόμιζα πως την είχα γράψει εγώ! Και εγώ μπαίνω στην 32η την Παρασκευή και η ΠΗΤ μου είναι 25/02 ! Καλά, απίστευτο ?? Εμένα είναι βέβαια σε διαφορετικούς σάκους και άλλο φύλο ! Μακάρι να φτάσουμε τέλη Γενάρη που λένε, εγώ έχω ένα άγχος μη γίνει τίποτα νωρίτερα αρκετά... Βασικά θέλει οπωσδήποτε να φύγουμε από το 2010 και βλέπουμε.. στην τελευταία επίσκεψη μου είπε πως με βλέπει για 15-20 Γενάρη έτσι όπως πάμε και αν είμαι ηρωίδα και μείνω ξάπλα μπορεί να τα καταφέρουμε και για τέλη Γενάρη.

 

Χιονατούλα, εσύ για ποιό λόγο πήρες τόση κορτιζόνη ? Προφανώς για κάποιον άλλο λόγο εκτός της ωρίμανσης των πνευμόνων. Ε, δεν πιστεύω χωρίς λόγο να σου τη δίνει .. Και όσον αφορά το ζάχαρο τι κάνεις? Ακολουθείς αυτήν την πολύ αυστηρή διατροφή ?

Link to comment
Share on other sites

Κοτιζονη μου εδωσε η αιματολογος απο την αρχη για προφυλαξη. Ηθελε και εμενα να την κοψει στην 20η βδομαδα αλλα λογω αιμοραγιας την εποχη εκεινη και λογω διδυμων αποφασισε να την συνεχισω σε μικρη δοση.

Τις ενεσεις κοτιζονης που κανω τωρα δεν τις συνιστα η αιματολογος αλλα ο γυναικολογος μου. Γυρω στην 32 η βδομαδα που τον ειχα ρωτησει αν πρεπει να παρουμε , ηταν πολυ αρνητικος. Στην 35η βδομαδα τρωει ξαφνικα φλασια οτι θα πρεπει να τις κανω και μου δινει 4 σε μια βδομαδα! Στην 36η μου ειπε να παρω αλλη μια.

Τωρα συμπερασμα δεν βγαζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη desiree σε ποια βδομαδα υπολογιζει να στα παρει?

 

Και εγώ μπαίνω στην 32η την Παρασκευή και η ΠΗΤ μου είναι 25/02 ! Καλά, απίστευτο ?? Εμένα είναι βέβαια σε διαφορετικούς σάκους και άλλο φύλο ! Μακάρι να φτάσουμε τέλη Γενάρη που λένε, εγώ έχω ένα άγχος μη γίνει τίποτα νωρίτερα αρκετά... Βασικά θέλει οπωσδήποτε να φύγουμε από το 2010 και βλέπουμε.. στην τελευταία επίσκεψη μου είπε πως με βλέπει για 15-20 Γενάρη έτσι όπως πάμε και αν είμαι ηρωίδα και μείνω ξάπλα μπορεί να τα καταφέρουμε και για τέλη Γενάρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζεις άκρη βρε Χιονατούλα... Προφύλαξη από τι; Σαφώς και πιστεύω πως ξέρουν τι κάνουν, απλά σε εμάς δεν τα πολυεξηγούν για να καταλαβαίνουμε και να μην ψαχνόμαστε μεταξύ μας.

 

Εμένα δεν θέλει να τα πάρει, απλά με υπολογίζει προς τα εκεί είπε, μάλλον εννοεί να μην αντέξω εγώ (να σπάσουν τίποτα νερά κλπ). Μέσα Γενάρη που λέει είναι για μένα η 35η εβδομάδα. Βέβαια εγώ θα ήθελα να πάμε 25-30 Γενάρη ... μακάρι. Απλά είδε το ένα ότι έχει βάρος τώρα 1670 γρ. και το άλλο 1500 γρ. και πιστεύει ότι δεν θα αντέξω και πάρα πολύ ακόμα (δηλαδή να μπω Φεβ.) Ποιός ξέρει ? Βλέπουμε ! Εσύ αντέχεις ? Για πότε λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...