Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λες ότι δεν αρρωσταίνουν τα μωρά , αλλά ο δικός μου δεν σήκωσε κεφάλι τον πρώτο χρόνο, κάθε φορά που συναχώνεται μας γυρνάει σε λαρρυγγίτιδα και συνέρχεται μόνο με κορτιζονη.

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω τις εκανα κοριτσια οχι και τις δυο δοσεις γιατι δεν προλαβα γεννησα πολυ προωρα αλλα εκανα την πρωτη δοση κανουν καλο τις θεωρουν απαραιτητες

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν αρρωσταινουν τα παιδια τον πρωτο χρονο επειδη τους εκαναν κορτιζονουχες ενεσεις οταν ηταν ακομα εμβρυα πρωτη φορα το ακουω.

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι τις κανουν για να ωριμασουν οι πνευμονες πιο γρηγορα. Ετσι σε περιπτωση που γεννηθει πιο νωρις το παιδι δεν θα εχει προβλημα με την αναπνοη του. Οι πνευμονες συνηθως οριμαζουν μεχρι την 36η εβδομαδα.

Δεν ειναι κατι που αν θες το κανεις και αν θες οχι. Δεν ειναι κατι που το κανουν αυτες που δεν διατρεχουν κυνδινο με την εγκυμοσυνη τους.

 

Οσο για το αν τσουζει η οχι, εμενα με ετσουξε λιγο η πρωτη δοση και περισσοτερο η δευτερη. Οχι τρομερα πραγματα ομως.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...λογικά για να τις κάνουν θα βοηθάνε...εγώ πρόλαβα και έκανα και τις 2 δόσεις, το μωρό έκλαψε με το που βγήκε όμως δεν τα κατάφερε...

Να μη ξεχνάς ότι κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...λογικά για να τις κάνουν θα βοηθάνε...εγώ πρόλαβα και έκανα και τις 2 δόσεις, το μωρό έκλαψε με το που βγήκε όμως δεν τα κατάφερε...

Να μη ξεχνάς ότι κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!!!!

 

FRANKA,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ,ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΑΔΩΡΟΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ!ΕΤΣΙ ,ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΩΡΑ,ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑΝ ΠΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΒΟΗΘΑΝΕ!ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...

ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΠΟΣΤ ΣΟΥ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΑ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειχα κανει στον δευτερο 2 δοσεις(δεν θυμαμαι εβδομαδα)

και στον τριτο 1 δοση,αλλά δυο μπουκαλακια σε μια συριγγα στην 34-35 εβδομαδα

 

Δεν με ετσουξε και τοσο,λιγο στο τσιμπημα :roll:

4

Link to comment
Share on other sites

περιδεση εκανα και εγω και παρολο την πολυ μεγαλη προωροτητα του γιου μου 25.5 εβδομαδων γεννησα φυσιολογικα εσυ γιατι οχι φυσιολογικα λογο περιδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ανεβάζουν πολύ το ζάχαρο και κοιμίζουν το μωρό για 3-4 μέρες αλλά αυτά και τα δύο περνάνε.

 

Εκανα και εγώ μόλις εχθές αυτήν την ένεση με διπλή δόση φυσικά,είμαι στην αρχή της της 35ης εβδομάδας και αρκετά χαμηλά η μπέμπα μου(πιο χαμηλά δεν γίνεται!!!!!! :shock::shock: )ο γιατρός μου φοβάται για πρόωρο τοκετό και έτσι το κάναμε και αυτό :!: !!!!!Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι γενικά η μπεμπούλα μου ήταν πολύ μα πάαααρα πολύ ζωηρή μεσα στην κοιλίτσα μου σε σημείο να λέω "μα αυτό το μωρό δεν κοιμάται καθόλου να ησυχάσω λίγο??? :idea::idea::idea: " και απο εχθές που κάναμε αυτήν την ενέσα έχει ηρεμήσει πάααααρα πολύ με τα χίλια ζόρια να κουνήσει το ποδαράκι της :?: και αναρρωτιέμαι ισχύει τελικά αυτό που λές naina ότι δηλαδή κοιμίζουν το μωρό για 3-4 ημέρες αυτές οι ενέσεις?Οχι τίποτε άλλο να μην αγχώνομαι δηλαδή ότι συμβαίνει κάτι άλλο το ανησυχιτικό!Αν γνωρίζει και καμιά άλλη κοπέλα ας γράψει αυτά που ξέρει τουλάχιστον να ηρεμήσω λίγο!!!!!!!!! :wink::wink::wink:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emena mou eipe h gunaikologos mou oti ginontai gia thn vrimansh tvn pneumonvn tou mvrou, aneksarthta apo thn pi8anothta provrou toketou. Einai pagia taktikh pleon se oles tis eggyes (8a tis kanv ki egv thn epomenh bdomada)

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::!::!::!::!:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στο κλάμπ των ενεσών κορίτσια και για των οποίων ανησυχώ αρκετα. Τέλείωνω σε λιγες μέρες την 28 βδομαδα δηλαδη εχω μπει εδώ και μια βδομαάδα στον 7ο μήνα. Πριν λίγο καιρό είχα παέι στο μητέρα να κάνω την β' επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά και από τον βάρος της και στα όργανα, μου είπε όμως ότι πρέπει να προσέξω την πίεση μου γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα σε σχέση με το αίμα κατα την ώρα του τοκετού, (να σημειώσω ότι με είχε δει κάποια άλλη γιατρός που μου την σύστησε ο δικός μου γιατρός) Πρίν λοιπόν λίγες ήμερες πήγα στον γιατρό μου για τον κλασίκο υπέρηχο και μου είπε ότι κάπου ο ομφάλιος λόρος έχει έναν κόμπο σε κάποιο σημείο του με αποτέλεσμα να δημειουργηθεί στο μέλλον καθηστέρηση στην ανάπτυξη της, μέχρις στιγμής βέβαια είναι 870γρ έπρεπε να είναι λίγο περισσότερο περίπου 300γρ αν και αυτό δεν τον ενοχλεί ιδιαίτερα όσο η παθολογική της κατάσταση, την Πέμπτη που θα μας έρθει θα κάνω την πρώτη μου ένεση κορτιζόνης και ελπίζω να μην μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. δεν μου είπε βέβαια πόσες θα κάνω αλλά άν δεν βελτιωθεί η κατάσταση της θα πρέπει να βγεί πρόωρα και να μπεί σε θερμοκιτίδα. Φυσικά από τότε που το έμαθα άρχισα να αγχώνομαι να μετράω τα κιλά μου κάθε 2 μέρες και τις κινήσεις της. Δεν ξέρω δεν έιμαι έτοιμη για τόσο γρήγορα γεγονότα. Σ αυτές τις περίπτώσεις το παίδι στο βγάζουν μόνο με καισαρική? Φοβάμαι πολύ μήπως μου πάθει κάτι... έχει περάσει καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στο κλάμπ των ενεσών κορίτσια και για των οποίων ανησυχώ αρκετα. Τέλείωνω σε λιγες μέρες την 28 βδομαδα δηλαδη εχω μπει εδώ και μια βδομαάδα στον 7ο μήνα. Πριν λίγο καιρό είχα παέι στο μητέρα να κάνω την β' επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά και από τον βάρος της και στα όργανα, μου είπε όμως ότι πρέπει να προσέξω την πίεση μου γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα σε σχέση με το αίμα κατα την ώρα του τοκετού, (να σημειώσω ότι με είχε δει κάποια άλλη γιατρός που μου την σύστησε ο δικός μου γιατρός) Πρίν λοιπόν λίγες ήμερες πήγα στον γιατρό μου για τον κλασίκο υπέρηχο και μου είπε ότι κάπου ο ομφάλιος λόρος έχει έναν κόμπο σε κάποιο σημείο του με αποτέλεσμα να δημειουργηθεί στο μέλλον καθηστέρηση στην ανάπτυξη της, μέχρις στιγμής βέβαια είναι 870γρ έπρεπε να είναι λίγο περισσότερο περίπου 300γρ αν και αυτό δεν τον ενοχλεί ιδιαίτερα όσο η παθολογική της κατάσταση, την Πέμπτη που θα μας έρθει θα κάνω την πρώτη μου ένεση κορτιζόνης και ελπίζω να μην μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. δεν μου είπε βέβαια πόσες θα κάνω αλλά άν δεν βελτιωθεί η κατάσταση της θα πρέπει να βγεί πρόωρα και να μπεί σε θερμοκιτίδα. Φυσικά από τότε που το έμαθα άρχισα να αγχώνομαι να μετράω τα κιλά μου κάθε 2 μέρες και τις κινήσεις της. Δεν ξέρω δεν έιμαι έτοιμη για τόσο γρήγορα γεγονότα. Σ αυτές τις περίπτώσεις το παίδι στο βγάζουν μόνο με καισαρική? Φοβάμαι πολύ μήπως μου πάθει κάτι... έχει περάσει καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο?

 

Ηρέμησε κοπέλα μου και προσπάθησε να κάνεις όσο το δυνατον πιο αισιόδοξες σκέψεις, ξέρω είναι δύσκολο. Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, η απειλή ένος προώρου τοκετού κρέμεται συνεχώς πάνω απο το κεφάλι μου, αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους από εσένα. Οπως θα διάβασες παραπάνω την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω και εγώ τις εν λόγω ενέσεις. Αυτό που έχει αυτή τη στιγμή σημασία είναι να καταφέρουμε να κλείσουμε την 32 εβδομάδα, αυτό μου λέει συνέχεια η γιατρός μου. Μετά από εκεί τα πράγματα μπαίνουν σε νέα βάση και οι πιθανότητες επιβίωσης του εμβρύου πραγματικά είναι πολύ μεγάλες. Επικεντρώσε λοιπον όλες τις σκέψεις σου σε αυτό, βάλτο ως πρώτο στόχο και προσπάθησε να ξεχάσεις όσο είναι δυνατόν όλα τα άλλα σενάρια. Αφού μπορέσαμε και φτάσαμε μέχρι εδώ .... θα τα καταφέρουμε δεν μπορεί ... είπαμε think positive ... :lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θετικη πιστη κοριτσαρες και πιστη γενικως στο θεο στο μωρακι που εχετε μεσα σας και ολα καλα θα πανε

 

εμενα ο ραφαηλ το χω ξαναπει γεννηθηκε 25.5 εβδομαδων και ειναι ενας σουπερ ζουζουνος χωρις κανενα προβλημα ολα καλα θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε

 

 

φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

θετικη πιστη κοριτσαρες και πιστη γενικως στο θεο στο μωρακι που εχετε μεσα σας και ολα καλα θα πανε

 

εμενα ο ραφαηλ το χω ξαναπει γεννηθηκε 25.5 εβδομαδων και ειναι ενας σουπερ ζουζουνος χωρις κανενα προβλημα ολα καλα θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε

 

 

φιλακια σε ολες

 

Αλήθεια δεν το ήξερα ;;; Να το χαίρεσαι το παλικαράκι σου κοπέλα μου ... το θαυματάκι σας δηλαδή!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... έκανα σήμερα την πρώτη διπλή δόση και .... δεν πόνεσε καθόλου!!! Ενα ελαφρύ τσιμπηματάκι και αυτό ήταν, σαν αιμοληψία ...

Αύριο θα κάνω και την τελευταία διπλη και τελείωσαμε ....

Οπότε κόρες χαλαρώστε :D:D:D !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την Πεμπτη που μας περασε,εκανα και εγω την 1η δοση !Τελικα δεν ειναι τιποτα απολυτως!Ειναι μια ενεσουλα ψηλα στον πωπο.Δεν ποναει καθολου το τσιμπημα,αλλα ποναει λιγακι μετα,για περιπου 3-4 ωριτσες,ειχα μια ενοχληση στον πωπο.Κατα τα αλλα ,σιγα τα ωα!Ουτε τσουξιμο ,ουτε τιποταοπως προανεφεραν καποιες κοπελες....αυτα!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... την Πέμπτη έκανα και εγώ την πρώτη μου ενεσούλα... ( την 1η δόση) βέβαια, εντάξει βρε κορίτσια δεν ήταν τίποτα λίγο τσούξιμο ένιωσα αλλά μετά πέρασε τώρα έμεινε η αγωνία για την Πέμπτη που θα πάω να την δώ. Αχ!! μακάρι να φύγουμε χαμογελαστοί από το ιατρείο του. Απλά σύμφωνα με αυτο που διάβασα για τις κινήσεις του μώρου που είναι μειωμένες για κάποιες μέρες πράγματι είναι αλλά δεν ρώτησα και τον δικό μου γιατρό για να μου το επιβεβαιώσει. Τι να πώ να μην ανυσηχώ λέτε ε? όχι τίποτα, γιατί αυτό το διαστημα θα πρέπει να προσέχω το πόσο κινειται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είδα το τελείως αντίθετο ... απο τότε που έκανα τις ενέσεις η μπέμπα έγινε ακόμα πιο δραστήρια .... όχι ότι δεν ήταν πριν δηλαδή :D ...

Η γιατρός μου είπε ότι σε κάποιες περιπτώσεις παρατηρείται μείωση των κινήσεων του μωρού και σε κάποιες άλλες το αντίθετο. Επίσης ένα άλλο σύμπτωμα που είδα μετά τη δεύτερη δόση, με είχε προειδοποιήσει η γιατρός ότι μπορεί να συμβει, ήταν μια έντονη ερυθρότητα στο πρόσωπο και ένα συναίσθημα αυξημένης θερμοκρασίας σώματος γενικότερα ... κράτησε αρκετή ώρα περίπου ένα πεντάωρο. Βοήθησε πολύ ένα δροσερό επίθεμα (αυτά τα σακουλάκια με το μπλε ζελέ που τα βάζουμε στην κατάψυξη).

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΝΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΩΡΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΗΝ 27 ΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 29 ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ.. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΤΣΟΥΞΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολγα :lol::lol::lol::lol: τρομερο τικερακι... Πανεξυπνο το πουλακι μου!! :lol::lol: Ποιος το σκεφτηκε;;; :lol::lol:

 

Παιδί μου άσε τα κορίτσια να κάνουν τις ενέσεις τους! Πάμε για τα χάπια μας εμείς!! Μην χαλάμε το τόπικ (once again!) :lol::lol::lol::lol:

 

Sorry Ολγα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...