Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Κορίτσια αυτές τις ενέσεις για τα πνευμόνια, τις κάνουν όλες οι έγκυες?:?

 

Κανονικά όχι. Γϊνονται μόνο αν η έγκυος έχει ενδείξεις για πρόωρο τοκετό, όπως συσπάσεις ή προηγούμενο πρόωρο τοκετό κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανονικά όχι. Γϊνονται μόνο αν η έγκυος έχει ενδείξεις για πρόωρο τοκετό, όπως συσπάσεις ή προηγούμενο πρόωρο τοκετό κ.λπ.

 

Οκ Ευχαριστώ :P

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
κορίτσια, θα γεννησω στις 38w2d με προγραμματισμενη καισαρική. Εσείς κανατε ενεσεις κορτιζόνης μια μερα πριν;

 

Για ποιό λόγο να κάνεις ενέσεις κορτιζόνης; Υπάρχει κάποιο θέμα με τους πνεύμονες του παιδιού; Αν ναι, τότε γιατί προγραμματίσατε την καισαρική στις 38 εβδομάδες και οχι στις 40 πχ;

Εγω λόγω αποκόλλησης πλακούντα στις 26 εβδομάδες, μπήκα εσπευσμένα στο Ιασώ όπου μου έκαναν ενέσεις κορτιζόνης για να ωριμάσουν οι πνέυμονες του μωρού σε περίπτωση πρόωρου τοκετού.

Εσύ στις 38 εβδομάδες γιατί να μπεις σε τέτοια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός θέλει τοτε να το παρουμε το μωρό λογω πολύτιμης κύησης, ηλικίας και εξωσωματικής. Η 40 εβδομάδες δεν παιζουν.

Εχω ήδη κανει 2 σετ, εντωμεταξύ, 30η και 32η εβδομαδα. Δεν θα ήθελα άλλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός θέλει τοτε να το παρουμε το μωρό λογω πολύτιμης κύησης, ηλικίας και εξωσωματικής. Η 40 εβδομάδες δεν παιζουν.

Εχω ήδη κανει 2 σετ, εντωμεταξύ, 30η και 32η εβδομαδα. Δεν θα ήθελα άλλες.

 

Κι εγω 2 έκανα και εφόσον ξεπεράσαμε τον κίνδυνο και δεν γέννησα, δεν μου ανέφερε ποτέ οτι θα χρειαστεί να τις επαναλάβω. Ίσως λόγω εξωσωματικής, χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης η περίπτωσή σου. Σημασία έχει οτι έφτασες στο τέλος! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και γω είχα κανει 2... Την 27η και 28η εβδομαδα γιατί φοβομασταν για προωρότητα τελικά όμως τα καταφέραμε και γέννησα 37+5. Η δική μου γιατρός μου είχε πει οτι μετα την 32η εβδομαδα δεν χρειάζεται να γίνει επανάληψη. Όπως κ να χει κακό δεν κανουν με το καλό το μωρακι σου να ερθει στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις μπήκα στην 28η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε να κάνω τις ενέσεις, ενώ από τις μέχρι τώρα εξετάσεις δεν φαίνεται να υπάρχει απολύτως κανένας κίνδυνος προωρότητας. Απεναντίας, θα έλεγα. Η β'επιπέδου ήταν άψογη, ο τράχηλος σε πολύ καλή κατάσταση, είμαι νέα, οι εξετάσεις μου όλες άψογες κλπ κλπ. Όταν τον ρώτησα γιατί, η απάντηση ήταν "για να είμαστε σίγουροι". Με έχει προβληματίσει αρκετά αυτό, αφού δεν καταλαβαίνω το λόγο να γεμίσω τον εαυτό μου και το μωρό με κορτιζόνη "για να είμαστε σίγουροι". Σαφώς είμαι υπέρ της προνοητικότητας και της πρόληψης, αλλά μήπως είναι υπερβολικό αυτό; Ειδικά η κορτιζόνη δεν είναι και η πλέον αθώα ουσία και είμαι διστακτική στο να το κάνω χωρίς λόγο. Δηλαδή, στην περίπτωση μου φοβάμαι ότι οι πιθανοί κίνδυνοι ενδεχομένως να υπερτερούν σε σχέση με τα θετικά που θα αποφέρει η μέθοδος αυτή. Ή κακώς είμαι καχύποπτη;

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι πλέον οι νεογνολόγοι το ζητάνε, ώστε να είναι ώριμοι οι πνεύμονες του μωρού όταν γεννηθεί και να μην χρειαστεί υποστήριξη οξυγόνου. Παλιότερα το έκαναν μόνο στα αγόρια ή σε εγκυμοσύνες που φοβόντουσαν για προωρότητα....

Εμένα δε μου έχει πει κάτι ακόμα, έστω κι αν περιμένω δίδυμα.... Φαντάζομαι όμως ότι μετά το Doppler θα πρέπει να το συζητήσουμε!

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια μου εκανα κ στις 2 εγκυμοσυνες.(τωρα ειμαι στην 2η γενναω σε 25 μερες )στις 36 εβδομαδες τις εκανα...δεν ειχα ιδιαιτερα σημαδια οτι θα γεννησω προωρα απλα ο γιατρος τις δινει γιανα ειναι 100% καλλυμενος...

ο γιος μου οταν 40ησε επαθε βροχυτιδα ..αν δεν ειχαμε κανει τις ενεσεις θα ειχαμε νοσηλευτει..ετσι μου ειχε πει η παιδιατρος...κακο δεν κανουν..δεν ειναι εμβολιο..ενδομυικα παει το υγρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Με καθυσηχάσατε, γιατί με τόσα που ακούω είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για ορισμένα πράγματα, παρόλο που ο γιατρός μου είναι ένας άνθρωπος που εμπιστεύομαι πάρα πολύ. Ούτως ή άλλως θα έκανα τις ενέσεις, απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι υπάρχουν κι άλλοι γιατροί που τις κάνουν καθαρά για προληπτικούς λόγους. Να είστε καλά!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα! Εκανα κ εγω αυτες τις ενεσεις στην 28 εβδομαδα χωρις κανενα προβλημα! Τωρα ειμαι στην34η εβδομαδα κ εχω αρκετες συσπασεις braxton ακινδυνες συμφωνα με τον γιατρο μου αλλα επειδη εχουμε κανει τις ενεσεις το μωρο εχει δυναμωσει αρκετα οποτε οτι κ να γινει ειμαστε καλυμενοι. Οταν μου ανακοινωσε τις ενεσεις αυτες αρρωστησα απο την αγωνιαμου οτι κατι δεν παει καλα κ δεν μου το λεει αλλα στην επομενη επισκεψη μου του εβαλα τις φωνες οτι πρεπει να μου τα εξηγει ολα γτ βαζω στ νου μου πολλα κ μου ρξηγησε ο ανθρωπος οτι προκειται πλεον για πρωτοκολλο κ να συνεχισω τη ζωη μου μια χαρα! Κ ετσι εχω φτασει εδω να δουλευω ακομα μονο μου προβλημα οτι ο μικρος παιζει με το εντερο κ την κυστη μου κ με πεταει ωρες ωρες στον αερα. Με το καλο τα μωρακια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αnnaroadrunner, δεν το ήξερα ότι είναι πλέον πρωτόκολλο, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Και εγώ είχα αρχίσει τις ίδιες σκέψεις, μήπως βλέπει κάτι και δεν μου το λέει κλπ.

Καλό κουράγιο με τη δουλειά! Εδώ εγώ ήδη από τώρα ζορίζομαι (παρόλο που κάνω δουλειά γραφείου) γιατί πιάνομαι από δω, πονάω απο κει... Άσε καμμιά φορά που θέλω να συγκεντρωθώ στη δουλειά και το μπέμπη μου τον πιάνει όρεξη για χορό... με αποσυντονίζει πλήρως, χεχε! Πετάγομαι σαν ελατήριο! Δεν παραπονιέμαι καθόλου βέβαια, κάθε κλωτσιά του είναι απερίγραπτη χαρά για μένα την ξεμυαλισμένη μάνα! Και η κύστη έχει αρχίσει να είναι ένα πρόβλημα εδώ που τα λέμε :oops: Με το καλό σου εύχομαι!!!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ειμαι 32 εβδομαδων και στην εξεταση doppler είδαμε οτι το μωρο ειναι μια χαρα αλλα ο τραχηλος ειναι 9χιλιοστα. (Δηλαδη το μωρο ειναι ετοιμο να βγει)

Ο γιατρος μου εδωσε να κανω ενεσεις κορτιζονης και με εβαλε σε ακινησια.

Παιρνω utrogestan για τις συσπασεις

Εχω λιγο τρομοκρατηθει...

σε περιπτωση που γεννηθει τοσο προωρα τι γίνεται? ?

Εχει καποια αντιστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ειμαι 32 εβδομαδων και στην εξεταση doppler είδαμε οτι το μωρο ειναι μια χαρα αλλα ο τραχηλος ειναι 9χιλιοστα. (Δηλαδη το μωρο ειναι ετοιμο να βγει)

Ο γιατρος μου εδωσε να κανω ενεσεις κορτιζονης και με εβαλε σε ακινησια.

Παιρνω utrogestan για τις συσπασεις

Εχω λιγο τρομοκρατηθει...

σε περιπτωση που γεννηθει τοσο προωρα τι γίνεται? ?

Εχει καποια αντιστοιχη εμπειρία?

 

32 εβδομάδων το μωρό είναι πλέον βιώσιμο, ίσως και χωρίς θερμοκοιτίδα! Χαλάρωσε! Ο γιατρός σου πολύ σωστά πράττει!!! εγώ στην τρίτη μου γέννα είχα συσπάσεις 1 μήνα πριν (34βδ) και έκανα τις ενέσεις σε περίπτωση που άρχιζε ο τοκετός....τελικά γέννησα 39+1 όλα καλά!

ΚΑι τώρα να γεννήσεις, που το απεύχομαι μια χαρά θα τα καταφέρει το μωράκι σου, απλά μπορεί να χρειαστεί λίγο να μπει θερμοκοιτίδα! Μην αγχώνεσαι! Λογικά θα σου είπε να ταβλιαστείς, έτσι; να κρεβατωθείς εννοω!:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια , διάβασα τις εμπειρίες σας και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε η γιατρός μου να μου πει και εμένα να κάνω αυτές τις ενέσεις. Έχω πρόωρες συσπασεις απο πολυ νωρίς τωρα είμαι στην 26η εβδομάδα. Εχθές είδα και καφε βλενη μου συνέστησε ξεκούραση. Παίρνω και χάπια για τις συσπασεις και μαγνήσιο. Ραντεβου έχω στις 10 του μήνα εύχομαι να μη συμβεί τίποτα και πάω νωρίτερα, θα την αναφέρω το θεμα με τις ενέσεις μήπως χρειάζεται να τις κάνω..

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , διάβασα τις εμπειρίες σας και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε η γιατρός μου να μου πει και εμένα να κάνω αυτές τις ενέσεις. Έχω πρόωρες συσπασεις απο πολυ νωρίς τωρα είμαι στην 26η εβδομάδα. Εχθές είδα και καφε βλενη μου συνέστησε ξεκούραση. Παίρνω και χάπια για τις συσπασεις και μαγνήσιο. Ραντεβου έχω στις 10 του μήνα εύχομαι να μη συμβεί τίποτα και πάω νωρίτερα, θα την αναφέρω το θεμα με τις ενέσεις μήπως χρειάζεται να τις κάνω..

 

Φαντάζομαι ότι αν χρειαστεί θα σου πει να τις κάνεις αλλά φυσικά και δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις....

Να σου πω...τις συσπάσεις τις καταλαβαίνεις; και αν ναι τι αισθάνεσαι;

Τι μαγνήσιο παίρνεις; και τι χάπια;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αν χρειαστεί θα σου πει να τις κάνεις αλλά φυσικά και δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις....

Να σου πω...τις συσπάσεις τις καταλαβαίνεις; και αν ναι τι αισθάνεσαι;

Τι μαγνήσιο παίρνεις; και τι χάπια;

 

Καλησπέρα! Ναι τις καταλαβαίνω πετρωνει η κοιλια για λίγα δευτερόλεπτα . Και μερικές φορές ειναι έντονες με πόνο. Παίρνω μισο γιουτοπαρ ανα 8ωρο και 1 αναβραζον μαγνήσιο.magnesium λέγεται. Εσυ;

Σου εύχομαι μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη και με το καλο το μωρακι σου !

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ναι τις καταλαβαίνω πετρωνει η κοιλια για λίγα δευτερόλεπτα . Και μερικές φορές ειναι έντονες με πόνο. Παίρνω μισο γιουτοπαρ ανα 8ωρο και 1 αναβραζον μαγνήσιο.magnesium λέγεται. Εσυ;

Σου εύχομαι μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη και με το καλο το μωρακι σου !

 

Χμμμμμ....κι εγώ το νιώθω αυτό ρε να πάρει...τα βράδια ειδικά...θυμάμαι την αίσθηση από τις προηγούμυνες εγκυμοσύνες μου....

Αλλά στη φάση που είμαι τώρα δεν πρέπει να κάνω καθόλου συσπάσεις....έχω επιπωματικό πλακούντα...

Παίρνω ένα αναβράζον κι εγώ, το ίδιο παίρνουμε, magnesium santoz λέγεται....Αλλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να πάρω κι εγώ γιουτοπάρ....τα οποία από ότι ακούω είναι και σε έλλειψη....τα βρίσκεις εύκολα;

Με τα γιουτοπάρ συνεχίζεις και έχεις ακόμα συσπάσεις;

Το Σάββατο πάω για Β επιπέδου, θα μιλήσω με τον γιατρό...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ....κι εγώ το νιώθω αυτό ρε να πάρει...τα βράδια ειδικά...θυμάμαι την αίσθηση από τις προηγούμυνες εγκυμοσύνες μου....

Αλλά στη φάση που είμαι τώρα δεν πρέπει να κάνω καθόλου συσπάσεις....έχω επιπωματικό πλακούντα...

Παίρνω ένα αναβράζον κι εγώ, το ίδιο παίρνουμε, magnesium santoz λέγεται....Αλλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να πάρω κι εγώ γιουτοπάρ....τα οποία από ότι ακούω είναι και σε έλλειψη....τα βρίσκεις εύκολα;

Με τα γιουτοπάρ συνεχίζεις και έχεις ακόμα συσπάσεις;

Το Σάββατο πάω για Β επιπέδου, θα μιλήσω με τον γιατρό...

 

Τα γιουτοπαρ όχι έψαξα Πάρα πολύ για να τα βρω! Ψάξε κ εσυ μέσω γνωστών αν στο επιτρέψει ο γιατρός σου να τα πάρεις. Ναι συνεχίζω να έχω συσπασεις κ με τα χάπια. Κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου το ίδιο πράγμα.

Με το καλό η β επιπέδου σου!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!!

Τα γιουτοπάρ έχουν ΕΠΙΣΗΜΩΣ αποσυρθεί από την αγορά με εντολή του ΕΟΦ και ο μόνος τρόπος να τα βρείτε, είναι αν έχουν ξεμείνει σε κάποια γνωστή σας γιατί πλέον δεν υπάρχουν. VASDELI να ρωτήσεις το γιατρό. Τα magnesium sandoz έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε μαγνήσιο κ ένα αναβράζον αντιστοιχεί σε 6 χάπια (τα trofocard) για όσες παίρνουν. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολλά πετρώματα στην κοιλιά κ μάλιστα από νωρίς και παρόλο που έπαιρνα μαγνήσιο, τα ένιωθα συνέχεια. Νομίζω πως άν δε συμοδεύονται απο πόνο, δεν είναιανησυχητικά και επιπλέον αν η έγκυος ξεκουράζεται, δεν πιστεύω να ενταθούν.

ΠΕΝΝΥ86, μήν ανησυχείς για την εβδομάδα που είσαι και ιδιαιτερως άν το μωρό σου έχει αυτό το βάρος. Πιθανών να μη χρειαστεί ούτε θερμοκοιτίδα, αλλά με ανάπαυση μπορεί να καταφέρεις να κερδίσεις κανα δυο βδομάδες ακόμη.

ΜΑΡΙΑLULU αν ο γιατρός σου πιστεύει οτι πρέπει να κάνεις κορτιζόνες, να τις κάνεις γιατί μπορεί να αποδειχτούν σωτήριες! Στο λέω με βεβαιότητα οτι έχουν βοηθήσει πολύ τα μωράκια, αν τυχόν χρειαστεί να γεννήσεις πρόωρα!

Στο λέω αυτό γιατί μου έσπασαν τα νερά στην 29w+2d και ο γιατρός μου έκανε αγώνα να με κρατήσει τεσσερις μέρες για να προλάβω να βάλω τέσσερις κορτιζόνες (2 σε κάθε δόση). Τελικά γέννησα 29+6d και ξέρω οτι το μωρό ωφελήθηκε πάρα πολύ από τη χρήση τους!

Καλή συνέχεια σε όλες κ με το καλό!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!!

Τα γιουτοπάρ έχουν ΕΠΙΣΗΜΩΣ αποσυρθεί από την αγορά με εντολή του ΕΟΦ και ο μόνος τρόπος να τα βρείτε, είναι αν έχουν ξεμείνει σε κάποια γνωστή σας γιατί πλέον δεν υπάρχουν. VASDELI να ρωτήσεις το γιατρό. Τα magnesium sandoz έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε μαγνήσιο κ ένα αναβράζον αντιστοιχεί σε 6 χάπια (τα trofocard) για όσες παίρνουν. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολλά πετρώματα στην κοιλιά κ μάλιστα από νωρίς και παρόλο που έπαιρνα μαγνήσιο, τα ένιωθα συνέχεια. Νομίζω πως άν δε συμοδεύονται απο πόνο, δεν είναιανησυχητικά και επιπλέον αν η έγκυος ξεκουράζεται, δεν πιστεύω να ενταθούν.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ καλή μου....:D

Η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν συνοδεύονται από πόνο, απλά νιώθω εκείνη την στιγμή ένα σφίξιμο, ένα πετρωματάκι...και αν περπατώ(μέσα στο σπίτι)πάω πολύ σιγά...

Σ' ευχαριστώ που με διαφώτισες για το santoz....δεν ήξερα ότι αντιστοιχεί σε 6 χάπια trofocard. O γιατρός μου μου είχε πει, η 1 santoz ή 6 trofocard...

Aπλά, πόσο περισσότερο να ξεκουράζομαι ρε να πάρει...λέω ότι είναι μπράξτον χικς για να παρηγορηθώ....:(

Τα γιουτοπάρ γιατί αποσύρθηκαν; Παιχνιδάκι τιμής; Ή κρίθηκαν επικίνδυνα; Υπάρχει κάτι που να τα αντικαθιστά;Εσύ ξέρεις να μας πεις....:mrgreen:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...