Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

Για τι ακριβως θα πιεσουμε βρε κοριτσια? Εχω την εντυπωση οτι κανουμε ταξιδι στο παρελθον και μιλαμε για την Ελλαδα προ κρισης. Εδω μας μετατρεπουν σε οικονομικους σκλαβους, μας εξαναγκαζουν στην ανεργια και τη φτωχια και μας στερουν περιθαλψη και τα βασικα μας δικαιωματα. Μας αγνοουν ενω διαμαρτυρομαστε για την διαφθορα και την εξαθλιωση και περιμενετε να τους πιεσουμε να μας φτιαξουν χωρους για σεμιναρια και πολιτιστικα κεντρα?!

Στο δημο μας δεν υπαρχει πια ουτε γραμματεια και δεν γινονται ουτε τα ελαχιστα μαθηματα και θελετε να κλεισουμε τον μοναδικο χωρο που εξακολουθει να λειτουργει χαρη στη θεληση καποιων κατοικων που επιμενουν να προσπαθουν επειδη μας χαλαει την αισθηση νομιμοτητας και ταξης? Να πανε σπιτια τους να βλεπουν κι αυτοι μαζι μας κανα τουρκικο να περναει η ωρα?

 

Τα ημιμετρα μας μαραναν βρε κοριτσια, ολα τα αλλα τα εχουμε........ερχονται δυσκολες εποχες. Να κοιταξουμε να οργανωθουμε, να ξυπνησουμε και να υποστηριζομαστε μεταξυ μας παραγοντας εργο, οχι να κοιταμε πως να εμποδισουμε οσους το κανουν. Να δημιουργησουμε κι αλλους χωρους που θα προσφερουν υπηρεσιες οχι να κλεισουμε τους λιγους που προσφερουν εργο. Το κρατος πλεον θα προστατευεται απο τους πολιτες του, δεν θα προστατευει εμας. Απο τη ζουγκλα θα προστατευτουμε ως ομαδες και οχι ως μοναδες.

 

Εδω κλεινουνε σχολεια και νοσοκομεια κι εσεις περιμενετε να μας φτιαξουν χωρους πολιτιστικους? Ξεχναμε την πραγματικοτητα θεωριτικολογώντας νομιζω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

Να δημιουργησουμε κι αλλους χωρους που θα προσφερουν υπηρεσιες οχι να κλεισουμε τους λιγους που προσφερουν εργο. Το κρατος πλεον θα προστατευεται απο τους πολιτες του, δεν θα προστατευει εμας. Απο τη ζουγκλα θα προστατευτουμε ως ομαδες και οχι ως μοναδες.

 

Όσο μεταφέρονται δραστηριότητες που θα μπορούσαν να γίνονται στην φανερή οικονομία, προς την αφανή οικονομία, τόσο δεν πλήττεται ο κύκλος της φτώχειας...

Link to comment
Share on other sites

Για τι ακριβως θα πιεσουμε βρε κοριτσια? Εχω την εντυπωση οτι κανουμε ταξιδι στο παρελθον και μιλαμε για την Ελλαδα προ κρισης. Εδω μας μετατρεπουν σε οικονομικους σκλαβους, μας εξαναγκαζουν στην ανεργια και τη φτωχια και μας στερουν περιθαλψη και τα βασικα μας δικαιωματα. Μας αγνοουν ενω διαμαρτυρομαστε για την διαφθορα και την εξαθλιωση και περιμενετε να τους πιεσουμε να μας φτιαξουν χωρους για σεμιναρια και πολιτιστικα κεντρα?!

Στο δημο μας δεν υπαρχει πια ουτε γραμματεια και δεν γινονται ουτε τα ελαχιστα μαθηματα και θελετε να κλεισουμε τον μοναδικο χωρο που εξακολουθει να λειτουργει χαρη στη θεληση καποιων κατοικων που επιμενουν να προσπαθουν επειδη μας χαλαει την αισθηση νομιμοτητας και ταξης? Να πανε σπιτια τους να βλεπουν κι αυτοι μαζι μας κανα τουρκικο να περναει η ωρα?

 

Τα ημιμετρα μας μαραναν βρε κοριτσια, ολα τα αλλα τα εχουμε........ερχονται δυσκολες εποχες. Να κοιταξουμε να οργανωθουμε, να ξυπνησουμε και να υποστηριζομαστε μεταξυ μας παραγοντας εργο, οχι να κοιταμε πως να εμποδισουμε οσους το κανουν. Να δημιουργησουμε κι αλλους χωρους που θα προσφερουν υπηρεσιες οχι να κλεισουμε τους λιγους που προσφερουν εργο. Το κρατος πλεον θα προστατευεται απο τους πολιτες του, δεν θα προστατευει εμας. Απο τη ζουγκλα θα προστατευτουμε ως ομαδες και οχι ως μοναδες.

 

Εδω κλεινουνε σχολεια και νοσοκομεια κι εσεις περιμενετε να μας φτιαξουν χωρους πολιτιστικους? Ξεχναμε την πραγματικοτητα θεωριτικολογώντας νομιζω.

 

Αν πλήρωνες ένα ιδιωτικό φροντιστήριο για το παιδί σου και δεν γινόταν καλή δουλειά, θα συνέχιζες να το πληρώνεις και θα σκεφτόσουν "έλα μωρέ, θα βρω άλλους 5-6 γονείς, θα βρούμε ένα χώρο να εγκατασταθούμε και θα δημιουργήσουμε εκεί"; Πιστεύω πως όχι. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτη τη νοοτροπία τη δεχόμαστε αμαχητί από το κράτος σε όλους τους τομείς. Πληρώνουμε υγεία, υγεία δεν έχουμε. Πληρώνουμε παιδεία σε όλες τις βαθμίδες, παιδεία δεν έχουμε. ΠΛηρώνουμε την εκκλησία από την τσέπη μας, η εκκλησία μας ζητάει λεφτά για να βαφτίσει το παιδί μας.

 

Ε, για μένα η λύση δεν είναι οι καταλήψεις, αλλά το να αλλάξει αυτή η νοοτροπία και να απαιτήσουμε αυτά που δικαιούμαστε από εκεί που μας τα χρωστάνε. Και ξαναλέω, η αλληλεγγύη και η προσφορά στην κοινότητα είναι πάντα αξιέπαινες και πρέπει να επιδιώκονται όχι μόνο όταν μας σφίγγει το ζωνάρι η κρίση, αλλά κι όταν έχουμε την τσέπη γεμάτη. Και κυρίως, δεν μπορεί να γίνεται υπό την αιγίδα της παντιέρας ρόσα, του πράσινου ήλιου ή της γαλάζιας (λόγω τέλειας καύσης) φλόγας. Αυτά είναι απλά επικοινωνιακά κόλπα από όλες τις πλευρές και τίποτε παραπάνω..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

http://katalipsiasoee.blogspot.gr/

 

Η κατάληψη της ΑΣΟΕΕ καταγγέλει τα μήντια και κατά τα άλλα ενημερώνει το δικό της blog με τελευταία ημερομηνία το 2009 και πριν από αυτό το 2008; Μάλιστα...

 

Πολύ σοβαρούς τους βρίσκω, είναι και σε πανεπιστημιακό χώρο. Και σε τι χώρο. Υποτίθεται ότι εκεί είναι τα οικονομικά μυαλά της Ελλάδας. Αλλά τι να περιμένει κανείς, όπως έγραψε κάποιος, από ένα ίδρυμα που έχει ως επίτιμους καθηγητές όλους τους πρώην πρωθυπουργούς...

 

Δεν φροντίζει λοιπόν η κατάληψη να ενημερώσει τον κόσμο ή τον όποιο ενδιαφερόμενο η ίδια η κατάληψη, αλλά οι διάφοροι καταληψίες καταγγέλουν τα μέσα γιατί έχουν κάποια άποψη τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωνες ένα ιδιωτικό φροντιστήριο για το παιδί σου και δεν γινόταν καλή δουλειά, θα συνέχιζες να το πληρώνεις και θα σκεφτόσουν "έλα μωρέ, θα βρω άλλους 5-6 γονείς, θα βρούμε ένα χώρο να εγκατασταθούμε και θα δημιουργήσουμε εκεί"; Πιστεύω πως όχι. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτη τη νοοτροπία τη δεχόμαστε αμαχητί από το κράτος σε όλους τους τομείς. Πληρώνουμε υγεία, υγεία δεν έχουμε. Πληρώνουμε παιδεία σε όλες τις βαθμίδες, παιδεία δεν έχουμε. ΠΛηρώνουμε την εκκλησία από την τσέπη μας, η εκκλησία μας ζητάει λεφτά για να βαφτίσει το παιδί μας.

 

Ε, για μένα η λύση δεν είναι οι καταλήψεις, αλλά το να αλλάξει αυτή η νοοτροπία και να απαιτήσουμε αυτά που δικαιούμαστε από εκεί που μας τα χρωστάνε. Και ξαναλέω, η αλληλεγγύη και η προσφορά στην κοινότητα είναι πάντα αξιέπαινες και πρέπει να επιδιώκονται όχι μόνο όταν μας σφίγγει το ζωνάρι η κρίση, αλλά κι όταν έχουμε την τσέπη γεμάτη. Και κυρίως, δεν μπορεί να γίνεται υπό την αιγίδα της παντιέρας ρόσα, του πράσινου ήλιου ή της γαλάζιας (λόγω τέλειας καύσης) φλόγας. Αυτά είναι απλά επικοινωνιακά κόλπα από όλες τις πλευρές και τίποτε παραπάνω..

 

Εδω δεν εχουμε τα βασικα πλεον.......πανε αυτα που ξεραμε. Σε λιγο το μονο φροντιστηριο που θα πηγαινουμε τα παιδια μας θα ειναι τα κοινωνικα που θα προσφερονται αφιλοκερδως απο πολιτες. Και ο κοσμος δεν διαμαρτυρεται για τιποτα. Νοοτροπια να δουμε αν θα αλλαξουμε που πολυ αμφιβαλω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο μεταφέρονται δραστηριότητες που θα μπορούσαν να γίνονται στην φανερή οικονομία, προς την αφανή οικονομία, τόσο δεν πλήττεται ο κύκλος της φτώχειας...

 

Οι δραστηριοτητες αυτες αφορουν εκεινους που δεν μπορουν ουτως αλλως να τις πληρωσουν. Αυτος που ακομα μπορει να πληρωνει για τετοιες υπηρεσιες δεν απευθυνεται σαφως σε αυτους τους χωρους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν εχουμε τα βασικα πλεον.......πανε αυτα που ξεραμε. Σε λιγο το μονο φροντιστηριο που θα πηγαινουμε τα παιδια μας θα ειναι τα κοινωνικα που θα προσφερονται αφιλοκερδως απο πολιτες. Και ο κοσμος δεν διαμαρτυρεται για τιποτα. Νοοτροπια να δουμε αν θα αλλαξουμε που πολυ αμφιβαλω.

 

Αν είσαι από εκείνες που δεν παραδέχονται τα μήντια, συγνώμη, αλλά ακούγεται ότι βλέπεις αρκετό Παπαδάκη στο πρωϊνό που τα χρωματίζει όλα μαύρα... Κρίμα, γιατί η ψυχολογία του κόσμου είναι πολύ σημαντικό πράγμα και όσο φαίνονται όλα μαυρογκρι δεν γίνονται και πολλά πράγματα. Στο κάτω κάτω αν φαίνονται όλα έτσι γιατί δεν πάμε όλοι προς άλλες χώρες να πιάσουμε μια δουλειά στα μακντόναλτντς; Καλύτερα θα ζούμε. Αν δεν υπάρχει καμια ελπίδα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Την ελπιδα την βλεπω στον κοσμο που οργανωνεται και προσπαθει συλλογικα. Οχι σε κεινους που μιζεριαζουν με τετοιες κινησεις, ενοχλουνται και περιμενουν να τους σωσει το κρατος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα, τελικά, δεν είναι αν και κατά πόσο οι καταλήψεις εγκαταλειμμένων κτηρίων είναι ή όχι κινηματικές, ατελέσφορες, παραγωγοί ενός άλλου πολιτισμού, στέκια εκτόνωσης της νεολαιίστικης αδρεναλίνης, "άντρα ανομίας" ή πυρήνες του καινούργιου που έρχεται.

 

Το θέμα είναι ότι συμβολίζουν τη θέληση του ανθρώπου, του νέου ανθρώπου, να αντιστέκεται στον παραλογισμό της ύπαρξης της όποιας εξουσίας. Και στον ακόμη μεγαλύτερο παραλογισμό της επιβολής αυτής της εξουσίας με τη βία.

 

Γι' αυτό και στέκομαι πάντα αλληλέγγυος στις καταλήψεις, όπως αυτή της Βίλλα Αμαλίας. Αλληλέγγυος στους νέους που πήγαν σήμερα στην ανακατάληψη, βέβαιοι πως θα συλληφθούν και θα οδηγηθούν στα κρατητήρια της ΓΑΔΑ.

 

Για να διατηρώ άσβεστη την ελπίδα μέσα μου ότι αυτός ο κόσμος κάποτε, ναι, θ' αλλάξει.

 

Για να μένω πιστός στην ουτοπία - που, έρθει δεν έρθει, με σώζει και με κρατάει ακόμη ζωντανό.

 

Και τίποτα δεν με εκφράζει καλύτερα, απʼ αυτά εδώ τα λόγια:

 

Φωτιά

στον κόσμο ετούτο

να καεί

να ζεσταθούμε

(Ιάσων Λειδινός)

 

* Ο Θέμης Δημητρακόπουλος είναι συγγραφέας και πολιτικός επιστήμονας

 

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=742642

 

μην μου πέιτε για την πηγή μου και τη μας λες ufo

ένα τετοιο κέιμενο και σταση δε νομίζω αν μπορεί να φιλοξενηθεί στο mega ή στο skai ..(νομίζω δλδ )αυτα ειναι μια σταση ενός συγγραφέα πολιτικού επιστήμονα τεσπα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημητρακοπουλος ηταν επισης υποψηφιος της ΔΗΜΑΡ μεχρι που αποχωρησε απο το ψηφοδελτιο, εμεινε ομως στην ΚΕ. Μετα νομιζω τον εκραξαν και εφυγε και απο εκει. Θελω να πω οτι ειναι ενα πολιτικο προσωπο ως επι τω πλειστον και η αποψη τους δεν εχει διαφορετικη βαρυτητα απο οποιουδηποτε αλλου πολιτικου προσωπου για εμενα.

Μια ουτοπια μπορει καποιους να τους κραταει ζωντανους αλλα μπορει αλλους να τον κοιμιζει.

Σημερα παντως και με αφορμη οσα γινονται αυτες τις ημερες, πορειες, ανακαταληψεις, σφαιρες στη Συγγρου μου δημιουργηθηκε εντονα η εντυπωση οτι καποιος χαλασε τη 'συμφωνια'.

Γιατι οταν βολευονται "ολοι", κανενας δεν ξεσηκωνεται....μονο ο φουκαρας που ειναι αμετοχος την πληρωνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντα πιστευα, θα τα πω απλοικα και τελειως σχηματικα γιατι καπως ετσι τα νοιωθω, οτι η αριστερα εχει τη δεξια που της αξιζει και τουμπαλιν,,,,

 

κι ο λαος αυτος φαινεται να υπομενει και να δεχεται ο,τι του αξιζει, χωρις να το αξιζει, γιατι πολυ απλα δεν δειχνει να εχει τιποτα ουσιαστικο δημιουργικο και ριζικα δημοκρατικα πρωτοτυπο να αξιωσει, να προτεινει και να παρουσιασει ως μια ολοκληρωμενη συλλογικη δραση, δειχνει να μην εχει την δημοκρατικη παιδεια καταρχην εξ αιτιας της κακιστης σχεσης του με το νομο και την ηθικη, επειτα θεωρω οτι ειναι ξεκρεμαστος απο αυτο που εννοουμε κοσμο της τεχνης, διανοησης, επιστημης κλπ για λογους ευνοητους οι φωνες που πρεπει να ακουστουν, οι φωνες που εχουν να πουν κατι ουσιαστικο φιμωνονται οποτε ο πολυς ο κοσμος δεν τις ακουει για να εμπνευστει και να προσαρμοστει με αλλον οριζοντα και στοχο στις απαιτησεις της εποχης αυτης,

 

αντιθετα ακουμε το γνωστο τροπαρι καποιων ευτραφων συνδικαλων, κυνικων μεγαλομανων πολικαντηδων, γλοιωδων δημοσιογραφισκων, και μπερδεμενων αναρχοαυτονομων, οι τελευταιοι νομιζουν οτι κατι λενε ενω στην ουσια παιζουν με το χειροτερο τροπο το παιχνιδι της εξουσιας κι απλα δινουν τροφη σε αυτην

 

οι καταληψεις και οι φωτιες δεν ειναι το μεσο για να τα βαλεις με την καταχρηση της εξουσιας που σου ασκειται, κι αν για καποιους ειναι, σιγουρα ειναι το τελευταιο σου οπλο,,,θα πρεπει πρωτα τα εγκεφαλικα κυτταρα του αυτο το εθνος να τα καψει προτεινοντας κι οχι μονον αντιδρωντας,,,οχι ξερουμε να λεμε τι να κανουμε ουτε και ξερουμε να προτεινουμε ποσο μαλλον να ρισκαρουμε κιολας

 

αν θες να αλλαξεις κατι αλλαξε τον ευατο σου, ανατρεψε τον, προκαλεσε τον και ρισκαρε, μην ευφησηχαζεσαι,, μην αυνανιζεσαι εγκεφαλικα στην νιρβανα και στο βολεμα παρωχημενων πεποιθησεων και ενεργειων που απλα διαωνιζουν την αρρωστη σχεση λαου και εξουσιας,,,η βλακεια του ενος εξαρταται απο την βλακεια του αλλου,,,,,ξεβολεψου και σπασε την βλακεια σου αν θες να αλλαξει κατι

 

οι αυτοδιαχειριζομενοι χωροι και οι καταληψεις για μενα ειναι βουτυρο στο ψωμι για τον παραλογισμο της εξουσιας

δεν συναδουν ουτε με την αισθητικη μου ουτε με την πολιτικη μου παιδεια

 

τελος αυτο το θεμα με τον εθελοντισμο και την αλληλεγγυη με εχει κουρασει

ο κοσμος πρεπει να εχει αυτο που δικαιουται και να το διεκδικει, πρεπει να δουλευει να πληρωνεται για αυτο που δουλευει, να πληρωνει τους φορους του και να ζει με αξιοπρεπεια, οταν λοιπον καποιος του στερει αυτο το δικαιωμα της αξιοπρεπειας αναγκαζοντας τον να μπει στη θεση του ανθρωπου που εχει αναγκη απο το υστερημα αλληλεγγυης και απο τον εθελοντισμο καποιου, τοτε υπαρχει χοντρο προβλημα

 

το θεμα λοιπον δεν ειναι να βρεθουν κι αλλοι εθελοντες για το τσιροτο, καλως να υπαρχουν, αλλα και καποιοι που θα σπασουν αυτον τον φαυλο κυκλο διεστραμμενης σχεσης του λαου μας με την εξουσια και το νομο

Link to comment
Share on other sites

αφου το θεμα τεθηκε σε φορουμ για γονεις εγω ενα εχω να πω: εαν το δικο μου παιδι ηθελε να αλλαξει τον κοσμο θα του εδειχνα ολους τους νομιμους τροπους για να το κανει.... απο εκει και περα αμα ήθελε να κανει το κομματι του και την επανασταση του θα του ελεγα: αυτο παιδι μου ειναι το σπιτακι μας, αμα θες κανε καταληψη στην βεραντα, στο δωμάτιό σου, στην αποθήκη βρε αδελφε, φερε και τίποτε φιλαρακια και αραχτε.... στο μπανιο μην κανεις μονο καταληψη γιατι εκει συνηθως την κανει ο πατέρας σου... ολα τα αλλα ειναι για τους ''τζάμπα μάγκες''... σε αυτους τους αυτοδιαχειριζομενους χωρους μπορω και εγω να παω να μεινω αμα μείνω χωρις δουλεια και σπιτι και με 800 χαρατσια που θα εχω να πληρώνω ή πρέπει να ξέρω κανένα μανιφέστο απέξω??:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παράνομό είναι να κάνεις κατάληψη σε ένα χώρο που ήταν να γίνει πάρκο αλλά επειδή δεν συνέφερε το κάνανε πάρκινγκ και με την κατάληψη έγινε πάρκο; (βλ. Παρκάκι Ναυαρίνου)

Πόσο παράνομο είναι να κάνεις κατάληψη και να φτιάχνεις ξανα το πάρκο που σε μία νύχτα ξηλώσανε κι ας είχε δέντρα εκατό χρόνων, κι ας ήταν μία ανάσα για την πονεμένη περιοχή των πατησίων (βλ. παρκάκι Πατησίων και Κύπρου)

Πόσο παράνομη είναι η κατάληψη στη Λαμπηδόνα που θέλουν να το ξεπουλήσουν και αυτή τη στιγμή γίνονται μαθήματα ενισχυτικής σε παιδια, μαθηματα ξένων γλωσσων, συλλογικη κουζίνα, παρέχεται υποστήριξη σε οικογένειες και πολλά άλλα; Δηλαδή όλα αυτά που κανονικά θα έπρεπε να κάνει ο δημος του Βύρωνα.

Πόσο παράνομη είναι η κατάληψη στο Πικπα πετραλώνων που λειτουργεί σαν κέντρο υγείας και λειτουργουν εκ περιτροπής γιατροι διαφορων ειδικοτήτων και παιδικο στέκι; Αυτοί οι γιατροι θεωρείτε ότι για προσωπικο όφελος εχουν επιλέξει όχι μονο να μην παίρνουν φακελάκια στις υπηρεσίες που είναι αλλά να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στον ανασφάλιστο κόσμο που όλο και αυξάνει κάνοντας κατάληψη σε έναν παρατημένο χώρο και δινοντας βοήθεια σε πολύ κόσμο.

Επειδή οι πολιτικοί έχουν το νόμο με το μέρος τους δεν συμμένει ότι είναι και νόμιμοι... Κάποια κοπέλα έγραψε ότι η καταληψίες δεν τους πιάνει ο νόμος... λάθος τους καταληψίες τους χορεύει στο ταψι ο νόμος, όλους αυτούς όμως που μας έχουν φέρει σ'αυτη την κατάσταση και προσπαθουν να πιαστουν απο διάφορα για να χάσουμε το δάσος δεν τους πιάνει ο νόμος.

Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά αλλα η ώρα περασμένη...

Στις περισσότερες καταλήψεις δεν μένει κόσμος μέσα ή μένει λίγος, οι περισσότεροι που συμμετέχουν στις καταλήψεις πληρώνουν κι εκείνοι τα χαράτσια και τα ενοικια αλλά και να μένουν κάνει διαφορά στο χαράτσι; Ποιος φταίει για το χαράτσι οι καταλήψεις; Δεν ξέρω αν πρέπει σε κάποιες καταλήψεις να μάθεις μανιφέστο αλλά σ'αυτές που ξέρω δεν χρειάζεται απλά πρέπει να συνυπάρχεις με άλλους ανθρώπους με σεβασμο και αλληλοκατανόηση κάτι που κάποιοι μπορούνε άλλοι όχι... εγώ π.χ θα μπορούσα με φιλαράκια μου λίγα και καλα, αλλά δεν λέω και πολλά γιατί οι καταστάσεις ζορίζουν και ποτέ δεν ξέρεις :wink: Επισης σε αρκετές καταλήψεις συμμετέχουν άτομα όλων των ηλικιων και όταν λέμε όλων εννοούμε και πολύ μεγάλων ηλικιών.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παράνομο είναι να κάνεις κατάληψη και να φτιάχνεις ξανα το πάρκο που σε μία νύχτα ξηλώσανε κι ας είχε δέντρα εκατό χρόνων, κι ας ήταν μία ανάσα για την πονεμένη περιοχή των πατησίων (βλ. παρκάκι Πατησίων και Κύπρου)

 

Ρε συ αυτό βρωμούσε κι έζεχνε! Κουτσουλιές και κάτουρα περιστεριών και λοιπών, συμπαθέστατων δε λέω, ζώων, βρωμερά παγκάκια με πολλές ακαθαρσίες πτηνών (από τα δέντρα πέφτανε) και μόλις σουρούπωνε μάζευε άστεγους οι οποίοι πίνανε και στρώνανε χαρτόνια για να κοιμηθούνε. Δεν ενδιαφερόταν ο δήμος για την συντήρησή του.

 

Αν δεν υπάρχει η διάθεση να φτιαχτεί ή να συντηρηθεί ένα πάρκο τότε ας γίνει πάρκινγκ από κάποιον ιδιώτη που θα το συντηρεί, πιο καθαρό θα είναι και θα λύσει και πολλά προβλήματα. Σώνεται η Πατησιών με 10 δέντρα και 20 θάμνους; Σαφώς και προτιμώ το πάρκο αλλά πάρκο ήταν αυτό; Και το χειρότερο είναι ότι έχω δει παρκάκια σε πιο απόμερες περιοχές (μέσα στις γειτονιές) να πέφτουν πάνω τους 4 κηπουροί και να το κάνουν κουκλί. Αυτό το συγκεκριμένο ήταν ξεχασμένο.

 

Λες γι'αυτό να το αφήνανε; Ν'αγανακτήσει ο κόσμος και να δοθεί πιο ευκολα για πάρκινγκ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα ολα τα ποστς και πραγματικα ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Ειλικρινα δεν ηθελα αυτο το ποστ να ειναι τοσο συναισθηματικα φορτισμενο, αλλα αν και προσπαθησα, δεν μπορω να το γραψω αλλιως!

 

Πρωτα απ'ολα ειμαι υπερ των καταληψεων και των αυτοδιαχειριζομενων χωρων, απο σχολικες καταληψεις εως προσπαθειες φτωχων αγροτων να παρουν τη ζωη τους στα χερια τους (βλεπε Μαριναλεντα) . Εχω δει και ομορφες δουλειες και τελειως ο,τι να'ναι. Εννοειται οτι ειμαι υπερ των δημιουργικων ενεργειων και κατα της παρακμης οπως ολοι εδω μεσα!

 

Αυτο που με στενοχωρει τρομερα ειναι το πως καποιοι ανθρωποι, οι οποιοι προφανως μιλουν εκ του ασφαλους, προτεινουν να επαναστησουμε αν καταλαβα καλα?!

 

Ειμαι 21 ετων. Δεν ειχα την ευκαιρια να δημιουργησω, δεν προλαβα. Εκανα ενα παιδι και μετα κριση. Το εισοδημα μας πλεον ειναι 400 ευρω και εχουμε αναγκαστει να ζουμε με τους γονεις μου. Βγαινω εξω να περπατησω με το παιδι μου και σε καθε καδο συνανταω και καποιον να ψαχνει. Πετρελαιο δεν βαλαμε φετος. Δεν ξερω ποτε ειναι η τελευταια φορα που ψωνισα κατι εκτος απο φαγητο. Αν δεν ειχα τους γονεις μου, θα εψαχνα βοηθεια απο αγνωστους. Οι περισσοτεροι ανθρωποι που ξερω ειναι τρομερα ζορισμενοι. Καθε φορα που συζηταω για την κατασταση αυτη, στο τελος παντα λεμε κατι του στυλ "Ε και τι να κανεις". Και ετσι καθομαστε και τα υπομενουμε ολα. Δεν αλλαζει τιποτα γιατι ο κοσμος δε θελει να αλλαξει τροπο σκεψης. Ξεχνανε, βαριουνται. Αραζουν και βλεπουν τηλεοραση.

 

Ανθρωποι με ιδανικα υπαρχουν πολλοι...αλλα μετα βολευονται κι αραζουν. Σε λιγο ομως που δε θα'χουν τα φραγκα να αγορασουν ταγερ και γοβες θα ψαχνουν σε καδο ή θα σιχαινονται γιατι μπορει πιο πριν να εψαχνε και κανας αστεγος?

 

Ειμαι λιγο καπως αυτη τη στιγμη για να κανω παραθεσεις, αλλα θυμαμαι πως καποια κοπελα ανεφερε πως καποιος που συμμετεχει σε τετοιες προσπαθειες θα μπορουσε να παραχωρησει ενα κτιριο/μια αποθηκη ή αν ειναι δικηγορος να στραφει νομιμα εναντιον των πολιτικων που παρανομουν. Η απαντηση μου ειναι οτι αν ο υποθετικος αυτος ανθρωπος ηταν δικηγορος θα ειχε το γραφειακι του, θα δουλευε και δε θα ειχε το χρονο και τη διαθεση να ασχοληθει με τετοια θεματα κι αν ειχε αποθηκη θα τη νοικιαζε σιγα μην την παραχωρουσε. Δυστυχως εξαιρεσεις σ'αυτον τον κανονα ειναι λιγες. Οποτε καλυτερα 'παρανομα' παρα καθολου.

 

Σε μια χωρα που με εχει κανει να σταματησω να ονειρευομαι χαιρομαι πραγματικα που καποιοι συμπολιτες μου παιρνουν την κατασταση στα χερια τους και αποδεικνυουν οτι μπορουμε και χωρις αυτους!

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βάζεις με τις γόβες και τα ταγερ. Δεν δηλώνουν ευημερία. Αν έπιανες δουλειά ως γραμματέας και σου λέγανε ότι αυτό είναι το dress code της εταιρείας τι θα έκανες; Θα έφευγες; Στη δουλειά μου φοράω γόβες, ταγέρ και κοστούμια και πίστεψέ με όταν χρειάστηκε να τα αγοράσω γιατί πήρα προαγωγή κι έβγαλα την στολή τα ξεχρέωνα 1,5 χρόνο γιατί τα είχα βάλει στην πιστωτική. Λεφτά δεν είχα γιατί ως τότε ήμουν με το βασικό.

 

Ο δικηγόρος σπουδάζει για χρόνια (όπως πολλοί άλλωστε) κι έχει επενδύσει χρήματα για τις σπουδές του αλλά κυρίως χρόνο. Για να ανοίξει γραφείο και να βολευτεί όπως λες πρέπει να βρει τα κεφάλαια για να το κάνει και ν'αποκτήσει την πελατεία που θα τον στηρίξει. Τότε ίσως να βολευτεί. Ξέρεις πόσοι απόφοιτοι νομικής υπάρχουν και είναι αγανακτησμένοι όπως όλοι μας γιατί ζούνε την ίδια κατάσταση αλλά έχουν κάνει ό,τι μπορούσαν για να είναι αλλιώς η ζωή τους;

 

Σόρρυ είναι λίγο εκτός το παραπάνω ποστ αλλά κι εγώ στην ηλικία σου νόμιζα ότι έτσι είναι τα πράγματα αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτό βρωμούσε κι έζεχνε! Κουτσουλιές και κάτουρα περιστεριών και λοιπών, συμπαθέστατων δε λέω, ζώων, βρωμερά παγκάκια με πολλές ακαθαρσίες πτηνών (από τα δέντρα πέφτανε) και μόλις σουρούπωνε μάζευε άστεγους οι οποίοι πίνανε και στρώνανε χαρτόνια για να κοιμηθούνε. Δεν ενδιαφερόταν ο δήμος για την συντήρησή του.

 

Αν δεν υπάρχει η διάθεση να φτιαχτεί ή να συντηρηθεί ένα πάρκο τότε ας γίνει πάρκινγκ από κάποιον ιδιώτη που θα το συντηρεί, πιο καθαρό θα είναι και θα λύσει και πολλά προβλήματα. Σώνεται η Πατησιών με 10 δέντρα και 20 θάμνους; Σαφώς και προτιμώ το πάρκο αλλά πάρκο ήταν αυτό; Και το χειρότερο είναι ότι έχω δει παρκάκια σε πιο απόμερες περιοχές (μέσα στις γειτονιές) να πέφτουν πάνω τους 4 κηπουροί και να το κάνουν κουκλί. Αυτό το συγκεκριμένο ήταν ξεχασμένο.

Έχεις δικιο ήταν εντελώς παρατημένο και τώρα που έχει αφαιθεί η κατάληψη εχει πάρει προς τα εκεί, αν δεν κάνω λάθος, το δρόμο του. Αλλά επάνω σ'αυτο τι απαντάμε τσιμέντο να γινουν ή να κόψουν το κεφάλι τους να συντηρήσουν τα πάρκα; Είναι μεσα στις ρημάδες τις υποχρεώσεις τους!

Η Αθήνα είναι η πόλη με το λιγότερο πράσινο με διαφορά δεν έχουμε την πολυτέλεια να κόβουμε ούτε θάμνο, κανονικά θα έπρεπε να δημιουργούμε πάρκα και όχι να εξαφανίζουμε και τα λίγα που υπάρχουν επειδή δεν είναι προσοδοφόρα για τις ήδη παραγεμισμένες τσέπες κάποιων μεγαλοκαρχαρίων!

Και ο Βοτανικός παραμελημένος είναι και πάνω σ'αυτό πατάνε αλλά τι έχει νόημα ένα παραπάνω μεγαθήρειο του Βωβου ή να καθαριστεί και να προστατευτεί;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν η αίσθηση που αφήνουν τα γραπτα μέρικών ότι

οι καταλήψεις είναι μέρη όπου μια " χουφτα μαλακισμένα" ( βλεπε καμπουράκης δε το λεω εγω )

 

μπαίνουν τρωνε πίνουν τσαμπα και δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν στη ζωή τους παρα μία δηθεν επανασταση ( εφηβικού τυπου )

 

δεν αναρωτιέμαι για τις πηγές τους ... :wink:

 

 

οι καταλήψεις δημόσιων ανεκμετάλλευτων παρατημένων χόρων απο ανθρώπους για τους ανθρωπους

παραγουν πολιτιστικό κοινωνικό (μεταξύ αλλων ) εργό

 

ΔΕΝ ΠΕΡΗΜΈΝΟΥΝ αυτοί οι άνθρωποι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και ένα klick σε petition on line ( με τα το τακούνι ή χωρίς) να αλλαξει ο τόπος !

 

είναι μαμαδες γέροι νέοι συνταξιουχοι εργαζόμενοι πτυχιούχοι αμορφωτοι εργατες νοικοκυρές επαναστατες στην απραξία που επιθυμούν να πιάσουν την ζωή στα χέρια τους !

 

υ.σ. το γιατι έχουν γίνει στόχος ας ρωτήσουμε τον κύριο dendias !

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βάζεις με τις γόβες και τα ταγερ. Δεν δηλώνουν ευημερία. Αν έπιανες δουλειά ως γραμματέας και σου λέγανε ότι αυτό είναι το dress code της εταιρείας τι θα έκανες; Θα έφευγες; Στη δουλειά μου φοράω γόβες, ταγέρ και κοστούμια και πίστεψέ με όταν χρειάστηκε να τα αγοράσω γιατί πήρα προαγωγή κι έβγαλα την στολή τα ξεχρέωνα 1,5 χρόνο γιατί τα είχα βάλει στην πιστωτική. Λεφτά δεν είχα γιατί ως τότε ήμουν με το βασικό.

 

Ο δικηγόρος σπουδάζει για χρόνια (όπως πολλοί άλλωστε) κι έχει επενδύσει χρήματα για τις σπουδές του αλλά κυρίως χρόνο. Για να ανοίξει γραφείο και να βολευτεί όπως λες πρέπει να βρει τα κεφάλαια για να το κάνει και ν'αποκτήσει την πελατεία που θα τον στηρίξει. Τότε ίσως να βολευτεί. Ξέρεις πόσοι απόφοιτοι νομικής υπάρχουν και είναι αγανακτησμένοι όπως όλοι μας γιατί ζούνε την ίδια κατάσταση αλλά έχουν κάνει ό,τι μπορούσαν για να είναι αλλιώς η ζωή τους;

 

Σόρρυ είναι λίγο εκτός το παραπάνω ποστ αλλά κι εγώ στην ηλικία σου νόμιζα ότι έτσι είναι τα πράγματα αλλά δεν...

 

Δεν ειναι το προβλημα το ταγερ και η γοβα, αλλα ο τροπος που σκεφτεται αυτος που τα φοραει (συνηθως).

 

Ολοι οι φιλοι μου ανεργοι ειναι. Σπουδασμενοι και μη. Και θα συνεχισουν να ειναι γιατι δεν προκειται να μας δοθει καμια ευκαιρια ΝΟΜΙΜΑ. Το λεω και το ξαναλεω γιατι εγινε λογος σε προηγουμενα ποστς. Δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι οι ολοι δικηγοροι βγαινουν απ'τις σχολες τους και τους περιμενει ενα γραφειο και μια στρωμενη δουλεια. Ο,τι δουλεια και να κανεις θα ζοριστεις, θα κουραστεις, θα χρεωθεις ισως. Και ξαναλεω οτι ανοικω στην κατηγορια ανθρωπων που δεν θα τους δωθει η ευκαιρια να το κανουν αυτο. Ειμαι στην κατηγορια ανθρωπων που και δουλεια να βρει θα παιρνει τα μισα του βασικου. Δε μιλαω για πιστωτικες, μιλαω για την ξεφτιλα που βιωνω καθημερινα και μαζι μου παρα πολλοι ανθρωποι και αλλοι πολλοι που βρισκονται σε χειροτερη κατασταση. Και οχι ρε φιλε δε μπορω να το δεχτω οτι επειδη ενας ανθρωπος σπουδασε και εψαξε για δουλεια εχει κανει το παν για να φτιαξει τη ζωη του και δεν μπορει να κανει κατι αλλο! Αυτο θελουν να πιστευουμε για να παραιτουμαστε και να μπορουν να κανουν τη δουλεια τους με την ησυχια τους. Και χτυπουν αυτους που δεν μπαινουν σ'αυτο το τριπακι και αντιστεκονται δημιουργικα γιατι ειναι επικυνδυνοι, μπορει να ξυπνησουν τον κοσμο.

 

Επισης αν θελεις να σε ακουσει πραγματικα καποιος μικροτερος σου, μη θιγεις το θεμα της ηλικιας. Ενω μπορει να εχεις πει κατι σωστο αν στο τελος πεις κατι του στυλ 'Θα μεγαλωσεις και θα δεις' το χανεις το παιχνιδι. Στο λεω εντελως φιλικα επειδη εισαι και μαμα και αν βγει το μικρο αντιδραστικο ασ'τα και σορρυ αν σε εθιξα πριν.

 

UFO σορρυ που σου χαλασα λιγο το θεμα.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς σε στερεότυπα και μην κρίνεις από την εμφάνιση, αυτό θέλω να πω.

 

Το να προεξοφλείς ότι δεν θα σου δοθεί η ευκαιρία δείχνει παραίτηση από σένα πρωτ'απ'όλα. Και ναι πιστεύω ότι αυτός που έβγαλε τα μάτια του να γίνει δικηγόρος (το επάγγελμα είνει τυχαίο) νιώθει πιο αδικημένος όταν μένει άνεργος από κάποιον που έβγαλε το λύκειο μόνο και τώρα δεν βρίσκει δουλειά. Όπως και κάποιος που έχει φτύσει αίμα σε μία δουλεία 20-25 χρόνια και βλέπει τον μισθό του να πετσοκόβεται στα μισά, τον πονάει πιο πολύ από κάποιον νεοπροσληφθέντα που συμφώνησε (αναγκαστικά βέβαια) να δουλέψει μ'αυτά τα λεφτά.

 

Στο θέμα της ηλικίας!!! Παρεξήγησες! Ήθελα να σου δείξω ότι δεν έχω το αλάθητο (ποιός το 'χει άλλωστε) και δεν κουνάω κανένα δάχτυλο γιατί έτσι σκεφτόμουν κι εγώ. Θέλω να πιστεύω ότι ηλικιακά δεν είμαι τόσο μεγάλη για να υιοθετήσω την φράση "θα μεγάλωσεις και θα δεις" την οποία και απεχθάνομαι (πίστεψέ με αν ήθελα να την πω αυτή τη φράση θα την έλεγα αυτολεξεί αλλά μ'εκνευρίζει).

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου,,,,,,,

 

λεγκω μαζι σου, αλλα γιατι να εχει απαξιωθει η αυτοδιοικηση?

 

τελος αυτο με τις καταληψεις σε πανεπιστημια και σχολεια με ξεπερναει ειναι μονον θλιβερο

 

για τη νεα φιλη μας GALANODEL πετα την κασετα με τα κλισε και σκεψου με το δικο σου μυαλο και κυριως διαβασε,,,εναν ραμφο, εναν γιανναρα,,,

 

δεν με νοιαζει αν με κραξεις και μου τα χωσεις οτι σου κουναω το δακτυλο

κανεις μα δεν ειπε οτι ζουμε σε εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο αλλα την μοιρα σου την οριζεις εσυ με τις επιλογες σου, και την αναληψη της προσωπικης σου ευθυνης για ο,τι κανεις και λες αυτα

Link to comment
Share on other sites

όταν η αίσθηση που αφήνουν τα γραπτα μέρικών ότι

οι καταλήψεις είναι μέρη όπου μια " χουφτα μαλακισμένα" ( βλεπε καμπουράκης δε το λεω εγω )

 

μπαίνουν τρωνε πίνουν τσαμπα και δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν στη ζωή τους παρα μία δηθεν επανασταση ( εφηβικού τυπου )

 

δεν αναρωτιέμαι για τις πηγές τους ... :wink:

 

 

οι καταλήψεις δημόσιων ανεκμετάλλευτων παρατημένων χόρων απο ανθρώπους για τους ανθρωπους

παραγουν πολιτιστικό κοινωνικό (μεταξύ αλλων ) εργό

 

ΔΕΝ ΠΕΡΗΜΈΝΟΥΝ αυτοί οι άνθρωποι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και ένα klick σε petition on line ( με τα το τακούνι ή χωρίς) να αλλαξει ο τόπος !

 

είναι μαμαδες γέροι νέοι συνταξιουχοι εργαζόμενοι πτυχιούχοι αμορφωτοι εργατες νοικοκυρές επαναστατες στην απραξία που επιθυμούν να πιάσουν την ζωή στα χέρια τους !

 

υ.σ. το γιατι έχουν γίνει στόχος ας ρωτήσουμε τον κύριο dendias !

 

 

Oπως τα λες. Οι "σοβαρες" και αξιολογες καταληψεις, αυτες δλδ που προσφερουν κοινωνικο εργο εχουν ως μελη ατομα ολων των ηλικιων και συνηθως υψηλου μορφωτικου επιπεδου. Η δικια μας πχ εχει στα οργανωτικα μελη συνταξιουχους μηχανικους και αρχιτεκτονες.

Απλα στον κοσμο που δεν εχει ιδια αποψη εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ειναι κατι απλυτοι πιτσιρικαδες που ψαχνουν να χτυπησουν γκομενες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αφου το θεμα τεθηκε σε φορουμ για γονεις εγω ενα εχω να πω: εαν το δικο μου παιδι ηθελε να αλλαξει τον κοσμο θα του εδειχνα ολους τους νομιμους τροπους για να το κανει.... απο εκει και περα αμα ήθελε να κανει το κομματι του και την επανασταση του θα του ελεγα: αυτο παιδι μου ειναι το σπιτακι μας, αμα θες κανε καταληψη στην βεραντα, στο δωμάτιό σου, στην αποθήκη βρε αδελφε, φερε και τίποτε φιλαρακια και αραχτε.... στο μπανιο μην κανεις μονο καταληψη γιατι εκει συνηθως την κανει ο πατέρας σου... ολα τα αλλα ειναι για τους ''τζάμπα μάγκες''...

Αυτό κι εγώ. Γίναμε όλοι επαναστάτες ξαφνικά... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λες. Οι "σοβαρες" και αξιολογες καταληψεις, αυτες δλδ που προσφερουν κοινωνικο εργο εχουν ως μελη ατομα ολων των ηλικιων και συνηθως υψηλου μορφωτικου επιπεδου. Η δικια μας πχ εχει στα οργανωτικα μελη συνταξιουχους μηχανικους και αρχιτεκτονες.

Απλα στον κοσμο που δεν εχει ιδια αποψη εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ειναι κατι απλυτοι πιτσιρικαδες που ψαχνουν να χτυπησουν γκομενες.

Οι μη σοβαρες και μη αξιολογες?? Τι μελη εχουν??

Εμεις ειμαστε η κοινωνια...εμεις την απαρτιζουμε παρτε το χαμπαρι. Αν θελουμε να παει μπροστα πρωτα πρεπει να 'σπρωξουμε' τον εαυτο μας. Αλλοι πιστευουν οτι 'σπρωχνω' τον εαυτο μου σημαινει διαμαρτυρομαι και καταδικαζω. Αλλοι, οτι στρωνω τον απ'αυτο μου κατω και κερδιζω εφοδια για να αντιμετωπισω μεθαυριο το θηριο.

Το θηριο θα υπαρχει παντα και δεν ειναι το 'συστημα'....αυτο αλλαζει. Ειναι τα προβληματα της ζωης και αυτο δεν αλλαζει.

Οποιος νομιζει οτι με τη διαμαρτυρια θα σωθει και θα σωσει, για εμενα ναι...ειναι εφηβος. Δεν ειναι κακο αυτο...θα μπορουσα να τον πω και απλα ονειροπολο....

Οποιος θελει για εμενα να σωθει και να σωσει, πολεμαει το καθε προβλημα βρισκοντας τη λυση του και οχι διαιωνιζοντας το προβλημα.;)

Αν τα παιδια μου μεθαυριο θελουν να κανουν καταληψη θα τα στειλω στο σπιτι της elenip που τα λεει και ωραια! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...