Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

Υπάρχει κατάληψη και στο Βύρωνα η Λαμπηδόνα http://politistikokentrovirona.blogspot.gr/p/blog-page_27.html

Τον τελευταίο καιρο έχω μπλοκαριστεί με τα παιδια αρα όχι δεν συμμετέχω κάπου ενεργά αλλά πιστεύω ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα τα καταφέρω.

Καταληψη απο κατάληψη διαφέρει ακόμα και περιοδος που διανύει κάθε κατάληψη διαφέρει. Θέλω να πω ότι για παράδειγμα η Βίλλα Αμαλίας είναι ανοιχτη κατάληψη εδω και 22 χρονια, αν δεν κάνω λάθος, και έχει περάσει απο διάφορες φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνια να πάω και ποτέ δεν συμμετειχα άρα δεν μπορώ να πω πολλά αλλά όταν μιλάμε για ένα κτίριο διατηρητέω που το κράτος το αφήνει να πέσει για να μπορει πιο εύκολα να το αποχαρακτηρίσει (αν και απ'οτι έμαθα δεν εχει καν αναγκη να πέσει για να το αποχαρακτηρίσει) και γίνεται κατάληψη που το διατηρει και κάνει επι τόσα χρόνια εργασίες με τις πόρτες ανοιχτες, τότε εγώ βάζω θετικό πρόσημο άσχετα αν συμφωνώ με αυτούς που κα΄νουν την κατάληψη. Λένε ότι θέλουν να φτιάξουν σχολεία; Που θα το φτιάξουν στο διατηρητέο; Εδώ τα συγχωνεύουν και τα κλείνουν!

Τσιφλικάδες δεν είναι αναγκαστικό ότι υπάρχουν παντου αλλά σίγουρα μπορεί να υπάρχουν.

Έμαθα ότι τα ΜΜΕ λέμε για το σπίτι της Κάλας. Εγώ ξέρω ότι η κατάληψη Σκαραμαγκά έδωσε πνοη σε ένα χτιριο που το είχαν παρατήσει. Τα παιδια που ανοιξανε το κτίριο ρίξανε πολύ δουλεια για να είναι κατοικήσιμο και να μπορεί να μένει κόσμος, να γίνονται εκδηλώσεις και μαθήματα. http://pat61.squat.gr/

Για στατιστικούς λόγους να πω κι εγώ ότι δεν έχω καμία ενημέρωση απο τα ΜΜΕ άλλωστε δεν βλέπουμε εδώ και χρόνια τηλεόραση είμαστε του ραδιοφώνου :-)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

Αυτό το ξέρω κι εγώ! Υπέροχη προσπάθεια!

 

Όμως έχει μία διαφορά. Το κτίριο έχει ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΕΙ από το δήμο Θεσσαλονίκης.

 

Το κτίριο δεν έχει παραχωρηθεί υπάρχουν αγωγές από την εκκλησία η οποία από τότε που σταμάτησε να λειτουργεί ως σχολείο ήθελε να το δώσει για καφέ-μπαρ:):)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο δεν έχει παραχωρηθεί υπάρχουν αγωγές από την εκκλησία η οποία από τότε που σταμάτησε να λειτουργεί ως σχολείο ήθελε να το δώσει για καφέ-μπαρ:):)

 

Ρε συ είμαι σίγουρη! Έχω φίλη που είναι δασκάλα ειδικής αγωγής και διδάσκει εκεί σε μεταναστάκια, παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες κτλ. Επίσης έχω φίλους που παρακολουθούν μαθήματα γυμναστικής ισπανικών pilates... Κρατώ μία επιφύλαξη, θα το ρωτήσω αύριο βράδι και θα επανέλθω με περισσότερη σιγουριά.

 

Καλά από την εκκλησία δεν περίμενα κάτι καλύτερο!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι όμως, για τέτοιες περιπτώσεις όπου πράγματι γίνεται δουλειά, δεν θα μπορούσαν οι χώροι αυτοί να παραχωρηθούν κατόπιν συνεννόησης με το δήμο, ή θα πρέπει να καταλαμβάνονται για να υπάρχει και μια εσάνς από μπακούνιν στην ατμόσφαιρα και να ικανοποιούνται τα φοιτητικά απωθημένα ορισμένων;

 

Άλλωστε, αν το δούμε αλλιώς, το κτίριο αυτό που καταλαμβάνεται (όσο αγαθές προθέσεις κι αν έχουν οι καταληψίες κι όσο καλό έργο κι αν γίνεται) δεν θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί ο ίδιος ο δήμος και να αποδώσει τα κέρδη στους δημότες με επιπλέον παροχές; (π.χ. ενας παραπάνω παιδικός σταθμός).

Δεν σημαίνει ότι μία κατάληψη είναι φοιτητικό απωθημένο... π.χ στη Λαμπηδόνα συμετέχουν όλων των ηλικιών κόσμος, είναι ανοιχτό στη γειτονια. Είναι δημοτικός χώρος που προσπαθεί ο δήμος να τον ξεπουλήσει.

Και να απευθυνθείς θα φας πόρτα γιατί κανονικά θα έπρεπε ο δήμος να τα κάνει αυτά και δεν τα κάνει γιατί δεν έχει συμφέρον.

Η αγορά της Κυψέλης όταν ήταν να γκρεμιστεί ενώ κανονικα θα έπρεπε να συντηρηθεί μια και είναι κόσμημα, είχε μπει κόσμος και είχε κάνει κατάληψη όπου πρόσφερε φοβερο πολιτιστικό έργο στην περιοχη. Τελικά καταφέρανε και τους διώξανε δυστυχώς για την αγορά. Ο κόσμος βέβαια που είχε κάνει την κατάληψη εκεί νοικιασε και δημιουργησε ένα νέο χώρο.

Άλλο είδος κατάληψης είναι το πάρκο Ναυαρίνου στα εξάρχεια που κόσμος μαζεύτηκε και έφτιαξε αυτό που θα έπρεπε να έχει κάνει το ίδιο το κράτος, ένα πάρκο μέσα στην τσιμεντουπολη.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ τονίζονται τα άκρα από τη μία πλευρά και δεν συμφωνούν καθόλου με αυτά που ξέρω εγώ προσωπικά ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε βρεθεί

 

στο αυτοδιαχειριζόμενο στέκι Περιστερίου

στην πάλαι ποτέ Βίλλα Μπιάνκα

και στο αυτοδιαχειριζόμενο στέκι στην ΑΣΟΕΕ, ναι αυτό που γίνεται ο μεγάλος λόγος εδώ και 2-3 εβδομάδες.

 

Στην βίλα Αμαλία και στο σπίτι της Κάλας δεν έχω βρεθεί, αλλά ούτε και στα άλλα που λέτε που έχουν μέχρι και μαθήματα βελονάκι και μπαλέτο. Είμαι άτυχη τελικά...

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ όπως το θέτεις...

δε συμφωνώ όμως με αυτούς που κάνουν κατάληψη σε διάφορά κτίρια και είναι ασεβής ως προς αυτά.Αυτό με στεναχωρεί.

Αλλά ένας χώρος όπου όλοι μας με διάθεση και μεράκι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε γνώσεις ναι θα μου άρεσε.

 

Στο άλλο σκέλος της ερώτησης..οχι στη γειτονιά μου δεν έχω αλλά και ούτε εχω κατέβει στο κέντρο να δω απο κοντά τους κατηλειμένους χώρους.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

....δε συμφωνώ όμως με αυτούς που κάνουν κατάληψη σε διάφορά κτίρια και είναι ασεβής ως προς αυτά.Αυτό με στεναχωρεί.

κι εμένα απριόρι αλλα αυτο δεν ειναι καταληψη ειναι βανδαλισμός

 

σε καταλήψεις σχολικών κτιρίων με μαθητικές εξεγέρσεις παρατηρούνται τετοια φαινόμενα που περιγραφεις

ή υπονοείς ..

 

απο νεολαία συνήθως που ειναι εξεγερμένη κουρασμένη αδιάφορη κοκ....

 

αλλα σε όποια κατάληψη εχω πάει και δεν εννοώ φοιτητική ή μαθητική ( εγω τουλάχιστον ) το αντίθετο συμβαίνει !

 

ακόμα και στη βίλα Αμαλίας η οποία θα επρεπε να ειχε πέσει απο μόνη της εδω και δεκαετίες και δεν εχει συμβεί κατι τετοιο

γιατι πολυ απλά οι ανθρωποι που ηταν μέσα την συντηρούσαν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?? 21 χρονια καταληψη, αρα διαμαρτυρια..αυτο δεν ειναι η εννοια της καταληψης?

Για τι ακριβως διαμαρτυρονταν??

 

γιατί ρωτάς ;

εννοώ ότι :

πιθανολογώ μάλλον , οτι έχεις μια χ άποψη και η ερώτηση σου δεν εχει νόημα αφου (πιθανών παλι ) δεν ξέρεις γιατι αρχικά εγινε κατάληψη και πως -

ή τι πάει να πει καταληψη και αυτοδιαχειρίζομενος χώρος ...

 

 

για αυτο λεω γιατι ρωτάς

 

όπως πχ είχα δει ενα θέμα εδω για το gasp diet ( δεν ξέρω αν το γραφω καλα κι όλας :-) ) δεν πηγα να γραψω τι ν τουτο

και γιατι κάνεις δίαιτα ή τι δίαιτα ειναι αυτη

 

το έψαξα μόνη μου

σχημάτισα γνωμη

αφου διάβασα και το δοκίμασα

 

εσυ τι ;

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι με ενδιαφερει η απαντηση. Απο την απαντηση που θα μου δωσει καποιος που ΞΕΡΕΙ θα εξαρτηθει και η αποψη μου για το ολο θεμα που δεν ειναι ολοκληρωμενη ετσι και αλλιως μια που δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν πολλές καταλήψεις

Υπάρχει η κατάληψη π.χ στα σχολεία για να μην περάσει ο τάδε αντιεκπαιδευτικός νόμος.

Υπάρχει η κατάληψη στο τάδε υπουργείο π.χ για την μείωση κι αλλο του κατώτατου μισθου

Υπάρχει η κατάληψη σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό για να διαβαστει ένα κείμενο διαμαρτυρίας.

Υπάρχει η κατάληψη ενός ιστορικού κτιριού ή χώρου που θέλουν να το γκρεμίσουν για να μπορέσει να διατηρηθεί. Π.χ η αγορά της Κυψέλης που μετατράπηκε με πολύ σεβασμο και αγάπη σε έναν αυτοδιαχειριζόμενο χώρο με συλλογικές κουζίνες, εκδηλώσεις, εκθέσεις, συναυλίες κλπ. Δυστυχώς όμως ο χωρος εκενώθηκε.http://agorakypselis.gr/

Υπάρχει η κατάληψη ενός δημόσιου χώρου που θέλουν να τον ξεπουλήσουν σε ιδιώτες. Π.χ η κατάληψη εδώ στη Λαμπηδόνα που έχει μετατραπή σε έναν κοινωνικο πολιτιστικο χωρο. http://politistikokentrovirona.blogspot.gr/p/blog-page_27.html

Υπάρχει η κατάληψη ενός εγκαταλελημένου σπιτιου για να μείνει κόσμος άστεγος.

Υπάρχει η κατάληψη ενός χώρου για να γίνει πάρκο αντι για ιδιωτικο πάρκινγκ όπως το πάρκο Ναυαρινου ή το παρκάκι Κυπρου και Πατησίων που ήταν πάρκο με αιωνόβια δέντρα που κόπηκαν για να γίνει ιδιωτικο πάρκινγκ την ίδια στιγμη που υπάρχουν πολλά άδεια ιδιωτικά πάρκινγκ στη περιοχη. http://parkingparko.espivblogs.net/about/

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

...όσο χάλια και αν τα κάνουν οι καταληψεις καταστροφής,

 

ότι κάνει μια οργανωμένη κρατική παρέμβαση ή ληθη, δεν καταφέρνει να το κάνει....

 

πλέον μόνο από την ιδιωτική πρωτοβουλία θα δούμε χαίρι... όπως και αν αυτή εκφράζεται.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι με ενδιαφερει η απαντηση. Απο την απαντηση που θα μου δωσει καποιος που ΞΕΡΕΙ θα εξαρτηθει και η αποψη μου για το ολο θεμα που δεν ειναι ολοκληρωμενη ετσι και αλλιως μια που δεν γνωριζω.

 

ορισμένα πραγμα μαθαίνονται απο εμπειρία και οχι απο μια περιγραφη καποιου

δλδ αν μου πει καποιος τι ειναι διαδηλώση ;

δεν μπορω να του πω

όχι μόνο λόγο δυσλεξίας ... ( ειναι σα με ρωτας καποιος τι ειναι αγάπη και δεν μπορω να πω ρόζ :-D καρδουλα )

 

θα πρεπει να έχει παει να εχει νιώσει ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να παει να το ζήσει !

 

οτι και να του πω θα ειναι εγω vs αυτο που έχει δει στις ειδήσεις ( ή και ) μια περιγραφή ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΉ του τι ειναι διαδήλωση !

 

αλλο θα σου πει ο μπατσος

αν τον ρωτήσεις τι ειναι διαδηλωση

αλλο θα σου πει ο δικηγόρος

αλλο ο οικολόγος

αλλο ο ετσι αλλο ο αλλιώς

αλλα εσυ ;;; θα το εχεις ζήσει ;;;

εχεις την αναγκη να το ζήσεις ; να το δοκιμάσεις τωρα;;; ( γενικά μιλάω)

( φιλοσοφικά ερωτηματα μην μπαινεις στο κόπο )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές καταλήψεις

Υπάρχει η κατάληψη π.χ στα σχολεία για να μην περάσει ο τάδε αντιεκπαιδευτικός νόμος.

Υπάρχει η κατάληψη στο τάδε υπουργείο π.χ για την μείωση κι αλλο του κατώτατου μισθου

Υπάρχει η κατάληψη σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό για να διαβαστει ένα κείμενο διαμαρτυρίας.

Υπάρχει η κατάληψη ενός ιστορικού κτιριού ή χώρου που θέλουν να το γκρεμίσουν για να μπορέσει να διατηρηθεί. Π.χ η αγορά της Κυψέλης που μετατράπηκε με πολύ σεβασμο και αγάπη σε έναν αυτοδιαχειριζόμενο χώρο με συλλογικές κουζίνες, εκδηλώσεις, εκθέσεις, συναυλίες κλπ. Δυστυχώς όμως ο χωρος εκενώθηκε.http://agorakypselis.gr/

Υπάρχει η κατάληψη ενός δημόσιου χώρου που θέλουν να τον ξεπουλήσουν σε ιδιώτες. Π.χ η κατάληψη εδώ στη Λαμπηδόνα που έχει μετατραπή σε έναν κοινωνικο πολιτιστικο χωρο. http://politistikokentrovirona.blogspot.gr/p/blog-page_27.html

Υπάρχει η κατάληψη ενός εγκαταλελημένου σπιτιου για να μείνει κόσμος άστεγος.

Υπάρχει η κατάληψη ενός χώρου για να γίνει πάρκο αντι για ιδιωτικο πάρκινγκ όπως το πάρκο Ναυαρινου ή το παρκάκι Κυπρου και Πατησίων που ήταν πάρκο με αιωνόβια δέντρα που κόπηκαν για να γίνει ιδιωτικο πάρκινγκ την ίδια στιγμη που υπάρχουν πολλά άδεια ιδιωτικά πάρκινγκ στη περιοχη. http://parkingparko.espivblogs.net/about/

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.

Δεν ειμαι κατα της καταληψης ως μεσον διαμαρτυριας. Βσικα δεν ειμαι κατα της διαμαρτυριας ;). Ασχετα που πιστευω οτι πολλοι απο ολους τους χωρους, καπηλευονται τετοια φαινομενα και τα υποτιμουν τελικα. Μου κανει ομως ειλικρινα εντυπωση ο χρονος..τα τοσα χρονια.....φανταζομαι οτι αυτο δεν ηταν διαμαρτυρια πλεον, ειχε ξεφυγει....Τι ηταν τελικα? Ηταν μια αλτρουιστικη κινηση? Ηταν μια 'νταβατζιστικη' κινηση? Ηταν μια 'συναλλαγη'? Ηταν μια δηλωση της αριστερας?? ειλικρινα θα μου αρεσε να ακουσω αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

( φιλοσοφικά ερωτηματα μην μπαινεις στο κόπο )

:) δεν θα μπω... Ξερω τι ειναι καταληψη. Εχω κανει και εγω ως 'νεα' γιατι διαμαρτυρηθηκα για κατι. Θα μου πεις καταληψη ηταν αυτο? ε, θεωρητικα, ηταν! :)

Δεν ζηταω απο καποιον να την 'υποστηριξει', δεν χρειαζεται πιστεψε με. Ζηταω απο καποιον που ισως ξερει, να μου εξηγησει πραγματικα, πως μπορει να δικαιολογηθει μια πολυετη καταληψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θέμα δεν εχει τιτλο :

βίλα αμαλίας / rote fabrik μακροχρόνιες καταλήψεις γιατι ;;; ...

έχει τιτλο :

 

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι

 

ωραίο το ερώτημα σου ομολογω και ευλογο (για τον μέσο τηλεθεατή ) Λαΐδα ... αλλα ειναι κάτι που θα πρεπει να ψάξεις για απαντήσεις ποια στα blogs ... ή απο ανθρωπους που ειχαν σχεση μακροχρόνια με την συγκεκριμένη κατάληψη

ή με την rote fabrik ή με αλλους αυτοδιαχειριζόμενους χώρους

 

αλλα δεν παραδίδονται ταύχρηθμα μέσο φορουμ ( σόρι χιουμορ :-) )

 

μερικοί ειμαστε ακόμα νέοι ( μέσα μας ή εστω αν θες κοροιδεύουμε τους ευατους μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

διαμαρτυρία η [δiamartirνa] Ο25 : εκδήλωση με την οποία κάποιος δείχνει αντίθεση, αποδοκιμασία ή άρνηση για κτ., το οποίο τον αφορά και συνήθ. θεωρείται άδικο ή παράνομο

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1&dq=

κατάληψη η [katαlipsi] Ο33 : β. αυθαίρετη ή δυναμική εγκατάσταση σε ένα χώρο, από τον οποίο αρνούμαι να απομακρυνθώ

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7&dq=

 

μία κατάληψη μπορεί να είναι για λόγους διαμαρτυρίας μπορεί και όχι ή μπορεί να ξεκινήσει από διαμαρτυρία και να εξελιχθεί σε κάτι εντελώς διαφορετικό :):)

και φυσικά δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχουν καταλήψεις οι οποίες είναι και πολύ πιο παλιές αν θυμάμαι καλά η zad πχ η οποία ξεκίνησε το 1970 στην Νάντη υπάρχει η κόκκινη φάμπρικα στην Ζυρίχη από το 1980 η οποία επιχορηγείται και από το κράτος στην Δανία από το 1971 κλπ κλπ

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Με ένοχλεία απίστευτα η καταπάτηση του αιγιαλού και η καταστροφή των δασών για ανέγερση υπερπολυτελών κατοικιών, από αυτούς που τα εφαγαν(βλ. μας έκλεψαν) και όχι οι καταλήψεις ερειπωμένων κτηρίων. Φυσικά και θα προτιμούσα να ζω σε ένα κράτος που θα φρόντιζε τους πολίτες, αλλά έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα χαίρομαι που κάποιοι άνθρωποι έχουν μία υποτυπώδη στέγη να μείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθούσα να κάνω περιγράφοντας διάφορες καταλήψεις ήταν να σου πω ότι δεν είναι μόνο η διαμαρτυρία.

Άλλο κάνω κατάληψη μίας ώρας στο υπουργειο, άλλο κάνω κατάληψη στο σχολείο μέχρι να πέσει ο νόμος και άλλο κάνω κατάληψη σε ένα χώρο εγκαταλελημένο. Η τελευταία κατάληψη δεν ειναι για μια στιγμή είναι για όσο... Αν μπεις στα διαφορα blog που έβαλα θα δεις τα γιατί έγινε η κατάληψη και τι θέλουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να συμφωνείς με την κάθε κατάληψη.

Γιατί η μεγάλη χρονική διάρκεια σε ξενίζει; Εγώ το θεωρώ θετικό εφόσον μιλάμε για έναν αυτοδιαχειριζόμενο, ελεύθερο, δημοκρατικό χωρο. Για παράδειγμα μακάρι η Λαμπηδόνα να συνεχίζει να λειτουργεί για χρόνια ακόμα στο Βύρωνα και να καλύπτει το κοινωνικό πολιτιστικο κενο του δήμου μας και όλο και περισσότερος κόσμος να μπλέκεται για να μπορεί να υπάρχει σωστή δημοκρατική λειτουργια.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

[....

 

κατάληψη η [katαlipsi] Ο33 : β. αυθαίρετη ή δυναμική εγκατάσταση σε ένα χώρο, από τον οποίο αρνούμαι να απομακρυνθώ

 

οι ορισμοί από το νεοελληνικό λεξικό ...

 

απο ποιό νεοελληνικό λεξικό ειναι αυτός ο ορισμός ;

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΣΟΕΕ μένουν άστεγοι; Είναι εγκαταλελειμμένο κτίριο; Από όοοοολους αυτούς που συμμετέχουν σε αυτές τις προοδευτικές καταλήψεις, κανείς δεν είχε μια άδεια αποθήκη, έναν αχρησιμοποίητο χώρο τέλος πάντων να διαθέσει για το κοινό καλό; Μόνο με την οικειοποίηση της περιουσίας των υπολοίπων (γιατί σε θεωρητικό επίπεδο η δημόσια περιουσία είναι περιουσία όλων) μπορούν να γίνουν αυτές οι αγαθοεργίες;

 

Και τέλος πάντων, για να θεσω κι εγώ ένα από αυτά τα ωραία, αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

απο ποιό νεοελληνικό λεξικό ειναι αυτός ο ορισμός ;

αν μπορείς ρίξε μία ματιά ξανά στο προηγούμενο ποστ έχω βάλει την πηγή..:):)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς ρίξε μία ματιά ξανά στο προηγούμενο ποστ έχω βάλει την πηγή..:):)

πέιραξες τη λίστα ... πέιραξες το πόστ ... :-)

 

δεν ηταν πρίν η πυγή εκει :-)

 

 

Στην ΑΣΟΕΕ μένουν άστεγοι; Είναι εγκαταλελειμμένο κτίριο; Από όοοοολους αυτούς που συμμετέχουν σε αυτές τις προοδευτικές καταλήψεις, κανείς δεν είχε μια άδεια αποθήκη, έναν αχρησιμοποίητο χώρο τέλος πάντων να διαθέσει για το κοινό καλό; Μόνο με την οικειοποίηση της περιουσίας των υπολοίπων (γιατί σε θεωρητικό επίπεδο η δημόσια περιουσία είναι περιουσία όλων) μπορούν να γίνουν αυτές οι αγαθοεργίες;

 

Και τέλος πάντων, για να θεσω κι εγώ ένα από αυτά τα ωραία, αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

 

Η λεγκω μόλις πριν απο λίγες γραμμές post έδειξε τις διάφορες μορφές κατάληψης - διαμαρτίας μέσο παραδείγματος ( νομίζω... ενδεικτικά που λένε ! )

εδω ειναι το blog της κατάληψης της ΑΣΟΕ http://katalipsiasoee.blogspot.gr

 

δεν ξέρω αν ο σκοπος αγίαζει τα μέσα ;

δεν ξέρω αν το ηθικό ειναι νόμιμο ή αν το νόμιμο είναι ηθικό

δεν ξέρω ποιος αλλίωσε τη λιστα

και ποιος έχει το cd και το στικακι ... :wink:

Link to comment
Share on other sites

μην κατηγορηθώ για ρατσισμό κατά των συμπαθέστατων βλάχων, ρώτησα 2-3 συγκεκριμένα πράγματα για την ΑΣΟΕΕ, μου απαντάς για τις άλλες μορφές κατάληψης, για στικάκια, σιντί, ντιβιντι και μαϊμού τσάντες των πλανόδιων... είναι διαπλανητικό το communication breakdown εμφανώς :D

 

η απαντηση μου ειναι όμοια με αυτην που εδωσα προ ολίγων ποστ ( η οποία και εγινε σεβαστη )

σε αλλο μέλος

 

δεν παραδίδονται ταχύρρυθμα λυπαμαι περι αναρχίας αυτοδιαχειρισής και αμεσης διμοκρατίας ... ( κι εγω μαθαίνω εμεπιρικά και με αναγνωση )

 

δεν κρατω - επίσης - σημαία υπεράσπισης όλων των καταλήψεων και αυτοδιαχειριζόμενων χωρων της Ελλάδος Ευρώπης

κοκ

 

επίσης η απαντηση μου ητο όμοια των "φιλοσοφικών" ερωτηματων που εθεσες !

 

Και τέλος πάντων, για να θεσω κι εγώ ένα από αυτά τα ωραία, αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

η υπόδειξη στο λινκ της καταληψης της ΑΣΟΕ θα μποροσυε να σου είναι χρήσημη - όπως και σε εμένα - για μελέτη καθως όπως προ είπα :

 

δεν κρατω σημαία υπεράσπισης όλων των καταλήψων και αυτοδιαχειρίζομενων χωρων της Ελλάδος Ευρώπης

κοκ γιατι δεν εχ ασχοληθει με όλες !

 

ξέρω για αυτες με τις οποίες εχω ασχοληθεί και συμμετάχει !

:wink:

 

edit

a δεν ειανι μόνο αυτο :

είναι διαπλανητικό το communication breakdown εμφανώς :D

φταινε και οι πυγές σου μαλλον :wink: ... ειναι και το τtime zone σου ! :-) lol ...

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...