Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

Οι μη σοβαρες και μη αξιολογες?? Τι μελη εχουν??

Εμεις ειμαστε η κοινωνια...εμεις την απαρτιζουμε παρτε το χαμπαρι. Αν θελουμε να παει μπροστα πρωτα πρεπει να 'σπρωξουμε' τον εαυτο μας. Αλλοι πιστευουν οτι 'σπρωχνω' τον εαυτο μου σημαινει διαμαρτυρομαι και καταδικαζω. Αλλοι, οτι στρωνω τον απ'αυτο μου κατω και κερδιζω εφοδια για να αντιμετωπισω μεθαυριο το θηριο.

Το θηριο θα υπαρχει παντα και δεν ειναι το 'συστημα'....αυτο αλλαζει. Ειναι τα προβληματα της ζωης και αυτο δεν αλλαζει.

Οποιος νομιζει οτι με τη διαμαρτυρια θα σωθει και θα σωσει, για εμενα ναι...ειναι εφηβος. Δεν ειναι κακο αυτο...θα μπορουσα να τον πω και απλα ονειροπολο....

Οποιος θελει για εμενα να σωθει και να σωσει, πολεμαει το καθε προβλημα βρισκοντας τη λυση του και οχι διαιωνιζοντας το προβλημα.;)

Αν τα παιδια μου μεθαυριο θελουν να κανουν καταληψη θα τα στειλω στο σπιτι της elenip που τα λεει και ωραια! :lol::lol:

 

Οι μη σοβαρες και μη αξιολογες δεν ξερω τι μελη εχουν. Μιλαω και κρινω οσες γνωριζω το εργο και τα μελη τους.

 

Εσεις λοιπον που εχετε αυτες τις αποψεις και καταδικαζετε αυτου του ειδους τις διαμαρτυριες και μη ¨νομιμες" πραξεις τι ακριβως κανετε για να εχουμε καλο ρωτημα? Εκτος απο το να διαφωνειτε στα φορουμς θεωρητικα? Πως ακριβως πολεματε τα προβληματα της χωρας? Η πιστευετε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν χρειαζετε να σωθουμε και να σωσουμε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

Ολοι οι φιλοι μου ανεργοι ειναι. Σπουδασμενοι και μη. Και θα συνεχισουν να ειναι γιατι δεν προκειται να μας δοθει καμια ευκαιρια ΝΟΜΙΜΑ. Το λεω και το ξαναλεω γιατι εγινε λογος σε προηγουμενα ποστς. Δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι οι ολοι δικηγοροι βγαινουν απ'τις σχολες τους και τους περιμενει ενα γραφειο και μια στρωμενη δουλεια. Ο,τι δουλεια και να κανεις θα ζοριστεις, θα κουραστεις, θα χρεωθεις ισως. Και ξαναλεω οτι ανοικω στην κατηγορια ανθρωπων που δεν θα τους δωθει η ευκαιρια να το κανουν αυτο. Ειμαι στην κατηγορια ανθρωπων που και δουλεια να βρει θα παιρνει τα μισα του βασικου. Δε μιλαω για πιστωτικες, μιλαω για την ξεφτιλα που βιωνω καθημερινα και μαζι μου παρα πολλοι ανθρωποι και αλλοι πολλοι που βρισκονται σε χειροτερη κατασταση. Και οχι ρε φιλε δε μπορω να το δεχτω οτι επειδη ενας ανθρωπος σπουδασε και εψαξε για δουλεια εχει κανει το παν για να φτιαξει τη ζωη του και δεν μπορει να κανει κατι αλλο! Αυτο θελουν να πιστευουμε για να παραιτουμαστε και να μπορουν να κανουν τη δουλεια τους με την ησυχια τους. Και χτυπουν αυτους που δεν μπαινουν σ'αυτο το τριπακι και αντιστεκονται δημιουργικα γιατι ειναι επικυνδυνοι, μπορει να ξυπνησουν τον κοσμο.

 

.

Ποιος το λεει οτι δεν θα σου δοθει η ευκαιρια νομιμα?? Εισαι σε δυσκολη θεση τωρα αλλα ξερεις κατι? Σε ολες τις εποχες μια μαμα 21 χρονων αν δεν ειχε απο πισω εναν μπαμπα που τα σκαει, σε δυσκολη θεση θα ηταν ;). Καλα εκανες και εχεις το μωρο σου, εννοειται..αυτη ειναι ηουσια της ζωης, αλλα ουσα μαμα ισως ξεχνας οτι εισαι ακομη τοσο νεα και εχεις μπροστα σου τοσα χρονια δημιουργιας....Εσυ τι κανεις για την δημιουργια αυτη? Πως εφοδιασες και πως εφοδιαζεις τον εαυτο σου ωστε να εισαι ετοιμη μεθαυριο να αντιμετωπισεις τα προβληματα της ζωης σου?? Ειλικρινα μπορει τωρα να σου φαινομαι 'δασκαλιτσα' αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

σε προσωπικο επιπεδο ο καθενας μας πρεπει να κινειται και να καλυψει δυο πτυχες. Η μια ειναι τα δικα του εφοδια (αρχες, ηθος, εκπαιδευση, μορφωση, ικανοτητες, επιμονη, δημιουργικοτητα ). Η αλλη ειναι ενδιαφερον για τα κοινα, για τον συνανθρωπο , για την κοινωνια....Ναι, αν κατι ειναι εγκαταλελλειμενο , με συνεργασια με τους υπευθυνους του χωρου θα μπορουσε να φτιαχτει κατι ωραιο...οπως και εχουν φτιαχτει...Ετσι ομως θα νομιμοποιηθει κι ολας ;)...και αυτο ειναι κατι που πολλοι δεν θελουν. Δεν φταινε παντα μονο οι αλλοι. Να αγαπαμε την ευθυνη!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι μη σοβαρες και μη αξιολογες δεν ξερω τι μελη εχουν. Μιλαω και κρινω οσες γνωριζω το εργο και τα μελη τους.

 

Εσεις λοιπον που εχετε αυτες τις αποψεις καταδικαζετε αυτου του ειδους τις διαμαρτυριες και μη ¨νομιμες" πραξεις τι ακριβως κανετε για να εχουμε καλο ρωτημα? Εκτος απο το να διαφωνειτε στα φορουμς θεωρητικα? Πως ακριβως πολεματε τα προβληματα της χωρας? Η πιστευετε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν χρειαζετε να σωθουμε και να σωσουμε?

σε προλαβε το επομενο μηνυμα μου. Οπου μπορω να συνεισφερω ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΑΙ και σε συνεργασια με καθε αρμοδιο παντα υπαρχει καλο αποτελεσμα. Κανεις ποτε απο την αυτοδιοικηση δεν μας αρνηθηκε να προσφερουμε κατι καλο στην πολη μας και μαλιστα μας βοηθησαν να ξεπερασουμε και τυχον προβληματα. Αλλα ηταν ολα ξεκαθαρα....δεν θα εκτιθονταν κανεις ;)

Τι εχει γινει ως τωρα?? Μια παιδικη χαρα και δεντροφυτευση σε εναν χωρο ξεχασμενο, υλικα-τροφιμα-πετρελαια σε απορους και διαφορες πολιτιστικες και εκπαιδευτικες εκδηλωσεις που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ εγιναν υπο την οργανωση η την ενημερωση ομως των φορεων....

Αυτα ξερω εγω γιατι εκει σχοληθηκα....δεν ξερω αν εχει γινει κατι αλλο....Αυτα σε κοινωνικο επιπεδο, σε προσωπικο ο καθνεας προσφερει ο,τι μπορει και νομιζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν κατι ειναι εγκαταλελλειμενο , με συνεργασια με τους υπευθυνους του χωρου θα μπορουσε να φτιαχτει κατι ωραιο...οπως και εχουν φτιαχτει...Ετσι ομως θα νομιμοποιηθει κι ολας ;)...και αυτο ειναι κατι που πολλοι δεν θελουν. Δεν φταινε παντα μονο οι αλλοι. Να αγαπαμε την ευθυνη!! ;)

 

Αν δεν θελουν να συνεργαστουν οι υπευθυνοι του χωροι ειτε λογω κακης διαθεσης ειτε (το συνηθεστερο) λογω γραφειοκρατικων κολληματων? Τοτε δεν κανουμε τιποτα και περιμενουμε την επομενη τετραετια?

Εδωσα ηδη τετοια παραδειγματα πραγματικα και εχω να δωσω πολλα περισσοτερα. Θα πρεπε να υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια απο μεριας τους, οπως ειπα ηδη, και να βοηθουν τις ομαδες που εχουν τη διαθεση να αξιοποιησουν τετοιους χωρους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οι μη σοβαρες και μη αξιολογες δεν ξερω τι μελη εχουν. Μιλαω και κρινω οσες γνωριζω το εργο και τα μελη τους.

 

Εσεις λοιπον που εχετε αυτες τις αποψεις και καταδικαζετε αυτου του ειδους τις διαμαρτυριες και μη ¨νομιμες" πραξεις τι ακριβως κανετε για να εχουμε καλο ρωτημα? Εκτος απο το να διαφωνειτε στα φορουμς θεωρητικα? Πως ακριβως πολεματε τα προβληματα της χωρας? Η πιστευετε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν χρειαζετε να σωθουμε και να σωσουμε?

 

βερα μου ανοιξε ενα θεμα με αρκετες αποχρωσεις και πραγματικοτητες μιλαμε παραλληλα κι εχουμε πολλα και διαφορετικα ομορφα και δυσαρεστα παραδειγματα

εγω δεν καραδικαζω ουτε το ομορφο ουτε το δημιουργικο αλλα ειμαι καχυποτπη με ολα τα εκκολαπτομενα κομματοσκυλα και τα φερεφωνα κομματικων νεολααιων που αναμασανε τις ιδιες χαζαμαρες με αυτες που μας οδηγησαν εδω,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε προλαβε το επομενο μηνυμα μου. Οπου μπορω να συνεισφερω ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΑΙ και σε συνεργασια με καθε αρμοδιο παντα υπαρχει καλο αποτελεσμα. Κανεις ποτε απο την αυτοδιοικηση δεν μας αρνηθηκε να προσφερουμε κατι καλο στην πολη μας και μαλιστα μας βοηθησαν να ξεπερασουμε και τυχον προβληματα. Αλλα ηταν ολα ξεκαθαρα....δεν θα εκτιθονταν κανεις ;)

Τι εχει γινει ως τωρα?? Μια παιδικη χαρα και δεντροφυτευση σε εναν χωρο ξεχασμενο, υλικα-τροφιμα-πετρελαια σε απορους και διαφορες πολιτιστικες και εκπαιδευτικες εκδηλωσεις που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ εγιναν υπο την οργανωση η την ενημερωση ομως των φορεων....

Αυτα ξερω εγω γιατι εκει σχοληθηκα....δεν ξερω αν εχει γινει κατι αλλο....Αυτα σε κοινωνικο επιπεδο, σε προσωπικο ο καθνεας προσφερει ο,τι μπορει και νομιζει.

 

Πολυ ωραια ολα αυτα και εγω προσπαθω να βοηθησω εκει κι εδω. Αλλα θεωρω πολυ αξιολογο το εργο που προσφερουν καποιες απο αυτες τις ομαδες για να το καταργησουμε επειδη δεν μας φαινεται νομοτυπο. Και ειναι πραγματα που θελουν οργανωση και χωρο για να λειτουργησουν οχι απλα καλη διαθεση απο μεμονωμενα ατομα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Εσεις λοιπον που εχετε αυτες τις αποψεις και καταδικαζετε αυτου του ειδους τις διαμαρτυριες και μη ¨νομιμες" πραξεις τι ακριβως κανετε για να εχουμε καλο ρωτημα? Εκτος απο το να διαφωνειτε στα φορουμς θεωρητικα? ...

 

 

ΕΥΣΤΟΧΟ !

(σημείωση : - ) ) αυτα τα Κοελίστικα και αυτοεξελικτηκα αλλαξε τον ευατο σου πρωτα και μετα είναι ολίγον αλου για αλου πηγαίναμε κι αλού καταλήξαμε ( μισο να κανω μια γιογκα κι έρχομαι - και να φανταστείς γουσταρω τρελα γιόγκα :-) )

 

 

και βέβαια πρεπει να αλλαξεις τον ευατό σου ΠΡΩΤΑ !

(παραδειγμα : ε! ενας χρυσαυγίτης δεν μπορεί να συμμετάσχει σε μια αμεσοδημοκρατική συζήτηση που μπορεί να εμπεριέχει διάφορες απόψεις :wink: ! μπορεί ;; δεν μπορει ! :wink: θα σου πει στο " ΔΩΜΆΤΙΟ ΣΟΥ " και γρήγορα και μη μιλάς και εγερθουτοι )

 

αλλα (συνεχίζω ) δεν ζεις μόνος !

 

εκτός και αν εισαι ερημήτηες σε ένα βουνό χωρίς οικογενεια και καταναλώνεις οτι παραγεις ( δεκτο ) και διαλογίζεσαι ( δεκτον ) να γίνεις ενα με το σύμπαν (δεκτόν)

 

 

αλλο παραδειγμα περι νομιμότητας ( να δουμε τελικά ποιος έχει το μαχαίρι και ποιός το καρπούζι )

 

ενα οικόπεδο με ενα κτήσμα μεσα ειναι εγακατλελλημένο

η γειτωνία με υπογραφές και διαφορες οικολογικές οργανώσεις απευθύνει έκκληση την τοπική αρχή και λεει αναλαμβάνουμε !

 

η αυτοδιοίκηση δεν εχει ουτε το νομικό πλαίσιο να το παραδώσει στοΥΣ "νομιμους συλλόγους" και οργανώσεις και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ

 

στόχος της ειναι να το πουλήσει ή και να το δώσει για εκμετάλευση σε ιδιωτική εταιρία ....ας πουμε σταθμευσής οχημάτων !

 

είναι νόμιμο ;

ειναι ηθικό;

 

και έιναι ετσι παρατημένο δεκα χρόνια

χωρίς να έχει μπεί στη διαδηκασία καν αν κανει διαγωνισμό παραχωρησης η αυτοδιοίκηση !

εσει μένεις δίπλα και έχει μποχάσει ... απο σκουπίδια χαλασμένα ψυγεία; εχει γίνει υγειονομικός ταφος !

ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ που περνάνε καθε μέρα απο εκεί !

 

μαζευόνται οι ΠΟΛΙΤΕΣ λοιπόν το καθαρίζουν το φτιάχνους

κανουν ανοιχτές συνελεύσεις

ανταλλακτήρια μαθήματα

ΝΑΙ ΚΑΙ πολιτικές συζητήσεις αμοσοδημοκρατικού τυπου

και αυτοι ειναι οι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ .... ΧΜΜΜΜ :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

αυτοί ειναι οι επαναστατες που σας κουράζουν;

...γιατι σας τρομάζει η δική σας απαρξία ; ...δεν ξερω αναρωτιέμαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελουν να συνεργαστουν οι υπευθυνοι του χωροι ειτε λογω κακης διαθεσης ειτε (το συνηθεστερο) λογω γραφειοκρατικων κολληματων? Τοτε δεν κανουμε τιποτα και περιμενουμε την επομενη τετραετια?

Εδωσα ηδη τετοια παραδειγματα πραγματικα και εχω να δωσω πολλα περισσοτερα. Θα πρεπε να υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια απο μεριας τους, οπως ειπα ηδη, και να βοηθουν τις ομαδες που εχουν τη διαθεση να αξιοποιησουν τετοιους χωρους.

φυσικα και θα επρεπε. Δεν μου εχει συμβει προσωπικα να μην θελουν γιατι ειμαστε ολοι συνδημοτες και οταν κατι ειναι καλο επηρεαζει θετικα ολη την πολη. Βεβαια παντα θα υπαρχει η εξαιρεση και σε τετοια περιπτωση θα πηγαινα στον προισταμενο του η σε καποιον αλλον συναρμοδιο...Αν τελικα δεν ηθελε κανεις να προχωρησει κατι προφανως η ιδεα μου δεν θα ηταν και τοσο καλη ας πουμε...καπου θα επασχε.

Στα χρονια που μενω στην πολη μου ως ενεργος ενηλικας εχουν περασει 3 διαφορετικες αυτοδιοικησεις, διαφορετικα κομματα εντελως. Κανεις τους δεν ηταν αγιος εννοειται. Κανενας ομως δεν αρνηθηκε την βοηθεια του και την προωθηση του εθελοντισμου μας.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καραδικαζω ουτε το ομορφο ουτε το δημιουργικο αλλα ειμαι καχυποτπη με ολα τα εκκολαπτομενα κομματοσκυλα και τα φερεφωνα κομματικων νεολααιων που αναμασανε τις ιδιες χαζαμαρες με αυτες που μας οδηγησαν εδω,,,

αυτο!

 

Πολυ ωραια ολα αυτα και εγω προσπαθω να βοηθησω εκει κι εδω. Αλλα θεωρω πολυ αξιολογο το εργο που προσφερουν καποιες απο αυτες τις ομαδες για να το καταργησουμε επειδη δεν μας φαινεται νομοτυπο. Και ειναι πραγματα που θελουν οργανωση και χωρο για να λειτουργησουν οχι απλα καλη διαθεση απο μεμονωμενα ατομα.

ειναι αξιολογο φυσικα. Δεν καταδικαζω το εργο τους αλλα θεωρω οτι δεν ειναι η σωστη πρακτικη. Πρεπει να απαιτησουμε και να 'σπρωξουμε' στην σωστη αντιμετωπιση των προβληματων μας και οχι να συμβιβαστουμε με τη θεση 'το κρατος ειναι σκατα αρα το κανω μονη μου'.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΣΤΟΧΟ !

(σημείωση : - ) ) αυτα τα Κοελίστικα και αυτοεξελικτηκα αλλαξε τον ευατο σου πρωτα και μετα είναι ολίγον αλου για αλου πηγαίναμε κι αλού καταλήξαμε ( μισο να κανω μια γιογκα κι έρχομαι - και να φανταστείς γουσταρω τρελα γιόγκα :-) )

 

 

και βέβαια πρεπει να αλλαξεις τον ευατό σου ΠΡΩΤΑ !

(παραδειγμα : ε! ενας χρυσαυγίτης δεν μπορεί να συμμετάσχει σε μια αμεσοδημοκρατική συζήτηση που μπορεί να εμπεριέχει διάφορες απόψεις :wink: ! μπορεί ;; δεν μπορει ! :wink: θα σου πει στο " ΔΩΜΆΤΙΟ ΣΟΥ " και γρήγορα και μη μιλάς και εγερθουτοι )

 

αλλα (συνεχίζω ) δεν ζεις μόνος !

 

εκτός και αν εισαι ερημήτηες σε ένα βουνό χωρίς οικογενεια και καταναλώνεις οτι παραγεις ( δεκτο ) και διαλογίζεσαι ( δεκτον ) να γίνεις ενα με το σύμπαν (δεκτόν)

 

 

αλλο παραδειγμα περι νομιμότητας ( να δουμε τελικά ποιος έχει το μαχαίρι και ποιός το καρπούζι )

 

ενα οικόπεδο με ενα κτήσμα μεσα ειναι εγακατλελλημένο

η γειτωνία με υπογραφές και διαφορες οικολογικές οργανώσεις απευθύνει έκκληση την τοπική αρχή και λεει αναλαμβάνουμε !

 

η αυτοδιοίκηση δεν εχει ουτε το νομικό πλαίσιο να το παραδώσει στοΥΣ "νομιμους συλλόγους" και οργανώσεις και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ

 

στόχος της ειναι να το πουλήσει ή και να το δώσει για εκμετάλευση σε ιδιωτική εταιρία ....ας πουμε σταθμευσής οχημάτων !

 

είναι νόμιμο ;

ειναι ηθικό;

 

και έιναι ετσι παρατημένο δεκα χρόνια

χωρίς να έχει μπεί στη διαδηκασία καν αν κανει διαγωνισμό παραχωρησης η αυτοδιοίκηση !

εσει μένεις δίπλα και έχει μποχάσει ... απο σκουπίδια χαλασμένα ψυγεία; εχει γίνει υγειονομικός ταφος !

ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ που περνάνε καθε μέρα απο εκεί !

 

μαζευόνται οι ΠΟΛΙΤΕΣ λοιπόν το καθαρίζουν το φτιάχνους

κανουν ανοιχτές συνελεύσεις

ανταλλακτήρια μαθήματα

ΝΑΙ ΚΑΙ πολιτικές συζητήσεις αμοσοδημοκρατικού τυπου

και αυτοι ειναι οι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ .... ΧΜΜΜΜ :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

αυτοί ειναι οι επαναστατες που σας κουράζουν;

...γιατι σας τρομάζει η δική σας απαρξία ; ...δεν ξερω αναρωτιέμαι :wink:

1)ο πασα ειδος φασιστας δεν μπορει...οχι μονο ο χρυσαυγιτης.

2) αναλαμβανει τι? εχει σχεδιο? μπορει να το υλοποιησει? ειναι οντως η καλυτερη λυση? αν ειναι πιστευω οτι θα εχει και την πλειοψηφια μαζι και θα τα καταφερει τελικα.

3) Νομιμο ειναι. Ηθικο θα ειναι η δεν θα ειναι κατα περισταση.

4) Δεν ειναι βεβαια. Αλλα τοσο καιρο, πριν αρχισει ο δενδιας να το παιζει καλο παιδι επρεπε να ειχαν τακτοποιησει και αυτην την εκκρεμοτητα...να ειχαν προωθησει, γνωστοποιησει και εμμεσα καθιερωσει το εργο τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βερα μου ανοιξε ενα θεμα με αρκετες αποχρωσεις και πραγματικοτητες μιλαμε παραλληλα κι εχουμε πολλα και διαφορετικα ομορφα και δυσαρεστα παραδειγματα

εγω δεν καραδικαζω ουτε το ομορφο ουτε το δημιουργικο αλλα ειμαι καχυποτπη με ολα τα εκκολαπτομενα κομματοσκυλα και τα φερεφωνα κομματικων νεολααιων που αναμασανε τις ιδιες χαζαμαρες με αυτες που μας οδηγησαν εδω,,,

 

Αυτο ειναι το προβλημα σε αυτο το τοπικ, οτι εγω πχ μιλαω με βαση καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις που γνωριζω ενω καποιος αλλος βασιζεται στην αρνητικη εντυπωση που αποκομισε απο αλλη περιπτωση. Δυστυχως και οι μεν και οι δε ανηκουν μαλλον στην ιδια κατηγορια "καταληψη και αυτοδιαχειριζομενοι χωροι" γι αυτο και δεν μπορουμε να βγαλουμε ενα πορισμα για ολα. Οσοι υποστηριζουν αυτους τους αυτοδιαχειριζομενους χωρους νομιζω οτι ξεκαθαριζουν πως μιλανε για τους χωρους που προσφερουν κοινωνικο εργο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οσοι υποστηριζουν αυτους τους αυτοδιαχειριζομενους χωρους νομιζω οτι ξεκαθαριζουν πως μιλανε για τους χωρους που προσφερουν κοινωνικο εργο.

αυτους τους υποστηριζουμε ολοι....;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο!

 

 

ειναι αξιολογο φυσικα. Δεν καταδικαζω το εργο τους αλλα θεωρω οτι δεν ειναι η σωστη πρακτικη. Πρεπει να απαιτησουμε και να 'σπρωξουμε' στην σωστη αντιμετωπιση των προβληματων μας και οχι να συμβιβαστουμε με τη θεση 'το κρατος ειναι σκατα αρα το κανω μονη μου'.

 

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα αυτη τη στιγμη στη χωρα μας ποσο πιθανο το κοβεις?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

jackrussel κλισε λεμε ολοι μας. Ωραιο το τριτο σου ποστ μονο ετσι ισως επελθει αλλαγη, αλλα ποσοι νομιζεις οτι θα κατσουν να αυτομορφωθουν? Παλι τηλεοραση θα παρακολουθουν για την ενημερωση τους και θα περιμενουν το κρατος να τους σωσει! Και λεω παλι ενα κλισε που πιθανον να σε ενοχλησει, αλλα ειναι αληθεια! Και διαβαζω και σκεφτομαι και πιστεψε με εχω κριτικη σκεψη. Οσο κι αν εχω διαβασει ομως σε αυτη τη φαση της ζωης μου δε με σωνει τιποτα μιας που ειμαι ολη μερα μονη με ενα μωρο και εχω ελαχιστο ελεγχο πανω στη ζωη μου. Σιγουρα ειμαι υπευθυνη για τις πραξεις μου και αν ειχα φροντισει να ειχα δημιουργησει καποια πραγματα πριν κανω μωρο, δε θα ημουν ετσι. Δεν ηθελα να κραξω κανεναν κι αν το εκανα συγνωμη. Εξοργιζομαι γιατι δεν μπορω να παρω τον ελεγχο της ζωης μου αυτη τη στιγμη.

 

Maiden για να σου δωσω να καταλαβεις πριν 3 χρονια εκανα 2 δουλειες για να μπορω να ζω και να πληρωνω τη σχολη μου. Τοτε ηταν οκει αλλα τωρα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μου δωθει η ευκαρια. Θα τη δημιουργησω μονη μου οταν μπορεσω. Δεν παραιτουμαι, θα ερθει και η δικη μου η ωρα.

 

Και για να επανελθουμε στο θεμα των καταληψεων συμφωνω με Ufo και vera. Εγω βρεθει σε καταληψη που φιλοξενουσε ανταλλακτικο παζαρι και την οποια ειχαν επισκεφθει οι παππουδες της γειτονιας και επιναν καφεδακι στον κηπο, καθως και μωρα και παιδακια. Εχω βρεθει και σε συνελευση καταληψης, οπου αλλο θεμα δεν υπηρχε εκτος απο το πως θα βρεθουν και θα χτυπηθουν οι φασιστες της γειτονιας.

Στην πρωτη περιπτωση γινεται δουλεια κατα την αποψη μου. Στη δευτερη περιπτωση απλα κριμα.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα αυτη τη στιγμη στη χωρα μας ποσο πιθανο το κοβεις?

για εμενα αυτα τα θεματα δεν ειναι θεμα πιθανοτητων. ειναι θεμα οργανωσης και επιμονης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτους τους υποστηριζουμε ολοι....;)

 

υπερβάλεις :-)

ή δεν εχεις διαβάσει κάλα τι γραφουν οι συνομιλιτές σου ακόμα και αυτοί που συμφωνούν μαζί σου

 

οι αυτοδιαχειριζόμενοι χωροι (στην πλειοψυφία τους ) ειναι καταλήψεις δημοσιων χωρών ...

που παραγουν κοινωνικό έργο ! (το λεμε συνέχεια )

 

αν διαφωνείς παραδειγμα με την χ καταληψη του ταδε πανεπιστημιακού χωρου που παραγει και κοινωνικό έργο έχεις ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ διαφωνείες με την εν λόγο καταληψη διαφέρει απο το

αν διαφωνείς με την καταληψη του ψ δημόσιου χώρου που παραγει ΚΑΙ κοινωνικό έργο ...

και στις δυο περιπτωσεις παραγετε κοινωνικό πολιτικο πολιτιστικό έργο

 

τελικά διαφωνείτε ή συμφωνείτε και τις υποστηρίζεται όλοι ;

 

 

(αλλο κεφάλαιο οι καταλήψεις διαμαρτυρίας το οποίο και αναλύσαμε προ ολίγον σελίδων ..οχι απο την αρχή παλι ε ; )

Link to comment
Share on other sites

Οσο κι αν εχω διαβασει ομως σε αυτη τη φαση της ζωης μου δε με σωνει τιποτα μιας που ειμαι ολη μερα μονη με ενα μωρο και εχω ελαχιστο ελεγχο πανω στη ζωη μου. Σιγουρα ειμαι υπευθυνη για τις πραξεις μου και αν ειχα φροντισει να ειχα δημιουργησει καποια πραγματα πριν κανω μωρο, δε θα ημουν ετσι. Δεν ηθελα να κραξω κανεναν κι αν το εκανα συγνωμη. Εξοργιζομαι γιατι δεν μπορω να παρω τον ελεγχο της ζωης μου αυτη τη στιγμη.

 

.

Δεν εχεις κανει κατι κακο για να σκεφτεσαι ετσι. Αλλαξε ψυχολογια. κανεις δεν θα σε βοηθησει, μονη σου να βοηθηθεις....Εχεις υποχρεωση απενατι και στο παιδι σου να φροντισεις τον εαυτο σου. Σου ξαναλεω εισαι πολυ μικρη ακομη και εχεις μπροστα σου χρονια πολλα για να δημιουργησεις κατι ωστε να ακουμπησεις μετα.

Εχεις τους γονεις σου, ασε τους να φροντιζουν καποιες ωρες το μωρακι σου και οργανωσου. δες τι θα κανεις και προσανατολισου προς τα εκει. θα βρεις λυσεις που θα σε εκπληξουν αν το παρεις αποφαση.

Αρκει να το παρεις αποφαση και να ξερεις τι θες....να μην ξεχνας ομως οτι σπανια τα πραγματα ειναι ευκολα οταν αρχιζεις κατι....για τους περισσοτερους απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

υπερβάλεις :-)

ή δεν εχεις διαβάσει κάλα τι γραφουν οι συνομιλιτές σου ακόμα και αυτοί που συμφωνούν μαζί σου

 

οι αυτοδιαχειριζόμενοι χωροι (στην πλειοψυφία τους ) ειναι καταλήψεις δημοσιων χωρών ...

που παραγουν κοινωνικό έργο ! (το λεμε συνέχεια )

 

αν διαφωνείς παραδειγμα με την χ καταληψη του ταδε πανεπιστημιακού χωρου που παραγει και κοινωνικό έργο έχεις ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ διαφωνείες με την εν λόγο καταληψη διαφέρει απο το

αν διαφωνείς με την καταληψη του ψ δημόσιου χώρου που παραγει ΚΑΙ κοινωνικό έργο ...

και στις δυο περιπτωσεις παραγετε κοινωνικό πολιτικο πολιτιστικό έργο

 

τελικά διαφωνείτε ή συμφωνείτε και τις υποστηρίζεται όλοι ;

 

 

(αλλο κεφάλαιο οι καταλήψεις διαμαρτυρίας το οποίο και αναλύσαμε προ ολίγον σελίδων ..οχι απο την αρχή παλι ε ; )

προσωπικα δεν διαφωνω με την καταληψη που παραγει κοινωνικο εργο αλλα με το γεγονος οτι δεχομαστε το κοινωνικο εργο να παραγεται απο την καταληψη ;)....δεν ξερω αν με πιανςςς!!!! :D

 

πολιτικα ψιλοχεστηκα να σου πω την αληθεια....Δεν θα υποστηριζα ουτε θα καταδικαζα κατι με πολιτικα κριτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω δε, ότι πολλές φορές ίσως να μη χρειάζεται κατάληψη, αλλά απλά να ζητηθεί ένα κτίριο από τον εκάστοτε δήμο για τέτοιες δραστηριότητες, και τελικά η κατάληψη να γίνεται για το θεαθήναι!

 

Επειδή εδώ και λίγες μέρες προσπαθούμε να οργανώσουμε ένα playgroup στη Θεσσαλονίκη, ζήτησα ένα χώρο από ένα δήμο της πόλης, και, όχι απλά είπαν ναι, με καθοδηγούν και στο πως να οργανωθώ ώστε να πάρω αυτό το χώρο για αυτοδιαχείριση.

 

Όλο αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ίσως η κατάληψη να είναι απλά το φαίνεσθαι, ίσως να μπορούσε να γίνει αλλιώς αλλά δεν συμφέρει προφανώς αυτούς που το κάνουν.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν διαφωνω με την καταληψη που παραγει κοινωνικο εργο αλλα με το γεγονος οτι δεχομαστε το κοινωνικο εργο να παραγεται απο την καταληψη ;)....δεν ξερω αν με πιανςςς!!!! :D

 

πολιτικα ψιλοχεστηκα να σου πω την αληθεια....Δεν θα υποστηριζα ουτε θα καταδικαζα κατι με πολιτικα κριτηρια.

 

:-)

δικια μας είσαι και δε το έχεις καταλαβει χαχαχχααχ :-) :-)

 

σε πιανω ( για μερικούς δυστηχώς απο τα πικρόχολα σχόλια που διαβάζω ) αλλα ναι σε πιάνω ...

 

 

kikileuteris σου πα παιδι μου πατα το ignore εσυ τιποτα ...καυγα ψάχνεις αλλα δεν μπορω τωρα εχω να παω σε πορέια :wink::-)

Link to comment
Share on other sites

για εμενα αυτα τα θεματα δεν ειναι θεμα πιθανοτητων. ειναι θεμα οργανωσης και επιμονης.

 

ΚΑΙ χρηματων!

 

Θα κλεισει σε λιγο καιρο ΚΑΙ στο δικο μας δημο το κολυμβητηριο. Ακουω για δημο βορειων προαστιων οτι φετος δεν λειτουργησαν οι δημοτικοι παιδικοι σταθμοι. Μερικα προχειρα παραδειγματα φερνω που ακουσα προχθες.......πως ακριβως να επιμεινουμε δλδ οταν λενε οτι ΔΕΝ υπαρχουν χρηματα για να λειτουργησουν? Γιατι ειμαστε ενα χρεωκοπημενο κρατος πλεον και θα ρθουν και χειροτερα. Οσο και να επιμενεις δεν θα τα αποφυγεις....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι ακριβώς λόγω αυτής της κλεισούρας δε μπορούν να δουν το προφανές. Πως αν πήγαιναν στον τοπικό δήμο και ζητούσαν ένα χώρο για αυτοδιαχείριση με συγκεκριμένες προτάσεις θα τον έπαιρναν χωρίς να χρειάζεται όλη αυτή η βαβούρα. Ποια η ανάγκη να φωνάζουμε κατάληψη, και μετά να κράζουμε τους μπάτσους που τη λύουν, αφού αυτό καλούνται να κάνουν. Είναι απλά παράνομο. Και θα μπορούσε να είναι νόμιμο. Αλλά αν ήταν νόμιμο θα εξυπηρετούσε πολιτικά?;)

 

Δεν συμμερίζομαι την σιγουρια σου για την τόσο εύκολη παραχώρηση χώρου. Η εκ των υστέρων νομιμοποίηση πως σου φαίνεται; Εγινε στο δήμο νεας φιλαδέλφειαςhttp://rproject.gr/article/ds-tis-filadelfeias-halkidonas-psifise-enantia-stin-epemvasi-tis-astynomias-stoys

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμμερίζομαι την σιγουρια σου για την τόσο εύκολη παραχώρηση χώρου. Η εκ των υστέρων νομιμοποίηση πως σου φαίνεται; Εγινε στο δήμο νεας φιλαδέλφειαςhttp://rproject.gr/article/ds-tis-filadelfeias-halkidonas-psifise-enantia-stin-epemvasi-tis-astynomias-stoys

 

Εξαρτάται τι εξυπηρετούν οι καταλήψεις που νομιμοποιούν και τι αυτές οι νομιμοποιήσεις.

 

Δεν είναι θέμα σιγουριάς. Είναι θέμα λογικής. ΠΡοτού κάνω κάτι παράνομο, εξαντλώ όλους τους νόμιμους τρόπους. Έχει γίνει άραγε κάτι τέτοιο :rolleyes:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ακριβώς λόγω αυτής της κλεισούρας δε μπορούν να δουν το προφανές. Πως αν πήγαιναν στον τοπικό δήμο και ζητούσαν ένα χώρο για αυτοδιαχείριση με συγκεκριμένες προτάσεις θα τον έπαιρναν χωρίς να χρειάζεται όλη αυτή η βαβούρα. Ποια η ανάγκη να φωνάζουμε κατάληψη, και μετά να κράζουμε τους μπάτσους που τη λύουν, αφού αυτό καλούνται να κάνουν. Είναι απλά παράνομο. Και θα μπορούσε να είναι νόμιμο. Αλλά αν ήταν νόμιμο θα εξυπηρετούσε πολιτικά?;)

Συμφωνώ απόλυτα. Και δεν είναι θέμα σιγουριάς. Αν δεν τους παραχωρούσε το χώρο ο Δήμος με την πρώτη, μπορούσαν να το παλέψουν, να πιέσουν, να μαζέψουν υπογραφές, να φωνάξουν τα κανάλια... άκρη θα έβρισκαν με λίγη προσπάθεια.

 

Το ότι είναι δύσκολο να κάνεις κάτι (ο,τιδήποτε) με νόμιμο τρόπο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσεις να κάνεις εύκολες παρανομίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Και δεν είναι θέμα σιγουριάς. Αν δεν τους παραχωρούσε το χώρο ο Δήμος με την πρώτη, μπορούσαν να το παλέψουν, να πιέσουν, να μαζέψουν υπογραφές, να φωνάξουν τα κανάλια... άκρη θα έβρισκαν με λίγη προσπάθεια.

 

Το ότι είναι δύσκολο να κάνεις κάτι (ο,τιδήποτε) με νόμιμο τρόπο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσεις να κάνεις εύκολες παρανομίες.

 

Ευχαριστώ πολύ για την πάσα. Ξερεις ούτε τα κανάλια είναι νόμιμα

http://pitsirikos.net/2012/12/%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7/

Επεξεργάστηκαν by 2007rea
la8os link
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...