Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την πάσα. Ξερεις ούτε τα κανάλια είναι νόμιμα

http://pitsirikos.net/2012/12/%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7/

 

Δλδ κατά την άποψή σου, η παρανομία του χ νομιμοποιεί αυτόματα την παρανομία του ψ?:confused: Όποιος κι αν είναι ο χ όποιος κι αν είναι ο ψ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για την πάσα. Ξερεις ούτε τα κανάλια είναι νόμιμα

Δεν καταλαβαίνω για ποια πάσα ευχαριστείς :rolleyes: ούτε τι εννοείς ότι τα κανάλια δεν είναι νόμιμα.

 

Όπως και να'χει, το ότι τα κανάλια δεν είναι νόμιμα (αν όντως δεν είναι) δεν σημαίνει ότι δικαιολογούνται κάποιοι να κάνουν καταλήψεις σε πάρκα, πλατείες, βίλλες, σχολεία και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού. Ας κάνουν καταλήψεις στα παράνομα κανάλια αφού είναι τόσο μάγκες.

 

Βλακείες τύπου πιτσιρίκος αρνούμαι να διαβάσω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κατά την άποψή σου, η παρανομία του χ νομιμοποιεί αυτόματα την παρανομία του ψ?:confused: Όποιος κι αν είναι ο χ όποιος κι αν είναι ο ψ.

 

Καθόλου!! Απλως παρατηρώ τις διαφορετικές παρανομίες που μας ενοχλούν.Στην γειτονιά μού υπάρχουν αρκετές καταλήψεις και τα κτιρια τους απο το καλο στο καλύτερο πανε

Link to comment
Share on other sites

μια απορια..

 

ποιος εχει την ευθυνη, για οτιδηποτε συμβει σ εναν 'αυτοδιαχειριζομενο'χωρο?

 

Μα το κράτος φυσικά! :-D Ξες, αυτό το διεφθαρμένο που απαρτίζεται από κάποιους άλλους παράνομους, και ποτέ από μας, κι όταν κάτι πάει στραβά το επικαλούμαστε (μα πού είναι το κράτος τελοσπάντο)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα το κράτος φυσικά! :-D Ξες, αυτό το διεφθαρμένο που απαρτίζεται από κάποιους άλλους παράνομους, και ποτέ από μας, κι όταν κάτι πάει στραβά το επικαλούμαστε (μα πού είναι το κράτος τελοσπάντο)

 

Εχεις καποιο συγκεκριμένο παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Για την ευθύνη του κράτους αν συμβεί κατι στις καταλήψεις......

 

E, αν πιάσει μια φωτιά φαντάζομαι, η πυροσβεστική θα έρθει να τη σβήσει... κρατικό όργανο είναι.. εκτός κι αν δεν χρειάζεται ούτε αυτή κι έχει προβλέψει η αυτοδιαχείριση για αλυσίδα με κουβάδες χέρι-χέρι και σακιά με άμμο!

 

Τυχαίο παράδειγμα..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για την ευθύνη του κράτους αν συμβεί κατι στις καταλήψεις......

γιατι εχεις εσυ καποιο παραδειγμα που ευθυνεται καποιος αλλος?? Ειλικρινα θα ηθελα και εγω μια απαντηση γιατι ειναι κατι που απο την αρχη ειχε τεθει ως ζητημα.

καποιο παιδακι χτυπαει επειδη επεσε ενα καδρονι στο κεφαλι του απο το κτιριο της παλιας οροφης. Ποιος φταιει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλη ερωτηση. Αν ενας υπερμαχος των καταληψεων εχει ενα σπιτακι....ερειπιο, ας πουμε και παλιο. Αλλα το εχει γιατι ηταν του παππου του ας πουμε. Και η γειτονια το βλεπει ετσι εγκαταλελειμενο και αποφασιζει να το φτιαξει οπως μπορει και να στεγασει εκει απορους. Θα το δεχτειτε??

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχεις εσυ καποιο παραδειγμα που ευθυνεται καποιος αλλος?? Ειλικρινα θα ηθελα και εγω μια απαντηση γιατι ειναι κατι που απο την αρχη ειχε τεθει ως ζητημα.

καποιο παιδακι χτυπαει επειδη επεσε ενα καδρονι στο κεφαλι του απο το κτιριο της παλιας οροφης. Ποιος φταιει??

 

Πιο πιθανό ειναι να πεσει καδρόνι απο εγκαταλελειμενο κτίριο που δεν ειναι υπο καταληψη.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό ειναι να πεσει καδρόνι απο εγκαταλελειμενο κτίριο που δεν ειναι υπο καταληψη.

 

 

εκει ξερω που θα απευθυνθω..

 

δηλαδη, εσυ λες, οτι δεν ανοιγει ποτε ρουθουνι σε τετοιους χωρους, και ολα λειτουργουν στην εντελεια..

εστω.....

 

στην απιθανη περιπτωση λοιπον, κατι να παει ασχημα...... ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ?

σε ποιον?

εσυ ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι πιο επίσημο απο τον πιτσιρικο για τα τηλεοπτικά κανάλια

 

Όμως, η υπό τις εκτεθείσες συνθήκες επʼ αόριστον ανοχή της λειτουργίας τηλεοπτικών σταθμών, οι οποίοι ιδρύθηκαν και λειτούργησαν παρανόμως, αντίκειται προς το Σύνταγμα.

 

απο εδώ http://constitutionalism.gr/html/ent/871/ent.1871.asp

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό ειναι να πεσει καδρόνι απο εγκαταλελειμενο κτίριο που δεν ειναι υπο καταληψη.
γιατι νομιζεις το εχω χουι οπου δω αδειο και εγκαταλελειμενο κτιριο να μπαινω??:)

δεν μιλαω για χωρους που δεν εχω δουλεια να παω αλλα παω..μιλαω για χωρους που προσφερεται εργο οπως αναφερεις. Αρα κανεις λαθος για τις πιθανοτητες. ;)

επιση θα ηθελα να μου απαντησεις και το δευτερο ερωτημα αν θες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκλείεται να το εγραψα γιατί δεν το πιστεύω. Απλως δεν απορρίπτω κατευθείαν κατι μόνο και μόνο επειδή δεν είναι (ακόμα) νόμιμο. Είμαι αρκετα μεγάλη για να θυμαμαι την αποποινικοποίηση της μοιχείας και την θεσπιση του πολιτικού γαμου

Link to comment
Share on other sites

γιατι νομιζεις το εχω χουι οπου δω αδειο και εγκαταλελειμενο κτιριο να μπαινω??:)

δεν μιλαω για χωρους που δεν εχω δουλεια να παω αλλα παω..μιλαω για χωρους που προσφερεται εργο οπως αναφερεις. Αρα κανεις λαθος για τις πιθανοτητες. ;)

επιση θα ηθελα να μου απαντησεις και το δευτερο ερωτημα αν θες.

 

Προφανως δεν μενεις κεντρο αθήνας. Δεν χρειάζεται να μπεις, πρεπει να αλλάζεις πεζοδρόμιο για να τα αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντήσω, δεν εχω κατι τετοιο (για χωραφι αν θες ευχαριστως, το παραχωρησα για καλλιέργεια)

και επειδή μαλλον θα νομίζεις ότι σε δουλευω, ευχαριστως να στειλω περισσότερες λεπτομέρειες σε πμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντήσω, δεν εχω κατι τετοιο (για χωραφι αν θες ευχαριστως, το παραχωρησα για καλλιέργεια)

και επειδή μαλλον θα νομίζεις ότι σε δουλευω, ευχαριστως να στειλω περισσότερες λεπτομέρειες σε πμ

οχι δεν χρειαζεται....καλη τη πιστη μιλαμε ;). Το παραχωρησες ομως....δεν σου κατσικωθηκαν! Πολυ μεγαλη η διαφορα νομιζω.

Μπορειτε να μου απαντήσετε και εσείς για τους τηλεοπτικούς σταθμούς;

τι να σου πω? δεν εχω ιδεα.....δεν βλεπω ηλεοραση και θεωρω οτι ειναι μεγαλα λαμογια οι καναλαρχες. Αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα οσον αφορα τις καταληψεις. Οπως ειπαν και οι κοπελες η ανοχη μιας παρανομιας δεν σημαινει νομιμοποιηση των υπολοιπων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σου απαντήσαμε προηγουμένως..

 

αλλά και το ψάρεμα με δυναμίτη είναι παράνομο, να το συζητήσουμε κι αυτό;

 

Δεν σε ενοχλούν τα χρήματα που χάνει το κράτος (εσύ, εγώ, όλοι μας ) απο την παρανομία των τηλεοπτικών σταθμών αλλά σε ενοχλούν οι καταλήψεις επειδή είναι παράνομες. Δεν διακρίνεις καμμία αντίφαση;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι συμβολίζουν τη θέληση του ανθρώπου, του νέου ανθρώπου, να αντιστέκεται στον παραλογισμό της ύπαρξης της όποιας εξουσίας. Και στον ακόμη μεγαλύτερο παραλογισμό της επιβολής αυτής της εξουσίας με τη βία.

 

Γι' αυτό και στέκομαι πάντα αλληλέγγυος στις καταλήψεις, όπως αυτή της Βίλλα Αμαλίας. Αλληλέγγυος στους νέους που πήγαν σήμερα στην ανακατάληψη, βέβαιοι πως θα συλληφθούν και θα οδηγηθούν στα κρατητήρια της ΓΑΔΑ.

 

 

Μιας και στεκεις αλληλεγγυΑ στις καταληψεις της Βιλλα Αμαλιας να ρωτησω ευλογα αν γνωριζεις τα παληκαρακια (στα οποια στηριζουμε την σωτηρια της χωρας)? Και αν ναι, πες μου γιατι αυτες οι ομαδες ΔΕΝ σεβονται τον απλο συνανθρωπο τους και τον ταλαιπωρουν με ΑΛΛΟΥ ειδους αυθαιρετες καταληψεις σε αλλους ανοιχτους και μη χωρους, με συναυλιες ανευ αδειων οι οποιες γινονται σε κατοικημενες περιοχες και στις οποιες γινεται ελευθερα διακινηση ναρκωτικων?.....Αν τους ξερεις θελω ονοματα γιατι εχουν γινει ΗΔΗ μηνυσεις κατα αγνωστων......θελω πλεον ονοματικά. Εκτος και αν εισαι απλα αλληλεγγυΑ απο τον καναπε σου και δεν εχεις ΙΔΕΑ τι ειδους ανθρωποι ειναι οι παραπανω. Αν παλι τους ξερεις τα θερμα μου συλληπητηρια γιατι ανθρωποι που ΔΕΝ σεβονται τον συνανθρωπο τους ΔΕΝ ειναι ικανοι να σηκωσουν κανενα λαβαρο καμιας σωτηριας.....γιατι με την ιδια ΒΙΑ για την οποια μιλας τοσο ανετα πιο πανω επιβαλλονται με το ετσι θελω πανω στην δικη μου ελευθερια !!!!!.......καπου παραπανω μια χριστιανη μιλησε για του ΤΙ ειδους ανθρωποι βρισκονταν στην Βιλλα Αμαλιας. Οι ιδιοι ειναι στον πισω κηπο μου καθε καλοκαιρι.....και ειναι αυτου του ειδους τα ρεμαλια.

 

ΥΓ: Για καταληψεις που προσφερουν κοινωνικο εργο δεν διαφωνω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αφου βρε Ρεα μου για αυτο το θεμα ρωτηθηκαμε εδω....τι να πουμε?? και η φασολαδα με πειραζει αλλα δεν θα ηταν του παροντος!

Πολλα προβληματα υπαρχουν και πολλα πρεπει να γινουν. Αν η αυτοδιαχειριση γινει εθελοντισμος θα ειναι ολα πολυ καλυτερα. Αλλα δεν θελουν....και αν δεν θελει η πλευρα της αυτοδιοικησης μια φορα η αλλη πλευρα δεν θελει δεκα.

Μας αρεσει πολλες φορες ο τυχοδιωκτισμος....μη σου πω οτι καμαρωνουμε κι ολας για αυτον...εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα, πολλοι απο εμας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενοχλούν τα χρήματα που χάνει το κράτος (εσύ, εγώ, όλοι μας ) απο την παρανομία των τηλεοπτικών σταθμών αλλά σε ενοχλούν οι καταλήψεις επειδή είναι παράνομες. Δεν διακρίνεις καμμία αντίφαση;

 

Όχι, δεν διακρίνω γιατί δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι δεν με ενοχλούν τα χρήματα που χάνει το κράτος από τα κανάλια. Είπα απλά ότι η λογική "αφού παρανομεί αυτός, ας παρανομήσω κι εγώ" ή "αφού παρανομούν οι μεν, δικαιολογείται και η παρανομία των δε" είναι που δεν με βρίσκει σύμφωνη και μου θυμίζει νοοτροπία νηπιαγωγείου..

 

Και τέλος πάντων, ναι υπάρχουν καταλήψεις που προσφέρουν κάποιο κοινωνικό έργο. Δεν παύει να ισχύει όμως ότι είναι παράνομες, οπότε το κράτος έχει το δικαίωμα οποιαδήποτε στιγμή να επιχειρήσει να τις καταστείλει, άσχετα αν είναι σωστό ή όχι. Κάποιους μπορεί να μην τους ενοχλεί να πλακώνονται με τα ΜΑΤ για να παίξουν το επικοινωνιακό παιχνίδι της μιας ή της άλλης πλευράς, εγώ αν θέλω να συνεισφέρω στο κοινωνικό έργο ξέρω ότι υπάρχουν και νόμιμοι φορείς που κάνουν καλή δουλειά και δεν αποτελούν την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος, οπότε και θα προτιμήσω αυτούς. Περί ορέξεως...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...