Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ατονία μπέμπη επεισόδιο τρία, ελπίζω και τελευταίο.

 

πήγαμε στην παιδίατρο, και μας είπε τα εξής :

 

(θα τα γράψω αναλυτικά, για να τα ξαναδιαβάσω και γω αν τα χρειαστεώ, θεωρήστε το και προσωπικές σημειώσεις)

 

οι σπασμοί που δεν εκδηλώνονται με συσπασεις του σώματος, το σπαρτάρημα δλδ ή το τέντωμα των άκρων, μπορεί να εκδηλωθούν με:

 

νωθρότητα, ατονία - ασυνειδησία, δλδ το μωρό να έχει στηλωμένο το βλέμα κάπου και να μήν το κουνάει - δλδ να μην βλέπει τπτ, να μήν ακουει και να μήν αντιδρά, ενώ το σώμα είναι λυμένο.

 

εμεις αυτό το έχουμε στην οικογένεια, ο άντρας μου έχει κάνει πάνω από δύο φορές στην ζωή του ως ενήλικας, μετά από πολλές μέρες με ψηλό πυρετό, δεν θυμούνται για μωρό, έπεσε δλδ με τα μάτια ανοιχτα στηλωμένα, και όπως μας είπε η παιδίατρος σε αυτά τα πράγματα η κληρονομικόητα παίζει ρόλο.... μοιάζει με λυποθιμικό, αλλά στην ουσία ειναι πυρετικοί σπασμοί

 

επίσης μπορεί να κουνάει ένα άκρο, πχ μια παλάμη, όπως πχ τιναζόμαστε στον ύπνο αλλά σε αυτή την περίπτωση το τίναγμα της παλάμης θα συνεχίζεται ακόμη και αν του το πιάσουμε και προσπαθήσουμε να το ακινητοποιήσουμε, πράγμα που θα συνέβαινε αν ήτνα ένα απλό νευρικό τιναγμα - αυτά μόλις τα πιάσεις σταματάνε.

 

και μιας και γράφω για σπασμούς, η παιδίατρος στο νοσοκομείο μου είπε οτι σπασμός μπορεί να χαρακτηριστεί και μια άναρθρη κραυγή που συνοδεύεται από ακούσια ούρηση ή κένωση...

ή επίσης από μπλε χρώμα γυρω από τα χείλη καθώς στους σπασμούς δεν οξυγονώνεται καλά το κεφάλι και για το λόγο αυτό και είναι επικύνδινοι όταν κρατούν πολύ και μπορούν να προκαλέσουν μόνιμη βλάβη.

 

σε κάθε περίπτωση μου είπαν δεν τραντάζουμε ποτέ το παιδί, δεν προσπαθούμε να το επαναφέρουμε. το γυρνάμε στο πλάι και τρέχουμε στο νοσοκομείο για οξυγόνο.

 

με βάση τα παραπάνω πιστεύει οτι δεν κάναμε σπασμούς ή αυτό που λένε άτυπους σπασμούς, το θεωρεί δύσκολο. αλλά αν κάναμε άτυπους, δεν μπορεί να αξιολογηθεί στην παρούσα φάση, πρέπει να ξαναγίνει για να πάμε παρακάτω, δλδ σε μαγνητική που λύνει όλες τις αποριες. η μαγνητική μου είπε δεν έχει ακτινοβολία.

 

μου είπε πως τόσα χρόνια έχει δει παιδιά να παθαίνουν πολλά περίεργα και ανεξήγητα πράγματα, το 90% από αυτά, περνάν και δεν επαναλαμβάνονται ποτέ, αυτά που έχουν υποβαθρο και συμβαίνουν για κάποιο λόγο, ξανασυμβαίνουν. αυτή η δήλωση πολύ με ηρέμησε.

μου είπε επίσης πως σε περίπτωση ληθάργου πχ, όπως σε μας που δεν ξυπνούσε με τσιμπήματα και με φωνές, γδύνουμε το μωρό, το κάνουμε μπάνιο και βλέπουμε πως αντιδρά. αν μένει και στο μπάνιο φέτα, τότε τρέχουμε στο νοσοκομείο. αυτό μου το είχε πει και τηλεφωνικώς, πριν φύγω για το γενηματά, αλλά ομολογώ οτι έχασα την ψυχραιμία μου και με έπιασε πανικός με το μωρό λάπατο, και δεν είχα την ψυχραιμία να περιμένω ένα μπάνιο και μια πιο χρονοβόρα διαδικασία. mea coulpa.

 

για τα κακά επίσης και την καλιέργεια mayer μου είπε πως ο αιματοκρίτης μας είναι μεν χαμηλούτσικος αλλά δεν μοιάζει για γαστροραγία, η οποία μου είπε είναι εξαιρετικά σπάνια σε μωρό με ελεγχόμενη διατροφή. παρόλα αυτά θα την κάνουμε, για να είμαστε σίγουροι... αυτό σημαίνει αποχή από κρέας πριν γίνει, γιατί ελέγχει την ύπαρξη αιμοσφαιρίνης, που υπάρχει και στο μοσχαράκι.

 

η ίδια λοιπόν μου είπε πως δεν θεωρεί το συμβάν ύποπτο για κάτι τόσο τραβηγμένο όπως σπασμούς επιληψία κτλ, ειδικά με καλό εγκεφαλογράφημα, γιατί εγώ ρώτησα ότι μαμακία μου έφερε ο συνειρμός, οτι το παιδί έχει άριστη κλινική εικόνα, και απλά θα έχουμε το νου μας για το μέλλον.

μου είπε αυτό που λέει η αγγελίνα πιο πάνω, μπορεί απλά η εξάντληση της ιωσης να του βγήκε 3 μέρες αργότερα... και στο κάτω κάτω αυτό το παιδί δεν είχε ξαναρρωστήσει, μπορεί αυτός να είναι ο τρόπος του, όταν περνάει ψηλό πυρετό να αντιδρά έτσι.

 

μόνο ένα επανέλεγχο στον αιματοκρίτη θα κάνουμε, σε δυο εβδομάδες.

 

να πω πόσο θέλω να έχει δίκιο και να είμαι εγώ η ηλίθια υστέρω που την μακάρισε η τύχη με ένα πρώτο παιδί που δεν αρρώστησε ποτέ πέρα από κάτι μυξοβήχες και δεν έμαθε τιποτε παραπάνω 4 χρόνια? θα το πω. υστέρω είμαι ούτως ή άλλως, το έχω δεχτεί, το ηλίθια μου πέφτει κομμάτι δυσκολότερο, αλλά θα το φορέσω και αυτό...

 

τώρα για τις παραπάνω σημειώσεις, το είπα, προς ιδίαν χρήση κυρίως, ουδεμία ευθύνη φέρω αν θυμάμαι κάτι λάθος, η καθεμία στον γιατρό της, εδώ μόνο ιδέες παίρνουμε, και λέμε τον πόνο μας:P

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικά και να μην ξαναρθουν! Δυσκολο να εισαι ψυχραιμη σε τετοιες καταστασεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι δεν ταλαιπωρειται,αλλα θα επρεπε να μεινουμε κι αλλο βραδυ μεσα κι ηταν τετοια η ψυχικη κουραση μετα απο ολα αυτα που δε μειναμε.Εξαλλου,δεν το προτειναν κι οι εκει θεραποντες.Εγω ειχα λυσσαξει.

 

και για το εγκεφαλογράφημα, που το έχω φρέσκο:

 

μας είπαν να φροντίσουμε να έχει κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ, και να έχει λουστεί.

 

το ραντεβού μας ήταν στις 10 το πρωί. μας είπαν να τον ξυπνήσουμε το αργότερο στις 8:30, και να μήν τον αφήσουμε να ξανακοιμηθεί. μας ρώτησαν κιλά και ύψος.

 

όταν πήγαμε στο κτήριο Φωκά στο Ιπποκράτειο, μας δέχτηκαν αμέσως (άψογοι οι εκεί όλοι, και οι εκγακταστάσεις που είδα εγώ) μας έβαλαν υπόθετο - κλύσμα που στην ουσία μας κοίμησε λίγο αργότερα, μια νάρκωση.

 

τον πήγα μέσα, τον ξάπλωσαν σε ένα απλό κρεββάτι εξέτασης, και με έβγαλαν έξω. είδα μόνο τα καλωδια.

 

όταν τον πήραμε το κεφάλι είχε μια άσπρη κρέμα σε σημεία σημεία, σαν ζαχαρόπαστα πάνω στα μαλάκια και στο μέτωπο. εκεί πάνω είχαν κολήσει τα καλωδιάκια. ο μικρός κοιμόταν ακόμη. η γιατρός που μας συνόδευε του τράβηξε τα αυτάκια κάπως για να τον δει να ξυπνάει από την νάρκωση. μετά απλά φύγαμε και τον μπανιάραμε πάλι γιατί αυτά όσο πήζουν τόσο πιο δύσκολα βγαίνουν από το μαλλί. με μπόλικο ζεστό νεράκι και μια λεπτή χτένα δεν του έμεινε τίποτε. Το αποτέλεσμα στάθληκε αργά το μεσημέρι από το Ιπποκράτειο στο Γενηματά με φαξ, και μας ενημέρωσαν αμέσως.

 

και όλα αυτά στην ελλάδα παρακαλώ.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moon!!!!!

Τι διαβάζω βρε κορίτσι!! Λίγο έλειψα (εκτός βάσης) και .........

Αχ κοριτσάκι μου! Να είναι περαστικά! Και να μην ξανατύχει!!!

Την αγάπη μου!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει όταν η μικρή ήταν 1 έτους, μετά από 3 συνεχόμενους εμετούς. Απλά μου έμεινε στα χέρια!!!Δεν νομίζω να έχω περάσει μεγαλύτερο φόβο στην ζωή μου. Να την ταρακουνάω και να μην ξυπνάει ...να της βάζω νερό στο προσωπάκι και να μην έχει αντίδραση! Μείναμε τρεις μέρες στο νοσοκομείο...κάναμε όλες τις εξετάσεις...όλα καλά. Δεν το παρουσιάσε πάλι (τώρα είναι 5 ετών) και ελπίζω να μην το ξαναδώ...γιατί αυτή την φορά θα πάω εγώ από εγκεφαλικό. Περαστικά σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω πόσο θέλω να έχει δίκιο και να είμαι εγώ η ηλίθια υστέρω που την μακάρισε η τύχη με ένα πρώτο παιδί που δεν αρρώστησε ποτέ πέρα από κάτι μυξοβήχες και δεν έμαθε τιποτε παραπάνω 4 χρόνια? θα το πω. υστέρω είμαι ούτως ή άλλως, το έχω δεχτεί, το ηλίθια μου πέφτει κομμάτι δυσκολότερο, αλλά θα το φορέσω και αυτό...

 

ρε χαζό ούτε ηλίθια ούτε υστέρω. Μαμά είσαι και δε χρειάζονται σχόλια επ' αυτού.

Άντε κορίτσι μου όλα ρόδινα από δω και μπρος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου είπε αυτό που λέει η αγγελίνα πιο πάνω, μπορεί απλά η εξάντληση της ιωσης να του βγήκε 3 μέρες αργότερα... και στο κάτω κάτω αυτό το παιδί δεν είχε ξαναρρωστήσει, μπορεί αυτός να είναι ο τρόπος του, όταν περνάει ψηλό πυρετό να αντιδρά έτσι.

 

Ξέρεις τι είχα στο νου μου και σου το είπα αυτό; 1) Τον μεγάλο μου, που μετά από ΚΑΘΕ ίωση με υψηλό πυρετό, για ένα διήμερο έπεφτε σε χειμερία νάρκη. Να σηκώνεται για πρωί στις 12 και να ξανακοιμάται στις 3 (κι όλα αυτά, ένα γενικά πολύ κακόυπνο παιδι). Αν πήγαινες να τον ξυπνήσεις...απλά δεν γινότανε. Παραμιλούσε, άλλαζε πλευρό και συνέχιζε. Κι όταν αποφάσιζε τελικά σηκωνόταν από μόνος του, ήθελε κανένα μισάωρο να συνέλθει από το ζαβλάκωμα. Και 2) μία φορά που ο μικρός μου, σε ηλικία 3 μηνών, αν θυμάμαι καλά, κοιμήθηκε από μεσημέρι ως απόγευμα, 7 ώρες σερί. :shock: Άναψα φώτα, έβαλα τηλεόραση, δεν ξυπνούσε με τίποτα, λέμε. Πήρα τηλ την παιδίατρο, γιατί γενικά εκείνη την ημέρα ήταν κάπως πιο νωθρός από το συνηθισμένο, χωρίς να έχει προηγηθεί αρρώστια, εμβόλιο ή οτιδήποτε και μου είπε να τον σηκώσω, να κόψω αντιδράσεις και να την ξαναπάρω. Τελικά σηκώθηκε μόνος του και ήταν μια χαρά, έφαγε λαίμαργα και απλά κοιμήθηκε αρκετά πιο αργά για βράδυ από το συνηθισμένο. Δεν μου το ξανάκανε από τότε ποτέ. Αυτό που λέει η γιατρός σου δλδ, ότι μερικές φορές κάνουν κάτι κουλά και σε τρελαίνουν, χωρίς όμως να το επαναλάβουν.

 

να πω πόσο θέλω να έχει δίκιο και να είμαι εγώ η ηλίθια υστέρω που την μακάρισε η τύχη με ένα πρώτο παιδί που δεν αρρώστησε ποτέ πέρα από κάτι μυξοβήχες και δεν έμαθε τιποτε παραπάνω 4 χρόνια? θα το πω. υστέρω είμαι ούτως ή άλλως, το έχω δεχτεί, το ηλίθια μου πέφτει κομμάτι δυσκολότερο, αλλά θα το φορέσω και αυτό...

 

Όχι, είναι λογικό να πανικοβάλλεσαι, αν δεν έχεις παρόμοιες εμπειρίες. Όσες όμως με το πρώτο περάσαμε δια πυρός και σιδήρου, την έχουμε δει πλέον πιο...φέεεεετααααα και δεν ξέρω αν είμαστε πιο τυχερές ή πιο άτυχες! :lol:

 

τώρα για τις παραπάνω σημειώσεις, το είπα, προς ιδίαν χρήση κυρίως, ουδεμία ευθύνη φέρω αν θυμάμαι κάτι λάθος, η καθεμία στον γιατρό της, εδώ μόνο ιδέες παίρνουμε, και λέμε τον πόνο μας:P

 

Αυτό εννοείται. ;)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλες πολύ πολύ:P

 

μάλλον πρέπει ν'ανοίξουμε ένα θέμα, πχ να το ονομάσουμε το τρίγωνο των παιδικών βερμούδων, όπου θα γράφουμε τα εναξήγητα φαινόμενα, να τα διαβάζουμε οι άσχετες και να συγκρατούμε τον πανικό μας!

 

αν και να τα χα διαβάσει... τι να λέμε τώρα, με το μωρό φέτα να μήν ξυπνάει, πάλι τα ίδια θα έκανα....:lol:

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν και να τα χα διαβάσει... τι να λέμε τώρα, με το μωρό φέτα να μήν ξυπνάει, πάλι τα ίδια θα έκανα....:lol:

Στανταράκι!:P

Τουλάχιστον να μην ξανακοψοχολιαστειτε... Άρα το εγκεφαλογράφημα βγήκε καλό. Μαγνητική θα κάνετε;

Εμείς με αυτά τα ανεξήγητα έχουμε κάνει τρια εγκεφαλογραφήματα και πάμε για δεύτερη μαγνητική:rolleyes:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σε ολα τα παιδακια μας να ειναι κι ας μας τρελαινουν!Γι'αυτο ειναι οι μαμαδες!Να αντεχουν!Παντως αυτο για τα ανεξηγητα,καλο θα ηταν να φτιαξουμε ενα θεμα.Να ξερουμε τι να περιμενουμε!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στανταράκι!:P

Τουλάχιστον να μην ξανακοψοχολιαστειτε... Άρα το εγκεφαλογράφημα βγήκε καλό. Μαγνητική θα κάνετε;

Εμείς με αυτά τα ανεξήγητα έχουμε κάνει τρια εγκεφαλογραφήματα και πάμε για δεύτερη μαγνητική:rolleyes:

 

μόνο αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, ή κάνει σπασμούς...

 

και δεν θέλετε αλήθεια να σας πω τι συζητούσα με άλλες μαμάδες εκεί στην αναμονή για τα εγκεφαλογραφήματα, σε τέτοιες γειτονιές κάνεις πολύ, μα πολύ κακές παρέες...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στα μωρακια σας κοριτσια

ευχομαι να ειναι το τελαυταιο κακο γεγονος που συμβαινει στην οικογενεια σας!!!!εγω μπαινοβγαινα στο νοσοκομειο επειδη ειχαμε διαταση νεφρου (ολα οκ πλεον)και ημουν ρακος ...εσεις περασατε μεγαλο γολγοθα!!!!

Ερχονται γιορτινες μερες!!!Προσπαθειστε να χαλαρωστε και απολαυστε τες μαζι με τη οικογενεια σας!!!!!....

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ακριβως συμπτωματα...στο πρωινο ξυπνημα(6.5 μηνων) το παιδι σαν μαστουρωμενο σαν εναν ενηλικα που χανει τις αισθησεις του....ασπρα χειλακια...ατονια...ενα κορμι λυμενο..ΣΟΚ .αρων αρων στο νοσοκομειο..τα κλασικα γενικη αιματος ουρων...και 24ωρη διανομη στο νοσοσκομειο..την επομενη στο ιποκρατειο (κτηριο φωκα )για εγκεφαλογραφημα...ολα καλα..και μας προτειναν για εναν ελενχο στο κυκλοφορικο και καναμε ενα καλο ελενχο στο παπανικολαου...

μετα απο 1,5 ετος σε ηλικια 22 μηνων ΞΑΝΑ μολισ ξυπνησε παλι τα ιδια...το παιδι λυποθυμο παλι στο νοσοκομειο..να το στιμπανε για του βαλουν ορο και αυτο μαστουρα..!!!ουΤε αντιδραση ουτε τπτ απλα ενα βλεμα στο κενο....παλι ο ιδιο δρομοσ στο ιπποκρατειο..και μας εστειλαν να κανουμε μαγνιτικη στο παπαγεωργειου....δεν εδειξε κατι .ομως... μεινεμε εκει...δεν καναμε τπτ αλλο...

Μου ειπαν πως την πρωτη φορα που συμβαινει κατι τετοιο απλα το παρατηρουμε την δευτερη το ελενχουμε την τριτη ομως και επειτα πρεπει να δωσουμε διαγνωση και συνεχομενη παρακολουθηση με φαρμακευτικη αγωγη...

moon child μου ειπαν οτι και εσενα μπορει να ξανασυμβει μπορει και οχι...μπορει να ηταν μια αντιδραση μετα απο ιωση που τυχων περασε...μπορει να ηταν οντως επιληψια και να μην ξαναδωσει αλλο επισοδειο μεγαλωνοντας...μπορει....μπορει....μπορει....ο ανθρωπινοσ εγκεφαλος..δεν μπορει να ειναι προβλεψιμος ποτε και για κανεναν ανθρωπο...

ενα ειναι σιγουρο πως η μαγνητικη εγκεφαλου δεν εδειξε κατι το παθολογικο....αλλα το σοκ που περαμε σαν οικογενεια δεν περιγραφεται...την τρτη φορα δεν θα το γλιτωσω το εμφραγμα....δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα ΝΑ ΚΡΑΤΑς ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ....:-(:-(:-( ΧΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΣΟΥ ΖΩΗ...

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, ή κάνει σπασμούς...

 

και δεν θέλετε αλήθεια να σας πω τι συζητούσα με άλλες μαμάδες εκεί στην αναμονή για τα εγκεφαλογραφήματα, σε τέτοιες γειτονιές κάνεις πολύ, μα πολύ κακές παρέες...

 

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια. Εγώ μάλιστα ένιωσα να γίνομαι και κακός μα πολύ κακός άνθρωπος που έβλεπα πράγματα κι έλεγα (από μέσα μου βρε μη λυσσάτε) "ευτυχώς εμείς τουλάχιστον δεν έχουμε αυτό" (το όποιο αυτό όχι κάτι στάνταρ). Γαϊδουριά, αλλά κάπως πρέπει να παρηγορηθείς γμτ και δεν το ελέγχεις το μυαλό.

 

Όλα βολικά εύχομαι για όλους....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κλάρα… μα και τις ίδιες διαδρομές, μάλλον μόνο στο κτήριο Φωκά τα κάνουν αυτά… εύχομαι να μην δω και δεύτερο επεισόδιο…

Και σεις να μην δείτε τρίτο….

Υπομονή, μέχρι να πεθάνουμε αυτά θα σκεφτόμαστε, πως ξυπνούν, πως κοιμούνται… ο φόβος και το άγχος δεν θα φύγουν ποτέ….

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή για να καταλάβω αυτό όλο το κατατάσουν σε άτυπη επιληπτική κρίση που θεωρείτε τυχαιο γεγονός αν δεν ξανασυμβεί;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω αυτό όλο το κατατάσουν σε άτυπη επιληπτική κρίση που θεωρείτε τυχαιο γεγονός αν δεν ξανασυμβεί;

 

χωρις επαναληψη του φαινομενου δεν μπορουν να χαρακτηρησουν το παιδι επιληπτικο και μαλιστα με μια καθαρη μαγνητικη....με ενα συμπτωμα σε αποσταση 18μηνες απο το αλλο δεν θεωρειται ενδειξη ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ... .εδω μου ειπαν πως επαναλαμβανομενεσ κρισεισ θεωρουνται αυτεσ που ειναι μεσα στο ιδιο 24ωρο 46ΩΡΟ και μηνα....οποτε απλα ευχομαστε να μην ξανα συμβει.....

και ναι το θεωρουμε τυχαιο γεγονοσ γιατι αλιως τι αλλο να κανω???? εκανα ολες τις εξετασεις που μου ζητησαν..παρακολουθω το παιδι μου καθημερινα με μεγαλη προσοχη στο καθε τι του...δεν υπαρχει κατι αλλο..:-(

εχουν ηδη περασει 17 μηνες αλλα εγω απλα τα τελευταια χρονια εχω χασει τον υπνο μου,,,,,

Link to comment
Share on other sites

ναι, και μένα έτσι μου είπαν, στο πρώτο επισόδειο απλά παρατηρούμε...

 

χθες κοιμόταν, κοιμόταν το πουλάκι μου λυμένο στο κρεββατάκι του και αργούσε να ξυπνήσει... και το κοιτούσα, το κοιτούσα, ....και μάλλον θα το κοιτάω μέχρι να πάει φαντάρος.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξανατύχει!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ναι, και μένα έτσι μου είπαν, στο πρώτο επισόδειο απλά παρατηρούμε...

 

χθες κοιμόταν, κοιμόταν το πουλάκι μου λυμένο στο κρεββατάκι του και αργούσε να ξυπνήσει... και το κοιτούσα, το κοιτούσα, ....και μάλλον θα το κοιτάω μέχρι να πάει φαντάρος.

χα..χα..εγω παλι τους γιους μου δεν εχω σκοπο να τους στειλω καθολου....ή να παω και εγω μαζι τους....τοσα εχουν γραφτει στο παρελθον για την μανα του στρατιωτη...μου φαινεται πως θα γραφτουν και στο μελλων....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοειται!

 

να μήν πιασουμε το θεμα αν πρεπει ηοχι να παει φανταρος, γιατι αυτο ειναι μαι αλλη, μεγαλη ιστορία για την οποία θα γράφουμε σε καμια εικοσαρια χρόνια:P

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα να ειναι !!!Ολα τα παιδακια να ειναι υγιη!!!Ευτυχως εγω δεν θα κλαιω για φανταριλικια---εχουμε μια κουκλιτσα μπεμπα 4μιση μηνων!!!Αλλα φοβαμαι μηπως αργοτερα καλιει αυτη για κανεναν φανταρο που θα ειναι μακρια της...αν μοιασει στη μαμα της που εκλαιγε για τον μπαμπα της καηκαμε!!!:PΚαι παλι ολα ναειναι περαστικα!!!Εγω ενα μπουκωμα να εχει η μικρη κ αγχωνομαι....Εχουμε γοπ, ειχαμε κ φραγμενο πορο στο ματι αλλα περασε με μασαζακι κ σαν πρωτο παιδι σε καθε τι που συνεβαινε αγχωνομαι τοσο που παθαινω κολικο του εντερου!!!!Και αυτο μαλλον θα το παθαινω μια ζωη οπως ειπε κ μια αλλη μανουλα!!Το αγχος δεν προκειται να σταματησει κ 90 χρονων να παμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κατι χαζο ισως πω αλλα με αυτα που διαβασα αγχωθηκα. Η κορη μου τον Ιουνιο (ηταν 3 παρα 4 μηνες) κοιμηθηκε στο αυτοκινητο, την ανεβασαμε στο φιλικο σπιτι που πηγαμε επισκεψη και ηταν χυμενο το παιδι, την βαλαμε στον καναπε, προσπαθουσαμε να την ξυπνησουμε τιποτα...ο αντρας μου τοτε ειχε ανησυχησει αλλα εγω ρε κοριτσια δεν το θεωρησα σημαντικο (απλα θεωρησα οτι κοιμαται). Μετα απο κανα 20λεπτο ξυπνησε και ηταν μες την τρελλη χαρα. Δηλ. ποτε ανησυχουμε αν δεν ξυπναει; Αυτο που ειπε μια κοπελα πιο πανω αν το βαλουμε στην μπανιερα;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

φεγγαροπαιδο, περαστικα σας και ευχομαι να μην σας ξανατυχει κατι τετοιο.

 

προσωπικα θεωρω οτι καλα εκανες και τον πηγες κατευθειαν στο νοσοκομειο γιατι αυτα που περιγραφεις θα μπορουσαν να εινια και συμπτωματα μηνιγγιτιδας. μην πανικοβαλλεστε. εινια αλλο πραγμα ενα παιδι να κοιμαται και αλλο να πεφτει σε ληθαργο.

 

ευχομαι καμια μανουλα να μην τα περναει αυτα. φεγγαροπαιδο κουραγιο, καλη ξεκουραση σε ολους σας και να μην ξανατυχει... το ευχομαι πραγματικα. να μην ξανατυχει ποτε και σε καμια μανουλα και σε κανενα παιδακι.

 

 

εμενα παλι ο μικρος αμα κανει πυρετο, πεταει εξανθημα σε ολο το σωμα λες και τον εχεις τσιμπησει παντου με βελονα. τον αρπαζουμε λοιπον και εμεις και τρεχουμε στην παιδιατρο. αιφνιδιο εξανθημα λεει ευτυχως αλλα θελει προσοχη καθε παραξενη συμπεριφορα του παιδιου γιατι υποκρυπτει σοβαρες παθησεις ενιοτε. καλυτερα τρεξτο παρα να παθει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...