Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Vasdeli, πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε όλα αυτά που κυκλοφορούν. Σου φαίνεται ότι μπορεί να περίμεναν δύο μαίες 40 ώρες ωδίνες και 7 ώρες τοκετό; Ποιά μήτρα θ το άντεχε αυτό; Δεν έχε καμία σημασία πιστέυω αν ήταν μία ή δύο καισαρκές πριν, δεν είνα εκεί το θέμα. Στο μαιευτήριο που πήγε να γεννήσει το τρίτο δεν μπορεί γιατρός να ξεπέρασε την ΠΗΤ, νομικά δε στέκει. Είχα διαβάσει ανάλογες εμπειρίες σε ένα ειδικό βιβλίο για vbac που το είχε γράψει μία γυναίκα περιγράφοντας τα ίδια ακριβώς συναισθήματα, αλλά από τότε 1985 μ΄χρι σήμερα έχουν αναθεωρηθεί κάποια πράγματα για τη vbac. Ψάξε μία μαία που να είναι διαθέσιμη να σε ξεγεννήσει με vbac στο σπίτι, δε νομίζω ότι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vasdeli, πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε όλα αυτά που κυκλοφορούν. Σου φαίνεται ότι μπορεί να περίμεναν δύο μαίες 40 ώρες ωδίνες και 7 ώρες τοκετό; Ποιά μήτρα θ το άντεχε αυτό; Δεν έχε καμία σημασία πιστέυω αν ήταν μία ή δύο καισαρκές πριν, δεν είνα εκεί το θέμα. Στο μαιευτήριο που πήγε να γεννήσει το τρίτο δεν μπορεί γιατρός να ξεπέρασε την ΠΗΤ, νομικά δε στέκει. Είχα διαβάσει ανάλογες εμπειρίες σε ένα ειδικό βιβλίο για vbac που το είχε γράψει μία γυναίκα περιγράφοντας τα ίδια ακριβώς συναισθήματα, αλλά από τότε 1985 μ΄χρι σήμερα έχουν αναθεωρηθεί κάποια πράγματα για τη vbac. Ψάξε μία μαία που να είναι διαθέσιμη να σε ξεγεννήσει με vbac στο σπίτι, δε νομίζω ότι θα βρεις.

 

Σαφώς και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί αν όμως διαπιστώσω με τα ίδια μου τα μάτια τότε εγώ τουλάχιστον παυω να είμαι.

 

Στο σύνδεσμο θηλασμού LLL στον οποίο είμαι μέλος γνώρισα περιπτώσεις vbac2 παρακαλώ!Γνώρισα μαία που συνεργάζόταν με το Ευτοκία η οποία ξεγέννησε με vbac στο σπίτι.Βέβαια για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει -ως γυναίκα- να είσαι αποφασισμένη, δυνατή και να μην επηρεάζεσαι από αυτά που πολλές φορές σου λένε οι γιατροί για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.Μάθανε οι πιο πολλοί να βασίζονται στην αμάθεια και τον φόβο των γυναικών.Έχουν μετατρέψει τον τοκετό σε χειρουργική επέμβαση ενώ είναι ό,τι πιο φυσικό για την γυναίκα.Αν έχει προηγηθεί μια καισαρική και πας έγκυος στο δεύτερο προκειμένου να μην σε χάσουν από πελάτη και ενώ εσύ έχεις εκφράσει την επιθυμία σου να γεννήσεις φυσιολογικά-σε αφήνουν ως το τέλος να πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις και στο τέλος επειδή έχεις υπερβεί ίσως κανα δυο από τα 'αν' τους σου φορμάρουν την καισαρική φοβίζοντας σε δήθεν με την υγεία του παιδιού και εκεί είναι που εσύ πέφτεις ως ώριμο φρούτο!

Και όλα αυτά σου τα λέει κάποια που πριν 4 χρονάκια ήταν στην δική σου φάση...έγκυος στο δεύτερο, έχοντας επιθυμία να γεννήσει φυσιολογικά στο γιατρό της,ο γιατρός της να την αφήνει να πιστεύει ότι θα το κατορθώσει ....τελικά γέννησα με καισαρική ξανά γιατί δήθεν το παιδί ήταν μεγάλο....(Ο Παυλούκος μου δε, γεννήθηκε 3150 το κακόμοιρο....). Δεν φταιεί κανείς, εγώ που έπεσα σαν το ώριμο φρούτο και που τότε δεν το είχα ψάξει το θέμα όπως έπρεπε.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα, εχω κανει και εγω καισαρική και τώρα μετα απο 4,5 χρόνια διανύω τον 5ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης. Θα ήθελα και εγω πολύ να εχω φυσιολογικό τοκετο αλλα ο γιατρος μου μου το'χει αποκλείσει λογω κιλών λέει (ε τα'χω τα παραπανω κιλά δε μπορω να πώ) και μαλιστα μου τόνισε οτι ειμαι και ιδιαιτερη παρίπτωση...

Αυτο που θέλω να σας πω όμως ειναι οτι εχω μια φιλη η οποία μετα απο καισαρική στα 2 χρόνια γέννησε φυσιολογικά!!!

Ξερετε που? Στο Αργος!!! Η κοπέλα εμενε στο Ναυπλιο ο γιατρος που την παρακολουθούσε ήταν στο νοσοκομείο του Αργους που μάλιστα καθόλη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης της ηταν ανενδοτος για Φ.Τ. μεχρι που της σπάσαν τα νερά! Ειδε οτι ειχε πονους διαστολή και ότι άλλο χρειαζόταν και ξαφνικά της εκσασε το παραμύθι, η φιλενάδα μου τρομαξε γιατι τοσο καιρο της το χε απορρίψει και του λέει... οχι πλακα μου κάνεις παμε για καισαρική!!

Ευτυχως για εκεινη που δεν την άκουσε της ειπε οτι όλα πάνε καλά και συνεχισε το Φ.Τ.

Οπως φαντάζεστε η κοπέλα σηκώθηκε αμέσως μετά τον τοκετο, και δεν πιστευε οτι ολα ειχαν τελειωσε το καλά και γρήγορα!

Μακάρι να με εξεπλητε και εμενα ο γιατρος μου αλλα οπως εχετε αναφερει και πιο πάνω επειδη θα γεννησε στο Ελενα οι πιθανότητές μου ειναι μηδανηνές!!!

Πάντως αν βρειτε κάποιον γιατρο σε δημόσιο που τον εμπιστευόμαστε θα; ηθελα και εγω πληροφορίες!

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οι γνώμη και η απόφαση είναι του καθενός προσωπικές. Όμως vasdeli, δεν απάντησες στις ερωτήσεις που έθεσα πιο πάνω...

Ξέρεις τι μου είπε η μαία από το Ευτοκία: επρεπε να το ψάξετε τότε στην πρώτη γέννα. ΤΩΡΑ ΕΞΑΡΧΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ. Ακόμη και το βιβλίο που διάβασα και υποστήριζε 100% τη vbac έλεγε ότι οι πιθανότητες να γεννήσει μία γυναίκα με vbac είναι 70-80%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά οι γνώμη και η απόφαση είναι του καθενός προσωπικές. Όμως vasdeli, δεν απάντησες στις ερωτήσεις που έθεσα πιο πάνω...

Ξέρεις τι μου είπε η μαία από το Ευτοκία: επρεπε να το ψάξετε τότε στην πρώτη γέννα. ΤΩΡΑ ΕΞΑΡΧΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ. Ακόμη και το βιβλίο που διάβασα και υποστήριζε 100% τη vbac έλεγε ότι οι πιθανότητες να γεννήσει μία γυναίκα με vbac είναι 70-80%.

 

 

Δεν έχω λόγο να μην πιστεύω όλα αυτά που ρωτάς διότι έχοντας γνωρίσει τις 'μητρικές' φιγούρες αυτών των γυναικών-καμια σχέση με επαγγελματίες μαίες-πιστεύω πως βοηθάνε πάρα πολύ...

Όσο γιαυτό που σου είπε η μαία στο ευτοκία είναι αλήθεια...Αν δίνεις στο πιο πάνω μήνυμά μου αυτό ακριβώς λέω....Για τις 2 καισαρικές μου δεν φταίει κανείς τόσο όσο εγώ που όφειλα τουλάχιστον μετά την μία να ανοίξω τα μάτια μου για να δω την αλήθεια...Δυστυχώς έπρεπε να γίνει και η δεύτερη καισαρική για να "δω" μπροστά μου.

Αυτό όμως δεν μας εμποδίζει να λέμε τις εμπειρίες μας μήπως κάποιες γυναίκες σταθούν πιο τυχερές.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα παραπάνω και ο γιατρός μου και η μαία από το Ευτοκία που μίλησα μαζί της μου είπανε ότι την επόμενη μέρα από την ΠΗΤ μπαίνεις για καισαρική. Προφανώς και η φύση δ βάζει τέτοιο περιορισμό από τη μία μέρα στην άλλη. Απ' ό,τι έχω ακούσει υπάρχει νομικό περιοριστικο και αυστηρό πλαίσιο και από τη στιγμή που vbac γίνεται μόνο από λίγους γιατρούς και μόνο σε ιδιωτικά μαιευτήρια, άρα vbac πέρα από την ΠΗΤ μπορείς να κάνεις μόνο στο σπίτι με μαία. Δε νομίζω να παίζει ρόλο αν είναι vbac ή vba2c. Οι πιθανότητες για ένα φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική είναι 70-80%. Ακόμη και οι φανατικοί υποστηρικτές της vbac αναφέρουν αυτό το ποσοστό. Ακόμη και μία γυναίκα με ισχυρή θέληση και άρτια προετοιμασία μπορεί να πέσει σε αυτό το 30%, όπως και μία γυναίκα με όχι καλή προετοιμασία και όχι ισχυρή βούληση μπορεί να πέσει στο ποσοστό του 70% και να γεννήσει με vbac. Έχει σημασία και πως εξελίσσεται ο τοκετός εκείνη την ώρα. Οι γιατροί μας στην Ελλάδα πράγματι είναι πολύ καλοί χασάπηδες και δεν ξέρουν να αντιμετωπίζουν τους πόνους μιας γυναίκας ως κάτι φυσιολογικό, τους φοβούνται και μς φοβίζουν. Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι το βάρος του μωρού δεν έχει σχέση με το πως θα γεννήσεις. Δεν σε αφήνουν να ξεπεράσεις την ΠΗΤ όχι εξαιτίας του βάρους του, αλλά υπάρχει νομικός περιορισός.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δε συμφωνώ με την καισαρική όταν από πριν και χωρίς να πει ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει η γυναίκα εντούτοις επιμένει να την κάνει. Αλλά όταν την ώρα της γέννας ο γιατρός βλέπει ότι πέφτουν οι παλμοί της καρδιάς του μωρού και λέει ότι πρέπει να γίνει εσείς λέτε ότι πρέπει η γυναίκα να λέει όχι εγώ θέλω να γεννήσω φυσιολογικά; Που μπαίνει λοιπόν το όριο και ο "επιβεβλημένος λόγος" για την καισαρική; Μπορούσα εγώ όταν είδα στο μόνιτορ ότι έπεφταν κάτω από το μισό οι παλμοί της κόρης μου να πω όχι δε θα γίνει καισαρική αλλά θα περιμένουμε; Όταν την έβγαλαν ήταν τυλιγμένη με το λώρο σε όλο της το σώμα και είχε εγκλωβιστεί ψηλά και δε θα μπορούσε να κατέβει....

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό είναι ότι δεν μπορείς να του αντισταθείς, γιατί η ερμηνεία των παλμων είναι κάτι πολύ ρευστό. Γι αυτό και η χρήση των καρδιοτοκογράφων είναι απλά για εκφοβισμό της γυναίκας, άσε πο κα οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν να τους ερμηνευουν. Οι παλμοί του μωρού συχνά επιβραδύνονται κατά τη διάρκεια της γέννας, ειδικά όταν το μωρό παίρνει στροφές, ή μάλλον χάνονται για το μηχάνημα. Ο ομφάλιος λώρος είναι άλλο ένα όπλο εκφοβισμού. Περισσότερα από τα μισά μωρά τυλίγονται στον ομφάλιο λώρο, αλλά όλα μπορούν να ξετυλιχτούν. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν τόσες περιτυλίξεις όσες λένε σαν δικαιολογία εκ των υστέρων οι γυναικολόγοι, μα πόσο πια μακρύς μπορεί να είνα ένας ομφάλιος λώρος 2 μέτρα, τι είναι σκοινί που παράγεται με το μέτρο; Το τραγικό, λέω πάλι, είναι ότι εκείνη τη στιγμή δεν εκφράζεις αμφιβολίες και δεν κάνεις διαπραγματεύσεις. Από πριν πρέπει να ενημερωθείς και να μπορείς να αποφύγεις τέτοιους γιατρούς. Πώς; Να αποφεύγεις γιατρούς με πολύ μεγάλο αριθμό γεννήσεων, σίγουρα πολλές από αυτές είναι καισαρικές. Οι πολύ γνωστοί γιατροί επίσης. Και τους άπειρους να αποφεύγεις, από άγνοια και φόβο καταφεύγουν σε καισαρικές. Ρώτησε εναλλακτικούς γιατρούς άλλων ειδικοτήτων για γυναικολόγους με σεβασμό και εμπειρία στη γυναία και τους πόνους της γέννας. Όταν θα τον βρεις, τσέκαρέ τον. Εξέφρασε τους φόβους σου και αν πιαστέι από αυτούς και σου πει ότι θα έχεις δύσκολο τοκετό, πράγμα το οποίο δεν μπορεί να προκαθοριστεί, μόνο η εξέλιξη του τοκετού το δείχνει, άλλαξέ τον χωρίς δεύτερη σκέψη. Δούλεψε μέσα σου με τους φόβους που σου επιβάλλει η κοινωνία και μην το συζητάς και πολύ, η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να το δεχτεί και θα σε επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτά που λέτε...εξάλλου εκείνη την ώρα όσο και να έχεις από πριν ενημερωθεί όπως λέτε, αν σου πούνε ότι το μωρό δυσκολεύεται δε μπορείς να πεις όχι θα περιμένουμε. Εγώ που είχα την ατυχία να έχω μια αποβολή πριν γεννήσω την κόρη μου δε θα μπορούσα να ζήσω αν από δική μου επιμονή πάθαινε κάτι το μωρό μου. Εξάλλου ο γιατρός μου δε φημίζεται να κάνει εύκολα καισαρική, ούτε επισκληρίδιο δεν ήθελε να μου κάνει και όταν συζητούσαμε πριν γεννήσω πάντα για φυσιολογικό μιλούσαμε.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες εξέταση της τομής και μετρήσαμε τελευταία φορά βάρος σε μεγάλο υπέρηχο. Θα αξιολογήσει τις μετρήσεις όμως την Παρασκευή ο γιατρός που μ παρακολουθεί και θα με ξεγεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες και γω περιμένω να γεννήσω με φ.τ. Πριν 17 μήνες εκανα καισαρική σε μια κλινική που έχει ποσοστό καισαρικών 80% απ οπτι έμαθα. Ακόμα κι αν περάσω την ΠΗΤ μου, μου είπαν ότι μου δίνουν κάποιες μέρες περιθώριο να με πιάσουν οι πόνοι, όπως δίνουν και σε κάθε εγκυμοσύνη. Θα σας ενημερώσω για το τί θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

to elena- to opio ine mias epohis-ehi gini pleon athlio. Itan mesa sti vroma otan piga....ke vbac den kanoun yiati den ehoun ta facilities- tin ipodomi.

 

Δεν ξέρω τι εννοεις όταν λες ότι δεν έχουν την υποδομή, είναι ένα Γενικό Νοσοκομείο, και εγώ έκανα vbac εκεί πριν 3 εβδομάδες.

Ο.κ. δεν το υποστηρίζουν κι όλας, σε κοιτάνε σαν... ουφο οταν λες ότι επιθυμείς να γεννήσεις φυσιολογικά μετα από καισαρική, αλλά όταν δεν το υποστηρίζουν και δεν το απαιτούν οι γυναικες, θα το υποστηρίξουν οι γιατροι και το νοσηλευτικό προσωπικό;

Εμένα παντως με υποστήριξε ο γιατρός μου, άλλωστε του το είχα κανει σαφές απο την πρώτη στιγμή ότι γι αυτό τον επέλεξα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι όλες οι μητερες που γέννησαν με καισαρική, είτε το ήθελαν είτε όχι, κουβαλούν αναπόφευκτα τραύματα, γιατί η καισαρική δεν ήταν και δεν μπορέι να είναι κάτι φυσιολογικό. Τα υγιή παιδιά μας είναι μόνο παρηγοριά, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η καισαρική παραβίασε το σώμα μας και την ψυχή μας. Σαν να λέμε: 'με βίασαν, ευτυχώς που είμαι ζωντανή' και επίσης στους βιασμούς μίκρη σημασία έχει το άν ο βιαστής θεωρεί ότι τον προκάλεσες ή οχι.

 

Aυτό κάπως νιώθω κι εγώ - πίστευα ότι θα ξεπερνούσα την απογοήτευσή μου, αλλά 12 μήνες μετά ακόμα σκέφτομαι ότι κατέληξα στο χειρουργείο (επειδή τα νερά που έσπασαν ήταν κεχρωσμένα και είχα διαστολή 1,5 - από την άλλη πήγα την ημέρα της ΠΗΤ με πρόκληση). Έκανα πολλές συζητήσεις με το γιατρό μου και πιστεύω ειλικρινά ότι για αυτόν η κ.τ. ήταν ο ενδεδειγμένος δρόμος. Αλλά, είπαμε, δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα. Μετανιώνω και για το φόβο που ένιωθα για τη διαδικασία του τοκετού και σκέφτομαι ότι ίσως να έφταιξε κι αυτό με τον τρόπο του

 

Ωστόσο, να προσθέσω ότι εγώ η ίδια έχω μια πάααρα μικρή αναπηρία (κάτι σαν πολύ ελαφριά μορφή cerebral palsy) λόγω επιπλοκών - επειδή ακριβώς ο γιατρός της μητέρας μου επέμεινε στο Φ.Τ. (αυτά στις ΗΠΑ εν έτει 1975). Λίγο να είχα αργήσει, θα ήμουν παράλυτη. ΟΠότε αναγνωρίζω ότι η καισαρική πολλές φορές είναι σωτήρια.

 

Η απογοήτευση παραμένει πάντως.

 

Και αφού έβγαλα τα σώψυχά μου :D θα ήθελα να ζητήσω από τις κοπέλες που έχουν να συστήσουν γιατρούς που αναλαμβάνουν vbac, να στείλουν και σε εμένα.

 

Katpend, συγχαρητήρια για το μωράκι σου και για την εμπειρία. Αν την περιγράφεις πουθενά, μπορείς να ποστάρεις ένα λινκ; Eμένα τουλάχιστον, ως ζωντανό διαδικτυακό παράδειγμα, πολύ με ενέπνευσες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katpend---> me pion ekanes vbac sto elena? O diefthidis legete Farmakidis ke piga se afto prin peripu 1 1/2 mina. Mou ipa vbac sto elena den ginete- xehase to. O idios mou ipe oti den iparhoun pleon arketa hirourgia yia na adimetopisoun to endehomeno tis rixis amesa.

Malista ton Farmakidi ton vrika, yiati itan apo tous ligous eline pou ehi dimosiefsi diethni arthra yia to VBAC! yia'fto ton plisiasa.

 

Pios sou ekane vbac sto Elena? Boris na mou dosis to onoma?

 

 

P.S. Otan leo yia ipodomi, enoo oti pola dimosia nosokomia pleon den ipostirizode eparkos ikonomika apo to kratos ke odos adimetopizoun provlimata. To Elena den ine to Elena pou itan kapote....Epidi perpatisame arketa mesa mehri na vro to grafio tou deifthidi, den itan katharo nosokomio ke fenotan paramelimeno....Den itan se kali katastasi.

Link to comment
Share on other sites

Bouboukitsas mum------> prin genniso afto to pedi, iha prooro toketo stin proigoumeni egimosini ston 6 o mina ke to pedi hathike....Ke pistepse me, akoma den gnorizo yiati. Evdomada 24 iha diastoli 3 cm. Se pliroforo oti epi 2 evdomades iha ponakia sti plati ke eno pira ton meeftira na tou to po, mou ipe min erhese den ine tipota....Edometaxi iha pai sti yiayia mou, i opia paratirise oti i kilia mou ihe pesi...ke epene, pigene na dis....

Telika to ehasa to pedi- mou espasan ta nera mesa sto leto ke to epomeno proi gennisa....ke pethane....

Den iha oute diaviti, oute zaharo, oute tipota. Ke ime igiis 31 hronon ke oute ipervari.

Den iha tis kaliteres ebiries....

 

Pano se afto stirihtike o vromikos meeftiras mou ke mou ekane kesariki. Mou lei 'i apoliti asfalia' . Patise pano sta traumata mou ke mou edose mia ke me hiroterepse!

Den mou ipe tis epiptosis tis kesarikis! ke malista tis teleftees meres -meta tin evdomada 38- arhisan me tis mees tou na me fovizoun....fadazese na ftasis stin 40! ola ta kana sto telos ginode....

Mou katestrepsan tin psihologia.....Den borousa pleon na kimitho to vradia....

 

Tora eho mia tomi 15 cm sti mitra!

Den tou xanamilisa tou yiatrou aftou meta tin kesariki! Den borousa oute na ton adikrison mesa sto mitera.

Eno...parolo tin proti kakia ebiria den misisa ton yiatro tote. Itan toulahistoan anthropinos.....

 

Den thelo pali ta idia, diladi na patisoun pano stin kesariki ke na mou tin xanakanoun.

Link to comment
Share on other sites

rad_mid καλημέρα, είναι τρομερό αυτό που πέρασες ειλικρινά λυπάμαι πολύ. Χαίρομαι όμως που τώρα έχεις ένα υγιές παιδάκι και εύχομαι να του χαρίσεις όσα αδελφάκια επιθυμείς. Πραγματικά είναι απαράδεκτος ο τρόπος εκφοβισμού σου για να σε αναγκάσουν να δεχτείς την καισαρική, είναι άθλιο να φαίρονται έτσι σε μια κοπέλα που πέρασε το μεγαλύτερο πόνο που μπορεί μια μάνα να περάσει. Είναι σίγουρα δικαιολογημένη η οργή σου. Αυτό που εγώ πιστεύω όμως είναι ότι πραγματικά εμείς που γεννάμε δε μπορούμε ακριβώς να ξέρουμε αν η καισαρική μας είναι απαραίτητη ή όχι γιατί ούτε τις ιατρικές γνώσεις έχουμε ούτε εκείνη την κρίσιμη ώρα μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη ενός πιθανού προβλήματος του νεογνού. Δε μιλώ όμως για τη δική σου περίπτωση γιατί εσένα εφόσον όλα τα υπόλοιπα ήταν καλά και δεν είχε δει ο γιατρός κάτι που να επιβάλει την καισαρική, έπρεπε να το αφήσουν να εξελιχθεί πρώτα και να έβλεπαν στην πορεία. Είναι πραγματικά απαράδεκτο να λες σε μια μάνα που πέρασε ό,τι πέρασες εσύ "φαντάσου να φτάσεις στις 40 βδομάδες και μετά να το χάσεις". Αυτό όχι από μάνα δε λέγεται αλλά ούτε από κανέναν που θέλει να αποκαλεί τον εαυτό του άνθρωπο.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Thanks bouboukitsa's mum. Ne itan odos poli ashimi ebiria- oti hirotero vasika. Mou ihan vali stadol olo to vradi ke me ihan sta domatia odinon sto leto....me ihan afisi me tous dikous me ke otan zitisa na erthi o yiatros mia apo tis mees! arhise na mou milai ashima....Den ine anthropoi aftoi....

ke meta i kesariki...

Yi'afto leo stop-toulahiston yia mena. Opos egrapsa, vrika omada pou metrai pos ethrepse i tomi, ke ean odos ine kali, ores ores den thelo na xanapao se nosokomio. Makari na genniso toso grigora, pou na min prolavo.

Distihos den boresan na mou apodixoun oti tous eho toso anagi ( i oti pragmatika hriazome kesarikes)---o protos den prolave to provlima,,,ke o defteros meeftiras mou ekane tomi.....

Ego me to pou tha mino egios, ilikrina tha prosefhome sto theo, na me litrosi apo aftous tous meeftires,,,ke ite na stili stin zoi mou enan meeftira kalo- pano apo ola ilikrini anthropo,,,i na me afisi na genniso efkola.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διάβασα το post σου, και σε ενημερωνω οτι ο γιατρος μου το έκανε το 2003.

Γέννησα το 2000 με καισαρική στον ιδιο γιατρο, και το 2003 γέννησα φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα. :-)

Το ονομα του είναι Αρης Καραγιαννίδης και εχει ιατρείο στην Γλυφάδα. Τον επισκέπτομαι και τώρα που είμαι έγκυος στο τρίτο παιδί. Εχει και website edit admin

Ο γιατρός είναι απο την Γερμανία και εκεί είναι κάτι τέτοιες υποθέσεις ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Θέλω κι εγώ να σας διηγηθώ την ιστορία μου χωρίς ειδικούς όρους(σκεφτήτε ότι το vbac το έμαθα από το forum) αν και νομίζω ότι παρόμοια έχεται διαβάσει..

Ο μεγάλος μου γιος γεννήθηκε πριν από 7 χρόνια περίπου με καισαρική περίπου στιν 36 εβδομάδα γιατί είχα πρόωρη γύρανση του πλακούντα.Ο γιατρός που είχα τότε μου απέκλεισε τον φυσιολογικό.

Ο 2ος ζουζούνος μου γεννήθηκε πριν από 4 μήνες στο Ιασώ.Ο γιατρός που έχω τα τελυταία 4 χρόνια πέρνοντας μου ένα γερό ιστορικό με είχε κατευθύνει σε αιματολόγο για επιπλέον εξετάσεις πριν μείνω έγκυος.Ξέραμε λοιπόν ότι στη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης θα κάνω κάποιες εξετάσεις και καθημερινά ενέσεις λόγω θρομβοφιλίας.(είχα και μία αποβολή ενδιάμεσα)Όλα πηγαίναν καλά και ο γιατρός μου μου έλεγε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά.(που να τον πιστέψω)Στον 8ο μήνα είχα πάλι πρόωρη γύρανση και οι εξετάσεις για το αίμα μου ήταν χάλια .Έτσι ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε να σπάσουν τα νερά..Το κράτησε αρκετά και έτσι την 38η εβδομάδα κανονίσαμε

rdv για τεχνιτούς πόνους.Η διαδικασία ξεκίνησε στις 8:30 το πρωί .Ήμουν συνεχώς μαζί με τη μαία και σιγά σιγά αυξάνονταν και οι πόνοι.Μου έκαναν επιισκληρίδιο σαφώς μικρή δόση.Κατά τη διάρκεια της αναμονής, τους ρωτούσα πως θα γεννήσω και ο γιατρός μου μου έλεγε "προσπαθούμε για φυσιολογικό και έχει ο Θεός".

Για να μην σας κουράζω στις 16:30 γέννησα και το τζουτζούκο μου ο οποίος ήταν δεμένος με το λώρο και έβγαινε με τον αγκώνα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Για κάποιες μπορεί να φαίνεται φυσιολογικό αλλά για μένα και για τις νοσοκόμες του ΙΑΣΩ ήταν απίστευτο."Μα μετά από καισαρική γεννήσατε φυσιολογικά?" μου έλεγαν συνεχώς.

Θεωρώ ότι είναι θέμα Θεού θέλοντως πρώτα(αν έπεφταν ας πούμε οι σφυγμοί δεν θα ήταν εύκολο να συνεχίσουμε)και μετέπειτα επιμονής, του γιατρού μου.Μέσα σε όλα να προσθέσω ότι ο άντρας μου ήταν μαζί όλες αυτές τις ώρες και έκοψε και το λώρο του παιδιού.

Αν με ρωτήσετε τι από τα δύο προτιμώ???Πραγματικά δεν με νοιάζει.Νομίζω ότι μέρα με τη μέρα βλέποντας το παιδί σου να μεγαλώνει τα ξεχνάς όλα.......και τους πόνους και όλα.....

 

Ευχαριστώ το γιατρό μου, τη μαία μου και τον άντρα μου που το πάλεψαν μαζί μου και ήταν δίπλα μου!!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική την Ασπασία μου στις 40 εβδομάδες λόγω ισχυακής προβολής. Ο άντρας μου και η οικογένεια του (κυρίως η πεθερά μου) είχαν φαγωθεί να γεννήσω παρόλαυτά φυσιολογικά. Επιχείρημα: παλιά έτσι τα γεννούσαν και ανάποδα να ήταν. Φυσικά δεν έχω μετανοιώσει που άκουσα τον γιατρό μου, γιατί μπορεί έτσι να τα γεννούσαν, που και που όμως έμενε και κανένα ανάπηρο και που και που όλο και καμιά μανούλα πέθαινε στη γέννα. Φυσικά δεν ήταν απαραίτητο να συμβεί σε μας, αλλά σε κάποιον συμβαίνει κάποτε. Όπως οι επιπτώσεις της επισκληριδίου. Χιλιάδες γυναίκες γεννάνε χωρίς πρόβλημα με επισκηρίδιο, σε μένα όμως (όπως λένε η μία στις τόσες χιλιάδες) συνέβη να μην μπορώ να κουνήσω το αριστερό μου πόδι παρά μόνο με αφόρητους πόνους και ανάρρωση μετά από δύο χρόνια (ένα πονάκι μου έχει μείνει μόνιμο αριστερά στην πλάτη πάντως, εντονότερο τώρα που διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου). Οπότε για μένα δεν είναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου τοκετού, αλλά ασφαλέστερου. Στην αρχή της εγκυμοσύνης έψαχνα κι εγώ γιατρό για φυσικό τοκετό. Το πρόβλημα μου όμως ήταν το εξής: δεν ήθελα κάποιον ο οποίος θα το έβλεπε φανατικά και θα επιχειρούσε φυσικό τοκετό πάση θυσία, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση νομίζω να είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο για μένα είναι η ασφάλεια η δική μου και του παιδιού μου. Έπειτα νόμιζα ότι στα δημόσια μαιευτήρια θα ήταν πιο θετικοί για μια τέτοια περίπτωση, διαπίστωσα όμως ότι μάλλον δεν ισχύει αυτό. Οπότε ζήτησα απλώς να βρω έναν καλό γιατρό (έτυχε να είναι πάλι στο Ιασώ), έθεσα το θέμα στην αρχή χωρίς να λάβω σαφή απάντηση και συνεχίσαμε. Μάλιστα κάποια στιγμή είχαμε συζητήσει και για πιθανή ημερομηνία καισαρικής και η μέρα ήταν η σημερινή 3 Ιουλίου. Παρόλαυτά ο γιατρός μόνος του πριν από δύο εβδομάδες ανέφερε την περίπτωση να γεννήσω φυσικά καθώς το μωρό έχει γυρίσει και όλα φαίνονται να προχωρούν κανονικά. Εγώ πάλι του τόνισα, ότι αυτό που προέχει είναι να πάνε όλα καλά. Σήμερα που είχα ραντεβού είπαμε να περιμένουμε όχι μόνο μέχρι την ΠΗΤ, αλλά και λίγες μέρες παραπάνω, με συνεχή όμως έλεγχο του μωρού και αν όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά και αν προχωρήσω σε τοκετό χωρίς καμία παρέμβαση τότε θα αποφύγω την καισαρική. Και τώρα βρε κορίτσια με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος ότι κάτι θα πάει στραβά. Από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να υπάρχει καμία παρέμβαση και ο τοκετός να εξελιχθεί ομαλά. Τι άλλο πρέπει να έχω υπόψιν μου τελικά; Πόσο σύντομα πρέπει να εξελιχθεί ο τοκετός για να μην υπάρχει κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική την Ασπασία μου στις 40 εβδομάδες λόγω ισχυακής προβολής. Ο άντρας μου και η οικογένεια του (κυρίως η πεθερά μου) είχαν φαγωθεί να γεννήσω παρόλαυτά φυσιολογικά. Επιχείρημα: παλιά έτσι τα γεννούσαν και ανάποδα να ήταν. Φυσικά δεν έχω μετανοιώσει που άκουσα τον γιατρό μου, γιατί μπορεί έτσι να τα γεννούσαν, που και που όμως έμενε και κανένα ανάπηρο και που και που όλο και καμιά μανούλα πέθαινε στη γέννα. Φυσικά δεν ήταν απαραίτητο να συμβεί σε μας, αλλά σε κάποιον συμβαίνει κάποτε. Όπως οι επιπτώσεις της επισκληριδίου. Χιλιάδες γυναίκες γεννάνε χωρίς πρόβλημα με επισκηρίδιο, σε μένα όμως (όπως λένε η μία στις τόσες χιλιάδες) συνέβη να μην μπορώ να κουνήσω το αριστερό μου πόδι παρά μόνο με αφόρητους πόνους και ανάρρωση μετά από δύο χρόνια (ένα πονάκι μου έχει μείνει μόνιμο αριστερά στην πλάτη πάντως, εντονότερο τώρα που διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου). Οπότε για μένα δεν είναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου τοκετού, αλλά ασφαλέστερου. Στην αρχή της εγκυμοσύνης έψαχνα κι εγώ γιατρό για φυσικό τοκετό. Το πρόβλημα μου όμως ήταν το εξής: δεν ήθελα κάποιον ο οποίος θα το έβλεπε φανατικά και θα επιχειρούσε φυσικό τοκετό πάση θυσία, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση νομίζω να είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο για μένα είναι η ασφάλεια η δική μου και του παιδιού μου. Έπειτα νόμιζα ότι στα δημόσια μαιευτήρια θα ήταν πιο θετικοί για μια τέτοια περίπτωση, διαπίστωσα όμως ότι μάλλον δεν ισχύει αυτό. Οπότε ζήτησα απλώς να βρω έναν καλό γιατρό (έτυχε να είναι πάλι στο Ιασώ), έθεσα το θέμα στην αρχή χωρίς να λάβω σαφή απάντηση και συνεχίσαμε. Μάλιστα κάποια στιγμή είχαμε συζητήσει και για πιθανή ημερομηνία καισαρικής και η μέρα ήταν η σημερινή 3 Ιουλίου. Παρόλαυτά ο γιατρός μόνος του πριν από δύο εβδομάδες ανέφερε την περίπτωση να γεννήσω φυσικά καθώς το μωρό έχει γυρίσει και όλα φαίνονται να προχωρούν κανονικά. Εγώ πάλι του τόνισα, ότι αυτό που προέχει είναι να πάνε όλα καλά. Σήμερα που είχα ραντεβού είπαμε να περιμένουμε όχι μόνο μέχρι την ΠΗΤ, αλλά και λίγες μέρες παραπάνω, με συνεχή όμως έλεγχο του μωρού και αν όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά και αν προχωρήσω σε τοκετό χωρίς καμία παρέμβαση τότε θα αποφύγω την καισαρική. Και τώρα βρε κορίτσια με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος ότι κάτι θα πάει στραβά. Από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να υπάρχει καμία παρέμβαση και ο τοκετός να εξελιχθεί ομαλά. Τι άλλο πρέπει να έχω υπόψιν μου τελικά; Πόσο σύντομα πρέπει να εξελιχθεί ο τοκετός για να μην υπάρχει κίνδυνος;

 

Katarxin min anxonese....den boithaei oute esena, oute to moro sou. Den ta katafera na geniso fisiologika sto 2o alla eixa diavasei arketa. To mono pou prepei na apofigeis einai na min sou kanoun texnitous ponous - auxanete o kindinos rixi mitras - na xereis oti to pososto auto einai 0.5% xoris tous texnitous ponous (arketa mikro opote min anxonese)...episis, an sou kanoun episkliridio, prospathise oso boreis na perimeneis na ftaseis toulaxiston giro sta 6cm allios borei na sou epivradini ton toketo kai na katalixis se kaisariki dioti den proodeuti o toketos. borei na eisai apo tis tixeres pou pane apo 1cm se 10 se liges ores kai na teleiosoun ola poli grigora :-) Ola tha pane kala kai sou euxomai kali epitixia!! Ola tha pane kala arkei na to pisteveis :-)!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το post σου, και σε ενημερωνω οτι ο γιατρος μου το έκανε το 2003.

Γέννησα το 2000 με καισαρική στον ιδιο γιατρο, και το 2003 γέννησα φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα. :-)

Το ονομα του είναι Αρης Καραγιαννίδης και εχει ιατρείο στην Γλυφάδα. Τον επισκέπτομαι και τώρα που είμαι έγκυος στο τρίτο παιδί. Εχει και website edit admin

Ο γιατρός είναι απο την Γερμανία και εκεί είναι κάτι τέτοιες υποθέσεις ρουτίνα.

 

Itan kapote o giatros mou o Karagianidis!! alla doulevo sto N. Psychiko kai vrika kapion sto Psychiko gia na pigeno meta tin douleia klp. Krima pou den ton kratisa!! :-( tou esteila minima gia VBA2C kai perimeno na do ti tha mou pei :-)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν συνεχώς μαζί με τη μαία και σιγά σιγά αυξάνονταν και οι πόνοι.Μου έκαναν επιισκληρίδιο σαφώς μικρή δόση.Κατά τη διάρκεια της αναμονής, τους ρωτούσα πως θα γεννήσω και ο γιατρός μου μου έλεγε "προσπαθούμε για φυσιολογικό και έχει ο Θεός".

Για να μην σας κουράζω στις 16:30 γέννησα και το τζουτζούκο μου ο οποίος ήταν δεμένος με το λώρο και έβγαινε με τον αγκώνα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Για κάποιες μπορεί να φαίνεται φυσιολογικό αλλά για μένα και για τις νοσοκόμες του ΙΑΣΩ ήταν απίστευτο."Μα μετά από καισαρική γεννήσατε φυσιολογικά?" μου έλεγαν συνεχώς.

 

Nancy_pan boreis parakalo na mou steilie pm me to onoma tou giatrou sou kai tis maias? :-) Ontos sto Iaso se koitane ligo paraksena otan les gia vbac!!! :-) bravo sou pantos!!!

s'euxaristo poli!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...