Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα για το αν μετράει μια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά έστω και με τη χρήση ωκυτοκίνης και επισκληριδίου είναι τελείως προσωπικό, εσύ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει περισσότερο αξία για μία γυναίκα που έχει ζήσει την καισαρική γιατί δεν έχεις κάνει εσύ η ίδια νομίζω...Και δεν το λέω με εμπάθεια αυτό, απλά έτσι είναι..Μπορεί για μένα να έχει τόσο μεγάλη σημασία να γεννήσω φυσιολογικά, που να παραβλέπω και την ωκυτοκίνη και την επισκληρίδιο...Και για την ιστορία να σου πω ότι ο πρώτος μου τοκετός ήταν φυσιολογικότατος σε κρεβάτι και ναι χωρίς επισκληρίδιο (χωρίς οκυτοκίνη βέβαια) και μόνο βάρβαρος και τραυματική εμπειρία δεν ήταν...

Αυτά από μένα...

 

Καταρχας για ακομα μια φορα να μας συγχαρω για το υψηλο επιπεδο συζητησης που διατηρουμε !

Μεγαλη συζητηση και νιωθω κατα ενα περιεργο λογο οτι συμφωνω με ολες σας.Ενα ειναι σιγουρο οτι και στις δυο περιπτωσεις μιλαμε για " τραυμα της γεννας " οπως λεει και Ο Βιννικοτ και οχι για "εμπειρια γεννας¨.Ενας τελειος τοκετος σιγουρα δεν θα αφησει καταλοιπα προς μελλοντικη ψυχιατρικη αναλυση για το μωρο και δε θα καταρρακωσει τη μανα . Η ανθρωπινη ψυχη εχει καταγραψει μια αρνητικη εμπειρια στα πρωτα της βηματα και στις δυο περιπτωσεις.Ενα πλασμα τραβιεται βιαια προς τον κοσμο. Εγω που ειχα την απολυτα ενδιαμεση εμπειρια ( αν εχω καταλαβει καλα Μαριαλ ειχα δυστοκια?)θα πω πως για το παιδι μαλλον ειναι καλυτερα να περασει απο τη γεννητικη οδο και να νιωσει οτι παλεψε και εφερε εις περας τη διαδικασια εστω κ με στραπατσαρισμενες φτερουγιτσες.Ροσακι τα εχει πει ο αγαπημενος σου Ονταντ για το τι σημαινει η καισαρικη για τη μετεπειτα ζωη του.Ομως και οι δυο περιπτωσεις τραυματικης γεννας στρωνουν λιγο με το μετα οπως τα ειπε η Σπυνι. Οι καλες μανουλες που εχουν ψαχτει θα αναπληρωσουν με αλλους τροπους τη ζημια...

Παραδειγμα το μπεμπονι μου εκανε αμεσως μετα την ταλαιπωρια εντονο μασαζακι .

Για τη μαμα επισης μαλλον ειναι καλυτερα ο φυσιολογικος( για μενα και τα δυο εχουν φρικτους πονους) γιατι ενα χειρουργειο θα φερει κιαλλα χειρουργεια. Οι ιστοι μπλεκουν μεταξυ τους καθως μπερδευονται στη διαδικασια της επουλωσης και δημιουργουν συμφησεις . Οι συμφησεις και η προπτωση μητρας μπορουν να επιβαλλουν και αλλα χειρουργεια αργοτερα...

Επισης οι ψαγμενες μανουλιτσες θα λαβουν τα μετρα τους. Κοριτσια κανετε γιογκα που γυμναζει τα εσωτερικα οργανα !!! Και θα πανε ολα ρολοι!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

γιογκαμανουλα και εγω θελω να τα πουμε τοοοσο πολυ...δυστυχως προς το παρον ειναι και τα δυο μικρακια μου αρρωστουλια με καταρροη, βηχαλακι και πολλη μυξα....σιγουρα θα βρεθει η στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

αχ τραβαει πολλη συζητηση η κουβεντα που ανοιξατακοριτσια μου...μονο να πω οτι και εγω θα εκανα τα παντα για να βιωσω το φ.τ. ομως αυτα πριν ενημερωθω για τις αρνητικες επιπτωσεις της παρεμβασης στον τοκετο απο το γιατρο...οπως εγραψα και πιο πανω δεν ξερω τωρα πια αν θα εκανα τα παντα..εφτασα βεβαια στην πηγη και δεν ειπια νερο,ομως μεσα μου ξερω οτι δεν περνουσε τιποτε αλλο απο το χερι μου...αφησαμε το μωρο να μας δειξει το δρομο, το περιμεναμε, ομως καποιους αγνωστους λογους δεν συνεχιστηκε αυτη η ομορφη εξελιξη...δε θελω να ζω πια με την εμπειρια του να με κατατρεχει οτι δεν τα καταφερα..δεν ξερω ισως ειναι αμυνα του μυαλου μου, για να προστατευτω ομως θελω να ειμαι πια στην αντιπερα οχθη του να δωσω ο,τι καλυτερο μπορω να δωθω στα παιδακια μου, και ας μην τα γεννησα φυσιολογικα...η πικρα μεσα μου παντα θα υπαρχει αλλα δε θα τη γιγαντωσω....

Link to comment
Share on other sites

Yogamama ήθελα να το πως και πριν αλλά ξεχάστηκα...

Ο γιος σου είναι μεγάλη σβούρα!!!!!!

Δεν κάθεται με τίποτα;;;;;

Φτου φτου το αγοράκι σου! Έχει άπειρα ερεθίσματα από τη μαμά γιαυτό βρίσκεται σε εγρήγορση! Επίσης νομίζω οτι σου μοιάζει και μάλιστα πολύ!!!!

Να τον χαίρεσαι και να ναι πάντα ζωηρός και ενεργητικός!!!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πικρα μεσα μου παντα θα υπαρχει αλλα δε θα τη γιγαντωσω....

 

 

ετσι...

και αν προσπαθησεις λιγο να την ξεπερασεις και την πικρα και να την αγαπησεις ακομα καλυτερα.Κοριτσια μην ξεχναμε οτι αυτο ειναι ΖΩΗ!Οι πικρες ειναι εκει για αυτους που ζουν τη ζωη, να τις ξεπερνουν , να τις αγαπουν , να ξανασηκωνονται. Τι να λεμε ???

δακρυσα οταν ειδα το ζουζουνακι στο μονιτορ την ωρα που μας προλογησε η Φαιη φιλεναδες μου . Το θυμηθηκα μελανιασμενο μπλαβι να τα εχει κανει πανω του απο το φοβο του...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

αχ τραβαει πολλη συζητηση η κουβεντα που ανοιξατακοριτσια μου...μονο να πω οτι και εγω θα εκανα τα παντα για να βιωσω το φ.τ. ομως αυτα πριν ενημερωθω για τις αρνητικες επιπτωσεις της παρεμβασης στον τοκετο απο το γιατρο...οπως εγραψα και πιο πανω δεν ξερω τωρα πια αν θα εκανα τα παντα..εφτασα βεβαια στην πηγη και δεν ειπια νερο,ομως μεσα μου ξερω οτι δεν περνουσε τιποτε αλλο απο το χερι μου...αφησαμε το μωρο να μας δειξει το δρομο, το περιμεναμε, ομως καποιους αγνωστους λογους δεν συνεχιστηκε αυτη η ομορφη εξελιξη...δε θελω να ζω πια με την εμπειρια του να με κατατρεχει οτι δεν τα καταφερα..δεν ξερω ισως ειναι αμυνα του μυαλου μου, για να προστατευτω ομως θελω να ειμαι πια στην αντιπερα οχθη του να δωσω ο,τι καλυτερο μπορω να δωθω στα παιδακια μου, και ας μην τα γεννησα φυσιολογικα...η πικρα μεσα μου παντα θα υπαρχει αλλα δε θα τη γιγαντωσω....

 

αγαπητή spyni, ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να μπορούμε να αλλάξουμε πράγματα και καταστάσεις.προσπάθησες και έκανες τα αδύνατα δυνατά δεν είμαστε ο θεός. που ξέρεις ίσως στο επόμενο το καταφέρεις. αυτή είναι η δική μου συνταγή παρηγοριάς............στο επόμενο ίσως τα καταφέρω!!!:wink:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

baila, να βρεις μια μαία που θα έρθει κοντά σου (στο σπίτι)

με το που θα σε πιάσουν οι πόνοι.

Αυτή θα σε εξετάζει και θα παρακολουθεί το μωρό και τις συσπάσεις

και αφού προχωρήσει η διαστολή μπορείς να ξεκινήσεις να πας στο νοσοκομείο.

 

Αφού έχεις ήδη γεννήσει φυσιολογικά μια φορά

τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα τώρα!

Το σώμα σου έχει μνήμη!!!

 

Σε πιο νοσοκομείο θα γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Yogamama ήθελα να το πως και πριν αλλά ξεχάστηκα...

Ο γιος σου είναι μεγάλη σβούρα!!!!!!

Δεν κάθεται με τίποτα;;;;;

Φτου φτου το αγοράκι σου! Έχει άπειρα ερεθίσματα από τη μαμά γιαυτό βρίσκεται σε εγρήγορση! Επίσης νομίζω οτι σου μοιάζει και μάλιστα πολύ!!!!

Να τον χαίρεσαι και να ναι πάντα ζωηρός και ενεργητικός!!!

 

χαχαχα ευχαριστω irnadaki

δεν του ταιριαζει τελεια το ταρζαν?Καταλαβαινετε πως ειναι η καθημερινοτητα μας...

Οταν ημουν εγκυος ,μη ξεροντας τι θα πει γονιος τον οραματιζομουν να ειναι ηρεμος να κοιμαται καλα αλλα να ειναι πολυ δραστηριος και ας μας κουραζει...και υστερα σου λεει μην πιστευεις...

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα,

συγνωμη που δεν απαντησα χθες αλλα δεν μπορεσα να ξαναμπω

ο γιατρος που μου εκανε το 1ο vbac φυσικα και θα το ξανακανει απλα επειδη δουλευει στο παπαγεωργιου (εφημερια καθε 4η μερα) η αλλη επιλογη μου ειναι να παω διαβαλκανικο και ηθελα να το αποφυγω λογω οικονομικων αλλα και γιατι η περιθαλψη δικη μου και του μωρου θεωρω οτι θα ειναι καλυτερη στο νοσοκομειο αν κατι χρειαστει, αρα πεταμενα λεφτα η κλιν ικη

 

η αλλη επιλογη λοιπον ειναι ιπποκρατειο στην εφημερια, γι αυτο λεω αν δουν την καισαρικη μαλλον θα με χωσουν χειρουργειο

 

για μαια το σκεφτηκα αλλα μενω επαρχια και δε νομιζω να βρω καποια να το αναλαβει

 

απλα εκτος απο το τι θα κανω εγω ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου για να καταλαβετε ποοοοοοοοοσο δυσκολο (σχεδον απιθανο) ειναι καποιος να αναλαβει vbac

αν δεν κανουν σε μενα που θεωρω οτι ειμαι ιδανικη περιπτωση τοτε τι κανουν σε ολοες τις υπολοιπες

μηπως τρεφουμε φρουδες ελπιδες;

μηπως με καποιο τροπο πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας;

 

στο νοσοκομειο που νοσηλευτηκα με κοιτουσαν με μισο ματι που εκανα vbac, χωρις να σχολιαζουν κατι και με ρωτουσαν ποιος γιατρος το εκανε μαλλον με επιτιμητικο υφος θα ελεγα

 

τελος, -δεν εχει αμεση σχεση με το vbac αλλα το παραθετω γιατι η πρωτη κτ συνηθως μας οδηγει μετα σε συνεχομενες- εχω φιλη στο εξωτερικο που γεννησε προσφατα, την περιμεναν μετα τις 40 εβδ και μου ειπε οτι περιμενουν μεχρι 42 και τις τελευταιες μερες

της προτειναν βελονοσμο(?????) για να τη βοηθησουν στο φτ

 

που ζουμε ρε παιδια; αν τα πεις αυτα στους ελλυνες γιατρους θα γελανε

 

αν ηταν εδω θα ειχε μπειμε προκληση στην πητη και πιθανοτατα δε θα τακαταφερνε σαν 1η γεννα και θα οδηγουνταν σε κτ

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Γιογκαμάμα μου το είδα κι εγώ...κι έχω να πω "τι γλυκιά και τρυφερή φυσιογνωμία που είσαι!"! Αποπνέεις ηρεμία και γλυκύτητα, φυσιολογικό θα μου πεις για μια γιογκαμανούλα, όπως ακριβώς και τα γραφόμενά σου εδώ μέσα, με μια καλή και γλυκιά κουβέντα για όλες, χωρίς ποτέ να σε έχω δει να θυμώνεις ή να παίρνεις μέρος σε αντιπαραθέσεις...Και βέβαια να μην παραλείψω τον κούκλο γιόκα σου με το υπέροχο φορμάκι, που είναι ένας σκέτος ζούζουνος (χα χα μου θύμισε το γιο μου) και που δεν "έβαλε κόλο κάτω" στη διάρκεια της εκπομπής!! Να μας τον φιλήσεις!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

@Μανινα , πολυ ευχαριστω για αυτα που λες και χαιρομαιπαααααααρα πολυ να τα ακουω γιατι ειμαι ενα πρωιν νευρικο ατομο πολυεθνικης που εβαλε στοχο να περασει στην αντιπερα οχθη και να φυγει απο τους μιζερους φωνακλαδες και να ασκηθει στην γαληνη της ψυχης και στην ανιδιοτελη αγαπη .Μου εφτιαξες τη μερα και τελικα επιβεβαιωνεται οτι πιστευεις οτι μπορεις να γινεις γινεσαι.

@baila:Να νιωθεις πολυ περηφανη που παρολο το σκηνικο της χωρας εσυ παρεμεινες επικεντρωμενη στο στοχο και στη μεγαλη αποστολη που ηταν να φερεις εις περας.

Τωρα ειναι ακομα μεγαλυτερη. Και να εισαι σιγουρη οτι μπορεις να τα καταφερεις. Απλα θελει πολυ πολυ προσοχη ποιους θα εχεις γυρω σου και φυσικα να εχεις μια τελειως φυσιολογικη εγκυμοσυνη.Σαν μανα που ξεκινησα να γενναω στο σπιτι(εμεινα ενα 24ωρο με διαστολη μεχρι 3 στο σπιτι και συσπασεις 5λεπτες) θα σου ελεγα να επιλεξεις μια μαια απο το http://www.birthvoice.gr/ και να προετοιμασεις πολυ καλα το συντροφο σου.Στην τελικη αν δει η μαια οτι κατι δυσκολευει πας στο Διαβαλκανικο, αν η διαστολη ανεβαινει φυσιολογικα κανεις αυτο που ειπες στο δημοσιο . Δεν θα προλαβουν να βγαλουν ΚΙΧ!Στη θεση σου θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη. Μη σου πω θα εμενα και σπιτακι μου αν η μαια τα εβλεπε καλα τα πραγματα.

Το δυσκολο κομματι το εχεις ηδη κανει , για μενα παντα!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

εχω μαζεψει 4 ιστοριες. Ελα για κινηθειτε!Ευελπιστω το Νοεμβριο να μαζευτουμε!Στειλτε την ιστορια σας εδω [email protected]. Rosy κ οσες αλλες θα θελετε να ερθετε στειλτε και εσεις τις ιστοριες σας. Βαλτε και στοιχεια σας ωστε μολις τυπωσουμε το βιβλιο να εχουμε ολες τα τηλεφωνα η μια της αλλης

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

 

1. θελεις ιστοριες γεννας;

2. ησουν στο πρωινο μου; η ξανθια η η μελαχρινη; γιατι δεν προσεξα πολυ ποιοα ηταν η μανουλα

 

να σου ζησει ο γλυκουλης σου, μονο που φοβηθηκα που τον ειδα να βαζει τις καραμελες στο στομα του!!!

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

baila σε ποια πόλη μένεις, δεν πρέπει να είσαι πολύ μακριά από τη Θεσσαλονίκη

οπότε ίσως να μπορούσε η μαία να έρθει...

Έχω να σου προτείνω κοπέλα που αναλαμβάνει και τοκετούς στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

εχω μαζεψει 4 ιστοριες. Ελα για κινηθειτε!Ευελπιστω το Νοεμβριο να μαζευτουμε!Στειλτε την ιστορια σας εδω [email protected]. Rosy κ οσες αλλες θα θελετε να ερθετε στειλτε και εσεις τις ιστοριες σας. Βαλτε και στοιχεια σας ωστε μολις τυπωσουμε το βιβλιο να εχουμε ολες τα τηλεφωνα η μια της αλλης

Εχω 3 γέννες, έναν φ.τ. στο νοσοκομείο χωρίς οκυτοκίνη και χωρίς επισκληρίδιο (δεν θυμάμαι βέβαια όλες τις λεπτομέρειες γιατί πέρασαν σχεδόν 12 χρόνια), μία τραυματική καισαρική με ολική νάρκωση και την απόπειρα vbac μου. Φαντάζομαι θέλεις τον τελευταίο τοκετό έτσι; Θα μου δώσεις όμως ένα περιθώριο μέχρι το Νοέμβριο βέβαια αν θέλεις γιατί μου έχουν πέσει πολλά μαζεμένα τον τελευταίο καιρό...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

 

πανω απ' ολα ειναι η υγεια του παιδιου και η δικη μας εννοειται γι αυτο και ζηταμε φτ γιατι ειναι οκαλυτερος τροπος να γεννησεις και θελουμε να εξαντλουνται ολα τα περιθωρια

απλα το αυτονοητο πλεον πρεπει να το διεκδικουμε

 

εννοειται οτι καλως υπαρχει η κτ, εγω π.χ. στην πρωτη μου γεννα αν δεν εκανα επειγουσα κτ θα πεθαινα κι εγω και το παιδι, γι' αυτο και ποτε δεν εκανα 2η σκεψη γί' αυτη την κτ

 

αυτο δε σημαινει οτι για να ειμαστε σιγουροι θα προγραμματιζουμε τις γεννες μας και θα τρωμε το μααιρι ανεξελεγκτα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

 

Συμφωνώ απόλυτα! εννοείται ότι η υγεία του παιδιού είναι πάνω απ' όλα!

απλά, υπάρχουν κάποιοι "γιατροί" που θέλουν να "τελειώνουν" και κανονίζουν καισαρικές ακόμα και όταν δεν είναι άμεση ανάγκη... είναι να μην πέσεις σε τέτοιο γιατρό...

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε τότε baila! Απλώς βλέπω κάποιες μαμάδες που το εκλαμβάνουν ως προσωπική αποτυχία αν γεννήσουν με κ.τ. ή τους λέει πχ ο γιατρός ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος και εκείνες δεν δέχονται κ.τ. με τίποτα...

 

Σίγουρα θα υπάρχουν και τέτοιοι γιατροί melsas, όπως υπάρχουν και μαμάδες που ενώ πράγματι υπάρχει κίνδυνος εκείνες τον αγνοούν...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

Καλή μου Λούσυ δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία τουλάχιστον των κοριτσιών εδώ έχει αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. που ισχυρίζεσαι. Εγώ για να μιλήσω για τον εαυτό μου έχω δηλώσει ότι η τρίτη μου γέννα και δεύτερη καισαρική ήταν μία όμορφη και συγκινητική εμπειρία και καθόλου τραυματική, η πρώτη μου καισαρική όμως ναι ήταν, για άλλους λόγους...Το θέμα είναι να γίνεται προσπάθεια πριν καταφύγουμε στην καισαρική για φ.τ., γιατί όπως και να το κάνουμε ο φυσιολογικός τρόπος γέννησης έχει πολύ περισσότερα οφέλη και για το νεογέννητο και για τη μητέρα και αυτό δεν μπορεί να στο αρνηθεί κανένα σοβαρός μαιευτήρας. Εννοείται ότι θα κοιτάξουμε την ασφάλεια του μωρού και γι'αυτό όταν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος (πραγματικός έτσι, όχι προφάσεις του γιατρού για να ξεμπερδεύει) καλό θα ήταν να επιλέξουμε την καισαρική αφού προσπαθήσουμε όμως πρώτα να εξαντλήσουμε τα περιθώρια για φ.τ. Οσο για τη ρήξη μήτρας, και τους φοβερούς και τρομερούς κινδύνους που ισχυρίζεται ο γιατρός σου ότι έχει ο φ.τ. μετά από καισαρική, ένα πράγμα θα σου πω, ξέρεις πόσες ρήξεις μήτρας έχουν γίνει σε μήτρες χωρίς προηγηθείσες καισαρικές ή σε μήτρες με καισαρική πριν καν μπει η γυναίκα σε διαδικασία τοκετού; Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να γεννάμε δεύτερο παιδί μετά από καισαρική γιατί υπάρχει ο απειροελάχιστος κίνδυνος ρήξης. Ε λοιπόν στην vbac ο κίνδυνος είναι απειροελάχιστα μεγαλύτερος και αν δεν γίνει χρήση οκυτοκίνης είναι ακόμα μικρότερος. Αν διαβάσεις σοβαρές επιστημονικές έρευνες θα το διαπιστώσεις κι εσύ αυτό, απλά δυστυχώς οι Ελληνες μαιευτήρες δεν είναι εκπαιδευμένοι σ'αυτό...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ.

δεν είναι κόλλημα

είναι η απαίτηση του φυσιολογικού

πηγαίνεις τουαλέτα? (ναι για κακά ενοώ)

αν δυσκολεύεσαι υπάρχει η δυνατότητα να σου βάλουν κλίσμα

πως θα αισθανόσουν αν πήγαινες συνέχεια τουαλέτα με κλίσμα και παρότι η αφόδευση είναι μια φυσιολογική διαδικασία να την είχαμε καταντήσει ιατρική διαδικασία?

Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος

αυτό είναι το πρόβλημα οι πολύ επεμβατικοί τοκετοί (ωκυτοκύνη επισκληρίδιος κτλ) αυξάνουν αυτούς τους κύνδίνους

η καθήλωση σε μία θέση (ανάσκελα) προδιαθέτει σε επεμβατικό τοκετό

οι γιατροί προτείνουν καισαρική για μη πιστοποιημένους κυνδίνους και συχνά ακόμα και για περιπτώσεις ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ο φυσιολογικό τοκετός πχ:

εκλαμψία και προεκλαμψία:αν είναι ρυθμισμένη η πίεση κανονικά γίνεται φυσιολογικός (Κρεατσας), παρ΄όλα αυτά γίνεται σχεδόν πάντα καισαρική

καρδιοπάθεια μητέρας: ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ, και φυσικά συνήθως γίνεται καισαρική (Κρεατσας)

χοριοαμνοειδίτιδα: ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ, και φυσικά συνήθως γίνεται καισαρική (Κρεατσας)

αλλά ακόμα και άλλες αστείες αιτίες οι γυναίκες καταλήγουν σε καισαρική:

ανεμπέδωτο μωρό

μεγάλη προτότοκος μητέρα

δύδυμα με κεφαλικές προβολές (40%)

χαμηλό βάρος μωρού - ηψηλό βάρος μωρού

σακχαρώδης διαβήτης χωρίς επιπλοκές

αποτυχία πρόκλησης τοκετού (φυσιολογικό αφού κάνουν πρόκληση επί ανωρίμου τραχήλου)

και άλλα πολλά που καταδικνύουν το πόσο αναξιόπιστοι είναι οι έλληνες γιατροί

 

για άλλη μια φορά αναρωτιέμαι τι κάνουν γυναίκες με τις δικές σου απόψεις σε αυτό το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι αρχικά

Δεν κάνουμε τη συζήτηση αυτή για να κάνουμε τις γυναίκες που γέννησαν με καισαρική να νιώθουν τύψεις!

Εμείς καταλαβαίνουμε ότι κάποιες γυναίκες δε νιώθουν τύψεις.

Αν δεν τις νιώθουν, καλώς και δεν τις νιώθουν! Ήταν επιλογή τους και αφού ήταν σίγουρες και αποφασισμένες γι αυτό, ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.

Δώσε όμως και σε εμάς το δικαίωμα να νιώθουμε με έναν διαφορετικό τρόπο, τις τύψεις μας!

Η συζήτηση αυτή γίνεται για όσες υποψήφιες μανούλες επιθυμούν κάτι διαφορετικό από μια 2η καισαρική...

Τα χαϊδέματα στην πλάτη του τύπου "δεν έγινε και τίποτα" και "τόσες γυναίκες κάνουν καισαρική" κλπ κλπ είναι σαν αυτά των συγγενών και των φίλων

που αποφασίζεις να τους κρατήσεις μακριά σου, γιατί δεν έχουν κάτι να σου προσφέρουν!

(Μου θυμίζει λίγο η αντιμετώπιση αυτή, μια διαμάχη που κρατεί και για το θηλασμό!)

Για μένα η καισαρική ήταν μια τραυματική εμπειρία, δεν ήταν καθόλου αυτό που ήθελα και δεν συνέτρεχε κανένας ιατρικός λόγος εκτός από τη βιασύνη του γιατρού!

Δεν μπορείς να μου στερήσεις το δικαίωμα να νιώθω τύψεις, τις νιώθω και θα με βοηθούσε μια άλλη αντιμετώπιση για να μπορέσω να τις ξεπεράσω.

Όσα παιδάκια και να γεννήσω φυσιολογικά, δεν θα ξεχάσω ότι το 1ο μου παιδάκι ήρθε στον κόσμο ανορθόδοξα.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις

 

Όπως το είπες!!! Στην καισαρική πρέπει να συντρέχει ιατρικός λόγος!!!!

Θεωρείς ότι αυτό το τεράστιο ποσοστό καισαρικών είναι όλα από σοβαρούς ιατρικούς λόγους??? Ας μην έχουμε αυταπάτες!

 

Το να έρθει με ασφάλεια όμως όπως το εννοείς δεν συμπεριλαμβάνει

την ψυχική υγεία του βρέφους.

Ο τρόπος με τον οποίο αποχωρίζεται το μωρό από τη μάνα του κατα την καισαρική είναι τραυματικός για το μωρό,

κι ας αρνούμαστε να το παραδεχτούμε γιατί μας βολεύει.

Ο τρόπος με τον οποίο γεννιόμαστε μας ακολουθεί για όλη μας τη ζωή.

 

Επίσης, από τη φύση μου είμαι ανήσυχος άνθρωπος,

δεν επαναπαύομαι σε αυτά που μου λέει ο ένας γιατρός

(έχουμε πολλούς γιατρούς στην οικογένεια για να ξέρω ότι καλό είναι να αμφισβητείς κάποια πράγματα)

Αν διαβάσεις ακόμη και σε αυτό το τόπικ θα δεις ότι τα ποσοστά ρήξης μήτρας σε φ.τ. μετά από κ.τ.

δεν είναι πολύ διαφορετικά από εκείνα του φ.τ.

απλώς είναι νομίζω μια καραμέλα που πιπιλάνε οι γιατροί που δεν κάνουν vbac.

Από προσωπική μου εμπειρία, από θείο γυναικολόγο (υποστηρικτή του φ.τ.)

όταν του είπα ότι θα κάνω vbac μου είπε πολύ απλά ότι εγώ δε σε αναλαμβάνω!

Όταν τελικά γέννησα φυσιολογικά μετά την καισαρική μου

μου έδωσε θερμά συγχαρητήρια που το τόλμησα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...