Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Σπυνάκι να σου ζήσει ο μπεμπάκος κοπέλα μου! Για πες μας πως το πήρε η κορούλα σου; Κι εγώ χαίρομαι πάρα πολύ για σένα και κυρίως για δύο πολύ μεγάλους λόγους..πρώτον γιατί αποφάσισε ο γιόκας σου πότε θα γεννηθεί και δεύτερον που κατάφερες να κάνεις επισκληρίδιο!!!

Τώρα για τη γιατρό τι να πω, από τη μία μπράβο της που δεν σε έχωσε κατευθείαν στο νοσοκομείο με το που έσπασαν τα νερά και σου έδωσε περιθώριο κάποιων ωρών για να δεις τι θα γίνει, από την άλλη μου κάνει λίγο εντύπωση η βιασύνη της να γεννήσεις μέχρι το απόγευμα και να μην περιμένει τουλάχιστον 24 ώρες όπως συνηθίζεται να δεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα..γιατί βλέπω σε άλλες κοπέλες που γέννησαν μαζί της ότι εξαντλεί πολλές ώρες στο να περπατήσουν πάνω κάτω για να τις πιάσουν οι πόνοι όταν σπάνε τα νερά..τι να πω, φαντάζομαι κάποιο σοβαρό λόγο θα είχε, είναι και αυτή η καταραμένη προηγηθείσα που τους κάνει όλους τους γιατρούς να φοβούνται υπερβολικά, όπως και να έχει όμως εσύ έχεις έναν υγιέστατο όπως είπαμε μπέμπη που διάλεξε ο ίδιος τα γενέθλιά του και που μπόρεσε να ακούσει η μανούλα του το πρώτο κλάμα του και φαντάζομαι πόσο ευτυχισμένη θα σε κάνει αυτό γλυκιά μου!

Να σου ζήσει και πάλι!!!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σπυριδούλα μου να σου ζήσει ο μπέμπης!!!

Όλες αυτές τις μέρες σε σκεφτόμουν και εφτιαχνα διάφορα σενάρια στο μυαλό μου για το τι συνέβη τελικά.

Σημασία έχει πως αποφάσισε μόνος του πότε θα έρθει και είστε και οι 2 γεροί!

Μόνο επιτυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί η προσπάθεια σου.....

Με κατασυγκίνησες.........

 

Να είστε πάντα γεροί, ευτυχισμένοι και να τον καμαρώνετε!!!!!

Καλόυς θηλασμούς να έχετε!!!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ πολυ πολυ ολες σας κοριτσια μου!!!συγγνωμη δεν μπορω να απαντησω σε καθε μια ξεχωριστα, θηλαζουμε ακαταπαυστα....

Ροσυ μου και Μαριαλ και γιογκαμαμα μου και φυσικα οποια αλλη θελει θελω πολυ να τα πουμε!!!!!αντε να περασει λιγος καιρος και σιγουρα θα γινει και αυτο αφου στραβωσε η πρωτη φορα!!!!

η γιατρος θαρρω φοβηθηκε πιο πολυ απο το γεγονος οτι ο μικρος αρχισε να πιεζει, δεν ειχα συσπασεις και ειχα ακαθοριστους ξαφνικους πονους...μου ειπε οτι θα με αφηνε σιγουρα αν δεν ειχα πριν κ.τ.

κοριτσια μου με αυτη την αναρρωση που εχω τωρα ειλικρινα δε νοωθω ηττημενη...ειλικρινα....μια μικρη πικρα μονο που εξαφανιζεται οταν βλέπω το αγγελουδι μου!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ομως μην πτοειστε!!!θα τα καταφερετε εσεις!!μην επηρεαζεστε απο τη δικη μου ιστορια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη νιωθεις καμια πικρα, μη το σκεφτεσαι καθολου, ολα πηγαν τελεια και κρατας το αγγελουδακι σου, το θηλαζεις και ολα περιφημα!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μη νιωθεις καμια πικρα, μη το σκεφτεσαι καθολου, ολα πηγαν τελεια και κρατας το αγγελουδακι σου, το θηλαζεις και ολα περιφημα!

ετσι ακριβως,δε χωραει εδω η λεξη πικρα...

ο αγωνας σου μετραει και το υγιεστατο και τελειο μωρακι σου....

Link to comment
Share on other sites

spyni! Σπυριδούλα μου....χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά για εσένα και το μωρό σου. Έλειπα και δεν είχα ίντερνετ και αναρωτιόμουν αν όλα ήταν καλά. Όπως φαίνεται απέκτησες έναν άγγελο και είστε και οι δύο καλά και αυτό έχει σημασία.

Αυτό που λες για τη μικρή πικρία που σου έμεινε νομίζω μπορώ να το καταλάβω, αλλά σίγουρα είναι κάτι που θα φύγει. Το σμαντικό είναι ότι ο γιος σου διάλεξε τη μέρα που ήθελε να βγει στον κόσμο και ότι τα κατάφερες πολύ καλά (και επισκληρίδιο και θηλασμό).

Θέλω πάρα πολύ ένα φ.τ. και αν ζήσω έστω και αυτό που έζησες εσύ θα είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Τώρα θα έχεις να φροντίζεις δύο αγγελάκια (και ο υιος παρθένος....χεχεχε, έχεις πολλά να δεις!!!). Αλήθεια, πως το πήρε η μικρή;

 

irnadi είσαι η επομενη; Με το καλό!!!

 

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια που τόλμησαν και το προσπάθησαν!!!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

spyni μου μόνο ηττημένη δεν είσαι....

Έχεις ένα υγιέστατο μπεμπάκι που χάρη στη δική σου βοήθεια διάλεξε αυτό τη μέρα που θα έρθει στον κόσμο!!!

Να σαι καλά κοπέλα μου και να καμαρώνεις τα παιδάκια σου!!!

 

Zaxarenia όντως είμαι η επόμενη της λίστας και έχω μεγάλη αγωνία!!!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - επαναληπτική καισαρική

galat - επαναληπτική καισαρική

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

 

επρεπε να συμπληρώσω τη λίστα κοριτσια

γκαλατ και σπίνι μη μου στεναχωριέστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάρηκα για την spyni, μου άρεσε πολύ η περιγραφή, η άρνηση για τις παυσίπονες και ότι δεν δυσκολεύτηκες με τον θηλασμό.

 

άσχετο: ωραία θα ήταν να είχε και ημερομηνίες η λίστα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Συγχαρητήρια σε αυτές που τα κατάφεραν, σε αυτές που δεν τα κατάφεραν, και σε αυτές που είναι στην προσπάθεια

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία από το τοκετό μου

Στην εγκυμοσύνη μου ειχα διαβήτη κύησης, ο γιατρός και η μαία μου με ενημέρωσαν ότι πρέπει να μπω με πρόκληση για φυσιολογικό τοκετό λόγω αυτού του προβλήματος

Μπήκα λοιπόν μεσάνυχτα Πέμπτης προς Παρασκευή.

Η μαία μου έβαλε ένα υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος και μου είπε θα περιμένουμε να δούμε. Γύρω στις 4 με 4.30 τα ξημερώματα έσπασαν τα νερά μου. Δεν είχα ούτε πόνους ούτε συσπάσεις. Στις 6 περίπου τα ξημερώματα μου έβαλε ορό. Το ότι έσπασαν τα νερά δεν είναι ένδειξη έναρξης του τοκετού? Δεν θα μπορούσε να με αφήσει μόνη μου χωρίς να μου βάλει τεχνητούς για να δει την εξέλιξη?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

koritsia σας ευχαριστω για τις ομορφες σκεψεις σας και τη θετικη σας ενεργεια!!

λοιπον η μικρη μας εχει δειξει τελεια ως τωρα συμπεριφορα με το μικρουλη, του μιλαει τον χαιδευει, κλαιει εκεινος και ρωταει ακομη και στον υπνο της, τι θελει ο μπεμπουληθ???γενικα ειναι ηρεμη και δε δειχνει να αντιδρα ετσι ωστε να πικραθουμε η να ανησυχησουμε...τουλαχιστον ως τωρα...αφου να φανταστειτε βαλαμε την κουνια στο δωματιο μας και τη ρωταει ο αντρας μου, αν θελει να βαλουμε εκει και τη φωλιτσα της-ετσι λεει το κρεβατακι της-και δεν ηθελε...μονο χτες το βραδυ αφου εκλαψε ο μικρος ηθελε να ειναι κοντα του και ετσι κοιμηθηκαμε ολοι μαζι...ηταν υπεροχα!!!!!!!

αφηστε δε που η αναρρωση μου ξεπερασε καθε προσδοκια μου...δεν το πιστευω, κανω κινησεις ανετα, σκυβω και γενικα δεν εχω αυτη την απαισια εμπειρια που ειχα με το πρωτο...να φανταστειτε επλυνα τα ποδια μου στο νιπτηρα-μεσα στη νυστα μου δεν το πολυκαταλαβα-και μετα το συνειδητοποιησα...αυτα...κατα τα αλλα θηλαζουμε...

irnadi μου αντε καλο μου, σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

irnadi μου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Πότε είναι η ΠΗΤ σου;

 

Σπυνάκι μου γλυκό...πόσο χαίρομαι που όλα πάνε καλά! Ειλικρινά, σε σκέφτομαι κάθε μέρα, μπράβο σας και πάλι! :D

 

 

Κορίτσια, η λίστα βγάζει πολύ θετικά συμπεράσματα νομίζω, έτσι δεν είναι; Από τις 10 κοπέλες οι 6 έχουν επιτύχει φ.τ. μετά από κ.τ. Και έχουμε ακόμα μία στην προσπάθεια! Και αυτό εδώ μέσα μόνο...ίσως υπάρχουν, σίγουρα θα υπάρχουν δηλαδή και άλλε κοπέλες που τα έχουν καταφέρει (μιλάω για Ελλάδα).

Αλήθεια ποιες ενδιαφέρονται μελλοντικά; Να κάνουμε ακόμη μια λίστα ή είναι κάτι άκυρο; :rolleyes:

Για πάμε για μια θερμή υποστήριξη του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική!!!

 

 

ZIMAROULIS καλωσήρθες στην παρέα! Φαντάζομαι ενδιαφέρεσαι κι εσύ για vbac; Γι' αυτά που ρωτάς δε μπορώ να απαντήσω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Ελπίζω να βρεις άκρη εδώ...

 

Φιλιά σε όλες!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου έβαλε ένα υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος και μου είπε θα περιμένουμε να δούμε. Γύρω στις 4 με 4.30 τα ξημερώματα έσπασαν τα νερά μου. Δεν είχα ούτε πόνους ούτε συσπάσεις. Στις 6 περίπου τα ξημερώματα μου έβαλε ορό. Το ότι έσπασαν τα νερά δεν είναι ένδειξη έναρξης του τοκετού? Δεν θα μπορούσε να με αφήσει μόνη μου χωρίς να μου βάλει τεχνητούς για να δει την εξέλιξη?

 

Την επόμενη φορά απέφυγε το υπόθετο!

 

Και στις δυο γέννες μου έσπασαν τα νερά χωρίς να έχω καθόλου πόνους. Οι πόνοι άρχισαν να έρχονται μερικές ώρες αργότερα και ήτανε πολύ ήπιοι στην αρχή.

 

Ο γιος μου γεννήθηκε 15 ώρες μετά που σπάσανε τα νερά και η κόρη μου 22 ώρες μετά (και εισαγωγή κάναμε μόλις 2.30 ώρες πριν γεννηθεί).

Η γυναικολόγος μου είναι διατεθειμένη να περιμένει μια κοπέλα μέχρι και 48 ώρες από το σπάσιμο των νερών (φυσικά η περίπτωση της Σπύνης δεν μετράει λόγω ιστορικού και μη-ομαλής εξέλιξης των συσπάσεων - πρέπει να είναι ρυθμικές).

 

Απλά πολύ λίγοι γιατροί έχουνε την όρεξη να περιμένουνε μια κοπέλα τόσες πολλές ώρες. Πιο εύκολο δεν είναι να βάλουνε λίγη ωκυτοκίνη να τελειώνουνε;

Θυμάμαι στον πρώτο τοκετό τα νερά σπάσανε στις 11.00 το πρωί και κάναμε εισαγωγή γύρω στις 8.30 το βράδυ. Με έβαλε η γυναικολόγος μου σ' ένα δωμάτιο πάνω στο Μητέρα όπου έκανα ντουζ και ξάπλωσα για να ξεκουραστώ (πονούσα αρκετά θυμάμαι). Γύρω στις 10.30 ήρθε μια άλλη κοπελίτσα στο διπλανό κρεβάτι που μόλις της σπάσανε τα νερά χωρίς να έχει συσπάσεις. Περίμενε το γιατρό της, τον είχε ειδοποιήσει η μαία του. Με το που έφθασε την έβαλε στη σειρά για το χειρουργείο (μάλλον δεν είχε όρεξη τέτοια ώρα να της κάνει πρόκληση!), 12.30 ανακοίνωσαν στους γονείς της ότι γέννησε (ήτανε η μαμά μου έξω και το άκουσε). Εγώ γέννησα τελικά στις 2.00 το πρωί :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irnadi μου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Πότε είναι η ΠΗΤ σου;

 

Σπυνάκι μου γλυκό...πόσο χαίρομαι που όλα πάνε καλά! Ειλικρινά, σε σκέφτομαι κάθε μέρα, μπράβο σας και πάλι! :D

 

 

Κορίτσια, η λίστα βγάζει πολύ θετικά συμπεράσματα νομίζω, έτσι δεν είναι; Από τις 10 κοπέλες οι 6 έχουν επιτύχει φ.τ. μετά από κ.τ. Και έχουμε ακόμα μία στην προσπάθεια! Και αυτό εδώ μέσα μόνο...ίσως υπάρχουν, σίγουρα θα υπάρχουν δηλαδή και άλλε κοπέλες που τα έχουν καταφέρει (μιλάω για Ελλάδα).

Αλήθεια ποιες ενδιαφέρονται μελλοντικά; Να κάνουμε ακόμη μια λίστα ή είναι κάτι άκυρο; :rolleyes:

Για πάμε για μια θερμή υποστήριξη του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική!!!

 

 

ZIMAROULIS καλωσήρθες στην παρέα! Φαντάζομαι ενδιαφέρεσαι κι εσύ για vbac; Γι' αυτά που ρωτάς δε μπορώ να απαντήσω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Ελπίζω να βρεις άκρη εδώ...

 

Φιλιά σε όλες!

 

Φυσιολογικά γέννησα απλά ήθελα να ξέρω αν θα έπρεπε να μου δώσουν παραπάνω χρόνο....

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά απέφυγε το υπόθετο!

 

Και στις δυο γέννες μου έσπασαν τα νερά χωρίς να έχω καθόλου πόνους. Οι πόνοι άρχισαν να έρχονται μερικές ώρες αργότερα και ήτανε πολύ ήπιοι στην αρχή.

 

Ο γιος μου γεννήθηκε 15 ώρες μετά που σπάσανε τα νερά και η κόρη μου 22 ώρες μετά (και εισαγωγή κάναμε μόλις 2.30 ώρες πριν γεννηθεί).

Η γυναικολόγος μου είναι διατεθειμένη να περιμένει μια κοπέλα μέχρι και 48 ώρες από το σπάσιμο των νερών (φυσικά η περίπτωση της Σπύνης δεν μετράει λόγω ιστορικού και μη-ομαλής εξέλιξης των συσπάσεων - πρέπει να είναι ρυθμικές).

 

Απλά πολύ λίγοι γιατροί έχουνε την όρεξη να περιμένουνε μια κοπέλα τόσες πολλές ώρες. Πιο εύκολο δεν είναι να βάλουνε λίγη ωκυτοκίνη να τελειώνουνε;

Θυμάμαι στον πρώτο τοκετό τα νερά σπάσανε στις 11.00 το πρωί και κάναμε εισαγωγή γύρω στις 8.30 το βράδυ. Με έβαλε η γυναικολόγος μου σ' ένα δωμάτιο πάνω στο Μητέρα όπου έκανα ντουζ και ξάπλωσα για να ξεκουραστώ (πονούσα αρκετά θυμάμαι). Γύρω στις 10.30 ήρθε μια άλλη κοπελίτσα στο διπλανό κρεβάτι που μόλις της σπάσανε τα νερά χωρίς να έχει συσπάσεις. Περίμενε το γιατρό της, τον είχε ειδοποιήσει η μαία του. Με το που έφθασε την έβαλε στη σειρά για το χειρουργείο (μάλλον δεν είχε όρεξη τέτοια ώρα να της κάνει πρόκληση!), 12.30 ανακοίνωσαν στους γονείς της ότι γέννησε (ήτανε η μαμά μου έξω και το άκουσε). Εγώ γέννησα τελικά στις 2.00 το πρωί :roll:

 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα εφόσον έσπασαν τα νερά κακώς βιάστηκε η μαία μου. Δεν μου έδωσε την ευκαιρία να με πιάσουν δικοί μου πόνοι

Αλλά όπως λες που να περιμένουμε τώρα? Καλύτερα να βάλουμε λίγη ωραιότατη ωκυτοκίνη να τελειώνουμε βρε αδερφέ:D

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως οπως ακριβως λεει και η Ροσυ, η γιατρος η συγκεκριμενη περιμενει μεχρι και 24 ωρες...ειναι στη φιλοσοφια της ο τοκετος να μην ειναι διολου παρεμβατικος...παντως και για το δικο μου ιστορικο θαρρω οτι με περιμενε οσο ηταν ασφαλες...παντως Ζυμαρουλη να το ψαξεις πριν κανεις οτιδηποτε στο μελλον...λιγο πολυ ολοι οι γιατροι βιαζονται...και εμενα παρολη την προηγηθεισα ο προηγουμενος γιατρος μου μου ειχε πει ειτε οτι θα μου εσοαγε τα νερα ειτε θα μου εβαζε κολπικο υποθετο...οσο δεν ειχαμε εξελιξη τον σκεφτομουν οτι ισως με αυτον θα ειχα γεννησει φυσιολογικα, απλα το ηταν μεγαλο το ρισκο και δεν ηθελα επουδενι να παρεμβει ξανα καποιος διχως το μωρο μου να εχει την ευκαιρια να επιλεξει ποτε θα γεννηθει!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά γέννησα απλά ήθελα να ξέρω αν θα έπρεπε να μου δώσουν παραπάνω χρόνο....

 

ZIMAROULIS δεν το κατάλαβα ότι γέννησες φυσιολογικά τελικά. Οπότε πάλι καλά που δεν χρειάστηκες καισαρική...:roll: θα συμφωνήσω με τη Ρόζι, την επόμενη φορά -με το καλό- να αποφύγεις τις παρεμβάσεις.

 

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη κοπέλα που να μην είναι έγκυος ακόμα αλλά να ενδιαφέρεται μελλοντικά για φ.τ. μετά από καισαρική; Ή έμεινα μόνη; :? Η Rad_mid θυμάμαι ήταν, αν και έχει να γράψει καιρό...καμιά άλλη; Με ποιον θα τα λέω εγώ σε μερικούς μήνες;;;; Οέοοοο;!!! :mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

στη προσπαθεια μου για vbac με βοηθησαν τα βιβλια του Λεμπουαγιε και του Ονταντ..αν θελει καποια κοπελα μπορω να της τα δανεισω....ειναι πολυ καλα κατα τη γνωμη μου και σε βαζουν σε μια γλυκια διαθεση....αν και δεν εκανα πολλα απο οσα λενε μεσα με βοηθησαν να μη χασω το προσανατολισμο μου και να ερω τι επιλογες υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

ZIMAROULIS δεν το κατάλαβα ότι γέννησες φυσιολογικά τελικά. Οπότε πάλι καλά που δεν χρειάστηκες καισαρική...:roll: θα συμφωνήσω με τη Ρόζι, την επόμενη φορά -με το καλό- να αποφύγεις τις παρεμβάσεις.

 

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη κοπέλα που να μην είναι έγκυος ακόμα αλλά να ενδιαφέρεται μελλοντικά για φ.τ. μετά από καισαρική; Ή έμεινα μόνη; :? Η Rad_mid θυμάμαι ήταν, αν και έχει να γράψει καιρό...καμιά άλλη; Με ποιον θα τα λέω εγώ σε μερικούς μήνες;;;; Οέοοοο;!!! :mrgreen:

Εγω!Εγω!!!!Ακομη δεν ειμαι εγκυος...νομιζω!Θελω τουλαχιστον να προσπαθησω για vbac!Προσπαθεις για παιδακι κι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Ζaxarenia γεννάω μέχρι τις 22 Δεκέμβρη και ανυπομονώ...

Νιώθω πολύ καλά και ελπίζω να μου βγει!!!!

 

στη προσπαθεια μου για vbac με βοηθησαν τα βιβλια του Λεμπουαγιε και του Ονταντ..αν θελει καποια κοπελα μπορω να της τα δανεισω....ειναι πολυ καλα κατα τη γνωμη μου και σε βαζουν σε μια γλυκια διαθεση....αν και δεν εκανα πολλα απο οσα λενε μεσα με βοηθησαν να μη χασω το προσανατολισμο μου και να ερω τι επιλογες υπαρχουν...

 

Μήπως έχεις το 'για μια γέννα δίχως βια' του Λεπουαγιέ;;

Το ψάχνω παντού και δεν μπορώ να το βρώ....

Τα άλλα 2 τα έχω διαβάσει. Ειδικά το 'η γέννα στο δρόμο της φύσης' με άγγιξε και μ'έκανε να νιώσω πιο σίγουρη...

 

Επίσης να σας πω οτι έχω ξεκινήσει μαθήματα yoga και pilates που με ηρεμούν πραγματικά. Νιώθω απόλυτη ευεξία και ηρεμία...

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...