Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που θα το προσπαθήσουν για φυσιολογικό και δεν πάνε με την πεπατημένη της καισαρικής. Μόνο έτσι μπορούμε να κατεβάσουμε τα υψηλά ποσοστά καισαρικής στην Ελλάδα και να αλλάξουμε μερικά κολλημένα κεφάλια δείχνοντας ότι το φυσικό είναι κατά συντρηπτικής πλειοψηφίας καλύτερο. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες φυσιολογικά και ανώδυνα με υγιή μωράκια και μανούλες. :D

 

Με τα vbac δεν μειώνονται ιδιαίτερα τα ποσοστά των καισαρικών... Οι εκπαιδευμένοι γιατροί είναι ελάχιστοι, άρα ελάχιστα θα είναι και τα vbac.

Μόνο αν μειωθούν οι χωρίς λόγο καισαρικές θα υπάρξει σημαντική μείωση των ποσοστών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Υ.Γ.στο Ιασω!Ο γιατρος επεμενε να προχωρησουν σε καισαρικη αλλα η επιτοκος ηθελε οπωσδηποτε να ζησει την εμπειρια του φ.τ.

 

Ο γιατρός σωστά έπραξε και σωστά πρότεινε. Δεν φταίει λοιπόν η διαδικασία που ακολουθήθηκε από το γιατρό. Σύμφωνα με τα πρωτόκολλα ο γιατρός μπορούσε να επιχειρήσει φυσιολογικό τοκετό. Πάλι σύμφωνα με τα πρωτόκολλα, βλέποντας την εξέλιξη του τοκετού έπρεπε να προτείνει καισαρική και πολύ σωστά πρότεινε.

 

Το ότι η μητέρα ήθελε να πάρει το ρίσκο, είναι και αυτό δικαίωμά της.

 

Ο γιατρός ήταν σωστός και δεν ήταν οι πρακτικές του που έβαλαν σε κίνδυνο τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

 

τωρα αν αυτή, μετα απο τις παραινέσεις του γιατρού και τις 20 ώρες, και, και ,και ήθελε ακόμα να...αυτή φταίει και ο γιατρός της και κανένας άλλος

 

στην προκειμένη περίπτωση ο γιατρός θα έφταιγε αν δεν πρότεινε καισαρική.

 

Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία και δεν μπορεί να υποχρεώσει τον ασθενή να ακολουθήσει τις προτάσεις του. Νομικά δεν μπορεί να το κάνει. Οφείλει να κάνει τις σωστές προτάσεις σύμφωνα με τα πρωτόκολλα.

 

Μόνο ο ασθενής αποφασίζει αν θα τα ακολουθήσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να επιμενω πως ειναι κοινη λογικη...

 

Δεν υπάρχει καμία κοινή λογική που να μπορεί να θεωρηθεί αλήθεια! Η κοινή λογική διαμορφώνεται κάτω από συνθήκες που δεν είναι απαραίτητα επιστημονικές. Κάποτε ήταν κοινή λογική ότι η γη ήταν επίπεδη και ακίνητη!

Υπάρχει μόνο οι παρατηρήσεις, η επεξεργασία τους, τα συμπεράσματα. Τα αποτελέσματά τους αποτελούν επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη. Αυτή είναι που δεχόμαστε μέχρι μια άλλη επίσης επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη να εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ξαναείπα εχω διαβάσει εκατοντάδες έρευνες, η ίδια είμαι επιστήμονας των κοινωνικών επιστημών οπότε επέτρεψε μου να ξέρω να αξιολογώ την εγκυρότητα μιας επιστημονικής πηγής. Η συντρηπτική πλειοψηφία των ερευνών αναφέρει εξαιρετικά ενθαρυντικά αποτελέσματα για γυναίκες με 1 καισαρική στο ιστορικό με τομή χαμηλή οριζόντια (όλες έτσι γίνονται σήμερα)[b.

Αρκεί να δεις μια ιστιοσελίδα που να αφορά το θέμα για να καταλάβεις, αλλά και 1001 να διαβάσεις το ίδιο συμπερασμα βγάζουν όλες.

 

Σκέψου απλά ότι όταν έγινε η τομή στην μήτρα στην 39η ή 40η εβδομάδα ήταν ήδη 1000 φορές μεγαλύτερη η μήτρα, οπότε ουσιαστικά δεν τεντώνεται πολύ παραπάνω στην τωρινή γέννα. Γι αυτό και σε κ.τ. σε πρώωρες γέννες δεν πρεπει στην επόμενη γέννα να προσπαθήσει η γυναίκα για φ.τ. γιατί η τομή θα τεντωθέι περισσότερο. Οι τομές που γίνονται σήμερα ειναι πιο δυνατές και αντέχουν ενά φ.τ.

 

Η πηγή είναι η Mayo Clinic.

Low transverse incision. This is the most common uterine incision. It's made sideways across the lower part of the uterus. A low transverse incision usually bleeds less than an incision made higher on the uterus. It also forms stronger scars and presents less danger of rupture during subsequent labors — between a 0.2 percent to 1.5 percent chance. If you've had one or even two of these incisions, you may be a candidate for VBAC.

 

Safety. A successful VBAC is safer than a planned C-section. You're less likely to get an infection, have serious blood loss or experience complications from the anesthesia with a VBAC than with a repeat C-section

 

 

Πηγή είναι η American Pregnancy Association

VBAC and the Risk of Uterine Rupture:

The greatest concern for women who have had a previous cesarean is the risk of a uterine rupture during a vaginal birth. According to the American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), if you had a previous cesarean with a low transverse incision, the risk of uterine rupture in a vaginal delivery is .2 to 1.5%, which is approximately 1 in 5001.

 

Some studies have documented increased rates of uterine rupture in women who undergo labor induction or augmentation. You will want to discuss the possible complications of induction with your health care provider. Recently, ACOG stated that VBAC is safer than repeat cesarean and VBAC with more than one previous cesarean does not pose any increased risk.2

 

Εδω αναφέρει οτι και με περισσότερες απο μια καισαρική τομή στο ιστορικό δεν διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο.

Και οι 2 πηγές είναι αξιόπιστες. Μπορείς να τα βρεις στις ιστιοσελίδες τους.

[/b]

 

Καλό θα είναι να βάλεις τα λινκ για να μπορούμε να τα διαβάσουμε από το πρωτότυπο.

 

Αν τα στοιχεία είναι δημοσιευμένα είναι καλό να παρατίθεται η δημοσίευση (συγγραφείς, ημερομηνία, τίτλος, περιοδικό...).

 

Δεν αμφισβητώ την εγκυρότητα των όσων γράφεις αλλά επειδή στο διαδίκτυο ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει, οι παραπομπές είναι απαραίτητες για να φαίνεται η αξιοπιστία της πηγής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη σε forum οπως και αυτο διαβαζει πολυς κοσμος,καλο θα ηταν οταν εκφραζουμε καπως ακραιες και παρακινδυνευμενες αποψεις να μπορουμε να τις τεκμηριωσουμε επιστημονικα, γιατι πιθανον να παρασυρουμε ανθρωπους σε καταστροφικες επιλογες...

αυτη ειναι η αποψη μου...

 

γιατί, τα περιοδικά, site , βιβλία και γιατροί που εμένουν σε αυτό και λένε την αποψή τους δεν μετράνε;;;οι γιατροί δεν είναι επιστήμονες;δεν δικαιούνται να μετράει η γνώμη τους;;;

 

Πρόσεξε, η rani μίλησε για επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις.

 

Το ότι είναι κάποιος επιστήμονας δεν σημαίνει ότι η άποψη που εκφράζει είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη.

Το ότι γράφεται κάτι σε ένα βιβλίο ή ένα site δεν σημαίνει ότι είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο.

Μπορεί ο καθένας να γράψει οποιαδήποτε παπαρολογία και να την εκδόσει.

Το συναντώ καθημερινά στις απίστευτες παπαρολογίες που γράφονται για το θηλασμό σε site, σε βιβλία από καθηγητές πανεπιστημίου (ναι της ιατρικής).

 

 

Αυτά είναι πληροφορίες, ίσως σωστές ίσως λάθος, πάντως επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις δεν είναι...

 

Ας βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

 

Επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη είναι μόνο αυτή που βασίζεται στις μέχρι τώρα δημοσιεύσεις.

 

 

Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά είναι πειραματικές εργασίες (πχ εφαρμογή συγκεκριμένων πρωτοκόλλων, συγκέντρωση των αποτελεσμάτων, στατιστική επεξεργασία, σύγκριση, συμπεράσματα) που αφού γραφτούν στέλνονται σε ένα επιστημονικό περιοδικό. Ο εκδότης του περιοδικού στέλνει την κάθε εργασία για έλεγχο σε 3 καταξιωμένους επιστήμονες της ειδικότητας (η καταξίωση μετριέται με τις δημοσιεύεις που έχουν στην πλάτη τους....) και αφού η εργασία κριθεί δημοσιεύεται ή απορρίπτεται.

 

Δηλαδή μας λές εν ολίγης οτι αυτοί οι γιατροί δεν μπορούν να λένε αυτα τα πράγματα, δεν τα έχουν μελετήσει και δεν μπορεί κανένας να τους λάβει υπόψη επειδή κάποιο χαρτί δεν έχω με τα λόγια τους και τα πιστοποιητικά της μελέτης που έκαναν;;;;

 

Κακώς παρεξηγήθηκες. Αν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά της επιστημονικά τεκμηριωμένης άποψης με το κείμενο που γράφει ένας επιστήμονας (χωρίς παραπομπές επιστημονικών δημοσιεύσεων) θα καταλάβαινες ότι όλοι μας πάντα πρέπει να μη δεχόμαστε αμάσητα τα όσα μας λένε, θα πρέπει να ελέγχουμε αν βασίζονται σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις ή σε προσωπικές εκτιμήσεις και επιλογές.

 

Είναι πολύ ουσιαστικό να μάθουμε να σκεφτόμαστε έτσι και να ζητούμε επιστημονική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

 

μια συζήτηση κάνουμε όπως όλες στο forum και δε νομίζω να χρειάζονται επιστημονικά κριτήρια για να πουμε τη γνωμη μας.

 

Θα το γράψω και θα το ξαναγράψω, η προσωπική μας άποψη διαμορφώνεται σε ένα πλαίσιο που μπορεί να κυμαίνεται από την τυχάρπαστη-γνώση-ημιμάθεια μέχρι την ενδελεχή μελέτη (σε όλες τις ενδιάμεσες βαθμίδες).

 

Η μόνη άποψη που μπορεί να σταθεί αξιπρεπώς είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη.

 

Το ότι είμαστε σε φόρουμ και συζητάμε δεν σημαίνει τίποτα, τα ιατρικά θέματα χρήζουν σοβαρότητας και δεν τα συζητάμε με τον ίδιο τρόπο που ανταλλάσσουμε απόψεις για καθισματάκια αυτοκινήτων και για συνταγές μαγειρικής.

 

Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί στα ιατρικά θέματα γιατί κάποιος μπορεί να λάβει σοβαρά υπόψη τους τα γραφόμενα. Αν δεν του πετύχει το κέηκ δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία όλα αυτά αλλά τι να σας πω, εγω που θα παω (όταν παω) σε γιατρό που το έχει επιτύχει αυτό (φτ μετα απο κτ) θα τον ρωτήσω αυτά που θέλω να ρωτήσω (κίνδυνοι, ρίσκο, πιθανότητα επιτυχίας κ.α ) και αναλόγως θα πραξω. Δεν εχω κανέναν σκοπό να παω και να τον ρωτάω τι χαρτιά εχει για να μου το αποδείξει, τυχόν μελέτες και πολλά άλλα. Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου (αν μπορεί κανένας να το πει έτσι) αλλά αυτό θα κάνω.

Εκανα μεγαλη (στο διαδίκτυο παντα και συζητήσεις με γιατρούς ) έρευνα για τα βλαστοκύτταρα και αποφάσισα να τα δωρήσω στην Δημόσια Τράπεζα όπου δεν έγιναν δεκτά, λόγω μικρής ποσότητας δείγματος. Και εκει νομίζω οτι εκανα αρκετή έρευνα, ναι, μεσα από το διαδίκτυο και επραξα με τον καλύτερο τρόπο.

Απλά, διαφωνώ στο οτι αυτά που συζητάμε εδώ, και το τονίζω οτι τα συζητάμε, δεν αποτελούν μέρος κάποιας μελέτης, είναι οι απόψεις μας, οι σκέψεις μας και τίποτα παραπάνω. Αν βάζουμε κάπου κάπου που βρήκαμε κάτι νομίζω καλό κάνουμε παρα κακό.

Αν καθένας σε οποιοδήποτε τόπικ (πχ ιατρικά, νεογνά, ύνος, κολικοί κα) εψαχνε για μελέτες και οχι απο την προσωπική του εμπειρία, καλά κρασά.

aglaia, εχω διαβάσει άπειρες φορές αυτα που έγραψες, τις συμβουλές σου και παρόλο που δεν τα κατάφερα, παρα 1 μήνα μονο να θηλάσω, νομίζω οτι θα φανουν πολύ χρησιμες οι συμβουλες σου στο μέλλον. Αλλά δεν σκεφτομαι να σε αμφισβητήσω, ουτε να ζητήσω μια "πιστοποιηση" απο εσενα καθως είναι η δουλειά σου και αυτό ξερεις να κάνεις. Ετσι εμπιστευόμαστε πολλές φορες τους καθηγητές μας (βλ εμένα) αλλά και τους γιατρούς μας (καλώς ή κακώς).

Δεν ξερω, φοβάμαι μήπως ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα, και πρεπει να το επαναφέρουμε.

Παντως πραγματικά, θα ήθελα να γνωρίσω ή να μιλήσω με κάποιον που το εκανε, δηλαδή μια γυναίκα, που είχε κάνει κτ και μετα γεννησε με φτ, στην Ελλάδα εννοείται, γιατί απ ότι βλεπω στο εξωτερικό είναι συνήθης αρχική τακτική, άσχετα αν καποιες φορες καταλήγει παλι σε κτ.

Δεν ξερει κανένας βρε παιδιά καμία τετοια γυναίκα;

Εσύ aglaia, δεν ξερεις καμια; Και ποια είναι εσένα η προσωπική σου γνώμη γιατι προφανώς ασχολείσαι με αυτα τα θεματα και εχεις διαβασει περισσότερα απο εμας και πολύς κόσμος εδω σε εχει σε εκτίμηση;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανένας βρε παιδιά καμία τετοια γυναίκα;

Εσύ aglaia, δεν ξερεις καμια; Και ποια είναι εσένα η προσωπική σου γνώμη γιατι προφανώς ασχολείσαι με αυτα τα θεματα

 

Ξέρω! και όχι μόνο μία

 

Γενικά δεν ασχολούμε με αυτά τα θέματα, αλλά ειδικά με το vbac ασχολήθηκα γιατί με αφορά. Γέννησα με καισαρική και είμαι καλή υποψήφια για vbac. Πριν ψάξω για γιατρό ενημερώθηκα. Βρήκα και γιατρό (τελικά δεν έμεινα έγκυος, είχα κι ένα ατύχημα στο σκι κι έμεινε πίσω η ιστορία...).

 

Θα συνοψίσω εδώ χονδρικά τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από όσα έχω διαβάσει:

 

Το 80% των γυναικών που έχουν κάνει καισαρική είναι καλές υποψήφιες για vbac. Το υπόλοιπο 20% θα πάει κατευθείαν για καισαρική.

 

Δεν θα τα καταφέρουν όλες, αλλά έχουν προϋποθέσεις να το προσπαθήσουν.

 

Ο γιατρός που θα αναλάβει τον τοκετό θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένος στη συγκεκριμένη διαδικασία. Όπως δεν θα εμπιστευόσασταν έναν γιατρό που έμαθε τον τοκετό από τα βιβλία, έτσι δεν θα εμπιστευτείτε κι έναν που δεν έχει ξανακάνει vbac.

 

Οι εκπαιδευμένοι γιατροί στην Ελλάδα είναι λίγοι. Αρκετοί όμως για να καλύψουν το μεγαλύτερο ποσοστό της ζήτησης (τουλάχιστον στα 2 μεγάλα αστικά κέντρα που μένει το 60% του ελληνικού πληθυσμού).

 

Είναι καλά η μητέρα να είναι πλήρως ενημερωμένη για τα πρωτόκολλα του vbac ώστε αν ο γιατρός της πει ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί η προσπάθεια να καταλάβει ότι αυτό που λέει είναι σοβαρό και δεν πρέπει να το υποτιμήσει (βλεπε την ιστορία που ανέφερε η rani).

 

Για τα πρωτόκολλα θα πρέπει πολύ περιληπτικά να αναφέρω ότι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η ελάχιστη χρήση ωκυτοκίνης (αυτό που λέμε πρόκληση, τεχνητοί πόνοι...). Πολλαπλασιάζεται ο κίνδυνος ρίξης μητρας όταν χρησιμοποιείται ωκυτοκίνη.

Γενικά αν υπάρχει δυστοκία (δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες) επιλέγεται η καισαρική ως ασφαλέστερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία όλα αυτά αλλά τι να σας πω, εγω που θα παω (όταν παω) σε γιατρό που το έχει επιτύχει αυτό (φτ μετα απο κτ) θα τον ρωτήσω αυτά που θέλω να ρωτήσω (κίνδυνοι, ρίσκο, πιθανότητα επιτυχίας κ.α ) και αναλόγως θα πραξω. Δεν εχω κανέναν σκοπό να παω και να τον ρωτάω τι χαρτιά εχει για να μου το αποδείξει, τυχόν μελέτες και πολλά άλλα.

 

Συνήθως τις έρευνες δεν τις ζητάμε από το γιατρό. Ειδικά αν πρόκειται για γιατρό που δεν ασχολείται ο ίδιος με την έρευνα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχει τίποτα, ή θα έχει τα συμπεράσματα κάποιων ερευνών και τίποτα περισσότερο.

 

Κι εγώ στο γιατρό πάω και ρωτώ την άποψή του απλώς. Δεν τη συζητώ, απλά τον ακούω προσεκτικά.

 

Μετά πάω και ψάχνω και βλέπω αν η άποψή του είναι διαμορφωμένη σύμφωνα με επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις ή αν πρόκειται για επιλεκτική παρουσίαση της "αλήθειας" έτσι ώστε να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

 

Αν ανήκει στη δεύτερη κατηγορία δεν ξαναπάω.

 

Αν δεν ρωτήσω και αρχίσει μόνος του να λέει παπαρολογίες συνήθως κάνω την ερώτηση:

 

"η άποψή σας είναι τεκμηριωμένη επιστημονικά;"

 

εκεί οι περισσότεροι φρενάρουν... ή συνεχίζουν τις παραρολογίες σε χειρότερο βαθμό λέγοντας φράσεις του στυλ:

 

"στην Αμερική έκαναν αυτό και το σταμάτησαν..."

 

οπότε πάλι επιμένω:

 

"μήπως έχετε τις σχετικές δημοσιεύσεις για να ενημερωθώ κι εγώ, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ"

 

Και δεν αναφέρομαι στο vbac αλλά σε κάθε θέμα ιατρικό. Στο θηλασμό έχω ακούσει τις μεγαλύτερες παπαρολογίες χωρίς να έχω ρωτήσει κανέναν! Γιατί παίρνουν την πρωτοβουλία να με ενημερώσουν με τόσο ζήλο;

Ακόμη και για εντελώς άσχετα με το θέμα μητέρα-παιδί

 

Όταν είχα το ατύχημα στο σκι πήγα σε ουκ ολίγους ορθοπεδικούς! Εκεί να δεις τι άκουσα! Με κανέναν δε συζήτησα, του άκουσα όλους, έβγαλα τα ματάκια μου να ενημερωθώ και κατάλαβα ποιος τελικά είναι αξιόπιστος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλι νομίζω στα ίδια καταλήγουμε, οτι δηλαδή είναι κάτι το εφικτό υπο προυποθέσεις που λίγο πολύ τις αναφέραμε, απο εξειδικευμένο και με εμπειρία γιατρό και σε εξοπλισμένο κέντρο. Εμενα ο γιατρός μου μου είπε οτι μπορώ να το κάνω στο 2ο παιδί και δεν πιστευω οτι το εχει κανει απλα λεει αυτα που θελω να ακουσω και μετα θα μου ελεγε τις κλασικές ....Αλλα ουτως ή αλλως θα τον αλλαζα!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το forum διαβασα για γιατρους που το εχουν κανει και θα τους επισκεφτω....και να δω αργότερα τι θα μου πουνε.

Να δουμε και η nena τι θα κανει και αυτη τελικά με τη γιατρό της, μακαρι να πανε όλα καλα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες μας. Το κακό με τους γιατρούς ρε παιδί μου είναι ότι δεν μπορεις να τους έχεις εμπιστοσύνη γιατί άλλα λεει ο ένας άλλα λέει ο άλλος. Εχουν πάει σε άλλες σχολές φαίνεται, έχουν άλλο σκεπτικό... Και πρέπει να το ψάχνεις και μόνη σου. Και το πιο σημαντικό είναι να βρεις γιατρό που να συμφωνει μαζί σου και να σε υποστηρίζει, να σε καταλαβαίνει. Να καταλαβαίνει την επιθυμία σου να γεννήσεις με φ.τ. και να ξέρεις ότι κάνει ότι μπορεί για σένα, κι ότι το βλέπει κι αυτός θετικά να γεννήσεις έτσι, αλλιώς δεν πας πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Πηγή είναι η American Pregnancy Association

VBAC and the Risk of Uterine Rupture:

The greatest concern for women who have had a previous cesarean is the risk of a uterine rupture during a vaginal birth. According to the American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), if you had a previous cesarean with a low transverse incision, the risk of uterine rupture in a vaginal delivery is .2 to 1.5%, which is approximately 1 in 500.1

 

Some studies have documented increased rates of uterine rupture in women who undergo labor induction or augmentation. You will want to discuss the possible complications of induction with your health care provider. Recently, ACOG stated that VBAC is safer than repeat cesarean and VBAC with more than one previous cesarean does not pose any increased risk.2

 

Καλό θα είναι να βάλεις τα λινκ για να μπορούμε να τα διαβάσουμε από το πρωτότυπο.

 

Αν τα στοιχεία είναι δημοσιευμένα είναι καλό να παρατίθεται η δημοσίευση (συγγραφείς, ημερομηνία, τίτλος, περιοδικό...).

 

Eνταξει, δεν εβαλε το link και τα papers η Nena, τα βαζω εγω:

http://www.americanpregnancy.org/labornbirth/vbac.html

1. ACOG Practice Bulletin, No. 5, July 1999

2. ACOG, Midwifery Today, Winter No 36, page 47.

3. Levine EM, Ghai V, Barton JJ, Strom CM. Mode of delivery and risk of respiratory diseases in newborns. Obstet Gynecol 2001;97(3):439-42.

 

Κι εγω εχω υποψιν μου μια κοπελα που πετυχε vbac στη Θεσ/νικη και μια που επιχειρησε αλλά τελικα δεν πετυχε στην Αθηνα (εκανε 2η καισαρικη). Το ζητουμενο δεν ειναι τοσο να πετυχεις το vbac, οσο το να προσπαθησεις. Γιατι αν δεν προσπαθησεις, δε θα μαθεις ποτε αν μπορουσες να πετυχεις. Σε αλλες ευρωπαϊκες χωρες, δεν ειναι αυτονοητο οτι μετα απο μια καισαρικη, η εγκυος θα ξανακανει καισαρικη - το αυτονοητο ειναι οτι μετα απο μια καισαρικη θα επιχειρησει vbac (αν ειναι καλη υποψηφια, εννοειται), ενω αν δεν ειναι καλη υποψηφια για vbac, μονο τοτε προοριζεται απο την αρχη για δευτερη καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Tasuki. Δεν ξέρω πως να βάζω link :oops: αλλά έγραψα τις πηγές. Και είναι όλες αξιόπιστες (αν και το παραξηλώσαμε μ αυτήν την "επιστημονικότητα")

Ειναι αυτό ακριβώς που λες, ξέρεις ότι προσπάθησες κι ακόμα κι αν οδηγηθεις σε καισαρική έκανες ότι μπορούσες. Κι άλλωστε τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ ενθαρρυντικά 60-80%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αυτό ακριβώς που λες, ξέρεις ότι προσπάθησες κι ακόμα κι αν οδηγηθεις σε καισαρική έκανες ότι μπορούσες. Κι άλλωστε τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ ενθαρρυντικά 60-80%

 

ετσι είναι , μπας και αν κανουμε κατι εμεις να μειωθουν και λιγο τα ποσοστα των αρχικών καισαρικών.

Πραγματικά θελω να προσπαθησω και να το ψαξω αν και ο σύζυγος είναι πολύ αρνητικός σε αυτό...θα δείξει

Παντως ρε κορίτσια, βλεπω πολλές γνωστες μου φοβούνται απιστευτα και σκεφτονται μηπως πανε απο την αρχη για καισαρική. Εγω βεβαια προσπαθω να τις αποτρεψω μιας και πονάει αφάνταστα συν όλα τα υπόλοιπα....

Βασικά, να σας πω τη μαύρη μου αλήθεια, εμενα μεχρι να με παρουν σηκωτή και τρεχοντας (θυμάμαι κατι αστερακια εβλεπα...) δεν πονουσα ιδιαίτερα, απλα σαν πονοι περιόδου στη μέση μόνο αλλα ετρεμαν απιστευτα τα ποδια μου. Διαστολή ειχα 4, οχι πολύ αλλά πονους καθε λιγότερο απο λεπτο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Ειχες πρόβλημα με την πίεση σου,ε? Οι περισσότερες κοπέλες θεωρούν εσφαλμένα ότι η καισαρική είναι ασφαλέστερη απτον φ.τ. Ισως να φταίνε και οι γιατροί γι αυτό, εννοείται ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι πιο ασφαλής και απαραίτητη η καισαρική αλλα στην πλειοψηφία ο φ.τ. είναι ασφαλέστερος. Μπορεί η καισαρική να έχει γίνει εγχειρηση ρουτίνας πλέον αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παύει να είναι σοβαρό χειρουργείο που μπορεί να έχεις επιπλοκές και λάθη. Όπως είπες και εσύ την έπαθες με το μωράκι σου που κόπηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες πρόβλημα με την πίεση σου,ε? Οι περισσότερες κοπέλες θεωρούν εσφαλμένα ότι η καισαρική είναι ασφαλέστερη απτον φ.τ. Ισως να φταίνε και οι γιατροί γι αυτό, εννοείται ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι πιο ασφαλής και απαραίτητη η καισαρική αλλα στην πλειοψηφία ο φ.τ. είναι ασφαλέστερος. Μπορεί η καισαρική να έχει γίνει εγχειρηση ρουτίνας πλέον αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παύει να είναι σοβαρό χειρουργείο που μπορεί να έχεις επιπλοκές και λάθη. Όπως είπες και εσύ την έπαθες με το μωράκι σου που κόπηκε.

 

καλημέρα σας,

αν ρωτας για μενα, αστα, 9 στην καλύτερη των περιπτώσεων...Είμαι και αιμοδότης και με βρίσκουν 9 πίεση και μου λένε όχι αλλα εγω τους λέω, αυτή είναι οπότε πάρτε γιατί δεν θα αλλάξει...

εννοείται, εγω δεν ήθελα καθόλου καθώς πηρα και ολική νάρκωση αλλά και επισκληρίδιος τα ίδια, μπορεί και χειρότερα, γνωστή εδώ, εμεινε παράλυτη και λενε οτι "λογικά" και αναμενόμενα θα επανέλθει μετα απο 1 χρόνο!

καλά, δεν μπορεις να φανταστεις ποσο εχω στεναχωρεθεί με τα ραμματα του παιδιου. Με πειραξε παρα πολύ. Θα ήταν σωστό να μου πουνε: Ξερετε, αυτα συμβαίνουν (η μικρή κατέβαινε με το πρόσωπο), δεν ειναι κατι ανησυχητικό, θα φύγει, αν δεν φύγει μπορούμε να κάνουμε αυτό ή εκείνο αλλά να μου λέγανε την αλήθεια. Μαίες, γιατροί, παιδίατροι όλοι ψεματα, λέγανε ότι κοπηκε λίγο μόνο του με τα νύχια μεσα στην κοιλιά μου...και βαλανε τσιρότο για να μην το πειραζει αλλα. Και τελικά, είδα μετα τα ραμματα στο σπιτι και μου ειπε ο παιδίατρός μου. Καθε μερα βλεπω το σημαδι, ειναι λίγο κατω απο το ματι και πιανει όλο το μηκος του ματιου. Σκεφτομαι, λιγο πιο πανω να ήταν, λιγα χιλιοστά, τι θα είχε συμβεί και τρεμω...Ο γιατρός για να μη στα πολυλογώ μετα μου ειπε οτι δεν εχει ιδεα γιατι μολις βγαζει το παιδι το παιρνουν οι παιδιατροι ή ο παιδοχειρούργος και αυτός ασχολείται με εμένα...άστα, βράστα.

Πάντως, αν έχεις κάτι νεότερο ή εγώ θα το αναφέρω

καλημέρα σε όλους

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

αλλά και επισκληρίδιος τα ίδια, μπορεί και χειρότερα, γνωστή εδώ, εμεινε παράλυτη και λενε οτι "λογικά" και αναμενόμενα θα επανέλθει μετα απο 1 χρόνο!

 

Κι εγώ είχα πρόβλημα με την επισκληρίδιο και ένας βασικός λόγος που θα ήθελα να κάνω φυσιολογικό τοκετό μετά από την καισαρική μου είναι ο φόβος της νάρκωσης. Εγώ ήμουν στο Ιασώ. Που το έπαθε η κοπέλα; Δεν περπατά καθόλου; Εγώ δεν μπορούσα να κουνήσω το αριστερό πόδι για πολλούς μήνες, όντως μετά από ένα χρόνο υπήρξε βελτίωση, αλλά μόνο τώρα μετά από τα δύο χρόνια μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλά, αν και ένα πονάκι στην πλάτη το έχω πλέον μόνιμο.

Link to comment
Share on other sites

αστα, 9 στην καλύτερη των περιπτώσεων...Είμαι και αιμοδότης και με βρίσκουν 9 πίεση και μου λένε όχι αλλα εγω τους λέω, αυτή είναι οπότε πάρτε γιατί δεν θα αλλάξει...

 

Για να πας για VBAC πρεπει να πληρουνται καποιες προϋποθεσεις, μια απο αυτες ειναι να μην ξανασυμβει αυτο που εκανε το γιατρο να κανει καισαρικη την προηγουμενη φορα. Εσυ δεν ξερεις καν γιατι εκανες καισαρικη, και σκεφτεσαι να κανεις VBAC με τη γιατρο σου, που σ'εβαλε για προκληση στις 40+1 και μαλιστα σου ειπε οτι για να κανεις VBAC πρεπει να γεννησεις μεχρι τις 38 βδομαδες...... αρα δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις VBAC, ειναι σιγουρο οτι στις 38 βδομαδες θα σου πει "αφου δε γεννησες μεχρι τωρα παμε για καισαρικη" κι αν οι πονοι σε πιασουν ΠΡΙΝ τις 38 βδομαδες, παλι ειναι σιγουρο οτι θα σου κανει αμεσα καισαρικη!

 

Τα ραμματα στο μωρο απο την καισαρικη ηταν οντως τραγικο! :( Αν ομως θελεις οντως να επιχειρησεις VBAC πρεπει ν'αλλαξεις γιατρο, η δικια σου δεν το εχει ξανακανει ποτε (κι ας ισχυριστηκε οτι το εχει - λες να σου ελεγε την αληθεια και να εδιωχνε απο μονη της την πελατισσα?).

Link to comment
Share on other sites

αστα, 9 στην καλύτερη των περιπτώσεων...Είμαι και αιμοδότης και με βρίσκουν 9 πίεση και μου λένε όχι αλλα εγω τους λέω, αυτή είναι οπότε πάρτε γιατί δεν θα αλλάξει...

 

Για να πας για VBAC πρεπει να πληρουνται καποιες προϋποθεσεις, μια απο αυτες ειναι να μην ξανασυμβει αυτο που εκανε το γιατρο να κανει καισαρικη την προηγουμενη φορα. Εσυ δεν ξερεις καν γιατι εκανες καισαρικη, και σκεφτεσαι να κανεις VBAC με τη γιατρο σου, που σ'εβαλε για προκληση στις 40+1 και μαλιστα σου ειπε οτι για να κανεις VBAC πρεπει να γεννησεις μεχρι τις 38 βδομαδες...... αρα δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις VBAC, ειναι σιγουρο οτι στις 38 βδομαδες θα σου πει "αφου δε γεννησες μεχρι τωρα παμε για καισαρικη" κι αν οι πονοι σε πιασουν ΠΡΙΝ τις 38 βδομαδες, παλι ειναι σιγουρο οτι θα σου κανει αμεσα καισαρικη!

 

Τα ραμματα στο μωρο απο την καισαρικη ηταν οντως τραγικο! :( Αν ομως θελεις οντως να επιχειρησεις VBAC πρεπει ν'αλλαξεις γιατρο, η δικια σου δεν το εχει ξανακανει ποτε (κι ας ισχυριστηκε οτι το εχει - λες να σου ελεγε την αληθεια και να εδιωχνε απο μονη της την πελατισσα?).

 

αχ μάλλον με μπέρδεψες με άλλη, όντως ο γιατρός μου έκοψς το μωρό και θα τον αλλάξω αλλά τιποτα απο τα παραπανω δεν επαθα. γεννησα στις 37 εβδομάδες, με πιασαν οι πονοι, το μωρο ήταν σχετικά μικρό (2600), ειχα καποια διαστολή, και απλα το παιδι κατεβαινε με το προσωπο και με τον ομφαλιο μαζί και πεφταν οι παλμοί του.Γενικά απο αυτα που διαβαζω πρεπει να μπορω να επιχειρησω vbac

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Thanks Tasuki. Δεν ξέρω πως να βάζω link :oops: αλλά έγραψα τις πηγές. Και είναι όλες αξιόπιστες (αν και το παραξηλώσαμε μ αυτήν την "επιστημονικότητα")

 

κάνεις copy την ηλεκτρονική διεύθυνση που εμφανίζεται πάνω πάνω και μετά εδώ paste

 

καλύτερα να το παραξηλώνουμε εκ των πρωτέρων για να είμαστε καλυμμένοι! :wink:

 

είναι πολύ καλό να δίνουμε στον καθένα την ευκαιρία να το διαβάσει από την πηγή που το βρήκαμε! :)

 

Κι άλλωστε τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ ενθαρρυντικά 60-80%

:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θελω να προσπαθησω και να το ψαξω αν και ο σύζυγος είναι πολύ αρνητικός σε αυτό...θα δείξει

Για το σώμα σου εσύ αποφασίζεις.

Βρίσκεις έναν ή περισσότερους γιατρούς, το συζητάς, μένεις σε αυτόν που θα σε εμπνεύσει και ΜΕΤΑ πηγαίνει και με το σύζυγο, αν το κρίνεις απαραίτητο.

 

Παντως ρε κορίτσια, βλεπω πολλές γνωστες μου φοβούνται απιστευτα και σκεφτονται μηπως πανε απο την αρχη για καισαρική. Εγω βεβαια προσπαθω να τις αποτρεψω μιας και πονάει αφάνταστα συν όλα τα υπόλοιπα....

Αυτός που δεν θέλει να δει δεν θα δει, μην σκοτίζεσαι!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ας επανελθω να πω μια προσωπικη εκτιμηση απο τον περιγυρο, σχετικα με τις καισαρικες.

Ειναι λυπηρο να ακους γυναικες που εκαναν καισαρικη γιατι δεν ηθελαν να πονεσουν :shock: (φυγοπονες,τι να πω....), αλλες που τους υποχρεωσε ο γιατρος επειδη ειχαν υψηλη μυωπια :shock: (κατω απο 6),αλλες που εκλεισαν ραντεβου για να μην ταλαιπωρηθουν μωρε...γιατι ο φτ ειναι ταλαιπωρια για εκεινες και το μωρο,ετσι τους ειπε ο γιατρος.

Θα ηταν πιο τιμιο να πουνε...δε θελω να με ξυπνησεις τη νυχτα γιατι εχω οικογενεια και δε γουσταρω να τρεχω μες στα αγρια χαραματα...τι να πει κανεις! :lol: ειναι για κλαματα και μετα για γελια.

Στην λογικη του παραλογου, καλυτερα να εκαναν προκληση τοκετου παρα καισαρικη χωρις σοβαρο ιατρικο λογο....αλλα ξεχασα, η προκληση δεν εξασφαλιζει το οτι ο τοκετος θα ειναι συντομος... :?:

Link to comment
Share on other sites

Ας επανελθω να πω μια προσωπικη εκτιμηση απο τον περιγυρο, σχετικα με τις καισαρικες.

Ειναι λυπηρο να ακους γυναικες που εκαναν καισαρικη γιατι δεν ηθελαν να πονεσουν :shock: (φυγοπονες,τι να πω....), αλλες που τους υποχρεωσε ο γιατρος επειδη ειχαν υψηλη μυωπια :shock: (κατω απο 6),αλλες που εκλεισαν ραντεβου για να μην ταλαιπωρηθουν μωρε...γιατι ο φτ ειναι ταλαιπωρια για εκεινες και το μωρο,ετσι τους ειπε ο γιατρος.

Θα ηταν πιο τιμιο να πουνε...δε θελω να με ξυπνησεις τη νυχτα γιατι εχω οικογενεια και δε γουσταρω να τρεχω μες στα αγρια χαραματα...τι να πει κανεις! :lol: ειναι για κλαματα και μετα για γελια.

Στην λογικη του παραλογου, καλυτερα να εκαναν προκληση τοκετου παρα καισαρικη χωρις σοβαρο ιατρικο λογο....αλλα ξεχασα, η προκληση δεν εξασφαλιζει το οτι ο τοκετος θα ειναι συντομος... :?:

 

δεν εχεις καθόλου άδικο. Να φανταστείς όταν εμενα με πιασαν οι πονοι με ετρεξε με 220 ο γιατρός στην Αθηνα λες και θα γεννουσα όπου να ναι και φωναξε και τις αλλες 3 που ειχε κανονισει την αλλη μερα γιατι μπαινανε στο μηνα τους και ηταν Σαββατο. Οποτε ηταν αυτος και 1 μαία άρα εγώ συχνά πυκνά ήμουν μόνη μου στην αίθουσα ωδινών. Σκέφτομαι , αν την ώρα που με εραβε έπρεπε αλλη να γεννηση τι θα της ελεγε...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...