Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

και κατι ακομη που με προβληματιζει...μου ειπε οτι για το παχος της τομης δεν πιστευει εκεινη οτι ειναι αξιοπιστη η μετρηση-απο οτι καταλαβα δεν την κανει καν, και οτι οι αλλο παραγοντες, π.χ. βαρος μωρου, κατασταση επιτοκου ειναι πιο σημαντικοι...και τελος οτι εκεινη δε γνωριζει τον τροπο ραφης στην καισαρικη, κατα τον οποιο ραβονται ολα τα στρωματα μαζι, ενα -ενα μου ειπε χαρακτηριστικα, οτι εκεινη τοσα χρονια αυτο ξερει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και κατι αλλο για τα κοριτσια που με ρωτουσαν για την Αριστη, την ξαναειδα και εχω καποια νεα..λοιπον τον τελευταιο μηνα ο ελεγχος ειναι ανα 15 ημερες, δεν κανει ξεχωριστα ντομπλερ αν δεν υπαρχει καποια αρνητικη ενδειξη απο τον απλο υπερηχο....η τιμη που μου ειπε για το οικονομικο τρικλινο ειναι 1500 εκεινη και 300 η μαια της...ισως ειναι αλλη απο εκεινη της Ροσυ επειδη δεν ειμαι παλια πελατισσα της...ακομη μου ειπε οτι αν η κατηγορια κρεβατιου ειναι υψηλοτερη τοτε θα ειναι αλλη και η τιμη της αμοιβης της-δε συμφωνω καθολου με αυτη την τακτικη...αλλα τελοσπαντων, εγω ουτως η αλλως για το ιοκονιμικο ενδιαφερομουν...

 

Γιατί να είναι άλλη η μαία;

 

Η τακτική αυτή της πληρωμής ανάλογα με το δωμάτιο είναι κλασική για τους περισσότερους γιατρούς που ξεγεννάνε στο Μητέρα και στο Ιασώ, μάλλον σε δημόσιο γέννησες την προηγούμενη φορά;

 

Εγώ είχα οικονομικό τρίκλινο με rooming-in και μου ζήτησε 1300 (ίσως επειδή η περίπτωσή μου ήτανε απλή) και η μαία 300. Φυσικά, όπως και την προηγούμενη φορά, εμείς δώσαμε και στις δυο αρκετά περισσότερα χρήματα γιατί το άξιζαν...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ροσυ μου, εννουσα αλλη τιμη στο οικονομικο τρικλινο- και οχι αλλη μαια-, την οποια ειχες αναφερει καποιες σελιδες πριν...στο ΙΑΣΩ ειχα γεννησει πριν αλλα η αμοιβη του γιατρου ηταν ιδια για ολες τις κατηγοριες κλινης...

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη που με προβληματιζει...μου ειπε οτι για το παχος της τομης δεν πιστευει εκεινη οτι ειναι αξιοπιστη η μετρηση-απο οτι καταλαβα δεν την κανει καν, και οτι οι αλλο παραγοντες, π.χ. βαρος μωρου, κατασταση επιτοκου ειναι πιο σημαντικοι..

 

μου τα χαλάει λίγο η φίλη μας

Link to comment
Share on other sites

SPYNI καλησπερα το θεμα της τομης ειναι κατι που σηκωνει συζητηση και υπαρχει μεγαλη βιβλιογραφια αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι αδιαφορο.Η γυναικολογος σου ποσες vbac εχει κανει σε απολυτο αριθμο?(οχι προσπαθειες).Με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SPYNI καλησπερα το θεμα της τομης ειναι κατι που σηκωνει συζητηση και υπαρχει μεγαλη βιβλιογραφια αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι αδιαφορο.Η γυναικολογος σου ποσες vbac εχει κανει σε απολυτο αριθμο?(οχι προσπαθειες).Με το καλο το μωρακι σου.

 

δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω για το ποσες επιτυχημενες φυσιολογικες γεννες εχει σε προηγηθεισες....αστε κοριτσια προβληματιστηκα αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

.και τελος οτι εκεινη δε γνωριζει τον τροπο ραφης στην καισαρικη, κατα τον οποιο ραβονται ολα τα στρωματα μαζι, ενα -ενα μου ειπε χαρακτηριστικα, οτι εκεινη τοσα χρονια αυτο ξερει...

 

Spyni, κάτι μπερδεύεις. Ποια στρώματα ράβονται όλα μαζί; Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

αφου γεννησα το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος μου ηταν οτι μπορω ακομη και την επομενη ημερα να μεινω εγκυος και να γεννησω το μωρο φυσιολογικα...επειδη τον ξαναρωτησα τωρα πια σε αυτη την εγκυμοσυνη-οχι βεβαια την επομενη ημερα...μετα απο περιπου 2 χρονια- μου ξαναειπε οτι ολα τα στρωματα της μητρας ραφτηκαν μαζι και οχι ενα-ενα ξεχωριστα!δεν ξερω αν μπερδευω κατι, ομως μου ειχε μεινει η εντυπωση οτι αυτο ειναι κατι καινουριο....αααα και σε αυτον τον τροπο ραφης στηριξε το επιχειρημα του οτι δε θα εχω προβλημα να μου χορηγησει ωκυτοκινη.....

Link to comment
Share on other sites

αφου γεννησα το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος μου ηταν οτι μπορω ακομη και την επομενη ημερα να μεινω εγκυος και να γεννησω το μωρο φυσιολογικα...

 

o συγκεκριμένος γιατρός δεν ήξερε τι έλεγε!

 

επειδη τον ξαναρωτησα τωρα πια σε αυτη την εγκυμοσυνη-οχι βεβαια την επομενη ημερα...μετα απο περιπου 2 χρονια- μου ξαναειπε οτι ολα τα στρωματα της μητρας ραφτηκαν μαζι και οχι ενα-ενα ξεχωριστα!δεν ξερω αν μπερδευω κατι, ομως μου ειχε μεινει η εντυπωση οτι αυτο ειναι κατι καινουριο....

τώρα κατάλαβα! έτσι όπως το έγραψες πριν κατάλαβα όλα τα στρώματα (μήτρα και μυεις) ράφτηκαν μαζί

 

Για τη μήτρα, αυτή μπορεί να ραφτεί σε ένα στρώμα ή σε δύο.

 

http://www.thedoctorschannel.com/video/3369.html

 

δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά στην παραπάνω μελέτη ισχυρίζονται τα αντίθετα από ότι ο γιατρός σου

 

επίσης έχει σημασία αν το ράμα ήταν ένα συνεχόμενο ή πολλά μικρά

 

στο ένα συνεχόμενο υπάρχει θέμα

 

αααα και σε αυτον τον τροπο ραφης στηριξε το επιχειρημα του οτι δε θα εχω προβλημα να μου χορηγησει ωκυτοκινη.....

 

σίγουρα δεν ήξερε τι έλεγε!

 

είναι εντελώς αναξιόπιστος και πολύ επικίνδυνος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.asplazio.it/asp_online/tut_soggetti_deb/files/files_cesareo/LG_taglio_%20cesareo_revisione_LG_99.pdf

SPYNI αυτες ειναι οι επισημες οδηγιες προς τους ιταλους μαιευτηρες για την καισαρικη και το vbac.Μου τις εστειλε η γυναικολογος μου.Aν ξερεις ιταλικα η εχει καποιος χρονο να στο μεταφρασει ολο θα λυθουν ολες σου οι αποριες.Το πιο σημαντικο ομως ειναι το εξης

Quando manca qualsiasi documentazione sulla modalità del pregresso taglio

cesareo è fortemente sconsigliato il

travaglio di prova (FdR E).Οταν λειπει η γραπτη ενημερωση σχετικα με τον τροπο τομης κατα την καισαρικη και το πως ακριβως εγινε αυτη ΑΝΤΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ με καθε τροπο το vbac.Αρα η γιατρος σου πρεπει να ζητησει γραπτως ενημερωση απο τον προηγουμενο ιατρικο σου φακελο.

Lʼinduzione del travaglio con ossitocina può essere associato ad un rischio

aumentato di rottura dʼutero e dovrebbe essere effettuato dopo un attento ed appropriato counselling (FdR B).

Il potenziamento del travaglio mediante ossitocina non è controindicato

nel travaglio di prova (FdR B)

Κι εδω εξηγει πως και γιατι μπορει να γινει χρηση ωκυτοκινης....

Link to comment
Share on other sites

o συγκεκριμένος γιατρός δεν ήξερε τι έλεγε!

 

 

τώρα κατάλαβα! έτσι όπως το έγραψες πριν κατάλαβα όλα τα στρώματα (μήτρα και μυεις) ράφτηκαν μαζί

 

Για τη μήτρα, αυτή μπορεί να ραφτεί σε ένα στρώμα ή σε δύο.

 

http://www.thedoctorschannel.com/video/3369.html

 

δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά στην παραπάνω μελέτη ισχυρίζονται τα αντίθετα από ότι ο γιατρός σου

 

επίσης έχει σημασία αν το ράμα ήταν ένα συνεχόμενο ή πολλά μικρά

 

στο ένα συνεχόμενο υπάρχει θέμα

 

 

 

σίγουρα δεν ήξερε τι έλεγε!

 

είναι εντελώς αναξιόπιστος και πολύ επικίνδυνος!

 

Aγλαια μου, σε ευχαριστω για το βιντεακι...το ειδα και ομολογω προβληματιστηκα ακομη περισσοτερο...τελοσπαντων...δε γνωριζω τη μορφη του ραμματος αλλα τι να τον ρωτησω τωρα....οσο πιο πολυ το ψαχνω τοσο περισσοτερο αγχωνομαι...θα περιμενω να παω -αν δεν εχει γινει κατι ως τοτε- μεχρι την 40η εμδομαδα και μετα ο θεος βοηθος με τη δευτερη καισαρικη...ειχα τοσο δυσκολη αναρρωση που ουτε θελω να σκεφτομαι το ενδεχομενο της κ.τ....μεγαλη πληγη αυτο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.asplazio.it/asp_online/tut_soggetti_deb/files/files_cesareo/LG_taglio_%20cesareo_revisione_LG_99.pdf

SPYNI αυτες ειναι οι επισημες οδηγιες προς τους ιταλους μαιευτηρες για την καισαρικη και το vbac.Μου τις εστειλε η γυναικολογος μου.Aν ξερεις ιταλικα η εχει καποιος χρονο να στο μεταφρασει ολο θα λυθουν ολες σου οι αποριες.Το πιο σημαντικο ομως ειναι το εξης

Quando manca qualsiasi documentazione sulla modalità del pregresso taglio

cesareo è fortemente sconsigliato il

travaglio di prova (FdR E).Οταν λειπει η γραπτη ενημερωση σχετικα με τον τροπο τομης κατα την καισαρικη και το πως ακριβως εγινε αυτη ΑΝΤΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ με καθε τροπο το vbac.Αρα η γιατρος σου πρεπει να ζητησει γραπτως ενημερωση απο τον προηγουμενο ιατρικο σου φακελο.

Lʼinduzione del travaglio con ossitocina può essere associato ad un rischio

aumentato di rottura dʼutero e dovrebbe essere effettuato dopo un attento ed appropriato counselling (FdR B).

Il potenziamento del travaglio mediante ossitocina non è controindicato

nel travaglio di prova (FdR B)

Κι εδω εξηγει πως και γιατι μπορει να γινει χρηση ωκυτοκινης....

 

σε ευχαριστω πολυ ιταλιανα μου!!δυστυχως τα ιταλικα μου θελουν φτυαρι για να ξεσκονιστουν, ομως εχω υποψην μια φιλη που ισως με βοηθησει με τη μεταφραση....

Link to comment
Share on other sites

spyni μου, μιας και βρήκες γιατρό και θα επιχειρήσετε vbac, σου είπε καθόλου όταν με το καλό έρθει η ώρα και σε πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά αν πρέπει να πας αμέσως στην κλινική ή μπορείς να περιμένεις σπίτι; Γιατί ξέρω π.χ. ο γιατρός μου σε φ.τ. (έτσι είχε πει και σε μένα) λέει στις εγκύους να πηγαίνουν στους 10λεπτους πόνους αν θυμάμαι καλά.

Σε περιπτωσεις vbac τι γίνεται με αυτό το θέμα; Πρέπει ν είναι εξαρχής η εγκυμονούσα στην κλινική για παρακολούθηση;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει έλλειψη τεκμηρίωσης σχετικά με το πώς το προηγούμενο κομμένα

καισαρική τομή είναι έντονα αποθαρρύνει την

Εργασίας δοκιμή (FDR Ε)

 

Επαγωγή της εργασίας με ωκυτοκίνης μπορεί να σχετίζεται με τον κίνδυνο

αύξηση της μήτρας ρήξη και θα πρέπει να γίνεται μετά την προσεκτική και κατάλληλη παροχή συμβουλών (FDR Β).

Η ενίσχυση της εργασίας με την ωκυτοκίνη δεν αντενδείκνυται

στη δίνη των δοκιμών (FDR Β)

 

http://translate.google.gr/#en|el|

Μπορεις να κανεις μεταφραση απο εδω.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλες από τη Θεσσαλονίκη και όχι μόνο, έχω νεώτερα για τους γυναικολόγους που έχουν πετύχει vbac στη Θεσσαλονίκη…

 

Πέρα από το προσωπικό χρόνο που αφιέρωσα ψάχνοντας, με βοήθησαν πολύ και κάποιες κοπέλες μέσα από το forum που μου έδωσαν στοιχεία για τους γιατρούς τους και πληροφορίες σχετικά με το πώς να συνεχίσω το ψάξιμο και τις ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά.

 

Έτσι έχω στα χέρια μου μια λίστα με γιατρούς και είδη εγώ προσωπικά έχω επιλέξει σε ποια γιατρό θα πάω…

 

Δε θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη γιατρό που επέλεξα, επειδή ακόμα δε την έχω επισκεφτεί για να έχω προσωπική άποψη. Οι πληροφορίες που έχω όμως είναι ότι εκτός του ότι κάνει vbac και είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, είναι και υπέρ του φυσικού τοκετού.

 

Η έρευνα μου δεν έχει τελειώσει ακόμα. Το Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με το birth choices αλλά και με τη γιατρό και θα έχω περισσότερες πληροφορίες να σας δώσω.

 

Για την ώρα σας δίνω το link του birth choices να ρίξετε μια ματιά… http://www.birthchoices.gr/

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

spyni μου, μιας και βρήκες γιατρό και θα επιχειρήσετε vbac, σου είπε καθόλου όταν με το καλό έρθει η ώρα και σε πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά αν πρέπει να πας αμέσως στην κλινική ή μπορείς να περιμένεις σπίτι; Γιατί ξέρω π.χ. ο γιατρός μου σε φ.τ. (έτσι είχε πει και σε μένα) λέει στις εγκύους να πηγαίνουν στους 10λεπτους πόνους αν θυμάμαι καλά.

Σε περιπτωσεις vbac τι γίνεται με αυτό το θέμα; Πρέπει ν είναι εξαρχής η εγκυμονούσα στην κλινική για παρακολούθηση;

 

Ζαχαρενια μου, αυτο δεν το συζητησα μαζι της, ομως το απογευμα θα παρω τη μαια της και θα το ρωτησω...σε ευχαριστω για την υπενθυμιση!!

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση vbac η εγκυος θα πρεπει να ειναι απο την αρχη στο μαιευτηριο για παρακολουθηση με καρδιοτοκογραφο...αν ο γιατρος ομως ειναι συνεργασιμοςκαι εμπειρος μπορει να σε αφησει να περασεις καποιες ωρες σπιτι πριν πας στο μαιευτηριο οπου αναγκαστικα θα σε εχουν καθηλωμενη στο κρεββατι....εμεις κατι τετοιο σχεδιαζουμε προς το παρον...βεβαια παντα θα πρεπει να ελεγχει πως εξελισσονται οι συσπασεις και αν υπαρχει περιθωριο να περασω καποιες απο αυτες στο σπιτι.....

 

για το θεμα της αμοβης η μαια μας ειπε οτι στα ιδιωτικα μαιευτηρια οι γιατροι χρεωνουν οτι και το μαιευτηριο για το δωματιο γιατι οταν ενας γυναικολογος κανει μια γεννα το μαιευτηριο αποστελλει στην εφορια καταστασεις με το ονομα του γιατρου και τη τιμη του δωματιο που γεννησε η ασθενης του ωστε να μη μπορουν να φοροδιαφευγουν.Πιο πολλα μαυρα χρηματα περνουν στα δημοσια οπου εχουν μισθο και παιρνουν και το φακελακι παρα στα ιδιωτικα...και εμενα μου εκανε πολυ εντυπωση γιατι παιρνουν οσα το δωματιο αλλα αν η εφορια του χρεωνειμε βαση αυτες τις καταστασεις που στελνουν τα μαιευτηρια ολο αυτο εχει καποια λογικη....

Link to comment
Share on other sites

 

για το θεμα της αμοβης η μαια μας ειπε οτι στα ιδιωτικα μαιευτηρια οι γιατροι χρεωνουν οτι και το μαιευτηριο για το δωματιο γιατι οταν ενας γυναικολογος κανει μια γεννα το μαιευτηριο αποστελλει στην εφορια καταστασεις με το ονομα του γιατρου και τη τιμη του δωματιο που γεννησε η ασθενης του ωστε να μη μπορουν να φοροδιαφευγουν.Πιο πολλα μαυρα χρηματα περνουν στα δημοσια οπου εχουν μισθο και παιρνουν και το φακελακι παρα στα ιδιωτικα...και εμενα μου εκανε πολυ εντυπωση γιατι παιρνουν οσα το δωματιο αλλα αν η εφορια του χρεωνειμε βαση αυτες τις καταστασεις που στελνουν τα μαιευτηρια ολο αυτο εχει καποια λογικη....

Συγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά αυτό με την αμοιβή στα ιδιωτικά δεν ισχύει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση!αν όντως ο γιατρός φορολογείτο με την αμοιβή του μαιευτηρίου δε θα χρειαζόταν να κόψει απόδειξη ή θα έπρεπε να κόψει ΟΛΟ το ποσό που πήρε!!!!!εμένα την πρώτη φορά ΙΑΣΩ εξάκλινο μου είπε 2300 όσο το μαιευτηριο, με απόδειξη 500 ? όμως 1800!!!!!!!όπως και οι περισσότεροι που έχω ακούσει!η συνιφάδα μου πλήρωσε 3500 σε 3κλινο με απόδειξη 500?!άρα δεν ισχύει οτι παιρνουν οτι και τα μαιευτήρια γιατί για αυτό το ποσό φορολογούνται!αυτό ειναι ψέμα!

Ωστόσο συμφωνώ μαζί σου οτι και οι γιατροί του δημοσίου φοροδιαφεύγουν με τα φακελάκια που παίρνουν!

και πάλι συγνώμη που σας διεκοψα τη συζήτηση αλλά μη τους βγάλουμε και άγιους!

Link to comment
Share on other sites

ok spynaki, αν έχεις νεότερα ενημέρωσέ μας και μας!

 

angela_kgr

αν ο γιατρος ομως ειναι συνεργασιμοςκαι εμπειρος μπορει να σε αφησει να περασεις καποιες ωρες σπιτι πριν πας στο μαιευτηριο οπου αναγκαστικα θα σε εχουν καθηλωμενη στο κρεββατι.

 

αυτό δεν το καταλαβαίνω όμως...για ποιο λόγο αν μείνεις σπίτι να είσαι καθηλωμένη στο κρεβάτι; Που βοηθάει; :rolleyes: Θα μπορούσες να το εξηγήσεις παρακαλώ;:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ok spynaki, αν έχεις νεότερα ενημέρωσέ μας και μας!

 

angela_kgr

 

αυτό δεν το καταλαβαίνω όμως...για ποιο λόγο αν μείνεις σπίτι να είσαι καθηλωμένη στο κρεβάτι; Που βοηθάει; :rolleyes: Θα μπορούσες να το εξηγήσεις παρακαλώ;:D

 

νομιζω γλυκο μου κοριτσι εννοει στο μαιευτηριο θα σε εχουν καθηλωμενη.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει έλλειψη τεκμηρίωσης σχετικά με το πώς το προηγούμενο κομμένα

καισαρική τομή είναι έντονα αποθαρρύνει την

Εργασίας δοκιμή (FDR Ε)

 

Επαγωγή της εργασίας με ωκυτοκίνης μπορεί να σχετίζεται με τον κίνδυνο

αύξηση της μήτρας ρήξη και θα πρέπει να γίνεται μετά την προσεκτική και κατάλληλη παροχή συμβουλών (FDR Β).

Η ενίσχυση της εργασίας με την ωκυτοκίνη δεν αντενδείκνυται

στη δίνη των δοκιμών (FDR Β)

 

http://translate.google.gr/#en|el|

Μπορεις να κανεις μεταφραση απο εδω.

 

σε ευχαριστω κοριτσακι μου, αλλα θα το φορτωσω στη φιλη μου για να ειμαι πιο σιγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση vbac η εγκυος θα πρεπει να ειναι απο την αρχη στο μαιευτηριο για παρακολουθηση με καρδιοτοκογραφο...αν ο γιατρος ομως ειναι συνεργασιμοςκαι εμπειρος μπορει να σε αφησει να περασεις καποιες ωρες σπιτι πριν πας στο μαιευτηριο οπου αναγκαστικα θα σε εχουν καθηλωμενη στο κρεββατι....εμεις κατι τετοιο σχεδιαζουμε προς το παρον...βεβαια παντα θα πρεπει να ελεγχει πως εξελισσονται οι συσπασεις και αν υπαρχει περιθωριο να περασω καποιες απο αυτες στο σπιτι.....

 

Πάντως η Αρίστη δεν χρησιμοποιεί καρδιοτογράφο και ούτε σε έχει καθηλωμένη στο κρεβάτι, και στο μαιευτήριο να πας πιο μπροστά θα κάτσετε στην καφετέρια, θα βολτάρετε στις γύρω γειτονιές, θα ανεβοκατεβαίνετε τις σκάλες κτλ.

Ξαπλώνεις μόνο στις πολύ τελευταίες εξωθήσεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

στο vbac αναφερομαι rosie οτι δε σε αφηνουν να σηκωθεις ευκολα για να μη πω καθολου απο τη στιγμη που θα πας στο μαιευτηριο και θα κανεις εισαγωγη....

στις αλλες περιπτωσεις ,στο Ιασω συγκεκριμενα που ρωτησα, σε εχουν υποχρεωτικα στο κρεββατι απο τη στιγμη που θα σπασουν τα νερα ...βεβαια παλι αν υπογραψει ο γιατρος μπορεις να σηκωθεις αλλα οπως μου ειπαν ειναι δυσκολο γιατι δεν υπογραφουν συνηθως οι γιατροι....

Link to comment
Share on other sites

στο vbac αναφερομαι rosie οτι δε σε αφηνουν να σηκωθεις ευκολα για να μη πω καθολου απο τη στιγμη που θα πας στο μαιευτηριο και θα κανεις εισαγωγη....

στις αλλες περιπτωσεις ,στο Ιασω συγκεκριμενα που ρωτησα, σε εχουν υποχρεωτικα στο κρεββατι απο τη στιγμη που θα σπασουν τα νερα ...βεβαια παλι αν υπογραψει ο γιατρος μπορεις να σηκωθεις αλλα οπως μου ειπαν ειναι δυσκολο γιατι δεν υπογραφουν συνηθως οι γιατροι....

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω κατά κάποιο τρόπο..Κι εγώ στο Ιασώ το 2008 που έκανα την απόπειρα vbac με είχαν "στιγματίσει" από την πρώτη στιγμή που έκανα εισαγωγή..Ημουν γιαυτούς η "κυρία με την προηγηθείσα" και με καθηλώσαν αμέσως στο κρεβάτι (ευτυχώς δεν μου κότσαραν ορό)..Μετά από λίγες ώρες βέβαια ήρθε η μαία μου οπότε αυτές δεν ξανασχολήθηκαν μαζί μου..Βέβαια ούτε κι εκείνη με άφησε να σηκωθώ και να βολτάρω (παρά μόνο να αλλάζω θέσεις στο κρεβάτι) κατά τις εντολές του γιατρού που δεν είχε έρθει ακόμα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον αυτό είχε να κάνει με το vbac ή επειδή είχαν σπάσει τα νερά μου (μάλλον το δεύτερο)..Γενικότερα δεν είδα στους διαδρόμους του Ιασώ επίτοκες να περπατάνε εκείνη τη νύχτα (και μέρα)...Και για μένα το ότι δεν περπάτησα για να "κατεβάσω" το μωρό ήταν ο λόγος της "αποτυχίας" μου..

Δεν ξέρω κατά πόσο η Αρίστη ακολουθεί τα ίδια πρωτόκολλα που έχει στις όχι χειρουργημένες μήτρες όπως μας λέει η Rosie (περπάτημα-όχι καρδιοτοκογράφος) με τις γυναίκες με προηγηθείσα καισαρική ή ακολουθεί άλλη μέθοδο σε αυτές τις περιπτώσεις, και αυτό θα μας το πεις εσύ Σπυνάκι όταν θα έρθει η ώρα με το καλό, γιατί δύο κοπέλες που ξέρω από το άλλο φόρουμ που ήθελαν να κάνουν vbac μαζί της τελικά κατέληξαν σε προγραμματισμένη καισαρική, η καθεμία για διαφορετικό λόγο..όμως το κέρδος που θα έχεις με την Αρίστη θα είναι και πάλι μεγάλο ακόμα και αν ξανακάνεις καισαρική γιατί και σου δίνει το μωρό στο στήθος αμέσως από το χειρουργείο και το σημαντικοότερο που νομίζω ελάχιστοι γιατροί στην Ελλάδα το κάνουν σε πάει για την ανάνηψη, όχι στην απαίσια αίθουσα ανάνηψης αλλά στο δωμάτιο ωδινών όπου θα περάσεις αυτή την ώρα μαζί με τον καλό σου και το νινί σας..Τι καλύτερο από αυτό ειδικά αν αναγκάζεσαι να ξαναυποστείς την ακισαρική..Επαναλαμβάνω βέβαια ότι αυτά δεν τα ξέρω η ίδια ,απλά τα έχω διαβάσει σαν εμπειρίες κοριτσιών από το άλλο φόρουμ που συμμετέχω..

Πάντως μην νομίζετε ότι το περπάτημα είναι πάντα απαραίτητο κατά τον τοκετό, χρειάζεται μόνο όταν το μωρό είναι ψηλά..Στον πρώτο τοκετό μου πάλι στο Ιασώ, που το μωράκι ήταν πολύ χαμηλά, γέννησα φυσιολογικότατα (μέσα σε 5-6 ώρες βέβαια) χωρίς να σηκωθώ καθόλου (μόνο για τσίσα πήγαινα)...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...