Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Θα σου διηγηθώ ένα άσχετο περιστατικό για να δεις ότι μπορείς να αντιδράσεις πολυ απλά και αποτελεσματικά.

 

Επισκέπτομαι νοσοκομειακό γιατρό για να δει πως πάει η αποκατάσταση στο γόνατό μου μετά από ατύχημα. Ο γιατρός είναι φρεσκοχειρουργημένος και δεν εξετάζει, έρεται ένας εκπαιδευόμενος. Στην τρίτη κίνηση με πόνεσε αρκετά. Είχα φορτώσει και από τη συμπεριφορά του πριν και του λέω:

-Με πονέσατε, δεν με εξετάζετε.

-(φουντώνει) Γιατί ήρθες τότε;

-...Για το γιατρό (και του δείχνω το γιατρό)

-(φούντωσε τελείως) Ο γιατρός είναι χειρουργημένος και δεν εξετάζει

-Δεν πειράζει, θα περιμένω όσο χρειαστεί για να αναρρώσει.

 

Δεν τον άφησα να με αγγίξει ξανά. Τελείωσε.

 

Ο άλλος γιατρός με είχε εξετάσει αρκετές φορές και σε καμία δεν με πόνεσε. Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορούσε να εξετάσει με τον ίδιο τρόπο, ήταν δικό του πρόβλημα και δεν υπήρχε περίπτωση να τον ανεχτώ.

 

 

Καλημέρα Αγλαϊα, παράδειγμα προς μίμηση ο τρόπος που το χειρίστηκες!

 

Πίστεψέ με, αν αυτή τη στιγμή το ξαναζούσα από την αρχή, την ώρα που πήγα στην κλινική και πόνεσα τόσο πολύ από την εξέταση της μαίας, και τη στιγμή που άκουγα για τη "μηδέν διαστολή, σκληρός τράχηλος", θα σηκωνόμουν και θα εφευγα και ας με έψαχνε μετά ο ντόκτορ..... Εξάλλου, βρισκόμουν στην 39+2ημ. εβδομάδα, μπορούσα να περιμένω....

Άσε που πρωτού μου κάνουν οτιδήποτε, με το καλήμέρα σας που τους είπα δηλαδή, με έβαλε η μαία να υπογράψω ένα χαρτί (που το είχα ξαναυπογράψει στη λαπαροσκόπηση, με τη διαφορά ότι τότε ήξερα πως πάω για επέμβαση!) με τη συγκατάθεσή μου για όποια μορφή αναισθησίας χρειαστεί... Αχ, έπρεπε να το βάλω στα πόδια, πόσο λάθος έκανα! Εύχομαι να ισχύει σε τούτη την περίπτωση "Το πάθημα μάθημα".

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Καλημέρα :)

 

Ιφιγένεια, μέχρι την τελευταία μέρα της 42ης εβδομάδας, ο τοκετός δεν βρίσκεται σε παράταση, είναι κανονικά στον 9ο μήνα.

 

Η μητέρα σου γέννησε στη μέση της 42ης εβδομάδας, λίγο πριν τελειώσει ο ένατος και πιθανότατα το ίδιο να συνέβαινε και σε σένα.

 

Η ημερομηνία ΠΗΤ που δίνουν, είναι το τέλος της 40ης εβδομάδας, η μέση του 9ου μήνα, εκεί που συμβαίνει το μεγαλύτερο ποσοστό τοκετών. Η Προσδοκόμενη Ημερομηνία Τοκετού είναι ένα γενικό στατιστικό νούμερο που λέει ότι το 50% των γυναικών, γενούν γύρω από αυτή την ημερομηνία. Δεν είναι η ημερομηνία στην οποία θα πρέπει να έχεις γεννήσει οπωσδήποτε.

 

 

 

Αν και ο τοκετός της ήταν αρκετά παρεμβατικός, τουλάχιστον τα κατάφερε, προφανώς γιατί ο δικός της γιατρός περίμενε κάποια σημάδια ωριμότητας του τραχήλου. Ο δικός σου γιατρός σε έβαλε μέσα με τελείως ανώριμο τράχηλο. Δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσεις φυσιολογικά.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις τι θα είχε συμβεί και δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί στον επόμενο τοκετό, ακόμη και αν επιχειρήσεις VBAC.

Μερικές φορές ο τράχηλος δεν ανταποκρίνεται και επιβάλεται η καισαρική. Αυτό όμως θα μπορούσες να το ξέρεις μόνο αν εναντλούσες τα φυσιολογικά περιθώρεια. Τώρα δεν γνωρίζεις ούτε καν αν είσαι καλή υποψήφια για VBAC.

 

 

Να σε απογοητεύσω; Στην Ελλάδα η τακτική που εφάρμοσε ο γιατρός σου είναι η συνήθης τακτική. Την έχουν καθιερώσει οι γιατροί πέρα από κάθε ιατρική και ηθική δεοντολογία. Αν μάλιστα κάποιος συνάδελφος πάει να ξεφύγει από το κατεστημένο, περιμένουν σαν κοράκια για να τον φάνε...

Θα σου στείλω πμ.

 

Ο γιατρός μετρούσε τους μήνες από την τελευταία περίοδο. Και εγώ του έλεγα:

μπορεί να τα μετράτε έτσι, αλλά εγώ ξέρω πότε έμεινα έγκυος. Και ακόμα δεν έχω

κλείσει τις μέρες μου. Και με έλεγε: αν ήταν άλλος γιατρός δεν θα σε άφηνε τόσο,

θα στο είχε πάρει νωρίτερα..

Και στον υπέρηχο που με έκαναν στο ΙΑΣΩ και ήταν και άλλοι γιατροί μπροστά,

έλεγαν ότι σίγουρα πάω για καισαρική. Επειδή το μωρό δεν είχε πατήσει τον τράχηλο.

Επίσης μου έλεγε ο γιατρός (γιατί το μωρό στον υπέρηχο έβγαινε 4200): μήπως

δεν μέτρησες σωστά τις μέρες; Τους φαινόταν περίεργο που είχα τόσο μεγάλο :confused: μωρό μέσα μου.

Αφού πριν καν μπω στον 8ο με έλεγε: άντε να βγει

το μωρό 2800 το πολύ 3 κιλά. Η κατασκευή σου δεν είναι για μεγαλύτερο. :confused:

Επίσης του ελεγα: και εγώ βγήκα 3750 και πήρε η μητέρα μου 10 μέρες από το 10ο.

Απάντηση: τότε δεν τα πρόσεχαν αυτά. Γι'αυτό πάθαιναν ζημιές τα μωρά.

Και άλλα πολλά... τα οποία μόνο που τα σκέφτομαι ... :mad::x:x:x:x:x:x

 

Καλημέρα Αγλαϊα, παράδειγμα προς μίμηση ο τρόπος που το χειρίστηκες!

 

Πίστεψέ με, αν αυτή τη στιγμή το ξαναζούσα από την αρχή, την ώρα που πήγα στην κλινική και πόνεσα τόσο πολύ από την εξέταση της μαίας, και τη στιγμή που άκουγα για τη "μηδέν διαστολή, σκληρός τράχηλος", θα σηκωνόμουν και θα εφευγα και ας με έψαχνε μετά ο ντόκτορ..... Εξάλλου, βρισκόμουν στην 39+2ημ. εβδομάδα, μπορούσα να περιμένω....

Άσε που πρωτού μου κάνουν οτιδήποτε, με το καλήμέρα σας που τους είπα δηλαδή, με έβαλε η μαία να υπογράψω ένα χαρτί (που το είχα ξαναυπογράψει στη λαπαροσκόπηση, με τη διαφορά ότι τότε ήξερα πως πάω για επέμβαση!) με τη συγκατάθεσή μου για όποια μορφή αναισθησίας χρειαστεί... Αχ, έπρεπε να το βάλω στα πόδια, πόσο λάθος έκανα! Εύχομαι να ισχύει σε τούτη την περίπτωση "Το πάθημα μάθημα".

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ!

 

Magia_melissa κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Θα σηκωνόμουν και θα έφευγα..

Και κάτι με έτρωγε εκεί προς το τέλος για να πήγαινα και σε άλλο γιατρό να πάρω

μια δεύτερη γνώμη. Δεν μπορούσα να χωνέψω την πιθανότητα της καισαρικής.

Και δυστυχώς δεν το έκανα.. Μου την έφεραν με τόσο ωραίο τρόπο, που νόμιζα

ότι μας σώζανε κιόλας..

 

Το πάθημα μάθημα όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα μου, μην είσαι και τόσο σίγουρη γιʼ αυτό… Έχω ακούσει περιπτώσεις να ασκούν την ομοιοπαθητική άτομα που απλώς ασχολούνται με αυτήν, χωρίς να είναι γιατροί (κομπογιαννίτες δηλαδή). Αυτό που λέμε «εδώ στο Ελλάντα… ότι δηλώσεις είσαι…???????» Ειρωνικά το λέω εννοείται και εννοείται ότι κανονικά μόνο από γιατρούς θα έπρεπε να ασκείται…

Σώστα τα λες, υπάρχουν και μη-γιατροί που την ασκούν αλλά μόνο γιατροί βρίσκονται στις επίσημες λίστες:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

http://www.vithoulkas.com/content/view/47/59/lang,el/

 

btw, η ΑΡΙΣΤΕΑ που είναι στην 1η λίστα είναι η γιατρός που συζητάμε;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σώστα τα λες, υπάρχουν και μη-γιατροί που την ασκούν αλλά μόνο γιατροί βρίσκονται στις επίσημες λίστες:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

http://www.vithoulkas.com/content/view/47/59/lang,el/

 

btw, η ΑΡΙΣΤΕΑ που είναι στην 1η λίστα είναι η γιατρός που συζητάμε;

 

Ναι, μόνο που το τηλέφωνό της είναι άλλο μου φαίνεται.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια εισαι Θεα με τον ταμπουρα νομιζα οτι το λες για πλακα χαχαχα. Καμια σχεση με σιταρ. Ο ταμπουρας ειναι κατι σαν πιανακι-ακορντεον και σιταρ ειναι κατι σαν μπουζουκι ορθιο.

:oops::lol: :lol: :lol:

yogamama μου πως θα τη βγάλω;;; Μόνο με το cd του Λεμπουαγιέ;;; :mrgreen:

Λέω να πάρω, έχω ασχοληθεί με τη μουσική στο παρελθόν, πιστεύω θα τα καταφέρω...Νόμιζα πάντως ότι το σιτάρ (επειδή το'χω δει σε ινδικές ταινίες) βγάζει τον ίδιο ήχο με αυτό που άκουγα στο cd. Μάλλον θυμάμαι λάθος λοιπόν...:rolleyes: Αν έχεις πετύχει πουθενά κανά site στείλε μου π.μ. παρακαλώ.

Θα το ψάξω βέβαια και μόνη μου...Ευχαριστώ!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας στο ιντερνετ, βρήκα αυτό…

http://www.birthchoices.gr/wp-content/uploads/2010/04/fysikos_toketos-kaisariki_tomi.pdf

 

Δε ξέρω αν το έχετε δει ξανά και τι συμπέρασμα βγάζεται, γιατί εγώ ψυλοχοντρομπερδευτικα…:roll::roll::roll:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα μου, μην είσαι και τόσο σίγουρη γιʼ αυτό… Έχω ακούσει περιπτώσεις να ασκούν την ομοιοπαθητική άτομα που απλώς ασχολούνται με αυτήν, χωρίς να είναι γιατροί (κομπογιαννίτες δηλαδή). Αυτό που λέμε «εδώ στο Ελλάντα… ότι δηλώσεις είσαι…???????» Ειρωνικά το λέω εννοείται και εννοείται ότι κανονικά μόνο από γιατρούς θα έπρεπε να ασκείται…

 

Κομπογιαννίτες και απατεώνες υπάρχουν και δεν ασκούν μόνο ομοιοπαθητική.

 

Γνωρίζω τουλάχιστον δυο περιστατικά ενός υποτιθέμενου ιατρού-διατροφολόγου και ενός υποτιθέμενου γυναικολόγου, δεν ήταν ούτε ομοιοπαθητικοί ούτε γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ ακόμα είμαι μακρια από το να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό (έχω 17 μήνες αναμονή ακόμα και πολύ διάβασμα) θέλω να πώ ενα ευχαριστώ για τις γνώσεις και συμβουλές.

 

Αγλαϊα, (συγνώμη για το εκτός θέματος) θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θηλασμό αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό για να ρωτήσω εκεί. Πως θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση?

 

Και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι μια πολύ περιεχτική επισκόπηση της γέννας σήμερα....

τι ακριβώς σε μπερδεύει για να σου εξιγήσω

 

Για να καταλάβω… κάνει σύγκριση τη καιρική με τον φυσιολογικό τοκετό??? Και το όλο θέμα την συγκεκριμένης γυναικολόγου, που αποσκοπεί??? Μου φάνηκε σαν να είναι το πλάνο κάποιου σεμιναρίου και γενικά επειδή ο λόγος της είναι κάπως παράξενος, μπερδεύτηκα…:roll::roll::roll:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είναι ομιλία σε ημερίδα ή κάτι τέτοιο και κάνει σύγκριση της γέννας στο νοσοκομείο με φυσικό τοκετό στο σπίτι. Εμένα πάντως με πήρανε τα κλάματα. Η εμπειρία μου από τη γέννα μου προκάλεσε μόνο φόβο, ανασφάλεια και ένιωθα διαρκώς αδυναμία ελέγχου του οτιδήποτε. Να προσθέσω τη φρικιαστική εμπειρία της νοσηλείας του μικρού μου για 11 ημέρες για κάτι που μάλλον ήταν παροδική ταχύπνοια (κλασική επιπλοκή της καισαρικής).

 

Δε θα ήθελα να γεννήσω στο σπίτι, όμως αυτό που έζησα ήταν απαράδεκτο. Δε χρεώνω τίποτα στο γιατρό μου γιατί οι επιλογές τελικά ήταν δικές μου κι εκείνος με στήριξε με τις δυνατότητες που είχε (δημόσιο νοσοκομείο κ.λ.π.).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι άλλο που ποτέ δεν σου λένε ως επιπλοκή της καισαρικής είναι ότι αυξάνονται οι πιθανότητες το μωρό να παρουσιάσει ταχύπνοια (αχ, miriki, σε καταλαβαίνω, αν και η μικρή μου έμεινε "μόνο" 5 μέρες για ταχύπνοια - και άλλες 3 για ίκτερο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ας μου στείλει κάποια κοπέλα πμ με τα στοιχεία της Αρίστης..αν και έψαχνα για θεσ/κη διαβάζω τόσα καλά σχόλια για την γυναικολόγο αυτή που ίσως να κατέβαινα και αθήνα προκειμένου να έχω πιθανότητες για vbac και να βρω γιατρό που να στηρίζει και να συμφωνεί με την προσπάθεια μου....

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο εγω,προς το τελος πρεπει να σε παρακολουθουν τακτικα γιατι εγω μενω μακρυα απο την αθηνα και δεν μπορω να πηγαινοερχομαι ευκολα, ξερει κανεις αν χρειαζεται τακτικος ελεγχος, spyni τι σου ειπε εσενα;σου εστειλα και pm

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Και μια και γράφουμε απορίες είδα τα αρχικά μηνύματα στην εμπειρία μιας κοπέλας ότι χρησιμοποιήθηκε και βεντούζα. Είναι στάνταρ πρακτική αυτή;

 

Επίσης στη διάλεξη που παρατέθηκε φαίναται ότι η επισκληρίδιος είχε σαν αποτέλεσμα την οπίσθια θέση, δηλ εξαιτίας της αναισθησίας δε γύρισε το παιδί στη σωστή θέση; (πάλι) Ψύλλοι στ' αυτιά μου μπήκανε που λέει και το άσμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου, αυτο που αρεσε σε εμενα ηταν η ειλικρινεια της οτι δεν ξερουμε αν παμε για φυσικο τοκετο μεχρι και την 36η εβδομαδα περιπου...τουλαχιστον για την περιπτωση μου μου ειπε οτι εχω 50% πιθανοτητες να γεννησω φυσιολογικα και 50% με καισαρικη....αυτο που εκτιμησα ηταν οτι θα με αφησει ως τις 40 εβδ. και μετα αν δεν εχω γεννησει θα μου κανει καισαρικη-αχ βαχ!!-γενικα καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο φανατικη με τους υπερηχους. Σε εμενα ειπε να τη δω σε κανα νημα και κατι, αλλα κλεισαμε μετα απο δικη μου προτροπη ενα ραντεβου ενδιαμεσα για να γνωριστουμε κιολας...δεν ξερω ποσο μακρια μενεις ngeo μου, αλλα εγω ειμαι πολυ της προσωπικης επαφης...θελω να βλεπω το γιατρο...οσο για σενα fabiana μου δεν ξερω τι να σου πω...μακρια η Θεσ/νικη αλλα ολα γινονται....παντως κοριτσια και απο εκει τα εχουν καταφερει με γιατρο απο εκει..ονοματα δε θυμαμαι αλλα αν κοιταξεις πισω θα τα δεις!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια και γράφουμε απορίες είδα τα αρχικά μηνύματα στην εμπειρία μιας κοπέλας ότι χρησιμοποιήθηκε και βεντούζα. Είναι στάνταρ πρακτική αυτή;

 

Επίσης στη διάλεξη που παρατέθηκε φαίναται ότι η επισκληρίδιος είχε σαν αποτέλεσμα την οπίσθια θέση, δηλ εξαιτίας της αναισθησίας δε γύρισε το παιδί στη σωστή θέση; (πάλι) Ψύλλοι στ' αυτιά μου μπήκανε που λέει και το άσμα.

 

αν θυμαμαι καλα την περιπτωση της κοπελιας-στις αρχικες σελιδες-εκεινη εκανε και χορηγηση ορου-ωκυτοκινης!!!παντως επειδη της εχω μιλησει παλιοτερα μου ειπε οτι η χορηγηση εγινε με προσοχη και μικρη δοση....για τη βεντουζα δε νομιζω οτι ειναι συνηθης μεθοδος...μονο αν χρειαστει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσος καιρός χρειάζεται για να επανέλθει το σώμα 100% μετά από μία εγκυμοσύνη;

Πόσο καιρό θέλει για να κλείσει η τομή της καισαρικής 100%; ή δεν κλείνει ποτέ;

Και πόσος καιρός πρέπει να περάσει ώστε να επιχειρήσεις vbac;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσος καιρός χρειάζεται για να επανέλθει το σώμα 100% μετά από μία εγκυμοσύνη;

Πόσο καιρό θέλει για να κλείσει η τομή της καισαρικής 100%; ή δεν κλείνει ποτέ;

Και πόσος καιρός πρέπει να περάσει ώστε να επιχειρήσεις vbac;;

 

Ως γιογκα τρεηνερ εχω εκπαιδευτει οτι το σωμα ολοκληρωτικα επανερχεται σε 3 χρονια και παλι ποτε δεν ειναι το ιδιο στη λεκανη( που εχει ανοιξει στα δυο...).Τι τραβαμε οι μαυρες μανες...εχει και η καισαρικη τα καλα της κοριτσια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...