Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Έχω κάνει μια έρευνα για γιατρούς στη Θεσ/νίκη που αναλαμβάνουν και έχω κάποια ονόματα.

Εγώ κατέληξα σε έναν απ'αυτούς ο οποίος και με παρακολουθεί. Μέχρι στιγμής έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα αλλά όλα θα φανούν σίγουρα εκ του αποτελέσματος.

Όποια θέλει ας μου στείλει πμ για περισσότερα.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κάνει μια έρευνα για γιατρούς στη Θεσ/νίκη που αναλαμβάνουν και έχω κάποια ονόματα.

Εγώ κατέληξα σε έναν απ'αυτούς ο οποίος και με παρακολουθεί. Μέχρι στιγμής έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα αλλά όλα θα φανούν σίγουρα εκ του αποτελέσματος.

Όποια θέλει ας μου στείλει πμ για περισσότερα.

βγάλε εδώ τη λίστα ώστε να είναι διαθέσιμη για όλους

(και τους επισκέπτες του παρεντσ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια έρευνα για γιατρούς στη Θεσ/νίκη που αναλαμβάνουν και έχω κάποια ονόματα.

Εγώ κατέληξα σε έναν απ'αυτούς ο οποίος και με παρακολουθεί. Μέχρι στιγμής έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα αλλά όλα θα φανούν σίγουρα εκ του αποτελέσματος.

Όποια θέλει ας μου στείλει πμ για περισσότερα.

 

βγάλε εδώ τη λίστα ώστε να είναι διαθέσιμη για όλους

(και τους επισκέπτες του παρεντσ)

 

Συμφωνώ και εγώ με τη ΜΑΡΙΑΛ και ενδιαφέρομαι κιόλας και πολύ μάλιστα…

 

Γράψε τη λίστα με τα ονόματα και από εκεί και πέρα, όποια κοπέλα ενδιαφέρεται για κάτι συγκεκριμένο, σου στέλνει και π.μ.

 

Αν πάλι δε θέλεις να τη γράψεις, να ξέρεις ότι εγώ θα ήθελα πολύ να τη μάθω και όποτε ευκαιρείς στείλε μου με π.μ. τα ονόματα και ότι άλλο γνωρίζεις που μπορεί να με βοηθήσει…. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:-D:grin::-D

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κοριτσια γιατι δεν βαζουμε τους γιατρους της αθηνας επίσης σε λιστα?

καπου διάβασα οτι η λιστα ειναι στη σελιδα 18 , πήγα αλλα δεν βρήκα τιποτα.

οποια κοπέλα μπορει να την βρει δεν την βαζει εδω να γινει κ μια ενημέρωση.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ξερει καμια για τη δικερη? βοηθαει να τη διορθώσω?

η να την αφήσω ετσι?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

 

και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι

 

 

Αυτή είναι η λίστα αναρτημένη στη σελίδα 18 από τη Μαριαλ

 

Εάν γνωρίζετε κι άλλους καλό είναι να τη συμπληρώσουμε...

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατι σελιδες πριν διαβασα για -

Γουμαλατσος-αλεξανδρας κ Μεταξας

ισχύουν να τους βάλουμε στη λιστα?

να βαλουμε κ διευθύνσεις κ τηλ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

 

και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι

 

 

Αυτή είναι η λίστα αναρτημένη στη σελίδα 18 από τη Μαριαλ

 

Εάν γνωρίζετε κι άλλους καλό είναι να τη συμπληρώσουμε...

 

κοριτσια ο Μπιλαλης ξεγενναει στο Μητερα...ο Πετρογιαννης δε μου ειπε για προκληση τοκετου στις 38 εβδ. απο οτι καταλαβαινω η λιστα εχει καπως ρευστη μορφη....ισως να βαζαμε μονο τους γιατρους που εχουν κανει επιτυχημενες vbac απο μαρτυριες κοριτσιων εδω μεσα..μια ιδεα λεω...

Link to comment
Share on other sites

με την βοηθεια της γυναικολογου μου σας παραθετω αυτο το link κι ελπιζω να σας φανει χρησιμο

http://www.worldserver.com/turk/birthing/rrvbac2005-9.html

 

sammyj, ευχαριστουμε...δεν εχω χρονο τωρα θα το κοιταξω παντως το βραδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χασιάκος -ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Ροσόλυμος -ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας -ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ(κανθαρου 19 πειραιας,τηλ 2104533624)

Μπιλλαλης -ΜΗΤΕΡΑ

Τυμπανίδης -ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης -ΛΗΤΩ

Μεταξας - (?)

 

βοηθήστε κορίτσια..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ισως να βαζαμε μονο τους γιατρους που εχουν κανει επιτυχημενες vbac απο μαρτυριες κοριτσιων εδω μεσα..μια ιδεα λεω...

γενικώς το θέμα με τις λίστες δεν είναι απόλυτα εμπιστοσύνης (αν και την παρέθεσα εγώ τρομάρα μου)

όταν μια από εμάς θέλει να κάνει vbac,καλό είναι να επισκευτεί πριν μείνει έγκυος κάποιους από τους γιατρούς για να δει κατά πόσο στηρίζουν αυτήν την ταχτική...

γιατί μπορεί να λένε στο σάιτ τους ότι κάνουν φυσιολογικό μετά από καισαρική αλλά στην πράξη να μην είναι τόσο ένθερμοι υποστυριχτές...

 

με απλά λόγια πρέπει να τους τεστάρουμε

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε να βαλουμε τους τεσταρισμένους..

εγω δηλαδη που θελω να αρχίσω να επισκέπτομαι γιατρούς vbac πως να αρχίσω το ψάξιμο..απο το 0 κ στα τυφλα?τοτε ειναι που θα φαω σίγουρα παλι μαχαιρι..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι χαζο?η δικερη μητρα ειναι αντένδειξη για vbac?

 

Οι δίκερες μήτρες έχουν πάρα πολλές μορφές. Μόνο κάποιος γιατρός που την έχει δει και κάνει VBAC μπορεί να σου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχεις συζητήσει ποτέ με γιατρό;

 

αχ αγλαια μου..μεχρι πριν 1 χρονο δεν το ηξερα..το ειδε ο τελευταίος γιατρος μου..αυτος που γεννησα.(κ εχω αλλαξει πολλους)

το ειδε οταν ειμουν 8 εβδομάδων με απλο υπέρηχο,μου ειπε οτι οταν ειναι η μητρα διογκωμένη λογο εγκυμοσύνης φαινετε κ οτι αυτος ειναι προφανώς ο λογος των αποβολων μου.πριν μείνω εγκυος στην κορη μου ειχα ξεψαχνηστει..μεχρι εξετάσεις θρομβοφιλιας ειχα κανει κ μαλιστα 2 φορες.

μετα τη γεννα που τον ρωτησα μου ειπε γιατι να την φτιαξεις?? ξεχείλωσε τωρα η μητρα..

να σου πω δεν μου το πολυ ανάλυσε ετσι εκανε παντα. οταν των ρώταγα διάφορα που μάθαινα εδω μεσα μου έλεγε κοψε το ιντερνετ κ οταν επέμενα μου τα μάσαγε μεσα απο τα δοντια του ,με επιστημονικούς όρους.

δεν τον εμπιστεύομαι λοιπον..ασε που τωρα πιστεύω οτι θα μπορούσα να αποφύγω την καισαρική..με πείραξε πολυ ο τρόπος που έφερα στον κοσμο την μικρη μου.το κερασάκι ηταν που δεν μπόρεσα να θηλάσω.πως να μπορέσω αφου ειδα το παιδι 5 ωρες μετα τη γεννα???κ το πρωτο του γευμα ηταν ξενο:mad:

μισα τα εκανα ολα ,τσακισμενα..

 

θελω να αλλαξω γιατρο εννοείτε κ να βρω καποιον που δεν βαριετέ να μιλάει, δεν κανει το επάγγελμα του αγγαρεία κ κάνει vbac.

ζηταω πολλα?

συγχωρεστεμε που ξέφυγα λιγο αλλα εχω πολυ πόνο μεσα μου..:-(

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

πεταλουδιτσα μου καλη, ολες εχουμε λιγο η περισσοτερο πονο μεσα μας που φαγαμε μαχαιρι και με ο,τι συνεπαγεται αυτο, και μαλιστα οπως βλεπεις και εσυ και εγω και ολοι, οι περισσοτερες δεν ξερουμε το γιατι...προσπαθησε να ηρεμησεις και θα βρεις σιγουρα ενα γιατρο να σε στηριξει...αν θυμαμαι καλα δεν εισαι εγκυος, οποτε εχεις αρκετο χρονο να βρεις απο τωρα καποιον που πραγματικα θα εμπιστευτεις...στην πορεια θα μαθεις και απο εμας, τωρα που μαζευτηκαμε καμποσες κατι θα γινει...μη χανεις την πιστη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μαζί σου spyni... πάνω απ'ολα θετική σκέψη και πίστη... και κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι παραπάνω και γινόμαστε πιο δυνατές, έτοιμες να φτάσουμε στο στόχο μας...

petalouditsa έχει δίκιο η spyni μην απογοητεύεσαι και μην τα βλέπεις μαύρα .. πίστη θέλει και δουλειά από μέρους μας...

Ας είναι καλά η Rosie και οι άλλες κοπέλες βέβαια (ΜΑΡΙΑΛ, rad mid ...) που μας ανοίγουν τα μάτια

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε να βαλουμε τους τεσταρισμένους..

εγω δηλαδη που θελω να αρχίσω να επισκέπτομαι γιατρούς vbac πως να αρχίσω το ψάξιμο..απο το 0 κ στα τυφλα?τοτε ειναι που θα φαω σίγουρα παλι μαχαιρι..

 

οι γιατροί της λίστας ισχυρίζονται επείσημα ότι έχουν κάνει και γνωρίζουν το προτόκλο του vbac από αυτούς θα διαλέξουμε (αφού τους γνωρίσουμε) τον ποιο αξιόπιστο, αυτό ενοώ τεστάρισμα

Link to comment
Share on other sites

με την βοηθεια της γυναικολογου μου σας παραθετω αυτο το link κι ελπιζω να σας φανει χρησιμο

http://www.worldserver.com/turk/birthing/rrvbac2005-9.html

 

εξαιρετικό (το είχα ξεχάζει αυτό το λινκ αν και το έχω ξαναδιαβάσει)

αγλαία σε ενδιαφέρει σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσο σίγουρες είστε για το Γουμαλάτσο; Η κολλητή μου σε αυτόν γέννησε και τα δυο της παιδιά και της ξεκαθάρησε εξ αρχής ότι λόγω της πρώτης καισαρικής και το δεύτερο με καισαρική θα της το έπαιρνε όπως κι έγινε. Και σε άλλη φίλη μας που πήγε για το ίδιο σκοπό της το ξεκαθάρισε από την αρχή ότι καισαρική= καισαρική.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσο σίγουρες είστε για το Γουμαλάτσο;

για τον γουμαλάτσο δεν ξέρω, δεν τον είχα βάλει εγώ στη λίστα η yogamama τον είχε αναφέρει....

για κοιτάξτε τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

για τον γουμαλάτσο δεν ξέρω, δεν τον είχα βάλει εγώ στη λίστα η yogamama τον είχε αναφέρει....

για κοιτάξτε τους υπόλοιπους

 

...και τον προσθεσα εγω στη λιστα.

τον εβγαλα ομως.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γλυκα βλεπω πολυ καλο κλιμα και εχω καταχαρει . Ετσι ανεβασμενες ψυχολογιες και ανοιχτες κεραιες που εχετε θα γεννησετε τελεια!! Σορυ κοριτσια αν εκανα λαθος με Γουμαλατσο . Ημουν σχεδον σιγουρη οτι μου το χε πει η theolvas πως κανει vbac.

 

 

Εγω με το πιτσιποπακι μου εχουμε μπει στη φαση που θελει να περπαταει !!!οποτε παει ο προσωπικος χρονος.Δεν εχω κανει πολλα . Παρολα αυτα εχω μπει σε μια ομαδα ακτιβισμου για το φυσικο τοκετο και ψιλοξεκιναω ενα ντοκιμαντερ για τον τροπο που γενναμε στην Ελλαδα( να με χετε υποψην σας αν γνωριζετε κατι ενδιαφερον)Πηρα και μια συνεντευξη απο την πιο υπεροχη γυναικα του κοσμου . Την Κλαρε Λοπρινζι τη μαια της Χαβαης . http://www.clareloprinzi.com/vbac.htmlπου ειναι μια διασημη μαια που ξεγενναει ανα τον πλανητη , με εδρα Χαβαη , μονο με φυσικους τροπους. Δεν ξερω σε ποσα χρονια θα επεξεργαστω το υλικο της συνεντευξης(εσπασε το ποδι και ο μοντερ μου γκρρρ) αλλα ρωτησα πολυ για vbac. Μου ειπε να σας πω , οτι οι μισες γυναικες της ειναι vbac. Ολες μα ολες γεννησαν κανονικοτατα στο σπιτι . Τους κανει πολλα εναλλακτικα και ενεργειακα κολπα βεβαια αυτη αλλα σε γενικες γραμμες προτεινει: Αγαπηστε την καισαρικη σας, αγαπηστε την τομη σας, δειτε τι εφταιξε. Καντε μασαζ , αγκαλιαστε τη , φροντιστε την με οποιο τροπο μπορειτε. Μετα ξεχαστε παντελως την επεμβαση και επικεντρωθειτε στον φυσιολογικο τοκετο σας. Μην τολμησετε να ακουσετε κανεναN.Συγκεκριμενα ειπε f$#! them ALL! Μου τονισε οτι κιο δικος της υπεροχος αντρας δεν ηθελε στο σπιτι το πρωτο παιδι( εχει 3 -τα θηλασε 5 χρονια το καθενα!!!) αλλα του ειπε γκοου του χελλ . εγω γενναω και κανενας αλλος.Διαβαστε το λινκ που σας εβαλα , αν τα πατε καλα με τα αγγλικα. Στην ιδια εκδηλωση γνωρισα και μια υπεροχη μαια σπιτιου, την Ελντα.Ειχα ακουσει πολλα γιαυτη αλλαποτε δεν ειχα γνωρισει. Ηρθε και αυτη να γνωρισει την Κλαρε απο κοντα και να της κανει ερωτησεις, επισης μας κραταγε το μωρο που ουρλιαζε την ωρα της συνεντευξης.... Μου ειπε οτι κανει μια ενεργειακη περιποιηση στην τομη της καισαρικης. Η Σπυνι μιλησε μαζι της αν θελει να πει περισσοτερα.

 

Σορρυ που ειναι ασυναρτητος ο λογος μου αλλα κοριτσια ο μπουμπουκος μου δεν με αφηνει σε χλωρο κλαρι χαχαχα

 

Φιλια αγαπημενες μου . Κιομως ειμαι ακομα εδω χεχε. Μαριαλακι μου εσυ με επεισες οτι πρεπει να συνεχισω εστω κουτσα στραβα οποτε μπορω. Νομιζω οτι ο σκοπος ειναι σχεδον ιερος οποτε αφηνω λιγο στην ακρη το θυμο μου περι υπογραφης!καλημεραααααααααα

 

http://yogamamagr.blogspot.com

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...