Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Σπυνάκι ν' αλλάξεις γιατρό αν θες να γεννήσεις φυσιολογικά!

 

Είχα την ευκαιρία να συζητήσω λίγο με τη γιατρό μου για το VBAC (έχει μεγάλη πρακτική εμπειρία πάνω στο θέμα) και σοκαρίστηκε όταν της είπα ότι ο γιατρός σου σου πρότεινε πρόκληση! Στο βιβλίο του Michel Odent "Φυσιολογικός Τοκετός με Καισαρική Τομή" (που το προτείνει σε όποιες κοπέλες ενδιαφέρονται) τονίζεται λέει ότι απαγορεύεται αυστηρά η πρόκληση τοκετού στις περιπτώσεις αυτές!

 

Το πιο πιθανό λέει είναι ότι ο γιατρός σου θέλει να σου βάλει λίγη ωκυτοκίνη ώστε να μην αρχίσει ο τοκετός και μετά να βρει δικαιολογία να προχωρήσει σε κ.τ. :-(

 

Κορίτσια πάντως το τσαγάκι φαίνεται να με βοήθησε πολύ στον τοκετό, αφού όλα έγιναν πολύ γρήγορα και εύκολα, ούτε που κατάλαβα πώς γέννησα αυτή τη φορά!

 

Στα γρήγορα: όταν πήγα στο μαιευτήριο γύρω στις 1.30 πμ (μετά από επιμονή της γιατρού μου αφού εγώ δεν πονούσα ιδιαίτερα και ήθελα να κοιμηθώ) είχα 6 εκ διαστολή!!! Και μια και επέμενα ότι δεν πονούσα τόσο ώστε να γεννήσω σύντομα καθήσαμε στην καφετέρια του Μητέρα μέχρι τις 2.30 όπου είχα συχνές συσπάσεις αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Ξαφνικά τους είπα ότι ήθελα ν' αρχίσω να σπρώχνω, και έτσι τρέξαμε και κάναμε εισαγωγή. Καθόμουνα στην τουαλέτα την πιο πολύ ώρα ή πιανόμουνα από το κρεβάτι (δεν είχα καρδιοτοκογράφο, ορό, ωκυτοκίνη κτλ) και μέσα σε δύο ώρες γέννησα! Ακόμη δεν το συνειδητοποίησα πόσο γρήγορα κύλισε ο τοκετός αυτός...

 

Όταν βρω χρόνο θα γράψω λεπτομέρειες σε ανάλογο τόπικ. Να πω μόνο ότι η μικρή γεννήθηκε τέραστια για τις 38 βδομάδες, 3750, και θήλασε σύντομα μετά τον τοκετό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πήρα το δωμάτιο με το rooming-in στο Μητέρα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την όλη εξυπηρέτηση.

 

Τώρα πρέπει να πάω γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα υπερπαραγωγής και ταλαιπωρούμαι με θήλαστρο :-(

 

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για τα πμ με τις ευχές, θα απαντήσω και πάλι προσωπικά μόλις ευκαιρήσω :D

 

χαιρομαι παρα πολυ για την υπεροχη εμπειρια που ειχες....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!για το γιατρο μου το εχω παρει πια αποφαση οτι δεν τον θελω στην προσπαθεια μου αυτη....

αυτα γραφεις για τα τσαγια και βλεπω να πινουμε και στον υπνο μας......να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1300 Ευρώ μου ζήτησε η γυναικολόγος μου.

 

Πάντως το τσαγάκι αυτό εγώ το πήρα από το http://www.iherb.com , πιστοποιημένο βιολογικό, 1/2 κιλό για 12 Ευρώ.

 

http://www.iherb.com/Starwest-Botanicals-Red-Raspberry-Leaf-C-S-Organic-1-lb/22594?at=0

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie και από εμένα πολλές ευχές για μια γαλήνια γαλουχία και για μια υγιής και ευτυχισμένη οικογένεια!!!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι… όμως επειδή ξέρω πως είναι οι πρώτες μέρες-εβδομάδες-μηνες με το μωρό, δε θέλω να σε πιέσω, απάντησε μου όποτε μπορέσεις. :oops::oops:

 

Επειδή και εγώ ασχολούμαι με την ομοιοπαθητική, θα ήθελε να σε ρωτήσω αν θα μπορούσε η ομοιοπαθητικός να βοηθήσει και αυτή από τη πλευρά της στο vbac. Σε 10 μέρες έχουμε πάλι ραντεβού με τη γιατρό. Αξίζει να της το αναφέρω??? Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανέναν γιατρό να μου προτείνει εκείνη στη Θες/νικη, που να έχει εμπειρία με το vbac έτσι ώστε να μπορεί να συνεργαστεί μαζί του για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη και ένα φυσιολογικό τοκετό??? Παρεμπιπτόντως η ομοιοπαθητικός μου, θεωρείται κορυφαία παιδίατρος ομοιοπαθητικός και απʼ ότι έχω ψάξει έχει κάνει πολλές μελέτες και έχει ειδικευτεί στο θέμα της ομοιοπαθητικής στην εγκυμοσύνη και στη γέννα.

 

Θα ήθελα επίσης αν γίνεται, να διαβάσεις καλή μου Αγλαΐα και τη δικιά μου περίπτωση καισαρικής και να μου πεις τη γνώμη σου… και όποια άλλη κοπέλα μπορεί να με βοηθήσει έχοντας κάποιες πληροφορίες θα της είμαι ευγνώμων… κρίμα που έφυγε η yogamama. Είμαι σίγουρη πως θα μας βοηθούσε ψυχολογικά ώστε να μη τα παρατήσουμε εύκολα…:-(:-(

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

αντι 1980 να μερικά στοιχεία για να δούμε πως είναι τα ποσοστά σου για φυσιολογικό ....

πες στο γιατρό σου (αν δεν το προτείνει ο ίδιος) να σου μετρήσει το πάχος της ουλής (ηπερηχογραφικά) την 38η εβδομάδα από το τί θα μετρήσει τότε καθορίζονται οι πιθανότητες της ρήξης...

πόσο χρονών είσαι?

σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις?

πια θα είναι η διαφορά μεταξύ των δύο τοκετών?

είχες κάνει επιλόχειο πυρετό μετά την καισαρική?

είχες φτάση μέχρι μια οποιαδήποτε διαστολή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν είμαι έγκυος και επειδή έχω κανα χρόνο μπροστά μου μέχρι να το επιχειρήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζω για την τομή πριν την εγκυμοσύνη??? Δε θα ήθελα να φτάσω στη 38η εβδομάδα για να μάθω αν γίνεται ή όχι. Κάποια κοπέλα μου είπε εδώ μέσα για κάποιες εξετάσεις (σαλπιγγογραφία κ.α.). με αυτές δε μπορώ να μάθω για την τομή???

 

Δε θα ήθελα να φτάσω στην 38η εβδομάδα για να μάθω αν μπορώ, όχι μόνο γιατί αν δε μπορώ δε θα ήθελα να αλλάξω την γιατρό μου, αλλά και γιατί θα με φάει το άγχος και πιθανόν να τα κάνω μαντάρα… όπως την προηγούμενη εγκυμοσύνη, που με το άγχος μου και τα νεύρα μου, δέθηκε το μωρό με τον ομφάλιο λώρο σαν κοκορέτσι…:cry::cry:

 

Τις υπόλοιπες ερωτήσεις μπορώ να στις απαντήσω…:-D:-D

 

 

  • Είμαι 30 χρονών…
  • Αν συνεχίσω με την ίδια γιατρό, το πιθανότερο να γεννήσω στο Γαληνό (Θεσσαλονίκη)…
  • Είδη έχω 22 και κάτι μήνες που γέννησα…
  • Δεν έχω κάνει επιλόχειο πυρετό και γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη και την γαλουχία δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας…
  • Όσο για τη διαστολή, απʼ όσο θυμάμαι… κάτι είχα κάνει… νομίζω έως 4 διαστολή έφτασα, αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί γινόταν μέσα μου πόλεμος με αυτά που άκουγα για το μωρό…:shock::shock:

 

Μαριαλ, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου…:oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως η ομοιοπαθητικός μου, θεωρείται κορυφαία παιδίατρος ομοιοπαθητικός και απʼ ότι έχω ψάξει έχει κάνει πολλές μελέτες και έχει ειδικευτεί στο θέμα της ομοιοπαθητικής στην εγκυμοσύνη και στη γέννα.

 

Tι μελέτες έχει κάνει; Έχεις κάποιο λινκ να ρίξω μια ματιά;

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτά για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Tι μελέτες έχει κάνει; Έχεις κάποιο λινκ να ρίξω μια ματιά;

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτά για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό.

 

Είχα ψάξει στο Google για τη συγκεκριμένη γιατρό και μου έβγαλε διάφορα… Πάει καιρός όμως και εγώ δεν έχω κρατήσει διευθύνσεις, πριν που ξαναπροσπάθησα να τις βρω, δε τα κατάφερα. Ίσως εσύ να ξέρεις που να ψάξεις…

 

Τα μόνα που βρήκα για την συγκεκριμένη γιατρό, είναι αυτά:

http://www.tower4women.gr/News_Events/2008_01_25_conference/Speakers_Profiles.html

http://www.tower4women.gr/News_Events/Newsletters/Tower%20Newsletter%202008_02.pdf

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/suppress_disease_cure.html

 

.......

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι έγκυος και επειδή έχω κανα χρόνο μπροστά μου μέχρι να το επιχειρήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζω για την τομή πριν την εγκυμοσύνη???

 

Η γιατρός σου δεν σου λέει;

 

Σίγουρα δεν έχεις κάθετη τομή γιατί αν είχες θα την έβλεπες να φτάνει μέχρι τον αφαλό.

 

99,.. % έχεις τη συνηθισμένη τομή. Μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα κάνουν άλλου είδους τομή. Αν υπήρχε θα το ήξερες.

 

Δε θα ήθελα να φτάσω στη 38η εβδομάδα για να μάθω αν γίνεται ή όχι.

 

Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα κάνεις οπωσδήποτε φυσιολογικό τοκετό, όπως συμβαίνει και σε οποιαδήποτε μητέρα που γεννά για πρώτη φορά. Πάντα υπάρχουν περίπου 10% πιθανότητες να γίνει καισαρική ακόμη και αν μέχρι τη στιγμή του τοκετού δεν υπάρχει καμία ένδειξη για καισαρική.

 

Το VBAC είναι trial of labor, προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό.

 

Κάποια κοπέλα μου είπε εδώ μέσα για κάποιες εξετάσεις (σαλπιγγογραφία κ.α.). με αυτές δε μπορώ να μάθω για την τομή???

 

Δε θα ήθελα να φτάσω στην 38η εβδομάδα για να μάθω αν μπορώ, όχι μόνο γιατί αν δε μπορώ δε θα ήθελα να αλλάξω την γιατρό μου,

 

Από τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα είσαι μια καλή υποψήφια για vbac, οπότε θα πρέπει να αλλάξεις γιατρό γιατί η δική σου γιατρός δεν έχει εκπαιδευτεί σε vbac και δεν έχει νόημα ούτε να το συζητάς μαζί της. Είναι πολύ επικίνδυνο να γίνεται προσπάθεια για vbac με γιατρό που δεν έχει εκπαιδευτεί. Οι πιθανότητες να πάνε όλα στραβά είναι πολύ μεγάλες και μόνο από την ασχετοσύνη και την περίεργη ψυχολογική διάθεση του γιατρού.

 

όπως την προηγούμενη εγκυμοσύνη, που με το άγχος μου και τα νεύρα μου, δέθηκε το μωρό με τον ομφάλιο λώρο σαν κοκορέτσι…:cry::cry:

 

Πώς ξέρεις ότι το άγχος σου προκάλεσε όλο αυτό;

 

αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί γινόταν μέσα μου πόλεμος με αυτά που άκουγα για το μωρό…:shock::shock:

 

Τι άκουγες για το μωρό;

Συγνώμη αν τα έχεις ξαναγράψει, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι στις τελευταίες σελίδες του θέματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιατρός σου δεν σου λέει;

Σίγουρα δεν έχεις κάθετη τομή γιατί αν είχες θα την έβλεπες να φτάνει μέχρι τον αφαλό.

99,.. % έχεις τη συνηθισμένη τομή. Μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα κάνουν άλλου είδους τομή. Αν υπήρχε θα το ήξερες.

 

Δεν την έχω ξαναρωτήσει την γιατρό μου γιατί τη ρώτησα 2 φορές όταν πρωτογέννησα και μου απάντησε αρνητικά και τότε δεν ήξερα πολλά πράγματα για να μπω σε λεπτομέρειες…

 

Κάθετη τομή δεν έχω, απλά σκεπτόμουν το ενδεχόμενο να έχει ανοίξει την μέσα τομή περισσότερο και γιʼ αυτό να μου λέει ότι δε μπορώ να κάνω vbac. Να φοβάται δηλαδή να μην ανοίξει η μέσα τομή επειδή είναι μεγαλύτερη του φυσιολογικού. Γίνεται όμως κάτι τέτοιο???

 

Η συγκεκριμένη γιατρός πριν 20 χρόνια είχε πει στην ξαδέρφη μου που γέννησε με καισαρική ότι αν θελήσει να κάνει φυσιολογικό να περιμένει 2-3 χρόνια για να ξαναμήνει έγκυος…

 

Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα κάνεις οπωσδήποτε φυσιολογικό τοκετό, όπως συμβαίνει και σε οποιαδήποτε μητέρα που γεννά για πρώτη φορά. Πάντα υπάρχουν περίπου 10% πιθανότητες να γίνει καισαρική ακόμη και αν μέχρι τη στιγμή του τοκετού δεν υπάρχει καμία ένδειξη για καισαρική.

Το VBAC είναι trial of labor, προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό.

 

Το ξέρω αυτό αλλά αν έχω κάνει κάποιες εξετάσεις και γνωρίζοντας ότι είμαι καλή περίπτωση για vbac θα ξεκινήσω την εγκυμοσύνη με γνώμονα το φυσιολογικό τοκετό και στο πίσω μέρος του μυαλού μου για να μην απογοητευτώ πάλι, θα έχω και την καισαρική. Αν όμως δε γνωρίζω τίποτα και το πάω ως το τέλος σχεδόν με απορία είμαι από τώρα σίγουρη ότι θα με φάει η αγωνία και το άγχος…

 

Και εδώ ξαναγράφω, ότι κάποια κοπέλα μου είπε για κάποιες εξετάσεις όπως η σαλπιγγογραφία και κάποιες άλλες που φαίνεται η κατάσταση της εσωτερικής τομής… μπορεί να βοηθήσει αυτό???:confused::confused:

 

Από τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα είσαι μια καλή υποψήφια για vbac, οπότε θα πρέπει να αλλάξεις γιατρό γιατί η δική σου γιατρός δεν έχει εκπαιδευτεί σε vbac και δεν έχει νόημα ούτε να το συζητάς μαζί της. Είναι πολύ επικίνδυνο να γίνεται προσπάθεια για vbac με γιατρό που δεν έχει εκπαιδευτεί. Οι πιθανότητες να πάνε όλα στραβά είναι πολύ μεγάλες και μόνο από την ασχετοσύνη και την περίεργη ψυχολογική διάθεση του γιατρού.

 

Αν είμαι καλή υποψήφια για vbac και εφόσον η γιατρός μου μου το αρνήθηκε, εννοείτε ότι θα αλλάξω γιατρό. Έχω αρχίσει είδη να ψάχνω. Δε θέλω όμως να πέσω σε κάποιον που θα μου υποσχεθεί vbac μόνο και μόνο για να τα αρπάξει και στο τέλος μου κάνει καισαρική και άδικα χάσω την γιατρό μου, που ούτος η άλλος την γνωρίζω και νιώθω τουλάχιστον οικία μαζί της… :rolleyes::rolleyes:

 

Πώς ξέρεις ότι το άγχος σου προκάλεσε όλο αυτό;

 

 

Μετά που γέννησα, πήγε η ξαδέρφη μου στην γιατρό που την γνωρίζει πολύ καλά να ρωτήσει για ποιο λόγο έκανε καισαρική και γιατί καθυστέρησε τόσο (20 λεπτά να βγάλει το μωρό από την ώρα που με άνοιξε και 2 ώρες συνολικά η διαδικασία) και τις είπε ότι ήταν τυλιγμένο σε χέρι, πόδι, κεφάλι, με τον ομφάλιο λώρο και ο υπόλοιπος λώρος γυρισμένος από την μεριά που με άνοιξε και έτσι δε μπορούσε να πιάσει το παιδί για να το βγάλει από πουθενά (συν ότι το κεφαλάκι της ήταν καλουπωμένο μέσα στη πύελο επειδή νωρίτερα με είχανε κάνει πρόκληση και είχε κατέβει πολύ).

 

Της είπε ότι δε μπορεί να πει τίποτα με σιγουριά, αλλά θεωρητικά τέτοιες περιπτώσεις ομφαλόδεσης γίνονται συνήθως γιατί υπάρχει πολύ άγχος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Το ίδιο είπε και σε εμένα μερικούς μήνες μετά που πήγα για τεστ παπ και τη ρώτησα και για vbac. Αυτά τα 2 φυσικά δε σχετίζονται μεταξύ τους και γι΄ αυτό ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το αρνήθηκε…

 

Να σημειώσω επίσης (αν και το έχω πει πολλές φορές έως τώρα), ότι αν και η εγκυμοσύνη μου ήταν πάρα πολύ καλή από θέμα σωματικής υγείας ήταν πάρα πολύ χάλια από θέμα ψυχολογίας. Έκλαιγα πολύ συχνά και γενικός είχα πάρα πολλά ψυχολογικά ανεβοκατεβάσματα από διάφορα που συνέβαιναν στη ζωή μου εκείνη τη περίοδο. Επίσης έκανα και 3 μετακομίσεις, με την τελευταία λίγες μέρες πριν γεννήσω και όσο να ʽναι και αυτό ήταν ένα επιπρόσθετο άγχος.

 

Τι άκουγες για το μωρό;

 

Άκουγα που έλεγαν ότι στις συσπάσεις πέφτουν οι παλμοί του μωρού και ότι αν συνεχίσουμε έτσι, δε θα αντέξει η καρδούλα του και εννοείτε ότι τα έχασα μετά από αυτό…:cry::cry::cry:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ασχολούμαι με την ομοιοπαθητική, θα ήθελε να σε ρωτήσω αν θα μπορούσε η ομοιοπαθητικός να βοηθήσει και αυτή από τη πλευρά της στο vbac. Σε 10 μέρες έχουμε πάλι ραντεβού με τη γιατρό. Αξίζει να της το αναφέρω??? Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανέναν γιατρό να μου προτείνει εκείνη στη Θες/νικη, που να έχει εμπειρία με το vbac έτσι ώστε να μπορεί να συνεργαστεί μαζί του για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη και ένα φυσιολογικό τοκετό??? Παρεμπιπτόντως η ομοιοπαθητικός μου, θεωρείται κορυφαία παιδίατρος ομοιοπαθητικός και απʼ ότι έχω ψάξει έχει κάνει πολλές μελέτες και έχει ειδικευτεί στο θέμα της ομοιοπαθητικής στην εγκυμοσύνη και στη γέννα.

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς...

 

Η γυναικολόγος μου είναι και ομοιοπαθητικός, αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να βοηθήσει στο VBAC. Μπορεί όμως η ομοιοπαθητική να βοηθήσει γενικά στον φ.τ. μια και εμένα μου έδινε κάποια ομοιοπαθητικά χαπάκια κατά τη διάρκεια και των δύο τοκετών μου (δεν είχα όμως καθαρό μυαλό για να ρωτήσω σε τι ακριβώς βοηθάνε!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Aγλαια μου, σε παρακαλω ισως γνωριζεις κατι σχετικα με θρομβοφιλια κυησης και vbac???

 

Σπυνάκι θροβοφιλία δεν έχω αλλά έχω άσχημη φλεβίτιδα στο ένα μου πόδι και έτσι μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις όσο ήμουνα στο μαιευτήριο, μετά τον τοκετό. Ευτυχώς κατά τη διάρκεια του τοκετού δεν χρειάστηκε καμία παρέμβαση λόγω φλεβίτιδας γιατί ο καρδιολόγος που με εξέτασε είπε ότι μια και είμαι πολύ αδύνατη οι κίνδυνοι μειώνονται.

 

Μετά όμως από τον τοκετό η γυναικολόγος μου μου τόνισε ότι δεν με παίρνει να έχω ακόμη μια εγκυμοσύνη εκτός και είμαι διατεθημένη να την περάσω ξάπλα και τους εννέα μήνες! Μου πρότεινε να βάλω σπιράλ μια και οι δύο εγκυμοσύνες μου δεν ήτανε προγραμματισμένες...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς...

 

Η γυναικολόγος μου είναι και ομοιοπαθητικός, αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να βοηθήσει στο VBAC. Μπορεί όμως η ομοιοπαθητική να βοηθήσει γενικά στον φ.τ. μια και εμένα μου έδινε κάποια ομοιοπαθητικά χαπάκια κατά τη διάρκεια και των δύο τοκετών μου (δεν είχα όμως καθαρό μυαλό για να ρωτήσω σε τι ακριβώς βοηθάνε!).

 

Έχεις δίκαιο, γιατί έτσι όπως το διατύπωσα δε βγαίνει εύκολα η ερώτηση…:oops::oops:

 

Ρωτάω αυτό που κατάλαβες, αλλά θέλω να μάθω επίσης αν γνωρίζεις να είναι θετικοί σε τέτοια θέματα όπως το vbac. Απʼ όσο γνωρίζω οι ομοιοπαθητικοί είναι θετικοί στο φυσιολογικό τοκετό, θηλασμό και γενικά στο ότι ποιο φυσιολογικό, αλλά στο θέμα του vbac δε ξέρω τι άποψη μπορεί να έχουν… εσένα που η γυναικολόγο σου είναι ομοιοπαθητικός, έχεις κάνει ποτέ συζήτηση γιʼ αυτό το θέμα??? Και αν ναι, τι άποψη έχει???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζω για την τομή πριν την εγκυμοσύνη??? Δε θα ήθελα να φτάσω στη 38η εβδομάδα για να μάθω αν γίνεται ή όχι. Κάποια κοπέλα μου είπε εδώ μέσα για κάποιες εξετάσεις (σαλπιγγογραφία κ.α.). με αυτές δε μπορώ να μάθω για την τομή???

 

το πάχος της ουλής μετριέται με τον απλό ηπέρηχο δεν χρειάζεται να κάνεις άλλες εξετάσεις, μπορείς να πετρήσεις το πάχος της ολής και τώρα αλλά επειδή η μήτρα μεγαλώνει υπερβολικά μέχρι την 36 - 38η εβδομάδα μικραίνει και το πάχος της ουλής (μετά την 36η δεν μικραίνει άλλο) οπότε μόνο τότε θα ξέρεις αν η ουλή σου είναι ικανή να αντέξει...

με την σαλπιγγογραφία βλέπεις αν η μήτρα σου είναι παραμορφωμένη άλλά δεν χρειάζεται σαν εξέταση

 

Είμαι 30 χρονών…

σύμφωνα με Shipp 2001, το ποσοστό της ρήξης για ηλικίες κάτω των 30 είναι 0,5% το ποσοστό της ρήξης για πάνω από 30 είναι 1,4%

Είδη έχω 22 και κάτι μήνες που γέννησα…

συμφωνα με τον ίδιο μελετητή όταν το μεσοδιάστημα των τοκετών (κατ' άλλους των κυήσεων) είναι λιγότερο από 18 μήνες το ποσοστό της ρήξης είναι 2.3%, όταν είναι περισσότερο από 18 μήνες είναι 1%

Δεν έχω κάνει επιλόχειο πυρετό και γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη και την γαλουχία δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας…

αυτό είναι καλό η μετεγχειρητική μόλυνση ανεβάζει υπερβολικά τα ποσοστά της ρήξης

Όσο για τη διαστολή, απʼ όσο θυμάμαι… κάτι είχα κάνει… νομίζω έως 4 διαστολή έφτασα,

το ότι είχες κάνει διαστολή σημαίνει ότι οι υποδιχείς της ωκυτοκίνης έχουν ενεργοποιηθεί είναι πολύ καλό αυτό

το ιδανικό θα ηταν να έχεις γενήσει πριν την καισαρική φυσιολογικά, ή εάν είχε φτάσει μέχρι 7 διαστολή ο τοκετός που κατέληξε σε καισαρική

πάντως είσαι τέλεια υποψήφια το μόνο που μένει είναι η μέτρηση της ουλής την 36η εβδομάδα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να και τα ποσοστά σύμφωνα με το πάχος ουλής

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα >4,5mm κίνδυνος ρήξης μηδενική

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 3,6mm - 4,5mm κίνδυνος ρήξης 0,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 2,6mm - 3,5mm κίνδυνος ρήξης 6,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα <2,5mm κίνδυνος ρήξης 9,8%.

Rosenberg, Lancet 1996

Link to comment
Share on other sites

Mαριαλ, ευχαριστουμε για τα στοιχεια να εισαι καλα!!!

σχετικα με τα τσαγακια να πω οτι παρελαβα σημερα το pregnancy tea apo to http://www.wildrootbotanicals.com, ολα ηταν αψογα και μαλιστα με ιδιοχειρη ευχαρησρηρια καρτα!!Ροσυ, σε ευχαριστω πολυ!!Θα ξεκινησω απο αυριο να το πινω και θα σας πω εντυπωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αυτό που κατάλαβες, αλλά θέλω να μάθω επίσης αν γνωρίζεις να είναι θετικοί σε τέτοια θέματα όπως το vbac. Απʼ όσο γνωρίζω οι ομοιοπαθητικοί είναι θετικοί στο φυσιολογικό τοκετό, θηλασμό και γενικά στο ότι ποιο φυσιολογικό, αλλά στο θέμα του vbac δε ξέρω τι άποψη μπορεί να έχουν… εσένα που η γυναικολόγο σου είναι ομοιοπαθητικός, έχεις κάνει ποτέ συζήτηση γιʼ αυτό το θέμα??? Και αν ναι, τι άποψη έχει???

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι η γυναικολόγος μου έχει κάνει και εξακολουθεί να κάνει πολλά VBAC.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα στη μαιευτική του Λούρου (τότε που οι τομές της καισαρικής ήταν κάθετες, γύρω στο 1930 νομίζω ) σας πληροφωρώ κορίτσια ότι μιλούσε για το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.....:P

βέβαια έδεινε άλλα κριτήρια από αυτά που υπάρχουν τώρα αλλά ο καημένος υποστήριζε ότι το 50% των γυναικών που έκαναν καισαρική μπορούν να γενήσουν φυσιολογικά με ασφάλεια :rolleyes:

βέβαια είναι φενερό πως δεν υπήρξαν συνεχιστές στο έργο του... δυστυχώς :cry:

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα στη μαιευτική του Λούρου (τότε που οι τομές της καισαρικής ήταν κάθετες, γύρω στο 1930 νομίζω ) σας πληροφωρώ κορίτσια ότι μιλούσε για το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.....:P

βέβαια έδεινε άλλα κριτήρια από αυτά που υπάρχουν τώρα αλλά ο καημένος υποστήριζε ότι το 50% των γυναικών που έκαναν καισαρική μπορούν να γενήσουν φυσιολογικά με ασφάλεια :rolleyes:

βέβαια είναι φενερό πως δεν υπήρξαν συνεχιστές στο έργο του... δυστυχώς :cry:

 

εμ... ο κος Λουρος δεν μπορουσε να φανταστει οτι οι μελλοντικοι συναδελφοι του θα ειναι τοσο φορτωμενοι ωστε να μας ξεγεννανε λες και ειμαστε μαζικη παραγωγη εργοστασιου....

Link to comment
Share on other sites

Mαριαλ, ευχαριστουμε για τα στοιχεια να εισαι καλα!!!

σχετικα με τα τσαγακια να πω οτι παρελαβα σημερα το pregnancy tea apo to www.wildrootbotanicals.com, ολα ηταν αψογα και μαλιστα με ιδιοχειρη ευχαρησρηρια καρτα!!Ροσυ, σε ευχαριστω πολυ!!Θα ξεκινησω απο αυριο να το πινω και θα σας πω εντυπωσεις!!!

 

Η Leslie είναι όντως πολύ γλυκιά και εξυπηρετική!

 

Βρήκα το site τους τυχαία όταν έψαχνα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου Pregnancy Tea στο Etsy. Παράγγειλα έτσι τσαγάκια και μου έστειλε μια καρτούλα στα ελληνικά λέγοντάς μου ότι ο άντρας της είναι από την Ικαρία!

 

Ανταλλάξαμε μερικά emails και όταν μου ανέφερε ότι της αρέσει το τσαί του βουνού της έστειλα ένα πολύ μεγάλο φάκελο με διάφορα πακετάκια από βιολογικό τσάι του βουνού. Από τότε μου στέλνει διάφορα δωράκια (κι εγώ με τη σειρά μου) και έτσι δοκίμασα διάφορα από τα φυσικά της καλλυντικά, είναι καταπληκτικά. Και τελευταία μου έστειλε μισό κιλό από το τσαγάκι της εγκυμοσύνης και έτσι έπινα καθημερινά τέσσερεις κούπες!

 

Δέστε το άρθρο αυτό για περισσότερες πληροφορίες για τα βότανα που συστήνονται στην εγκυμοσύνη:

 

http://www.herbshealing.com/Article_Pregnancy_Problems.htm

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φανηκε πολυ καλος τυπος...μου εστειλε και σε εμενα ενα δωρακι και γενικα η καρτουλα της ηταν πολυ εγκαρδια και ζεστη...να ξεκινησω να πιμω και εγω 4 κουπες την ημερα???ειμαι 25 εβδ.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει, εχεις δικιο!μπορεις να το βρεις ομως στην Αθηνα..μεταφερω ο,τι ειχα γραψει δυο σελιδες πριν. για οσα κοριτσια ψαχνουν το τσαγακι απο σμεουρο να πω οτι το βρηκαμε!!!με την πολυτιμη βοηθεια της Ζαχαρενιας μας-ευχαριστουμε πολυ κοριτσακι!!!- βρεθηκε σε κεντρικοτατο φαρμακειο στην Πανορμου με 29,04 ευρω το κιλο...οποια ενδιαφερεται με χαρα να της πω!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζα το μετεφερα σωστα..το ξαναγραφω...Πανορμου 71-73, διπλα στο Σκλαβενιτη...

απλα καποιος να με διορθωσει, αν εχω κανει λαθος αλλα απο το σμεουρο καλο ειναι να πινεις τσαγακι απο την 36η εβδ. και μετα ενω το αλλο μπορεις και απο τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...